PDA

View Full Version : Покупко-продажба?



blank_jack
29-01-2007, 20:34
Здрравейте, скоро смятам да си купувам кола, и това ще ми е първата. Колата най-вероятно ще е от собственик и от друг град. Бихте ли ми казали какви документи трябва да се прехвърлят... какво трябва да се подпише, до кой КАТ трябва да се отиде (имам предвид в КАТ в моя град или в този където купувам колата)?
Благодаря!

tonov
30-01-2007, 16:06
Отговарям малко по спомени от последната ми продажба :wink:
Първо се разбирате кой ще плати разходите по прехвърлянето да няма хън-мън. Собственикът трябва да декларира, че е български гражданин и няма задължения към държавата. Изготвя се нотариално заверен договор за покупко-продажба и се заплащат съответните такси :twisted: Най-лесно (но не най-евтино) е да се обърнеш към адвокат и той да се занимава.
Щом подпишете договора ставаш щастлив собственик на автомобил. Оттук нататък следва регистрация в КАТ по местоживеене на новия собственик. Имаш на разположение 2 седмици. В двумесечен срок трябва да регистрираш колата и в общината и да се плати данък МПС ако не е платен.

MainaCore
30-01-2007, 18:06
Така значи за прехвърлянето при нотариус ти трябват следните неща: собственика на автомобила или негов пълномощник, големият талон на автомобила, бележка за платен пътен данък за последната година, застрахователна оценка на автомобила, декларации от собственика или собствениците по чл. 264 (2) ДОПК и чл. 25 (7) ЗННД и договор, който се подписва и заверява при нотариус. Декларациите и договора в повечето случаи са бланки и ги има при всеки нотариус, ако отидеш при адвокат може яко да те обръснат. Застрахователните оценки ги вадят почти навсякъде. При покупката ти трябва да платиш 2% местен данък по придобиването на автомобила, който по принцип се заплаща от служителите на нотариуса и ти минаваш след време да си вземеш квитанцията, затова ако ще правиш покупката в друг град е по-добре да си платиш 2-та % предварително, за да не се разкарваш. Тези 2% се изчесляват върху застрахователната стойност на МПС-то /т.е ако тя 1000 лв - 20 лв и се превеждат по сметката на общината, в която живее купувача/ и после тази квитанция ще ти е изискат при регистрацията в данъчното. Иначе след като купиш автомобила имаш 14 дневен срок за регистрация в КАТ /в града или областта, където ти е постоянния адрес/ и двумесечен срок за регистрация във данъчното. Това е общо взето не е нищо сложно.
ПС: Имам само един съвет избягвай да купуваш кола с пълномощно, т.е ти да си упълномощен после да си я продаваш сам на себе си, купи си я с договор за да имаш по малко ядове после. Успех!!!