PDA

View Full Version : Чистотата преди всичко :)



gorbi
08-02-2013, 21:12
Както всеки път ми се получава, въпреки огромния горчив опит, и този път не можах да преборя глупостта и си пуснах една водоструйка на двигателя... Просто не мога да търпя мърляшки двигател и да се цапам като трябва да си отвия някоя капачка... :)
Та, поизмих мотора, изчаках час и половина да изсъхне, запалих си нормално и почна после пата-кюта... Отказа ми скоростомера, на газ ясно започнаха взривове. Оставих я още няколко часа - пак запали нормално, скоростомера се оправи. Отворих куплунзите на ижекторите - подсуших ги, престанаха взривовете, но единия цилиндър така и не дойде...:)

Някакво идеи какво още трябва да подсушавам? Най-интересното е, че уж съм нормално технически грамотен, макар и далеч от автомобилната техника, но не можах да си открия бобините и свещите. Умно предположих, че може би са под алуминиевия капак с надпис Алфа Ромео... Там има ли за подсушаване?

MUROMAN
08-02-2013, 21:26
Под алуминиевия капак са 8-те свещи.
2-те бобини са захванати на стойката на акумулатора, а под тях са 2 -та комутатора.

Зимно време , кола не се мие. :nono:

gorbi
08-02-2013, 21:29
[QUOTE=MUROMAN;1177470]Под алуминиевия капак са 8-те свещи.
2-те бобини са захванати на стойката на акумулатора, а под тях са 2 -та комутатора.

Зимно време , кола не се мие. :nono:[/QUOTE ]

абе аз знам че и лятно не се мие, ама е по-силно от мене.. :) :)

Усещането че ми липсва единия цилиндър сякаш изключва бобините, щом са по една бобина на два цилиндъра... Остава да е връзката - бобини - кабели - свещи... Логично утре трябва да махна капака и да подсушавам кабели и конектори, предполагам...?

V_A_N_K_A_T_A
08-02-2013, 21:30
Под алуминиевия капак са 8-те свещи.
2-те бобини са захванати на стойката на акумулатора, а под тях са 2 -та комутатора.

Зимно време , кола не се мие. :nono:

Това,ако е 8 клапанова,а ако е 16,както предполагам от подписа,точно там са бобините.

gorbi
08-02-2013, 21:31
16 е. А колко са бобините в моя случай - пак ли две по две ?

KirilSol
08-02-2013, 21:44
ако си 1.6 16 V и ако това виждаш под капака са 4
...двигател на кола не се мие с водоструйка. много голяма беля може да си направиш

gorbi
08-02-2013, 21:53
бих уточнил - на бензинова кола... Все с бензиновите съм го имал подобен проблем...
На джипката и на 166-цата съм ги мил 2-3 пъти без проблем... Естествено като внимавам за въздушния път, ама там трудно може да попадне ако всичко е здраво...

Така като гледам, утре трябва всичко това да го подсуша и да го пръсна с контактен спрей....


Благодаря за снимката !

MUROMAN
08-02-2013, 23:26
Това,ако е 8 клапанова,а ако е 16,както предполагам от подписа,точно там са бобините.

Съжалявам подвел съм колегата.
Нека да ме извини.
Другото вече е написано.:smile:

davidoff_306
08-02-2013, 23:51
Пълно е при свещите и при кабелите с вода. Мойта така я купих гърми трещи на 3 цилиндара от Варна до Русе така се прибрах. Отворих и какво да видя той човека ми направил услуга измил мотора ама за сметка на това извадих половин литар вода от кабелите и свещите. Изчистих всичко и няма проблеми.

mordohy
09-02-2013, 03:43
Правилото е, че такъв мотор с дълги лули не се мие с пароструйка, но понякога и само с вода пак си пропуска. Така, че миеш ли мотора, сваляй лули и кабели и си подсушавай!

BillyBoy`
09-02-2013, 10:11
16V TS никога не се мие ако не искаш неприятности,златно правило.Това е първото нещо което научих за тоя мотор.

endeavour
09-02-2013, 11:02
Тъкмо повод да си огледаш свещите и бобините :grin: А ако свалиш алуминиевия капак на смрачаване, ще разбереш и състоянието на кабелите по евентуалните фойерверки при запалване на мотора (не ти ги пожелавам).

gorbi
09-02-2013, 11:55
Вече му разбрах устройството ...:) Цяла сутрин чистих лули и гуми и подсушавах дупките де са свещите. Всичко почистих, ама като сглобих, стаха съвсем зле - явно не всички бобини са си влезли по местата, след малко пак отивам да я атакувам... Като свалих тая пластина с бобините, отдолу имам чувството че от 1997 г. там никой не е гледал... :)

KirilSol
09-02-2013, 13:03
Вече му разбрах устройството ...:) Цяла сутрин чистих лули и гуми и подсушавах дупките де са свещите. Всичко почистих, ама като сглобих, стаха съвсем зле - явно не всички бобини са си влезли по местата, след малко пак отивам да я атакувам... Като свалих тая пластина с бобините, отдолу имам чувството че от 1997 г. там никой не е гледал... :)

тогава отвори да видиш и свещите ти как са, поне като чистиш и сменяй ако има какво.

напръскай с контактен спрей всички куплунзи и внимавай да не объркаш кабелите на свещите и бобините. гледай снимката :)

Furious 155
09-02-2013, 13:30
От мокрото може и някоя бобина да е напуснала бара... дано не е това!

gorbi
09-02-2013, 13:33
Всичко е ток и жица :) Просто съм поставил гумичките на дългите лули не както трябва. Сега сглобих както трябва и направо "не си иска гумите" Върви като бясна, май откак съм я взел не е вървяла така, ама нищо чудно, едната свещ беше цялата бяла, явно е седяла във водата 2-3 години... :) Избърсах, подсуших, позачистих и напръсках с контактен спрей. Някои от гумичките са скъсани, някои от лулите - спукани, само бобините са ОК. Ще събера нови гумички, нови лули и нови свещи и пак ще разглобявам, ама на лято като е топло. Сега и без това върви като хала и няма взривове на метан. А двигателят е тих като пчеличка жужи, много се кефя.... :0 :)

Най-интересното е, че ми беше кеф да си разглобявам и да се черня.... 166-цата никога дори не ми е минавало през ума да бъркам под капака, а тази е като конструктор Лего... :)


П.С. Винаги съм харесвал коли карани на метан - маслото е сълза, а двигателят не се чува въобще. 124-ката ми беше така... Като и сменях веригата на 350 000 км. отворихме двигателя и там нямаше едно петно нагар. Чист, все едно излиза от завода. Падна ни ченето на мен и на майстора. Карал съм я 200 000 само с мобил полусинтетика наливно. Всичко беше едно такова чисто и златисто, нямах тогава телефон с камера да го щракна - много ме е яд....

gorbi
09-02-2013, 18:10
ей това е... урочасах я от толкова хвалене... Тръгнах следобед да я покарам малко, запали нормално, оставих я да позагрее, тъкмо да тръгна - претресе, изгасна и game over. Върти нормално, странични шумове няма, но не подава никакви признаци на палене.

Казвайте утре какво да гледам.. ?

badmadafaka
09-02-2013, 19:26
Гледай пак там, свали всички свещи и ги подсуши от бензина, който ги е овлажнил докато не са имали работещи бобини, след което сглоби и давай смело газ. Вода при свещите е единствения проблем, който може да се получи при миене на този двигател, освен ако не се престараеш и някакси успееш да вкараш вода в смукателя, но тогава от първoто палене веднага ще усетиш, че вече нямаш двигател...
И бъди нащрек да не е станало и при теб ей това (http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=76869)...

gorbi
10-02-2013, 11:01
Погледнах пак там и какво да видя - не е лесно да си тъп... :) :)

Затиснал съм кабелите, които отиват към първите две бобини, скъсала се е обшивката на проводника и е давало на късо.

Сега отчаяно се нуждая от вашите знания да измислим - какво се е прецакало - дали бобините или мястото откъдето идват тия кабели. По-логично е според мен да е мястото откъдето идват, щото до бобината нищо вече не е стигнало, освен може би някой ток на късо съединение, която да я е изгорил. :) Въпросът е:

1. Къде да търся - предпазител, реле, клеморед?

2. Как да проверя дали бобините са здрави?




И от мен да знаете - тоя двигател, по-добре си го дръжте мръсен, ако преди не сте си поглеждали под капака... :) :)

badmadafaka
10-02-2013, 11:41
Като изолираш сега кабелите без капака върху тях пали ли колата..?

gorbi
10-02-2013, 12:07
Като изолираш сега кабелите без капака върху тях пали ли колата..?

Вече пали. Намерих един изгорял предпазител 40А в двигателния отсек, близо до предното стъкло. Обаче прекъсва, съмняваме че все пак си е отишла някоя бобина. Ще пробвам с изключване една по една, да разбера дали е от тях...

gorbi
10-02-2013, 12:43
Две от бобините не проявяват признак на живот. Броено от ляво - първата и третата. Като им откача куплунга колата не си променя работата, а като откача някоя от другите две - променя се, към загасване.

Остана да разбера - бобините ли не работят, или има още някъде нещо изгоряло и към тях не се подава напрежение. Жалко, че нямам мултицет в момента - мога ли да замеря, дали отива напрежение към тях, да ходя да търся мултицет ?
За да знам - бобини ли да търся или да продължавам да ровичкам. Приемам и всякакви съвети - как по друг начин да разбера дали бобините са проблема или им липсва захранване ?

mimouzunov
10-02-2013, 13:15
Ми завърти ги просто работещити и неработещити и виж какво ще се получи...

badmadafaka
10-02-2013, 14:55
Бобините са еднакви, както каза колегата смени им местата и ще видиш. А за тест на буксата не ти трябва мултицет, взимаш една лампичка от тези за страничните мигачи, изправяш и крачетата така, че да може да влезе в буксата и действаш.

ПС: Ако двигателя ти изглежда така СЛЕД миене с водоструйка, честно ти казвам не мога да си представя как е изглеждал ПРЕДИ това... :neko:

gorbi
10-02-2013, 15:47
Бобините са еднакви, както каза колегата смени им местата и ще видиш. А за тест на буксата не ти трябва мултицет, взимаш една лампичка от тези за страничните мигачи, изправяш и крачетата така, че да може да влезе в буксата и действаш.

ПС: Ако двигателя ти изглежда така СЛЕД миене с водоструйка, честно ти казвам не мога да си представя как е изглеждал ПРЕДИ това... :neko:

за това иде реч... беше толкова мръсен, че просто не се стърпях... Дори беше повече от мръсен, беше обрасъл :) :) А под капака ще се мие по-натам...

След проба с лампата, установих, че лампата мига, значи идва напрежение.

Свалих бобините и видях къде е проблема... :) Все пак токът на късо съединение е дошъл бая силничък, та чак са се взривили...

Следва: търсене на бобини ... :) Някой ако има за продаване употребяване, сега му е времето да предлага. Или насоки къде да си намеря на добра цена, ако няма употребявани.

Мерси на всички, които се отзоваха и дадоха насоки къде и какво да гледам.

Двигателя пак ще го мия, защото има нужда от още почистване, ама вече знам как... :)

gorbi
10-02-2013, 17:10
За сметка на всичко - направих си нов аватар... :) :) :)

KirilSol
10-02-2013, 18:09
напиши номера на бобината....ако са същите като на 1.8 ТС след 2000г. ще ти подаря една

ако са същите, бобини по 20 лева има и тук http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=76803

....
иначе и аз по-мръсен двигател на кола "след миене" не бях виждал

....

badmadafaka
10-02-2013, 18:15
Не са същите за съжаление, доколкото аз знам тези на ТС-то с металния капак са различни от тези, които са на ТС с пластмасовия капак... :|

gorbi
10-02-2013, 18:27
Аз на моите съм извадил всички номера и ги писах в раздел "купува", дори вече май има сделка за две + една резервна бобини :)

Колкото до миенето - жалко, че не се сетих да снимам двигателя преди да му ударя водоструйката...

Не е мит с препарат, може би това имате предвид. Пък и това което се вижда на снимката с бобините е под капака, там няма как да се измие без демонтаж на железния капак - но пък показва цялостното състояние на двигателя, като колко е бил чист :)
Съвсем както трябва ще си го измия като се стопли, сега просто не се стърпях да отмия сталагмитите - отвсякъде мазно, парцали, листа и гнус....

BillyBoy`
11-02-2013, 14:30
Човек не се занимаваи със това миене на двигателя,самият ти стигна до тоя извод.Гледаи колата да ти върви както трябва,поддържаи я във кондиция.Моята вече 7-ма година почва от как е при мен и дори не си и помислям да я правя тая операция.А колкото до бубините във купува-продава ги има колкото ти трябват.

gorbi
12-02-2013, 12:15
Вече съм на коня.. :) Благодарение на колегата Събев, имам три супер бобини, едната за резерва. Алфата пали от раз, за разлика от преди миенето, така че - всяко зло - за добро :)

За сметка на това ми се развали шофьорският колан... Това Алфата няма скука с нея... :)

endeavour
12-02-2013, 12:27
Вече съм на коня.. :) Благодарение на колегата Събев, имам три супер бобини, едната за резерва. Алфата пали от раз, за разлика от преди миенето, така че - всяко зло - за добро :)

За сметка на това ми се развали шофьорският колан... Това Алфата няма скука с нея... :)
На времето като я купих даже и ме глоби едно ченге, щото ми блокира колана и не можах дори да го преметна. Деблокира се,ама трябва да се разглоби пластмасовата кора на колоната. Не е трудна , ама досадна работа. Веднаж пък ми се деблокира след минаване през една голяма дупка... Италианска му работа. Просто свикни да не го издърпваш рязко.

gorbi
12-02-2013, 15:14
На времето като я купих даже и ме глоби едно ченге, щото ми блокира колана и не можах дори да го преметна. Деблокира се,ама трябва да се разглоби пластмасовата кора на колоната. Не е трудна , ама досадна работа. Веднаж пък ми се деблокира след минаване през една голяма дупка... Италианска му работа. Просто свикни да не го издърпваш рязко.

Разглобих пластмасовата кора, погледах малко устройството и реших все пак да пробвам със сила... Опънах силно за по-продължително време, изщрака и си тръгна да работи... Там има някакви електрики вътре в колоната - тоя колан електрически ли се блокира, не можах да разбера за какво са точно....

KirilSol
12-02-2013, 17:53
щом има електрики, само недей да ги миеш :saint:

....

радвам се че си си оправил колата. Сега остава и седалките да смениш и си готов :cheers:

gorbi
12-02-2013, 18:21
Разглоби си колата за да я обикнеш... :) :)

Как щях да разбера какво има под капака, ако не бях я измил... Прогресът изисква жертви... :)


Сега имам резервна бобина, знам къде са ми свещите и къде са предпазителите, колко свещи имам и как са закачени.
И това само на цената на 2 лева за водоструйка и 60 лева за бобини... :) :) :)

endeavour
12-02-2013, 18:25
Разглобих пластмасовата кора, погледах малко устройството и реших все пак да пробвам със сила... Опънах силно за по-продължително време, изщрака и си тръгна да работи... Там има някакви електрики вътре в колоната - тоя колан електрически ли се блокира, не можах да разбера за какво са точно....
Значи поне моята (не вярвам твоята да е различна) на кутията с механизма за прибиране на колана има един отвор, през който се натиска примерно с отвертка и се деблокира механизма, без никакви електрики.Правил съм го два-три пъти, докато се науча как да го издърпвам.

Flame
12-02-2013, 19:53
Сега ако пак ще миеш,сваляй бубините,кабелите,само после ти трябва пистолет за въздух,за издухаш водата от свещите.

cobra_11
13-02-2013, 20:17
Електриката в колана е пиропатрон . НЕ бий с чука по него ,ако пак заседне.