PDA

View Full Version : Мистерията на алтернатора



duronman
21-06-2013, 20:00
Здравейте колеги, от както взех колата преди година имам любопитен проблем, който не мога да установя на 100%.

Алтернаторът зарежда, но не както ми се иска. Волтажът сутрин преди да съм пуснал 200 консуматора е що-горе ОК (13.8), но когато загрее колата, пуснат се всички перки на климатика, охлаждащите, фарове, радио и т.н. напрежението пада до 13.2 в движение и 12.6 на място. Знам, че шестаците заради бавния си празен ход често имат леееко занижен волтаж, но този не ми се струва ОК.

Ясно е, че всеки би казал "ми пич алтернаторът ти е фира, ремонтирай го". Да де, обаче го свалях преди няколко месеца, изглежда като нов, има четки, всичко е перфектно. Носихме го на стенд и там държи заветните 14.4, като го товариха с 2 големи перки.

Мисля да го сваля пак и да гледам внимателно този път. Дайте предположение - реле регулатор, диоден блок ? Нещо друго. От приятел имам 2 счупени (преебани шайба и намотка, които не ме късаят) алтернатора от либра със същата електроника и спокойно мога да взема каквото е нужно, но ще съм благодарен за насоки.

Благодаря предварително!

П.П. Може ли някой друг с V6 автомат да си замери тоците на рпазен ход при загряла кола с климатик и фарове как са, да не се окаже, че търся проблем а си е особеност на колата.

lordliness
21-06-2013, 20:52
Колко време държиш уреда закачен когато мериш?

duronman
21-06-2013, 21:12
Минута - две... пробвах в моторния отсек, пробвах на акумулатора, в запалката (всичко това с мултицет). За да избегна потенциална грешка от уред пробвах и със софтуер и кабел през буксата за диагностика. Данните съвпадат с незначително отклонение от стотни от волта.

mordohy
21-06-2013, 21:27
Намери в 33 раздела темата за динамото!
Там сме го описали много добре!
Веднага ти казвам, че проблема ти е липсваща фаза, тоест пробил диод или намотка или хлабав ремък!
Няма мистерия!
В темата ще намериш и как и какво да мериш, та да знаеш какво става!
успех!

duronman
21-06-2013, 21:31
Благодаря колега. Не съм намерил явно правилните, защото търсих алтернатор и реле регулатор и т.н., не динамо... пробила намотка и т.н. не звучи весено, дано да е диод (диоден блок) направо го сменям с блока от либровия алтернатор и така. Ремъкът 100% не е хлабав.

EDIT: Изчетох темата, май повече се карате там за ИзфорЦирането :) при мен лампа не светва, колата си е така от месеци и работи ок, но не ми харесват просто волтажите. Имах и идея да не е просто някой кабел, който не прави добра връзка и не пренася винаги достатъчно ток. Спирам с разсъжденията, защото ще се оспами темата бързо бързо, а не това е целта.

lordliness
21-06-2013, 21:42
Остави уреда закачен поне 5- 10 минути и наблюдавай как заряда постепенно се покачва. Пиши как е.

ecotronic
21-06-2013, 21:50
Най правдоподобно обяснение, според мен е това, което Иво казва за липсваща фаза.

Едно от важните неща, които трябва да установи проверката на стенд е именно това. Това, че ограничава напрежението на 14 волта може да се установи и без да се сваля алтернаторът от колата.

Това проверено ли е?

mordohy
21-06-2013, 22:01
Благодаря колега. Не съм намерил явно правилните, защото търсих алтернатор и реле регулатор и т.н., не динамо... пробила намотка и т.н. не звучи весено, дано да е диод (диоден блок) направо го сменям с блока от либровия алтернатор и така. Ремъкът 100% не е хлабав.

EDIT: Изчетох темата, май повече се карате там за ИзфорЦирането :) при мен лампа не светва, колата си е така от месеци и работи ок, но не ми харесват просто волтажите. Имах и идея да не е просто някой кабел, който не прави добра връзка и не пренася винаги достатъчно ток. Спирам с разсъжденията, защото ще се оспами темата бързо бързо, а не това е целта.
Все пак, това е раздела за 33-ки!
Така, че не се впечатлявай, че се караме!
Това си ни е изказа!
А и технологично нашите динама са пълно гюбре.
Схемата обаче е същата и проблемите и симптомите са същите

Mury
21-06-2013, 22:10
Аз пък силно препоръчвам да си прегледаш всички плюсови връзки,от отпред до отзад,премери какво напрежение излиза директно от алтернатора и ще разбереш за какво говоря.Като цяло при 166 е сбъркана цялата схема на плюсовото захранване на колата,с дългите си кабели и множество връзки.:screwy::screwy::screwy::screwy:

П.С.Скоро един познат имаше проблеми с автомата на 2.4 Мжет,и като пооправихме доста плюсови връзки,постигнахме почти 1 волт разлика нагоре и колата се оправи .:evilsmiley::evilsmiley::evilsmiley::evilsmiley:

Boby
21-06-2013, 22:18
Имах същия проблем с 164-та. Докато е студена ковеше 14,5В и не мърда и почне ли да загрява мотора напрежението падаше на 13-13 и малко. На стенда алтернатора беше перфектен. Смених 2 регулатора и не се оправи положението и накрая си взех алтернатор ІІ-ра употреба и заспаха нещата. Закачи мултицета докато е студена, пусни няколко постоянни консуматора и следи напрежението докато загрява мотора. На 166-та напрежението е 14,3в, а с доста консуматори пада на 14в, не е автоматик, но предполагам, че алтернаторите са еднакви.

kolev
22-06-2013, 08:38
Аз пък силно препоръчвам да си прегледаш всички плюсови връзки,от отпред до отзад,премери какво напрежение излиза директно от алтернатора и ще разбереш за какво говоря.Като цяло при 166 е сбъркана цялата схема на плюсовото захранване на колата,с дългите си кабели и множество връзки.:screwy::screwy::screwy::screwy:

П.С.Скоро един познат имаше проблеми с автомата на 2.4 Мжет,и като пооправихме доста плюсови връзки,постигнахме почти 1 волт разлика нагоре и колата се оправи .:evilsmiley::evilsmiley::evilsmiley::evilsmiley:

и аз си мисля че е от лоша връзка. най-лесно е да се измери потенциала между + на акумулатора и изхода на алтернатора. веднага ще се види колко волта се губят по трасето.

duronman
22-06-2013, 10:44
Благодаря за идеите колеги, ще проверя всичко. За сега, това което описва Boby ми звучи най-близко по симптоми, но само разглабянето ще покаже.

Много е криво мястото на клемата на алтернатора, но тия дни ще разглобя, като имам време и ще пиша. Странно е, че колата я карам така от почти година и винаги пали от един оборот и никога не е клякал акумулатора, но вероятно и това ще стане... а при автомат това е много, много лошо :D

didod
22-06-2013, 11:41
Премери на акумулатора дали ще пада напрежението докато загрява без да си играеш да разглобяваш.

duronman
22-06-2013, 11:50
Карах 10км само днес. Първите 2 14.3, после плавно пада до 13.2 и дори 12.9 на празен ход. Консуматорите не ифраят почти никаква роля. В покой на загасена кола акумулаторът е едва 12.2.

Drag0
22-06-2013, 12:10
На моята 156 2.5 напреженията са също по-ниски от стандартните. Вече не помня точни стойности, но като ги мерих се бях притеснил. Може да е проблем с инсталацията , може и да не е . Казвали са ми за по-малка шайба на алтернатора , която може да оправи положението.
Като купих колата беше с някакъв акумулатор, който не си знаеше годините , видимо доста по-малък размер от този който трябва да бъде.И логично скоро след това умря. Но колата не ме остави. Като завъртях ключа умря таблото , стартера не помръдна дори, но аз задържах ключа в тази позиция и след 2 секунди се чу стартера как едва едва мръдна но пък това беше достатъчно колата да запали. Премерих го и беше под 11.5 волта ...
Купих нов акумулатор , точно какъвто трябва да бъде.
2,5 години след това нямам проблем с акумулатора, не е свалян за дозареждане.
Имал съм други коли с перфектни напрежения ииии всяка зима съм им свалял поне по веднъж акумулатора да го дозареждам. :)
Мнението ми е че 6таците не са замислени да бъдат слагани в градски коли за задръствания...

duronman
22-06-2013, 13:24
Не е точно така, защото реално със зсгряването пада и волтажа, да бавен е празния ход, да не ме е оставяла колата, но 100% имам някакъв проблем. Малката шайба ще помогне за празен ход, но ще мъчи алтернатора във високи обороти.

pakumba
22-06-2013, 13:28
А на обороти колко държи, примерно на 2000?

Mury
22-06-2013, 20:53
А на обороти колко държи, примерно на 2000?

Не би трябвало да има разлика :photo::photo::photo:

---------- Post added at 20:53 ---------- Previous post was at 20:52 ----------


Не е точно така, защото реално със зсгряването пада и волтажа, да бавен е празния ход, да не ме е оставяла колата, но 100% имам някакъв проблем. Малката шайба ще помогне за празен ход, но ще мъчи алтернатора във високи обороти.

Я запали колата и я остави да работи 5-6 мин. отвори багажника и пипни клемите на акумулатора,ако някоя от тях грее,значи там имаш проблем.Имай предвид,че проблема със зареждането може и да е от маса.;-);-);-);-)

mordohy
22-06-2013, 21:42
Динамото би трябвало да започне да зарежда и при празния ход, както и да няма разлика във волтажа при празен ход и при високи обороти. Ако има, значи има рязък спад във мощността. Това се получава при липсата на една фаза, а това е или при пробил диод или при пробила намотка.
Дали е от клеми, маси, кабели и прочие е достатъчно да премериш напрежението на самото динамо, когато то падне на акумулатора. Ако е над 14 волта, то е във връзките, ако не-то проблема е в самото динамо. В темата е дадено какво , как да се мери и какво означават. По-малки шайби и прочие са просто простотии. Дори не ги споменавайте!
Такива неща не оправят проблема, а само го замазват!:pokey:

ecotronic
22-06-2013, 22:34
Ако се закачи едно осцилоскопче за секунди ще стане ясно дали липсва фаза.

Фазата може и да не липсва напълно но при прекъснал 1 диод от греца, ще липсва само един полу-период от едната фаза.

Другият подход (без осцилоскоп) означава разглобяване и мерене, което е доста по-мъчително.

duronman
23-06-2013, 11:26
Колкото и да ми се иска да подходя с осцилоскоп, ще пробвам по далеч по простия и груб метод:

1. Ще меря на самия алтернатор. Ако там положението е същото сменял цялата електроника, защото по щастливо стечение на обстоятелствата имам. Ако и това не оправи проблемът ще му мисля.

duronman
23-06-2013, 23:18
Със 100 зора, махане на биалетка, кормилен накрайник иоткачане на амортисьора падна алтернатора. Уви електроникаа от JTD се оказа друга. Утре пак ще ходи на стенд, да го видим.

mordohy
24-06-2013, 10:21
Колеги, просто сте уникални!:mrgreen::haha:
В темата, която съм ви посочил е описано как да премерите динамото за проблем във фазите и диодите, ама кой знае защо, пак ровите там, където е най-трудно. Електрониката е последното нещо, което може да е при така описаният проблем.
Мерете плюсовата клема на динамото към корпус за съпротивление, но на скалата където има едно диодче.
Като сложиш червената палка на плюсовата клема, а черната на корпуса, трябва да дава безкрайност. Като сложиш черната на плюсовата клема, а червената на корпуса-трябва да показва над 900 ома .
Ако показва по-малко, значи има прецакана фаза!
Не знам как по-опростено да ви го обясня.

ecotronic
24-06-2013, 10:56
Колеги, просто сте уникални!:mrgreen::haha:
В темата, която съм ви посочил е описано как да премерите динамото за проблем във фазите и диодите, ама кой знае защо, пак ровите там, където е най-трудно. Електрониката е последното нещо, което може да е при така описаният проблем.
Мерете плюсовата клема на динамото към корпус за съпротивление, но на скалата където има едно диодче.
Като сложиш червената палка на плюсовата клема, а черната на корпуса, трябва да дава безкрайност. Като сложиш черната на плюсовата клема, а червената на корпуса-трябва да показва над 900 ома .
Ако показва по-малко, значи има прецакана фаза!
Не знам как по-опростено да ви го обясня.

По този способ ще установи ако има диод с понижено съпротивление в обратна посока. Ако има прекъснал диод, така няма да го хване.
Трябва да разглоби алтернатора за да стигне до греца, да разкачи греца от статорните намотки и тогава да мери диодите един по един. Но това е трудоемка процедура и поради това осцилоскопът може да спести много време и труд.

С активен товар осцилограмата при изцяло липсваща фаза ще изглежда така (гледаме жълтата крива):

http://jaguar.professional.org/phpsine.php?1



При избил диод (прекъснал):

http://jaguar.professional.org/phpsine.php?2


Когато всичко е изправно:

http://jaguar.professional.org/phpsine.php?0

duronman
24-06-2013, 11:45
Колеги, просто сте уникални!:mrgreen::haha:
В темата, която съм ви посочил е описано как да премерите динамото за проблем във фазите и диодите, ама кой знае защо, пак ровите там, където е най-трудно. Електрониката е последното нещо, което може да е при така описаният проблем.
Мерете плюсовата клема на динамото към корпус за съпротивление, но на скалата където има едно диодче.
Като сложиш червената палка на плюсовата клема, а черната на корпуса, трябва да дава безкрайност. Като сложиш черната на плюсовата клема, а червената на корпуса-трябва да показва над 900 ома .
Ако показва по-малко, значи има прецакана фаза!
Не знам как по-опростено да ви го обясня.

Колега, правих го но не съм писал, защото резултатите са малко спорни. Мерих го, в едното положение е безкрайност, но в другото не е 900 ома, а повече, да де, оабче мерихме и перфектен либров алтернатор зареждащ идеялно и той беше така... за това и не писах, защото това не потвърждава или отхвърля нищо. Днес или утре ще отиде на по-сериозен стенд и ще си покаже.

Mury
24-06-2013, 11:54
Аз не мога да разбера,защо сваляш алтернатора,преди да си проверил за лоши връзки,защото в тази кола те може да са на няколко места..................:blah::blah::blah:

duronman
24-06-2013, 12:51
Както писах мерих и на клемите на алтернатора на работеща кола, същата история...

kolev
24-06-2013, 13:32
разкопчаваш тънкия зелен кабел който отива към алтернатора. даваш го тоя кабел към 12 волта така че да ходят към алтернатора. палиш и мериш напреженията. ако пак не са ок - от алтернатора е. сменял ли си реле регулатора.

duronman
24-06-2013, 14:42
Извинявай, не разбрах идеята. Значи към алтернатора са 2 кабела, тънъл и дебел, къде го давам към 12 волта, на самият алтернатор или ?

ecotronic
24-06-2013, 14:49
Този експеримент с подаването на +12V на тънкия кабел нищо няма да докаже. Ако проблемът е в калпави връзки между изхода на алтернатора (дебелия кабел) и плюсовата клема на акумулатора, напрежението пак ще е ниско, независимо от това че алтернаторът е изправен.

duronman
24-06-2013, 14:57
Не виждам логика в калпави връзки при мерене на самата клема. на алетнатора. Чакам да видим от стенда какво ще кажат, като стигнат до него. Веднага, като разреша проблема ще пиша ;)

ecotronic
24-06-2013, 15:12
Не виждам логика в калпави връзки при мерене на самата клема. на алетнатора. Чакам да видим от стенда какво ще кажат, като стигнат до него. Веднага, като разреша проблема ще пиша ;)

Нямах впредвид твоя случай. След като си мерил едно и също напрежение на клемите на акумулатора и директно на изхода на алтернатора, очевидно при теб проблемът не е заради калпави връзки.
Имах впредвид принципната методика, която предлага Колев.

mordohy
24-06-2013, 18:48
Колега, правих го но не съм писал, защото резултатите са малко спорни. Мерих го, в едното положение е безкрайност, но в другото не е 900 ома, а повече, да де, оабче мерихме и перфектен либров алтернатор зареждащ идеялно и той беше така... за това и не писах, защото това не потвърждава или отхвърля нищо. Днес или утре ще отиде на по-сериозен стенд и ще си покаже.
Това мерене може да го повторите и на малките диоди.
Тоест при махнат реле-регулатор на малките клеми. Понякога горят някой от малките диоди и няма достатъчно ток за електромагнитната намотка.
В твоя случай е добре да се сравнят и двете, защото има генератори с различни диоди и при едни е нормално 950 ома, при други 1200, а при трети направо 1500 ома.
Има и динама, при които ако не махнеш реле-регулатора можеш да се подведеш от резултатите.
И накрая да не забравяме, че може самото динамо да е клеясало и да не провежда добра маса от задната част към предната, където обикновено е хваната масата.
Не знам за какъв стенд говориш. но най-добре е на осцилоскоп, ако съвсем се закучат нещата.

duronman
24-06-2013, 20:01
Занесохме алтернатора свален. Сега е със сменен реле регулатор и лагер (той профилактично). Сега твърдят, че е супер. Като го сложим ще видим. Стенда върти алтернатора, пуска му товар до 100 или колкото трябва ампера и се вижда кляка ли, не кляка ли... в изолирана от автомобила среда, за да се отстранят, като опция други проблеми по ел. системата на колата.

mordohy
25-06-2013, 12:35
Занесохме алтернатора свален. Сега е със сменен реле регулатор и лагер (той профилактично). Сега твърдят, че е супер. Като го сложим ще видим. Стенда върти алтернатора, пуска му товар до 100 или колкото трябва ампера и се вижда кляка ли, не кляка ли... в изолирана от автомобила среда, за да се отстранят, като опция други проблеми по ел. системата на колата.
Извинявай, колега, ама такива стендове са играчки за непораснали деца и залъгалки за идиоти.
Като ще работиш професионално слагаш осцилоскопа.
А на всеки лаптоп можеш да му сложиш една програмка и да го направиш осцилоскоп.
Динамото е толкова проста система, че осцилоскопи, стендове и прочие неща са само доказателство, че тоя, който се занимава с тях е напълно некомпетентен!
Освен ако не се сблъскаш с абсолютно идиотска ситуация.
Три пъти пренавивах едно динамо на един Голф, до като не открих, че точно по средата на кабела от динамото до стартера, точно под радиатора, германеца е запоил едно тънко парче кабел, което да ограничава тока.
Получи се най-култовата авария за всеки ел. техник.
Напрежение има, ток няма:mf_Flush:
дано и в твоя случай се окаже някоя простотийка!

duronman
25-06-2013, 22:31
Това за осцилоскопа и лаптопа съм си го мислил. Така... проблемите продължават. Алтернаторът е с нова електроника, четки и лагер. Качваме го на колата и пак същата схема: на празен ход е ОК, когато е студена (защото тогава държи 1000 оборота). Като загрее празният е 650 оборота и с много консуматори напрежението е незадоволително, а в обороти е 13.5-13.6 малко по-добре от преди. Дори по разни чужди форуми намерих мнения, че част от колите имали температурни промени във волтажа нарочно и в по-горещо време го сваляли, за да не кипне някой акумулатор. Вече се чудя така ли да си карам и да не се занимавам или да търся проблемът (при положение, че явно около година и около 20 000км карам така) Утре ще продължавам да мъдря какво се случва.

mordohy
26-06-2013, 05:12
Това за осцилоскопа и лаптопа съм си го мислил. Така... проблемите продължават. Алтернаторът е с нова електроника, четки и лагер. Качваме го на колата и пак същата схема: на празен ход е ОК, когато е студена (защото тогава държи 1000 оборота). Като загрее празният е 650 оборота и с много консуматори напрежението е незадоволително, а в обороти е 13.5-13.6 малко по-добре от преди. Дори по разни чужди форуми намерих мнения, че част от колите имали температурни промени във волтажа нарочно и в по-горещо време го сваляли, за да не кипне някой акумулатор. Вече се чудя така ли да си карам и да не се занимавам или да търся проблемът (при положение, че явно около година и около 20 000км карам така) Утре ще продължавам да мъдря какво се случва.

Много пъти съм ги карал да ми покажат къде са тия термични ограничители, но до сега никой не ги е открил:hehe:
Празният ход ти е много нисък. Динамото няма нужните обороти.
Подай директно от акумулатора 12 волта на тънката жичка и виж дали има подобрение. Много ме съмнява да нямаш изгорял малък диод.

kolev
26-06-2013, 08:51
имат термокомпенсация реле регулаторите. в горещото е нормално да държат 13,6-13,8 даже 13,4 , а зимата - 14,4-14,6 даже 14,8. но не е нормално така да се променят при теб.
дай тънкия зелен кабел на 12 волта и измери как зарежда.

duronman
26-06-2013, 09:32
Нисък ми е празният ход... толкова си е на шестаците, какво да се прави. Ако беше по-висок градският разход сигурно с още литър - два щеше да скочи :D Днес по-късно ще ходя да я гледаме пак и ще споделям впечатления какво се случва.

ecotronic
26-06-2013, 10:27
Като казваш, че е сменена електрониката в алтернатора, това означава ли, че е сменен и изправителя?
Ако има нарушена изолация между навивки от статорната намотка, това би довело до понижено КПД и загряване.

Най-добре е някой колега със същия двигател, да замери напрежението за сравнение. Може да се окаже, че при всички е така.

mordohy
26-06-2013, 22:45
имат термокомпенсация реле регулаторите. в горещото е нормално да държат 13,6-13,8 даже 13,4 , а зимата - 14,4-14,6 даже 14,8. но не е нормално така да се променят при теб.
дай тънкия зелен кабел на 12 волта и измери как зарежда.
Абе те го имат, ама това не означава, че мери температурата на околната среда. Те са си за тяхната температурна стабилизация.
Ще ви напиша двойки!
То е същото като да твърдиш, че лятно време трябва да слагаш по-гъсто масло, а зимата по-рядко!
Това е важело, ама преди 40 години. Сега термостатите и вентилаторите гонят точност от 2-3 градуса.
Така и с реле-регулаторите!

joro1967
26-06-2013, 23:33
А мерил ли си напрежението при по високи обороти при топъл двигател. До колкото знам ,за да работи с пълния си капацитет на генератора му трябват поне 800 оборота. Все пак ,за да се генерира електричество трябва въртящо магнитно поле и когато оборотите са по ниски от тези за който е сметнат генератора няма как да развие пълния си капацитет на мощност. Моята каляска също е шестак ,нотихите ми не падат под 800.

old alfist
26-06-2013, 23:35
Закарай я при хора, които разбират от електроника.
При мен имаше всякакви проблеми с токове, включително и такива и се оказа едно елементарно реле струващо 5лв.

duronman
26-06-2013, 23:50
Да четох темата за релето за 5лв, което не било ОК и ми беше доста любопитно.

Днес ходих при разбиращите от токове, който реално сменяха и електрониката и т.н.

Казаха, че няколко алфи с шестак са ходили с това "оплакване" но на никоя не и бил паднал акумулатора (както и при мен не пада) и извадиха същото твърдение, че с толкова много консуматори, перки на клима, фарове и т.н. 600-650 оборота не му стигат на алтернатора за да покрие нуждите.

В обороти държи 13,5 - 13,6, което според тях било здравеословен волтаж за акумулатора, но зареждал по-бавно така. Другата седмица ще им я оставя да си поиграят още малко и ще видим. Много се надявах колеги със същия мотор да пуснат стойности, но уви...

Казаха, че са го мерили с осцилоскоп, няма загуби, всичко е ОК, алтернаторът е перфектен и всъщност се оказа, че и старото ми реле и т.н. са били ОК, но са ги сменили едва ли не профилактично...

Накрая ще послушам принципа на инженера - да не барам нещо, което работи!

Boby
27-06-2013, 09:20
Ако искаш да измеря как е при мен? Не е 2.5 ама....

600-650 оборота не са ли малко? 700-750 ми звучат по-добре.

duronman
27-06-2013, 10:03
Да, по-скоро са около 700 май. Много ще съм ти благодарен да мернеш при теб, но ако може на място с климатик, фарове, духалките вътре и каквото се сетиш :) И също така при загряла кола (добре загряла). Благодаря предварително!

Drag0
27-06-2013, 10:46
Оборотите на празен ход при загрял двигател са 700.
Аз съм с 2.5 24v. Още в пост 15 съм написал че и при мен е подобна картинката с напреженията, и въпреки това не пада акумулатора, не свети лампата.
Няма да се учудя да прегрява алтернатора при градско каране, който е отварял капака на арезе мотор лятото при 30 градуса знае за каква адска жега става въпрос.

duronman
27-06-2013, 12:34
Точно това е и моята теория. Явно си е така тази кола. Закачих и аз диагностиката - толквоа са оборотите 700-720. Все пак ще почакам и още някой колега да потвърди (просто да видим дали е масова проява). Те и тия дълги кабели до акумулатора неизбежно натоварват положението още. Акумулатор не ми е падал наистина никога, при все, че не е първа младост, а зимата си беше студена.

Boby
27-06-2013, 13:28
Така... измерих токовете на празен ход на буксата зад казанчето за антифриза.

Студен двигетел без консуматори - 14,3В
Студен двигател с вкл. къси светлини, подгрев на задното стъклото и климатик с перките на 1-ва скорост - 13,9В

Загрял двигател без консуматори - 14,3В
Загрял двигател с вкл. къси светлини, подгрев на задното стъклото и климатик с перките на 1-ва скорост - 13,8В

mordohy
27-06-2013, 13:51
Така... измерих токовете на празен ход на буксата зад казанчето за антифриза.

Студен двигетел без консуматори - 14,3В
Студен двигател с вкл. къси светлини, подгрев на задното стъклото и климатик с перките на 1-ва скорост - 13,9В

Загрял двигател без консуматори - 14,3В
Загрял двигател с вкл. къси светлини, подгрев на задното стъклото и климатик с перките на 1-ва скорост - 13,8В

Всичко изглежда наред!
Остава колегата, който твърди, че е от прегряване на динамото да е прав. Изглежда и много логично!
Кабели, намотки, диоди и транзистори- всички си увеличават вътрешните съпротивления и тока и напрежението падат.

duronman
27-06-2013, 15:19
Всичко изглежда наред!
Остава колегата, който твърди, че е от прегряване на динамото да е прав. Изглежда и много логично!
Кабели, намотки, диоди и транзистори- всички си увеличават вътрешните съпротивления и тока и напрежението падат.

Днес при студеното време навън всичко е точно и държи 14 волта дори загряла. Той моторът е 90 градуса, но под капакът не е като в крематориум :) Явно при 2 часа в задръстванията температурите при 35 външна стават непоносими. Ще разгадаем мистерията...

Много благодаря на Boby за меренето... има бира от мен, ако се видим някъде.

Boby
27-06-2013, 18:34
За бирата нямаш грижи ама първи виж да оправиш алтернатора.:grin:

duronman
27-06-2013, 18:35
Не искам да го свалям никога повече, повярвай ми :D

duronman
30-06-2013, 00:38
След 600км уикенда алтернаторът си държи 13.8 бетон... дали не е бил паднал капацитета на акумулатора и за това да се е държала така?

ecotronic
30-06-2013, 13:10
След 600км уикенда алтернаторът си държи 13.8 бетон... дали не е бил паднал капацитета на акумулатора и за това да се е държала така?

При понижаване на капацитета обикновено се наблюдава обратния ефект - по-високо напрежение на клемите, защото поради ниския си капацитет акумулаторът представлява малък товар за алтернатора.

Вероятно вместо капацитета имаш впредвид заряда на акумулатора.

duronman
30-06-2013, 19:47
Точно, благодаря за корекцията. Изразих се лаишки.

SIS
07-08-2013, 22:19
Преди 2 дена пуснах друга тема относно същия проблем, защото тази някак я бях пропуснал при търсенето. В общи линии имам същия проблем. Днес направих и едно мерене с осцилоскоп. Не се забелязва да липсват фази. Единственото странно нещо е , че на празен ход се получава синусоида (около 30 херца) с амплитуда +/- 200мВ. Когато се вдигнат оборотите (дори и с 200-300 оборота), синусоидата се изправя. Мерих и на друга кола, на която алтернатора държи твърдо 14.4В и там също я има синусоидата, но с два пъти по-малка амплитуда и дори при подаване на газ, не се изправя. Прикачил съм една снимка на осцилограмата на празен ход и една при 2000 оборота.
Вече съм склонен да вярвам, че проблема е в лоша връзка някъде в алтернатора. Но това как се доказва....?

ecotronic
07-08-2013, 22:27
Тези хармоници, които се наблюдават на празен ход може да се дължат на тръгнали лагери или лошо състояние на четки или колектори.

mordohy
07-08-2013, 22:45
Тези хармоници, които се наблюдават на празен ход може да се дължат на тръгнали лагери или лошо състояние на четки или колектори.

Точно така

SIS
07-08-2013, 23:06
Копирам от темата, която пуснах в общ технически.... (може би не сте я видели):


Малко предистория: от доста време забелязвам, че стрелката на волтметъра на таблото 'играе', но до сега го отдавах на нестабилна работа на алтенратора на празен ход (ниски обороти, които не му стигат) и/или грешка в самия уред (в редица теми във форума се дискутира, че не може да му се вярва). Та поради горепосочните причини и факта, че не съм има проблеми с акумулатора, не обръщах сериозно внимание. Преди известно време от спортна злоба и ей така за забавление се захванах да си проектирам ДРЛ + автоматични фарове. Та миналата седмица завърших 'проекта' и се заех с инсталирането в колата. Тъй като в модула следя напреженията, се оказа, че действително напрежението след старт на двигателя се мени....много.

Признаци: На контакт (преди запалване) на клемите на акумулатора имам 12.7В. След запалване се вдигат до около 13-13.2В. След като загрее, напрежението пада до 12-12.5В. При пуснати всички консуматори (климатик, фарове, вентилатори и т.н.) дори и при 3-4К оборота не мога да вдигна 13В на клемите на кумулатора. По време на работа пада дори под 12В. Прочетох доста теми и стигнах до извода, че все пак съм за ремонт на алтернатора.

При майстора:Описах симптомите и майстора беше категоричен, че проблем има. Оставих му колата, в очакване на повече подробности за пораженията. След може би 1 час ми се обади, че обтяжния механизъм е блокирал. Казах му да го сменя заедно с пистовия ремък. След още час ми се обади пак и ми каза, че има пробил диод и лагерите са за смяна, а четките все още ставали. Рабира се, казах му да сменя всичко, за да знам, че е направено добре. Майстора каза, че имал такъв ревизиран и дали има проблем да ми сложи него, което за мен не е проблем и се съгласих. Сметката набъбна доста, но все пак предпочитам да го направя добре. Взех си колата, след като замерихме. Още при замерването останах с впечатлението, че и майстора не е много убеден, че нещата са наред и за това доста обстойно следях как се държи алтернатора в следващите ден-два.

На пътя: На дълъг път (магистрали и извън града) уреда на таблото показва стабилно над 13В, както и моя ДРЛ модул. В града, обаче, нещата не са така - поведението е почти същото, както преди. Може би напреженетието е малко по-високо (0.5В), но това може да се дължи на куп фактори.

Пак при майстора: Обадих се на майстора и му обясних ситуацията. Той обвини оборотите на празен ход (750), защото според него трябвало да са 850 (по книжка ги дават 700+/-50). Но му обясних, че съм го мерил на 2000, 3000, 4000 и не забелязвам особена разлика. Когато колата е студена вдигам до 14.15В, но като започне да загрява максималното напрежение пада до 13.5-13.6В. По-лошото (според мен) в случая е, че не ги поддържа постоянно а флуктуира много в зависимост от товарите и оборотите. Та той се нави да отида и да видим какво става. След известни спорове се направиха малко замервания, които потвърдиха моите наблюдения. Пробвахме с чисто нов акумулатор - няма разлика в поведението. Разликата между напреженията на изхода на алтернатора и клемите на акумулатора е 200мВ, което е почти нищо. Това, мисля, отхвърля като възможност проблем в инсталацията. Консумацията при включени фарове, климатик, перки на макс е около 70А, което не би трябвало да е проблем за 120А-ов алтернатор. Изникна съмнение, дали алтернатора, който ми е сложил е наистина 120А. Човека ревизира стария ми алтернатор и го монтира него. Поведението остана същото.

Въпросите: Това поведение нормално ли е? На какво може да се дължи? Някой сблъсквал ли се е с подобно нещо? Как се държат напреженията при вас? Предложения? Предположения? Каквото и да е?

П.П. Не мисля, че има значение, но конкретната кола е Капа-та от подписа.

Алтернаторът би трябвало да е напълно ревизиран. Разбира се, не мога да гарантирам, но не вярвам майстора да ме пързаля. Това, което ме увери, че е сменил са четки и регулатор (като втория път настоях да ми върне оригиналния регулатор), лагери и един диод. Каза, че е проверил всички диоди и били здрави. За това, че е проверил всички малко се съмнявам. Остават само връзките вътре и може би диодите от възбудителната верига. Това, че няма липсваща фаза, но напрежението се измества, ме навежда на мисълта, че нещо смъква напрежението на всички фази т.е. нещо общо за всички. Може би центъра на звездата?

ecotronic
07-08-2013, 23:13
Статорната намотка е с изолиран звезден център.

mordohy
07-08-2013, 23:35
Обаче ако звездният център е с разкачена фаза, вече става мазало.Само двете фази правят един ток, който е сумарният от другите два, ама по синус от 120 гр.:calc:

SIS
07-08-2013, 23:35
Ами май се изчерпвам откъм идеи....

ecotronic
07-08-2013, 23:51
Колега, можеш ли да премериш диаметрите на ремъчните шайби - тази на КВ и тази на алтернатора. Визуално от осцилограмите ми се струва, че всичко с фазите е ОК. И все пак - добре е да пресметнем периодите на импулсите и да ги съпоставим с измерените.

mordohy
08-08-2013, 10:46
Ей сега огледах добре осцилограмите. Тая първата е с подчертано една фаза и то с пробил диод.
Втората е със стандартна осцилограма.

kolev
08-08-2013, 10:47
не мога да разбера какви напрежения ти държи алтернатора. ако в тази жега имаш на празен ход 13,4 с включени фарове и халогени, значи всичко е ок.
реле регулатора има термокомпенсация и при повишаване на температурата сваля напрежението. ако имаш достъп до него при работещ двигател и искаш да провериш това - отиваш в метро и купуваш спрей за почистване на клавиатури с отбелязано че съдържа само въглероден диоксид. обръщаш го надолу с главата и при работещ двигател пръскаш по реле-регулатора.
осцилограмите са ок. все пак това е алтернатор , а на изхода имаш и кондензатор който не може да се справи перфектно.
относно дрл. ако правиш някакъв микропроцесорен имай впредвид че точно заради тия къдреници се иска особено измерване на напрежението. при подаване на контакт започваш да записваш напреженията за някакъв период от 1-2 секунди примерно и после взимаш средноаритметичното. ако полученото е над 13,2 волта примерно , пускаш фаровете и преставаш да следиш напрежението до следващото подаване на контакт. ако не - измерването се повтаря докато не видиш 13,2 или не отпадне контакта.

SIS
08-08-2013, 11:26
Ей сега огледах добре осцилограмите. Тая първата е с подчертано една фаза и то с пробил диод.
Втората е със стандартна осцилограма.

Първата осцилограма е с друга времева скала. Тя представлява синусоида от поредици подобни на втората времедиаграма. Поради това си мисля, че нямам липсващи фази.
Имате ли представа как точно е реализиран центъра на звездата вътре в алтернатора? Крайщата на намотиките са запоени/заварени или стегнати с болт?


не мога да разбера какви напрежения ти държи алтернатора. ако в тази жега имаш на празен ход 13,4 с включени фарове и халогени, значи всичко е ок.
реле регулатора има термокомпенсация и при повишаване на температурата сваля напрежението.

Когато е студена, държи около 14.15В. След като загрее, не може да вдигне повече от 13.5В-13.6В. По-големият проблем е, че не ги държи. Според мен флуктуации от 13.5В до 12В не са нормални.


ако имаш достъп до него при работещ двигател и искаш да провериш това - отиваш в метро и купуваш спрей за почистване на клавиатури с отбелязано че съдържа само въглероден диоксид. обръщаш го надолу с главата и при работещ двигател пръскаш по реле-регулатора.
осцилограмите са ок. все пак това е алтернатор , а на изхода имаш и кондензатор който не може да се справи перфектно.


А какво ще проверя с това?


относно дрл. ако правиш някакъв микропроцесорен имай впредвид че точно заради тия къдреници се иска особено измерване на напрежението. при подаване на контакт започваш да записваш напреженията за някакъв период от 1-2 секунди примерно и после взимаш средноаритметичното. ако полученото е над 13,2 волта примерно , пускаш фаровете и преставаш да следиш напрежението до следващото подаване на контакт. ако не - измерването се повтаря докато не видиш 13,2 или не отпадне контакта.

Така е, но аз съм сложил филтър на входа, който измерва захранването и на този за светлинния сензор, така че не се налага допълнително филтриране (осредняване) в процесора. Направил съм праговете програмируеми (през меню) и вече няколко дена модула работи перфектно с напрежение на включване 13В и праг на защита 2.5В (при падане на напрежението с 2.5В т.е. 11.5В на входа за определено време се приема, че има проблем в зарядната система и ако не е тъмно се изключват всички светлини). Просто при монтажа на модула, открих проблема, защото тези нива бяха доста 'по-тежки' (13.6В включване и 0.5В пропадане).

ecotronic
08-08-2013, 11:37
Точно този алтернатор не съм разглобявал, но при всички други, които съм отварял, краищата на трите намотки са били запоени за изводите на диодите от изправителната плочка.

SIS
08-08-2013, 11:39
А как са вързани в общата точка (звездния център)?

ecotronic
08-08-2013, 11:42
А как са вързани в общата точка (звездния център)?

Също запоени. 3 проводника усукани, запоени и спойката изолирана в шлаух.

SIS
08-08-2013, 11:51
Звучи като надеждна връзка, но все си мисля, че точно там е проблема.......

kolev
08-08-2013, 11:53
1- флуктоации до 12 волта са нормални. на студена кола когато държи 14,5 пусни аварийките и гледай какво става.

2- с това ще видиш че падането на напрежението е от термокомпенсацията , а не проблем.

3- изпитания начин /този по който работят купешките модули/ е този който ти казвам. след включване на фаровете не трябва да следиш напрежението до отпадане на контакта и повторно включване. в твоя случай ако загасиш автомобила и веднага след това дадеш на контакт, фаровете ще светнат преди да си запалил. ще гаснат и ще мигат при включване на консуматори и аварийки. изпитания и работещ начин е - средноаритметично напрежението и при достигане на прага вече не го мериш.

4- връзките във всички стартери и алтернатори са с точкова заварка.

ecotronic
08-08-2013, 11:58
Звучи като надеждна връзка, но все си мисля, че точно там е проблема.......
Ако имаше проблем там, осцилограмите, особено втората нямаше да изглеждат по този начин. И все пак, ако има някакви съмнения по отношение на статорната намотка, то тя следва да се провери, като се разкачат изводите и от изправителя и
1 - се мери съпротивление (активно и индуктивно) с голям ток на измерване (под товар)
2 - се измери съпротивлението на изолацията и спрямо корпус с мегер.

SIS
08-08-2013, 14:03
1- флуктоации до 12 волта са нормални. на студена кола когато държи 14,5 пусни аварийките и гледай какво става.

За кратко време (при включване/изключване на големи консуматори) може би са нормални, но пропадания за 20-30 секунди....


2- с това ще видиш че падането на напрежението е от термокомпенсацията , а не проблем.

Аз не мисля, че пониженото напрежение е проблем. Пропадането до 12В, обаче, не ми се струва нормално.


3- изпитания начин /този по който работят купешките модули/ е този който ти казвам. след включване на фаровете не трябва да следиш напрежението до отпадане на контакта и повторно включване.

На мен ми се струва много по-добър и правилен подхода, който съм избрал. Следя напрежението през цялото време, което ми дава възможността да разбера дали има проблем със зареждането на акумулатора и ако имам, своевременно да ги спра, за да не хабя заряда.


в твоя случай ако загасиш автомобила и веднага след това дадеш на контакт, фаровете ще светнат преди да си запалил. ще гаснат и ще мигат при включване на консуматори и аварийки. изпитания и работещ начин е - средноаритметично напрежението и при достигане на прага вече не го мериш.

Ами....не е така. Това вече е въпрос на алгоритъм. Вече няколко дена го тествам (включително и ситуациите, които ти описваш) и за момента няма никакви проблеми или странно поведение. Когато загасиш автомобила и веднага след това подадеш контакт, фаровете НЕ светват преди да си запалил (прехвърлил границата, която си програмирал в ЕЕПРОМ-а). При включване и/или изключване на консуматори фаровете НЕ променят състоянието си. По принцип се захванах да правя ДРЛ + автоматични фарове за удоволствие и поради това, че все нещо ми липсваше в масово предлаганите. В случая проблема не е с моя модул, а просто покрай инсталацията му в колата, разбрах за проблема в алтернатора. С удоволствие, обаче бих обсъдил и модула (стига да не се сметне за спам). Ако някой има предложения, някои функции, които да се включат(може да съм пропуснал нещо) или нещо друго по въпроса за ДРЛ и автоматични фарове може да го обсъдим.


4- връзките във всички стартери и алтернатори са с точкова заварка.


Тази връзка е единствения общ за всички фази възел. Въпреки, че звучи като да е много добра връзка, не мога да измисля какво друго освен нея може да причинява такова поведение.

---------- Post added at 14:03 ---------- Previous post was at 13:44 ----------


Ако имаше проблем там, осцилограмите, особено втората нямаше да изглеждат по този начин.

А как би трябвало да изглежда? На мен ми се струва, че само при проблем там няма да се промени поведението на изправителя. Ако не се лъжа, във всеки един момент имаме верига: звезден център -> намотка1 -> диод1 -> товар -> диод2 -> намотка2 -> звезден център. Напрежението на изхода на алтернатора е с 200мВ по-високо от това на акумулатора, което означава, че проблемни връзки извън алтернатора няма. Диодите са си на местата (майстора твърди, че ги е проверил). Намотките явно са там, защото на осцилограмите се виждат. Остава да е нещо, което отмества всички фази на долу, което ме навежда на мисълта за обща точка. Единствената обща точка ми се струва , че е звездния център.


И все пак, ако има някакви съмнения по отношение на статорната намотка, то тя следва да се провери, като се разкачат изводите и от изправителя и
1 - се мери съпротивление (активно и индуктивно) с голям ток на измерване (под товар)

Ами аз практически това меря: 68А консумация и разликата при студено и топло ми дава разликата в съпротивленията. Трябва да се има предвид, че тук говорим за промяна в съпротивлението с 10-20 милиома.


2 - се измери съпротивлението на изолацията и спрямо корпус с мегер.
Осцилоскоп се намира, но мегер нямам :) .

П.П. Просто обсъждаме проблем! Надявам се никой няма да се обиди за това, че искам повече подробности или излагам вижданията си .

ecotronic
08-08-2013, 16:41
Повтарям, че ако ще се мери съпротивлението на статорните намотки, трябва да се мери и активното и индуктивното съпротивление - т.e - импедансът им (капацитивна съставка можем да приемем, че не съществува). Идеята е да се премери еднакъв импеданс на трите секции.

Защо смятам, че това е важно. Представи си че поради нарушена изолация 2 или няколко витки от една или повече намотки са окъсили. Това би довело до греене на намотката и понижаване КПД - то на алтернатора. Иначе всичко друго си му е наред на алтернатора.

ecotronic
08-08-2013, 21:52
Направих малко сметки и нещо не разбирам.
От втората осцилограма виждам, че импулсите са с период 60,6 ms. Това прави честота 16,5 Hz. Като разделя на 6 заради това, че те се получават на изхода не трифазна схема грец и без да отчитам формата на роторния магнитопровод, който вдига още честотата, получавам честотата на въртене на ротора 2,8 Hz. или 166 оборота в минута !?!?
Как е възможно това при 2000 оборота на КВ?

Или ако приемем, че шайбата на алтернатора е 2 пъти по-малка от тази на КВ, при 2000 оборота на КВ роторът на алтернатора ще се върти с 4000 об/мин. Като вземем впредвид това, че на всеки оборот се генерират по 6 импулса (пак ако приемем, че рототният магнитопровод е само с 2 полюса), излиза, че честотата на генерираните импулси трябва да е 400 Hz. Съответно периодът им трябва да е 2,5 ms вместо измерени 60.6 ms

SIS
08-08-2013, 23:08
Втората осцилограма е с 200 микросекунди на деление. Което ще рече, че за една фаза имаме 400 микросекунди. Тъй като мерих няколко пъти, не съм убеден че тази снимка е точно при 2000 оборота. Но при 1500, 2000, 3000 картинката беше еднаква - всички фази са си там.

ecotronic
09-08-2013, 11:08
Ясно. Така бива. Видях, че делта X е отчетено = 60,6320ms и затова се зачудих.

duronman
09-08-2013, 16:43
Е.. изпуши ми май едната намотка на алтернатора, явно е била тръгнала да пробива отдавна. Ще сменяме ротора и така.

mordohy
10-08-2013, 11:12
Е.. изпуши ми май едната намотка на алтернатора, явно е била тръгнала да пробива отдавна. Ще сменяме ротора и така.


Ха така!
От кога ви го казвам!
За първата диаграма мен не ме интересува времевия интервал, а формата на кривата на тока. Ясно се вижда, че има долна синусоида.

Освен това съществуват генератори, на които статора е свързан в триъгълник. Схемата не предлага звезден център, но има други преимущества.

duronman
12-08-2013, 18:45
Еееми, явно му е дошло времето. Сега мистерията е мога ли да сложа (пасва ли, като монтажни дупки алтернатор от Lancia Kappa или не. Отделно, ако не пасва купувам алтернатор на добра цена (може и с преебани четки и т.н.) защото по моргите искат крайно нереалистични суми.

duronman
13-08-2013, 16:27
Смених алтернатора с друг втора ръка иии... отново зарежда добре студен и като загрее с консуматори пада на 12.9 - 13.2. Не знам какво да правя вече :(

Boby
13-08-2013, 22:53
Смених алтернатора с друг втора ръка иии... отново зарежда добре студен и като загрее с консуматори пада на 12.9 - 13.2. Не знам какво да правя вече :(

Нищо. Караш си и да не ти пука! Щом няма проблем с акумулатора и консуматорите карай така.

Drag0
13-08-2013, 23:12
Нищо. Караш си и да не ти пука! Щом няма проблем с акумулатора и консуматорите карай така.

Още на първата страница от темата посъветвах колегата да не пипа но не слуша.

duronman
13-08-2013, 23:15
Е статорът е щял да изгори така или иначе, сега пони имам части, ако на някой му трябват да свирка :) Ново реле, хубав ротор и лагери ;)

Drag0
13-08-2013, 23:23
Е статорът е щял да изгори така или иначе, сега пони имам части, ако на някой му трябват да свирка :) Ново реле, хубав ротор и лагери ;)

Дали е щял да изгори или е станало от отваряне/затваряне/ръчкане можем само да предполагаме. :tequilla:

duronman
14-08-2013, 16:23
Днес мерих още 2 коли със същия мотор и положението е 1:1 като при мен и явно си работят безпроблемно така. Явно наистина не съм спазил първото правило на инженера: когато нещо работи, не го пипай...

Bobiuzunov
26-06-2014, 20:07
Така,да изтупам темата малко от прахта,имам подобни проблеми като на колегата описани в 1-ят пост.Колата не беше палена 10-а дни,вчера отивам в гаража да я изкарам и ядец,не иска да да запали,ток има но слаб,запалих като и подадохме ток от друга кола с кабели,покарах я малко и почна да пали,но днес сутринта пак няма палене.Акумулатора е нов на 6 месеца и е в гаранция,но днес мерих с мултицета и празен ход е 12,5-12,6 с доста консуматори,при спрян климатроник,но работеща перка на 2-ра степен беше 13.4-13.5 това ми се струва малко,но като гледам постовете по нагоре се замислям дали имам проблем с алтернатора или не?Замерването го направих след като бях запалил колата с кабели,тоест с изтощен акумулатор.

Bobiuzunov
28-06-2014, 16:57
Вече е установено на 100%,че алтернатора е за ремонт,днес мерихме и на кабелите които излизат от него и беше 12.3-12.4,тоест нищо.Сега въпроса е да отремонтирам този или да търся друг втора ръка?Иначе като гледам къде е наврян ще е веселба?

mordohy
28-06-2014, 22:16
Ремонтирай си твоя. Не искам да споря, но си мисля, че колегата просто си е сменил динамото с такова, което има същият проблем. Повредата може да е хронична, което не означава, че е допустима. Може просторежима на динамото да е толкова тежък, че масово да се скашкват.

Bobiuzunov
28-06-2014, 22:23
Да и аз това си мисля,каквото има за смяна ще се смени,другия вариант е да търся рециклирано,знам че в София на ъгъла между Раковска и Сливница имаше май магазин,но трябва да му намеря кординати за да видя дали имат.

Bobiuzunov
27-07-2014, 14:32
Взех друг алтернатор,който беше ревизиран преди да се качи на колата,сега всичко е ОК на празен ход зарежда 13.6-13.7,моето което свалих ще го дам да го отремонтират и ще ми седи резерва докато имам колата.

Bobiuzunov
03-08-2014, 22:09
Още след качването на новия алтернатор ми направи впечатление,че на някое от паленията лампата за зареждането остава да свети,но ако вдигна оборотите с 50 например изгасва веднага,това става на 10-15 паления веднъж.Иначе си зарежда нормално,това което съм описал по горе проблем ли е?

mordohy
03-08-2014, 22:17
Боби, след сряда съм в Хотово за пет дена. Ако искаш ми чукни да се видим. Ще замеря динамото и ще ти кажа какво му е. Ако не го оправим, поне ще се видим.
Телефона ми е 088 77 33 174.
Имам и вивакомски, ама на село няма покритие.
Иво.

Bobiuzunov
03-08-2014, 22:29
Ок ще се радвам да се запознаем и да изпием по някоя друга бира :th_up: Ще ти звънна в четвъртък или петък тогава.Това проблем ли е или да не се притеснявам?

duronman
17-08-2014, 00:17
Колеги, какво стана, вече незнам така ли са си или какво... и моят акумулатор пак се опитва да пада при режими на каране яко градско с климатик и фарове. Накрая ще го сваля и ще го рециклирам, но вече имам и теория за утечка :D

Bobiuzunov
17-08-2014, 10:00
Да провери си за утечка,може и от там да ти е проблема.Иначе колко зарежда алтернатора с консуматори и без тях?

duronman
17-08-2014, 15:45
Заредих акумулатора на зарядно. И го сложих на колата. Палене на място до загряване на перки без пипане на газта - 20 минути. В началото зареждаше около 14.3 и падна до 14.0 при напълно загрял двигател и пусната перка. Загасих колата, запалих я отново и излязох за 5-6 километрово кръгче. Пуснах нарочно климатика, фаровете, музиката и т.н. След кръгчето показваше 13.7 при пуснати всички консуматори и 13.4-13.5 при всички консуматори + перката на радиатора на втора степен (в общи линии без значение дали е на празен ход или в движение). Мнение?

ecotronic
17-08-2014, 16:26
Заредих акумулатора на зарядно. И го сложих на колата. Палене на място до загряване на перки без пипане на газта - 20 минути. В началото зареждаше около 14.3 и падна до 14.0 при напълно загрял двигател и пусната перка. Загасих колата, запалих я отново и излязох за 5-6 километрово кръгче. Пуснах нарочно климатика, фаровете, музиката и т.н. След кръгчето показваше 13.7 при пуснати всички консуматори и 13.4-13.5 при всички консуматори + перката на радиатора на втора степен (в общи линии без значение дали е на празен ход или в движение). Мнение?

Мисля, че всичко си е наред по отношение на зареждането.
Ако пада бързо акумулатора, търси причината в по-голяма утечка или в самия него.

duronman
17-08-2014, 16:58
Бъроз бързо... просто след 2 месеца каране само градско и само на климатик се беше позадъхал, след дозареждане на зареждачката изкарва 12.9-13.0 час след сваляне, мисля че е читав. Мислех да му правя и десулфатизация, но е голяма играчка и нямам време в момента. Притеснението при алфата е единствено в това, защо спада волтажът при много загряла кола. Алтернаторът е тестван с голям товар на стенд и няма проблеми. Дали не почва да прави утечка някъде, като загрее... ако не пада акумулаторът мисля да не пипам повече.

ecotronic
17-08-2014, 17:20
Градското каране с включени много консуматори е най-тежкият режим за всеки акумулатор. В такава ситуация е добре да се сваля на всеки 2 - 3 месеца и да се зарежда добре на зарядно.
Зависимостта, която наблюдаваш на напрежението от околната температура, за много алтернатори се дължи на фабрично-заложена температурна-компенсация. Това се прави с цел при по-студено време зарядното напрежение да е максимално високо и така да се компенсират и по-тежките за акумулатора експлоатационни условия.

barash
13-03-2015, 11:34
Колеги за да не пускам нова тема ,ще си позволя тук да споделя моя проблем.
От известно време забелязвам,че като запаля колата(студена) имаше едно дрънчене от към лагера на климатика(смениха го) и след една седмица пак почна да дрънчи но дрънчи 2 3 мин и спира.
После замерване как зарежда и се оказа,че по-време на дрънченето зарежда 13,2-13,3,спира дрънченето и вече показва 13,7 14,0 в зависимост от консуматорите.
За да не ми дрънчи защото е крайно дразнещо,свалих алтернатора и на стенд там всичко беше наред 13.9 и с консуматор 14.2 но въпреки това смениха лагери колектора и четките,диодната плоча нямаше забележки.
Разбира се и фраулайф шайбата беше сменен абе пълно обслужване.
Пак обратно на колата да ама не пак същата работа,дрънчи при запалване(13.2),
спира да дрънчи след 1 2 мин(13.7 13.9).
Вече не знам къде да гледам и какво да правя.
п.п. При влажно време няма дрънчене но пак си зарежда първите минути 13,2 и после отива на 13.7,9

ecotronic
13-03-2015, 12:15
Възможно е дрънчането да идва от някоя друга ролка и това да става при по-голямо натоварване на ремъка.
Непосредствено след като запалиш, алтернаторът товари ремъка, докато позареди акумулатора. Това обяснява и измереното по-ниско напрежение в началото. Възможно е дрънчането да идва и от демпферната шайба на КВ, ако е тръгнала да се къса.

barash
13-03-2015, 12:50
Демпфера е здрав,шума е от компресора-шайбата,
когато се намокри спира да дрънчи.
Няма значение колко е стегнат пистовия ремък,
палиш и дрънченето започва(след 3 4 сек) и спира след 1 2 мин.

alfista 96
13-03-2015, 13:28
Демпфера е здрав,шума е от компресора-шайбата,
когато се намокри спира да дрънчи.
Няма значение колко е стегнат пистовия ремък,
палиш и дрънченето започва(след 3 4 сек) и спира след 1 2 мин.

А като свали алтернатора,проверихте ли фрайлауфа/шайбата на алтернатора/ ?

ecotronic
13-03-2015, 13:31
Разгледай добре ремъка от вътрешната страна, да не се е набило някое камъче в каналите. Може звукът да идва от това и като позагрее ремъкът, поомеква и камъчето потъва и не дрънчи.

nicola 59
13-03-2015, 14:46
Ето момчета да споделя и аз една мистерия.След рамонт на мотора,почва едно страшно дрънчене,стържене,чукане,наречето го както искате вие,ма иде от ремъка на динамото.Понеже имах проблем с маслената помпа,и я свалях 3 пъти,почнах постепенно ,да елиминирам възможните пробеми,а именно,първо смених компресора на климата,понеже си беше от колата,а не от този мотор,после и двете ролки,заедно с оптегача,без резултат,единствен възможен виновник,остана динамото,при третото разглобяване,за помпата,си уплатних времето с вадене на дългата полуоска и ново динамо,ма пак сме в изходна позиция,нема разлика,та в момента на колата са останали стари,само помпата,на хидравлика,шаибата,на кол.вал.и ремъка.Ремъка казвам ,че е стар,ма е на 1000 км,беше си на мотора преди да закове,и не е имало проблеми.Значи за мене не е проблем,да сменя веднага и помпата на хидравликата,и шаибата,ма загатката иде от факта,че като капнеш малко вода,с едно шише на ремъка,веднага се оправя,за около 5 минути,докато исъхне,и дрънчи само когато колата е студена,дрънчи скърца ма яко,после като позагрее изчезва,на бавен ход,и се появява при форсиране,та не ми се затрива да свалям колектора,и да сменявам помпата,без резултат.Даите идеи че ми писна.

ecotronic
13-03-2015, 15:03
Наскоро Мариан (Linkestis) имаше подобен проблем:

http://clubalfaromeo.com/forum/showpost.php?p=1388544&postcount=3678

и доколкото разбрах, го реши, като смени ремъка.

Ето го и клипа с проблема му:

https://www.youtube.com/watch?v=24SBzBxyLhI

ZaRoo
13-03-2015, 16:52
Сменяи ремъка.

barash
13-03-2015, 19:05
Да тук в клипа си плаче за ремък но при мен звука е металически/тенекиен и спира след като натоварването намалее.

nicola 59
13-03-2015, 20:26
Ремък момчета ,невероятно ,но факт,металически звук,с една дума стържене,за да стигна до подмяна на динамото изводите си ги правете вие,как е бил звука.Ремъка е на около 1500 км.Нямам обяснение ,големо МЕРСИ на Екотроник,за помощта и клипчето,благодаря и на другите колеги които се отзоваха ,за другия колега съвет от препатил смени си първо ремъка.

barash
13-03-2015, 20:48
Ще го сменя тоя прехвален Конти да видим ко ша стане.

nicola 59
13-03-2015, 21:13
Моя също беше конти,ма преди да пипаш,запали колата и като свири,а при мене дращише ,полеи ремъка с едно шише вода ако спре ,значи 100 процента е от него.Новия които купих днес е Гудиър.

Zlobich
13-03-2015, 21:18
Не е нужно цяло шише вода да му лискаш, запали колата полей леко ремъка, изчезне ли скърцането купуваш нов ремък и си в джаза. Моя свиреше по същия начин.

old alfist
14-03-2015, 00:44
Може да ви се струва еретично, но ремъците и ролките на DAYKO са много добри.

barash
14-03-2015, 14:04
Няма спор,за една година паразитна и ексцентрика ръждясаха пробег 16к.
Ангренажния ремък,пък той църка но не се влияе от вода при него след 1500об. е тишина?
Дайко ела ми разправяй.

barash
19-03-2015, 22:22
М даааа,смених ремъка и нещата заспаха,няма го досаднато црънкане.
Само не ми е ясно защо при първо палене зарежда 13.2-3 около минута-две и после отив 13.8-9,някакви идеи?

ecotronic
20-03-2015, 10:23
М даааа,смених ремъка и нещата заспаха,няма го досаднато црънкане.
Само не ми е ясно защо при първо палене зарежда 13.2-3 около минута-две и после отив 13.8-9,някакви идеи?

Непосредствено след като запалиш, напрежението на акумулатора е възможно най-ниско и му трябва малко време за да се вдигне.

Накратко - всичко си е в реда на нещата.

156
20-08-2018, 16:59
Да вдигна темата малко, сега и аз имам такъв проблем - усъмних се след като забелязах как интериорните лампи светват по-силно при подаване на газ. Нямам никакви грешки или светеща лампа за алтернатора или проблем с паленето. Измерих напрежението по това, което вижда ECU-to и при загряла кола на празен ход дава малко над 12.00 волта! Ето и графика, на която ниските стойности се получават от празен ход при задръстване са почти 12.00 волта. Пиковете са от подаването на газ да помръдна 20на метра.
Сутрин, при палене на изцяло студена кола, напрежението е 12.1 - 12.2 волта, което не пречи да запаля...

ecotronic
20-08-2018, 17:09
Твърде е вероятно да има пукнал диод от изправителната плочка или прекъснала фазова намотка. Това може да се установи с осцилоскоп. Може и в четките да е проблемът.

Trenkata
21-08-2018, 10:52
Малко е,ти не зареждаш,а черпиш,аз минах по тия път,при мен беше пробил диод в плочката.

Boby
21-08-2018, 20:59
По-добре мери с мултицет на акумулатора или си купи волтметър за запалката. По 12лв. са. Много пъти съм сравнявал показанията на диагностиката и тези на акумулатора измерени с мултицет. Винаги диагностиката показва по-малко отколкото е реално на акумулатора. Или диагностиката лъже или захранването на компютъра е по-ниско поради лоши връзки. При мен на моменти напрежението също пада на 12V при пуснати много консуматори на празен ход и висене по светофарите. От месец съм с "нов" алтернатор, който се държи по същия начина като стария и не мисля, че има някакъв проблем. Измери с мулицет какво напрежение идва на акумулатора. Ако пак е 12V на студена кола значи има проблем. Нормално е да е м/у 13,5-13,9V

156
22-08-2018, 15:54
Ще го премеря, макар че ми е малко странно компютър оригинален марков да показва по-неточно от някакъв китайски мултиметър. Кабелите като цяло са в отлично състояние, не вярвам да има утечка или лоша връзка към ЕКУ-то. Но ще проверя тия дни и ще докладвам. Иначе, ако е диодна плочка или реле регулатор, трудно ли се сменят? Трябва ли да се откача алтернатора?

ecotronic
22-08-2018, 16:09
Не съм сменял диодна плочка на точно този модел алтернатор, но обикновено смяната и налага разглобяването му.

Trenkata
22-08-2018, 19:50
Самата смяна на плочката не е страшна,виж при свалянето на алтернатора има лека драма.

mordohy
22-08-2018, 21:45
Мери, колкото се може по близо до генератора! По бордовата мрежа може да имаш най-разнообразни резултати!
Любо ти каза и за четките, разбирай, че може и пръстените да са изтъркани. Има ги като резервна част, но дори аз трудно ги сменявам, без да счупя един - два.

Tasho
22-08-2018, 21:58
Според мен може да са или четки или колектор. Първата ми италиянка беше Темпра и там като замина диодната плочка, направо светна, че не зарежда. Сега на Алфата имаше проблем с лагерите и тъй като алтернаторът, който взех втора ръка се оказа неработещ, занесох моето на ремонт. Старият колектор, единият беше доста износен, но четките казаха, че били ОК и нямало нужда от смяна. Качих алтернора след ремонта и закова на 13.8-14.1 на празен ход и високи обороти при включени консуматори - всички. Преди ремонта не съм го мерил, но ми направи впечатление, че някак си всичко е с една идея по-ярко.

mordohy
22-08-2018, 22:09
С възрастта човек поумнява, малко преди окончателно да изкукурига. Всеки един модел и марка имат своите особености. Едни работят добре на 13.2-6 волта, а други изискват 14.6-8 волта. Различно се държат и под товар.
Освен това и акумулаторът.... ако е изкукуригал ще лапа по-малко ток, съответно и напрежението в мрежата ще е по-малко. Защо-отговорете си сами.
Гледайте как се чувства колата ви, а не как вие искате да бъде. И в живота е така. Не бъдете максималисти, защото ще се препънете! :)

ecotronic
23-08-2018, 11:13
Диодните плочки основно дефектират по 2 възможни начина - диоди прекъсват или пробиват. В зависимост от това и симптомите са различни. В първия случай пада КПД - то на алтернатора. Във втория - пробилият диод пуска отрицателна полувълна на изхода, което се оказва товар. Демек този вариант е по-неприятният.

156
10-09-2018, 09:46
Малко развитие по темата - напрежението пада само ако включа климатика, ако не е включен дори при загрял двигател държи 14.0 .. 14.1. С други консуматори пада до 13.9 .. 13.8.
Има обгаряне около контактите на релето за климатика и самото то доста грее (сменил съм го с ново - същата работа). От друга страна предпазителят (30А) е здрав, а самият климатик работи без проблем. Чудя се колко би трябвало да е консумацията на климатика?
ПП: Гледах с осцилоскоп (джобен китайски) и фазите изглежда да са налични и трите (има накъдряне като на картинките на ecotronic)

ecotronic
10-09-2018, 10:52
Малко развитие по темата - напрежението пада само ако включа климатика, ако не е включен дори при загрял двигател държи 14.0 .. 14.1. С други консуматори пада до 13.9 .. 13.8.
Има обгаряне около контактите на релето за климатика и самото то доста грее (сменил съм го с ново - същата работа). От друга страна предпазителят (30А) е здрав, а самият климатик работи без проблем. Чудя се колко би трябвало да е консумацията на климатика?
ПП: Гледах с осцилоскоп (джобен китайски) и фазите изглежда да са налични и трите (има накъдряне като на картинките на ecotronic)

Основната консумация през въпросното реле е от вентилатора на купето. Премери стойността на напрежението на празен ход на мотора при минимални и при максимални зададени обороти на вентилатора.
Не е зле да премериш и тока на консумация при двата режима. Не знам, колко точно е номиналната мощност на вентилатора, но не би трябвало да е по-голяма от 250 W. Т. е - ако измериш ток по-голям от 20 А, вероятно има нещо гнило с него.

156
11-09-2018, 12:08
Само се чудя с какъв амперметър да направя измерването, че моите са до 20А макс. Най добре е май с ампер клещи за постоянен ток, ама нямам и не знам дали си струва да се купят за едната проба.

ecotronic
11-09-2018, 12:37
Започни меренето при минималните обороти и увеличавай оборотите, като следиш тока с уред до 20A. Ако видиш, че токът достига 20А а зададените обороти са далеч от максималните, работата е ясна.

Иначе по-голям от 20A ток можеш да премериш с помощта на шунтово съпротивление с ориентировъчна стойност - 0,05 Ома, като мериш напрежението върху него.

Точната стойност на съпротивлението ще определиш, като измериш с уреда ток < 20A през него и напрежението върху него.

Естествено ще има някаква грешка от ppm/C, но това няма да е от съществено значение в случая.

mordohy
12-09-2018, 10:16
Малко развитие по темата - напрежението пада само ако включа климатика, ако не е включен дори при загрял двигател държи 14.0 .. 14.1. С други консуматори пада до 13.9 .. 13.8.
Има обгаряне около контактите на релето за климатика и самото то доста грее (сменил съм го с ново - същата работа). От друга страна предпазителят (30А) е здрав, а самият климатик работи без проблем. Чудя се колко би трябвало да е консумацията на климатика?
ПП: Гледах с осцилоскоп (джобен китайски) и фазите изглежда да са налични и трите (има накъдряне като на картинките на ecotronic)
Значи всичко ти е наред.
Не ръчкай!