PDA

View Full Version : Марки на ролки и колянов вал.Алфа 147 16v



alfacio
18-04-2013, 19:41
Здравейте,
От скоро и аз вече се возя на Алфа.Трябва да я обслужа ама нямам аутодата и не ми се отваря без да знам къде са белезите на ролките, вала и помпата. Ако някой има инфо ще се радвам да ми го изпрати.Майла ми е gero_byanov@abv.bg
Благодаря

tuning7350
18-04-2013, 19:58
Здравейте,
От скоро и аз вече се возя на Алфа.Трябва да я обслужа ама нямам аутодата и не ми се отваря без да знам къде са белезите на ролките, вала и помпата. Ако някой има инфо ще се радвам да ми го изпрати.Майла ми е gero_byanov@abv.bg
Благодаря

Здр. и Добре Дошъл!!!
Понеже няма белези на валовете, ремъка се зацепва със специални пети в сервиз. Иначе става и с белези да си направиш, ама(трябва да си сигурен че е бил зацепен правилно) откъде си сигурен че са били зацепени правилно преди!!!
Това е от Колегата --- n_netov (http://clubalfaromeo.com/forum/member.php?u=5335) много полезна информация!!
П.С Дано колегата не се сърди че съм копирал неговия пост му!;-);-)

И така за любителите като мен, ремъка се сменя по следния начин:
ТРЯБВА ДА СТЕ УБЕДЕНИ ОБАЧЕ, ЧЕ СТАРИЯ РЕМЪК Е ЗАЦЕПЕН ПРАВИЛНО!!!!!
1.Маха се кората под двигателя - 8 винта
2.Маха се страничната кора - до дясната предна гума - 2 видии.
3.Маха се кожуха на ръмъка с каналите. Крепи се на два винта (шестостенен ключ) и една гайка завита на компресора на климатроника.
4. Маха се ремъка с каналите - на хидравликата, генератора и т.н. За целта с ключ 15 се завърта обтяжната ролка в посока против часовата стрелка, при което ремъка се освобождава и може да се извади.
5.Отвива се паразитната ролка на същия ремък - също с ключ 15. Ролката има пластмасова капачка, която се маха с леко усилие упражнено с отверка.
6.Оттягат се четирите винта на ремъчната шайба на коляновия вал. Винтовете са торкс 50. Може да включите на 5 скорост и с рязко усилие винтовет се отвиват. Махате шайбата.
7.Маха се капака на ангренажния ремък. Завит е с 4 винта торкс и 4 винта шестостен. Достъпа до някой от винтовето е възможен само след махане на ролката от стъпка 5 и шайбата от стъпка 6. Двата винта с шестостени вече сме ги махнали в стъпка 3.
8.Прекарваме двигателя на белези (белези има обаче само на маховика и на ремъчната шайба на изпускателните клапани. На шайбата на смукателните клапани белези няма - затова казах в началото че трябва да сте сигурни, че зацепването е правилно). Аз прекарването на белези го правя по следния начин: Вдигам колата на крик - предно дясно, включвам на 5 предавка и въртя колелото на ръка (също става и без да се вдига на крик и без да е на скорост, а се върти болта на коляновия вал с ключ 19 по посока на часовниковата стрелка. Лично аз обаче това не го харесвам защото се натоварва болта и евентуално може да се скъса - много малко вероятно, но - "страх лозе пази"). И така продължаваме - прекарваме белега на маховика да съвпадне с отметката "0" върху корпуса на съединителя, като предварително сте махнали гумената тапа за да виждате белега. Едновременно с това трябва да се прекара и белега на шайбата на изпус. клап. да съвпадне с белега върху главата (това е едно кръгче с точка в средата- намира се отляво на шайбата). Изключваме от скорост и пускаме колата от крик. От тук нататък колата не се включва на скорост за да не стане ГАФ!!! Проверяваме пак да не са се разместили белезите.
ДОБРЕ Е И ЕДНАТА КЛЕМА НА АКУМУЛАТОРА ДА СЕ ОТКАЧИ ЗА ДА НЕ БИ НЯКОЙ ДА СЕ СЕТИ ДА Я ПАЛИ ПРИ ОТКАЧЕН РЕМЪК!!!!!!
9.Бележим положението на ремъка спрямо шайбите (на коляновия вал и двете шайби на двата разпределителни вала) с различен брой точки (да не се изтриват лесно) за всяка шайба, като е хубаво да започнат от поне три (за по сигурно). Бележите и ремъка и шайбите естествено.
10.Развивате обтяжната ролка - ключ 13. Хубаво е да погледнете разположението и, и особено положението на палеца за компенсиране на натягането (това е едно стърчащо показалче, сочещо надясно). Сваляте ролка.
11. Изваждате ремъка внимателно.
12.Купувате си каквото е необходимо - ролки ремъци и започвате да сглабяте.
13. Необходимо ви е обаче едно приспособление за натягане на ремъка. аз си го направих - един вал с ф7.8 и един диск с външно ф20 и дебелина около 7мм в който си пробих отвор ф7.8 отстоящ от центъра на диска на 4.5 мм - т.е направих си ексцентриков механизъм. тези две неща ги заварих, като диска е на разстояние около 10мм от края на лоста. Заварявате и една дръжка за да можете да въртите.
14. Бележите новия ремък като гледате белезите от стария ремък. ТУК ТРЯБВА ДА СТЕ ОСОБЕНО ВНИМАТЕЛНИ ЗАЩО ИНАЧА СТАВАТ ГАФОВЕ!!!!. Внимавате и посоката на въртене означена на ремъка да съвпада с посоката на въртене на двигателя (посока на часовата стрелка - гледано от страната на шайбите)
15. Проверявате на новата ролка къде е средното положение на палчето за което стана въпрос в стъпка 10. Бележите това положение, за до можете после при монтажа да оставите ролката в това положение.
16.Монтирате ролката върху двигателя и я завивате с гайката колкото да не падне.
17.Монтирате ремъка - аз започвам от шайбата на коляновия вал, като съвпадам белезите. Подпирате ремъка с нещо, примерно парцалче за да не се размести спрямо шайбата. След това поставям ремъка въху шайбата на изпускателните клапани и след това на шайбата на смукателните клапани. Тук обаче трябва да се внимава, защото тази шайба, поне при мен се беше леко завъртяла напред - вероятно от усилието на пружините на клапаните, и ремъка стоеше хлабав спрямо нея. Та трябваше да я върна в изходно положение. Това става обаче много внимателно за да не стане ГАФ, като използвам един специален ключ със закривени краища за да може да се запъне и да въртя.
16.Сега вече следва сложното - да се постави ремъка върху обтяжната ролка (ОР). Това няма как да го опиша, но идеята е да се обере хлабината на ремъка към ОР за да може да се постави върху нея.
17. С приспосблението направено в стъпка 13 си натягате ремъка. приспособлените се поставя в отвора който е в близост до ОР и се натяга, като ексцентрика я премества в посока към купето. Междевременно хлабината на ремъка се обира към ОР за да може тя да я поеме. Стягате гайката на ОР (като не изпускате при това приспосблението за да не се охлаби ремъка). След като затегнете трябва да видите положението на палеца. той трябва да е в средно положение. Ако не е повтаряте процедурата, като поставяте приспособленинето обирате му хлабината и оттягате гайката след което компенсирате в необходимата посока и затягате гайката. След като направих това правя една проверка - проверявам на колко градуса може да се зъврти ремъка, като го хвана по средата между обдяжната ролка и шайбата на коляновия вал. При мен това завъртане е около 45 градуса (толкова беше и на стария оригинален ремък).
18. Проверявате положението на белезите върху всички шайби и ако съвпадат, правите няколко обора на коляновия вал (вдигам на крик, включвам на 5 скорост и завъртам бавно). това го правя с цел да проверя опъването на ремъка - ако има някакво охлабване да го хваня преди да е станало късно.
19. Останалото монтиране се прави в обратна последователност на демонтирането.
20. Ами това е. Ако всичко е наред палите и газ!!!
Между другото процедурата не е толкова лесна и ако не сте го правили на някоя по проста кола НЕ Е МЯСТОТО ТОЧНО ТУК ДА СЕ УЧИТЕ!!!!
__________________

haljscho
18-04-2013, 21:56
Здравейте,
От скоро и аз вече се возя на Алфа.Трябва да я обслужа ама нямам аутодата и не ми се отваря без да знам къде са белезите на ролките, вала и помпата. Ако някой има инфо ще се радвам да ми го изпрати.Майла ми е gero_byanov@abv.bg
Благодаря

16В хубаво, ма за дизел или бензин става въпрос?

tuning7350
18-04-2013, 22:43
16В хубаво, ма за дизел или бензин става въпрос?
''Колегата'',явно е от бързите:unsure: мързи го да пише!:grin: