PDA

View Full Version : Трети стоп със светодиоди?



dansguardian
04-03-2013, 08:59
Привет колеги. Понеже никъде не намерих информация за подмяна на крушките със светодиодна лента искам да попитам дали някой е го е правил? Мисля си, че няма да има проблем със светенето, защото лентата е предвидена да се захранва от 12V, но нямам идея дали няма да светне индикацията, че има изгоряла крушка. Благодаря на всички, изразили мнение.

tonov
04-03-2013, 10:53
И аз съм се замислял да го правя така. По спомени, чекът следеше само крушките на главните светлини, т.е не би трябвало да реагира. Но това може лесно да се провери - просто му изключи буксата и пробвай дали ще светне чека като натиснеш спирачка.

mrwrong
04-03-2013, 11:14
На 147-цата чека не следи третия стоп. Така че давай смело и да качиш после снимки да видим как е станало.

dansguardian
04-03-2013, 11:55
Мерси, колеги! Днес ще купя 1 метър светодиодна лента и започвам с ТНТМ-то. Ще документирам процеса със снимки и после ще ги публикувам.

cTaHuO
05-03-2013, 16:06
Чекът със сигурност не светва. Моя съм го направил със светодиоди от близо година и съм много доволен от ефекта. Само че не е е с диодна лента, а с едноватови червени диоди, вързани последователно на две петици. Те си влизат на мястото на крушчиците и съм махнал цялата задна част на третия стоп и на нейно място е един тънък алуминиев профил с наредените на него 10 диода. Най- хубавото е че не горят и светят истинско червено, а не оранжевеещо като крушчиците. За съжаление тази седмица колата не е при мен, но другата седмица мога да го снимам и да кача снимки :)

dansguardian
11-03-2013, 17:16
Днес завърших стопа и за мое учудване светна :) Както се вижда на третата снимка свети повече от прилично. Вложените компоненти са 10 броя студено-бели светодиоди, 5 броя резистори 330Ohm/0.25W. Схемата на свързване се вижда на четвъртата снимка. Диодите са с диаметър 5мм и си пасват точно в отворите. Залепени са с Каноконлит. Нарочно съм я проектирал за 13 волта, защото напрежението варира и е от 12 до 14 волта. Утре ще го монтирам на мястото му и ще снимам. :)

ecotronic
11-03-2013, 17:23
Добре се е получило. Нямаше ли да е по-добре, ако беше ползвал червени светодиоди?

dansguardian
11-03-2013, 17:26
Добре се е получило. Нямаше ли да е по-добре, ако беше ползвал червени светодиоди?

Има само един начин да се разбере ;)

kolev
11-03-2013, 17:37
със сигурност е по-добре с червени високояркостни. на белите червения им спектър е минимален и огромна част от енергията и светлината отива за нищо. друго хубаво нещо е вместо резистори да се ползва lm317 по схема current limiter (примерно) защото напрежението в колата варира в твърде широки граници.

dansguardian
11-03-2013, 20:45
Съвсем съзнателно съм подбрал бели диоди, предвид факта че пластмасата пред светодиодите е червена и следва да свети в червено. Освен това съзнателно не съм използвал по-мощни светодиоди, защото не искам да ослепявам тези, които са зад мен, и така си светят перфектно. Аз лично много мразя стоповете на колата пред мен да светят като стопове за мъгла.

kolev
12-03-2013, 10:35
предвид факта че светодиодите са монохромни източници на светлина, се обезсмисля използването на цветен филтър или такъв в различен цвят от излъчвания.
белите светодиоди всъщност са сини светодиоди с нанесен допълнителен фосфорен слой който поглъща част от синята светлина и излъчва такава с по-голяма дължина на вълната. тоест основния спектър е син, от фосфора получаваме малко жълт /блокирани от филтъра/ и незначително количество червен който в случая пропуска цветния филтър.
сложи един червен на мястото на бял и ще разбереш за какво ти говоря. сега стопа ти свети мътно жълто-оранжево и значително по-слабо от крушките. с червени ще свети баш кармазъ и по интензитет ще е много близко до оригиналното.

cTaHuO
12-03-2013, 19:28
Здравейте колеги,
Ето това е моето решение за светодиоден 3ти стоп. Както писах по нагоре използвал съм едноватови червени диоди. Две групи от по 5 диода вързани последователно и един стаибилизатор на напрежение 7812. Диодчетата са залепени за алуминиев профил, защото по принцип се нуждаят от охлаждане, но тъй като е стоп светлина и не свети постоянно не е особен проблем.. Черното на снимките е горещ силикон :) Аз съм доволен- вече около година е така и няма проблеми. Свети по-силно от оригиналния, но не вади очи все пак. Снимките са малко калпави, но ето го резултата:
http://clubalfaromeo.com/forum/attachment.php?attachmentid=110430&stc=1&d=1363108615
http://clubalfaromeo.com/forum/attachment.php?attachmentid=110431&stc=1&d=1363108615
http://clubalfaromeo.com/forum/attachment.php?attachmentid=110432&stc=1&d=1363108615
http://clubalfaromeo.com/forum/attachment.php?attachmentid=110433&stc=1&d=1363108615
http://clubalfaromeo.com/forum/attachment.php?attachmentid=110434&stc=1&d=1363108615
http://clubalfaromeo.com/forum/attachment.php?attachmentid=110435&stc=1&d=1363108615
http://clubalfaromeo.com/forum/attachment.php?attachmentid=110436&stc=1&d=1363108615

ecotronic
12-03-2013, 20:29
Здравейте колеги,
Ето това е моето решение за светодиоден 3ти стоп. Както писах по нагоре използвал съм едноватови червени диоди. Две групи от по 5 диода вързани последователно и един стаибилизатор на напрежение 7812. Диодчетата са залепени за алуминиев профил, защото по принцип се нуждаят от охлаждане, но тъй като е стоп светлина и не свети постоянно не е особен проблем.. Черното на снимките е горещ силикон :) Аз съм доволен- вече около година е така и няма проблеми. Свети по-силно от оригиналния, но не вади очи все пак. Снимките са малко калпави, но ето го резултата:


Много добре се е получило. Но както ползваш 7812 не идва ли момент в който напрежението на стопа пада на 10 и нещо волта?
Мисля, че по-добрият вариант е да се ползва стабилизатор на ток, както каза Колев по-горе, вместо такъв на напрежение.

dansguardian
12-03-2013, 20:46
Преди малко монтирах третия стоп на мястото му и се отдадох на аматьорска фотографска дейност (снимките са малко кофти, но такива са възможностите на телефона:)). Като интензитет на светене е повече от прилично, а на живо е много красиво, светлината на стопа е много ярка. Колегата cTaHuO отлично се е справил, но тези светодиоди от по 1W, които е използвал ми ги предлагаха за 1.40 парчето, като добавиш и стабилизаторът на напрежение (а защо точно напрежение, като е важен тока през диода?) инвестициите щяха да излязат 20 лева. А на мен ми излезе 3,20 лева :), като резултат не отстъпва на cTaHuO-вия и смело го конкурира ;) Замерих напрежението на куплунга на третия стоп - преди да запаля двигателя U=12.4V, след запалване на двигателя U=13.8V. Е, при разлика в напрежението от 1.4 волта защо да слагам стабилизатори? Готов съм да си мерим..... светодиодите ;)
П.С. Този трети стоп е от бившата 156-ца и е поставен на мястото на оригиналния, който беше на колата, когато я купих. Та в този ред на мисли смятам да го мод-на и него, но този път с по-мощни диоди и един ценер за стабилизатор, а полупроводниковата индустрия на братушките предлага прибори, които са на цени без конкуренция. :machinegunner:

ecotronic
12-03-2013, 20:56
Тези снимачки на телефоните не дават реална представа. Сигурен съм, че наживо изглеждат доста по-добре.

Относто стабилизирането по ток - това е доста важно, защото светодиодът има нелинейна волт-амперна характеристика и при малко увеличение на напрежението, токът расте доста повече и така лесно стига до стойности критични за светодиода.
Но ти си наслагал последователно резистори, които до голяма степен поемат въпросния критичен нарастък на напрежението върху себе си. Все пак по-елегантното решение е със стабилизатор на ток.

cTaHuO
12-03-2013, 21:30
Колеги първо да си кажа, че аз имам само бегли познания по електроника :)
Иначе аз използвах тоя стабилизатор на напрежение най-вече понеже такъв имах.. Не исках да слагам съпротивления, понеже с тия диоди трябваше да сложа и алуминиевия профил за охлаждане и щеше да стане нагъчкано, а те и доста греят..
И аз знам че за диоди е най-добре да се ограничат по ток, но нали като е стабилизирано напрежението не би тябвало да се вдигне тока през диода? А иначе ме притесняваше за тоя стабилизатор, че доколкото бях гледал за тях трябва да има поне два волта разлика за да сработят( т.е. да е 14 волта), а до стопа едва ли стигат толкова, но всичко си тръгна. Да може би при само волт и нещо разлика не е най- подходящото решение, но както казах това имах :)

kolev
13-03-2013, 10:23
да, трябва захранващото напрежение да е с 2 волта и нещо по-високо от стабилизираното. но и в твоя случай става. просто никога няма да е повече от 12волта, но и никога няма да е точно 12 волта.

grenlould
15-03-2013, 17:04
Здравейте колеги,
Ето това е моето решение за светодиоден 3ти стоп. Както писах по нагоре използвал съм едноватови червени диоди. Две групи от по 5 диода вързани последователно и един стаибилизатор на напрежение 7812. Диодчетата са залепени за алуминиев профил, защото по принцип се нуждаят от охлаждане, но тъй като е стоп светлина и не свети постоянно не е особен проблем.. Черното на снимките е горещ силикон :) Аз съм доволен- вече около година е така и няма проблеми. Свети по-силно от оригиналния, но не вади очи все пак.

Красиво е станало, аз съм фен на такива ефектни светлини по-колата, както интериорно, така и външно. Бих се помъчил и аз да си го направя, но не ме бива по-електрониката, макар да съм завършил електро-техникум, а по-снимките гледам, че яко запояване е паднало...

cTaHuO
15-03-2013, 18:52
Благодаря колега :) Със светодиоди винаги е по ефектно. При мен обикновени крушки останаха само по задните светлини засега, но и на тях ще им дойде времето :) Иначе запояването не кой знае какво ама иска малко практика и някой да ти покаже два три пъти как се прави като хората.

Vasil82
19-03-2013, 09:36
ето моят със СМД диодна лента е от около 2г. и няма ядове

mozes
19-03-2013, 12:50
Здравейте!

Съвсем от скоро се регистрирах във форума и имам няколко въпроса. До преди месец се консултирах винаги с моя автомонтьор, на когото има пълно доверие, но замина да работи в чужбина и сега ми трябва второ мнение, така че благодаря предварително!
На Алфа Ромео 159, 1.9 JTDM (120 Hp) дизел съм решил да си сложа допълнително LED дневни светлини и доста проучвах въпроса, кои ще са най-подходящи, от къде да ги поръчам, кой предлага най-изгодни цени и т.н. Спрял съм се на производители като NOLDEN или PHILIPS, но все още се колебая. Намерих LED светлините (http://www.autotrade.bg/?page=main&id=43&parid=2) в един онлайн магазин, но се чудя дали някой е намерил по-добра цена и може да ми препоръча и други решения?

cTaHuO
19-03-2013, 20:22
ето моят със СМД диодна лента е от около 2г. и няма ядове
Предполагам си махнал рефлекторчетата и директно зад червеното стъкмо си сложил лентата? Добре изглежда, а и май е най-безболезнения начин. Мислех го и аз този вариант :)

---------- Post added at 20:22 ---------- Previous post was at 20:15 ----------


Здравейте!

...

Колега аз не знам на 159 дали е удачно да слагаш изобщо от тоя тип дневни светлини.. То и на алфа като цяло си е нож с две остриета. Има някои коли наистина им отива и се получава много добре, но обикновено се получава циганийка, според мен.Разбира се много зависи от изпълнението- повечето хора просто ги бодват на бронята или решетката и то на колата и стои като подарено и е грозно. Особено на 159-ката където почти няма какво да се бутне по външния вид, мисля че трудно ще се получи добре.. Аз съм намислил на 156-цата един вариант, но не ми остава време да го довърша. Според мен си помисли хубаво :)

Vasil82
20-03-2013, 09:36
отворих стопа махнах платката със стрите и направо сложих диодната лента,пробвах как свети с бяла и червена и предпочетох червената светлината е по наситена.

TheRaDoOo
20-03-2013, 15:43
Здравейте колеги, някой правил ли е стоповете на 156 с диодни крушки вместо обикновенните, и изобщо възможно ли е това?

Vasil82
20-03-2013, 17:15
ето и през деня как се вижда

abs0lu7en
02-03-2015, 17:49
...