PDA

View Full Version : Странен ел. проблем



гадмръсна
07-02-2013, 22:40
Колеги пускам тази тема може да е от помощ на някого като му спести доста ходене по диагностики и сервизи.
Та на въпроса значи преди няколко дни се появи една аномалия в колата (става въпрос за по старите GTV моята е 97г.) :new_Eyecrazy: та като натисна спирачките, лампите в краката на шофьора и пасажера светват, като натисна клаксона също светват споменатите лампи. Като това беше съпроводено със изчезване на стоповете и радиото не работеше( само премигваше). Ще ме уморят тия талянци, та седнах и след обстоен анализ на ел.схемите установих, че единствената причина може да е изгорял предпазител номер 2 със символа за клаксон днес след работа го смених и всичко си доиде на мястото :) просто схемата им е грешна. Така, че ако ви се случи не изпадаите в паника, надявам се да съм бил от помощ.

ecotronic
08-02-2013, 16:14
Когато подаването на напрежение към даден консуматор, води до паразитно задействане на друг консуматор, обикновено причината е лоша връзка към корпус на първия консуматор. А каква е конкретната връзка с предпазителя на клаксона, не мога да кажа, защото не разполагам с електрическите схеми.
Накратко - независимо от това, че проблемът е решен, не е зле да се проверят минусовите вериги на стоповете.

гадмръсна
08-02-2013, 21:33
Когато подаването на напрежение към даден консуматор, води до паразитно задействане на друг консуматор, обикновено причината е лоша връзка към корпус на първия консуматор. А каква е конкретната връзка с предпазителя на клаксона, не мога да кажа, защото не разполагам с електрическите схеми.
Накратко - независимо от това, че проблемът е решен, не е зле да се проверят минусовите вериги на стоповете.

Колега това го пуснах с цел да ако се случи на някого да не тръгва по сервизи да му правят диагностики и да му проверяват клемте вързани към минус и какво ли не защото предполагам, че няма да мине евтино, ами просто да си смени изгорелия предпазител. Схемата на самата ел. инсталация е такава че като изгори тозипредпазител и се появяват описаните от мен "аномалии", просто е грешка на хората който са го мислили :surrender:

mordohy
09-02-2013, 04:06
И все пак е добре да се види по схемата, от къде е тая аномалия.
Възможно е да е само от маса, както каза колегата по-горе.
Даже съм уверен в това.

ecotronic
09-02-2013, 10:45
Колега това го пуснах с цел да ако се случи на някого да не тръгва по сервизи да му правят диагностики и да му проверяват клемте вързани към минус и какво ли не защото предполагам, че няма да мине евтино, ами просто да си смени изгорелия предпазител. Схемата на самата ел. инсталация е такава че като изгори тозипредпазител и се появяват описаните от мен "аномалии", просто е грешка на хората който са го мислили :surrender:

Дай някакви схеми да разгледаме, че ми стана интересно. Ако това е заводска грешка, ще да е велика простотия.

mimouzunov
09-02-2013, 17:49
Дай някакви схеми да разгледаме, че ми стана интересно. Ако това е заводска грешка, ще да е велика простотия.

Такива аномалии може да се причинят и от окис в таблото с бушоните и релетата!

mordohy
10-02-2013, 01:45
Такива аномалии може да се причинят и от окис в таблото с бушоните и релетата!
За това не се сетих, а е най-редовна простотия при 145/6 и 155.
На колегата със 155 беше направо на каша.:grin:

гадмръсна
10-02-2013, 13:59
Дай някакви схеми да разгледаме, че ми стана интересно. Ако това е заводска грешка, ще да е велика простотия.

108488

108489

108490

Ето колеги може да хвърлите един поглед :nuke:

ecotronic
10-02-2013, 20:39
По схемите не мога да открия конструктивно-допусната грешка, но виждам, че клаксонът и стоповете са на един и същи предпазител (F2 - 20-амперов):

http://alfa.kachi-snimka.info/images/cqs1360521406g.jpg

А на какво се дължи ефектът - когато този предпазител е изгорял и се натисне спирачката да светнат други неща...........не изключвам "кръжочни упражнения по ел инсталацията"

Накратко грешка в схемата не виждам.

kolev
11-02-2013, 14:41
може абс-а нещо да прави /връща/ щото взима сигнал от стоп машинката.

гадмръсна
11-02-2013, 20:30
По схемите не мога да открия конструктивно-допусната грешка, но виждам, че клаксонът и стоповете са на един и същи предпазител (F2 - 20-амперов):

http://alfa.kachi-snimka.info/images/cqs1360521406g.jpg

А на какво се дължи ефектът - когато този предпазител е изгорял и се натисне спирачката да светнат други неща...........не изключвам "кръжочни упражнения по ел инсталацията"

Накратко грешка в схемата не виждам.

Значи грешката е следната: на първата схема, която съм пуснал не знам дали се вижда, но лампи F23 и F24 (лампите в краката на шофьора) са захранени с директен "+" от предпазител F2. Съответно лампи F45 и F46 ( отдолу на вратите) са захранени с директен "+" от предпазител F1. От схемата се вижда, че F23, F24, F45, F46 са с общ "-" , който се прекъсва от реле L26. Съответно ако изгори F2 , F23 и F24 ще получават "+" от F1 през F45 и F46 и обратно, значи към F2 ще се подава "+" дори и да е изгорял( токът ще е ограничен от съпротивлението на F23, F24, F45, F46) . И така към втората схема при натискане на спирачка Н3 подава "-" на F23 и F24 през стоповете Е19, Е20, Е28 който са достатъчно на брой за да може да протече ток колкото да светнат F23 и F24, от друга страна F23 и F24 са с по ниско съпротивление от стоповете, което ограничава протичащия ток така, че той не е достатъчен да светнат и стоповете. Третата схема за клаксона трябва да е ясна. Не знам дали добре го обясних но всеки , който има основни познания по ел. техника мисля, че ще рабере. PEACE

ecotronic
11-02-2013, 21:03
Много добре разбрах за какво говориш. Но пак повтарям - не мисля, че това е грешка а по-скоро странно изпълнение заради идеята да се комутира масата на осветлението. Но ако предпазителите са здрави тази аномалия няма да се наблюдава. Подобна аномалия би се наблюдавала и при инсталации при които се комутира + на даден консуматор в съчетание с загубена връзка към маса и изгорял предпазител на друг токов кръг.

ecotronic
12-02-2013, 11:46
По странното в цялата работа е защо конструкторите са решили една част от осветлението (F23 и F24) да се захранват през един предпазител а друга част (F45 и F46) от друг, след като цялото осветление се управлява като се комутира масата и така замисълът не е да се палят поотделно.
Ако тези 4 лампи бяха на един предпазител (F2) този странен ефект нямаше да се получава.

kam4o_lom
27-11-2013, 19:07
Колеги изгоря ми бушона на парното на алфа гтв 2000г. с климатроник. Когато го свали майстора беше се стопило цялото гнездо на таблото където са бушоните. Каква е причината за тази авария не знам:big_whoops: В сервиза ми предлагат да се сложи някакъв висящ бушон или да се смени цялото табло на бушоните. Моля някой който е патил да даде съвет. Майсторите ми искат някаква цветова схема ако трябва да се изведе този бушон, а бога ми от къде да е взема не знам, но казаха че е добре ако намеря друго такова табло със същите екстри и година като на е моята кола и да го сменят.:brickwall: А няма да ви обяснявам за какъв студ иде на реч и какво потене на стъклата :cold::Suicide:

b_angelov
27-11-2013, 20:54
А майсторите намериха ли причината за стопяването на таблото? Вероятно не се е стопио защото му е дошло времето, а някъде има проблем - прекалено висока консумация (изгорял електромотор на парното, късо съединение по кабелите и т.н.)

kolev
28-11-2013, 10:29
пластмасата се стапя от лоши връзки. една от обувките където ляга крачето на бушона е била хлабава. дори съм сигурен че самия бушон е здрав.
най-добре си търси същото табло и сам си прехвърли буксите. не е нещо сложно.

kam4o_lom
28-11-2013, 18:07
Колега и аз мисля че е била лоша връзка, а и каквото и да е довело до стапянето ще се намери с замерване след това, но някой да има на идея къде да търся такова табло, дали ще се намери в автоморга???

mordohy
28-11-2013, 22:52
Много хубаво се топят гнездата, като се слагат ме4нте бушони.
Тоест тия, дето са алуминиеви!
За това, по-добре и дете в морга и от там си свалете добри бушони!

kolev
29-11-2013, 10:38
Колега и аз мисля че е била лоша връзка, а и каквото и да е довело до стапянето ще се намери с замерване след това, но някой да има на идея къде да търся такова табло, дали ще се намери в автоморга???

влизаш в раздел продава->авточасти и ще си намериш.