PDA

View Full Version : Баумакс



mordohy
19-03-2013, 22:58
Днеска след работа посетих прехваления Баумакс до Люлин. Нали го отварят, щяло да има промоции....
Пълен ташак!
Някой пак ни взима за аборигени.
Обикновен щепсел 7.50 лв.
Фенерче от 24 го 56 лева.
Камък за гедория 13 лева.
Ключ номер 13 около 7 лева.
Китайски кабел с два чинча, дето е 50 стотинки тука е 450 лева
И все в тоя дух!
На всичко отгоре са осрали околовръстното , за да си направят отбивка и въпроса ми е:
Коя продажна душица го е позволила!

RUNNING WILD
19-03-2013, 23:16
Мордохи аз съм на мнение че всичко по големите вериги за масовият потребител в България е издуто поне на 100 процента надценка и е пълен майтап,разглеждах 2 пъти тоя на Надежда че си търсех стилажи за склада,под всякаква критика цена-качество,рамките бяха от боядисани прегънати вестници правени,плоскостите от ламарина дето може да те пореже,а имаше промоция на един стилаж и бяха сложили стереопорена тежест с надпис 120 кг на рафт и аз го разгледах и се потресох,плоскоста е от талашит а захващането не е с болтове а влизат едни дребни кукички в платното...и накрая се ни като размери ми допадна нещо ни като здравина, и ела да видиш стилаж изчислен с винкели свалящи се панели могат да се катерят слонове по него си барнах от едно местенце ама правен от грамотен човек всичко е измерил до милиметър и разпробил.

mordohy
19-03-2013, 23:26
Подразни ме просташката самоувереност, която цареше отвсякъде. Съвсем произволните цени. Сякаш изсмукани от пръстите.
проявата на пълно неуважение към нас като нация.

dilian alfa gtv
19-03-2013, 23:42
В тоя Баумакс не У ред изобщо,цените им са адски високи,веднъж влязох да направя справка за даден артикул и от тогава изобщо не съм влизал при тях,а нямам и намерение.:smoke:

old alfist
20-03-2013, 00:37
Само помияри инвестират в България, ако случайно попаднат някои други и те стават такива - явно е заразно.
При откриването им в Плевен преди няколко години се затичах да си купя едни соларни алейни лампи - оказа се, че едни и същи лампи, на две отделни места, са на ралични цени.

Linkestis
20-03-2013, 00:41
Иво не се нервирай,отбивката е временно до като направят детелината.Ще има и една по-надолу до караулката която ще вдигна банкет като я вдигат с крана :)
Стратегията им относно цените е велика.Гръмка реклама всичко на промоция и ела да гледаш на тъпия народ сейра.От 7 часа имаше опашка да влезнат,околовръсното под блокада както и половината Люлин.Интересното че млатеха и пеша през полето...овча работа.Но за сметка не видях един да е с празни ръце.Така се прави оборот.

Liminat
20-03-2013, 08:22
...проявата на пълно неуважение към нас като нация.
На 'секи, койт'не уважава нацията - по един топъл отзад!!!

Susscrofa
20-03-2013, 09:26
Аз лично съм с добри впечатления от този магазин.


Сега по темата:)

В Столицата работеха доста малки железарийки и магазини за строителни материали, при навлизаето на огромните мастодонти Практикер и Бриколаж те фалираха, демек убихме бългаския предприемачески дух, за който господа демократ капиталистите в този форум говорят.
Същите големи вериги можеха да си позволят да работят на загуба подбивайки пазара с ниски цени. Когато разчистиха дребната конкуренция цените им пощУрЕха.
После на разчистения пазар дотътри дебелия си западноевропейски ГЪЗ и Баумакс с надутите си цени.
Същият балон бе и "великата" ИКЕА, както и много други едри мастодонти.
Та, някой тук би ли ми обяснил, защо се случи това?
Влязохме в ЕС, за да разширят пазара си големите динозаври. Това е едно от доказателствата, че ЕС имаше по-голяма сметка от нас да бъдем приети. Казах, едно от доказателствата:)
А в колко други сектора се случи същото:)
И тук идва логичният въпрос, защо първо не създадохме някаква работеща капиталова икономика, преди да сваляме гащи и да се навеждаме на "добрите инвеститори", които попиляха едва зараждащия се БГ "бизнес".

svetlastf
20-03-2013, 10:04
Да попитам, така и стана въпрос за цени и железа...?
Къде мога да си намеря тънкостенни тръби / около ф 60 мм / или профил 50*50 мм? Просторче да си спретна некво...

Гледах цените на железата в Баумакс, но явно в тях има добавени и благородни метали ??

koolio
20-03-2013, 10:07
Аз лично съм с добри впечатления от този магазин.


Сега по темата:)

В Столицата работеха доста малки железарийки и магазини за строителни материали, при навлизаето на огромните мастодонти Практикер и Бриколаж те фалираха, демек убихме бългаския предприемачески дух, за който господа демократ капиталистите в този форум говорят.
Същите големи вериги можеха да си позволят да работят на загуба подбивайки пазара с ниски цени. Когато разчистиха дребната конкуренция цените им пощУрЕха.
После на разчистения пазар дотътри дебелия си западноевропейски ГЪЗ и Баумакс с надутите си цени.
Същият балон бе и "великата" ИКЕА, както и много други едри мастодонти.
Та, някой тук би ли ми обяснил, защо се случи това?
Влязохме в ЕС, за да разширят пазара си големите динозаври. Това е едно от доказателствата, че ЕС имаше по-голяма сметка от нас да бъдем приети. Казах, едно от доказателствата:)
А в колко други сектора се случи същото:)
И тук идва логичният въпрос, защо първо не създадохме някаква работеща капиталова икономика, преди да сваляме гащи и да се навеждаме на "добрите инвеститори", които попиляха едва зараждащия се БГ "бизнес".

Тук си много прав, като никога.
Сега ще скочат някои хора, колко е хубаво, че си внасяме стари коли без ДДС и можем да ходим на море в Гърция. :duel:

ecotronic
20-03-2013, 10:19
Единственото предимство не тези магазини се състои в това, че много стока е събрана на едно място и в това, че пазаруването е по-удобно. Цените в никакъв случай не са ниски. Тези на инструментите са средно с 30 % по-високи спрямо малките железарии.

sasho_n2
20-03-2013, 10:30
Аз също снощи минах оттам и съм 100% съгласен с мнението за цените - наистина не релевантни и нереални, дори т.н. "промоционални стоки"...Затова и сметката ми на касата беше от сорта на 6-7 лв. Направи ми впечетление, обаче, че хората пазаруваха като за последно - паркинга беше препълнен, всеки грабеше някакви скъпи боклуци, а на опашката се чакаше по 8-10 мин. поне.
Относно оковръстното - тук не съм съгласен вече. Този участък на околовръстното е в отвратително състояние откъм пътна настилка още преди да построят магазина - дупките са потресаващи и винаги минавам в участъка с не повече от 30 км/ч с повишено внимание. Останалият асфалт към момента е пълен с кални топки и камъни от камионите на фирмите строящи разширението на околовръстното. Съгласен съм, че ще стане много добре пътя и пътня възел там, но защо не позакърпиха първо старият път а след това да започнат да строят - в момента кратерите са опасно много...:dark2:

rusiq86
20-03-2013, 11:31
Аз съм доволен...взех си скоро една водоструйка на Кархер и една гидория...и си бяха на мн добра цена!
Има и скъпи неща!

Jivko7777
20-03-2013, 12:09
Абе хора вие да прочетохте условията им!
Ако някъде намерите по евтино от тях те ви го дават на същата цена + още намалена...

Susscrofa
20-03-2013, 12:56
Абе хора вие да прочетохте условията им!
Ако някъде намерите по евтино от тях те ви го дават на същата цена + още намалена...

Това не е ли само за продукти в промоция, както е и в Кауфланд?

Jivko7777
20-03-2013, 13:45
Това не е ли само за продукти в промоция, както е и в Кауфланд?

батки негри майниииии

Няма по евтино от Баумакс!!!

Гаранция за най-добра цена


Ние гарантираме най-добрата цена.

Ако решите да закупите дадена стока от магазин на bauMax, но същевременно я намерите в друг строителен хипермаркет в града на цена, по-ниска от нашата, може да закупите същата стока от нас на по-ниската цена с допълнително намаление в размер на 15 % от тази цена.

Ако до 14 дни след покупка на дадена стока от магазин на bauMax я намерите в друг строителен хипермаркет*в града на по-ниска цена, тогава в bauMax ще Ви платим разликата между цените и ще ви дадем допълнително намаление в размер на 15% от по-ниската цена.

http://www.baumax.bg/c/%D0%93%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%86%D0%B8%D0%B8/cms.10157.html

Susscrofa
20-03-2013, 14:01
батки негри майниииии

Няма по евтино от Баумакс!!!

Гаранция за най-добра цена


Ние гарантираме най-добрата цена.

Ако решите да закупите дадена стока от магазин на bauMax, но същевременно я намерите в друг строителен хипермаркет в града на цена, по-ниска от нашата, може да закупите същата стока от нас на по-ниската цена с допълнително намаление в размер на 15 % от тази цена.

Ако до 14 дни след покупка на дадена стока от магазин на bauMax я намерите в друг строителен хипермаркет*в града на по-ниска цена, тогава в bauMax ще Ви платим разликата между цените и ще ви дадем допълнително намаление в размер на 15% от по-ниската цена.

http://www.baumax.bg/c/%D0%93%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%86%D0%B8%D0%B8/cms.10157.html

Еми точно ДЕ!!!!!!!!!!!
Само продукти с този СТИКЕР, с това ОБОЗНАЧЕНИЕ. Само за тях важи.
Виж, че надолу са си дали и другите обозначения.
И Кауфланд са така.

Обади се и питай.
Не съм сигурен.:)

Kuku
20-03-2013, 14:02
Точно там е уловкага - "строителен хипермаркет" :!:
А същите стоки в спициализираните магазини са два /ДВА/ пъти по-евтини :)

Jivko7777
20-03-2013, 14:05
Еми точно ДЕ!!!!!!!!!!!
Само продукти с този СТИКЕР, с това ОБОЗНАЧЕНИЕ. Само за тях важи.
Виж, че надолу са си дали и другите обозначения.
И Кауфланд са така.

Обади се и питай.
Не съм сигурен.:)

абе няма никви стикери бе, за всички стоки с не търговска цел до 10 бр. т.е. за нормален човек да иди и да си купи за вкъщи

"„Гаранция за най-добра цена” - е парично изразената стойност на обещанието от страна на „Баумакс България” ЕООД за предлагане на стоките в магазина на най-ниска цена в сравнение с други строителни хипермаркети на територията на населеното място, в което се намира „магазин бауМакс”."

Точно и ясно, няма какво да пробвам по евтино от там няма колкото и да търсите ;) Поне това е за стара загора... ама не вярвам в софия да са надути изкуствено... и то си пише стока с еднакъв бар код ако е по скъпа даваш касовата бележка и ти я дават на тая цена + 15% още отстъпка

Susscrofa
20-03-2013, 14:08
Току що звъннах на телефон на потребителя, и не можаха да ми отговорят:)

---------- Post added at 12:08 ---------- Previous post was at 12:06 ----------

„Строителен хипермаркет” – е магазин с площ по-голяма от 3000 кв.м, в който се предлагат за продажба строителни материали и стоки за дома.

• ”Допълнително намаление” – е част от Гаранцията за най-добра цена и се изчислява като съотношение в размер на 15 % от по-ниската цена, която клиент на магазин бауМакс е открил в друг строителен хипермарект в града.

• „Удостоверяване на цена” – е представянето на доказателство пред служител на магазин бауМакс за наличието на по-ниската цена на стока, предлагана в друг строителен хипермаркет в съответния град. Удостоверяването се извършва чрез представяне на касов бон/фактура или актуална към момента на предявяването на „Гаранцията” брошура на конкурентния строителен хипермаркет.

хахахаха, тъпаци...................

Jivko7777
20-03-2013, 14:11
е що да са тапаци бе за мен по добри условия другите не предлагат а и имат всичко... отделно ако нещо не те кефи го връщаш до 1 месец... на много от нещатата имат големи гаранция и т.н. :)
Ходи си купи в кварталния магазин ъглошлайш и след 1 месец като изгори увисваш а тука гаранцията за всички е 5 години...

Susscrofa
20-03-2013, 14:23
е що да са тапаци бе за мен по добри условия другите не предлагат а и имат всичко... отделно ако нещо не те кефи го връщаш до 1 месец... на много от нещатата имат големи гаранция и т.н. :)
Ходи си купи в кварталния магазин ъглошлайш и след 1 месец като изгори увисваш а тука гаранцията за всички е 5 години...

Аз започнах с мнението, че съм доволен от Баумакс.:)
Просто споделих нещо, което ме тормози, но то е в един по глобален смисъл.:)

ecotronic
20-03-2013, 14:35
Преди време отидох в Баумакс да си купя една мивка от алпака. Харесах си една на цена 110 лв. Посочих я на консултанта и той ми посочи една табела с разни числа.
Така трябвало на направя следното:
1 - да видя номера на мострата, която съм избрал.
2 - да погледна в една таблица срещу този номер, дали я има в наличност.
3 - да погледна в друга таблица срещу въпросния номер, стои друг номер, съответстващ да комплекта сифони за тази мивка.
4 - да погледна в още една таблица срещу номера на сифоните, дали ги има в наличност..........

Извърших въпросната проверка и установих, че мивката я има, но нямат сифони за нея.

Тръгнах си и влязох в първата срещната по-голяма железария.
Там намерих същата мивка в комплект със сифоните на цена 70 лв.

rusiq86
20-03-2013, 14:48
Има мн примери за неща които струват двойно в Баумакс...като всеки голям маркет си има и изгодни цени.
Но в никакъв случай там не е най-евтино...Има много други магазини, които предлагат по-изгодни цени на същите неща...дори и марката.
Обновявам балкона сега с минерална мазилка и там ми я предлагаха с 15лв повече на бака...Има адски мн такива примери.

Stefan Caromov
20-03-2013, 14:50
Раздвоен съм за баумакс
Преди 4 месеца си купих на някаква промоция ударна малко бормашинка, винтовърт на батерия (една батерия) и зеге на общата сума от 60 лева. Некви китайски са , смотани, но вършат до момента перфектна работа. Особено зегето, което уморих от рязане и още работи ( вече трето ножче сменям)
Обаче, преди два месеца си купих една интериорна врата пак на промоция . Имаше я изложена сглобена на някаква каса. Питам там един работник, тая цена 127 лева мисля беше за тая врата, така както я гледам ли е ! Той, дааа бее.
Оказа се, обаче, че към вратата не се давала бравата с дръжките - тоест работника ме излъга, а съм сигурен ,че го попитах и за въпросните дръжки, щото те ми харесаха повече от самата врата.
След това на касата плащам аз вратата и, за да ми я докарат до нас ми взеха още 16 лева за 4 километра. Ок до тук добре , ама слагам вратата аз, тя крива - тоест вратаа не пасва на нейната си каса. Правия ъгъл не е прав и се получава луфт на финала между вратата и касата от порядъка на половин сантиметър.
Както и да е , сложих леко касата долу под напрежение, за да не стои грозно, но добре, че това е врата за мазето, че, ако беше за у нас.....
Та, раздвоен съм.
Има много готини полилеи и абажури ,както и лампи , и аплици, но цените им пък съвсем не са най-ниските.

BLUE1
20-03-2013, 15:28
Та, някой тук би ли ми обяснил, защо се случи това?
Влязохме в ЕС, за да разширят пазара си големите динозаври. Това е едно от доказателствата, че ЕС имаше по-голяма сметка от нас да бъдем приети. Казах, едно от доказателствата:)
А в колко други сектора се случи същото:)
И тук идва логичният въпрос, защо първо не създадохме някаква работеща капиталова икономика, преди да сваляме гащи и да се навеждаме на "добрите инвеститори", които попиляха едва зараждащия се БГ "бизнес".


Грух, разсъжденията ти са леко повърхностни! Не е луд който яде баницата, а този който му е дава! Защо в Гърция в "Лидл" и "Карфур" а и не само, поне половината стока е с гръцки произход.....и не е само това, условията за българските производители в тези вериги са убийствени, и това е така защото някой отговорен орган е взел парата под масата и създал правила в полза на чуждите търговци.

Mind_Control
20-03-2013, 16:03
Подразни ме просташката самоувереност, която цареше отвсякъде. Съвсем произволните цени. Сякаш изсмукани от пръстите.
проявата на пълно неуважение към нас като нация.

Номерът е да пуснат 5-6 масови стоки дори под себестойност и всичко друго с яка надценка. Това са номера стари, като света...

Susscrofa
20-03-2013, 16:07
Грух, разсъжденията ти са леко повърхностни! Не е луд който яде баницата, а този който му е дава! Защо в Гърция в "Лидл" и "Карфур" а и не само, поне половината стока е с гръцки произход.....и не е само това, условията за българските производители в тези вериги са убийствени, и това е така защото някой отговорен орган е взел парата под масата и създал правила в полза на чуждите търговци.

Гръцката икономика няма нищо общо с тези от бившия източен блок.
Повърхностен ти е примера.:)
Гърция е пазарна икономика от колко години?

fade
20-03-2013, 16:15
Айде и аз да разлая кучетата... (http://www.glasove.com/zashto-ne-zakriyat-bila-kato-e-na-zaguba---kompaniyata-koyato-ne-plashta-danutsi-obyavi-che-ot-3-godini-nyama-pechalba--25476)

gorbi
20-03-2013, 16:16
Да споделя паралелен опит от Украйна.
Там си ги има същите големи магазини - хипер маркети и супер хипер дупер маркети. Пълни са до горе със стока и народ.
Обаче - частника си е направил на всеки базар по едно магазинче и тези базари само в град Одеса са сигурно над 10, отделно има един хипер базар с размерите на един среден български град, казва се "7 километър" и само паркинга му е колкото половин Варна. Продават на едро и дребно, по-ниска цена, натъпкани със стока и пълни с хора, от цялата страна навярно. Излишно е да ви казвам, че аз нищо не купувам от Варна, защото първо няма избор, а където все пак намеря нещо - цената е х 2 от цената в Одеса.
Защо в Украйна могат да съществуват и малките и големите без да си пречат, а у нас не могат - за мен е пълна загадка...

Интересен факт обаче ще споделя - търсихме в интернет надувен пояс за глава за бебе - слагаш бебока в него от 1 месец и той си плува. Струва някъде около 30-на лева. Намерихме го в интернет, звъним по телефона, жената казва - на базара са ми нещата, до 2 часа ви го пращам по човек. След час и половина звънят на вратата с пояса, без това да оскъпява стоката.

Linkestis
20-03-2013, 16:25
Още едно доказателство,че украинците сме хубави хора

Susscrofa
20-03-2013, 16:29
Да споделя паралелен опит от Украйна.
Там си ги има същите големи магазини - хипер маркети и супер хипер дупер маркети. Пълни са до горе със стока и народ.
Обаче - частника си е направил на всеки базар по едно магазинче и тези базари само в град Одеса са сигурно над 10, отделно има един хипер базар с размерите на един среден български град, казва се "7 километър" и само паркинга му е колкото половин Варна. Продават на едро и дребно, по-ниска цена, натъпкани със стока и пълни с хора, от цялата страна навярно. Излишно е да ви казвам, че аз нищо не купувам от Варна, защото първо няма избор, а където все пак намеря нещо - цената е х 2 от цената в Одеса.
Защо в Украйна могат да съществуват и малките и големите без да си пречат, а у нас не могат - за мен е пълна загадка...

Интересен факт обаче ще споделя - търсихме в интернет надувен пояс за глава за бебе - слагаш бебока в него от 1 месец и той си плува. Струва някъде около 30-на лева. Намерихме го в интернет, звъним по телефона, жената казва - на базара са ми нещата, до 2 часа ви го пращам по човек. След час и половина звънят на вратата с пояса, без това да оскъпява стоката.

Защото ние изпълняваме директиви и транспонираме същите в нашето законодателство.

---------- Post added at 14:29 ---------- Previous post was at 14:26 ----------


Айде и аз да разлая кучетата... (http://www.glasove.com/zashto-ne-zakriyat-bila-kato-e-na-zaguba---kompaniyata-koyato-ne-plashta-danutsi-obyavi-che-ot-3-godini-nyama-pechalba--25476)

Все пак нека вметнем, че те правят голяма първоначална инвестиция, за чието връщане е необходимо да мине доста време, понякога години.
Та може това да е причината:)

Mind_Control
20-03-2013, 17:01
Все пак нека вметнем, че те правят голяма първоначална инвестиция, за чието връщане е необходимо да мине доста време, понякога години.
Та може това да е причината:)

Ебах, тая инвестиция... Колко е според теб? Не е милиарди със сигурност.

Susscrofa
20-03-2013, 17:12
Ебах, тая инвестиция... Колко е според теб? Не е милиарди със сигурност.

Не подценявай инвестицията, купуват земя, строят и купуват доста техника.
Доколкото помня и макдоналтс работеха доста години на загуба заради това.

gorbi
20-03-2013, 17:58
Още едно доказателство,че украинците сме хубави хора

хахах.. по люббому... :)


Защото ние изпълняваме директиви и транспонираме същите в нашето законодателство.


Не виждам директивите какво общо имат в случая... Просто никой не сваля 10 кожи от дребния предприемач, няма касов апарат, осигурява се на минимум, не подлежи на данъчна проверка и т.н.
Т.е. разликата е в бизнес средата. И макар украинската бюрокрация да е 5 пъти по-корумпирана, все пак дребните успяват да работят и да изкарват пари и тези пари да остават у тях... Има един праг - ако го минеш - ставаш вече юридическо лице и тогава вече държавата ти скача на врата. Ама той вратът ти вече е понадебелял и можеш да държиш. А тук държавата ти скача още в зародиш. Какъвто и бизнес да почнеш, докато изпълниш изискванията на цялата нормативна уредба и си аут. Ако все пак успееш да поработиш няколко месеца, се изреждат НАП, ИТ, ХЕИ и потребителите и заедно актовете им са повече от колкото би спечелил за две години яко бачкане. Или пък рушвети, но и те не са малки...

Или накратко: при нас държавата мачка малкия бизнес и осигурява комфортна среда за големия. И за това съвсем не е виновен ЕС... :)

morfius
20-03-2013, 18:00
Или накратко: при нас държавата мачка малкия бизнес и осигурява комфортна среда за големия. И за това съвсем не е виновен ЕС... :)

E тука е заека.
Големите си плащат за тая среда, малките блъскат и си траят.
Клиента също.

nikolaaaay
20-03-2013, 19:44
Сега по темата:)
В Столицата работеха доста малки железарийки и магазини за строителни материали, при навлизаето на огромните мастодонти Практикер и Бриколаж те фалираха, демек убихме бългаския предприемачески дух, за който господа демократ капиталистите в този форум говорят.
Същите големи вериги можеха да си позволят да работят на загуба подбивайки пазара с ниски цени. Когато разчистиха дребната конкуренция цените им пощУрЕха.
Вярно е, че цените в Практикер и Бриколаж преди бяха по-ниски. В Баумакс също цените бяха по-ниски в началото. Също и в Карфур първите 1-2 години имаше страхотни промоции, а вече няма. Това си е съвсем нормална практика за всякоа верига, която навлиза на непознаващ я пазар. Не е политика за убиване на конкуренцията.
Малките железарийки, направени във входовете може да са фалирали, но бизнесът на специализираните магазини си е ОК. Ако имаш да купуваш големи количества ВиК тръби примерно отиваш в специализиран магазин за ВиК и цените са си 2 пъти по-ниски от Баумакс и изборът е много по-голям. Ако имаш да купуваш 1 тръба за 5 лева отиваш където ти е най-удобно, а Бриколаж, Практикер и Баумакс обикновено са на удобни места, с паркинги и оттях можеш да си купиш всичко накуп - примерно блажна боя, зимна течност за чистачки, корени рози, ел. крушки, бормашина, закачалки, цимент и каквото се сетиш без да губиш време да обикаляш 3-4 специализирани магазина.
Никой стабилен търговец не е фалирал заради веригите. Има си страхотни спец. магазини, които обикновно дават гаранция, приемат върната стока и т.н. Просто ако пазаруваш често такива неща, ще ги знаеш. Ако пазаруваш от дъжд на вятър - отиваш във веригите. А иначе железариите от 5 кв.м., по входовете умряха, но те щяха да си заминат и без веригите.
Философията от Изкуството на войната, която защитаваш, че веригите могат да работят няколко години на загуба, да убият конкуренцията и след това да вдигнат цените противоречи доста на съвременната икономическа логика. Все пак това е идеология отпреди хиляда и кусур години. Няма как една верига да убие специализиран магазин който предлага 2 пъти по-ниски цени. В момента когато веригите се картелират и вдигнат цените ще се нароят стотици магазини и моментално ще вземат големите клиенти. Плюсът на веригите е просто фактът, че продават всичко на едно място, удобната локация и гаранциите и затова си позволяват по-високи цени. Да се говори, че държавата им е осигурила някакво предимство е доста прибързано. Никой не ни кара да ходим по веригите, нали.

Susscrofa
20-03-2013, 20:03
Вярно е, че цените в Практикер и Бриколаж преди бяха по-ниски. В Баумакс също цените бяха по-ниски в началото. Също и в Карфур първите 1-2 години имаше страхотни промоции, а вече няма. Това си е съвсем нормална практика за всякоа верига, която навлиза на непознаващ я пазар. Не е политика за убиване на конкуренцията.
Малките железарийки, направени във входовете може да са фалирали, но бизнесът на специализираните магазини си е ОК. Ако имаш да купуваш големи количества ВиК тръби примерно отиваш в специализиран магазин за ВиК и цените са си 2 пъти по-ниски от Баумакс и изборът е много по-голям. Ако имаш да купуваш 1 тръба за 5 лева отиваш където ти е най-удобно, а Бриколаж, Практикер и Баумакс обикновено са на удобни места, с паркинги и оттях можеш да си купиш всичко накуп - примерно блажна боя, зимна течност за чистачки, корени рози, ел. крушки, бормашина, закачалки, цимент и каквото се сетиш без да губиш време да обикаляш 3-4 специализирани магазина.
Никой стабилен търговец не е фалирал заради веригите. Има си страхотни спец. магазини, които обикновно дават гаранция, приемат върната стока и т.н. Просто ако пазаруваш често такива неща, ще ги знаеш. Ако пазаруваш от дъжд на вятър - отиваш във веригите. А иначе железариите от 5 кв.м., по входовете умряха, но те щяха да си заминат и без веригите.
Философията от Изкуството на войната, която защитаваш, че веригите могат да работят няколко години на загуба, да убият конкуренцията и след това да вдигнат цените противоречи доста на съвременната икономическа логика. Все пак това е идеология отпреди хиляда и кусур години. Няма как една верига да убие специализиран магазин който предлага 2 пъти по-ниски цени. В момента когато веригите се картелират и вдигнат цените ще се нароят стотици магазини и моментално ще вземат големите клиенти. Плюсът на веригите е просто фактът, че продават всичко на едно място, удобната локация и гаранциите и затова си позволяват по-високи цени. Да се говори, че държавата им е осигурила някакво предимство е доста прибързано. Никой не ни кара да ходим по веригите, нали.

Става дума за малкия бизнес.
Логиката за работа на загуба за мачкане на конкуренти никак не е умряла, особено за развиващите се пазарни икономики. В Германия може и да не бачка, но тук работи добре.
Българска голяма верига няма, защо са все Немски или Френски?:)
Не ми отговаряй.:)
Добре си разшириха пазарите, знаеш, че точно 80 години на миналия век бяха в сериозна криза и победата в студената война им даде 20 годишна глътка въздух, ама сега пак се задъхват.:)

---------- Post added at 18:03 ---------- Previous post was at 18:01 ----------


E тука е заека.
Големите си плащат за тая среда, малките блъскат и си траят.
Клиента също.

Ама не съм съгласен, има редица директиви, които определят всяка държавна политика в помощ на местния малък бизнес за недопустима та дори и тези, които са собственост на самата държава.

koolio
20-03-2013, 20:11
Защото ние изпълняваме директиви и транспонираме същите в нашето законодателство.

---------- Post added at 14:29 ---------- Previous post was at 14:26 ----------





Имаме участник, познал верния отговор.
Ако вкараме протекционистки изисквания, дебелосерковците от Брюксел веднага ще скочат.
Отделна тема е, че и техните норми има как да се избягват, ама за това трябва и акъл, и дупе от т.нар. представители в европейските институции.

fred
20-03-2013, 20:27
Става дума за малкия бизнес.
Логиката за работа на загуба за мачкане на конкуренти никак не е умряла, особено за развиващите се пазарни икономики. В Германия може и да не бачка, но тук работи добре.
Българска голяма верига няма, защо са все Немски или Френски?:)
Не ми отговаряй.:)
Добре си разшириха пазарите, знаеш, че точно 80 години на миналия век бяха в сериозна криза и победата в студената война им даде 20 годишна глътка въздух, ама сега пак се задъхват.:)[COLOR="Silver"]

Ама

Трудно може да се направи българска верига, по ред причини-Едната и най основната е липсата на традиции.Как можеш да направиш верига, като никога не си работил и развивал такава?
Та всяко нещо с времето си-имаше разни наченки, които естествено се провалиха.Има сега примерно Фантастико, горе долу бива.
Колкото за другото-липсата на всякаква политика в нашата държава (относно собственото производство) също е налице, та не са ни виновни ЕС затова, а липсата на идеи и реформи в държавата.По тая причина много неща не са у ред.

---------- Post added at 00:27 ---------- Previous post was at 00:24 ----------


Имаме участник, познал верния отговор.
Ако вкараме протекционистки изисквания, дебелосерковците от Брюксел веднага ще скочат.
Отделна тема е, че и техните норми има как да се избягват, ама за това трябва и акъл, и дупе от т.нар. представители в европейските институции.

Не е така, въобще не съм съгласен.Просто нещата се правят у нас, без да се влага често пъти мисъл и идеи.Не става дума за крайни протекционистки идеи, а за такива, които са в крак с ЕС, не е никакъв проблем, има такива в много държави от ЕС.

Susscrofa
20-03-2013, 20:30
Трудно може да се направи българска верига, по ред причини-Едната и най основната е липсата на традиции.Как можеш да направиш верига, като никога не си работил и развивал такава?
Та всяко нещо с времето си-имаше разни наченки, които естествено се провалиха.Има сега примерно Фантастико, горе долу бива.
Колкото за другото-липсата на всякаква политика в нашата държава (относно собственото производство) също е налице, та не са ни виновни ЕС затова, а липсата на идеи и реформи в държавата.По тая причина много неща не са у ред.

Не, това не е вярно.
ЕС има планове за нашата икономика.
Това е безпорен факт и си налага плановете, чрез икономически способи, един от които е програмата конкурентоспособност.
Помощ за едни, а другите...? Това не е ли съвършен механизъм за това, какъв точно профил да има една развиваща се икономика?
Ами квотите в животновъдството? Крави няма да гледате, овце също, защото имаме стари членки с традиции в това, вие ще гледате биволи и ще развиватв аквакултури.:)
Стига бе Фред, тея са си баш СССР, само дет са демократи.:)
И все пак ги предпочитам.:Yoda:

fred
20-03-2013, 20:39
Ами то и СССР имаше планове за нашата икономика, да не ми кажеш че не е така?
Кой ги изработва тия планове и къде са?Квоти има за всяка държава, и във Франция протеситрат и в Германия.Не знам пък да ли си чувал, какво е направила Португалия, за да бъде приета, по изискване и на Гърция и какъв е провифилът на Малта примерно?

Susscrofa
20-03-2013, 20:42
Ами то и СССР имаше планове за нашата икономика, да не ми кажеш че не е така?
Кой ги изработва тия планове и къде са?Квоти има за всяка държава, и във Франция протеситрат и в Германия.Не знам пък да ли си чувал, какво е направила Португалия, за да бъде приета, по изискване и на Гърция и какъв е провифилът на Малта примерно?

Точно това казвам де.
Но аз лично предпочитам тези, все пак тук имаме право на някакъв избор и право на опит да успеем, колкото и илюзорен да е той.
На илюзията за възможния успех се гради и американската икономика.

fred
20-03-2013, 20:46
Е разгеле :).
Така е, още повече аз искам да имаме икономика според даденостите си-добре развита лека промишленост, селско стопанство, разбира се може и някое високо технологичн произвоства и технология, но за тия неща трябват и други промени в държавата ни, не само пари и идеи.Най вече си зависи от нас.Видя ли в Кипър какво стана!?

nikolaaaay
20-03-2013, 20:51
Българска голяма верига няма, защо са все Немски или Френски?:)

Ами немски и френски са по 2 причини. Първо там нямаше комунизъм и за 50-60 години са имали време да станат вериги от световен мащаб. Аз не знам да има и ГДР-ейска, чешка или полска верига поне на европейско ниво. Просто времето от 1990 досега не е достатъчно, за да се изгради сериозна марка. Ето на национално ниво има български вериги. Някои от тях инвестират даже в магазини в съседните държави, но за 20 години толкова.
Другата причина е, че ФРГ и Франция са доста големи пазари, а това е задължително условие за да възникне подобна верига. В Русия сигурно също ще се развият подобни вериги след някоя друга година, защото държавата е голяма и има условия да се случи това.

Susscrofa
20-03-2013, 20:59
Е разгеле :).
Така е, още повече аз искам да имаме икономика според даденостите си-добре развита лека промишленост, селско стопанство, разбира се може и някое високо технологичн произвоства и технология, но за тия неща трябват и други промени в държавата ни, не само пари и идеи.Най вече си зависи от нас.Видя ли в Кипър какво стана!?

Съгласен съм, но мисля, че плановете на ЕС за нас са други.
Краен квартал с казина, добри кръчми и дебели баби танцуващи върху жарава.

Това е карикатура, разбира се, но аз така виждам нещата.

---------- Post added at 18:59 ---------- Previous post was at 18:56 ----------


Ами немски и френски са по 2 причини. Първо там нямаше комунизъм и за 50-60 години са имали време да станат вериги от световен мащаб. Аз не знам да има и ГДР-ейска, чешка или полска верига поне на европейско ниво. Просто времето от 1990 досега не е достатъчно, за да се изгради сериозна марка. Ето на национално ниво има български вериги. Някои от тях инвестират даже в магазини в съседните държави, но за 20 години толкова.
Другата причина е, че ФРГ и Франция са доста големи пазари, а това е задължително условие за да възникне подобна верига. В Русия сигурно също ще се развият подобни вериги след някоя друга година, защото държавата е голяма и има условия да се случи това.

Имаш уникалната способност да извърташ всяка тема.
Говорехме не за миналото, а за бъдещето ни в ЕС.
И аз попитах, защо избързахме да влезем в ЕС и да играем по техните правила, които очевадно няма да ни позволят да наваксаме тези изгубени години.
Но да ги достигнем не с "внос" , а с "наше производство".

ecotronic
20-03-2013, 21:00
Често ходя да пазарувам за седмицата до Лидъл в Овча купел. По пътя дотам, минавам покрай един голям магазин КООП - нещо си. По всяка вероятност български. Имам желание да напазарувам поне веднъж в него за сравнение,.................но той е затворен по това време.

fred
20-03-2013, 21:17
Съгласен съм, но мисля, че плановете на ЕС за нас са други.
Краен квартал с казина, добри кръчми и дебели баби танцуващи върху жарава.

.
Много проганда си чел като малък :)
Тая картина, която описваш е нашата дествителност, която се роди да не казвам кога, а какво ще родим ние като общество и тия след нас е важно, но като цяло съм оптимист, това е пътят и посоката, остава волята.

Susscrofa
20-03-2013, 21:21
Много проганда си чел като малък :)
Тая картина, която описваш е нашата дествителност, която се роди да не казвам кога, а какво ще родим ние като общество и тия след нас е важно, но като цяло съм оптимист, това е пътят и посоката, остава волята.

Напротив, аз не съм имал възможност да чета пропаганда. Бях 10 годишен.
Това е било България след втората световна.:)
А настоящата действителност е резултат именно от плановете на ЕС и международните финансови институции за нашата родина.

nikolaaaay
20-03-2013, 21:33
Говорехме не за миналото, а за бъдещето ни в ЕС.
И аз попитах, защо избързахме да влезем в ЕС и да играем по техните правила, които очевадно няма да ни позволят да наваксаме тези изгубени години.
Но да ги достигнем не с "внос" , а с "наше производство".
Какво значи наше производство. Нашият пазар е супер мижав. Ако разчитаме само на него ще се развиваме със скоростта на охлюв. Сега имаме достъп до най-големия пазар в света и това носи само ползи за нас.
Ако бяхме извън ЕС щяхме да сме на нивото от 1996г. и законите щяха да се пишат в ресторант Мираж.

Susscrofa
20-03-2013, 21:42
Какво значи наше производство. Нашият пазар е супер мижав. Ако разчитаме само на него ще се развиваме със скоростта на охлюв. Сега имаме достъп до най-големия пазар в света и това носи само ползи за нас.
Ако бяхме извън ЕС щяхме да сме на нивото от 1996г. и законите щяха да се пишат в ресторант Мираж.

Хаха, и викаш ще имаме достъп до пазара на ЕС.:)
Ще шием костюми хуго бос, ще правим кожени тапицерии за бмв и какво ли още не.
А акумулаторите монбат ще вървят добре на немския пазар в конкуренция с варта и бош.

BLUE1
20-03-2013, 22:13
Напротив, аз не съм имал възможност да чета пропаганда. Бях 10 годишен.
Това е било България след втората световна.:)
А настоящата действителност е резултат именно от плановете на ЕС и международните финансови институции за нашата родина.

Грух, к`во казваш?! Ние сме славен народ, но все заговорничат срещу нас и ни спъват ба мааа му.....:bash:

mordohy
20-03-2013, 22:46
Сега се сещам, че забравих нещо хубаво в Баумакс!:big_whoops:
Има насипни камъни 36 мм на 1/2"
Много са редки!

nikolaaaay
20-03-2013, 23:45
Хаха, и викаш ще имаме достъп до пазара на ЕС.:)
Ще шием костюми хуго бос, ще правим кожени тапицерии за бмв и какво ли още не.
А акумулаторите монбат ще вървят добре на немския пазар в конкуренция с варта и бош.
Ей маа му стара. В нашата фирма сме 15 човека и 100% от продуктите ни се продават в ЕС. Ние сме една от най-малките фирми в нашия бранш. Най-голямата е 300 човека. Те също изнасят почти 100%. Има производства, които са конкурентни. Монбат не може да се наложи и на нашия пазар щото е дърво. Как да се наложи на немския. Като не сме в ЕС това какво ще промени за Монбат ако си останат дърво?! Седалки за БМВ едва ли ще правим, щото нямаме традиции в това производство, но ако можем да организираме конкурентно производство няма проблем да се продава и за Мазерати. В Бг се правят части за Ролс-Ройс ама ти няма откъде да го знаеш, понеже си нон стоп във форумите. За Хуго Бос откъде знаеш, че не шием. За световни марки се шият дрехи тук.

---------- Post added at 23:45 ---------- Previous post was at 23:42 ----------


Сега се сещам, че забравих нещо хубаво в Баумакс!:big_whoops:
Има насипни камъни 36 мм на 1/2"
Много са редки!
Има и едни много ефектни бели камъни по 20 лева за торба. В Гърция морето ги изхвърля такива по плажа.

dimitar_vd62
21-03-2013, 01:57
И на варненския плаж също, и не само бели.Почвам да пълня торбички и да изнасям за ЕС.

rossenvn
21-03-2013, 08:16
Седалки за БМВ едва ли ще правим, щото нямаме традиции в това производство, но ако можем да организираме конкурентно производство няма проблем да се продава и за Мазерати.

Баш за БМВ седалки ще правим, т.е. ще се правят тук. Борисов откри завод за седалки на BMW (http://fakti.bg/bulgaria/41193-borisov-otkri-zavod-za-sedalki-na-bmw), добре че баце Бойко е успял да му резне лентичката:bowdown:.

Susscrofa
21-03-2013, 08:48
Ей маа му стара. В нашата фирма сме 15 човека и 100% от продуктите ни се продават в ЕС. Ние сме една от най-малките фирми в нашия бранш. Най-голямата е 300 човека. Те също изнасят почти 100%. Има производства, които са конкурентни. Монбат не може да се наложи и на нашия пазар щото е дърво. Как да се наложи на немския. Като не сме в ЕС това какво ще промени за Монбат ако си останат дърво?! Седалки за БМВ едва ли ще правим, щото нямаме традиции в това производство, но ако можем да организираме конкурентно производство няма проблем да се продава и за Мазерати. В Бг се правят части за Ролс-Ройс ама ти няма откъде да го знаеш, понеже си нон стоп във форумите. За Хуго Бос откъде знаеш, че не шием. За световни марки се шият дрехи тук.

---------- Post added at 23:45 ---------- Previous post was at 23:42 ----------


Има и едни много ефектни бели камъни по 20 лева за торба. В Гърция морето ги изхвърля такива по плажа.

Шиенето на хуго бос и седалките за бмв наистина се правят тук. Това бе пример.:)

---------- Post added at 06:48 ---------- Previous post was at 06:48 ----------


Грух, к`во казваш?! Ние сме славен народ, но все заговорничат срещу нас и ни спъват ба мааа му.....:bash:

Напротив, аз ясно казах коя е нашата грешка!
Тя е прибързаното ни влизане в ЕС.

mordohy
21-03-2013, 09:04
----------


Има и едни много ефектни бели камъни по 20 лева за торба. В Гърция морето ги изхвърля такива по плажа.[/QUOTE]



Ако забелязваш темата е за Баумакс, а не за това кой колко е остроумен!
Поснал съм нещо съвсем конкретно, защото дори и в много добре оборудвани сервизи се работи с преправени от 3/4" камъни 36мм. На 1/2 са особено редки, а на нашите каретата са точно с 36 мм гайки!
Дори и в оби приказки, не забравяйте, че все пак сме технически форум!
Благодаря!

Susscrofa
21-03-2013, 09:06
Прав си.
Оляхме се!


Баумакс има и драйв, влизаш си в колата и си пазаруваш.:)

nikolaaaay
21-03-2013, 09:14
Прави сте. Темата е за Баумакс. Вярно, че като си влизаш с колата е много удобно. Пясъкът обаче е по 7 лв. за торба, а Топливо е по 2 лв. и нещо.

Kuku
21-03-2013, 12:07
ВСИЧКО е по-скъпо в строителните хипермаркети Баумакс, Практикер, Бриколаж, Нам-Си-Кой - нееднократно съм го доказвал на себе си и на приятели.
Просто създават удобство, защото всичко е събрано на едно място и спестяват време, НО аз предпочитам да си планирам деня в обиколка на специализирани магазини и да спестя 30-40% от парите :!:
За да не бъда голословен, ще дам пример с последната си покупка от преди три дни - ролка заваръчна тел 5кг. в Бриколаж струва 42лв., а в специализирано магазинче на гъбра на блок в квартала, същата струва 19.80лв.
То бива надценка, бива надценка.... :hmm:
Няколко дни преди това си направих труда да проверя цените на ламинирания паркет - "промоционален" в Практикер струваше 9.90лв., а в склад в кв.Левски същия струва без промоция 7.00лв. :?

dimitar_vd62
21-03-2013, 17:24
Съгласен.Коляно ПВЦ 110 мм в Практикер беше близо 5 лв, в един друг магазин 1,40.Мивка алпака 600/500 в Практикер 280 без дозатора за течен сапун/бил аксесоар и се плащал допълнително/ същата мивка в оня магазин 92 лв с "аксесоара".Единствено което ми харесва е че си накупих доста ел инструменти на промоция - Budget.Ъглошлъф 850w за 38 лв иначе е към 75,винтоверт на 3,7 v за 12 лв иначе е 28 мисля, и други.Ъглошлойфчето е доста яко, 2мм стоманена ламарина не ги усеща, не е като хептен ментетата дето изгарят на втората минута, дори е по яко от елтоското.За домашна работа са идеални.В Баумакс - ходих ,видях и повече не стъпвам там.

koolio
21-03-2013, 20:22
И като добавим обслужването в строителните хипермаркети ... Те в селските кръчми са по-любезни ебаси ...