PDA

View Full Version : 16 Въпроса



nicola 59
15-05-2013, 18:17
Здравейте колеги около 1 година не съм писал нищо,но чета често.На времето един колега от Пловдив ме посаветва,че най добре е да четеш без да пишеш,и аз реших да се облагодетелствам от неговия опит.Четох много ма не разбрах нищо.Преди около 6 месеца катастрофирах тежко с Алфата и останах без кола.Аз си ползвам от 2003 година Алфа 155 имам около 1 000 000 километра на борда на тази кола и съм много доволен.До сега обаче съм карал само 8 клапанови 155 ци.Сега реших да наблегна малко на екстрите и си купих 16 клапанова понеже всички екстри и 8 клапанов няма или ако има то няма намиране.Жабарите са хитро племе и или си продават купетата без никакви екстри ,ма с железен 8 клапанов мотор или си продават скапаните 16 клапанови мотори с готини купета ,аз лично помислих логично така ,че избрах готино купе с всички екстри и идеята че без никакви проблеми мога да му сложа 2.0 8 клапана или 1.7 8 клапана ,което е много по лесно отколкото да слагам ел стъкла огледала АБС и прочие.Та сега имам Алфа 155 2.0 16.Значи минах вече 8000 километра и не е чак толкова зле ,като оставим настрана скъпото обслужване колата се държи добре.Сега идва важното и въпросите към знаещите и можещите.Доколкото разбрах от други теми този мотор има 8 свещи ма ползва само 4 от тях,а именно пали на големите свещи ,а малките ги ползва само за да чисти цилиндъра в не работен такт,с оглед за околоната среда.Аз няма да живея вечно и за околната среда не ми е зор,ма ми е зор,че трее да дам една шапка пари за свещи и кабели от които се облагодетелстват само врабчетата.Явно и жабарите са открили топлата вода и после в 2002 година същия мотор в евро 3 версията подава ток на двете свещи на един и същ цилиндър като при старите 8 клапанови мотори.Та първия ми въпрос е,за да си направя мотора като новите трее да си сменя само кабелите на свещите с тези като на евро 3 или трее да сменя и бубините ,понеже четох ,в други теми ,че има разлика и в бубините понеже дават ток на малките свещи малко по късно и разликата е в комутатора вграден в самата бубина.Ако е така добре ако ли не значи ,че пак някой колега си е писал през главата.Това е първият въпрос и остават още ,ма ще ги задавам един по един понеже е по добре да търсим решенията по отделно.Ако съм допуснал правописни грешки се извинявам и моля да не ме критикувате ,ма българският ми е втори език.

don_pepone
15-05-2013, 18:33
Здравей. Скоро се чудех защо вече не те мяркам из форума (не пишеш мнения) а то какво било. Много жалко за хубавата ти 155-ца.
Та по въпроса ти: До колкото съм запознат освен че са две свещите на 16в са и различна големина и мисля,че неможеш ейтака да преправиш нещата,но нека все пак да се изкаже някой който има такъв мотор,че аз съм до 12 клапанните версии :)

nicola 59
15-05-2013, 20:03
Здравей. Скоро се чудех защо вече не те мяркам из форума (не пишеш мнения) а то какво било. Много жалко за хубавата ти 155-ца.
Та по въпроса ти: До колкото съм запознат освен че са две свещите на 16в са и различна големина и мисля,че неможеш ейтака да преправиш нещата,но нека все пак да се изкаже някой който има такъв мотор,че аз съм до 12 клапанните версии :)

То колега няма нищо за преправяне свещите са си там една голяма и една малка само дето както казват сърбите тази малката ради без везе.Та ако няма разлика в бубините ще трее само 4 кабела ,а ако има разлика значи ще трябват и 4 бубини.Всичко се свежда до това дали на евро 3 двете свещи дават искрата едновременно или малката я дава малко по късно в което много се съмнявам,но има колеги които казват така.

mimouzunov
15-05-2013, 20:05
То колега няма нищо за преправяне свещите са си там една голяма и една малка само дето както казват сърбите тази малката ради без везе.Та ако няма разлика в бубините ще трее само 4 кабела ,а ако има разлика значи ще трябват и 4 бубини.

Според мен е безмислена тая операция...
Може да се опита да се подкара ,но невиждам на практика какво ще се подобри!

nicola 59
15-05-2013, 20:18
Според мен е безмислена тая операция...
Може да се опита да се подкара ,но невиждам на практика какво ще се подобри!

Колега и аз незнам дали ще се подобри,ма поне ще стане туин спарк ,сега само табелката на капака отзад е туин спарк ако не се направи тази маневра остава само един вариант ,а именно 4 тапи на малките свещи и всичко в казана кабели свещи бубини и прочие ,а от там 4 бубини от 156 2.5 24 и лека нощ .А щом на евро 3 вече е както искам аз значи и жабарите са разбрали колко е безмислено 8 скъпи свещи без да има нужда от тях.

nicola 59
16-05-2013, 00:23
Хайде бе колеги тука в този форум има толкова тунингисти ,които чипосват,турбинират,разпилват,олекотяват моторите и си утежняват живота с каде по трудни задачи,няма ли кой да ми помогне ,с малко инфо,а именно как пали евро тройката.

mimouzunov
16-05-2013, 10:53
Хайде бе колеги тука в този форум има толкова тунингисти ,които чипосват,турбинират,разпилват,олекотяват моторите и си утежняват живота с каде по трудни задачи,няма ли кой да ми помогне ,с малко инфо,а именно как пали евро тройката.

Защо не пробваш да навържеш кабелите както са тук http://www.youtube.com/watch?v=8XneaoTd1NA и еи ти работещ туин спарк :holiday:
Просто лесно бързо... Как ще работи обаче трябва да се тества (според мен трябва да работи знам ли)

(а за разбирачи във форума... истинските такива се броят на пръстите на едната ръка)

nicola 59
16-05-2013, 11:28
Защо не пробваш да навържеш кабелите както са тук http://www.youtube.com/watch?v=8XneaoTd1NA и еи ти работещ туин спарк :holiday:
Просто лесно бързо... Как ще работи обаче трябва да се тества (според мен трябва да работи знам ли)

(а за разбирачи във форума... истинските такива се броят на пръстите на едната ръка)

Точно това искам да направя колега ,но това ми начинание има едно слабо място,а именно че четох из форума ,че има разлика и в бобините на този мотор на клипчето,и точно това ме бави ,че несъм сигурен ,ако бубините нямат разлика слагам 4 къси кабела,които вече имам и готово,ако бобините са различни то тогава трябва да се сменат и те.Един колега е писал ,че на евро 3 мотора или цф3 бубината е различна от тази на цф2 ,понеже е направена да дава искра на втората ,,малката,, свещ няколко микро секунди по късно,за да се получи един вид удължаване на искрата,и понеже не си спомням коя беше темата и кои беше колегата ,и най важното дали е от тези които се броят на пръстите на едната ти ръка или е от другите колеги дето и 50 ръце да имаш нямат преброяване,а неискам да сменявам и бобините ,ако няма нужда.Не ,че е проблем имам и бобини но бобините на мотора от клипчето имат разлика в буксите на захранващите кабелчета ,и трее да се сменят и буксите ,а именно точно това неискам да правя ,ако няма нужда.:cheers:

digitalundgrd
16-05-2013, 11:33
Лично съм виждал 2.0 ТС 156-ца ( ЦФ2=евро 2), на която и се сложиха бобини и кабели от Цф3=евро 3. Нямаше абсолютно никакви драми при работата на мотора, палене, разход итн...

mimouzunov
16-05-2013, 12:17
Точно това искам да направя колега ,но това ми начинание има едно слабо място,а именно че четох из форума ,че има разлика и в бобините на този мотор на клипчето,и точно това ме бави ,че несъм сигурен ,ако бубините нямат разлика слагам 4 къси кабела,които вече имам и готово,ако бобините са различни то тогава трябва да се сменат и те.Един колега е писал ,че на евро 3 мотора или цф3 бубината е различна от тази на цф2 ,понеже е направена да дава искра на втората ,,малката,, свещ няколко микро секунди по късно,за да се получи един вид удължаване на искрата,и понеже не си спомням коя беше темата и кои беше колегата ,и най важното дали е от тези които се броят на пръстите на едната ти ръка или е от другите колеги дето и 50 ръце да имаш нямат преброяване,а неискам да сменявам и бобините ,ако няма нужда.Не ,че е проблем имам и бобини но бобините на мотора от клипчето имат разлика в буксите на захранващите кабелчета ,и трее да се сменят и буксите ,а именно точно това неискам да правя ,ако няма нужда.:cheers:

Ако бубините и двете (там цф2/3) са с по 2 кабела аз си мисля, че нямаш никакъв проблем!!! (говоря за нисковолтовата им част)

Mury
16-05-2013, 14:20
Лично съм виждал 2.0 ТС 156-ца ( ЦФ2=евро 2), на която и се сложиха бобини и кабели от Цф3=евро 3. Нямаше абсолютно никакви драми при работата на мотора, палене, разход итн...

При 1.5.5 и 7.3.1 става,но при 2.10.3/4 няма да стане,управлението на бобините е различно :cheers::cheers::cheers:

П.С.Коелга не се занимавай с глупости,карай си колата,няма никакъв смисъл от това,което си замислил.:cheers::cheers::cheers:

mimouzunov
16-05-2013, 14:25
При 1.5.5 и 7.3.1 става,но при 2.10.3/4 няма да стане,управлението на бобините е различно :cheers::cheers::cheers:

П.С.Коелга не се занимавай с глупости,карай си колата,няма никакъв смисъл от това,което си замислил.:cheers::cheers::cheers:

Е така де... Значи ако просто се поразместят кабелите (високоволтовите) трябва да заработи, така ли излиза?!

Mury
16-05-2013, 14:35
Е така де... Значи ако просто се поразместят кабелите (високоволтовите) трябва да заработи, така ли излиза?!

Не,защото неговата кола е с 2.10.3/4 с различното управление на бобините.:cheers::cheers:

nicola 59
16-05-2013, 15:14
Колеги интервенцията беше успешно завършена и то с доста голям успех.Или колата е имала преди някоя бобина която е била кофти ,ма след като ги смених,бобините и кабелите тези от евро 3 сега колата върви много по добре.Значително е по пъргава.Аз съм сложил и дюзи от рено меган.Мотора на моята алфа е с алуминиевия капак орегинално,а този на снимките съм го слагал аз,пояснявам за да не се заблуди някой колега относно типа на мотора.


Въпрос номер две.На тази кола вариатора на колко оборота мести вала ,и как точно работи,защото искам да го изхвърля,а именно да си направя на струг едно желязо което да изглежда като него ,и да го поставя на вала под шаибата без да мести повече нищо.Вала да се зацепи за шайбата на максималния аванс които дава вариатора .За целта първо ще пробвам да подам постоянен ток на соленоида за да видя как върви колата с постоянен аванс.Тука обаче пак имам слабо място а именно,че едно приятелче ми каза че вариатора работи само в средните обороти и във високите може да засрещне клапаните,ма и това пиятелче не беше сигурен точно кога действа.Затова малко информация и мнения ще са от голяма полза.Също така и евентуално вече някой колега го е правил това нещо.

mimouzunov
16-05-2013, 18:03
Радвам се, че това с бубините е сработило...
За вариатора обаче незнам дали ще е удачно да се "зацепи" в краино положение. Предполагам ,че ще има ядове с оборотите на празен ход.Аз ако трябва да го блокирам, бих го заварил в средно положение...
Все пак пробваи да му подадеш напрежение докато е на празен ход двигателя и ще се види как е...

nicola 59
16-05-2013, 20:57
Радвам се, че това с бубините е сработило...
За вариатора обаче незнам дали ще е удачно да се "зацепи" в краино положение. Предполагам ,че ще има ядове с оборотите на празен ход.Аз ако трябва да го блокирам, бих го заварил в средно положение...
Все пак пробваи да му подадеш напрежение докато е на празен ход двигателя и ще се види как е...

Точно това ми е идеята колега много си прав понеже може да развали работата на празан ход.Затова искам да му подам постоянен ток за да видя поведението на мотора на ниски и на високи обороти,ма незнам дали няма да срешне клапаните на високи,понеже незнам диапазона на активност на това нещо.Ето защо питам за инфо как,и кога работи.

digitalundgrd
16-05-2013, 21:22
От 800 до 1800 оборота вариатора е в неактивно състояние... От 1800 до 4250 оборота е активиран. От 4250 до 7400, или там където е прекъсвача - вариатора стои в неактивно състояние. Интересното е, че ако карам на 3-та до по-високи обороти ( да речем до 6500) и пусна педала на газта и съм на скорост (моторна спирачка), вариатора се включва и седи включен, докато оборотите не паднат под 1800

nicola 59
16-05-2013, 22:52
От 800 до 1800 оборота вариатора е в неактивно състояние... От 1800 до 4250 оборота е активиран. От 4250 до 7400, или там където е прекъсвача - вариатора стои в неактивно състояние. Интересното е, че ако карам на 3-та до по-високи обороти ( да речем до 6500) и пусна педала на газта и съм на скорост (моторна спирачка), вариатора се включва и седи включен, докато оборотите не паднат под 1800

Мерси за инфото колега ,ма ако не те затруднявам много обясни ми как разбираш на твоята кола че е активен вариатора докато караш на трета с около 6500

endeavour
17-05-2013, 07:00
Мерси за инфото колега ,ма ако не те затруднявам много обясни ми как разбираш на твоята кола че е активен вариатора докато караш на трета с около 6500
Ами свързваш едно светодиодче към бобинката на електромагнитния клапан на вариатора и си наблюдаваш :cheers:

Mury
17-05-2013, 07:06
Колеги интервенцията беше успешно завършена и то с доста голям успех.Или колата е имала преди някоя бобина която е била кофти ,ма след като ги смених,бобините и кабелите тези от евро 3 сега колата върви много по добре.Значително е по пъргава.Аз съм сложил и дюзи от рено меган.Мотора на моята алфа е с алуминиевия капак орегинално,а този на снимките съм го слагал аз,пояснявам за да не се заблуди някой колега относно типа на мотора.


Въпрос номер две.На тази кола вариатора на колко оборота мести вала ,и как точно работи,защото искам да го изхвърля,а именно да си направя на струг едно желязо което да изглежда като него ,и да го поставя на вала под шаибата без да мести повече нищо.Вала да се зацепи за шайбата на максималния аванс които дава вариатора .За целта първо ще пробвам да подам постоянен ток на соленоида за да видя как върви колата с постоянен аванс.Тука обаче пак имам слабо място а именно,че едно приятелче ми каза че вариатора работи само в средните обороти и във високите може да засрещне клапаните,ма и това пиятелче не беше сигурен точно кога действа.Затова малко информация и мнения ще са от голяма полза.Също така и евентуално вече някой колега го е правил това нещо.

Предполагам,че след време може да имаш проблеми с компа,както казах вече управлението на бобините е съвсем различно.:handshake::handshake::handshake:

mimouzunov
17-05-2013, 10:37
Предполагам,че след време може да имаш проблеми с компа,както казах вече управлението на бобините е съвсем различно.:handshake::handshake::handshake:

Е нали в момента работи... А и след време не се знае както казваха я камилата я... :crazy:
По въпроса с вариатора излиза, че за 8 и 16-вто работата му е доста различна по обороти и тн...

digitalundgrd
17-05-2013, 12:32
Мерси за инфото колега ,ма ако не те затруднявам много обясни ми как разбираш на твоята кола че е активен вариатора докато караш на трета с около 6500


Ами свързваш едно светодиодче към бобинката на електромагнитния клапан на вариатора и си наблюдаваш :cheers:

:thumbup: :bravo:

Dimicha
17-05-2013, 17:52
Някой беше писал във форума точно как работи и най-вече, че май за разлика от 8-клапановия, този има междинни положения-т.е. поетапно променя положението на вала на смукателните клапани. А за това, че ще срещне клапаните на високи обороти-не мисля, че е възможно, май вариаторът мърда вала само в една посока. Тъй че, щом не ги среща в средните обороти, то няма да го направи нито в ниските, нито във високите

mimouzunov
17-05-2013, 18:30
Някой беше писал във форума точно как работи и най-вече, че май за разлика от 8-клапановия, този има междинни положения-т.е. поетапно променя положението на вала на смукателните клапани. А за това, че ще срещне клапаните на високи обороти-не мисля, че е възможно, май вариаторът мърда вала само в една посока. Тъй че, щом не ги среща в средните обороти, то няма да го направи нито в ниските, нито във високите

Това с тия междинни положения на мен някак не ми се връзва... Това не е стъпков мотор все пак! (може и да бъркам ама нека някои пише как е)

digitalundgrd
17-05-2013, 19:11
Те за това хората, които вие очаквате да пишат, НЕ пишат... На никой не му е приятно да повтаря като развален грамофон или пък като ви каже инфо на готово почват едни съмнения и вадене на вода от 100 кладенеца, аджеба така ли е или не е.

Нали ви написах как работи вариатора при 16в (при 8в не знам как е, просто защото не съм се интересувал и не ми е трябвало да го знам). Ако не вярвате на мен, разгледайте и чужди форуми какво пишат хората - английски, немски, италиански! Аз съм го прочел и там, преди да напиша тук!

Втори вариант - връзвате си светодиода и гледате сами кога и при какви условия свети!

Вариатора няма никакви междинни положения. Или е активен или неактивен. Просто в различните диапазони от обороти това се променя!!!

Dimicha
17-05-2013, 19:30
Това с тия междинни положения на мен някак не ми се връзва... Това не е стъпков мотор все пак! (може и да бъркам ама нека някои пише как е)

Не е стъпков мотор, а е електромагнитен клапан-външна намотка от електромагнит и сърцевина (игла) от постояниен-като се подаде ток на намотката тя придобива магнитно поле, противоположно по заряд с това на иглата, в резултат на което я изхвъля навън и тя вече натиска нещо друго-в случая отваря проход на маслото да завърти вала спрямо раздвижното колело ;)


Те за това хората, които вие очаквате да пишат, НЕ пишат... На никой не му е приятно да повтаря като развален грамофон или пък като ви каже инфо на готово почват едни съмнения и вадене на вода от 100 кладенеца, аджеба така ли е или не е.

Нали ви написах как работи вариатора при 16в (при 8в не знам как е, просто защото не съм се интересувал и не ми е трябвало да го знам). Ако не вярвате на мен, разгледайте и чужди форуми какво пишат хората - английски, немски, италиански! Аз съм го прочел и там, преди да напиша тук!

Втори вариант - връзвате си светодиода и гледате сами кога и при какви условия свети!

Вариатора няма никакви междинни положения. Или е активен или неактивен. Просто в различните диапазони от обороти това се променя!!!

Аз не съм казал нещо по-различно от теб, казах просто че при 8-клапановия мотор, вариаторът (който също има само две положения) като се задейства измества директно вала с 30% към по-ранно отваряне на смукателните клапани. За 16v двигателя някъде бях чел, че това преместване не ставало от веднъж с 30%, а "gradually" За последното не претендирам да е вярно ;)

nicola 59
17-05-2013, 23:03
Предполагам,че след време може да имаш проблеми с компа,както казах вече управлението на бобините е съвсем различно.:handshake::handshake::handshake:

Колега ако не ти искам прекалено много кажи ми каде е точно разликата в управлението на моите бобини и тези на евро тройката и какви проблеми мога да очаквам от компа.

Ще ползвам момента и да благодаря на колегата за свето диодчето понеже изопщо не ми беше хрумвало подобно упражнение:surrender:.Благодаря и на Колегата с дигиталния ник понеже никога не успях да го запомня как точно се пише ,но това не е важно ,важното е че инфото беше много важно за мене.

dimitar_vd62
17-05-2013, 23:48
http://legend155.weebly.com/twinspark-1084108610901086108810981090--the-twinspark-engine.html

http://www.honda.co.nz/assets/Technologies/Driving/IDSI.SWF

mimouzunov
18-05-2013, 11:27
Не е стъпков мотор, а е електромагнитен клапан-външна намотка от електромагнит и сърцевина (игла) от постояниен-като се подаде ток на намотката тя придобива магнитно поле, противоположно по заряд с това на иглата, в резултат на което я изхвъля навън и тя вече натиска нещо друго-в случая отваря проход на маслото да завърти вала спрямо раздвижното колело ;)


Това мислиш ли, че него знам (все пак преди повече от 6 години си правих експерименти с тоя клапан и управлението му) !? Аз по-скоро теб попитах какво имаш в предвит с това "поетапно" сработване на вариатора при 16 клапановата!? И за това ,че ако някои не е сигурен в нещо по-добре да не го пише!!!

---------- Post added at 11:27 ---------- Previous post was at 11:25 ----------


Те за това хората, които вие очаквате да пишат, НЕ пишат... На никой не му е приятно да повтаря като развален грамофон или пък като ви каже инфо на готово почват едни съмнения и вадене на вода от 100 кладенеца, аджеба така ли е или не е.

Нали ви написах как работи вариатора при 16в (при 8в не знам как е, просто защото не съм се интересувал и не ми е трябвало да го знам). Ако не вярвате на мен, разгледайте и чужди форуми какво пишат хората - английски, немски, италиански! Аз съм го прочел и там, преди да напиша тук!

Втори вариант - връзвате си светодиода и гледате сами кога и при какви условия свети!

Вариатора няма никакви междинни положения. Или е активен или неактивен. Просто в различните диапазони от обороти това се променя!!!

Това исках и аз да кажа.. Двата вариатора правят едно и също! Малко се различава само кога сработват...

Dimicha
18-05-2013, 15:25
Това мислиш ли, че него знам (все пак преди повече от 6 години си правих експерименти с тоя клапан и управлението му) !? Аз по-скоро теб попитах какво имаш в предвит с това "поетапно" сработване на вариатора при 16 клапановата!? И за това ,че ако някои не е сигурен в нещо по-добре да не го пише!!!

Да, извинявай, стори ми се, че си написал Е стъпков мотор, а после видях, че си написал НЕ Е :D Нямаше нужда да ме храниш толкова. Още повече, че и двамата сме писали за соленоида на вариатора, а не за самия вариатор, който е монтиран на вала и е различен при двата мотора, но вече каква е разликата, не знам, затова ще си замълча. В крайна сметка важното беше, че вариаторът не може да накара клапаните и буталата да се срещнат на високи обороти, щом не се удрят на средните. Е, ако го презацепи неправилно, това е гарантирано, предполагам. Млъквам, щото да не ме храните повече :blush:

nicola 59
19-05-2013, 12:03
http://legend155.weebly.com/twinspark-1084108610901086108810981090--the-twinspark-engine.html

http://www.honda.co.nz/assets/Technologies/Driving/IDSI.SWF


Благодарая ти колега за информацията описано е подробно всичко ,готин саит аз четох ,че Алфа Узер бил направил саит ма така и него видях ,но идеята му е добра понеже пише на Български,а не като повечето други сайтове на англииски ,и хич не е зле и българите да си имаме саит за 155.

Трети въпрос които ме мъчи.На 155 1.8 16 и на 155 2.0 16 скоростните кутии еднакви ли са или имат разлика имам предвид като предаватални числа и диф, не на външен вид.

siniqtzmey
19-05-2013, 15:25
Не се занимавай с глупости, сложи си едни скорости или от 1.9ТД и ако искаш къси от 1.7ТС.

mimouzunov
19-05-2013, 16:07
Не се занимавай с глупости, сложи си едни скорости или от 1.9ТД и ако искаш къси от 1.7ТС.

Какво общо имат скорости на 1.7тс (верижен предполагам) и 2.0 16в!?

siniqtzmey
19-05-2013, 19:45
Различни ли са, нали на 1.7 8в са най-къси скоростите.

Furious 155
19-05-2013, 22:03
Различни ли са, нали на 1.7 8в са най-къси скоростите.аммм... не си прав.

nicola 59
19-05-2013, 22:25
Какво общо имат скорости на 1.7тс (верижен предполагам) и 2.0 16в!?

Точно мене ме интересува на 1.8 16к и на 2.0 16к дали са еднакви а не от верижен мотор.

Furious 155
19-05-2013, 22:45
Точно мене ме интересува на 1.8 16к и на 2.0 16к дали са еднакви а не от верижен мотор.
Това което съм чувал, е че не са еднакви, като предавателни числа. На 2.0 е по-дълга 1-вата мисля и 5-тата, като това е което съм чувал, незнам дали е вярно.

toki4a
19-05-2013, 23:07
има начин да разберем бе :), дайте да ги пробвам после ще ви кажа:gruebel:

pyle
20-05-2013, 00:15
http://www.automobile-catalog.com/ В този сайт има предавателни числа, но не знам дали са точни, ако те интересува скоростта на отделните предавки, http://vexer.com/automotive-tools/ тука може да ги видиш нагледно, просто въвеждаш предавателните числа.

nicola 59
20-05-2013, 19:01
http://www.automobile-catalog.com/ В този сайт има предавателни числа, но не знам дали са точни, ако те интересува скоростта на отделните предавки, http://vexer.com/automotive-tools/ тука може да ги видиш нагледно, просто въвеждаш предавателните числа.

Колега благодаря ти за информацията ,ма незнам дали е верно това което пише още повече ,че според този саит 1.8 е по бърза от 2.0 ,което ме съмнява много.
После аз не искам да правя подобрения по кутията ,а само да я сменя с друга същата,и понеже имам една алфа 155 1.8 16к питам дали е като моята.
По въпроса по горе за бубините днес съм минал 600 километра и колата просто няма нищо общо с преди просто е друга кола.Всички колеги които имат 16 клапанови коли спокойно могат да направят тази маневра и освен ,че колата върви доста по добре харчи и по малко.

don_pepone
20-05-2013, 19:10
Ем чи нее много невероятно че разхода е паднал,все пак вече и двете искри се подават едновременно (ако съм разбрал правилно де) и няма искра на вятъра..

nicola 59
20-05-2013, 19:36
Ем чи нее много невероятно че разхода е паднал,все пак вече и двете искри се подават едновременно (ако съм разбрал правилно де) и няма искра на вятъра..

Да бе приятелю просто ме удари в земята там кадето досега вървеше на 3 та скорост в баирите сега върви на 4 та ,там кадето имаше много завои и преди слагах 2 ра понеже на 3 та се задъхваше с ниска скорост сега си пердаши на 3 та и само лекичко и галиш гаста и поема нищо общо с преди.

don_pepone
20-05-2013, 20:02
Еваларка,щом си доволен,а то няма как да не си прдвид тези резултати :)

Mury
20-05-2013, 21:47
Евала ти правя за ентусиазма,и опита който направи/аз до сега не знам някой да го е правил/ и е видно че работи за сега,само се надявам комутаторите в ЕКУ-то да издържат :flirt::flirt::flirt:

pyle
20-05-2013, 23:06
Евала за резултата. Имаш ли по-точни цифри за разликата в разхода спрямо преди?

nicola 59
21-05-2013, 02:14
Евала ти правя за ентусиазма,и опита който направи/аз до сега не знам някой да го е правил/ и е видно че работи за сега,само се надявам комутаторите в ЕКУ-то да издържат :flirt::flirt::flirt:

Да колега това трее се има в предвид,и щом казваш че може да изгори компа ,ще трее си разкодирам един комп и да си го нося с мене за резерва откачам моя и закачам разкодирания ,та да няма проблеми с имобилаизера на ключа .Паля и газ и пътните помощи няма да ми избиват зъбите.Обаче с тези бобини щайгата излетя,дали досега е вървяла на 3 цилиндъра,понеже е имала някоя бобина за боклука,или е от бобините аз незнам ,ма смени и звук на мотора и подобри вървенето.


Евала за резултата. Имаш ли по-точни цифри за разликата в разхода спрямо преди?

Не колега не съм засичал нищо просто днес минах по един път кадето минавам често и го познавам добре и ходих преди 20 дни пак и преди изхарчи 80 евро бензин и почти не остана нищо сега сложих пак 80 евро и като се прибрах беше останало доста повече от преди и при същото каране просто сега върви по леко от преди

nicola 59
22-05-2013, 00:06
Колеги по въпроса за кутията никой нищо не казва ,ма има време все някои ще обади нещо.Имам още 2 въпроса кой си е правил чип на 16 клапанов мотор и какви са отзивите,че досега съм питал 2 ма души и ми казват как с него така и без него.И другия въпрос е има ли колега да е сменял лагерите на балансиращите валове ма не докато мотора е бил на земята ,а на колата и трее ли да се вади мотора за тази цел.Аз не искам да елиминирам валовете искам да си ги ползвам ма сега вие,вие и ме дразни и след като обсъдих положението с един колега се установи че лагерите им са за смяна.

digitalundgrd
22-05-2013, 11:06
Ако сваляш скоростите за смяна, ще ти се открият 2-те тапи на баланс валовете, които няма как да стигнеш до тях, освен ако скоростите не са долу...

Като цяло доста народ караме без ремък на баланс валовете и лично аз нямам проблем вече 40 000км. Така, че ако наистина много вие, по-добре махни ремъка, другото си е бая разправия ;)

Разиката между скоростите на 1.8 16в и 2.0 16в, ако не се лъжа на двойката идват с десетина км по-дълги, което е добре ако ще я караш доста извънградско, защото на по-ниски обороти ще си с по-висока скорост, съответно ще е по-икономична. Не знам защо искаш да я сменяш с такава от 1.8 16в, освен ако тази сегашната ти има някакъв проблем. Иначе чисто механично няма никакви грижи да сложиш от 1.8 16в ;) Аз съм с скорости от 1.6 16в с най-късия диференциял, а пък мотора е 2-ка :)

nicola 59
22-05-2013, 21:10
Ако сваляш скоростите за смяна, ще ти се открият 2-те тапи на баланс валовете, които няма как да стигнеш до тях, освен ако скоростите не са долу...

Като цяло доста народ караме без ремък на баланс валовете и лично аз нямам проблем вече 40 000км. Така, че ако наистина много вие, по-добре махни ремъка, другото си е бая разправия ;)

Разиката между скоростите на 1.8 16в и 2.0 16в, ако не се лъжа на двойката идват с десетина км по-дълги, което е добре ако ще я караш доста извънградско, защото на по-ниски обороти ще си с по-висока скорост, съответно ще е по-икономична. Не знам защо искаш да я сменяш с такава от 1.8 16в, освен ако тази сегашната ти има някакъв проблем. Иначе чисто механично няма никакви грижи да сложиш от 1.8 16в ;) Аз съм с скорости от 1.6 16в с най-късия диференциял, а пък мотора е 2-ка :)

Колега благодаря ти че си любезен и конкретен както винаги.Сега ще поясня положението Аз пътувам само на дълго и ми е нужна най дългата кутия,с една дума тази която е на колата,обаче между 80 и 130 километра ми вие малко 5 та скорост лагера под страничния капак,и понеже имам във двора една алфа 155 1.8 16 на 100 000 километра ,колата е направо нова мислех да си прехвърля кутията и същевременно да погледна съединителя ,но се притеснявах от това което казваш ти ,че може да е по къса на 1.8,а аз не искам къса кутия.За валовете знам ,че може без ремък тука в Италия тези ремъци масово ги махат,на една част от колите се отразява добре на друга не има много доволни хора обаче има и Алфи които не понасят тази маневра,аз лично незнам защо уж са все еднакви.При мене обаче не е въпроса дали ще вибрира или не ,аз не искам да губя кинетичната енергия на мотора,като например олекотен маховик,олекотени шаиби,и без валове.Олекотяването е допустимо при коли като твоята,а именно кола която се кара в обороти и има къс диф.Олекотения мотор влиза по бързо в обороти и ги губи по бързо ,аз си карам на 5 та или 4 та с 1500 оборота в баир и колата наема при подаване на газ без да свалям на по малка предавка ,при олекотения мотор трее да свалиш една на долу и нормално ще се истреля по бързо от мене ще е по бърз дори и ,ако сваля и аз една предавка,но при това положение се вдига разхода на гориво.Точно за това искам да си запазя валовете,на дълги преходи с багаж в колата е по добре като се засилят всички железа в мотора.

Da_Fuse
24-05-2013, 02:22
Има вариянт за смяна на предните лагери без да се свалят скоростите, но е доста вандалски. Трябва да се завари нещо за лагера и да се избие с обрятно чукане, както казах е вандалско, но работи. :)

nicola 59
24-05-2013, 22:55
Има вариянт за смяна на предните лагери без да се свалят скоростите, но е доста вандалски. Трябва да се завари нещо за лагера и да се избие с обрятно чукане, както казах е вандалско, но работи. :)

Тя и френската любов според някои може да е вандалски акт ма според мене е голяма благинка та колега тия дни ще пробвам понеже при мене вият предните и идеята е гениална ,а при мене още по добре понеже навремето работих като заварчик и при първа възможност ще ги парна с телоподаващото:waving:

thecleaner
25-05-2013, 00:00
Ники, слагай дизелова 5та и ще се родиш, откъм шумове и разход. Ако има някаква разлика между 1,8 и 2,0 тя ще е в 5тата предавка. Дори и да доиде къса мяташ 5та от TD и си на целата газ.

nicola 59
26-05-2013, 15:42
Ники, слагай дизелова 5та и ще се родиш, откъм шумове и разход. Ако има някаква разлика между 1,8 и 2,0 тя ще е в 5тата предавка. Дори и да доиде къса мяташ 5та от TD и си на целата газ.

Ма дизелова 5 та от 1.9 или от 2.5 и има ли колега които кара бензинова кола с дизелова 5 та да каже с какви обороти се движи с 100 километра

thecleaner
26-05-2013, 15:49
Ма дизелова 5 та от 1.9 или от 2.5 и има ли колега които кара бензинова кола с дизелова 5 та да каже с какви обороти се движи с 100 километра

От 1,9тд.

Z:)m
29-05-2013, 17:40
Аз искам да използвам темата на колегата Никола и да попитам, как стои въпроса с "изгубената искра" при 8 клапановите туйн-спарк мотори? Можели и при тях да се приложи това модифициране - едновременно подаване на искра и на двете свещи в цилиндъра, чрез смяна местата на кабелите?

mimouzunov
29-05-2013, 19:45
Аз искам да използвам темата на колегата Никола и да попитам, как стои въпроса с "изгубената искра" при 8 клапановите туйн-спарк мотори? Можели и при тях да се приложи това модифициране - едновременно подаване на искра и на двете свещи в цилиндъра, чрез смяна местата на кабелите?

Паа... То там нее ли така принципно!?

Dimicha
29-05-2013, 19:46
Аз искам да използвам темата на колегата Никола и да попитам, как стои въпроса с "изгубената искра" при 8 клапановите туйн-спарк мотори? Можели и при тях да се приложи това модифициране - едновременно подаване на искра и на двете свещи в цилиндъра, чрез смяна местата на кабелите?

Абе аз доколкото знам, при 8-клапановите си е така по начало-двете свещи на един цилиндър подават едновременно. Виж, че двете свещи на всеки цилиндър идват от различна бобина. Само дето тия бобини същевременно подават искра и на друг цилиндър, който е в неработен такт, т.е. пак има wasted spark. Само че не знам каква е схемата. Абе с две думи, на нашите мотори с 4 бобини се подава ток на 8 свещи. Може би въпросът е как да се направи всяка свещ да си има бобина и би ли имало ефект от това

mimouzunov
30-05-2013, 11:25
Абе аз доколкото знам, при 8-клапановите си е така по начало-двете свещи на един цилиндър подават едновременно. Виж, че двете свещи на всеки цилиндър идват от различна бубина. Само дето тия бубини същевременно подават искра и на друг цилиндър, който е в неработен такт, т.е. пак има wasted spark. Само че не знам каква е схемата. Абе с две думи, на нашите мотори с 4 бубини се подава ток на 8 свещи. Може би въпросът е как да се направи всяка свещ да си има бубина и би ли имало ефект от това


При верижния туин спарк има две бобини с по 4 високоволтови изхода, дотук ок! Всяка бобина обаче съдържа в себе си две отделни бобини с по два изхода високоволтови. В резултат на това се получава ,че на практика имаме 4 бобини с по 2 изхода за свещи (8 свещи)! Искра се подава на всеки цилиндър и на двете свещи едновременно, но от различните бобини това е.
(ако трябва да съм по-точен във всеки момент се подава на 4 свещи искра като 2 от тях е на един и същ цилиндър а другите 2 отиват на вятъра един вид)

don_pepone
30-05-2013, 13:27
Защо ще са на вятъра другите две,те не са ли на другият цилиндър,на който също буталото му е в горна точка (тази на запалване) ,тоест 1-ви и 4-ти палят едновременно и 2-ри и 3-ти също,така имаме 4 искри на два цилиндъра в една и съща позиция.
П.С. Това са мои разсъждения де,не съм сигурен Жабарите кво са мислили,нпо така е най удачно да бъде,след като е с по две нормални свещи на цилиндър... иначе файда,пак искра на вятъра

mimouzunov
30-05-2013, 14:22
Защо ще са на вятъра другите две,те не са ли на другият цилиндър,на който също буталото му е в горна точка (тази на запалване) ,тоест 1-ви и 4-ти палят едновременно и 2-ри и 3-ти също,така имаме 4 искри на два цилиндъра в една и съща позиция.
П.С. Това са мои разсъждения де,не съм сигурен Жабарите кво са мислили,нпо така е най удачно да бъде,след като е с по две нормални свещи на цилиндър... иначе файда,пак искра на вятъра

Оул... В дълбока грешка си!! Когато пали 1-ви цилиндър буталото на 4-ти също е горе ама това не значи че и тои ще пали! Нали там има някаки такива "четритактов двигател" (http://www.youtube.com/watch?v=M1h9eU9YH5o) !! Само за подсказка, представи си делкото на Жигула, пали само един цилиндър няма как да подава искра на 2 едновременно се'ш се :crazy:

Dimicha
30-05-2013, 14:56
При верижния туин спарк има две бобини с по 4 високоволтови изхода, дотук ок! Всяка бобина обаче съдържа в себе си две отделни бобини с по два изхода високоволтови. В резултат на това се получава ,че на практика имаме 4 бобини с по 2 изхода за свещи (8 свещи)! Искра се подава на всеки цилиндър и на двете свещи едновременно, но от различните бобини това е.
(ако трябва да съм по-точен във всеки момент се подава на 4 свещи искра като 2 от тях е на един и същ цилиндър а другите 2 отиват на вятъра един вид)

Аз обаче се чудя за следното. Четох ръководството, в което пише, че всъщност, когато 1 цилиндър приближава ГМТ и трябва да му се пусне искра, бобините, които трябва да му пуснат искра, за да затворят веригата пускат и на 4-ти цилиндър който е в края на фазата за изхвърляне на изгорелите газове. Още пише, че в общи линии в двата цилиндъра условията са различни и се изисква различен по големина ток, за да се пусне искрата. В 4-ти цилиндър се иска малък ток, щото цилиндърът е на практика празен, а за първи се иска по-голям ток, щото в тоя момент там има сгъстена горивна смес. По моему (не съм специалист) капацитетът на бобината се разделя на две-много малка час отива в 4-ти , за да затвори веригата и по-голямата час отива в първи и дава необходимата искра. Въпросът ми обаче е-ако по някакви причини условията в 4-ти цилиндър се променят и трябва по-голям ток за затваряне на веригата, не значи ли това, че ще остане по-малък ток за искрата на първи цилиндър, съответно ще имаме по-лошо запалване в първи. Следователно, ако направим така, че всяка свещ да си има бобина, не би ли било по-добре?

mimouzunov
30-05-2013, 15:14
Аз обаче се чудя за следното. Четох ръководството, в което пише, че всъщност, когато 1 цилиндър приближава ГМТ и трябва да му се пусне искра, бубините, които трябва да му пуснат искра, за да затворят веригата пускат и на 4-ти цилиндър който е в края на фазата за изхвърляне на изгорелите газове. Още пише, че в общи линии в двата цилиндъра условията са различни и се изисква различен по големина ток, за да се пусне искрата. В 4-ти цилиндър се иска малък ток, щото цилиндърът е на практика празен, а за първи се иска по-голям ток, щото в тоя момент там има сгъстена горивна смес. По моему (не съм специалист) капацитетът на бубината се разделя на две-много малка час отива в 4-ти , за да затвори веригата и по-голямата час отива в първи и дава необходимата искра. Въпросът ми обаче е-ако по някакви причини условията в 4-ти цилиндър се променят и трябва по-голям ток за затваряне на веригата, не значи ли това, че ще остане по-малък ток за искрата на първи цилиндър, съответно ще имаме по-лошо запалване в първи. Следователно, ако направим така, че всяка свещ да си има бубина, не би ли било по-добре?

Ако това беше горе долу така, колата нямаше да иска да запали грам защото искрата щеше да "ходи" само в цилиндъра които ще иска по-малък ток :crazy:
Верижния змеи изисква по 2 свещи на цилиндър заради разположението на клапаните и невъзможноста да се сложи свещ м-у тях. Решението е било да се сложат по 2 свещи които да се управяват аналогично от две двоини бобини. На Фят Типо комутатора и бобината е абсолютно същата, но просто си е с 4 свещи...

Dimicha
30-05-2013, 15:46
Ако това беше горе долу така, колата нямаше да иска да запали грам защото искрата щеше да "ходи" само в цилиндъра които ще иска по-малък ток :crazy:
Верижния змеи изисква по 2 свещи на цилиндър заради разположението на клапаните и невъзможноста да се сложи свещ м-у тях. Решението е било да се сложат по 2 свещи които да се управяват аналогично от две двоини бобини. На Фят Типо комутатора и бобината е абсолютно същата, но просто си е с 4 свещи...

Ами не знам, не съм убеден, щото това което съм написал го чета в ръководството. Но наистина пък, излиза, че токът се стреми да отиде там, където е по-високото съпротивление, а не по-ниското...не знам. Както и да е-има ли смисъл колата да се направи с 8 бобини с един извод, вместо с 4 с по два извода?

don_pepone
30-05-2013, 15:52
Интересно :) явно съм в грешка Но защо пък тогава инжекторите са на групи а не пръскат на всеки цилиндър по отделно ?

mimouzunov
30-05-2013, 16:00
Ами не знам, не съм убеден, щото това което съм написал го чета в ръководството. Но наистина пък, излиза, че токът се стреми да отиде там, където е по-високото съпротивление, а не по-ниското...не знам. Както и да е-има ли смисъл колата да се направи с 8 бобини с един извод, вместо с 4 с по два извода?

Това с тока нещо немога да го разбера какво се опитваш да кажеш!!!
Има си закон на ом и тои си гласи кратко и ясно кое какво колко и къде!
По-силен ток ще протече там където има по-ниско съпротивление и обратното!

---------- Post added at 16:00 ---------- Previous post was at 15:59 ----------


Интересно :) явно съм в грешка Но защо пък тогава инжекторите са на групи а не пръскат на всеки цилиндър по отделно ?

Фул груп семи.. Производителя си го определя това

Dimicha
30-05-2013, 16:26
Това с тока нещо немога да го разбера какво се опитваш да кажеш!!!
Има си закон на ом и тои си гласи кратко и ясно кое какво колко и къде!
По-силен ток ще протече там където има по-ниско съпротивление и обратното![COLOR="Silver"]

Ок, съгласен съм, просто се опитвам да си го обясня. Бобината има два извода и докато не се затвори единия, няма как да мине искра и по другия. "Изгубената искра" на цилиндъра, който е в края на изпускателен такт затваря веригата, за да може да се създаде искра в съответния цилиндър, който е в края на фаза сгъстяване. Това го пиша едно към едно от упътването.
Там даже пише, че за изгубената искра трябват около 500 волта, а за искрата в цилиндъра, в който палим, трябват около 10 киловолта. Тоя ток идва от едно и също място-бобината. Защо отива в цилиндъра, който е пълен с горивна смес-да не би по-скоро там да е по-ниското съпротивление?

mimouzunov
30-05-2013, 16:56
Ок, съгласен съм, просто се опитвам да си го обясня. Бобината има два извода и докато не се затвори единия, няма как да мине искра и по другия. "Изгубената искра" на цилиндъра, който е в края на изпускателен такт затваря веригата, за да може да се създаде искра в съответния цилиндър, който е в края на фаза сгъстяване. Това го пиша едно към едно от упътването.
Там даже пише, че за изгубената искра трябват около 500 волта, а за искрата в цилиндъра, в който палим, трябват около 10 киловолта. Тоя ток идва от едно и също място-бобината. Защо отива в цилиндъра, който е пълен с горивна смес-да не би по-скоро там да е по-ниското съпротивление?

Това със "затварянето" на изводите на бобината аз лично за себе си него приемам! Според мен си пуска киловолти и на двата си изхода.

Z:)m
30-05-2013, 18:18
Да внеса малко разяснение относно това, което пише в ръководството.
Първо сигнала се подава към свеща, която е във фаза изчистване на изгорелите газове. При такива условия, за да пробие искра м/у електродите на свеща са нужни едва 500 Волта.
Значи, подават се 500 волта, прескача искра, през първичната намотка протича ЕДН (електро-движещо напрежение), което пък индуцира многократно по-високо напрежение във вторичната намотка - около 20 Киловолта, която вторична намотка е във веригата на свеща на цилиндъра, който е във фаза сгъстяване.
От тук всъщност се зачудих аз, дали всъщност в работен цикъл се запалва едната свещ или и двете свещи?
Все си мисля, че едната свещ се пали в работен такт, а другата свещ (от същия цилиндър) се пали в такт изхвърляне на изгорелите газове.

Тук искам да се извиня на Никола - автора на темата, че разискванията тръгнаха в различна от зададената от него насока.
Затова, моля някой модератор да раздели темата, за да не пречим на колегата!

nicola 59
30-05-2013, 18:59
Здравейте колеги сега имаме вкючване от страна на мимо узунов ,димиша,и дон пепоне,значи може да дискутираме малко по въпроса.Първо аз не знам ,ма и голяма част от светилата на форума не знаят,дали на 16 в мотора известен ,като цф3 искрата се подава заедно на двете свещи или се подава първо на голямата свещ в такт запалване и после се подава на малката в не работен такт.Това ,че има разлика в кабелите не значи нищо понеже всичко зависи от управлението на бобините от компа.После на 8 клапановия мотор лично на мене ми се е случвало .че колата работи на три цилиндъра от избила свещ,по принцип не трее да работи на три цилиндъра понеже са две свещи ,при мене незнам дали е била избила само едната свещ или са били избили двете заедно или по точно едната е била избила отдавна и понеже са две колата си е вървяла добре докато не е избила и другата.В този форум по голямата част от темите засягат въпроси от рода на чип тунинг ,как да си сложим на алфата мотор от ЗИЛ,как да си сложим бутала от стериопор понеже ще са по леки ,и след като похарчим 5000 лева за тунинг колата ще е с 3 коня повече ,а суха информация с данни и параметри на колите липсва.Според мене преди всичко трее се изучи основно даден мотор ,да сме на ясно с заводските параметри и тогава да се види как да ги подобрим.После тука масаво се цитират изрази и термини от чужди форуми и енциклопедии които аз лично не разбирам ма лошото е ,че и тези които ги цитират не ги разбират,ма за орегиналност ги цитират.Има момчета които подават чиста и суха информация ,ма всичко наоколо ги заглушава,и ако имаш нужда от информация по даден въпрос трее изчетеш теми от порядака на 20 страници с дивотии докато стигнеш до това което те интересува,ако изопщо го намериш.Значи ако мене ме питате как пали Жигулата ще ви обясня дословно каде се намира палеца,защо има едно чукче ,а са 4 цилиндъра,и така на татак.Аз в тази тема питам още от началото как пали цф2 и как пали цф3 и досега никои не казва.Колегата Муру обяснява по нагоре ,ма го обяснява по много не достъпен за простите хора начин.Значи мотора едно шест осем има разлика от мотора четери четери две ,но там нещата са халифакс и евентуално може да си сложиш бобини от две,две осем ,ма само при положение ,че имаш лазерно подпомагане на екуто,понеже ,ако си без лазерно подпомагане може да се получи електро магнитен резонанс.Точно по този начин се изразяват по голямата част от колегите в този форум.Та по същество нека някои колега да ни обясни първо как пали 8 клапановия и как пали 16 клапановия мотор и тогава можем да продължим напред с темата.
Колега няма за какво да се извиняваш точно сме в правилна посока ,а именно да внесем малко яснота в това което пишем и четем точно от постове като твоя има нужда този форум постове конкретни и ясни редактирах си поста понеже си писал докато аз пишех моя пост .Сега с помощ на момчета като тебе и други ще си обясним положението.

mimouzunov
30-05-2013, 19:07
Да внеса малко разяснение относно това, което пише в ръководството.
Първо сигнала се подава към свеща, която е във фаза изчистване на изгорелите газове. При такива условия, за да пробие искра м/у електродите на свеща са нужни едва 500 Волта.
Значи, подават се 500 волта, прескача искра, през първичната намотка протича ЕДН (електро-движещо напрежение), което пък индуцира многократно по-високо напрежение във вторичната намотка - около 20 Киловолта, която вторична намотка е във веригата на свеща на цилиндъра, който е във фаза сгъстяване.
От тук всъщност се зачудих аз, дали всъщност в работен цикъл се запалва едната свещ или и двете свещи?
Все си мисля, че едната свещ се пали в работен такт, а другата свещ (от същия цилиндър) се пали в такт изхвърляне на изгорелите газове.

Тук искам да се извиня на Никола - автора на темата, че разискванията тръгнаха в различна от зададената от него насока.
Затова, моля някой модератор да раздели темата, за да не пречим на колегата!

От къде ги взимате тея 500 волта!? Имате електроника (компютър) след него комутатори и бобини. Бобините си имат на първичните намотки постоянни 12 волта а от комутаторите получават - (минуса)! В момента в които тоя въпросен минус отпадне прескача искра към 2 свещи едновременно.

nicola 59
30-05-2013, 19:21
Да внеса малко разяснение относно това, което пише в ръководството.
Първо сигнала се подава към свеща, която е във фаза изчистване на изгорелите газове. При такива условия, за да пробие искра м/у електродите на свеща са нужни едва 500 Волта.
Значи, подават се 500 волта, прескача искра, през първичната намотка протича ЕДН (електро-движещо напрежение), което пък индуцира многократно по-високо напрежение във вторичната намотка - около 20 Киловолта, която вторична намотка е във веригата на свеща на цилиндъра, който е във фаза сгъстяване.
От тук всъщност се зачудих аз, дали всъщност в работен цикъл се запалва едната свещ или и двете свещи?
Все си мисля, че едната свещ се пали в работен такт, а другата свещ (от същия цилиндър) се пали в такт изхвърляне на изгорелите газове.

Тук искам да се извиня на Никола - автора на темата, че разискванията тръгнаха в различна от зададената от него насока.
Затова, моля някой модератор да раздели темата, за да не пречим на колегата!

Точно това е колега редактирах си последния пост ,а на мене не ми пречат постове като твоя а ми помагат.

---------- Post added at 18:21 ---------- Previous post was at 18:12 ----------


От къде ги взимате тея 500 волта!? Имате електроника (компютър) след него комутатори и бобини. Бобините си имат на първичните намотки постоянни 12 волта а от комутаторите получават - (минуса)! В момента в които тоя въпросен минус отпадне прескача искра към 2 свещи едновременно.

Ако е така колега добре ,значи имаме две свещи които палят заедно и всичко писано за загубените искри е вятър работа.И заради разположението на клапаните понеже са големи 8 клапановия мотор има 2 свещи,понеже няма место за една централно разположена.

mimouzunov
30-05-2013, 20:00
Двигателя на алфата и в жигулата са все двигатели бензинови... За да запалят искат искра, при жигулата се получава от чукче кондензатор и бобина а при алф от датчик, електроника, комутатор и пак бобина!
При фят типо както писах комутатора и бобината са същите както при нас, просто при нас е Х2 заради клапаните!
Ако си направите труда да замерите кабелите които влизат в комутаторите с очудване ще забележите ,че те реално са паралелно един на друг! С две думи от електрониката излизат 2 канала за управление а някъде по кабелите се разклоняват на 4 за двата комутатора!
Няма какво да се мисли къде отиват "вторите" искри от бобините при полочение, че когато трябва да пали 1-ви цилиндър и на двете свещи има искра от различните бобини!

Dimicha
30-05-2013, 22:00
Да внеса малко разяснение относно това, което пише в ръководството.
Първо сигнала се подава към свеща, която е във фаза изчистване на изгорелите газове. При такива условия, за да пробие искра м/у електродите на свеща са нужни едва 500 Волта.
Значи, подават се 500 волта, прескача искра, през първичната намотка протича ЕДН (електро-движещо напрежение), което пък индуцира многократно по-високо напрежение във вторичната намотка - около 20 Киловолта, която вторична намотка е във веригата на свеща на цилиндъра, който е във фаза сгъстяване.
От тук всъщност се зачудих аз, дали всъщност в работен цикъл се запалва едната свещ или и двете свещи?
Все си мисля, че едната свещ се пали в работен такт, а другата свещ (от същия цилиндър) се пали в такт изхвърляне на изгорелите газове.

Тук искам да се извиня на Никола - автора на темата, че разискванията тръгнаха в различна от зададената от него насока.
Затова, моля някой модератор да раздели темата, за да не пречим на колегата!


Точно същото се опитах да цитирам и аз, доколкото ми позволяват слабите познания, свързани с електричеството. Точно това пише в ръководството.



Според мене преди всичко трее се изучи основно даден мотор ,да сме на ясно с заводските параметри и тогава да се види как да ги подобрим.

Абсолютно съм съгласен с тебе!


От къде ги взимате тея 500 волта!? Имате електроника (компютър) след него комутатори и бобини. Бобините си имат на първичните намотки постоянни 12 волта а от комутаторите получават - (минуса)! В момента в които тоя въпросен минус отпадне прескача искра към 2 свещи едновременно.

500-те волта аз лично ги вземам от упътването за ремонт. Там пише точно това. Ако мога да обобщя нещата, по начина, по който аз ги разбрах. Бобината има нисковолтова намотка, по която не минуса, а плюса й идва от комутатора. В момента, в който комутатора престане да подава ток на нисковолтовата намотка, във високоволтовата се индуцира ток с напрежение до 30 киловолта и определен ампераж, който не го знаем колко е. Тоя ток търси откъде да избие и намира място-това са двата извода на високоволтовата намотка, като единият извод е примерно лявата свещ на 1-ви цилиндър, който е в края на такт сгъстяване, а другият извод е лявата свещ на 4-ти цилиндър, който е в края на изпускателния такт. Токът по големина е еднакъв и на двата извода, т.е. на свещта и на 1-ви и на 4-ти цилиндър. По напрежение обаче не е еднакъв токът. Условията в двата цилиндъра са различни-в 4-ти понеже е празен са достатъчни само 500 волта пробивно напрежение, за да прескочи искра между електродите на свещта. В момента, в който тая искра прескочи, веригата на вторичната намотка се затваря (тука не претендирам, че е вярно, така пише в книжката-че тая свещ дава маса на самата бобина). Това позволява да останалата част от индуцирания в тая вторична намотка ток да пробие и в свещта, която е в цилиндъра в такт сгъстяване и по този начин да възпламени сместа. Там понеже имаме съвсем друга среда-компресирана горивна смес, то са необходими около 10кв пробивно напрежение. Същото се случва и от другата бобина, която дава ток на десните свещи на първи и 4-ти цилиндър, т.е. двете свещи на 1-ви, който е в такт сгъстяване палят едновременно. Същевременно прескача искра и по двете свещи в 4-ти. После същото се случва и в двойката 2-3 цилиндър. Така го разбирам аз. Това се отнася за 8-клапановия. Който разбира повече от електрики и от бобини, да каже.

mimouzunov
30-05-2013, 23:06
Точно същото се опитах да цитирам и аз, доколкото ми позволяват слабите познания, свързани с електричеството. Точно това пише в ръководството.




Абсолютно съм съгласен с тебе!



500-те волта аз лично ги вземам от упътването за ремонт. Там пише точно това. Ако мога да обобщя нещата, по начина, по който аз ги разбрах. Бобината има нисковолтова намотка, по която не минуса, а плюса й идва от комутатора. В момента, в който комутатора престане да подава ток на нисковолтовата намотка, във високоволтовата се индуцира ток с напрежение до 30 киловолта и определен ампераж, който не го знаем колко е. Тоя ток търси откъде да избие и намира място-това са двата извода на високоволтовата намотка, като единият извод е примерно лявата свещ на 1-ви цилиндър, който е в края на такт сгъстяване, а другият извод е лявата свещ на 4-ти цилиндър, който е в края на изпускателния такт. Токът по големина е еднакъв и на двата извода, т.е. на свещта и на 1-ви и на 4-ти цилиндър. По напрежение обаче не е еднакъв токът. Условията в двата цилиндъра са различни-в 4-ти понеже е празен са достатъчни само 500 волта пробивно напрежение, за да прескочи искра между електродите на свещта. В момента, в който тая искра прескочи, веригата на вторичната намотка се затваря (тука не претендирам, че е вярно, така пише в книжката-че тая свещ дава маса на самата бобина). Това позволява да останалата част от индуцирания в тая вторична намотка ток да пробие и в свещта, която е в цилиндъра в такт сгъстяване и по този начин да възпламени сместа. Там понеже имаме съвсем друга среда-компресирана горивна смес, то са необходими около 10кв пробивно напрежение. Същото се случва и от другата бобина, която дава ток на десните свещи на първи и 4-ти цилиндър, т.е. двете свещи на 1-ви, който е в такт сгъстяване палят едновременно. Същевременно прескача искра и по двете свещи в 4-ти. После същото се случва и в двойката 2-3 цилиндър. Така го разбирам аз. Това се отнася за 8-клапановия. Който разбира повече от електрики и от бобини, да каже.

Премери с уред и ще видиш че бобината има постоянен плюс, комутира се минуса!!! Другото е така!

Dimicha
30-05-2013, 23:40
Премери с уред и ще видиш че бобината има постоянен плюс, комутира се минуса!!! Другото е така!

Да, сега го разбрах, прав си. Комутаторът като прекъсне минуса, а първичната намотка получава плюс постоянен, то тоя ток няма откъде да мине освен през вторичната намотка, само че се "трансформира" от ток с висок ампераж на 12 волта на ток с нисък ампераж и на няколко десетки киловолта. А относно изгубената искра, попрочетох малко в нета, цялата тая система е с цел да се пести от материали. Реално, щом имаме 8 свещи, би трябвало да имаме 8 бобини. Вместо това са сложили 4 бобини с по два извода. Така че, теоретично би трябвало да има известна изгода от това да сложим отделна бобина за всяка свещ.

mordohy
31-05-2013, 09:25
Хайде и аз малко да се изкажа.
Ако погледнете схемата на вторичната намотка, ще видите, че тока тече по контура: начало на бобината (приемаме единият край условно за такъв); кабел; първата свещ; корпуса на мотора; втората свещ; кабел и другият край на бобината. Това е веригата. Токът в тая, както и във всяка друга верига зависи от напрежението и общото съпротивление. Ако приемем съпротивлението за нищожно на корпуса на мотора, остава това на бобината, кабелите и свещите. НА БОБИНАТА Е ОТНОСИТЕЛНО ПОСТОЯННО И НЕ ВЛИЗА В СМЕТКИТЕ.
Остава това на кабелите и свещите. Понеже са последователно свързани.
Токът през тях зависи от общото съпротивление.
Представете си една детска въртележка.
Това е контура на веригата.
Напрежението е силата, която кара въртележката да се върти, а въртенето е токът.
Ясно е, че не може кончето от едната страна да се движи, а патето от другата да е неподвижно.
Така, че без простотии от сорта, че в едната свещ искрата идва със закъснение.
Вижда се, че искрата и в двете свещи ще е еднаква, тоест еднакво калпава.
за това и тия схеми са много капризни на кабели и свещи.
Например, те не работят добре или поне незадоволително със свещи от типа Голден Лоджи. Такива свещи изискват значителен ток и напрежение.
Те работят прекрасно в схеми с дистрибутори и една бобина, но са плачевни в ТС и Магнет-марелито на 33 и 145/6

Dimicha
31-05-2013, 09:47
Вижда се, че искрата и в двете свещи ще е еднаква, тоест еднакво калпава.


Така излиза май. А чисто теоретично, не може ли в тоя случай, да си вземем още две бобини от 155-ца. да си прехвърлим съответните кабели на тях, празния извод да го замасим, да им подадем ток, да ги свържем към комутаторите и по тоя начин да получим по-добра искра на всеки цилиндър. Елиминираме и изгубената искра. След това отиваме и си купуваме нови кабели, свещи, бобини и комутатори, щото сме изгърмяли старите :D Шегата настрана, има ли смисъл в тая работа?

mimouzunov
31-05-2013, 10:44
Така излиза май. А чисто теоретично, не може ли в тоя случай, да си вземем още две бобини от 155-ца. да си прехвърлим съответните кабели на тях, празния извод да го замасим, да им подадем ток, да ги свържем към комутаторите и по тоя начин да получим по-добра искра на всеки цилиндър. Елиминираме и изгубената искра. След това отиваме и си купуваме нови кабели, свещи, бобини и комутатори, щото сме изгърмяли старите :D Шегата настрана, има ли смисъл в тая работа?

Не :unsure:

mordohy
31-05-2013, 12:18
Така излиза май. А чисто теоретично, не може ли в тоя случай, да си вземем още две бобини от 155-ца. да си прехвърлим съответните кабели на тях, празния извод да го замасим, да им подадем ток, да ги свържем към комутаторите и по тоя начин да получим по-добра искра на всеки цилиндър. Елиминираме и изгубената искра. След това отиваме и си купуваме нови кабели, свещи, бобини и комутатори, щото сме изгърмяли старите :D Шегата настрана, има ли смисъл в тая работа?
Най-малкото ще можеш да увеличиш разстоянието между електродите.
Обаче се явяват ред други дребни проблеми , които обезсмислят това в една ежедневна кола.
От тая гледна точка съм солидарен с Мими!

Z:)m
31-05-2013, 17:39
Тъй-тъй....
Значи, прочетох какво съм написал аз. Прочетох, какво е написал колегата mordohy и после пак, но доста по-внимателно, прочетох какво пише в ръководството.
Колегата mordohy го е написал най-правилно. С една единствена разлика - пичовете от Алфа твърдят, че така се получавала по-добра искра в работния цилиндър, за сметка на изгубената искра в другия цилиндър, която се използва единствено и само за индуциране на многократно по-високо напрежение във веригата.
От всичко казано до тук става ясно, че всеки комутатор управлява по две двойки свещи и във всеки комутатор влизат по два канала от ЕКУ'то.
Неясен остава отговора на въпроса - ЕКУ'то по две двойки свещи ли пали едновременно, или пали само една двойка свещи за такт?

Това е въпроса, който мен ме вълнува.

mimouzunov
31-05-2013, 17:52
Тъй-тъй....
Значи, прочетох какво съм написал аз. Прочетох, какво е написал колегата mordohy и после пак, но доста по-внимателно, прочетох какво пише в ръководството.
Колегата mordohy го е написал най-правилно. С една единствена разлика - пичовете от Алфа твърдят, че така се получавала по-добра искра в работния цилиндър, за сметка на изгубената искра в другия цилиндър, която се използва единствено и само за индуциране на многократно по-високо напрежение във веригата.
От всичко казано до тук става ясно, че всеки комутатор управлява по две двойки свещи и във всеки комутатор влизат по два канала от ЕКУ'то.
Неясен остава отговора на въпроса - ЕКУ'то по две двойки свещи ли пали едновременно, или пали само една двойка свещи за такт?

Това е въпроса, който мен ме вълнува.

Хващаш уреда и замерваш по комутаторите какво става... Ще видиш, че от електрониката (компютър) към комутаторите отиват 2 кабела/канала (заработват 4 свещи на куп а след това другите 4)

Furious 155
31-05-2013, 23:34
Хващаш уреда и замерваш по комутаторите какво става... Ще видиш, че от електрониката (компютър) към комутаторите отиват 2 кабела/канала (заработват 4 свещи на куп а след това другите 4)
и аз така мисля - на всяко палене на цилиндър, запалват двете му свещи от двете бобини И запалват и двете свещи на цилиндъра в неработен такт - реално 4 свещи дават искра едновременно.

nicola 59
11-06-2013, 00:37
Колеги знаете ли дали дебитомера на 1.4 1.6 1.8 и 2.0 16 клапана е еднакав

thecleaner
11-06-2013, 00:45
Колеги знаете ли дали дебитомера на 1.4 1.6 1.8 и 2.0 16 клапана е еднакав

111 ти трее да завършва. на 1.4 няма нищо общо. Останалите са еднакви ма само от тия двигатели с металния капак (CF1).

nicola 59
11-06-2013, 20:41
111 ти трее да завършва. на 1.4 няма нищо общо. Останалите са еднакви ма само от тия двигатели с металния капак (CF1).

Я виж ти Радко е бръз като мълния, на моя маи нема номер и сакам да разберем дали ради или не ради.Ма трее се смени с друг аз имам от 146 1.4 тс.Имам и от 1.6 тс и незанм дали става на моята кола .Все са от коли с алуминиевия похлупак.

Mury
12-06-2013, 19:51
Я виж ти Радко е бръз като мълния, на моя маи нема номер и сакам да разберем дали ради или не ради.Ма трее се смени с друг аз имам от 146 1.4 тс.Имам и от 1.6 тс и незанм дали става на моята кола .Все са от коли с алуминиевия похлупак.

Oт 1.6 става :coolio:

nicola 59
12-06-2013, 21:12
Oт 1.6 става :coolio:

Моя сега е от алфа 146 1.4 16в беше различен кожуха та се наложи да извадя само вътрешното тяло.Сега ще ида да го сменя с 1.6 понеше ми се чини ,че не е добре.

nicola 59
13-06-2013, 16:49
Мръсна работа са това дебитомерите ,ма и жабарите са по прости и от тях.Кажете сега на 16 клапановия мотор как се разбира дали дебитомера е добре или не е диагностиката лови ли го или ли не.

don_pepone
13-06-2013, 19:24
Сори за Оффтопика,ама според мен си вкара таралеж в гащите с тоя 16 волтов вариант на ТС.

Иначе мисля че Да - хваща го диагностиката ако е заминал дебитомера,мисля дори и че с мултицет можеш да го замериш при определени обороти какво напрежение подава и така пак да го хванеш ако нее в час ;)

nicola 59
14-06-2013, 02:49
Сори за Оффтопика,ама според мен си вкара таралеж в гащите с тоя 16 волтов вариант на ТС.

Иначе мисля че Да - хваща го диагностиката ако е заминал дебитомера,мисля дори и че с мултицет можеш да го замериш при определени обороти какво напрежение подава и така пак да го хванеш ако нее в час ;)
Какво говориш ти от тия 16 волта ме хвана трифазния ток аз по три верижни коли досега за 10 години несъм чоплил толкова.

Та да използвам темата за още един въпрос един приятел има спортни валове за тази кола и ги е ползвал известно време, преди да хвърли колата в моргата ги е свалил.Предлага да ми ги даде и аз точно това питам дали има колега със спортни валове и дали е доволен.Марката ако не се лъжа е коломбо и вашите мнения и наблюдения ще ми бъдат от полза.:wow:

don_pepone
14-06-2013, 07:12
Говори с ОЕМ ;) Той имаше на неговият 1.8 тс и сам си ги зацепва.

digitalundgrd
14-06-2013, 11:56
1. Дебитомер, ламбда, свещи, бобини като за начало трябва да ти работят коректно ;)
2. Хубаво е да се сложи спортен филтър, с който колата да диша по-леко
3. Без генерация ефекта от валовете ще е сравнително малък. Ти отпушваш колата с валовете, а тя е затапена от към гърнета и фабричния колектор. Малко парадокс се получава.
4. Зацепването не е сложно, но е хубаво да го прави, някой който знае за какво иде реч (да не зацепва алфа за първи път).
5. С тези валове задължително Ремап!!!
6. При всичко по-горе изпълнено ще качиш между 10 и 15 коня МАКС!!! (изпитано неколкократно) :) Колата става по-приятна за каране (повече въртящ момент). Според зависи как я караш може да ти вдигне разхода, а може и да ти се запази горе-долу същия ;)
7. Карал съм с валовете, които искаш да купуваш, така че ти давам информация от първа ръка :)

mimouzunov
14-06-2013, 13:00
1. Дебитомер, ламбда, свещи, бобини като за начало трябва да ти работят коректно ;)
2. Хубаво е да се сложи спортен филтър, с който колата да диша по-леко
3. Без генерация ефекта от валовете ще е сравнително малък. Ти отпушваш колата с валовете, а тя е затапена от към гърнета и фабричния колектор. Малко парадокс се получава.
4. Зацепването не е сложно, но е хубаво да го прави, някой който знае за какво иде реч (да не зацепва алфа за първи път).
5. С тези валове задължително Ремап!!!
6. При всичко по-горе изпълнено ще качиш между 10 и 15 коня МАКС!!! (изпитано неколкократно) :) Колата става по-приятна за каране (повече въртящ момент). Според зависи как я караш може да ти вдигне разхода, а може и да ти се запази горе-долу същия ;)
7. Карал съм с валовете, които искаш да купуваш, така че ти давам информация от първа ръка :)

Излиза реално ,че ако искаш да усетиш разлика от тия валове трябва да направиш промени по колата които струват колкото самите валовете... За 10 коня :unsure:

digitalundgrd
14-06-2013, 13:39
Хахаха :) Ами общо взето така е...

nicola 59
15-06-2013, 10:52
1. Дебитомер, ламбда, свещи, бобини като за начало трябва да ти работят коректно ;)
2. Хубаво е да се сложи спортен филтър, с който колата да диша по-леко
3. Без генерация ефекта от валовете ще е сравнително малък. Ти отпушваш колата с валовете, а тя е затапена от към гърнета и фабричния колектор. Малко парадокс се получава.
4. Зацепването не е сложно, но е хубаво да го прави, някой който знае за какво иде реч (да не зацепва алфа за първи път).
5. С тези валове задължително Ремап!!!
6. При всичко по-горе изпълнено ще качиш между 10 и 15 коня МАКС!!! (изпитано неколкократно) :) Колата става по-приятна за каране (повече въртящ момент). Според зависи как я караш може да ти вдигне разхода, а може и да ти се запази горе-долу същия ;)
7. Карал съм с валовете, които искаш да купуваш, така че ти давам информация от първа ръка :)


Благодаря ти за инфото колега,аз смятам да направя точно както казваш,с изключение на генерацията само нея не мисля да пипам,и сподели само как се е държала колата на празен ход имаше ли влошаване на работата на празен ход или не се промени.

nicola 59
15-06-2013, 17:59
Колеги този 16 клапановия мотор ми се струва ,че сте го изоставили в раздела като сираче,никои нищо не казва за него,добре че е колегата с мъчния дигитален ник та го е осиновил ,че ако не е той този мотор ще умре в този раздел.

don_pepone
15-06-2013, 18:19
" Той умрял ма" хахах кода ти кажа ,на тежкото купе на 155 тоя 16в умреляк не се харесва много,еле за каране в граско до 2500 оборота.... всички знаем как е.... ся клиинъра ше изкара пак клипчето с на миро 145-цатадето къса една 145 3.0 :)

endeavour
15-06-2013, 18:29
Тоя 16в умреляк си се държи съвсем прилично с купето на 155 и стига сте припявали едно и също като селски баби на погребение. Нали имате щастието да карате старите алфови неумреляци, оставете ни да си трошим главите.

digitalundgrd
15-06-2013, 19:53
Колеги този 16 клапановия мотор ми се струва ,че сте го изоставили в раздела като сираче,никои нищо не казва за него,добре че е колегата с мъчния дигитален ник та го е осиновил ,че ако не е той този мотор ще умре в този раздел.

Първоначално празния ми ход беше като на драгстер, но след като покарах 10-15км и ЕКУ-то се адаптира, празния ход беше станал почти 1:1, както беше със стандартните валове. Тук трябва да вметнем една много мъничка, но същевремено много важна особеност. Моето ЕКУ е БОШ МЕ 7.3.1 (чипнато на дино за стандартните валове и правения колектор) и го водят някакво "много умно" и адаптиращо се (аванс, смеси итн).

Тааа чувал съм същите валове на КУВЕ със стария бош и без ремап (предполагам като на 155-цата ти) и да ти кажа работеше си на валове стабилно (явно екуто само не смогва да изглади празния ход). Валовете и на моята и на кувето бяха зацепени от един и същи човек, по един и същи начин ;) Моторите хардуерно са еднакви, но ЕКУ-тата са доста различни.

nicola 59
20-06-2013, 21:40
Първоначално празния ми ход беше като на драгстер, но след като покарах 10-15км и ЕКУ-то се адаптира, празния ход беше станал почти 1:1, както беше със стандартните валове. Тук трябва да вметнем една много мъничка, но същевремено много важна особеност. Моето ЕКУ е БОШ МЕ 7.3.1 (чипнато на дино за стандартните валове и правения колектор) и го водят някакво "много умно" и адаптиращо се (аванс, смеси итн).

Тааа чувал съм същите валове на КУВЕ със стария бош и без ремап (предполагам като на 155-цата ти) и да ти кажа работеше си на валове стабилно (явно екуто само не смогва да изглади празния ход). Валовете и на моята и на кувето бяха зацепени от един и същи човек, по един и същи начин ;) Моторите хардуерно са еднакви, но ЕКУ-тата са доста различни.

Аз колеги много мислих върху това което каза колегата и помислих ,че щом неговото еку се е адаптирало то може и моето да се адаптира.Днес закачих вариатора с постоянен ток и последва празен ход като на драгстер с клонене към 500 оборота и мотора искаше да си тръгне сам ,но това беше само в самото начало после покарах колата малко и лека полека мотора заработи що годе добре,след като я изпомпих 2 или 3 пъти до прекъсвач мотора замърка като котка 950 оборота ,и колата върви много по добре,не във високите а при тръгване е много по нервна от преди, във високите е без разлика.Сега ще покарам няколко дни така ,за да видя разхода и ако е същия като преди, директно при бай стругар да прави вариатор .Ако не промени разхода призовавам всички колеги да махат този пустиняк.

nicola 59
21-06-2013, 15:23
Лошо колеги май няма да може да се изхвърли лесно този вариатор студена колата работи доста зле тресе и работи неравномерно ,а сега е лято как ли ще е през зимата, като загреее е пушка ,ма докато загрее е кофти.Сигурно треее нещо да се чопли по компа ма тука няма кои да го чопли.Тука има както им викате Мапери ма не са като в бг.

nicola 59
11-07-2013, 16:51
Интересно :) явно съм в грешка Но защо пък тогава инжекторите са на групи а не пръскат на всеки цилиндър по отделно ?

Вчера поприказвахме малко с колегата THECLEANER и стигнах до ново открития 2.0 16 има ЕГР та искам да питам има колега да го махнал ,че мисля да го махам нека да споделите и вие по въпроса.

Дон пепоне дюзите верно пръскат заедно ма на бмв то 520 бензин верно са на две групи понеже и изпускателния колектор е разделен на две отделни части и има две ланда сонди те пръскат заедно ма компа ги наблюдава 3 х 3 и им рагулира времето отделно

don_pepone
11-07-2013, 18:54
И на моят шестак пръскат 3х3 мерил съм кабелите и незнам ко им следи компа ама си е вявтър работа това, почти като стрите механични инжекциони....

nicola 59
11-07-2013, 19:12
И на моят шестак пръскат 3х3 мерил съм кабелите и незнам ко им следи компа ама си е вявтър работа това, почти като стрите механични инжекциони....

Знам приятелю екуто на 155 цата има възможностите на руско радио от времето на Студената война,една ютия от ново поколение е по умна от него:grandpa:

Mury
12-07-2013, 07:01
Вчера поприказвахме малко с колегата THECLEANER и стигнах до ново открития 2.0 16 има ЕГР та искам да питам има колега да го махнал ,че мисля да го махам нека да споделите и вие по въпроса.

Дон пепоне дюзите верно пръскат заедно ма на бмв то 520 бензин верно са на две групи понеже и изпускателния колектор е разделен на две отделни части и има две ланда сонди те пръскат заедно ма компа ги наблюдава 3 х 3 и им рагулира времето отделно

Коя година ти е колата,от това зависи дали имаш ЕГР или не ???? :crazy::crazy::crazy:

nicola 59
12-07-2013, 14:03
Коя година ти е колата,от това зависи дали имаш ЕГР или не ???? :crazy::crazy::crazy:

Точно така трее да е ,понеже го видях този пустиняк ,с очите си ,точно под дросела, се е крил до сега,но на пръв поглед не изглежда сложно ,да се отвие ,и да се затапи.Държи се с два болта ,и не са чак толкова на кофти място.Трее да остана малко по свободен и да го подгоня.

nicola 59
13-09-2013, 10:26
Колеги имам едно питане ,а именно на 155 2.0 16 ,като пуснеш климатроника да духа студено,екуто знае ли и променя ли горивните карти ,за да компенсира загубата на мощност,или си остава всичко както преди.Питам понеже моята кола гори около 7,5 или 8 литра на 100 километра на дълго при скорост около 120 или 130,без клима ,а с клима гори 11 та разликата ми се вижда доста голяма ,ако произхожда само от натоварването на мотора,понеже с 4 човека и багаж не стига до този разход дори и в баир.