PDA

View Full Version : Смяна на странично огледало за задно виждане на Алфа Ромео 156-ца 98г.



Lyubo
02-03-2013, 15:22
Здравейте колеги. Понеже сменях черната пластмаса на огледалото, реших да пусна и тази тема със снимков материал.

Махаме тази черна пластмаса където се крият 3 болта шестограм 5-ца които държат цялото огледалото. (снимка 1)

Махаме я като с права отверка подпъхваме и дърпаме навън. Държи се на 2 метални скоби (снимка 2).

При издърпването металните щипки при мен останаха във вратата затова ги извадих и ги поставих на старото им място за слагането накрая (снимка 3).

Откачаме буксата на огледалото с права отверка (снимка 4)

Взимаме шестограм 5-ца и отвиваме 3-те болта (снимка 5)

Внимателно сваляме повреденото огледало.(снимка 6)
Развиваме 3-те болта с звезда Т-20 (снимка 7) и отделяме държача на огледалото на вратата понеже ще ни пречи, а ще сменяме само черния кожух на огледалото. Развиваме ето този болт (с кръстата отверка) (снимка 8 ) и сега предстои трудната част. Понеже не-можах да сваля само стъклото за да извадя електрическата и механична част на огледалото видях, че в предния край- на върха под стъклото се крие още един болт чрез който ще излезе целия механизъм със стъклото (снимка 9 и 10).
Изваждаме огледалото с механизма от счупения корпус. (снимка 11) и взимаме новия корпус (снимка 12). Преди да пъхнем огледалото в корпуса е добре да си сложим болчето в отвора понеже после ще ни по трудно и може би ще Ви трябват пинсети да го пъхнете, ако сте с дебели пръсти като мен :) (снимка 13).
След като го наместим прихващаме 2-та болта по малко за да прилепне точно (снимка 13, 14, 15,16 ) и тогава ги затягаме и с това почти сме приключили. Започваме сглобяването в обратния ред.
Слагаме металния държач на вратата с 3-те болта звезда Т-20) (снимка 7), след това наместваме внимателно цялото огледало с държача на вратата (снимка 6) и завиваме отвътре 3-те болта с шестограма (5-ца) (снимка 5). Включваме отново буксата (снимка 4) , слагаме черната пластмаса (снимка 1) за да не се виждат болтовете и сме готови (снимки 17,18).

Другия начин за сваляне на стъклото на огледалото е чрез щипките (снимки 19, 20, 21, 22, 23)

Може да има и по лесни начини, но аз открих тези двата.
Надявам се темата да бъде полезна макар, че всичко това е елементарно.

scarface
02-03-2013, 20:05
По лесно е да се свали стъклото преди това но трябва да се внимава да не се отчупят щипките,така че ако не си го правил преди това по-добрия начин е този който си описал. Интересно ми някой ако знае лесен начин за слагане на изпаднала законтряща шайба която държи пружината(често срещан проблем при 156)защото пружината е доста яка.

undy
03-03-2013, 00:00
Най-лесен начин е когато имаш скоба или някакво приспособление специално за това.....друг вариант не виждам......аз съм го правил дори и без стиски....голям зор видях.....с чук и щанга.....друго нямах под ръка...................а и една отвертка.

sole_moe
03-03-2013, 00:31
Лесно става даже без да свалям цялото огледало като е на колата.Развивате 3 те болта на огледалото от вън развивате механизъма от тялото на огледалото и слагате пружината и зегерката на стойката и натискате със тръба от горе горе долу същият диаметър зегерката влиза във канала .Ако искате може да сложите малко лепило от горе със течен метал или поксипол

grenlould
03-03-2013, 01:10
По лесно е да се свали стъклото преди това но трябва да се внимава да не се отчупят щипките,така че ако не си го правил преди това по-добрия начин е този който си описал. Интересно ми някой ако знае лесен начин за слагане на изпаднала законтряща шайба която държи пружината(често срещан проблем при 156)защото пружината е доста яка.

Е така де, но нали все някога трябва да има "първи" път.

dimitar_vd62
07-03-2013, 20:32
Ето:http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=74072

haljscho
08-03-2013, 06:55
По лесно е да се свали стъклото преди това но трябва да се внимава да не се отчупят щипките,така че ако не си го правил преди това по-добрия начин е този който си описал. Интересно ми някой ако знае лесен начин за слагане на изпаднала законтряща шайба която държи пружината(често срещан проблем при 156)защото пружината е доста яка.

На настолна бормашина!
Може и на най-обикновена стойка за бормашина, слагаш подходящ камък от гедоре който да легне добре в/у пружината и натискаш.......

undy
08-03-2013, 17:50
С две думи си трябват,поне елементарни условия:roll:

Lyubo
08-03-2013, 20:46
Колеги пуснал съм счупеното (пукнатото) огледало за 156-ца за подаряване, ако на някой му върши работа негово е. Може да го видите в темата подарява. Електрическо е с подгряване.

karadzhoff
29-09-2018, 12:25
Здравейте колеги, реших да не пускам нова тема, а да пиша в тази със следния проблем.

Някой ми е обърнал огледалото и се чудя дали има какво да се направи и ремонтира или направо трябва да го сменя? Моделът е Алфа 156 2.0 2000г.

Благодаря

radiboy
29-09-2018, 14:21
Изскочила ти е зегерката.
Вариант 1:Поставяш я отново,до следващият път.
Вариант 2:Купуваш друго огледало,и след известно време се връщаш на Вариант 1.
Вариант 3:Изхвърляш оригиналната зегерка,поставяш обикновена,като преди това правиш канала по-дълбок.
П.П.Играл съм ги и трите,препоръчвам №3.

karadzhoff
01-10-2018, 16:58
Благодаря за отговора. При вече ясна причина намерих и точното мнение от колега имащ същия проблем.

За съжаление аз не се чувствам толкова технически способен, за да го оправя сам (мога да го разглобя и сглобя като цяло, но вътрешната част със зегерката и другите елементи да оправя май не) и затова към момента остава така.

Valenses
01-10-2018, 23:16
Аз моето го разглобих и с камък от гедоре притиснах пружината на менгеме. Стана точно за 5 мин. Не ме питай преди тва колко се мъчих с клещи докато ми дойде акъла.

radiboy
02-10-2018, 18:29
Аз моето го разглобих и с камък от гедоре притиснах пружината на менгеме. Стана точно за 5 мин. Не ме питай преди тва колко се мъчих с клещи докато ми дойде акъла.

Правилно си се сетил:cheers:,още по добре става с подходяща тръбичка,обаче когато го направих това упражнение няколко пъти и ми писна.Тогава направих по дълбок канал и поставих хубава зегерка.

Zlobich
02-10-2018, 18:33
С тръбата от прахосмукачката също ста :D

Изпратено от моят WAS-LX1 с помощта на Tapatalk