PDA

View Full Version : Краят на една мъчителна jts сага...



Spox
18-02-2013, 23:38
Здравейте колеги. Както с повечето от вас, така и при мен са се обособили някакви мозъчни отклонения относно белисимата и нейното здравословно състояние.
Проблемите започнаха към края на лятото - адски звук на чукане метал в метал под капака. Неспирни консултации с хирурзи, кардиолози, свещеници, гробари, тъпанари... Но уви, продължаваше си развитието на тумора, пък даже се увеличаваше.
Наложиха се няколко операции, а именно :
1. Заварка на капака на клапаните и смяна на гарнитурата му.
2. Смяна фложки(вложки ) се тая как се казва...
Извод: Пиенето на масло беше спряно. Обаче, беше установено,че разпределителните валове са заминали изцяло(това и обяснява защо вървеше като скопен ТС 8-) , без да обиждам колегите :Suicide: ) и металния звук тогава се появи.
3. Дебнене в интернет пространството за читави валченцан-цан-ца.... Издебнах едни в гръб и за скромната сума от 250 Ойро :punk: станах горд собственик на чисто нови валчета барабар с вариатор и зъбните колела ( пък после се оказали Colombo & Briani ако това говори на някого нещо 8-)
4. Заветния момента за операцията настъпи и... :spiteful: Пък и без това беше изкормена и разпоредих, и ремъчетата и ролките да заминат по каналния ред.
5. Зацепена перфектно, чисто нови валчета, ремъци, ролки, 10w60 Селения рейсинг, филтърче....но уви, реве на метал в метал.
6. Сваляне картер и установяване де е разковничето - превъртял биелен лагер :boxing:
7. Замерване с микрометър (всичко перфектно за всеобщо удивление), смяна и още едно маслено филтър.:machinegunner:
8. Хайде да метнем и едни накладки,че да може да спира. Преди като не вървеше не й трябваше да спира, но сега....
Заключение :Yeeeehaaa::Yeeeehaaa::Yeeeehaaa:



П.П. Ще кача снимки в скоро време на старите валове да се види за какво точно става въпрос и на лагерите(като бакър беше станал единия, то и само той беше сдал багажа)
:goodnight:

don_pepone
18-02-2013, 23:45
Браво за мерака и за упоритостта ,напук на всички дет викат "фърляйте ги тия JTS-и " .
:punk: А за марката на валчетата...... ударил си шестица :)

136
19-02-2013, 00:29
Ей това е рецептата.Като не те слуша главата ставаш Алфист.Сега кефа е голям.:)

Mury
19-02-2013, 07:30
Евала колега за ентусиазма и нервите,браво.Имам едно питане,тези валове като се оказаха Коломбо,би трябвало да са спортни,вие как ги зацепихте ?????? :innocent::innocent::innocent::innocent:

code
19-02-2013, 08:27
Типичен туинспарк, оставал без масло или с несменяно такова, все едно чета моите си истории. :|3-ти лагер ли превъртя, не мога да се сетя ама май в повечето случаи той превърта? По пътя на логиката по другите карантии няма ли поражения?

dimitar_vd62
19-02-2013, 08:33
Ся да ти обеснявам ли кога и къде тряа да почерпиш.:band::meeting::cheers::drunk:

Spox
19-02-2013, 17:02
Ами не знам колега как е зацепена. Продавача поддържаше постоянна връзка с мен и искаше да го уверя,че всичко с монтажа е минало безпроблемно. Беше минал вече срока, в който можех да го задължа да му ги върна и да си получа парите обратно. Пък той ме уверяваше,че и при най-малкото недоволство или проблем, ще ми върне парите( все пак, Дойчовци).
Ще снимам старите след час - два и катеря фотос :prison:

badmadafaka
19-02-2013, 17:21
Ама чеки са, случайно ли се оказа без ти да знаеш, че са Коломбо & Дъ бед бойс тия валове или просто чувството ти за хумор не е за всеки..? :innocent:

Spox
19-02-2013, 19:55
Казвам какво ми каза продавача. :innocent:

pininfarina
19-02-2013, 19:59
Казвам какво ми каза продавача. :innocent:


Ми ти май ми каза че валовете са сток като ти зацепвахме колата и като ти ги сменяхме. Петите си паснаха перфектно затова че не се надявай да са спортни ;-)
Пали ли колата след като сменихте лагерите и кара ли я?

Spox
19-02-2013, 20:16
Супер е вече. Просто финансите почнаха да свършват и за това отложих допълнителното ровене в двигателя. Пък за валовете не знам каква е разликата, само знам че са втора ръка и не ми одраха кожата.
Просто извода колеги е, че ви трябва адски дълбок джоб за това нещо наречено jts. :big_bow_down:

---------- Post added at 20:16 ---------- Previous post was at 20:14 ----------

А колеги, относно Иво и неговото професионално отношение - :bravo::bouncing_smiley::bowdown:

angelovi69
19-02-2013, 20:49
Браво, Евалла, машалла и т.н. Много се радвам за твоите успехи и че не си я загърбил тая кола. Сега кефа е голям и върви като разпрана, нали? Не си ще гумите...
Поясни ми това изречение -Цитат:
"2. Смяна фложки(вложки ) се тая как се казва..."
Какво имаш предвид - смяна на гумички на клапаните ли?
Ако искаш на лични.

pininfarina
19-02-2013, 21:22
Браво, Евалла, машалла и т.н. Много се радвам за твоите успехи и че не си я загърбил тая кола. Сега кефа е голям и върви като разпрана, нали? Не си ще гумите...
Поясни ми това изречение -Цитат:
"2. Смяна фложки(вложки ) се тая как се казва..."
Какво имаш предвид - смяна на гумички на клапаните ли?
Ако искаш на лични.

Под неговото изрещение предложи други варианти за фложки по мотора и той ще ти каже правилния отговор ;-)

angelovi69
19-02-2013, 21:29
pininfarina, не искам да гадая, пък и не исках да мацам темата на колегата, затова предложих на лични да ми отговори, кои вложки има предвид. Имоята посръбва масло, затова се интересувам. Поздрави за теб и автора!

pininfarina
19-02-2013, 21:32
pininfarina, не искам да гадая, пък и не исках да мацам темата на колегата, затова предложих на лични да ми отговори, кои вложки има предвид. Имоята посръбва масло, затова се интересувам. Поздрави за теб и автора!

Е и аз това исках да напиша де. Това определение за ДВГ се използва само за едно нещо ;-)

Bobi_33
19-02-2013, 21:45
Вложки като официално понятие в двигателя не съществува. Нямам идея на какво може да му се каже вложка, но от написаното по темата останах с впечатление, че хидравличният повдигач е прекръстен на вложка. Странно.:tequilla:

pininfarina
19-02-2013, 21:48
Вложки като официално понятие в двигателя не съществува. Нямам идея на какво може да му се каже вложка, но от написаното по темата останах с впечатление, че хидравличният повдигач е прекръстен на вложка. Странно.:tequilla:


Нищо уично ама све едно си чел постове в мама бг ;-)
Айде иди и питай в 10 сервиза за смяна на вложки и да видим кой какво ще си помисли ;-)
Аз залагам на 10 от 10 че ще е за гумички на клапани :-)

angelovi69
19-02-2013, 21:51
Опа, Ами аз затова попитах... Сега, как да го нарека, разговорен език по сервизите ли, сервизен жаргон ли , терминология сервизна ли...не ми е ясно още...
Абе с две думи - не вдявам кви са тия вложки. Назовете ги с истинското им име.

pininfarina
19-02-2013, 21:54
Опа, Ами аз затова попитах... Сега, как да го нарека, разговорен език по сервизите ли, сервизен жаргон ли , терминология сервизна ли...не ми е ясно още...
Абе с две думи - не вдявам кви са тия вложки. Назовете ги с истинското им име.

Маслоуловител на стеблото на клапана или "гащи за клапани" :-)

angelovi69
19-02-2013, 21:56
Аз продължавам с въпросите по JTS-a - необходимо ли е да се сваля главата от блока на ДВГ, за да се сменят гумичките на клапаните, или само капака на главата е достатъчно да бъде свалена, или всеки майстор ( респективно сервиз ) различно процедира.

Novachev
19-02-2013, 22:01
Аз продължавам с въпросите по JTS-a - необходимо ли е да се сваля главата от блока на ДВГ, за да се сменят гумичките на клапаните, или само капака на главата е достатъчно да бъде свалена, или всеки майстор ( респективно сервиз ) различно процедира.
По принцип може и без д асе сваля главата ама на майстора трябва да му се занимава да се внимава при смяната на гумички буталото да е в горна мъртва абе те си знаят ама не всеки ще се хване, Но със сигурност може на моята кола така и смениха фалшивите гумички на 'ренц"

don_pepone
19-02-2013, 22:06
Всеки втори се оплаква от смяната на гумички.... някой още след смяната казва че харчи масло пак,друг казва че минава малко километри и почва повече от преди,странна работа. Чувам че дори ги лепят за да не мърдат. сами ми е чудно защо се разместват като уж са нови и трябва да си "заспят" на мястото

pininfarina
19-02-2013, 22:09
Всеки втори се оплаква от смяната на гумички.... някой още след смяната казва че харчи масло пак,друг казва че минава малко километри и почва повече от преди,странна работа. Чувам че дори ги лепят за да не мърдат. сами ми е чудно защо се разместват като уж са нови и трябва да си "заспят" на мястото


За да задаваш такива въпроси явно не си виждал къде се износват, как се "изпичат" и как се монтират "гумички" вложки на клапани :-)

don_pepone
19-02-2013, 22:11
:) факт е,само това май не съм виждал ,а и не искам. Просто чувам от доста хора и майстори (дори тук в форума) ,които се оплакват от това.

digitalundgrd
19-02-2013, 23:26
Евала колега за ентусиазма и нервите,браво.Имам едно питане,тези валове като се оказаха Коломбо,би трябвало да са спортни,вие как ги зацепихте ?????? :innocent::innocent::innocent::innocent:

Ако бяха коломбовци би трябвало да се зацепват по този начин (с тази пластина, която държи валовете застопорени) :

http://www.aecar.co.uk/siteimages/cbto100%20001.jpg

ksf
20-02-2013, 09:38
Аз продължавам с въпросите по JTS-a - необходимо ли е да се сваля главата от блока на ДВГ, за да се сменят гумичките на клапаните, или само капака на главата е достатъчно да бъде свалена, или всеки майстор ( респективно сервиз ) различно процедира.


По принцип може и без д асе сваля главата ама на майстора трябва да му се занимава да се внимава при смяната на гумички буталото да е в горна мъртва абе те си знаят ама не всеки ще се хване, Но със сигурност може на моята кола така и смениха фалшивите гумички на 'ренц"

Много често смяна на вложки без да се държи сметка за състоянието на водачите на клапаните е безсмислена (паднали вложки; още по голям разход на масло), затова повечето сервизи отказват смяна само на вложки без смяна на водачи ако е небходимо и т.н..

ecotronic
20-02-2013, 12:47
Много често смяна на вложки без да се държи сметка за състоянието на водачите на клапаните е безсмислена (паднали вложки; още по голям разход на масло), затова повечето сервизи отказват смяна само на вложки без смяна на водачи ако е небходимо и т.н..

Подкрепям казаното. Затова ако се сменят гумички без да се сваля главата, задължително трябва да се провери за радиален луфт между стеблата на клапаните и водачите. Дори с разклащане на ръка на стеблата. Ако се установи такъв, смяната на гумичките без смяна на водачите е безсмислена.

angelovi69
20-02-2013, 15:07
Благодаря на отзовалите се колеги. Аз няма сам да я предприема тая операция, ще си дам колата на човек, който не за пръв път вижда Алфа.

Васил Петров
20-02-2013, 15:21
Тези коломбовци може да се окаже,че са СПОРТНИ ВАЛОВЕ!! (99%)
Зацепени по нормален начин (като обикновенни) :grandpa:

badmadafaka
20-02-2013, 15:44
Тези коломбовци може да се окаже,че са СПОРТНИ ВАЛОВЕ!! (99%)
Зацепени по нормален начин (като обикновенни) :grandpa:
Демек неправилно зацепени ли..? :photo: :pokey:

ecotronic
20-02-2013, 16:08
Нали по-горе колегата Pininfarina каза, че петите са паснали точно. Тогава защо още говорим за спортни валове и тяхното зацепване?

stelt
20-02-2013, 16:18
Абе според мен на спортния вал гърбицата трябва да е с различна форма и ако се зацепва с пети като на туин скраб, нали петата няма да може да копира вала. Опс, изпревариха ме :)

vlalov
20-02-2013, 16:20
Ако бяха коломбовци би трябвало да се зацепват по този начин (с тази пластина, която държи валовете застопорени) :

http://www.aecar.co.uk/siteimages/cbto100%20001.jpg

Те така показано зацепването те вкарва в голям филм - на изпускателния вал е вързана помпата за високо налягане и си става живо приключение упражнението .

Васил Петров
20-02-2013, 17:20
Нали по-горе колегата Pininfarina каза, че петите са паснали точно. Тогава защо още говорим за спортни валове и тяхното зацепване?

Гледам тех. си грамотен...........

Ама колко спортни валове ти минаха през ръцете да ги зацепваш?

Да кажем,че стреет валовете на КатКамс и Коломбото им пасват точно петите на гърбиците.Но се зацепват на други градуси за да има ефект от тях. (ефекта - :noooo: )

ecotronic
20-02-2013, 17:28
Гледам тех. си грамотен...........

Ама колко спортни валове ти минаха през ръцете да ги зацепваш?

Да кажем,че стреет валовете на КатКамс и Коломбото им пасват точно петите на гърбиците.Но се зацепват на други градуси за да има ефект от тях. (ефекта - :noooo: )

Да разбирам, че гърбиците на някои спортни валове са същите, като на нормалните валове, но отстоят на различни градуси спрямо ГМТ?
И ако приемем че това отстояние представлява цял брой зъби на ангренажното колело, то какво различава спотрния от нормалния вал?

Прости невежеството ми моля.

vlalov
20-02-2013, 18:51
Гледам тех. си грамотен...........

Ама колко спортни валове ти минаха през ръцете да ги зацепваш?

Да кажем,че стреет валовете на КатКамс и Коломбото им пасват точно петите на гърбиците.Но се зацепват на други градуси за да има ефект от тях. (ефекта - :noooo: )

Така обяснено се обезмисля използването на спортни валове.
Пробвай пак .
Жокер : градусите са доста свързани с гърбиците и от там е разликата между нормални и спортни :static:

---------- Post added at 18:51 ---------- Previous post was at 18:50 ----------


Да разбирам, че гърбиците на някои спортни валове са същите, като на нормалните валове, но отстоят на различни градуси спрямо ГМТ?
И ако приемем че това отстояние представлява цял брой зъби на ангренажното колело, то какво различава спотрния от нормалния вал?

Прости невежеството ми моля.

Още един жокер :static:

pininfarina
20-02-2013, 19:38
Хахах, голям кеф ми е да чета за профил на гърбици на спортни валове и че били с профил на гърбиците 1:1 с нормалните.

Колеги, моля не пишете глупости че ще ни се смеят хората :grandpa:

Някои хора явно изобщо не са чували за фази на газоразпределение и за работна крива на гърбицата!

dimitar_vd62
20-02-2013, 20:30
Гърбицата има друга форма,осигуряваща по дълга фаза на отварен на клапан и по рязко отваряне и затваряне.Колкото по-дълга е дъгата на отваряне на клапана толкова по дърго клапана е отворен и повече газове влизат в цилиндъра или по бързо излизат.Просто челото на гърбицата е по "плоско" при спортния, вместо да е "остро" като на стоковия.

ecotronic
20-02-2013, 20:38
Ами то ако беше разликата в сфазирането а не в гърбиците, както твърди Васил Петров, то аз не разбирам защо се произвеждат спортни валове а не се произвеждат просто спортни ангренажни колела.
Ефектът щеше да е същият, но цената на изработка - доста по-ниска.

Васил Петров
20-02-2013, 20:51
Така явно не сте ме разбрали......

Дори и спортни валове може да се зацепят с пети на ТС, ако са с близки градуси да кажем от 5 градуса разлика.
То ясно,че ако има огромна разлика няма как да стане.

Просто тези Коломбовци са най-малките по-големина в гамата на пройзводитела.
Stradale Medio 11.2 10.4 270°/260°

digitalundgrd
20-02-2013, 20:59
Те така показано зацепването те вкарва в голям филм - на изпускателния вал е вързана помпата за високо налягане и си става живо приключение упражнението .

Където си прав - си прав и не споря (не съм зацепвал жтс) ;) Снимката, която съм постнал е за зацепването на 1.8 и 2.0 Туин Спарк :hehehm:

Но въпреки всичко хвърли един поглед на тази тема, в която е описано, че са сложени валове коломбо на Жтс и идвали точно с някаква застопоряваща пластина ;) (пост номер 7) :

http://www.alfaowner.com/Forum/tuning-and-upgrades/114116-dyno-2003-jts.html

Таа от тук реших, че е като при Туин Спарк.

п.с. Също така да защитя Васко :

Малко по-надолу в тази тема се пише, че Колобо и Бариани са отговорили, че с оригиналните пети също можело да се зацепят, най-малките валове (Страдале Медио), само трябвало да надигнат петите 1-2см. Тоест най-леките валове не са много по-различни като профил от оригналните (но не са и еднакви ;) ).

" 2 things about the Colombo & Bariani tools , one general and one specific :
In general : they are not "locking" tools but "phase" tools ; they were inveted to help the non-expert mechanics to make the right phase for the distribution of the cars ; actually a mechanic that "knows what to do" doesn't need this tool.
Then : for the TS16V engine C&B have made the tool, for the JTS they have not made it yet; this engine has just started to sell...

Instead, the locking tool, that is needed to fit the camshafts, is the original Alfa Romeo tool, that the mechanic should have.
Please tell him that even if the profile of the cams is now different, with C&B cams, the Alfa tool is still ok to fit the cams : he just has to lift it a little bit, 1-2 cm, and this will be ok , he will be able to close the camshafts.

I am here if you need anything else.

Kind regards,
Mauro"

vlalov
21-02-2013, 07:14
Където си прав - си прав и не споря (не съм зацепвал жтс) ;) Снимката, която съм постнал е за зацепването на 1.8 и 2.0 Туин Спарк :hehehm:

Но въпреки всичко хвърли един поглед на тази тема, в която е описано, че са сложени валове коломбо на Жтс и идвали точно с някаква застопоряваща пластина ;) (пост номер 7) :

http://www.alfaowner.com/Forum/tuning-and-upgrades/114116-dyno-2003-jts.html

Таа от тук реших, че е като при Туин Спарк.

п.с. Също така да защитя Васко :

Малко по-надолу в тази тема се пише, че Колобо и Бариани са отговорили, че с оригиналните пети също можело да се зацепят, най-малките валове (Страдале Медио), само трябвало да надигнат петите 1-2см. Тоест най-леките валове не са много по-различни като профил от оригналните (но не са и еднакви ;) ).

" 2 things about the Colombo & Bariani tools , one general and one specific :
In general : they are not "locking" tools but "phase" tools ; they were inveted to help the non-expert mechanics to make the right phase for the distribution of the cars ; actually a mechanic that "knows what to do" doesn't need this tool.
Then : for the TS16V engine C&B have made the tool, for the JTS they have not made it yet; this engine has just started to sell...

Instead, the locking tool, that is needed to fit the camshafts, is the original Alfa Romeo tool, that the mechanic should have.
Please tell him that even if the profile of the cams is now different, with C&B cams, the Alfa tool is still ok to fit the cams : he just has to lift it a little bit, 1-2 cm, and this will be ok , he will be able to close the camshafts.

I am here if you need anything else.

Kind regards,
Mauro"
Чел съм я темата, обърни внимание на 29-ти пост.
С моя скапан английски, правилно ли разчитам че C&B са отговорили че за JTS немат стока ?
Иначе Васко никой го не напада, що да го защитаваш ?

digitalundgrd
21-02-2013, 13:10
Реално един пише, че има някаква пластина, с която са му зацепил коломбовци в някакв сервиз, а друг пише, че не са му предоставили такава пластина...На кой да вярваме последно?

oem
21-02-2013, 16:26
Заебете пластините. Обикновено данните за зацепване на валовете никога не са най-доброто което се иска. Валовете могат да се зацепят по много начини в зависимост какво искаме от тях. Дали повече въртящ момент в ниските и запазване на макс мощност във високите (или съвсем малко повишение) или обратното. Добър празен ход, запазване на въртящия момент и много повече мощност във високите.

Едни и същи резултати могат да се постигнат с примерно 2 или повече комбинации на зацепване на валовете.

Само ще кажа, че catcams си промениха спецификацията на зацепване на валовете които имам от тях с тази която им казах, че мотора се държи най-добре. Общо 2 пъти я промениха в сайта си. Така, че това което ви дават като данни, много често изобщо не са тествани, а са чисто теоретични и не винаги по сметки излиза точно. Има много неща които не могат да се предвидят реално. :)

Ако на някой му се вижда нереално мога да пусна цялата ми кореспонденция с catcams която не беше никак малка. :) И това не е единичен случай. Има колега от форума който също се бори дълго с коломбовци по същата причина.

vlalov
21-02-2013, 21:37
Заебете пластините. Обикновено данните за зацепване на валовете никога не са най-доброто което се иска. Валовете могат да се зацепят по много начини в зависимост какво искаме от тях. Дали повече въртящ момент в ниските и запазване на макс мощност във високите (или съвсем малко повишение) или обратното. Добър празен ход, запазване на въртящия момент и много повече мощност във високите.

Едни и същи резултати могат да се постигнат с примерно 2 или повече комбинации на зацепване на валовете.

Само ще кажа, че catcams си промениха спецификацията на зацепване на валовете които имам от тях с тази която им казах, че мотора се държи най-добре. Общо 2 пъти я промениха в сайта си. Така, че това което ви дават като данни, много често изобщо не са тествани, а са чисто теоретични и не винаги по сметки излиза точно. Има много неща които не могат да се предвидят реално. :)

Ако на някой му се вижда нереално мога да пусна цялата ми кореспонденция с catcams която не беше никак малка. :) И това не е единичен случай. Има колега от форума който също се бори дълго с коломбовци по същата причина.

С тая разлика че :
Темата е за ЖТС
Котараците не правят за ЖТС
Коломбо иска 770 евро да каже как се монтират, пластини или лапи - спесификация.

В крайна сметка колегата с темата е доволен, ако ще и от жигули да са валовете и евала на монтажния сервиз че са го направили както трябва.

oem
21-02-2013, 21:48
Няма значение това. Валовете се зацепват еднакво при всички коли. Най-точно по градуси. Има си формули по които се смята всичко. Каквото се иска от мотора може да се сметне и резултата да покаже градусите на отваряне/затваряне на двата вала, припокриването на фазите и т.н.

Това дали фирмата производител е направила инструмент за зацепване по стандартни параметри няма нищо общо.

Иначе гърбицата на спортния вал може да бъде със същия профил както на оригинала. Под същия имам предвид централен профил и по тази причина петите за зацепване да са паснали. От друга страна коломбо както и кеткамс произвеждат и O.E.М валове. Това, че имат щампа коломбо не знаи че са спортни. Може да са просто копия на оригинала и най-вероятно са такива.

П.С. Няма какво да се чудите какви са и що са. Има начин да бъдат измерени и сравнени с фабричните. Както са монтирани могат да бъдат измерени, като се измери началото и края на фазата на вала и то с точност до половин градус.