PDA

View Full Version : Въпрос каране без акумулатор.



evolintend
05-07-2013, 20:01
Здравейте.По една причина ми се счупи каумулатора.Запалих колата с друг след което го махнах и карах около 20 км.По лоша съдба може би, ми потъна съединителя май ми гръмна помпата защото изтече масло хидравлично под колата капещо някъде от около предната част г/д под акумулатора.Под потъна имам впредвид направо се чук едно пук и потъна додолу и край не се вдигна. Между другото и светнаха лампите по таблото без тази на маслото малко преди това.Въпросът ми е дали моята глупост е направила това с съединителя или просто му е дошло времето и дали да очаквам още преебани неща.Благодаря.
Колата е алфа 147 jtd 2001

rossenvn
05-07-2013, 21:02
Здравейте.По една причина ми се счупи каумулатора.Запалих колата с друг след което го махнах и карах около 20 км.По лоша съдба може би ми потъна съединителя може би ми гръмна помпата защото изтече масло.Между другото и светнаха лампите по таблото без тази на маслото малко преди това.Въпросът ми е дали моята глупост е направила това с съединителя или просто му е дошло времето и дали да очаквам още преебани неща.Благодаря.
Колата е алфа 147 jtd 2001

Акумулатора и съединителя нямат връзка. Какво масло ти изтече? Съединителя е със спирачна течност, а не е с масло! Спирачки имаш ли? За моторното масло ли ти свети лампа?

mordohy
05-07-2013, 21:28
В момента , в който си врътнал ключа, динамото още е подавало ток. Ключа прекъсва някои вериги, но по други през крушките на таблото протича за момент ток и те светват.
Ако за 20 км. не си думнал инсталацията, значи кондензатора на динамото е здрав.
Нищо не е станало!
По въпроса може много да се каже, но това е краткото ми мнение.

myato
05-07-2013, 21:29
Здравейте.По една причина ми се счупи каумулатора.Запалих колата с друг след което го махнах и карах около 20 км.По лоша съдба може би ми потъна съединителя може би ми гръмна помпата защото изтече масло.Между другото и светнаха лампите по таблото без тази на маслото малко преди това.Въпросът ми е дали моята глупост е направила това с съединителя или просто му е дошло времето и дали да очаквам още преебани неща.Благодаря.
Колата е алфа 147 jtd 2001
Ако си карал дълго време въобще без акумулатор, може да си изпушил един куп неща. Акумулаторът, дори и повреден е "балансиращ" товар за генератора.
И какво значи "може би ми потъна съединителя". Той или е потънал или не и разликата е драстична.
Сложи здрав акумулатор и я закачи на диагностика да видиш какво е записала. Изтрий грешките и запали. Ако всичко е наред, иди си пусни тото.

ecotronic
05-07-2013, 21:47
Както вече казаха колегите, никак не е добре за електрооборудването на колата да се кара без акумулатор. Особено на по-високи обороти на двигателя.
И все пак, ако някога ви се наложи да правите това по неволя, карайте с включени по възможност повече големи консуматори, като фарове, вентилатор, отопление на задното стъкло и се стремете да карате на възможно по-ниски обороти на двигателя.

mordohy
05-07-2013, 21:56
Разковничето е, че акумулатора влиза в схемата на динамото като кондензатор с голям капацитет. Това не позволява да се самовъзбужда динамото.
Старите имаха свойството, като се откачи акумулатора да се самовъзбуждат и да вдигат напрежението до към 60-70 волта и изгаряше всичко включено.
После му намериха цаката и сложиха един кондензатор на самото динамо и тия простотии престанаха.
Интересното е, че когато динамата нямаха тая защита и непрекъснато повтарях, да не се откача края на акумулатора при работещ мотор и да се цъка на клемата, тогава почти всички гъзарееха и ми казваха:
-Абе аз постоянно си го правя и ми няма нищо! Акъла тоже.
Сега, когато тоя проблем е отстранен, всички дават съвети, сякаш динамата са от тия, старите!:rotfl:
Абе няма угодия!
За това и по-горе казах, че много може да се пише по темата

ecotronic
05-07-2013, 22:15
Разковничето е, че акумулатора влиза в схемата на динамото ......

Трябва някой ден да обясниш защо винаги, когато говориш за алтернатора, ползваш този термин. Убеден съм, че го правиш нарочно, но не знам, защо :)

mordohy
05-07-2013, 22:52
Трябва някой ден да обясниш защо винаги, когато говориш за алтернатора, ползваш този термин. Убеден съм, че го правиш нарочно, но не знам, защо :)
Динамо е обобщено понятие.
Алтернатор е маниерничене от генератор.
Динамо е по-понятно за повече хора.
За специалистите няма значение как го наричаш. Предполага се, че ще те разберат!:rotfl:

mrwrong
06-07-2013, 00:07
Нямаш си и представа колко голяма е разликата между динамо и алтернатор. Освен че са електрически машини които се използват за генериране на ток нищо общо няма между тях. В съвременните автомобили се използват само алтернатори. Динамо имаш на колелото :)
Ако те интересува повече мога дълго да обяснявам ( все пак съм ги учил четири години ) или сам попитай чичо Гугъл :)

Бобби
06-07-2013, 01:14
Нямаш си и представа колко голяма е разликата между динамо и алтернатор. Освен че са електрически машини които се използват за генериране на ток нищо общо няма между тях. В съвременните автомобили се използват само алтернатори. Динамо имаш на колелото :)
Ако те интересува повече мога дълго да обяснявам ( все пак съм ги учил четири години ) или сам попитай чичо Гугъл :)
Теория и практика...много различни неща......
Ако ти кажа, че съм използвал жива жаба за кондезатор на една жигула и я вързах за делкото, за да не залепва чукчето и наковалнята...ще ми повярваш ли...?.....просто проблем на пътя...свърши ми шкурката да ги зачиствам.....за да върви колата....наблизко блато и проблема решен.....
п.п. само да не ме емннат еколозите....:no:

Alexanderbb
06-07-2013, 09:07
какво се разбира под "СЧУПИ МИ СЕ" да не е изтекъл електролит в коша на мотора и от там също да има поразии

ecotronic
06-07-2013, 11:09
Нямаш си и представа колко голяма е разликата между динамо и алтернатор. Освен че са електрически машини които се използват за генериране на ток нищо общо няма между тях. В съвременните автомобили се използват само алтернатори. Динамо имаш на колелото :)
Ако те интересува повече мога дълго да обяснявам ( все пак съм ги учил четири години ) или сам попитай чичо Гугъл :)


Правилното определение е това, че динамото произвежда постоянен ток а алтернаторът -променлив. Правилното събирателно понятие е "генератор".
Поради това устройството, което генерира електричество при велосипедите също погрешно бива наричано динамо, защото то произвежда променлив ток и поради това следва да се нарича алтернатор.

Накратко - много често в разговорния език не използваме правилните изрази.

evolintend
06-07-2013, 12:45
Това което стана е че ми се пукнал акумулатора и изтекла една клетка.24 часа по късно като го разбрах запалих и тръгнах без акумулатор въобще до магазина да купувам (нз и аз защо го махнах мислех че няма да има проблем).По пътя за магазина изгърмя съединителя (потъба до долу).Дали едното е в последствие на другото.Дали тая киселина ще разяде цялата кола като се естекла надолу?
Също така маслото което потече беше хидравлично не от двигателя.В момента е пред майстор да бъде видяна в Понеделник и ще съобщя какви щети има.

Alexanderbb
06-07-2013, 20:36
Е един спрей с обезмаслител няма да навреди да се пръсне където е текло въпреки че то вече каквото е имало да става е станало. От съединителя ти е потекла спирачна течност а не хидравлична

ilya75
07-07-2013, 12:44
ако е изтекла спирачната течност няма да имаш и спирачки.

myato
07-07-2013, 13:26
ако е изтекла спирачната течност няма да имаш и спирачки.
Ми не, спирачки ще има. Погледни съдчето отдолу и ще разбереш защо е така.

Spunky
07-07-2013, 18:12
Човека се опитва да разбере, дали това, че е карал без акумулатор е повредило помпата на съединителя, а вие от 10 поста му пишете, че щяла да му изгърми инсталацията на колата, ако я кара така...(при положение че тя не е в движение)...

Иначе по въпроса нямат връзка двете... просто лош късмет :/

tonov
08-07-2013, 01:08
Човека се опитва да разбере, дали това, че е карал без акумулатор е повредило помпата на съединителя, а вие от 10 поста му пишете, че щяла да му изгърми инсталацията на колата, ако я кара така...(при положение че тя не е в движение)...

Иначе по въпроса нямат връзка двете... просто лош късмет :/

Акумулаторът е точно над помпата на съединителя. Ако е изтекло киселина върху нея (колегата писа че акумулаторът се е спукал), нищо чудно да се е споминала. Така че връзка, макар и косвена, има.

Хидравличната система на съединителя е отделна от тази на спирачките, независимо от това че са на общо казанче. Изводът за спирачките е по-ниско - ако спадне нивото на спирачната течност, първо ще откаже съединителят, но спирачки ще си има. Италианските инженери не са толкова прости ;)

Относно карането без акумулатор - това е СИЛНО непрепоръчително. Дано се размине без последствия.

evolintend
15-07-2013, 11:52
От киселината на кумулатора е змаинало уплътнението на помпата и ще няколко маркуча.Удоволствието излезе 140 лв,отделно и нов акумулатор.Внимавайте да хлопат много вашите акумулатори да не стане като мен.:) Електрониката и няма нищо.