PDA

View Full Version : Какво ще кажете за сметките на тока



Celestrial
12-02-2013, 21:01
За да не започвам с псувни срещу трите бога в БГ, нетърпелив съм да чуя мнението ви, особено за последните плащания. Аз лично платих 300 лева, при положение, че ме няма цял ден, готвя на газ, отоплението е на дърва. реално, включвам бойлер, фурна от време на време, крушка (какво разхищение), хладилник и май това е всичко. Споделете, ако искате.

tokata_pz_flex
12-02-2013, 21:11
Аз общо имам 720 лв .
В работата ОК - работим . У дома нямам идея от къде дойдоха тия 250 кинта ... Излизам в 7:30 и се прибирам в 20:30 ... къпя се и припадам .
За мен лично разните дружества си изравняват сметките и си оправят загубите ... естествено ние плащаме , имаме ли избор ...

undy
12-02-2013, 21:22
Много хора изреваха от миналия месец още....не знам на какво се дължи-приравнения ли,кво ли.
При мен нещата са си както обичайно 200-250,като всичко ми е на ток.Два проточни бойлера(ползват се постоянно),един обикновен(включвам го чат-пат),два климатика,маслен радиатор,кварцова печка,отделно кухненските уреди и хл-ка....вечер работят почти всички отоплителни уреди.....отоплявам всички стаи(90кв/м).

Сигурно спестявам от осветление,защото имам 2 енергоспестяващи крушки....от всичките 10:Tease:

Не се знае де......да не изрева и аз следващия месец,като дойде сметката за февруари.

mian4o
12-02-2013, 21:37
Аз съм с 284.17 и засичане от 16.12.12 до 21.01.13. Според мен не е реална при положение че ползвам ЕВН еднакво миналият месец беше 197.40 горе долу добре. Сега си е 100 лв. горница. В петък почивам и мисля да скокна да пусна една жалба пък знае ли човек.

fred
12-02-2013, 21:47
Няма лошо да се пусне жалба, ама така или иначе ще засекат реалното и нещата ще си дойдат на мястото.Лично за мен не тока е скъп, а доходите ни са малки.А и по веригата има много лапачи, което се позволи от държавния регулатор.

tokata_pz_flex
12-02-2013, 21:50
Аз като цяло нямам проблем с плащането на сметката за ток . Имам проблем с това , че реално не съм изразходил този ток и ме правят на луд :) Потреблението ми у дома не е с нищо по-различно от предния месец . Тогава платих 115 лв ток . Сега имам 250 . Да знам , че съм го изразходил , ще си го платя на драго сърце :)

BLUE1
12-02-2013, 21:55
Декемврийската ми сметка за ток е двойно на ноемврийската, но имам навика да засичам електромерите си и резултата беше предвидим.

AR147
12-02-2013, 21:56
Няма лошо да се пусне жалба, ама така или иначе ще засекат реалното и нещата ще си дойдат на мястото.Лично за мен не тока е скъп, а доходите ни са малки.А и по веригата има много лапачи, което се позволи от държавния регулатор.
Айде стига с това - доходите ни са ниски - изтърка се.
А това че плащаме по висок ток от съседките на които изнасяме .....

Мойта сметка още не е дошла - ама като цяло аз съм на парно и тока ми е до 50 лева винаги.За сметка на това парното беше почти по 2 :)

fred
12-02-2013, 22:03
Ами и аз съм с парно, ама при мен е нормално-10 лв повече от миналата година.
Тока от 30-40, ми дойде 70 сега.
А че доходите са ни ниски е факт, никъде няма такива цени на тока (ниски).
Ето таблица за цените на тока:
Цените на тока за крайните потребители в ЕС през 2011 г. (евро/квтч)

ЕС- 27 0.1310
еврозона 0.1308
Белгия 0.1595
България 0.0727
Чехия 0.1208
Дания 0.1395
Германия 0.1395
Естония 0.0763
Ирландия 0.1755
Гърция 0.1003
Испания 0.1684
Франция 0.1017
Италия 0.1423
Кипър 0.2035
Латвия 0.1100
Литва 0.1009
Люксембург 0.1436
Унгария 0.1192
Малта 0.1615
Холандия 0.1343
Австрия 0.1444
Полша 0.1052
Португалия 0.1068
Румъния 0.0823
Словения 0.1149
Словакия 0.1395
Финландия 0.1108
Швеция 0.1340
Великобритания 0.1509
Източник: Евростат
Линк към статията (изисква регистрация, безплатна):

http://www.dnevnik.bg/biznes/potrebiteli/2012/07/04/1859316_kakva_e_cenata_na_toka/

Mury
12-02-2013, 22:30
Миналата година 50 лв.,тази 55 лв.

Кайо
12-02-2013, 23:38
Миналата година 50 лв.,тази 55 лв.

......баси ти или крадеш ток или нямаш електро уреди.

etrovskii
13-02-2013, 06:44
С три климатика 311 лева , миналия месец 236 лева.:?

Mury
13-02-2013, 07:15
......баси ти или крадеш ток или нямаш електро уреди.

Всичко си е същото у нас,харчим си нормално ток,печка,хладилник,лампи,пералня и сушилня всеки ден най-малко по един брой.Топлим се на ТЕЦ и плащаме по 140-150 лв. на месец :Yeeeehaaa::Yeeeehaaa::Yeeeehaaa::Yeeeehaaa:

---------- Post added at 07:15 ---------- Previous post was at 07:15 ----------


С три климатика 311 лева , миналия месец 236 лева.:?

И къде е далаверата да се топлиш на климатик ????? :waving::waving::waving::waving:

tokata_pz_flex
13-02-2013, 07:31
Мъри зависи от климатика :waving:
В фитнеса ми е все топло и приятно , климатика не изгаря повече от 60-70 лв. на месец . Долу в салона същото . Долу - 80 квадрата , горе - 120 :)
ТЕЦ е оферта , докато не дойде изравняването и не ти резнат главата :)

DiStefano
13-02-2013, 07:34
Аз платих 304 лв и някакви стотинки - 2 климатика, пералня, фурна, проточен бойлер и хладилник. Крушките са повечето енергоспестяващи. Реално предишната сметка беше около 150 лв. Тази е по две. Излизаме сутрин в 7:40 и се прибираме вечер след 19:00. Не знам ама както и да го смятам не мога да ги изкарам .. майка им ше е..

Susscrofa
13-02-2013, 09:08
Моля, колегите, които затоплят вода или се отопляват с електричество да не плачат.
Абсурдно е да се отпляваш на ток и да плащаш по-малко от отопляващите се на газ или тези с парно.
Тази кретения я има само в БГ.
Тока ни е евтин и просто трябва да се научим да го пестим.
Просто за декември сте платили сметка за 20 дни, а за януари се платили за 40 дни.
Не търсете конспирация.:coolio:

undy
13-02-2013, 09:16
За всичко което казваш съм съгласен,само за едно не.
Всичките ми познати които се отопляват на газ,сметките са им винаги с 100-150лв. над моята.
Вярно всички сме с малки деца,но сметките са факт.
Но и останалите които са на парно,въглища,дърва.....като теглят чертата и те не падат под 200лв на месец.

Stoyan Georgiev
13-02-2013, 09:20
не си измисляте както трябва уредите, ак оси държите бойлерите и пералните дето са по 3 киловата пуснати през деня - може

при нас в единия апартамент на климатици пуснати нон стоп, а големтие уреди предимно през нощта сметката е от порядъка на 200 спрямо 150 предния

Susscrofa
13-02-2013, 09:44
За всичко което казваш съм съгласен,само за едно не.
Всичките ми познати които се отопляват на газ,сметките са им винаги с 100-150лв. над моята.
Вярно всички сме с малки деца,но сметките са факт.
Но и останалите които са на парно,въглища,дърва.....като теглят чертата и те не падат под 200лв на месец.

Именно, аз за това казвам, че тока в БГ е евтин!
Рано или късно отопляващите се с ток ще плащат повече от останалите.
Да не говорим, че масово се купуват евтини духалки и конвектори, и после всикчи Олелелеле-мале.
Еми не си купувай духалка за 15 лева, а си купи за 80 с керамичен нагревател. Ем по-сигурно, ем по-икономично.
Дай още 150 лева от горе и си вземи готварска печка А+, а не С клас. И така пестим ужким, а после врещим и всичко ни излиза през носа освен през задника.

Кайо
13-02-2013, 10:25
Просто за декември сте платили сметка за 20 дни, а за януари се платили за 40 дни.
Не търсете конспирация.:coolio:

.......това с дните не го разбрах.....срока на косумция е от 11/12/2013 до 08/01/2013 пон при мен....та къде ги видя тия 40 дни??????
Не мръкам но сметката ми е 140 лев отгоре,включвали сме същите уреди по същия ничин а и сме липсвали и 4 дена.:coolio:

Следващо отчитае от 07/02 до 12/02 както и да го погледнеш пак е месец а не 40.....

ecotronic
13-02-2013, 10:41
Някой със завишена сметка и който си отчита електромера да каже дали отчетеното от енергото съответства на реалното. Все има някаква причина за високите сметки. При мен завишението е в границите на 5 - 10%, но като гледам при други е в пъти повече.
Това поне, за разлика от парното лесно може да се провери.

Susscrofa
13-02-2013, 10:52
.......това с дните не го разбрах.....срока на косумция е от 11/12/2013 до 08/01/2013 пон при мен....та къде ги видя тия 40 дни??????
Не мръкам но сметката ми е 140 лев отгоре,включвали сме същите уреди по същия ничин а и сме липсвали и 4 дена.:coolio:

Следващо отчитае от 07/02 до 12/02 както и да го погледнеш пак е месец а не 40.....

През тези 4 дни бях у вас и заварявах винкели с НЕинверторен електрожен.:)
Не при всички е това с разликата във времето.

undy
13-02-2013, 10:58
През тези 4 дни бях у вас и заварявах винкели с НЕинверторен електрожен.:)

хахахахах....ейй извади ти чувство за хумор:coolio:

Кайо
13-02-2013, 11:04
Някой със завишена сметка и който си отчита електромера да каже дали отчетеното от енергото съответства на реалното. Все има някаква причина за високите сметки. При мен завишението е в границите на 5 - 10%, но като гледам при други е в пъти повече.
Това поне, за разлика от парното лесно може да се провери.

Не знам какво и как е станало но завишените сметки са факт в много домакинства,с това да си замерваш сам електромера не можеш да докажеш нищо.

Това е една от версиите....

Намалили са Волтажа и Ампеража на Подаваната ел. енергия.
Така всички се питат как със същите уреди се постигат такива потребления.
ЛЕСНО.
Но понеже нямаме лаборатории не можем да го докажем.
Давам Ви факти.
1.С понижаване на волтажа се намалява КПД на уредите и се налага да работят по дълго.
2.Така показанията на електромера и на фактурите ще съвпадат.
3.Така ще консумираме повече ел. енергия в Кв/ч.
Тези три факта съвпадат.
ИЗМАМИХА НИ ЖЕСТОКО.
Майната на всички управляващи - ДКЕВР НЯМА СОБСТВЕНА ЛАБОРАТОРИЯ И ПОЛЗВА СПРАВКИТЕ НА СЪЩИТЕ МОНОПОЛИСТИ ЗА ПРОВЕРКА.

А ЗАМЕРВАНЕТО НА ЕЛЕКТРОМЕРИТЕ Е ПРАХ В ОЧИТЕ!!
ТАКА СЕ ОПИТВАТ ДА НИ МАНИПУЛИРАТ И МАМЯТ В МОМЕНТА!!!
Мощността е пряко зависимо от напрежението на мрежата. P=U*I.

А по нашата мрежа вместо ток с напрежение 220 волта тече с около 180 волта. И като си пуснеш бойлера да ти топли водата, или климатика, или каквото и да било, то той работи на 180/220 = 81% от възможностите си.
Или казано иначе получаваме 19% по малко от това което плащаме, и следователно за да получим при 180 волта напрежение същия ефект като при 220 волта ние трябва да изхабим 220/180 = 1.22 пъти повече ток.

Даже може да се отиде и по далеч - P=U*I, но I=U/R => P=(U*U)/R
Сиреч ние сме прецакани не просто с 22% отгоре, ами с 22% на квадрат! 1,22*1,22 = 1,4884. Което ни коства не 22% ами 48% по висока сметка за ток!!! Защото нещо което трябва да го свършиш със 10 KWh ти го вършиш със 14,8 KWh, понеже ти подават некадърен ток! И накрая си плащаш като поп тези 4,8 KWh в повече, и повечето хора само се чудят как толкова рязко са се увеличили киловатите които ползват със едни и същи уреди за един и същи сезон.
Или другата страна - електроуредите имат само 1/1,4884= 0,672 % производителност, или иначе казано работят с 1/3 по-слабо и некачествено! Крушката свети по-слабо, бойлера и климатика топлят по-бавно и по-слабо, хладилника охлажда по-малко.
Елекпромера тези 672 вата пак ти го отчита като 1 киловат.

---------- Post added at 11:02 ---------- Previous post was at 10:59 ----------


През тези 4 дни бях у вас и заварявах винкели с НЕинверторен електрожен.:)
Не при всички е това с разликата във времето.

Остави хумора и дай логичо обяснение......нали винги си компетентен по всичко........:BIGsmile:

---------- Post added at 11:04 ---------- Previous post was at 11:02 ----------


хахахахах....ейй извади ти чувство за хумор:coolio:

....когато няма какво да каже се опитва да се измъкне с шегички.:BIGsmile:

Susscrofa
13-02-2013, 11:07
Не знам какво и как е станало но завишените сметки са факт в много домакинства,с това да си замерваш сам електромера не можеш да докажеш нищо.


А ЗАМЕРВАНЕТО НА ЕЛЕКТРОМЕРИТЕ Е ПРАХ В ОЧИТЕ!!
ТАКА СЕ ОПИТВАТ ДА НИ МАНИПУЛИРАТ И МАМЯТ В МОМЕНТА!!!
Мощността е пряко зависимо от напрежението на мрежата. P=U*I.

А по нашата мрежа вместо ток с напрежение 220 волта тече с около 180 волта. И като си пуснеш бойлера да ти топли водата, или климатика, или каквото и да било, то той работи на 180/220 = 81% от възможностите си.
Или казано иначе получаваме 19% по малко от това което плащаме, и следователно за да получим при 180 волта напрежение същия ефект като при 220 волта ние трябва да изхабим 220/180 = 1.22 пъти повече ток.

Даже може да се отиде и по далеч - P=U*I, но I=U/R => P=(U*U)/R
Сиреч ние сме прецакани не просто с 22% отгоре, ами с 22% на квадрат! 1,22*1,22 = 1,4884. Което ни коства не 22% ами 48% по висока сметка за ток!!! Защото нещо което трябва да го свършиш със 10 KWh ти го вършиш със 14,8 KWh, понеже ти подават некадърен ток! И накрая си плащаш като поп тези 4,8 KWh в повече, и повечето хора само се чудят как толкова рязко са се увеличили киловатите които ползват със едни и същи уреди за един и същи сезон.
Или другата страна - електроуредите имат само 1/1,4884= 0,672 % производителност, или иначе казано работят с 1/3 по-слабо и некачествено! Крушката свети по-слабо, бойлера и климатика топлят по-бавно и по-слабо, хладилника охлажда по-малко.
Елекпромера тези 672 вата пак ти го отчита като 1 киловат.

---------- Post added at 11:02 ---------- Previous post was at 10:59 ----------



Остави хумора и дай логичо обяснение......нали винги си компетентен по всичко........:BIGsmile:

---------- Post added at 11:04 ---------- Previous post was at 11:02 ----------



....когато няма какво да каже се опитва да се измъкне с шегички.:BIGsmile:

Ти го направи достатъчно добре.:)
Същото важи и с топлата вода.
Когато и намалиш температурата, е необходимо да се размесва с по-малко студена и така на топлия водомер навърта повечко.:)

Доко
13-02-2013, 11:09
Суско, ти като представител и служител в едно от ЕРП-тата сега е време да напишеш нещо смислено, пак пишеш празни приказки. :unsure::coolio:

Кайо
13-02-2013, 11:14
Ти го направи достатъчно добре.:)
Същото важи и с топлата вода.
Когато и намалиш температурата, е необходимо да се размесва с по-малко студена и така на топлия водомер навърта повечко.:)

Не съм го нпрвил аз а други,всъщост исках разяснеие относно 40 а не 20 дни и изказването ти,че няма измама и конспирация но ти както винаги отклони темата.........:-)

---------- Post added at 11:14 ---------- Previous post was at 11:13 ----------


Суско, ти като представител и служител в едно от ЕРП-тата сега е време да напишеш нещо смислено, пак пишеш празни приказки. :unsure::coolio:

.....това е невъзможно...ти си се припознал.:devil:

Доко
13-02-2013, 11:17
Не съм го нпрвил аз а други,всъщост исках разяснеие относно 40 а не 20 дни и изказването ти,че няма измама и конспирация но ти както винаги отклони темата.........:-)

---------- Post added at 11:14 ---------- Previous post was at 11:13 ----------



.....това е невъзможно...ти си се припознал.:devil:

Мълчи сега, защото той ви надписва сметките в София бре, глей кВа шушумига е, покри се....:BIGsmile::moon:

п.с. Сусе я кажи ти каква сметка имаш за ток, 5-10лв плащаш ли на месец ? :BIGsmile::coolio:

Кайо
13-02-2013, 11:23
Мълчи сега, защото той ви надписва сметките в София бре, глей кВа шушумига е, покри се....:BIGsmile::moon:

п.с. Сусе я кажи ти каква сметка имаш за ток, 5-10лв плащаш ли на месец ? :BIGsmile::coolio:

Бре Докич за тва не се бях сетил.....Прасето ни краде!!!!!!!!!!!:BIGsmile:
.....взима бонуси на наш гръб!!!!!!!!!!!!!!!!!:BIGsmile:

ecotronic
13-02-2013, 11:28
Не знам какво и как е станало но завишените сметки са факт в много домакинства,с това да си замерваш сам електромера не можеш да докажеш нищо.

Това е една от версиите....

Намалили са Волтажа и Ампеража на Подаваната ел. енергия.
Така всички се питат как със същите уреди се постигат такива потребления.
ЛЕСНО.
Но понеже нямаме лаборатории не можем да го докажем.
Давам Ви факти.
1.С понижаване на волтажа се намалява КПД на уредите и се налага да работят по дълго.
2.Така показанията на електромера и на фактурите ще съвпадат.
3.Така ще консумираме повече ел. енергия в Кв/ч.
Тези три факта съвпадат.
ИЗМАМИХА НИ ЖЕСТОКО.
Майната на всички управляващи - ДКЕВР НЯМА СОБСТВЕНА ЛАБОРАТОРИЯ И ПОЛЗВА СПРАВКИТЕ НА СЪЩИТЕ МОНОПОЛИСТИ ЗА ПРОВЕРКА.

А ЗАМЕРВАНЕТО НА ЕЛЕКТРОМЕРИТЕ Е ПРАХ В ОЧИТЕ!!
ТАКА СЕ ОПИТВАТ ДА НИ МАНИПУЛИРАТ И МАМЯТ В МОМЕНТА!!!
Мощността е пряко зависимо от напрежението на мрежата. P=U*I.

А по нашата мрежа вместо ток с напрежение 220 волта тече с около 180 волта. И като си пуснеш бойлера да ти топли водата, или климатика, или каквото и да било, то той работи на 180/220 = 81% от възможностите си.
Или казано иначе получаваме 19% по малко от това което плащаме, и следователно за да получим при 180 волта напрежение същия ефект като при 220 волта ние трябва да изхабим 220/180 = 1.22 пъти повече ток.

Даже може да се отиде и по далеч - P=U*I, но I=U/R => P=(U*U)/R
Сиреч ние сме прецакани не просто с 22% отгоре, ами с 22% на квадрат! 1,22*1,22 = 1,4884. Което ни коства не 22% ами 48% по висока сметка за ток!!! Защото нещо което трябва да го свършиш със 10 KWh ти го вършиш със 14,8 KWh, понеже ти подават некадърен ток! И накрая си плащаш като поп тези 4,8 KWh в повече, и повечето хора само се чудят как толкова рязко са се увеличили киловатите които ползват със едни и същи уреди за един и същи сезон.
Или другата страна - електроуредите имат само 1/1,4884= 0,672 % производителност, или иначе казано работят с 1/3 по-слабо и некачествено! Крушката свети по-слабо, бойлера и климатика топлят по-бавно и по-слабо, хладилника охлажда по-малко.
Елекпромера тези 672 вата пак ти го отчита като 1 киловат.


Това не е вярно.

672 вата електромерът си ги отчита като 672 вата.

Друг е въпросът, че заради понижената мощност (672 вата вместо 1000) даден консуматор работи с по-нисък КПД.

Но това ненормално ниско напрежение някой си висока сметка установил ли го е?
В един 10 етажен блок се предполага, че мрежовото напрежение е еднакво за всички консуматори. Тогава защо моята сметка е нарастнала с 5% а на комшията ми с 50% ?

Доко
13-02-2013, 11:29
Бре Докич за тва не се бях сетил.....Прасето ни краде!!!!!!!!!!!:BIGsmile:
.....взима бонуси на наш гръб!!!!!!!!!!!!!!!!!:BIGsmile:

Той надписва за бонуси щото го е яд на колегите му, които манипулират уреди, те какви "бонуси" взимат, бе прасето да си казва всичко... ама мълчи... :BIGsmile::BIGsmile::BIGsmile:

Кайо
13-02-2013, 11:31
Той надписва за бонуси щото го е яд на колегите му, които манипулират уреди, те какви "бонуси" взимат, бе прасето да си казва всичко... ама мълчи... :BIGsmile::BIGsmile::BIGsmile:

Гузен е........:BIGsmile:

Susscrofa
13-02-2013, 11:53
Бре Докич за тва не се бях сетил.....Прасето ни краде!!!!!!!!!!!:BIGsmile:
.....взима бонуси на наш гръб!!!!!!!!!!!!!!!!!:BIGsmile:

ЕРПетата са частни, нямам нищо общо с тях.
Нямам нищо общо и с електроенергията. Имам общо само с един от ресурсите използвани за производството и. От възобновяемите е.:)

---------- Post added at 09:53 ---------- Previous post was at 09:50 ----------


Не съм го нпрвил аз а други,всъщост исках разяснеие относно 40 а не 20 дни и изказването ти,че няма измама и конспирация но ти както винаги отклони темата.........:-)

---------- Post added at 11:14 ---------- Previous post was at 11:13 ----------



.....това е невъзможно...ти си се припознал.:devil:

Не съм отклонил темата. Просто я раздвижих.
В някои градове това беше причината, не знам дали е така навсякъде.

Кайо
13-02-2013, 12:01
ЕРПетата са частни, нямам нищо общо с тях.
Нямам нищо общо и с електроенергията. Имам общо само с един от ресурсите използвани за производството и. От възобновяемите е.:)

---------- Post added at 09:53 ---------- Previous post was at 09:50 ----------



Не съм отклонил темата. Просто я раздвижих.
В някои градове това беше причината, не знам дали е така навсякъде.

Коя е била причината??????Таксуването на 40 дни ли?
А там където не са таксувани 40 дни каква е причината?

myato
13-02-2013, 12:13
Мен сметките ми са в "нормата", но това няма да ми попречи, ако има протести в Плевен да ида да "метна някой камък". Ей тъй, от гражданска солидарност:BIGsmile:

Кайо
13-02-2013, 12:20
......ало ВИК?
-Не,Енергото е......
-Нищо и на вас да ви ева майката!:BIGsmile:

---------- Post added at 12:20 ---------- Previous post was at 12:19 ----------


Мен сметките ми са в "нормата", но това няма да ми попречи, ако има протести в Плевен да ида да "метна някой камък". Ей тъй, от гражданска солидарност:BIGsmile:

Това с камъни не се оправя......скали си требват.:BIGsmile:

old alfist
13-02-2013, 12:42
Голяма неразбория е в тази държава, всеки лъже всекиго и всички се правят на много отворени - резултатите в един момент излизат наяве.
Неадекватна енергийна политика както при държавата, така и при потребителите.
Народа си изключва парното, пак плаща за него, вследствие на това потребява повече ток, сградите са под всякаква критика, по отношение енергийната ефективност.
В крайна сметка пак бедните го духат, енергийните босове потриват самодоволно ръце, а циганите си щракат с пръсти.

Кайо
13-02-2013, 12:53
Голяма неразбория е в тази държава, всеки лъже всекиго и всички се правят на много отворени - резултатите в един момент излизат наяве.
Неадекватна енергийна политика както при държавата, така и при потребителите.
Народа си изключва парното, пак плаща за него, вследствие на това потребява повече ток, сградите са под всякаква критика, по отношение енергийната ефективност.
В крайна сметка пак бедните го духат, енергийните босове потриват самодоволно ръце, а циганите си щракат с пръсти.

.....ми май си прав.......:cheers:

Mind_Control
13-02-2013, 13:13
Мощността е пряко зависимо от напрежението на мрежата. P=U*I.

А по нашата мрежа вместо ток с напрежение 220 волта тече с около 180 волта. И като си пуснеш бойлера да ти топли водата, или климатика, или каквото и да било, то той работи на 180/220 = 81% от възможностите си.
Или казано иначе получаваме 19% по малко от това което плащаме, и следователно за да получим при 180 волта напрежение същия ефект като при 220 волта ние трябва да изхабим 220/180 = 1.22 пъти повече ток.



Това не е вярно. Не ти трябва 1.22 пъти повече, ток, а ти трябва повече време ;)
Един бойлер ако работи на 3 кВт и ти загрява водата за 1 час, то ако работи на 2.5 кВт ще ти я загрява за 1:20 мин. но пак ще изразходи едно и също количество енергия. (цифрите са примерни, а не реални)

morfius
13-02-2013, 13:17
Хайде обратно в 7 - 8 клас да си припомните закона на ОМ.
Няма как с понижено напрежение да се получи увеличение на мощността при един и същ товар.
А електромера мери мощност за единица време...
С понижение на напрежението могат само да ти изгорят някой по-капризен уред, но не и да ти надпишат сметката.
С увеличение на напрежението над 240 волта могат, но тогава и не толкова капризните уреди ще започнат да дават фира, ако не почнат да пукат/падат предпазители.

Я си погледнете пак фактурите бре хора, колко и какво точно пише в тях, освен консумацията какво още има и т.н.

Доко
13-02-2013, 13:28
Хайде обратно в 7 - 8 клас да си припомните закона на ОМ.


Този ли? По него май ни изчисляват месечните сметки. http://www.youtube.com/watch?v=FOBqkVwA63o&list=PL4DF0C84B76CC9F2E :BIGsmile::BIGsmile::BIGsmile:
Ом-300лв, ом-500лв...:bad_evil::bad_evil::bad_evil:
В Германия като падне напрежението спират да отчитат електромерите, енергията е за сметка на ЕРП-то. ;-)

ecotronic
13-02-2013, 13:34
Хайде обратно в 7 - 8 клас да си припомните закона на ОМ.
Няма как с понижено напрежение да се получи увеличение на мощността при един и същ товар.
А електромера мери мощност за единица време...
С понижение на напрежението могат само да ти изгорят някой по-капризен уред, но не и да ти надпишат сметката.
С увеличение на напрежението над 240 волта могат, но тогава и не толкова капризните уреди ще започнат да дават фира, ако не почнат да пукат/падат предпазители.

Я си погледнете пак фактурите бре хора, колко и какво точно пише в тях, освен консумацията какво още има и т.н.


Освен повишената вероятност да дефектира някой уред заради ниско напрежение, това, което казваш за потребената енергия не е съвсем вярно.

Давам следния пример:

Искам да си направя чай и за целта искам да загрея някакво количество вода до 60 гр.
Ползвам за целта бързовар с мощност Р.
Когато мрежовото напрежение е в норми, бързоварът работи с мощността P и моят чай е готов за 5 минути.
За тези 5 минути известно количество енергия е изразходвано за подгряването на водата а известно количество енергия е прахосано под формата на загуби заради греене на околната среда.
Сега да си представим, че поради ниско мрежово напрежение моят бързовар работи с мощност P/2.
В този случай чаят ми няма да е готов за 10 минути а примерно за 12 поради това, че и загубите от нежелания топлообмен с околната среда ще са по-големи.
Ако пресилим нещата за да станат още по-ясни - ако мощността на бързоварът падне до много ниска стойност, той консумирайки макар и малка мощност във времето, никога няма да успее да сгрее моя чай и като работи дълго време само ще консумира енергия за да грее вселената. А пък аз ще плащам това, без да пия чай.:unsure:

morfius
13-02-2013, 13:48
Проблема изобщо не е в напрежението (особено пониженото), но щом ви влече гонете сини гущери.
Повечето уреди които директно отделят топлина ще изхабят приблизително същото количество "ток" независимо от напрежението за да свършат същата работа.
Проблеми може да има при двигателните модули, но пак няма да има повишена мощност, няма от къде да се вземе.
По-ниска мощност за повече време или по-висока за по-малко време - резултата накрая е еднакъв.
Но явно някой има интерес да прави недоволните смешни в очите на мислещите, с подобни безумни теории на конспирацията.

Пак ви казвам, разгледайте си подробно сметките/фактурите.

ecotronic
13-02-2013, 13:54
Проблема изобщо не е в напрежението (особено пониженото), но щом ви влече гонете сини гущери.
Повечето уреди които директно отделят топлина ще изхабят приблизително същото количество "ток" независимо от напрежението за да свършат същата работа.
Проблеми може да има при двигателните модули, но пак няма да има повишена мощност, няма от къде да се вземе.
По-ниска мощност за повече време или по-висока за по-малко време - резултата накрая е еднакъв.
Но явно някой има интерес да прави недоволните смешни в очите на мислещите, с подобни безумни теории на конспирацията.

Пак ви казвам, разгледайте си подробно сметките/фактурите.


Не е еднакъв!

Ако крушката ми мъжди едва едва, само консумира енергия (макар и малко) но не свети. Т.е не ми върши никаква работа а си плащам за това.

bager
13-02-2013, 13:55
... А пък аз ще плащам това, без да пия чай.:unsure:

Дет'се вика- пиеш една студена вода.
На много места просто са манипулирани електромерите.
Лошото е, че по закон не можеш да си монтираш контролен електромер, който да важи за доказателство в съда, ако се разминават показанията.

ecotronic
13-02-2013, 14:00
Дет'се вика- пиеш една студена вода.
На много места просто са манипулирани електромерите.
Лошото е, че по закон не можеш да си монтираш контролен електромер, който да важи за доказателство в съда, ако се разминават показанията.

Независимо от това, че контролният електромер не може да послужи като доказателство в съда, може да послужи като доказателство пред самия мен.
И ако достатъчно ясно се убедя в това, че законният електромер не отчита вярно, има много начини да предизвикам законна експертиза и да осъдя енергото.

morfius
13-02-2013, 14:00
Не е еднакъв!

Ако крушката ми мъжди едва едва, само консумира енергия (макар и малко) но не свети. Т.е не ми върши никаква работа а си плащам за това.

Но няма да ти надпише сметката спрямо предходен период... което всъщност се дъвче в теорийката.

Виж си сметките, дали са повече киловатите или "бонусите" (загуби, такси, пренос и сие) например.
Свери с електромера.
Напрежението го остави на бабите пред блока...

ecotronic
13-02-2013, 14:06
Но няма да ти надпише сметката спрямо предходен период... което всъщност се дъвче в теорийката.

Виж си сметките, дали са повече киловатите или "бонусите" (загуби, такси, пренос и сие) например.
Свери с електромера.
Напрежението го остави на бабите пред блока...

Ами не я лансирах аз теорията за ниското напрежение като причина за високите сметки, но други хора го изтъкнаха и то съвем основателно.
А аз само дискутирам това, защо ниското напрежение би било причина за завишаване на смектата.

morfius
13-02-2013, 15:01
Ами не я лансирах аз теорията за ниското напрежение като причина за високите сметки, но други хора го изтъкнаха и то съвем основателно.
А аз само дискутирам това, защо ниското напрежение би било причина за завишаване на смектата.

Е и аз не отговорих само на теб, а на всички дето кълват на тая кукичка.

(U=I*R) & (P=U*I) - основи на електротехниката.
U - напрежение (волт)
I - ток (ампер)
R - съпротивление (ом)
P - мощност (ват)

Вземаме едно бързоварче, 1000 вата.
Пускаме го на 220 волта, през него протичат 4.55 ампера ток. За да протекат тия 4.55 ампера съпротивлението му трябва да е 48 ома.
И стигаме до интересната част... колко ток ще мине през него при 180 и 260 волта (+/- 40 волта - макар, че при 260 нищо чудно да го изгорим) и каква мощност ще изконсумира:
180/48 = 3.75 ампера (U/R=I)
260/48 = 5,41 ампера (U/R=I)
180*3.75 = 675 вата (P=U*I)
260*5.41 = 1406 вата (P=U*I)

За да разберем какво ще се случи със електромера приемаме, че това бързоварче трябва да работи 1 час за да кипне водата.
При 180 волта - 0.68 кВч - няма да кипне водата но и няма да навърти повече (за да я кипнеш ще работи близо час и половина и пак ще навърти 1 кВч).
При 220 волта - 1 кВч - и кипната вода.
При 260 волта - 1.41 кВч - и водата изкипяла и уредчето изгоряло (ако предпазителя не го е преварил).

Та все му е там на нагревателя напрежението, просто ще е работило повече време елементарното бързоварче.

Виж ако има управление, мотор, датчици и сие - може да даде фира, но бързовар на 180 волта е просто бавен.

pavlin
13-02-2013, 15:02
А електромера, какво отчита напрежението или тока и как в последствие изчислява мощността.

morfius
13-02-2013, 15:08
А електромера, какво отчита напрежението или тока и как в последствие изчислява мощността.

Отчита произведение от ток и напрежение за единица време.
Ватметъра измерва мощност (ток по напрежение), електромера е ватметър с "часовник", аналоговия отмества диск със скорост която е функция на мощността, цифровия има импулсен генератор и калкулира отчетените във всеки интервал стойности.

Susscrofa
13-02-2013, 15:11
Абе друго си е да си матричар. хахахаха
Браво, дискусията е интересна и полезна.

ecotronic
13-02-2013, 15:12
А електромера, какво отчита напрежението или тока и как в последствие изчислява мощността.

Електромерът мери и напрежението и тока. Умножава двете стойности и получава моментната мощност. Тази моментна мощност я интегрира (умножава) по времето и така получава енергията.

BLUE1
13-02-2013, 15:13
Аз засичам електромерите си всеки месец, при мен проблем няма, нищо не са ми надписвали и всичко си е в реда на нещата. Отчетният период за януари наистина е по-дълъг 33 дни в моят случаи. Сметката ми е почти два пъти по-голяма от предходният месец, но 146 лева за три климатика във време на празници когато си бяхме вкъщи и децата ми са малки е напълно нормално. Истината е, че качествената изолацията на сградата в комбинация с високо ефективни отоплителни уреди е равно на ниски сметки.

Susscrofa
13-02-2013, 15:15
Аз засичам електромерите си всеки месец, при мен проблем няма, нищо не са ми надписвали и всичко си е в реда на нещата. Отчетният период за януари наистина е по-дълъг 33 дни в моят случаи. Сметката ми е почти два пъти по-голяма от предходният месец, но 146 лева за три климатика във време на празници когато си бяхме вкъщи и децата ми са малки е напълно нормално. Истината е, че качествената изолацията на сградата в комбинация с високо ефективни отоплителни уреди е равно на ниски сметки.

Абсолютно прав си, важно е цялата сграда да е добре изолирана, а не кръпки.

ecotronic
13-02-2013, 15:17
Е и аз не отговорих само на теб, а на всички дето кълват на тая кукичка.

(U=I*R) & (P=U*I) - основи на електротехниката.
U - напрежение (волт)
I - ток (ампер)
R - съпротивление (ом)
P - мощност (ват)

Вземаме едно бързоварче, 1000 вата.
Пускаме го на 220 волта, през него протичат 4.55 ампера ток. За да протекат тия 4.55 ампера съпротивлението му трябва да е 48 ома.
И стигаме до интересната част... колко ток ще мине през него при 180 и 260 волта (+/- 40 волта - макар, че при 260 нищо чудно да го изгорим) и каква мощност ще изконсумира:
180/48 = 3.75 ампера (U/R=I)
260/48 = 5,41 ампера (U/R=I)
180*3.75 = 675 вата (P=U*I)
260*5.41 = 1406 вата (P=U*I)

За да разберем какво ще се случи със електромера приемаме, че това бързоварче трябва да работи 1 час за да кипне водата.
При 180 волта - 0.68 кВч - няма да кипне водата но и няма да навърти повече (за да я кипнеш ще работи близо час и половина и пак ще навърти 1 кВч).
При 220 волта - 1 кВч - и кипната вода.
При 260 волта - 1.41 кВч - и водата изкипяла и уредчето изгоряло (ако предпазителя не го е преварил).

Та все му е там на нагревателя напрежението, просто ще е работило повече време елементарното бързоварче.

Виж ако има управление, мотор, датчици и сие - може да даде фира, но бързовар на 180 волта е просто бавен.

За нам си кой път ти казвам, че пренебрегваш загубите а именно в тях е хватката заради ниското напрежение

pavlin
13-02-2013, 15:20
А сигурно ли е че всички електромери работят по този начин а нямат зададена мощност от 220в. по стандарт.

morfius
13-02-2013, 15:24
За нам си кой път ти казвам, че пренебрегваш загубите а именно в тях е хватката заради ниското напрежение

Я да видим на кой уред КПД е функция от напрежението - с точен линк/цитат?

Има едни други загуби (ама те не зависят от напрежението) които можеш да си ги видиш в сметката каква част от цената са ти.
Има и едни други загуби (които пак нямат общо с напрежението) които няма как да ги видиш директно.

---------- Post added at 15:24 ---------- Previous post was at 15:22 ----------


А сигурно ли е че всички електромери работят по този начин а нямат зададена мощност от 220в. по стандарт.

Това (амперметър с часовник и коефициент за напрежението) просто няма как да мине никаква метрология... поне тези които аз съм виждал си имат токова и напрежителна верига.

ecotronic
13-02-2013, 15:24
А сигурно ли е че всички електромери работят по този начин а нямат зададена мощност от 220в. по стандарт.

Сигурно е.
Преди време имаше електронни електромери, които не можеха да отчитат по-голям от някакъв ток на консумация.
Това им несъвършенство позволяваше на някои хора да градят едни устройства за кражба на ток, без да се пипа нищо по електромера.
Доколкото знам, този недостатък вече е премахнат в последните модели електромери.

morfius
13-02-2013, 15:28
Сигурно е.
Преди време имаше електронни електромери, които не можеха да отчитат по-голям от някакъв ток на консумация.
Това им несъвършенство позволяваше на някои хора да градят едни устройства за кражба на ток, без да се пипа нищо по електромера.
Доколкото знам, този недостатък вече е премахнат в последните модели електромери.

Някой не е бил сметнал шунта и/или измервателя на токовата верига?
Добре, че не са горяли направо... имаше едни китайски мултиметърчета дето уж бяха до 10 ампера, но реално над 8 гореше шунта :D

Susscrofa
13-02-2013, 15:29
Пониженото напрежение в електропреносната мрежа не може да повлияе на сметките за ток. Това установи експеримент на bTV, проведен от специалист в независимата лаборатория на Техническия университет.
Твърдението се появи като вариант за обяснение на силно завишените декемврийски сметки за ток, които изкараха хиляди на протест срещу монополите в електроразпространението в България.


Доц. д-р инж. Георги Милушев обясни пред bTV, че практически електромерите няма как да покажат нарушение в качеството на подаваната електроенергия.

Въпреки оборването на тази хипотеза се оказа, че намалено напрежение може да доведе до много по-сериозен проблем – пожари и аварии. Техническият опит показа, че при намален волтаж вентилаторът на електрическа печка спира, но не и нагревателят.

Експертът уточни, че уредите са предназначени да работят в параметри, които са плюс-минус 10% от стандартното напрежение 220-230 волта. Извън тях може да се стигне до инциденти.

Той изрази съмнение и за още едно твърдение от изминалите дни, че електромерите се манипулират дистанционно: „Колкото и да гледаме несериозно на въпроса, дружествата не са еднолични фирми и няма как да се спусне директива за манипулация от най-горните етажи – би било очевидно. Самите служители не биха го приели. Съмнявам се, че е реално”.

Според него на пазара в България има около 50 различни видове битови електромери, които са горе-долу на едно качество и цена. Милушев заяви, че е запознат със случи, при които отчетният уред бива нулиран инцидентно след прекъсване на тока, но това е в ущърб на доставчика.

Експертът обаче е на мнение, че има както да се постигне в посока подобряване качеството на електропреносната мрежа.

http://btvnews.bg/bulgaria/ponizhenoto-naprezhenie-ne-povishava-smetkite-za-tok.html

ecotronic
13-02-2013, 15:40
Я да видим на кой уред КПД е функция от напрежението - с точен линк/цитат?

Има едни други загуби (ама те не зависят от напрежението) които можеш да си ги видиш в сметката каква част от цената са ти.
Има и едни други загуби (които пак нямат общо с напрежението) които няма как да ги видиш директно.


Аз не се позовавам на линкове а на това, което имам в главата.
И то гласи, че загубите от топлообмен са пропорционални на времето.

Поради това косвено заради ниското напрежение се увеличава времето за извършването на някаква работа (загряване на количаство вода до някаква температура) и колкото за по-дълго време става това, толкова повече енергия (иначе отчетена от електромера) изхвърляме, но плащаме.

Достатъчно просто обясних това давайки примера с чая.

Ти ми докажи, че не съм прав.

---------- Post added at 15:40 ---------- Previous post was at 15:33 ----------


Някой не е бил сметнал шунта и/или измервателя на токовата верига?
Добре, че не са горяли направо... имаше едни китайски мултиметърчета дето уж бяха до 10 ампера, но реално над 8 гореше шунта :D

Не зная как точно са били конструирани, но ако дръпнеш токов импулс със стойност 100 А за кратко време, електромерът не го отчита.
И така въпросното устройство представлява консуматор, който дъпра 100 - амперови кратки импулси, зарежда с тях батерия, от която инвертор прави 220 V променливо с честота 50 херца.
Малко скъпичко устройство, но пък бързо се изплаща.

Susscrofa
13-02-2013, 15:41
Аз не се позовавам на линкове а на това, което имам в главата.
И то гласи, че загубите от топлообмен са пропорционални на времето.

Поради това косвено заради ниското напрежение се увеличава времето за извършването на някаква работа (загряване на количаство вода до някаква температура) и колкото за по-дълго време става това, толкова повече енергия (иначе отчетена от електромера) изхвърляме, но плащаме.

Достатъчно просто обясних това давайки примера с чая.

Ти ми докажи, че не съм прав.

Топлообменът зависи от температурната разлика на топлообменящите среди.
Заряването е по-бавно, но топлообменът е еднакъв при преминаването през различните температури на нагряваната течност.
Според мен това, което си написал е вярно, при изключен нагревател, при вече затоплена вода.
Ти искаш да кажеш, че една чаша вода затопляна 1 час ще отдели повече топлина във въздуха от една чаша затопляна 30 минути, но с по мощен нагревател.
В това не виждам логика, но това не означава, че няма.

Doomguy
13-02-2013, 15:50
Напрежението вкъщи е 260в. По тази логика, трябва да плащаме по-малко, но такова нещо няма.

ecotronic
13-02-2013, 15:51
Топлообменът зависи от температурната разлика на топлообменящите среди.
Заряването е по-бавно, но топлообменът е еднакъв при преминаването през различните температури на нагряваната течност.
Според мен това, което си написал е вярно, при изключен нагревател, при вече затоплена вода.
Ти искаш да кажеш, че една чаша вода затопляна 1 час ще отдели повече топлина във въздуха от една чаша затопляна 30 минути, но с по мощен нагревател.
В това не виждам логика, но това не означава, че няма.

Точно това искам да кажа.

Ако включиш бойлера да се сгрее и след това го оставиш изключен за 24 часа, на другия ден ще можеш ли да се изкъпеш? Най-вероятно ще трябва отново да го включиш да се сгрее. А не си консумирал вода от него. Но електромерът ти е отчел енергията за двете топления на водата.

morfius
13-02-2013, 16:11
Точно това искам да кажа.

Ако включиш бойлера да се сгрее и след това го оставиш изключен за 24 часа, на другия ден ще можеш ли да се изкъпеш? Най-вероятно ще трябва отново да го включиш да се сгрее. А не си консумирал вода от него. Но електромерът ти е отчел енергията за двете топления на водата.

Няма разлика дали я е топлил на 220 или на 200 волта, за да я стопли до 80 градуса ще му трябва все толкова мощност и ще свърши все толкова работа.
Пък ти ако искаш го пускай 5 пъти...

Susscrofa
13-02-2013, 16:15
Ако тичаш под дъжда по-малко ли ще се намокриш от варианта да изминеш същото разстояние ходейки?

---------- Post added at 14:15 ---------- Previous post was at 14:12 ----------


Точно това искам да кажа.

Ако включиш бойлера да се сгрее и след това го оставиш изключен за 24 часа, на другия ден ще можеш ли да се изкъпеш? Най-вероятно ще трябва отново да го включиш да се сгрее. А не си консумирал вода от него. Но електромерът ти е отчел енергията за двете топления на водата.

Това, което ти твърдиш може лесно да се провери.
Довечера ще сложа тенджера с вода на котлон включен на 6 и ще засека колко ток ще глътне до кипване.
После същата тенджера ще я кипна на котлон поставен на 4.
По твоята логика при втория вариант ще имам по -голямо енергопотребление, защото времето на кипване ще е удължено.

ecotronic
13-02-2013, 16:30
Ако тичаш под дъжда по-малко ли ще се намокриш от варианта да изминеш същото разстояние ходейки?

---------- Post added at 14:15 ---------- Previous post was at 14:12 ----------



Това, което ти твърдиш може лесно да се провери.
Довечера ще сложа тенджера с вода на котлон включен на 6 и ще засека колко ток ще глътне до кипване.
После същата тенджера ще я кипна на котлон поставен на 4.
По твоята логика при втория вариант ще имам по -голямо енергопотребление, защото времето на кипване ще е удължено.


За дъжда не знам, но за тенджерата е общо взето така.
Още по-показателен експеримент можеш да направиш, ако във втория случай пуснеш котлона на най-малката степен. Тогава може да стигнеш до ситуацията при която котлонът си е вечно включен, но водата никога няма да кипне именно заради загубите за които говоря.

Ако нямаше такива загуби, бойлерът щеше да си е готов за къпане и след един месец, а водата в тенджерата пак щеше да кипне, със същото количество потребена енертия, но за по-дълго време.

Доко
13-02-2013, 16:36
Навлязли сте в ненужна полемика.
Тези частни дружества, така наречени ЕРП имат сключен договор с всеки един абонат, а там ясно е упоменато какво продават. Не искам да ми пробутват "Трабант" на цената на "Мерцедес" или 150 волта на цената на 220. Ако проумеете това, ще проумеете и защо като намалят напрежението плащаме по-скъп ток. ;-)

ecotronic
13-02-2013, 16:49
Навлязли сте в ненужна полемика.
Тези частни дружества, така наречени ЕРП имат сключен договор с всеки един абонат, а там ясно е упоменато какво продават. Не искам да ми пробутват "Трабант" на цената на "Мерцедес" или 150 волта на цената на 220. Ако проумеете това, ще проумеете и защо като намалят напрежението плащаме по-скъп ток. ;-)


Полемиката е конструктивна;-)
Осмисляме фундаментални неща, които ни заобикалят, но поради една или друга причина не сме се замисляли върху тях.
Самите параметри на доставяната ел за които говориш са стандартизирани и установени именно защото тяхното нарушаване е в ущърб на потребителите.
Ако такива неща като загуби трудно се усещат в индивидуален план, то в национален план те имат главозамайващи измерения.

Da_Fuse
13-02-2013, 17:05
В цялата схема с намаляването на напрежението пропускате важен момент... Освен с ниско напрежение подават тока и с ппвишена честота където е заровено кучето... ;)

Mind_Control
13-02-2013, 17:09
За нам си кой път ти казвам, че пренебрегваш загубите а именно в тях е хватката заради ниското напрежение

Това са глупости. Загубите към околната среда, за да си стоплиш един литър вода са нищожно малки на фона на енергията, която вкарваш.

ecotronic
13-02-2013, 17:17
Това са глупости. Загубите към околната среда, за да си стоплиш един литър вода са нищожно малки на фона на енергията, която вкарваш.

Аз НИКЪДЕ не съм казал, че на ниското напрежение се дължат високите сметки.
Аз само обяснявам ЗАЩО заради ниско напрежение се генерират загуби, които са в ущърб на потребителя.
А дали са малки или големи - всичко е относително.
Ако грееш 1 литър вода, сигурно нищо няма да усетиш. На ако отопляваш една сграда, вероятно ще усетиш.

morfius
13-02-2013, 17:22
В цялата схема с намаляването на напрежението пропускате важен момент... Освен с ниско напрежение подават тока и с ппвишена честота където е заровено кучето... ;)

И като му повдигнат честотата какво се случва в нагревател/двигател/импулсно захранване?


За дъжда не знам, но за тенджерата е общо взето така.
Още по-показателен експеримент можеш да направиш, ако във втория случай пуснеш котлона на най-малката степен. Тогава може да стигнеш до ситуацията при която котлонът си е вечно включен, но водата никога няма да кипне именно заради загубите за които говоря.

Ако нямаше такива загуби, бойлерът щеше да си е готов за къпане и след един месец, а водата в тенджерата пак щеше да кипне, със същото количество потребена енертия, но за по-дълго време.

Бъркаш драстично, загубите от топлообмен в примера са незначителни, на 1 степен на котлон просто не е предвидено да вариш, а да поддържаш температура.
Бързоварчето е за малка тенджерка, не за 500 литра варел.

etrovskii
13-02-2013, 17:32
Всичко си е същото у нас,харчим си нормално ток,печка,хладилник,лампи,пералня и сушилня всеки ден най-малко по един брой.Топлим се на ТЕЦ и плащаме по 140-150 лв. на месец :Yeeeehaaa::Yeeeehaaa::Yeeeehaaa::Yeeeehaaa:

---------- Post added at 07:15 ---------- Previous post was at 07:15 ----------



И къде е далаверата да се топлиш на климатик ????? :waving::waving::waving::waving:
АЗ не рева бе колега,за мене е нормално за 38 дена:moon:

ecotronic
13-02-2013, 17:34
Бъркаш драстично, загубите от топлообмен в примера са незначителни, на 1 степен на котлон просто не е предвидено да вариш, а да поддържаш температура.
Бързоварчето е за малка тенджерка, не за 500 литра варел.

Нищо не бъркам. Още по-малко пък драстично.

Има ли ги загубите или не? Ей това е въпроса.
Ако темрпературата на котлона на най-ниската степен е по-висока от 60 градуса и НЯМА топлинни загуби, означава, че водата все някога ще се загрее да 60 градуса.

Но в реалния живот, понеже има загуби, това може никога да не се случи.

Ей това казвам.

Susscrofa
13-02-2013, 17:36
И като му повдигнат честотата какво се случва в нагревател/двигател/импулсно захранване?



Бъркаш драстично, загубите от топлообмен в примера са незначителни, на 1 степен на котлон просто не е предвидено да вариш, а да поддържаш температура.
Бързоварчето е за малка тенджерка, не за 500 литра варел.

Но на 4 може да кипне.

Бобби
13-02-2013, 18:19
Не си играйте с тока момчета....болна тема на целият народ, особено на малцинството :joly:....никога не е имало в БГ....точност към потребителите, независимо за каквато и да е, предлагана енергия.....едните крадът, другите лъжат в сметки...така и ще бъде докато самият Ганьо не се усети кое му е по изгодно.....да шмекерува независимо от коя стрна е...или да бъде точен......НО лъжата винаги идва от най високо ниво.....и надолу по стълбичката всеки е тарикат;-)

Walker
13-02-2013, 18:38
Моята сметка пък си е в норма.
Даже е малко по-ниска от предходната. :P

morfius
13-02-2013, 19:05
Експеримента е вече правен в други форуми, при 140 волта загубите от топлене на вода в кофа са 1.5% спрямо 220 волта.
В бойлер/тенджера загубите ще са по-малко от 1%...
При 140 волта обаче ще имаш и неработещи/изгорели климатици, хладилници, перални и сие що разчита на електродвигател... де що има електроника ще откаже да отлепи, а лампите на тавана ще са като свещички.
При 180 волта загубите ще паднат още повече.

StanG
13-02-2013, 19:11
Няма как да променят честотата, тъй като тя е механично зададена, т.е. производна е на оборотите на генераторите в централите...
А за напрежението - сигурен съм, че навсякъде по трасето защитите са И срещу пад на напрежение, който е също толкова опасен, колкото и пика.Морфей е прав - погледнете си сметките, погледнете освен изразходвана ел енергия какво друго плащате и най-накрая отидете на сайта на АЕЦ Козлодуй и вижте в отчетите на колко ст. продават kWh на НЕК и НЕК на колко продава на ЕРП-тата.После пийнете по една студена вода и се замисляте как да действаме оттук нататък...

old alfist
13-02-2013, 19:19
Изредихте всички параметри на тока, а хората си крадат по документи или директно с жиците.

Бобби
13-02-2013, 19:36
Експеримента е вече правен в други форуми, при 140 волта загубите от топлене на вода в кофа са 1.5% спрямо 220 волта.
В бойлер/тенджера загубите ще са по-малко от 1%...
При 140 волта обаче ще имаш и неработещи/изгорели климатици, хладилници, перални и сие що разчита на електродвигател... де що има електроника ще откаже да отлепи, а лампите на тавана ще са като свещички.
При 180 волта загубите ще паднат още повече.
Какви експерименти бе момче....:coolio:
45-години експериментираме със оциализма/комунизма...вече над 20-години с демокрацията...на прост народ, дай му ексоерименти....
Ти да си чул някъде в нормалните държави да се протестира за надути сметки????....за вдигане на цени-ДА...но за лъжа НЕ....е разсъждавай...в горният ми пост казах, че лъжата идва от тези за който гласуваме....
Честито българино...много си тъп;-)

Linkestis
13-02-2013, 20:00
А за напрежението - сигурен съм, че навсякъде по трасето защитите са И срещу пад на напрежение, който е също толкова опасен, колкото и пика....

Това не е така!
Написано в кратко ръководство за строителство на селска под-станция може,но на практика е съвсем друго.

ecotronic
13-02-2013, 20:22
По електропреносната мрежа се предават разни сигнали за управление на часовници, синхронизация, превключване на тарифи.........и само един Господ и стари баби знаят тези новите електромери как им се въздейства дистанционно...........
Масово хората забелязват, че сметките им са се увеличили веднага след подмяната на електромерите. При мен също.

mordohy
13-02-2013, 20:22
За апартамента в Кюстендил платих 7-8 лева.
През цялото време е бил включен само датчика за газ. Клапана също беше изключен.
Стана ми любопитно и замерих тока директно на главния бушон.
Тока беше около 3-5 мА.
Вие си правете изводи.
Старите си бяха просто един ел.двигател и за да ги манипулираш, трябваше да вдигнеш честотата на самия ток.
С тия електеронните си мисля, че не е необходимо това. Достатъчно е да пуснеш с една друга честота някакъв мижав ток и да върти като изоглавен.

Linkestis
13-02-2013, 20:43
За това и по селата,ако не крадеш ток...ревеш от новите електромери.
Особено ако тока е около 190-200 волта.

Celestrial
13-02-2013, 21:40
С моята консумация, винаги, ама винаги съм плащал по 50, таван 60 лева. Този месец, направо ми еба** икономиката. Мръсни, крадливи говеда, това минава едно ниво над робство. Ако не им платиш, сират те, след това към плащането 50 лева такса, да се включиш отново. Абе, нека да крадат, ама това вече не се издържа. Май ще прибегна до разни проектилни инструменти. Както и да е. Този месец ще ги изтрая, следващия ще видим.

angelovi69
13-02-2013, 21:48
Моите сметки са - почти 290 лв. в Казанлък-2 бойлера по 80 л., климатик 12-ка, печка духалка 2 кВт, хладилник, осветление с енерго-икономични крушки, рутер нон стоп включен.
В Търново - дъщеря ми живее там, апартамента е 73 лв. с климатик гадно Хитачи, и печка духалка 2 кВт., и хладилник, и рутер, и крушки по 75 Вт. с нажежаема жичка. И отдолу комшиите палят на дърва.
И сега си ближа раните.

morfius
13-02-2013, 23:55
Какви експерименти бе момче....:coolio:
45-години експериментираме със оциализма/комунизма...вече над 20-години с демокрацията...на прост народ, дай му ексоерименти....
Ти да си чул някъде в нормалните държави да се протестира за надути сметки????....за вдигане на цени-ДА...но за лъжа НЕ....е разсъждавай...в горният ми пост казах, че лъжата идва от тези за който гласуваме....
Честито българино...много си тъп;-)

Не но и там съм чувал да кълват на подобни теории... кемтрейлс и хаарп не сме ги измислили ние.
Пък нека съм тъп, че ги оборвам :cheers:

Аналоговия електромер има някакъв праг под който не мери - няма достатъчно сила да завърти диска, при цифровия такъв праг няма, за това може да отчете и зарядно за телефон.

Никой не си играе с електромерите, пак казвам разгледайте си сметките внимателно и сверявайте с електромерите.

---------- Post added at 23:55 ---------- Previous post was at 23:52 ----------


За апартамента в Кюстендил платих 7-8 лева.
През цялото време е бил включен само датчика за газ. Клапана също беше изключен.
Стана ми любопитно и замерих тока директно на главния бушон.
Тока беше около 3-5 мА.
Вие си правете изводи.
Старите си бяха просто един ел.двигател и за да ги манипулираш, трябваше да вдигнеш честотата на самия ток.
С тия електеронните си мисля, че не е необходимо това. Достатъчно е да пуснеш с една друга честота някакъв мижав ток и да върти като изоглавен.

Баф тоя датчик, имам цял фризер зарязан работещ на село, 3-4 лв. му е "налога".
По фактура колко е начислено?

Бобби
14-02-2013, 07:51
Не но и там съм чувал да кълват на подобни теории... кемтрейлс и хаарп не сме ги измислили ние.
Пък нека съм тъп, че ги оборвам :cheers:

Аналоговия електромер има някакъв праг под който не мери - няма достатъчно сила да завърти диска, при цифровия такъв праг няма, за това може да отчете и зарядно за телефон.

Никой не си играе с електромерите, пак казвам разгледайте си сметките внимателно и сверявайте с електромерите.

---------- Post added at 23:55 ---------- Previous post was at 23:52 ----------



Баф тоя датчик, имам цял фризер зарязан работещ на село, 3-4 лв. му е "налога".
По фактура колко е начислено?
Обръщението "тъп" беше към бълг. народ, не пряко към теб....но както и да е....
:idea2:...тези надути сметки не са случайни....да се върнем по назад....референдум за АЕЦ.....нечий интереси...а сега ми кажи не сме ли тъпи и дали не ни маниполират.....:goodnight:

didod
14-02-2013, 08:57
Аз поначало съм с 'нов' електромер. Сметките спрямо 2011-2012 се движат подобни, въпреки новите цени на тока. Месеците са за получаване на сметката, не за отчетеният период.

Ноември 2011 - 668 кВтч - 112.99 лв.
Декември 2011 - 917 - 154
Януари 2012 - 1200 - 194
Февруари 2012 - 1211 - 196

Ноември 2012 - 356 - 67
Декември 2012 - 713 - 134
Януари 2013 - 1228 - 224

Средномесечни температури за:
Ноември 2011 - 2.7 гр.
Декември 2011 - 1.2
Януари 2012 - минус 2.2
Февруари 2012 - минус 3.6

Ноември 2012 - 7.7
Декември 2012 - минус 0.8
Януари 2013 - 0.6
Февруари 2013 (досега) - 2.3

Надявам се идващата сметка да е надолу, ако гледаме температурите. :)
Иначе съм 'стандартно' оборудван - бойлер, радиатор, печки, котлони, пералня, компютър и т.н.

bobi_kvo
14-02-2013, 11:14
По електропреносната мрежа се предават разни сигнали за управление на часовници, синхронизация, превключване на тарифи.........и само един Господ и стари баби знаят тези новите електромери как им се въздейства дистанционно...........
Масово хората забелязват, че сметките им са се увеличили веднага след подмяната на електромерите. При мен също.

Колега , часовниците и електромерите нямат синхронизация с мрежата за управление и т.н. за да бъде изградена такава система която си представяш се използват маршрутизатори и тези електромери са дистанционни, но няма как да се манипулира.... не пиша във форума , но чета доста и виждам че познанията са ти сериозни, и не би следвало да пишеш подобни недомислици. "Новите" Статичните електромери са с по висок клас на точност каквито са изискванията на ДКЕВР за СТИ (средствата за търговско измерване) , разликите в сметките при статичните и индукционните електромери смятам, че можеш да си ги обясниш и сам :!:

ecotronic
14-02-2013, 14:00
Колега , часовниците и електромерите нямат синхронизация с мрежата за управление и т.н. за да бъде изградена такава система която си представяш се използват маршрутизатори и тези електромери са дистанционни, но няма как да се манипулира.... не пиша във форума , но чета доста и виждам че познанията са ти сериозни, и не би следвало да пишеш подобни недомислици. "Новите" Статичните електромери са с по висок клас на точност каквито са изискванията на ДКЕВР за СТИ (средствата за търговско измерване) , разликите в сметките при статичните и индукционните електромери смятам, че можеш да си ги обясниш и сам :!:

Не твърдя нищо конкретно относно това какво и как се управлява дистанционно, защото не съм запознат в детайли. Единственото, което знам е че някакво дистанционно управление (може би на улично осветление или нещо друго) се практикува.
Базирам твърдението си върху наблюдението на поведението на известен брой UPS - и пръснати из София и страната, които регистрират в един и същи момент серии от входни въздействия - вероятно управляващите сигнали.

bobi_kvo
14-02-2013, 14:22
Не твърдя нищо конкретно относно това какво и как се управлява дистанционно, защото не съм запознат в детайли. Единственото, което знам е че някакво дистанционно управление (може би на улично осветление или нещо друго) се практикува.
Базирам твърдението си върху наблюдението на поведението на известен брой UPS - и пръснати из София и страната, които регистрират в един и същи момент серии от входни въздействия - вероятно управляващите сигнали.

Улично осветление използва това : http://i488.photobucket.com/albums/rr245/darken_nz/Fonotronika%202/2.jpg , или фото-клетка или дистанциионо включване (тунели и други отдалечени обекти) като последното е скъпо и се прави в много много редки случаи на прима виста последен такъв обект бяха тунелите Витиня, но там беше ремонт на стара инсталация
http://www.elektrouslugi.com/outpages/naredba3/n-pr/41708-II.htm тук пише доста неща -"стойности на коефициента на едновременност в зависимост от броя на жилищата и начина на отопление" (отговор на въпроса защо пада напрежението - логичен )Не ме разбирай погрешно моето мнение на гражданин е че трябва да се изгради такава инфраструктура която да е надеждна и безопасна, при проблеми (падове на напрежение) си има съответните технически решения за подобряване на показателите на ел.мреца..Но при положение че сградите в които живеем ,прекаленото застрояване и консумацията на електроенергия са пряко свързани, (пример за това е ,че България е може би единствената страна в ЕС която използва за отопление ел.ток) при положение че в сградите този коеф.на едновременност е смятан за смесено отопление ,а не основно с електрическа енергия то би ли било възможно ние сами да променяме показателите (напрежението) на мрежата.

Mind_Control
14-02-2013, 14:29
Но при положение че сградите в които живеем ,прекаленото застрояване и консумацията на електроенергия са пряко свързани, (пример за това е ,че България е може би единствената страна в ЕС която използва за отопление ел.ток) при положение че в сградите този коеф.на едновременност е смятан за смесено отопление ,а не основно с електрическа енергия то би ли било възможно ние сами да променяме показателите (напрежението) на мрежата.

Токът се използва да отопление на доста жилища в Германия например. Незнам от къде я извадихте тази статистика, че България била единствената... Да не говориме за Италия и Гърция, където климатът е мек и би било лудост да се отопляваш с нещо друго освен ток.

bobi_kvo
14-02-2013, 14:34
Токът се използва да отопление на доста жилища в Германия например. Незнам от къде я извадихте тази статистика, че България била единствената... Да не говориме за Италия и Гърция, където климатът е мек и би било лудост да се отопляваш с нещо друго освен ток.

"Топлофикационните дружества са се постарали да направят справка как е в европейските държави. В Полша включват електрически отоплителен уред в контакта само 25% от домакинствата, в Чехия този процент е 26, в Румъния на ток са 27 на сто от семействата. В Естония електроенергия използват за отопление 27 на сто, във Финландия - 28, в Естония - 29. Средно в 27-те държави на ЕС ток за топлене ползват 30% от домакинствата."


линк към статията : http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1597875

Mind_Control
14-02-2013, 14:37
"Топлофикационните дружества са се постарали да направят справка как е в европейските държави. В Полша включват електрически отоплителен уред в контакта само 25% от домакинствата, в Чехия този процент е 26, в Румъния на ток са 27 на сто от семействата. В Естония електроенергия използват за отопление 27 на сто, във Финландия - 28, в Естония - 29. Средно в 27-те държави на ЕС ток за топлене ползват 30% от домакинствата."


линк към статията : http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1597875

И според теб 30% е нищо? Ти си противоречиш ми се струва... От почти никой до 30% разликата е, като от земята до небето горе долу.

bobi_kvo
14-02-2013, 14:46
ок, не искам да споря кое е малко и кое е много , факт че в германия "зелена добавка" в сметките няма (защото се стимулират обикновените хора да изграждат ВЕИ) , факт че в Германия произвеждаш ток и го продаваш на ЕРП-то. темата мисля беше друга ...... Поздрави !

ecotronic
14-02-2013, 14:46
Улично осветление използва това : http://i488.photobucket.com/albums/rr245/darken_nz/Fonotronika%202/2.jpg , или фото-клетка или дистанциионо включване (тунели и други отдалечени обекти) като последното е скъпо и се прави в много много редки случаи на прима виста последен такъв обект бяха тунелите Витиня, но там беше ремонт на стара инсталация
http://www.elektrouslugi.com/outpages/naredba3/n-pr/41708-II.htm тук пише доста неща -"стойности на коефициента на едновременност в зависимост от броя на жилищата и начина на отопление" (отговор на въпроса защо пада напрежението - логичен )Не ме разбирай погрешно моето мнение на гражданин е че трябва да се изгради такава инфраструктура която да е надеждна и безопасна, при проблеми (падове на напрежение) си има съответните технически решения за подобряване на показателите на ел.мреца..Но при положение че сградите в които живеем ,прекаленото застрояване и консумацията на електроенергия са пряко свързани, (пример за това е ,че България е може би единствената страна в ЕС която използва за отопление ел.ток) при положение че в сградите този коеф.на едновременност е смятан за смесено отопление ,а не основно с електрическа енергия то би ли било възможно ние сами да променяме показателите (напрежението) на мрежата.


Понеже виждам, че си запознат, използвам случая отново да попитам конкретно (за да не правя погрешни догадки), и ако не представлява някаква тайна:

За какви цели се използва изпращането на управляващи сигнали по електропреносната мрежа?
В състояние съм да изпратя логове за регистрирани такива въздействия по едно и също време в различни региони от София.

bobi_kvo
14-02-2013, 14:59
Понеже виждам, че си запознат, използвам случая отново да попитам конкретно (за да не правя погрешни догадки), и ако не представлява някаква тайна:

За какви цели се използва изпращането на управляващи сигнали по електропреносната мрежа?
В състояние съм да изпратя логове за регистрирани такива въздействия по едно и също време в различни региони от София.

Модулна цифрова система за телемеханика, автоматика и релейна защита за енергийни обекти.

Предназначена е за работа в обекти като възлови станции (ВС), трафопост (ТП) и разединител открит стълбищен (РОС) с цел по-бързо извършване на манипулации по изключване на повредени участъци от електропровода.

Системата е изградена на две нива:
Високо ниво – Операторска (Диспечерска) станция – (ОС)
Ниско ниво – Локална станция (ЛС)

Операторска станция
Операторската станция е апаратно-програмен комплекс, състоящ се от следното:
1.Апаратна част - представлява персонален компютър (РС), работещ в среда на Windows.
Връзката между Операторската станция и обекта за управление се реализира чрез радиостанции, мобилен телефон, селищен телефон или специализиран ВЧ канал, включвани към РС посредством модеми.
2.Програмното осигуряване се състои от специализиран програмен пакет Remote Control, осигуряващ:
- Комуникация в реално време в зависимост от избрания комуникационен канал с Локалните станции;
- До 4096 енергийни обекта за управление;
- Работа с мнемосхеми включително редактиране на мнемосхемите в процеса на експлоатация;
- Водене на оперативен дневник на възникналите събития;
- Пароли за всяко лице, работещо с програмата;
- Конфигуриране на параметрите на Локалните станции;
- Сверяване на времето на Локалните станции;
- Визуализация и анализ на снети от аварийните регистратори събития;

Локална станция
Локалната станция е изградена на модулен принцип (от един до шестнадесет модула с общ комуникационен канал).

Функционално всеки модул се състои от три части:
- телемеханика ( телесигнализация, телеизмерване на I, U, P, Q, E и телеуправление)
- релейна защита за извод средно напрежение: МТЗ, ЗЗ, АПВ.
- регистратор на преходни процеси.
Телемеханиката включва:
- Телеуправление - приема команда от Операторската станция и подава към съответния изход импулс с настройваема продължителност или комутира реле за взаимна блокировка.

- Телесигнализация - предава към ОС информация за промяната в състоянието на цифровите входове, вид на късото съединение, състояние на защитите, изпълнение на командите от телеуправлението и защитите и т.н.

- Телеизмерване - предават се към ОС данни за текущите стойности на тока, напрежението, активната и реактивната мощност, активната и реактивната енергия и т.н.
- Осигурява необходимите блокировки в контролирания обект.

Релейната защита и автоматика включват:
- Максималнотокова защита.
- Земна защита.
- Токова отсечка.
- Автоматично повторно включване.

Регистратор на преходни процеси:
Устройството може да регистрира преходни процеси автоматично при откриване на късо съединение или да прави запис по желание на оператора с цел проверка на текущите параметри на системата.
При късо съединение регистраторът работи в един от двата режима:
- регистрация на моментни стойности – в този режим могат да се извършват записи с обща продължителност 50 секунди всички токове и напрежения с честота на сканиране 1000 Hz.

- регистрация на ефективни стойности- в този режим могат да се извършват 40 записа по 25 секунди запис и 1 секунда предистория на ефективните токове и напрежения. Ефективните стойности на всички токове и напрежения се изчисляват за всеки период от записа.
Времето и критериите за аварийните записи са свободно програмируеми и могат да се въвеждат от Операторската Станция, от пулт на Главния контролер или от диагностичен интерфейс RS232.

Локалната станция можа да осъществи връзка с ОС по един или два канала чрез използване на радиостанции, мобилен телефон, селищен телефон или специализиран ВЧ канал по електропроводи средно напрежение. ЛС притежава и допълнителен интерфейс RS232 за връзка с РС ( Laptop).

Susscrofa
14-02-2013, 15:02
Токът се използва да отопление на доста жилища в Германия например. Незнам от къде я извадихте тази статистика, че България била единствената... Да не говориме за Италия и Гърция, където климатът е мек и би било лудост да се отопляваш с нещо друго освен ток.

Ти си гений!
Сравни ни с Гърция и Италия.:on_da_beach:

PEPI-2ALFA
14-02-2013, 15:56
Дано се вижда.

vassil.tzanev
14-02-2013, 16:27
По електропреносната мрежа се предават разни сигнали за управление на часовници, синхронизация, превключване на тарифи.........и само един Господ и стари баби знаят тези новите електромери как им се въздейства дистанционно...........
Масово хората забелязват, че сметките им са се увеличили веднага след подмяната на електромерите. При мен също.

Откровени глупости (извинявам се)! Тарифите са предварително заредени в електромерите. Моделите, които монтират в момента са с вградени часовници, а тези които нямат часовници получават сигнал от външен такъв, монтиран в таблото.

А иначе сметките винаги са били високи, просто сега някой нагъл популист се е сетил предизборно да яхне тази вълна, независимо, че и той е участвал в този монопол преди година-две-три. Голямата сметка идва не от консумацията, която си е коректно отчетена, а от всички добавки, които са към 55% от общата сума. И това е абсурдът!

ecotronic
14-02-2013, 16:42
Модулна цифрова система за телемеханика, автоматика и релейна защита за енергийни обекти.

Предназначена е за работа в обекти като възлови станции (ВС), трафопост (ТП) и разединител открит стълбищен (РОС) с цел по-бързо извършване на манипулации по изключване на повредени участъци от електропровода.

Системата е изградена на две нива:
Високо ниво – Операторска (Диспечерска) станция – (ОС)
Ниско ниво – Локална станция (ЛС)

Операторска станция
Операторската станция е апаратно-програмен комплекс, състоящ се от следното:
1.Апаратна част - представлява персонален компютър (РС), работещ в среда на Windows.
Връзката между Операторската станция и обекта за управление се реализира чрез радиостанции, мобилен телефон, селищен телефон или специализиран ВЧ канал, включвани към РС посредством модеми.
2.Програмното осигуряване се състои от специализиран програмен пакет Remote Control, осигуряващ:
- Комуникация в реално време в зависимост от избрания комуникационен канал с Локалните станции;
- До 4096 енергийни обекта за управление;
- Работа с мнемосхеми включително редактиране на мнемосхемите в процеса на експлоатация;
- Водене на оперативен дневник на възникналите събития;
- Пароли за всяко лице, работещо с програмата;
- Конфигуриране на параметрите на Локалните станции;
- Сверяване на времето на Локалните станции;
- Визуализация и анализ на снети от аварийните регистратори събития;

Локална станция
Локалната станция е изградена на модулен принцип (от един до шестнадесет модула с общ комуникационен канал).

Функционално всеки модул се състои от три части:
- телемеханика ( телесигнализация, телеизмерване на I, U, P, Q, E и телеуправление)
- релейна защита за извод средно напрежение: МТЗ, ЗЗ, АПВ.
- регистратор на преходни процеси.
Телемеханиката включва:
- Телеуправление - приема команда от Операторската станция и подава към съответния изход импулс с настройваема продължителност или комутира реле за взаимна блокировка.

- Телесигнализация - предава към ОС информация за промяната в състоянието на цифровите входове, вид на късото съединение, състояние на защитите, изпълнение на командите от телеуправлението и защитите и т.н.

- Телеизмерване - предават се към ОС данни за текущите стойности на тока, напрежението, активната и реактивната мощност, активната и реактивната енергия и т.н.
- Осигурява необходимите блокировки в контролирания обект.

Релейната защита и автоматика включват:
- Максималнотокова защита.
- Земна защита.
- Токова отсечка.
- Автоматично повторно включване.

Регистратор на преходни процеси:
Устройството може да регистрира преходни процеси автоматично при откриване на късо съединение или да прави запис по желание на оператора с цел проверка на текущите параметри на системата.
При късо съединение регистраторът работи в един от двата режима:
- регистрация на моментни стойности – в този режим могат да се извършват записи с обща продължителност 50 секунди всички токове и напрежения с честота на сканиране 1000 Hz.

- регистрация на ефективни стойности- в този режим могат да се извършват 40 записа по 25 секунди запис и 1 секунда предистория на ефективните токове и напрежения. Ефективните стойности на всички токове и напрежения се изчисляват за всеки период от записа.
Времето и критериите за аварийните записи са свободно програмируеми и могат да се въвеждат от Операторската Станция, от пулт на Главния контролер или от диагностичен интерфейс RS232.

Локалната станция можа да осъществи връзка с ОС по един или два канала чрез използване на радиостанции, мобилен телефон, селищен телефон или специализиран ВЧ канал по електропроводи средно напрежение. ЛС притежава и допълнителен интерфейс RS232 за връзка с РС ( Laptop).


Благодаря ти за изчерпателната информация!

:cheers:

fred
14-02-2013, 20:00
ок, не искам да споря кое е малко и кое е много , факт че в германия "зелена добавка" в сметките няма (защото се стимулират обикновените хора да изграждат ВЕИ) , факт че в Германия произвеждаш ток и го продаваш на ЕРП-то. темата мисля беше друга ...... Поздрави !
Такава надбавка има във всяка една страна от ЕС.В Германия има и ще расте яко при това, тъй като на тоя етап ще затварят АЕЦовете си:
http://www.darikfinance.bg/novini/83399

dimitar_vd62
14-02-2013, 21:03
Ами в бтв тази сутрин, показаха сметки за ток изпратени от наши сънародници в западна Европа, за период от два месеца сметките им бяха по 60-70 евро.Някъде под едната фактура се мярна цифрата 4000 в писмото, предполагам беше заплатата на някой от сънародниците.Моята е 248 лв за декември, за ноември беше 131.Три, четири дена по празниците ни нямаше, ток горим след 19 часа вечерта основно, отопляваме се с един климатик.

etrovskii
14-02-2013, 21:09
Напрежението вкъщи е 260в. По тази логика, трябва да плащаме по-малко, но такова нещо няма.

:bravo::phone::roll2:

dimitar_vd62
14-02-2013, 21:18
Много бе...260!

Celestrial
14-02-2013, 21:23
Така, като гледам, няма нито един, който да каже, че сметката е дори близо до нормалното. Да вземем да си направим изводите. Народът е прав да протестира, това че можем, да платим, не означава, че трябва. От друга страна, ще ни спрат тока. И така, в патовата ситуация, трябва да се намери изход. Казах ви в предишния пост, ще ги трая още един месец.

Lei-chery
14-02-2013, 21:23
У дома сметките за ток от два месеца са леко завишени с по около 50 лв. в сравнение с миналия зимен сезон.
Като гледам обаче какви фрапиращи случай има...направо сме си ОК.....явно.

vassil.tzanev
14-02-2013, 21:37
Така, като гледам, няма нито един, който да каже, че сметката е дори близо до нормалното. Да вземем да си направим изводите. Народът е прав да протестира, това че можем, да платим, не означава, че трябва. От друга страна, ще ни спрат тока. И така, в патовата ситуация, трябва да се намери изход. Казах ви в предишния пост, ще ги трая още един месец.

А защо не ги чакаш за след изборите? Или защо сега точно предизборно всички се "сетиха", че са им високи сметките, при условие че всички тук показаха, че нямат разлика в консумацията?!? Хайде стига популизъм, моля! Ясно е, че пак някой използва търпимостта (или нетърпимостта) на народа за лични облаги.

dimitar_vd62
14-02-2013, 21:45
Така, като гледам, няма нито един, който да каже, че сметката е дори близо до нормалното. Да вземем да си направим изводите. Народът е прав да протестира, това че можем, да платим, не означава, че трябва. От друга страна, ще ни спрат тока. И така, в патовата ситуация, трябва да се намери изход. Казах ви в предишния пост, ще ги трая още един месец.

Еми знам си потреблението, макар че декември беше по студен от ноември не виждам как съм навъртял двойно.Бих се съгласил на 170-180 лв ама 250 няма начин.И освен това засичането поне при мене не е за по-дълъг период.Освен това поради командировки на дъщерята и други обстоятелства очаквах доста по малка сума обаче останах много изненадан.Предполагам че са надписвали за новогодишни бонуси.Плащам онлайн и не получавам фактури по пощата, за да видя отчетените кило-мега-хипервати.Подобен номер се опитаха да ми спретнат и от ВиК, като инкасатора ми отчете 60 кубика вода на водомера в банята и 4 на тоалета и кухнята, обаче учтиво му подадох очилата си/басейна в хола не е довършен още/ и се коригира на 6 на 4 кубика.От години плащам по 10-12 общо.

ecotronic
14-02-2013, 21:58
Така, като гледам, няма нито един, който да каже, че сметката е дори близо до нормалното. Да вземем да си направим изводите. Народът е прав да протестира, това че можем, да платим, не означава, че трябва. От друга страна, ще ни спрат тока. И така, в патовата ситуация, трябва да се намери изход. Казах ви в предишния пост, ще ги трая още един месец.

Вече го казах това. И други също. И това е странното - че на някои хора сметките са си обичайните а на други са необичайно-завишени. Дори живеещи в един и същ блок.

lordliness
14-02-2013, 22:04
Аз май водя по най- ниска сметка- 45 лв. Супер изолиран апартамент в момента е 21гр. без отоплителни тела

ecotronic
14-02-2013, 22:08
Аз май водя по най- ниска сметка- 45 лв. Супер изолиран апартамент в момента е 21гр. без отоплителни тела

Не водиш. Майка ми плаща между 7 и 10 лв. Хладилник, 2 енергоспестяващи крушки, телевизор, електрическо одеяло и чат-пат готварска печка.

dimitar_vd62
14-02-2013, 22:08
Чи то туй само ламбите и кафеварката в къщи бре...евала.

fred
14-02-2013, 22:12
Ами в бтв тази сутрин, показаха сметки за ток изпратени от наши сънародници в западна Европа, за период от два месеца сметките им бяха по 60-70 евро.Някъде под едната фактура се мярна цифрата 4000 в писмото, предполагам беше заплатата на някой от сънародниците.Моята е 248 лв за декември, за ноември беше 131.Три, четири дена по празниците ни нямаше, ток горим след 19 часа вечерта основно, отопляваме се с един климатик.

Ами в тия държави, общо взето никой не се отоплява с ток, а с газ (парно у мазето, където иде газта).Обикновено и готвенето е на газ.Та това не е сравнение.
Иначе моята сметка е 70 лева, предишния бе 40-45лв.Иначе съм с парно.Вярно е че декември бая пекохме по Нова година , Йорданов ден и па и други поводи имаше.
Ако се отопляват само с ток ще са им доста по високи, но както отбелязах в предишни постове-доходите у нас са други, за съжаление.

lordliness
14-02-2013, 22:12
Не водиш. Майка ми плаща между 7 и 10 лв. Хладилник, 2 енергоспестяващи крушки, телевизор, електрическо одеяло и чат-пат готварска печка.

А аз дори нямам електрическо одеяло :(

dimitar_vd62
14-02-2013, 22:21
Ми купи си.Аз има в спалнята щот тя е северна и там огън да накладеш и върху него да седнеш пак ще зъзнеш.От както го имаме правим и секс там щото иначе малкия от студ чак у гъза ми се криеше.

mordohy
14-02-2013, 22:28
щото иначе малкия от студ чак у гъза ми се криеше.
То за това криене май имаше друг термин!:roll2:
Вярно, 7.86 лв само за един датчик си е много, та ако ще месеца да е 55 дни!
А в ония свят, печката, отоплението, бойлера, хладилника, та дори и климатика е главно на газ.

dimitar_vd62
14-02-2013, 22:42
Ами в тия държави, общо взето никой не се отоплява с ток, а с газ (парно у мазето, където иде газта).Обикновено и готвенето е на газ.Та това не е сравнение.
Иначе моята сметка е 70 лева, предишния бе 40-45лв.Иначе съм с парно.Вярно е че декември бая пекохме по Нова година , Йорданов ден и па и други поводи имаше.
Ако се отопляват само с ток ще са им доста по високи, но както отбелязах в предишни постове-доходите у нас са други, за съжаление.

Ми то това е основния проблем, ниските доходи.Цената на газта що я забравяш, тя пак си е разход.

Doomguy
14-02-2013, 22:50
http://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/536946_424052841013586_1970122454_n.png

fred
14-02-2013, 22:59
Ми то това е основния проблем, ниските доходи.Цената на газта що я забравяш, тя пак си е разход.

Да, проблемът ни са доходите, те пък са резултат на... и т.н.
Но никой не протестира срещу това или поне да настоява за мерки, които ще ги повишат (ясно е, че не става изведнъж).Срещу корупцията, срещу неработещи държавни органи като съд, прокуратура и прочее.Протеста е срещу цената на нещо си.

dimitar_vd62
14-02-2013, 23:14
Еми аз откога разправям че тези протести трябва да са в друга посока.Не мога днес да протестирам за тока утре за бензина, в други ден за не знам какво си.Как да платя 150 лв ток с пенсия от 200 лв....Да го опростяли, да го коригирали...ами другия месец?Ми значи усилията трябва да са в друга посока.Ма така е като живеем ден за ден.

mordohy
14-02-2013, 23:40
Митак, проблемите са много по-дълбоки, отколкото изглеждат.
Българинът на работното си място в България е мърляч и незаинтересован бракоделец, с ниска ефективност и огромно самочувствие, когато трябва да демонстрира собствената си простотия.
Той е такъв, защото такива го управляват.
Поставен в друга ситуация прави чудеса.
Гледам днеска шлосерите.
Ремонтират една помпа, на която са гръмнали лагерите. Дори не я измиха от стружките. Така си сложиха новите лагери и без да мерят луфтове си я сглобиха.
Та лагерите струват колкото техните месечни заплати и вместо да изкарат по 7 000 часа и нагоре, те ги сменяват на три месеца. А е така, защото маслото трябва да се сменява на всеки четири седмици, е те го сменяват на
всяка Олимпиада.
После , къде са им заплатите?!
Ами там. В мърлявата работа!
Така е навсякъде!

dimitar_vd62
14-02-2013, 23:59
Странно, и аз имам такива наблюдения.На бившата работа така и не можах да разбера защо когато сменя свещите на някой двигател след като направи косъм между електродите не вземат да я почистят/ който е на смяна/ ами слагат някоя стара свещ оставена за в краен случай.И в крайна сметка настава кара батак и вместо да изкара тоя мотор 3000 часа с нов комплект свещи след месец айде пак, щото има 4 мотора и новите свещи са се пръснали из тях .Накрая почнах да изхвърлям старите свещи и оставях една две много добри за смяна.И станах крив.

mordohy
15-02-2013, 00:13
Новата линия си дойде с шест шлосерски комплекта ключове и отверки, плюс един подвижен шкаф с електричарски инструмент. Всичко на БЕТА. Скъп и качествен инструмент. На всичко отгоре и към всеки инвертор има по две отверки за регулиране, а те са над 30.
Още първата седмица забелязах липсата на най-малките отверки. Оказа се, че всеки си е сложил в джоба по една и с нея си стържат по валовете, залепналата хартия. Предложих на шефа да им вземат за 15-20 лева, едно кашонче с евтини отверки и с тях да си стържат на воля.
Отказа. Инструмента бил за да се работи с него.
Седнал един на пкафа и си клати краката. на него до задника му разглобем фин пневматичен мотор, боза и кифла.
- Знаеш ли мойто момче, какво правиш в момента?
Погледа тъп, а шефа до мене се пули;
- Това си има термин. Нарича се: да седнеш на майстора на кура!
Грубичко и нецензурно, но така ни учеха, да не си подгазваме хляба!
Нищо подобно на взимане на забележка. Възмутиха се колко съм бил циничен
Цирк!

etrovskii
15-02-2013, 06:39
Абе колеги всичко е верно това където го исписахте,ама никой не казва нищо за тези хора които крадат ток с оргинално манипулиране на електромерите,демек хора които са им направени да отчитат по малко,ко ше кажете а:clown:

bobi_kvo
15-02-2013, 08:21
Абе колеги всичко е верно това където го исписахте,ама никой не казва нищо за тези хора които крадат ток с оргинално манипулиране на електромерите,демек хора които са им направени да отчитат по малко,ко ше кажете а:clown:

В общия случай крадците на ток го правят от своите комшии ( стълбищно осветление , асансьор ...друг апартамент ) хващането изобщо не е трудно , но ЕРП-тата отговарят само до тяхното съоръжение(електромер) т.е. ако нещо се случва след електромера то проблема си е на ползвателя; има и немалко случаи особено по вилни райони и малки селца където има съответните кражби но явно на никой не му се занимава, тъй като минава като процент НТЗ (нетехнически загуби ) :sex: :bg: и пак е за сметка на обикновените платци

Susscrofa
15-02-2013, 09:21
Ми купи си.Аз има в спалнята щот тя е северна и там огън да накладеш и върху него да седнеш пак ще зъзнеш.От както го имаме правим и секс там щото иначе малкия от студ чак у гъза ми се криеше.

Считам, че това трябва да бъде избрано за пост на хилядолетието в нашия форум.:)
Може дори да стане мото на протестите срещу топлофикация и ЕРП-тата.
Браво, Митко, гениално е. хахахахахаха:)

ecotronic
15-02-2013, 10:47
То за това криене май имаше друг термин!:roll2:
Вярно, 7.86 лв само за един датчик си е много, та ако ще месеца да е 55 дни!
А в ония свят, печката, отоплението, бойлера, хладилника, та дори и климатика е главно на газ.


Какъв е тоя космически датчик? Ако цената на киловатчас е 20 стотинки, излиза, че имаш постоянно включен консуматор с мощност 55 вата.

Susscrofa
15-02-2013, 16:51
В магазина:
- Колко струва хляб "Добруджа"?;
- Ами 50 стотинки, НАЙ-ЕВТИНИЯТ в цяла Европа."
- Дайте ми един хляб тогава.
- Момент, такааа... - един хляб: 0.50лв;
-- пренос на хляб:0.45лв
-- достъп на камиона за пренос по магистрала: 0.35лв;
-- пренос на хляб на ниска скорост: 0.25лв;
-- пренос на хляб на висока скорост: 0.50лв;
-- добавка за минаване на зелено: 0.75лв;
-- високоефективно комбинирано производство на хляб: 0.30лв;
-- невъзстановяеми кражби на хляб от поточнат линия: 0.60лв.
-- Общо: 3.70лв., ...ааа и нещичко за държавата: 20% ДДС:

- Дължите 4.44 лв. - ето Ви го и се радвайте, че ядете най-евтиния хляб в Европа!
.

etrovskii
15-02-2013, 17:19
В магазина:
- Колко струва хляб "Добруджа"?;
- Ами 50 стотинки, НАЙ-ЕВТИНИЯТ в цяла Европа."
- Дайте ми един хляб тогава.
- Момент, такааа... - един хляб: 0.50лв;
-- пренос на хляб:0.45лв
-- достъп на камиона за пренос по магистрала: 0.35лв;
-- пренос на хляб на ниска скорост: 0.25лв;
-- пренос на хляб на висока скорост: 0.50лв;
-- добавка за минаване на зелено: 0.75лв;
-- високоефективно комбинирано производство на хляб: 0.30лв;
-- невъзстановяеми кражби на хляб от поточнат линия: 0.60лв.
-- Общо: 3.70лв., ...ааа и нещичко за държавата: 20% ДДС:

- Дължите 4.44 лв. - ето Ви го и се радвайте, че ядете най-евтиния хляб в Европа!
.
:BBQ:няма да ям ляп,ше маам кифтаци

mordohy
15-02-2013, 23:13
Какъв е тоя космически датчик? Ако цената на киловатчас е 20 стотинки, излиза, че имаш постоянно включен консуматор с мощност 55 вата.
Ами нали и аз това казвам!
По-горе съм пояснил, че съм му замерил тока. Уреда не е много, даже никак прецизен, но все пак показваше 3-5 мА.
Идва ми да оскуба жиците !

ecotronic
15-02-2013, 23:18
Ами нали и аз това казвам!
По-горе съм пояснил, че съм му замерил тока. Уреда не е много, даже никак прецизен, но все пак показваше 3-5 мА.
Идва ми да оскуба жиците !

По-добре уредът с който си мерил изхвърли. Излиза, че е измерил 50 пъти по-малък ток от реалния. Да не би електромерът да е от старите и да има самоход? Или някой да те краде?

mordohy
15-02-2013, 23:29
По-добре уредът с който си мерил изхвърли. Излиза, че е измерил 50 пъти по-малък ток от реалния. Да не би електромерът да е от старите и да има самоход? Или някой да те краде?
Това е реалният ток , мерен на главния бушон.
имаше преди време един, който крадеше от общия ток от часовника, но след като гръмна часовника и той гръмна. Тогава се събрахме четирима души, толкова сме ел. техници в блока и прогонихме цялата инсталация. Таблото е с два катинара. Ключа от единия е в домоуправителя, а от другия имаме ние. Сам човек не пипа в таблото.
Ако някой ще краде, ще краде повече!

dimitar_vd62
15-02-2013, 23:33
Блазе ти...четири ел техника у входа.Пък у нашия съм само аз и оправям всичко от бравата на входната врата до закъсали комшийки.

Susscrofa
16-02-2013, 14:04
Ами нали и аз това казвам!
По-горе съм пояснил, че съм му замерил тока. Уреда не е много, даже никак прецизен, но все пак показваше 3-5 мА.
Идва ми да оскуба жиците !

Измервам!
Замеряме се с камъни и снежни топки.

mordohy
16-02-2013, 20:49
Измервам!
Замеряме се с камъни и снежни топки.
Благодаря!
Напоследък общувам с прекалено много селяни!:coolio:

Susscrofa
16-02-2013, 20:55
Благодаря!
Напоследък общувам с прекалено много селяни!:coolio:

Не, ти не си с провинциален мозък.
Замервам е русизъм. Егенозата е виновна.:)

mordohy
16-02-2013, 21:08
Не, ти не си с провинциален мозък.
Замервам е русизъм. Егенозата е виновна.:)
Възможо е.
Освен гръцки говоря и руски.
Често ми се случва да говоря на чужд език с български думи!

Доко
16-02-2013, 21:28
Често ми се случва да говоря на чужд език с български думи!

Хаха, за теб не знам, но със съпругата ми това лято станахме свидетели как служител на магистрална бензиностанция "опъти" семейство възрастни англичани за Пазарджик на "чист" английски с български думи, като през цялото време вкарваше чист акцент с прилежащото му шъшкане и чъшкане, звучеше нещо от рода на: "оштават'ч ниАкокхо киломеЧр'ха дшо ражклон'ах, пошлие швивате на шлеВо..." :BIGsmile::BIGsmile::BIGsmile:

ecotronic
16-02-2013, 21:49
Хаха, за теб не знам, но със съпругата ми това лято станахме свидетели как служител на магистрална бензиностанция "опъти" семейство възрастни англичани за Пазарджик на "чист" английски с български думи, като през цялото време вкарваше чист акцент с прилежащото му шъшкане и чъшкане, звучеше нещо от рода на: "оштават'ч ниАкокхо киломеЧр'ха дшо ражклон'ах, пошлие швивате на шлеВо..." :BIGsmile::BIGsmile::BIGsmile:

Някои доста развиват и мускулите на ръцете докато водят такива "разговори":grin:

dimitar_vd62
16-02-2013, 22:55
-А!

fred
16-02-2013, 23:01
Сега, маха ме ги примерно, ОК и след това?
Кой ще ни управлява, както се казва?

mordohy
17-02-2013, 02:45
Хаха, за теб не знам, но със съпругата ми това лято станахме свидетели как служител на магистрална бензиностанция "опъти" семейство възрастни англичани за Пазарджик на "чист" английски с български думи, като през цялото време вкарваше чист акцент с прилежащото му шъшкане и чъшкане, звучеше нещо от рода на: "оштават'ч ниАкокхо киломеЧр'ха дшо ражклон'ах, пошлие швивате на шлеВо..." :BIGsmile::BIGsmile::BIGsmile:
Друго имах на ум!
Гръцкият при дословен превод е направо циничен. Освен това не само думи, а и цели изрази имат съвсем друго значение.
Вчера едно момче с една кола беше така паркирало, че половината паркин не можеше да се мръдне. Преди да слезе, най-учтиво му казах:
-Господине, така както сте паркирали, половината паркинг не може да се мръдне.- усмихна се и каза:
-Аз съм тука!
Тамън да го майценаругая и се усетих, че го разбрах на гръцки.
На гръцки, тоя израз се превежда като, че все едно е завоювал тая позиция и няма да мръдне от тука. Тоест израза е по-скоро войнствен.
Става от масата човек и обявява, че ще ходи до тоалетната. Веднага от всякъде му пожелават : добро сранье! Това си е най-изтънченото възпитание.
По-някой път и аз така, та за това хората около мен са весели!:roll2:

lordliness
17-02-2013, 15:05
освен канал 3, другите телевизии май правят информационно затъмнение днес, браво на България

Linkestis
17-02-2013, 15:18
От ТВ Европа се опитаха да отразят нещата обективно.БТВ трагедия,другите медии нямат камери явно или репортери.

Дали българина се събуди?
108911108912
108913108914

lordliness
17-02-2013, 15:28
От ТВ Европа се опитаха да отразят нещата обективно.БТВ трагедия,другите медии нямат камери явно или репортери.

Дали българина се събуди?
108911108912
108913108914

опитаха е точната дума, последната емисия която гледах разправяха за протести в Португалия?! това ли е важно в момента

pinko
17-02-2013, 15:38
Доста трагикомичен и безславен финал на управлението на император Тиквоний...

Наистина не очаквах хората да се вдигнат така, но положението е неудържимо.

Linkestis
17-02-2013, 15:39
Доста трагикомичен и безславен финал на управлението на император Тиквоний...

Наистина не очаквах хората да се вдигнат така, но положението е неудържимо.

Не го обиждай!
Той е единствения велик мафиот останал в България.

old alfist
17-02-2013, 15:50
За Тиквоний или добро, или нищо, че току виж някой го вкарали за справка в Районното - започнаха вече да ръсат и заплахи с разни проверки и други такива гадости.

pinko
17-02-2013, 16:05
За Тиквоний или добро, или нищо, че току виж някой го вкарали за справка в Районното - започнаха вече да ръсат и заплахи с разни проверки и други такива гадости.

Абе и ченгетата не са толкова тъпи, че да си купят фабрика на 9-ти септември:priest:

old alfist
17-02-2013, 16:20
Абе и ченгетата не са толкова тъпи, че да си купят фабрика на 9-ти септември:priest:
Започнаха да заплашват и социолозите, направо жалка история - поне да имат малко достойнство :

http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1775100

pinko
17-02-2013, 16:43
Започнаха да заплашват и социолозите, направо жалка история - поне да имат малко достойнство :

http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1775100


Прав е.

http://offnews.bg/index.php/160076/evgenij-dajnov-dnes-gerb-padna

ecotronic
17-02-2013, 16:43
Няма страшно. Хората ще забравят, че няма какво да ядат, но ще запомнят магистралите и рязаните лентички.

lordliness
17-02-2013, 16:54
ченгетата си изпуснаха нервите и започнаха да бият...жени, това са истински мъже

etrovskii
17-02-2013, 16:58
Няма страшно. Хората ще забравят, че няма какво да ядат, но ще запомнят магистралите и рязаните лентички.

Ми горивото,видяхте ли как се вдигна пак,миналата година по това време беше 2.70 кога то се вдигаше стачкч,май пак трябва атака да има:big_whoops::thumbdown::priest::tooth:

old alfist
17-02-2013, 17:02
Намирисва ми на онези времена от 96-97г. - прекалено много спестяванията има и ще трябва да се стопят, а кредитите ще се платят за кратко време или цената им ще бъде смешна.

RPWWD
17-02-2013, 17:10
Започнаха да заплашват и социолозите, направо жалка история - поне да имат малко достойнство :

http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1775100

Понеже пък Цвъцко е забогатял случайно ;-)

Жизнено важно за страната е тая крадлива шайка ГЕРБ да бъде изметена от властта още преди изборите юли месец.

etrovskii
17-02-2013, 17:15
Намирисва ми на онези времена от 96-97г. - прекалено много спестяванията има и ще трябва да се стопят, а кредитите ще се платят за кратко време или цената им ще бъде смешна.
Май нататака отива,и евро съюзе ще се хване за главата:surrender::ghost:

koolio
17-02-2013, 18:02
Само да не стане така, че властта да се възползва от протеста, за да национализира ЕРП-тата.

lordliness
17-02-2013, 18:05
Само да не стане така, че властта да се възползва от протеста, за да национализира ЕРП-тата.

това няма как да стане

fred
17-02-2013, 19:32
От ТВ Европа се опитаха да отразят нещата обективно.БТВ трагедия,другите медии нямат камери явно или репортери.

Дали българина се събуди?
108911108912
108913108914

По Нова бая отразиха в новините в 19 ч, а БТВ винаги е била най мазната телевизия у нас.


Намирисва ми на онези времена от 96-97г. - прекалено много спестяванията има и ще трябва да се стопят, а кредитите ще се платят за кратко време или цената им ще бъде смешна.

Няма да стане по ред причини, най простата е, че няма как, както беше в ония години да източат банковата система.Тогава се точеха безконтролно няколко неща:
1, "Частните" банки (всички частни банки тогава бяха над 90 с държавно участние);
2, БНБ (резервите) - чрез рефинансинаране на горепосочените
3, Държавни предприятия.
В момента няма такива държавни дупки, банките са реално частни, а БНБ не може да финансира, по закон, а и курса на еврото към лева е фиксиран.
Но лошото, кой надига глава за власт - старите муцуни, новата, стара тройна коалиция.

http://dnes.dir.bg/news/ostavka-ataka-13127305?nt=9

old alfist
17-02-2013, 19:56
Няма да стане по ред причини, най простата е, че няма как, както беше в ония години да източат банковата система.Тогава се точеха безконтролно няколко неща:
1, "Частните" банки (всички частни банки тогава бяха над 90 с държавно участние);
2, БНБ (резервите) - чрез рефинансинаране на горепосочените
3, Държавни предприятия.
В момента няма такива държавни дупки, банките са реално частни, а БНБ не може да финансира, по закон, а и курса на еврото към лева е фиксиран.
Но лошото, кой надига глава за власт - старите муцуни, новата, стара тройна коалиция.

Фреди, виждам, че си добре подготвен по история на българската икономиката, но е възможно в рамките на борда, чрез скрита трансформация да се получи нов сценарий, със съвременните играчи, при който парите преминават от едно място на друго.

Относно надигането на глава - и любимото ти СДС нещо започва да се активизира.

Linkestis
17-02-2013, 20:26
http://www.facebook.com/photo.php?v=497374350304928
Браво на милиционерите!

fred
17-02-2013, 20:27
Така е Старуха, всичко е възможно, но не в границите на онова което се случи.То това си е и диалектически закон, спиралата на развити повтаря минали събития но в различен аспект.С други думи не може да се се случи обезценка или голямо отклоняване на лева, както и да се обезценят депозити и кредити.
А за другото-да, всички надигат глава, но най опасна е триглавата ламя :)

old alfist
17-02-2013, 20:37
Сега политиците се опитват да яхнат вълната на недовоството - ще видим кой е най добрия сърфист.

lordliness
17-02-2013, 21:10
мислите ли, че има честни хора, които да са начело на държавата?

Susscrofa
17-02-2013, 21:39
Само да не стане така, че властта да се възползва от протеста, за да национализира ЕРП-тата.

Какво те притеснява?

koolio
17-02-2013, 21:52
Какво те притеснява?

Че властта ще се възползва от протеста, за да национализира ЕРП-тата.

Linkestis
17-02-2013, 22:30
Че властта ще се възползва от протеста, за да национализира ЕРП-тата.

Това всъщност е печелившият ход на боко
П.П. или не?

old alfist
17-02-2013, 23:58
Ония приватизираха, този ще национализира - при всички случаи народа плаща и вегетира някак си.

Susscrofa
18-02-2013, 08:14
Че властта ще се възползва от протеста, за да национализира ЕРП-тата.

Ако наистина се окаже, че има драстични нарушения, аз не виждам нищо драматично в отнемането на лиценза и отиването към друг оператор.

---------- Post added at 05:57 ---------- Previous post was at 05:56 ----------


Това всъщност е печелившият ход на боко
П.П. или не?

Той вече няма печеливш ход.

---------- Post added at 06:14 ---------- Previous post was at 05:57 ----------

Шефът на ЧЕЗ със 120 бона заплата

Докато народът масово се чуди как да плати непосилните сметки за ток, шепа чужденци - висши мениджъри на трите енергоразпределителни дружества „ЧЕЗ България", ЕВН и „Енерго-Про" трупат милиони от баснословните печалби.



Преди седмица лидерът на „Атака" Волен Сидеров разкри, че началниците на чуждестранните дружества - монополисти в подаването на ток в България, получават средно по около 100 000 лева месечни заплати. Оказа се, че някои от лакомите иностранни гешефтари прибират не само солидни заплати, но и част от печалбите, които компаниите им трупат на гърба на бедните българи.



Най-високоплатен е началникът на чешкото енергийно дружество „ЧЕЗ - България" Томаш Плескач, установи вестник „Всеки ден". Председателят на Надзорния съвет на енергоразпределителното дружество прибира всеки месец зашеметяващите 59 000 евро, тоест почти 120 бона.



Освен това чужденецът всяка година прибира огромни суми под формата на премии, живее в просторен апартамент в центъра на София, който се плаща от фирмата, и ползва безплатно до 6 самолетни билета месечно.



В края на всяка седмица Томаш Плескач се прибира в Прага при семейството си - тоест дори не харчи в България огромната си заплата. Лъскав „Мерцедес" S класа вози началника на чешкото дружество, като бензинът естествено се плаща от фирмата.



Отскоро Плескач е охраняван от двама бодигардове заради високото напрежение в обществото вследствие на безбожно надписаните сметки за ток.



Плескач не е единственият ръководител от ЧЕЗ с огромна заплата - всеки един от членовете на Надзорния и Управителния съвет на дружеството прибира по 15 000 лева месечно, като в тази сметка не влизат системните бонуси за добри финансови резултати (разбирай - завишени сметки за потребителите).



Висшите началници на ЧЕЗ, облагодетелстващи се от непосилните за потребителите сметки, са: Мартин Пацовски (заместник-председател на Надзорния съвет), Иржи Кудрнач (член на Надзорния съвет), Димитър Стефанов (член на Надзорния съвет), Томаш Дзик (член на Надзорния съвет) и членовете на Управителния съвет Петър Докладал, Петър Баран, Злата Грьонингерова и Владимир Марек.



Висшите мениджъри на друг енергиен окупатор - австрийското дружество ЕВН, също лапат баснословни петцифрени заплати. Председателят на Управителния съвет на монополиста Йорг Золфелнер прибира заплата от 70 000 лева и шофира луксозно „Бентли Континентал" за близо 250 000 лева.



Австриецът обитава ВИП апартамент в хотел „Санкт Петербург" на Георги Гергов в Пловдив и всеки петък лети с чартър за Австрия заедно с колегите си от Надзорния съвет Шефан Шишковиц и Георги Райтер.



Заради триото австрийската компания планира да закупи частен самолет - своеобразна признателност за фантастичните финансови резултати. В България заложената печалба за 2013-а на „ЕВН България" е 25%. За сравнение - в Европа средната печалба на ЕРП-тата не надвишава 4-5%. Иначе средната заплата на служителите на ЕВН надхвърля 1500 лева.



Мълви се, че в управата на енергоразпределителното дружество неофициално фигурира и братовчедът на политика от БСП Кирил Добрев - Кирил Кирилов, който е наричан Киро Тока. Казват, че родственикът на Добрев бил поставен на хранилка, тъй като братовчед му помогнал на австрийците да приватизират енергото в Пловдив. На хранилка при ЕВН бил и роднина на бившия енергиен министър Милко Ковачев.



Заплатите за висшите мениджъри на третата енергийна ламя - „Енерго-Про", също са баснословни. Финансовият директор на разпределителното дружество получава 100 000 лева месечна заплата, толкова слага в джоба си всеки месец и управителят на дружеството.



Висшият мениджмънт на енергийния окупатор се шири в къщи в баровските квартали на Варна, освен това фирмата е взела под наем и 2 къщи в столичния квартал „Бояна", където често отсядат началниците на дружеството, когато са по служебни въпроси в столицата.



За миналата година българите са платили общо 7 милиарда лева сметки за ток, което подсказва колко голяма баница поглъщат шепа чуждестранни тарикати. Дали обаче скоро няма да им преседне залъкът?

http://www.vsekiden.com/130501

Коооолио, това ли те притеснява да не бъде прекратено.
Кое точно те притеснява?

koolio
18-02-2013, 09:44
Не ме притеснява отнемането на лиценза от един оператор и даването му на друг, а одържавяването.
И не ми дреме дали шефът на ЧЕЗ кара ес класа, Бентли или самолет. Дреме ми да не плащам повече от това, което получавам.

mordohy
18-02-2013, 10:11
А някой ще ми обясни ли , като на малоумен, защо пък е толкова лошо да са държавни ЕРП-тата.
По два милиарда изтичат от България всяка година, а някой се притеснява за....?
Ако са държавни, то правителството ще носи пряка отговорност.
Сега иди гони Михаля я у Виената, я у Прага!:comphits:

Susscrofa
18-02-2013, 10:36
А някой ще ми обясни ли , като на малоумен, защо пък е толкова лошо да са държавни ЕРП-тата.
По два милиарда изтичат от България всяка година, а някой се притеснява за....?
Ако са държавни, то правителството ще носи пряка отговорност.
Сега иди гони Михаля я у Виената, я у Прага!:comphits:

Сега следва дълга плеяда за държавата - лошият стопанин.:)

---------- Post added at 08:36 ---------- Previous post was at 08:34 ----------


Не ме притеснява отнемането на лиценза от един оператор и даването му на друг, а одържавяването.
И не ми дреме дали шефът на ЧЕЗ кара ес класа, Бентли или самолет. Дреме ми да не плащам повече от това, което получавам.

Извинявай, но ЧЕЗ да не е подразделение на майкрософт или самсунг корпорейшън, та да вземат такива заплати.
И според теб бентлито не ли атрактивна кола за холивудска звезда или футболерос. Защо е необходимо шеф на ЕРП да кара такава, мен това ме притеснява, говори за сбъркан манталитет.

mordohy
18-02-2013, 10:36
Сега следва дълга плеяда за държавата - лошият стопанин.:)

Тая музика съм я слушал!:devil:

Susscrofa
18-02-2013, 11:25
Вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков е подал оставка

18 февруари 2013 | 11:16 | Агенция "Фокус"
Начало / Министерски съвет
София. Вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков е подал оставка, това научи Агенция “Фокус”
Очаквайте подробности.

Доко
18-02-2013, 11:30
ББ трябва да сдаде, не да гърмят лимонки. ;-)

CBET
18-02-2013, 11:33
Той чака prime time-a на телевизиите в 19:00 за по голям драматизъм ;-).

Само че кой ще "яхне гребена на вълната"? Щото лично мое мнение е че няма нито една читава политическа фигура!

Доко
18-02-2013, 11:42
Той чака prime time-a на телевизиите в 19:00 за по голям драматизъм ;-).

Само че кой ще "яхне гребена на вълната"? Щото лично мое мнение е че няма нито една читава политическа фигура!

Фигура ще произведат, както са произвеждали до сега, но от това полза в близките 5-10 години няма да има, държавата вече е аутсайдер, тъжно, но всички ние имаме вина за това.

Crusader
18-02-2013, 12:13
Що траят сега големите "капацитети" форумни..., преди време, а и до скоро се напъваха колко качествено е управлението на ББ, пък сега гледам по различни теми свили знамената,и изрази от типа на "аз не съм казал това, аз винаги съм твърдял обратното"

Някой иска ли да им цитирам постовете от близкото минало?...Айде бе Николайчо и Фреди-то, и още няколко умници, що мълчите като женски полов орган, изръсете поредната "велика" мисъл....

Доко
18-02-2013, 12:22
Цитат: "Ядене, пиене и ток на корем до изборите, след това превалутирайте спестяванията си в евро или швейцарски франкове." ;-):big_heat:

Дали е толкова мрачна прогнозата?

koolio
18-02-2013, 14:53
А някой ще ми обясни ли , като на малоумен, защо пък е толкова лошо да са държавни ЕРП-тата.
По два милиарда изтичат от България всяка година, а някой се притеснява за....?
Ако са държавни, то правителството ще носи пряка отговорност.
Сега иди гони Михаля я у Виената, я у Прага!:comphits:

А Топлофикация като е държавна, всичко е прозрачно и законно ...

Susscrofa
18-02-2013, 14:57
А Топлофикация като е държавна, всичко е прозрачно и законно ...

ЕРП тата бяха печаливши.
Защо господа частните инвеститори не купят топлофикация да я стегнат.:)
Защото е губеща.
Неудачен ти е примера.

koolio
18-02-2013, 17:21
А кой я е обявил за продажба?
По принцип работата на бизнесмените е да въртят бизнес, а държавата да контролира спазването на правилата. Когато държавата започне да прави бизнес, той неминуемо е контролиран от бизнесмени, само че задкулисно.
Ей това е, което левите популисти не могат или не искат да разберат.

Crusader
18-02-2013, 17:23
А кой я е обявил за продажба?
По принцип работата на бизнесмените е да въртят бизнес, а държавата да контролира спазването на правилата. Когато държавата започне да прави бизнес, той неминуемо е контролиран от бизнесмени, само че задкулисно.
Ей това е, което левите популисти не могат или не искат да разберат.

А десните популисти по арно Ебат а?

morfius
18-02-2013, 17:41
А десните популисти по арно Ебат а?

И колко десни изобщо има у нас?

Crusader
18-02-2013, 17:50
И колко десни изобщо има у нас?
У нас няма "леви", партията която премахна прогресивното подоходно облагане, не е лява. Всички са десни, кога ли ще има истински леви...?

morfius
18-02-2013, 18:08
У нас няма "леви", партията която премахна прогресивното подоходно облагане, не е лява. Всички са десни, кога ли ще има истински леви...?

Прогресивното в оня му вид просто пращаше всеки който взема повече от минимума и имаше възможност да изклинчи директно в сивия сектор, не може да се говори, че е богат някой който взема заплата от има няма 1000Е, смешно е.
Или по-скоро е крайно ляв популизъм.
А че самите те не са леви, не са... перестройката беше и е просто капитализиране на политическата власт от "соца".

Но и десни не са, за истинско дясно управление трябва стимулиране на бизнеса, а такова няма - има батко и братко (че на места са си същите независимо от правителството).

koolio
18-02-2013, 19:13
У нас няма "леви", партията която премахна прогресивното подоходно облагане, не е лява. Всички са десни, кога ли ще има истински леви...?

А кои са истинските десни?
А за ебането - аз не искам да ме ебат ни леви, ни десни популисти.

П.С. Десни популисти е нещо като дървено желязо.

Crusader
18-02-2013, 19:18
А кои са истинските десни?
А за ебането - аз не искам да ме ебат ни леви, ни десни популисти.

П.С. Десни популисти е нещо като дървено желязо.

Я светни нас несведущите за какво иде реч, че нещо не вдянах "великата" ти мисъл?

myato
18-02-2013, 19:20
В България няма нито леви, нито десни. Има плутократи, играещи си на "демокрация".

fred
18-02-2013, 20:04
Що траят сега големите "капацитети" форумни..., преди време, а и до скоро се напъваха колко качествено е управлението на ББ, пък сега гледам по различни теми свили знамената,и изрази от типа на "аз не съм казал това, аз винаги съм твърдял обратното"

Някой иска ли да им цитирам постовете от близкото минало?...Айде бе Николайчо и Фреди-то, и още няколко умници, що мълчите като женски полов орган, изръсете поредната "велика" мисъл....

Аз за втори път май или и повече ти пиша, че никога не съм твърдял че ББ е качествен политик и управленец.Само съм изтъквал, че е по-малкото зло от БСП и компания.
Веднага потърсих някое мое мнение и ето едно от миналото лято:
http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=72405

Доко
18-02-2013, 20:11
Аз за втори път май или и повече ти пиша, че никога не съм твърдял че ББ е качествен политик и управленец.Само съм изтъквал, че е по-малкото зло от БСП и компания

Тук не съм съгласен, точно обратно, просто явно си нямаш и грам представа как се краде през последните 3-4 години на това управление, БСП са "Ну Погоди". И само не искам някой да ми обяснява, че това са пари по европейски програми и не се краде от нас.:waving:

fred
18-02-2013, 20:15
Е сега какво да спорим-въпросът е кой колко усвоил.Не че ББ не краде, косвено или пряко, нямам представа.Но проектите и консултациите на Доган, канализация на села с пари колкото за среден град, фирмита на Батко и Братко...Да не говорим царските чешмички и какво ли още не, както и да е - бъдещето ще покаже. :torch:

Доко
18-02-2013, 20:27
Видно е, че не си наясно, всъщност е нормално да виждаш това, което ти се показва...
Офф, писах... трих... не ми се навлиза в полемики или излишни спорове, но едно е ясно, бизнес климата е крайно-неблагоприятен, в момента малкия, среден и голям, а бе всичкия бизнес е стиснат за гушата, чуждите инвеститори бягат като дявол от тамян. Това, че имаме ниски данъци изобщо не припокрива корупционната среда и разходи по тях, такова лошо положение не е имало и при триглавата ламя.

fred
18-02-2013, 20:30
Ок, прав си - няма смисъл от спор.ГЕРБ управлява лошо, защото не е по различно от другото-те са си лика прилика, Кой е по лош - времето ще отсееНормално най черен да е тоя, който е на власт в момента, а миналото позамазва картината.

myato
18-02-2013, 20:32
Ок, прав си - няма смисъл от спор.ГЕРБ управлява лошо, защото не е по различно от другото-те са си лика прилика, Кой е по лош - времето ще отсееНормално най черен да е тоя, който е на власт в момента, а миналото позамазва картината.

Те са едно и също.

koolio
18-02-2013, 21:54
Я светни нас несведущите за какво иде реч, че нещо не вдянах "великата" ти мисъл?

По принцип не обяснявам на несведущи, а разговарям с интелигентни хора.
Колегата по-долу го каза най-добре.

Crusader
19-02-2013, 07:01
По принцип не обяснявам на несведущи, а разговарям с интелигентни хора.
Колегата по-долу го каза най-добре.

Аха измъкваш се, щото нямаш идея какво каза!

etrovskii
19-02-2013, 07:08
мислите ли, че има честни хора, които да са начело на държавата?
Аз лично не:pain:

Crusader
19-02-2013, 07:13
Така е, това което не разбирам е защо бедняци /по всички международни стандарти/ защитават крупния капитал, визирам 99 процента от пишещите тук, та ние сме бедняци сравнени със средния германец, че дори и със средния руснак, и пак се намират тъпанари да защитават "десни" идеи. Това е някакъв абсурд...

lordliness
19-02-2013, 07:51
Аз лично не:pain:

Няма, вижте колко хора се издигнаха за по- незначителни постове и се оказа, че са набъркани в различни далавери, това е някакъв абсурд, да не могат да се намерят чисти хора за държавни длъжности

dimitar_vd62
19-02-2013, 08:36
Не че няма, има, но чистите хора не им вършат работа.Тези дето са забъркано в далавери са послушни.

Susscrofa
19-02-2013, 08:37
А кой я е обявил за продажба?
По принцип работата на бизнесмените е да въртят бизнес, а държавата да контролира спазването на правилата. Когато държавата започне да прави бизнес, той неминуемо е контролиран от бизнесмени, само че задкулисно.
Ей това е, което левите популисти не могат или не искат да разберат.

Явно е необходимо да ти обясня нещо, което видимо не разбираш.
Когато става дума за: водоснабдяване, топлоснабдяване, електроснабдяване не бива да говорим за частен сектор и ще ти обясня защо.
Според теб когато чез притежава цялата токодовеждаща инсталация до твоя блок и до твоя апартамент, токодовеждаща и токотрансформираща инсталация, според теб как ти би могъл да си избереш друг доставчик?????????? Кой е този доставчик, който ще инвестира огромни средства за изграждането и узаконяването на своя токодовеждаща инсталация, за да те снабди теб или твоя блок???????? За Бога, разберете, че това не е пускане на коаксиално кабелче или поставяне на малка сателитка на балкона ти. И тук идва логичният въпрос, защо раздържавяваме нещо, за което е явно, че автоматично става ЧАСТЕН МОНОПОЛ!!!!!!!!!
А нима така не стоят нещата и с шибаните тръби на топлофикация и същите тръби на софийска вода?????????
Напъни се и проучи западноевропейския опит и ще видиш, че често след даване на концесия, ВИК сектора отново е ставал държавен.
Не е възможно един частен монополист да бъде собственик на енергодовеждащата мрежа до домовете ни.
Така мисля аз!
Аз харесвам частния сектор, но когато там технически и всякак си е възможно да има конкуренция. Тук няма как да има такава. Красивите униформички, лъскавите офисчета и позьорските усмивчици на красиви мацки не правят нещата розови, когато един частен монополист ти съдере кожата.
И ТЕ ТАКА............:tequilla:

dimitar_vd62
19-02-2013, 08:45
Тока е един и същ, кабелчето е едно и също, просто сключваш договор с мен да ти доставям по-евтин ток и партидата ти се отчислява от Чез примерно и отива съм EVN.И те така.Има един енергиен пръстен, няма паралелни.

Но доколкото съм чел приватизацията на енергетика и водоснабдяване се счита за грешка в някои страни на запад от нас

lordliness
19-02-2013, 08:46
сега чета, че утре щели да обявят сваляне на цената на тока с 3% , лятото с колко го вдигнаха с 13 ли ?

Susscrofa
19-02-2013, 08:48
Тока е един и същ, кабелчето е едно и също, просто сключваш договор с мен да ти доставям по-евтин ток и партидата ти се отчислява от Чез примерно и отива съм EVN.И те така.Има един енергиен пръстен, няма паралелни.

Това важи за мрежа високо напрежение, която е собственост на държавата.
Ти, ако си таксиметров шафиор и уличната мрежа е твоя собственост какво ще направиш?

1. Ще купиш 3000 таксита, с които ще наситиш целия пазар и ще определиш своя си цена за превоз.
2. Ще разрешиш срещу такса да има и други частни таксита, които да ти конкурират цената и подбиват пазара?

dimitar_vd62
19-02-2013, 08:54
И кво ма топлят 3 %.Отчаяно искат да запазят властта.

---------- Post added at 08:54 ---------- Previous post was at 08:49 ----------

А мислиш ли че ако има 10 доставчици до всеки блок ще построят 10 трафопоста за ниско напрежение.

Susscrofa
19-02-2013, 08:55
И кво ма топлят 3 %.Отчаяно искат да запазят властта.

---------- Post added at 08:54 ---------- Previous post was at 08:49 ----------

А мислиш ли че ако има 10 доставчици до всеки блок ще построят 10 трафопоста за ниско напрежение.

Еми именно, аз това се опитвам да обясня.

mordohy
19-02-2013, 11:05
Така е, това което не разбирам е защо бедняци /по всички международни стандарти/ защитават крупния капитал, визирам 99 процента от пишещите тук, та ние сме бедняци сравнени със средния германец, че дори и със средния руснак, и пак се намират тъпанари да защитават "десни" идеи. Това е някакъв абсурд...
Не си единствен!
Тоя въпрос го задавам много отдавна , по всякакви поводи, а причината е една.
Да се осъзнаем и да спрем с робската психика.
Само робът, поставен на колене си мечтае да е като господаря си!
Ето защо защитават крупния капитал!
От цялата работа ми се :pain:

morfius
19-02-2013, 11:10
Така е, това което не разбирам е защо бедняци /по всички международни стандарти/ защитават крупния капитал, визирам 99 процента от пишещите тук, та ние сме бедняци сравнени със средния германец, че дори и със средния руснак, и пак се намират тъпанари да защитават "десни" идеи. Това е някакъв абсурд...


Не си единствен!
Тоя въпрос го задавам много отдавна , по всякакви поводи, а причината е една.
Да се осъзнаем и да спрем с робската психика.
Само робът, поставен на колене си мечтае да е като господаря си!
Ето защо защитават крупния капитал!
От цялата работа ми се :pain:

1 - Бедни като резултат от крайно леви експерименти.
2 - Единствения доказано работещ начин да спре беднотията е някой да даде начална скорост на малкия и среден бизнес, което в нашите условия е по-близо до десните от колкото до левите идеи (като следствие от т. 1).
3 - алергия към двойните стандарти на червения бетон (демонстриран и тук, всичко що не се асоциира с БКП е за съд, другите не... да бе да).
Стига ли?

Или предпочитате крайно левия популизъм... ще ви оправят за 800 дни, електрификация и съветска власт и т.н. ?!?

Едит: у нас тия дето се правят на леви всъщност са крайно десни, леви са им само популизмите, та по-добре десни от колкото крайно десни.

Crusader
19-02-2013, 14:52
Оооо не ми ги пробутвай тия, тая песен я пеете вече 25 години, не вдянахте ли че такъв модел няма никъде по света...
Бедни от дивия капитализъм който запада наложи, не без помощта на местни глупаци...
Кобургчето....ляв...:big_whoops: да не си пил нещо некачествено?



Шшшш ало, я да не се правите на "дръж ми шапката" тука преди 2 годинки щяхте да се избиете да се слагате на Бобчо, сега пак комунистите ви виновни, ма видиш той и Бобчо бил комунист, че и министрите му, а бе вие идиоти ли сте, или "едва вчера научихте" да не изровихте някой кашон със стари документи, който някой е крил от вас?
Ей мама му стара, курвите по магистралата са по принципни от половината писачи в тоя форум!

morfius
19-02-2013, 15:07
Оооо не ми ги пробутвай тия, тая песен я пеете вече 25 години, не вдянахте ли че такъв модел няма никъде по света...
Бедни от дивия капитализъм който запада наложи, не без помощта на местни глупаци...
Кобургчето....ляв...:big_whoops: да не си пил нещо некачествено?



Шшшш ало, я да не се правите на "дръж ми шапката" тука преди 2 годинки щяхте да се избиете да се слагате на Бобчо, сега пак комунистите ви виновни, ма видиш той и Бобчо бил комунист, че и министрите му, а бе вие идиоти ли сте, или "едва вчера научихте" да не изровихте някой кашон със стари документи, който някой е крил от вас?
Ей мама му стара, курвите по магистралата са по принципни от половината писачи в тоя форум!

Кобурга не е ляв, но с ляв популизъм спечели изборите с/у Костов.
На ББ и ко никога не съм се слагал, ти се слагаш на червените ботушки.
Модела работи навсякъде където не оставиха комуноидите да овладеят всичко, няма нормална икономика без работещ малък и среден бизнес... докато у нас си имаме червеникав олигопол и беден слугинаж.
Слугинаж на същия тоя олигопол, който е създаден и обучен в Москва, а не на запад.
Та кое е лявото на практика?

Crusader
19-02-2013, 15:18
Кобурга не е ляв, но с ляв популизъм спечели изборите с/у Костов.
На ББ и ко никога не съм се слагал, ти се слагаш на червените ботушки.
Модела работи навсякъде където не оставиха комуноидите да овладеят всичко, няма нормална икономика без работещ малък и среден бизнес... докато у нас си имаме червеникав олигопол и беден слугинаж.
Слугинаж на същия тоя олигопол, който е създаден и обучен в Москва, а не на запад.
Та кое е лявото на практика?

Втория абзац не беше насочен към теб...
Аз не се слагам, аз съм част от "червените ботушки" и се гордея с това! Ти с кое се гордееш?

Susscrofa
19-02-2013, 15:34
Втория абзац не беше насочен към теб...
Аз не се слагам, аз съм част от "червените ботушки" и се гордея с това! Ти с кое се гордееш?

С на Костов стройната снага.:)

myato
19-02-2013, 16:09
Айде вижте се през очите на другите и тогава бъдете комунисти и антикомунисти.

morfius
19-02-2013, 16:17
Айде вижте се през очите на другите и тогава бъдете комунисти и антикомунисти.

И това като как трябва да го приемем за достоверно, а не за поредния популизъм в стил колко лош е запада/сащ/евреите, а колко добра русия/ссср?!?

---------- Post added at 16:17 ---------- Previous post was at 16:16 ----------


Втория абзац не беше насочен към теб...
Аз не се слагам, аз съм част от "червените ботушки" и се гордея с това! Ти с кое се гордееш?

Че не съм от никои... а се опитвам да погледна отвъд тях.
Не каза кое е лявото, май тия от които си нямат нищо общо с него?

Susscrofa
19-02-2013, 16:23
Айде вижте се през очите на другите и тогава бъдете комунисти и антикомунисти.

Е, твА докумен ли е сега бе, коте?
Дай нещо поне с подпис и печат. :tequilla:

myato
19-02-2013, 16:27
И това като как трябва да го приемем за достоверно, а не за поредния популизъм в стил колко лош е запада/сащ/евреите, а колко добра русия/ссср?!?

---------- Post added at 16:17 ---------- Previous post was at 16:16 ----------



Че не съм от никои... а се опитвам да погледна отвъд тях.
Не каза кое е лявото, май тия от които си нямат нищо общо с него?

Кой казва, че писалият го е лош?:innocent:
Дали и в Русия няма подобна оценка за нас?

---------- Post added at 16:27 ---------- Previous post was at 16:26 ----------


Е, твА докумен ли е сега бе, коте?
Дай нещо поне с подпис и печат. :tequilla:

Крият ги гадовете.:prison:

morfius
19-02-2013, 16:37
Кой казва, че писалият го е лош?:innocent:
Дали и в Русия няма подобна оценка за нас?

---------- Post added at 16:27 ---------- Previous post was at 16:26 ----------



Крият ги гадовете.:prison:

Хайде сега... това, че не го пише в болд не променя фактите - манипулация.
Евтина при това.
Ако ще се занимаваме с такива, ползвай Раундъп (Ран-Ът) лови по-добре :)

ecotronic
19-02-2013, 16:46
Айде вижте се през очите на другите и тогава бъдете комунисти и антикомунисти.

Съдържанието на "документа", както и неговата автентичност изобщо не ги коментирам.
Искрено се развеселих от следния израз на държавническо самопризнание:

"Това, разбира се, е политика, която ние водим по целия свят, но която с особен успех се провежда в България."


Не знам кой и с каква цел е съчинил този документ, но знам това, че не се радва на особено изобилие от сиво вещество.

myato
19-02-2013, 16:53
Хайде сега... това, че не го пише в болд не променя фактите - манипулация.
Евтина при това.
Ако ще се занимаваме с такива, ползвай Раундъп (Ран-Ът) лови по-добре :)

Всичко е манипулация. Няма универсална истина, но в написаното има голяма доза истина. Най-добрата лъжа и манипулация е полуистината.
А това за криенето е шега.
Колкото до дебатът, леви и дисни. Отдавна съм написал мнението си по въпроса в едни други теми.

---------- Post added at 16:53 ---------- Previous post was at 16:47 ----------


Съдържанието на "документа", както и неговата автентичност изобщо не ги коментирам.
Искрено се развеселих от следния израз на държавническо самопризнание:

"Това, разбира се, е политика, която ние водим по целия свят, но която с особен успех се провежда в България."


Не знам кой и с каква цел е съчинил този документ, но знам това, че не се радва на особено изобилие от сиво вещество.

И по каква причина си мислиш, че трябва да те оценява някой с богат умствен багаж? Всеки има право на оценка. Демокрацията го позволява.

ecotronic
19-02-2013, 17:06
----------



И по каква причина си мислиш, че трябва да те оценява някой с богат умствен багаж? Всеки има право на оценка. Демокрацията го позволява.

Докладчето претендира затова, че е адресирано до държавния секретар на САЩ както и затова, че вероятно е написано от сътрудник на ЦРУ.
И все си мисля, че умственият багаж на такъв човек (който работи за ЦРУ и пише доклади до ДС на САЩ) следва да е малко по-внушителен.

morfius
19-02-2013, 17:11
Всичко е манипулация. Няма универсална истина, но в написаното има голяма доза истина. Най-добрата лъжа и манипулация е полуистината.
А това за криенето е шега.
Колкото до дебатът, леви и дисни. Отдавна съм написал мнението си по въпроса в едни други теми.

---------- Post added at 16:53 ---------- Previous post was at 16:47 ----------



И по каква причина си мислиш, че трябва да те оценява някой с богат умствен багаж? Всеки има право на оценка. Демокрацията го позволява.

Всичко е относително, манипулация става когато ти го сложат за капаци.

А за умствения багаж ... очевадно пасквилчето е написано на умственото ниво на масовката, не на нивото на официален анализ.
Както казах, слабо та дрънка 8)

BLUE1
19-02-2013, 18:10
Айде вижте се през очите на другите и тогава бъдете комунисти и антикомунисти.


Бъзикилийкс – Истината такава, каквато можеше да бъде!? (http://neverojatno.wordpress.com/)



(http://neverojatno.wordpress.com/)

myato
19-02-2013, 19:38
Докладчето претендира затова, че е адресирано до държавния секретар на САЩ както и затова, че вероятно е написано от сътрудник на ЦРУ.
И все си мисля, че умственият багаж на такъв човек (който работи за ЦРУ и пише доклади до ДС на САЩ) следва да е малко по-внушителен.

То е ясно, че е написано от сътрудник на ЦРУ, колкото онова писмо беше написано от гърците. Ма дразни, а?


Всичко е относително, манипулация става когато ти го сложат за капаци.

А за умствения багаж ... очевадно пасквилчето е написано на умственото ниво на масовката, не на нивото на официален анализ.
Както казах, слабо та дрънка 8)

Кой ще ти даде официален анализ?
Сигурно ще ни опадат зъбите, ако ги прочетем пък тях.

dimitar_vd62
19-02-2013, 22:02
Ей ся по тв7 поставиха Р.Овч. в кофти ситуация.Как може две централи Марица изток-2 и Марица изток-3,, са с еднакви мощности.За рехабилитация на частната са вложени 750млн евра а в държавната - 250млн.Като рехабилитацията в държавната е по рентабилна с разход 2,9 т въглища на Мвт/ч, а в частната - 3,1т на Мвт/ч.Съответно в цената е с около 50% по висока в частната.Значи излиза че държавата може да е добър стопанин.Е тук Р.Овч. сдаде багажа и каза че не може да помни какво е подписвал и не може да отговори на всички въпроси/разбирай не иска/.

didod
20-02-2013, 18:10
Абе не знам за сметките, ама напоследък постоянно ни спират тока. По 2 - 3 пъти на ден... Има някаква конспирация май.