PDA

View Full Version : Eко бензиностация....



Бобби
21-07-2013, 21:16
:drinking:...Спирам днес на Еко-то на бул. Малинов в кв.Младост да си заредя колата :drinking:...и какво става...:drool:....слизам от колата....отварям капачата....и в тов време ...младо момче хваща штранга пъха го в резурвуара... и ми говори дали събирам точки....аз поглеждам на колнката и виждам, че започва да ми зарежда от 4л.....на горе...последва скандал....спрях го на 0,750м.л....от зареждането.....
Потърсих веднага управителя на безиностанцията.....който естествено не беше там......и все пак направих връзка с него потелефона.....и ми беше обяснено, че не сме в ерата на Петрол и това неможе да стане....но като задълбах......казах., че искам да се викне полиция...и че няма да платя...се смени тона...и ми се даде шанс да заредя на друга колонка..... без да плащам на предишната.......
Та въпроса ми е....възможно ли е това при съвремената техника на бензиностаците...?
Има ли начин да се маниполира клиента...?
Защото ми се наговориха какви ли не глупости...ама аз съм тъпо копеле и невярвам...:drool:

lordliness
21-07-2013, 21:35
Виждал съм как зануляват колонките отвътре на някои места, може да са забравили, но кой ли пък ще зареди 4 литра.

Sunny
21-07-2013, 21:38
но кой ли пък ще зареди 4 литра.

Скутер например ...

Бобби
21-07-2013, 21:46
Виждал съм как зануляват колонките отвътре на някои места, може да са забравили, но кой ли пък ще зареди 4 литра.
Питам дали е възможно....защото ми беше обяснено, че не е....но когато пойсках да погледна компа на касиерката...тоез монитора ...ми беше отказано....:shocking:....и с задалбоччаване на скандала ми беше предложен компромис....
Случаят е следният......спирам...дърпам капака на калника да се отвори.....отвъртам качаката...и онова копеле веднага пъха пистолета... и ми говори за некви точки.....ама Бобби пасти не яде...и гледа брояча....е така станаха нещата...:wow:
п.п. пред мен са зареждали не 4л. а 2 в туба...но както и да е...това не значи, че трябжа да те ебават...

Sunny
21-07-2013, 21:50
Варианти много ... може някой да е минал ,заредил и избягал ....
тогава не могат да нулират колонката защото пък няма как да им излязат парите после и ще трябва да платят отджоба си ..
Просто го отнася следващия клиент ако е по-заплеснат .

Бобби
21-07-2013, 22:04
Варианти много ... може някой да е минал ,заредил и избягал ....
тогава не могат да нулират колонката защото пък няма как да им излязат парите после и ще трябва да платят отджоба си ..
Просто го отнася следващия клиент ако е по-заплеснат .
..ебати...те моите приятели ми разпраят, че много ми харчи колата....а то какво било....запомнете 3-та колонка.....Мамка им....византисска...ама българи работят....шмекери....

ecotronic
21-07-2013, 22:05
Варианти много ... може някой да е минал ,заредил и избягал ....
тогава не могат да нулират колонката защото пък няма как да им излязат парите после и ще трябва да платят отджоба си ..
Просто го отнася следващия клиент ако е по-заплеснат .

Моите наблюдения са, че ако веднъж се постави пистолета в гнездото на колонката, при следващото сваляне, помпата не тръгва ако не се нулира брояча от касата. Ако това е така, няма как някой да избяга а друг да му плати сметката по невнимание и без "съдействието" на персонала.

Бобби
21-07-2013, 22:10
Моите наблюдения са, че ако веднъж се постави пистолета в гнездото на колонката, при следващото сваляне, помпата не тръгва ако не се нулира брояча от касата. Ако това е така, няма как някой да избяга а друг да му плати сметката по невнимание и без "съдействието" на персонала.
Е персонала се държеше каато насран...не очакваха явно моето избухване.....а то беше подобаващо......полувината клиенти спряха да зареждат......другите подминаха колонките...

ecotronic
21-07-2013, 22:16
Е персонала се държеше каато насран...не очакваха явно моето избухване.....а то беше подобаващо......полувината клиенти спряха да зареждат......другите подминаха колонките...

Може това да си им е "тяхната схема". А сигурно на всеки 10 ужилени, 5 не забелязват измамата, двама бързат, на двама не им се влиза в разправии. И така схемата работи

Бобби
21-07-2013, 22:24
Може това да си им е "тяхната схема". А сигурно на всеки 10 ожилени, 5 не забелязват измамата, двама бързат, на двама не им се влиза в разправии. И така схемата работи
А бе схема ....схема...ама не така ...съседи сме...как Колето от Младост -3...ще ми разправя , че неговият кораб дето тежи повече от моето спортвагонче...харчи по малко....я да ходи даа зареди на 3=та колонка...Мамка им...не трябва да е така....:spam_laser:

RUNNING WILD
21-07-2013, 22:36
Боби с 2 ръце ти се подписвам че ако е за ЕКО на Малинов посока 43 блок от дясно-ХОРА НЕ СТЪПВАЙТЕ ТАМ,на мене ми сипаха газ 28 литра с бутилка 30 литра и му казах да спре,а ме пита колко литра ми е бутилката преди да почне,подписвам се с 2 ръце за това което съм написал без да преувеличавам,читаво ЕКО е на Околовръстното след Икеа от дясно.

---------- Post added at 19:36 ---------- Previous post was at 19:34 ----------


..ебати...те моите приятели ми разпраят, че много ми харчи колата....а то какво било....запомнете 3-та колонка.....Мамка им....византисска...ама българи работят....шмекери....

абе човек не се ли плати не можеш да сипваш блокира се колонката на много места е така.

ecotronic
21-07-2013, 22:41
За другите ЕКО - та не знам, но няколко пъти съм зареждал газ на тази на бул. България, където си правим срещите. И всеки път ми се "вдига" разходът с литър и повече. А уж отстъпка заради клубната карта, но като тегля чертата, по добре да си зареждам другаде без отстъпки.

Накратко - и моите впечатления са, че не им е чиста работата на тези.

Бобби
21-07-2013, 22:49
Боби с 2 ръце ти се подписвам че ако е за ЕКО на Малинов посока 43 блок от дясно-ХОРА НЕ СТЪПВАЙТЕ ТАМ,на мене ми сипаха газ 28 литра с бутилка 30 литра и му казах да спре,а ме пита колко литра ми е бутилката преди да почне,подписвам се с 2 ръце за това което съм написал без да преувеличавам,читаво ЕКО е на Околовръстното след Икеа от дясно.

---------- Post added at 19:36 ---------- Previous post was at 19:34 ----------



абе човек не се ли плати не можеш да сипваш блокира се колонката на много места е така.
За същото ЕКО иде на реч.....а това за блокиране на колконката не ми говори......защото дигнах грандиозен скандал...но не ми дадоха да погледна монитора на компа...та просто го забрави...и тъй като трябваше да патувам.....нямах време за разправии...се задоволих с техният компромис....който ме навява на много неща.....
А бе в тая държава, докога ще ебават потребителя....Няма ли контрол?...колонките въртят като откачени.....сега в сезона и цената скача...евалата България.....:bg:

---------- Post added at 19:49 ---------- Previous post was at 19:46 ----------


Боби с 2 ръце ти се подписвам че ако е за ЕКО на Малинов посока 43 блок от дясно-ХОРА НЕ СТЪПВАЙТЕ ТАМ,на мене ми сипаха газ 28 литра с бутилка 30 литра и му казах да спре,а ме пита колко литра ми е бутилката преди да почне,подписвам се с 2 ръце за това което съм написал без да преувеличавам,читаво ЕКО е на Околовръстното след Икеа от дясно.

---------- Post added at 19:36 ---------- Previous post was at 19:34 ----------



абе човек не се ли плати не можеш да сипваш блокира се колонката на много места е така.
Е па аз не си платих на 3-та колонка...преместих на 2-ра след скандала.....а кажи ми как стават тези неща...?

koolio
21-07-2013, 23:24
Аз зареждам редовно на нашето Еко в Младост, включително сега в петък, не съм забелязал да се правят шашми ... Ама кой знае ...

Drag0
21-07-2013, 23:38
Моя разход на бензин е потресаващ и лесно се разбира ако има промяна.
Ако зареждам на *K* на шипченски проход разхода ми е по-голям . Дали и на мен са ми правили този номер или просто им е скапан бензина не знам.

boris037
22-07-2013, 00:12
Напълно възможно и реално е, случвало ми се е абсолютно същото, но с други суми. Проблемът е, че е малко трудно доказуемо, защото власт имащите и тези от метрологичната служба...
Тегли му една майна, няма оправия.

Бобби
22-07-2013, 08:04
То не само една майна им теглих......за 20 минути спрях работата на колонките, стана нещо като мини протес.
Трябва да се внимава с такива шмекери......ако си бях бъркал в носа, щях да хапна дървото......
За това и пуснах темата, за да няма ощипани повече!

santo_traficante
22-07-2013, 08:08
Тези отдавна съм ги задраскал от списака за горива8-)

renyx
22-07-2013, 08:39
Мен в събота щяха да ме прецакат да платя газта на едно бмв.Касиерката беше обединила моята и неговата колонка, но без разправии ми върнаха парите.
В твоя случай някой е заредил за 10лв. и са се опитали да ти ги натоварят.

Doomguy
22-07-2013, 09:00
Пробвах да опразня бутилката напълно и да заредя газ от ЕКО (по съвет на газаджията), при което разхода при един и същи маршрут се вдигна с литър нагоре... Цяла зима карах с техния сто октанов бензин, който не се знае колко сто октанов е бил. Не смятам да зареждам повече от там.
4л. бензин са 10лв, та вероятно някой е заредил и не е платил...

stefoo
22-07-2013, 09:29
На ОМВ ж банишора до затвора ми се случи по колонка да ми показва 20лв и една капка не капна в резервоара вадя пистолета и го държа да гледат че не тече бензин изобщо и момчетата гледат и мълчат ,вече съм на 30лв.викам са ко правиме нищо не плащам.Викайте управителя ,тоя идва и ми вика плащаш за бензин,викам му да бе да я гледаи сега натискам пистолета пак брояча върти бензин не тече и така стигнах до 37лв без нищо да капне.Викам ще се обадя в полицията ония омекна ,обади се по телефона на някой и вика ми няма да плащате господине,ако искате ползвайте друга колонка.Викам му да бе и си тръгнах.Така че колега не се притиснявай,всичко е възможно,на ЕКО съм наливал в 5л туба 7,2л бензин.:)

DobriRq
22-07-2013, 09:37
Тези са е***ти измамниците. Повече няма да зареждам никога на тяхна бензиностанция. Аз никога не гледам какво пише когато тръгва да зарежда, ами направо тръгвам към касите и после преди да се кача в колата поглеждам, за да знам колко литра са влезли и да си правя горе долу сметка как харчи. Със сигурност и мен са ме треснали поне веднъж , два пъти по подобна схема.:wallbash:

Alexanderbb
22-07-2013, 09:53
4 литра са си точно 10 лева и аз с очите си съм виждал как ново А6 зарежда за 10 лева :-). А иначе в Младост си зареждам само на Шел на Деница и никакви проблеми не съм имал.

Susscrofa
22-07-2013, 09:56
Това е напълно възможно да се случи.
Но задължително трябва да си в комбина с тези на касата.

Просто се сипва бензин на някой или в нещо и след това пистолета не се поставя на палеца. Ако се постави там колонката автоматично нулира при свалянето му пак, независимо дали е платено или не.
Доколкото знам колонката не се нулира от касиерката, там просто сметката за тази колонка стои отворена /неплатена/.

:drive:

---------- Post added at 06:56 ---------- Previous post was at 06:54 ----------

Ще е добре някой работил на бензиностанция да ни разкаже.:)

Аз лично допускам и Бобката да е проспал 4 литра време.:)

RPWWD
22-07-2013, 11:01
Ей затова винаги си зареждам сам, и по възможност пълно - пълно.

stelt
22-07-2013, 11:02
Хахахаха, Бобката проспал зареждането.
Всичко е възможно да се случи.
Когато помпата работи, пистолета е вдигнат, а не се налива гориво, по регламент помпата трябва да изключи след известно време, което се залага софтуерно.

Mind_Control
22-07-2013, 13:48
Аз пък точно от Еко съм много доволен. Общо взето само там зареждам. Или на бул. България или на Сребърна. На България сам си зареждам обикновенно, а на Сребърна ми зарежда момчето.
Но пък и аз винаги гледам право в колонката от началото до края, та няма как да мине номер при мен. Освен това винаги зареждам до горе, след като ми е светнала лампата и литрите са ми константа +-1-2 литра.

Бобби
22-07-2013, 18:14
Не съм проспал 4л. време....бях напълно трезвен.....още като отвъртах капачката...онова копеле щеше да ми ужули ръцете с пистолета.....заплесвайки ме с въпроса...дали събирам точки.....но такива играчи с циганските им номера са ми добре познати....затуй венага погледнах брояча и го спрях на 4, 750.....:noooo:.значи съм реагирал за сегунда...колкото да налее 0.750мл......добре, че бях спокоен....иначе щях с шут да..

renyx
22-07-2013, 18:44
Последния път жената ме попита , защо съм се сопнал на човека , който тръгна да мие предното стъкло.Аз три пъти му казах да спре да го мие , защото аз ще си го измия.Веднъж го бяха надрали , но не направих проблем , защото беше напукано и щях да го сменявам.Сега новото си го мия лично.

RUNNING WILD
22-07-2013, 21:54
Аз зареждам редовно на нашето Еко в Младост, включително сега в петък, не съм забелязал да се правят шашми ... Ама кой знае ...

Лукоил на Мл4 -Лада България,3 та колонка е окей,гледай да не е под 8 атмосфери,ГАЗ КОМ също шибат въздух заради отстъпките и картите,за сега класацията ми води Ром Петрол за изминати километри.

---------- Post added at 18:54 ---------- Previous post was at 18:50 ----------


4 литра са си точно 10 лева и аз с очите си съм виждал как ново А6 зарежда за 10 лева :-). А иначе в Младост си зареждам само на Шел на Деница и никакви проблеми не съм имал.

за бензин Шел са добри 4 години карах с техен бензин но газ просто забрави страшна мешилка е.

koolio
22-07-2013, 22:43
Лукоил на Мл4 -Лада България,3 та колонка е окей,гледай да не е под 8 атмосфери,ГАЗ КОМ също шибат въздух заради отстъпките и картите,за сега класацията ми води Ром Петрол за изминати километри.

---------- Post added at 18:54 ---------- Previous post was at 18:50 ----------



за бензин Шел са добри 4 години карах с техен бензин но газ просто забрави страшна мешилка е.
Абе знаеш ли, че преди 2 седмици случайно заредих на Ромпетрол на Рожен и ми даде доста добър разход, поне по борд - поне с половин литър надолу при аналогично каране. Бих пробвал дали е трайна тенденция, ама нямаме Ромпетрол никъде под ръка.

RUNNING WILD
22-07-2013, 22:54
най близо в Дружба преди борсата складовете в ляво има Ромпетрол,това е най близката дето се сещам,в Младост не напразно са всички мошеници събрани накуп Шел,Еко, Газком и кво ли не даже и Макдоналдс,май беше първият в София даже,квартала на милионерите както казват шоферите на маршрутки,от най яките квартали на София стана квартала на бензиностанциите и големите вериги и бизнес сгради-отврат.

Tedo
22-07-2013, 22:59
най близо в Дружба преди борсата складовете в ляво има Ромпетрол,това е най близката дето се сещам,в Младост не напразно са всички мошеници събрани накуп Шел,Еко, Газком и кво ли не даже и Макдоналдс,май беше първият в София даже,квартала на милионерите както казват шоферите на маршрутки,от най яките квартали на София стана квартала на бензиностанциите и големите вериги и бизнес сгради-отврат.

В Младост имаше една "такси газ" май беше на топливо аз бях доволен от нея ама гледам, че са я махнали
А лукойла горе на "Самара" е франчайз

Jivko7777
22-07-2013, 23:25
Виждал съм как зануляват колонките отвътре на някои места, може да са забравили, но кой ли пък ще зареди 4 литра.

като заредиш зя 10лв е толкова ;) примерно

lordliness
23-07-2013, 00:11
като заредиш зя 10лв е толкова ;) примерно

Аха, жена ми има една колежка, която всеки ден зарежда за по десет лева, лампата и винаги свети, не виждам логика, ама никава

Бобби
23-07-2013, 00:22
Абе знаеш ли, че преди 2 седмици случайно заредих на Ромпетрол на Рожен и ми даде доста добър разход, поне по борд - поне с половин литър надолу при аналогично каране. Бих пробвал дали е трайна тенденция, ама нямаме Ромпетрол никъде под ръка.
А виж ти.....:flirt: затуй в друга тема ми даваш по нисък разход на твоя кораб спрямо моето скромно вагонресторанче:)))

---------- Post added at 21:22 ---------- Previous post was at 21:16 ----------


Хахахаха, Бобката проспал зареждането.
Всичко е възможно да се случи.
Когато помпата работи, пистолета е вдигнат, а не се налива гориво, по регламент помпата трябва да изключи след известно време, което се залага софтуерно.
Ти май си наясно с нещата по бензиностациите.....това което ми казваш съм го чувал и от управител на едно ОМВ... но мисля, че има врътка....просто ми се случи пред очите.....и секунда немога да повярвам на перфектният софтуер.....

stu
23-07-2013, 00:54
Врътка може да се получи единствено ако служителят те е чакал с пистолет в ръка, при положение, че не са минали 30-40 сек. от последното зареждане.Струва ми се ,че подценяваш момента с разговора, когато не си гледал към колонката.

Бобби
23-07-2013, 01:15
Врътка може да се получи единствено ако служителят те е чакал с пистолет в ръка, при положение, че не са минали 30-40 сек. от последното зареждане.Струва ми се ,че подценяваш момента с разговора, когато не си гледал към колонката.
Не ме е чакал с пистолет в ръка....и не подценявам момента...тази колконка беше свободна...и аз с влизането си я заех...незнам кой е зареждал преди мен....но е минало повече време, защото който и да е...поне е отишъл да плати на касата....или си мислиш, че е станало като при Ф1 зареждането:))).......разговора беше преди да отворя капачката...просто ни в клин ни в ръкав ме пита за нещо...дето определено ги сервират на касите...
Имам и още един въпрос...защо не ми дадаха да погледна монитора на компа зад касите......а и след разговора по телефона с уравителя много бързо умекнаха....защото ги заплаших с мерки и теглилки и с какво ли не.....пойсках да викна полиция и хора който осъществяват техният контрол....то и аз незнам кой са тия...ама това ми дойде на устата ..пойсках да ми дадат телефон за връзка с представителствот на ЕКО за България......и от там нататък нещата тръгнаха по мед и масло....само дето свирка не ми направиха....
Е това е...свикнали сме да ни цакат...затуй сме на тоя хал....

Alexanderbb
23-07-2013, 08:54
[/COLOR]

за бензин Шел са добри 4 години карах с техен бензин но газ просто забрави страшна мешилка е.[/QUOTE]

Аз газ в коли не слагам. Газта е само за печката в кухнята а като знам там какви неща съм виждал направо се чудя как си я сипвате в колите :-)

Geri_ms
23-07-2013, 09:14
Ха...аз зареждам само на Еко и то предимно на това в Младост и на Шипченски проход, ама хич нямам навика да гледам колонката..ама вече ще я гледам :disgust:

Mind_Control
23-07-2013, 11:13
Не ме е чакал с пистолет в ръка....и не подценявам момента...тази колконка беше свободна...и аз с влизането си я заех...незнам кой е зареждал преди мен....но е минало повече време, защото който и да е...поне е отишъл да плати на касата....или си мислиш, че е станало като при Ф1 зареждането:))).......разговора беше преди да отворя капачката...просто ни в клин ни в ръкав ме пита за нещо...дето определено ги сервират на касите...
Имам и още един въпрос...защо не ми дадаха да погледна монитора на компа зад касите......а и след разговора по телефона с уравителя много бързо умекнаха....защото ги заплаших с мерки и теглилки и с какво ли не.....пойсках да викна полиция и хора който осъществяват техният контрол....то и аз незнам кой са тия...ама това ми дойде на устата ..пойсках да ми дадат телефон за връзка с представителствот на ЕКО за България......и от там нататък нещата тръгнаха по мед и масло....само дето свирка не ми направиха....
Е това е...свикнали сме да ни цакат...затуй сме на тоя хал....

Да, ама на практика ти нищо не си постигнал... Тоя след тебе са го надцакали и за твойта сметка. Хората в България ги цакат, защото не са се научили да ценят парите си. Ето ти примерно си едно изключение.

Доко
23-07-2013, 11:58
Аз газ в коли не слагам. Газта е само за печката в кухнята а като знам там какви неща съм виждал направо се чудя как си я сипвате в колите :-)

На тези кимюрници няма как да им стане, ще си караш на 2.50 литъра, и ще е интересно да споделиш и на "простите" газаджии какви неща си виждал? :mrgreen:

Alexanderbb
23-07-2013, 12:21
На тези кимюрници няма как да им стане, ще си караш на 2.50 литъра, и ще е интересно да споделиш и на "простите" газаджии какви неща си виждал? :mrgreen:

Ами принципно газта на котлона когато гори пламъка е син. Обаче съм виждал и жълт и зелен и не ми е нужно да съм химик за да се сетя че това дето гори не е едно и също. Понякога чак пука и се опитва да гасне, има и случаи в който газта някак си не иска да се запали. Когато си взимам бутилките те винаги са с различно тегло въпреки че уж плащаш за едно и също количество.
И на година-две редуцилите са за смяна щото се запушват

lordliness
23-07-2013, 13:06
цвета зависи от притока на кислород и респективно от температурата

Доко
23-07-2013, 13:10
Ами принципно газта на котлона когато гори пламъка е син. Обаче съм виждал и жълт и зелен и не ми е нужно да съм химик за да се сетя че това дето гори не е едно и също. Понякога чак пука и се опитва да гасне, има и случаи в който газта някак си не иска да се запали. Когато си взимам бутилките те винаги са с различно тегло въпреки че уж плащаш за едно и също количество.
И на година-две редуцилите са за смяна щото се запушват

Добре ве човек, знаеш ли колко е опасно да готвиш на газ?
Вкарал си "жива" бомба в дома си, и остави това, ами и някой комшия може да го отнесе... :-)
Ей не може да ви разбере човек, уж сте гъзари и не ви пука за разходите, а не си готвите на ток. :-)

Susscrofa
23-07-2013, 13:15
Добре ве човек, знаеш ли колко е опасно да готвиш на газ?
Вкарал си "жива" бомба в дома си, и остави това, ами и някой комшия може да го отнесе... :-)
Ей не може да ви разбере човек, уж сте гъзари и не ви пука за разходите, а не си готвите на ток. :-)

Така правят в развитите страни.

Доко
23-07-2013, 13:18
Така правят в развитите страни.

А бе и аз съм бил по развитите страни, ама никъде не съм видял да разнасят заредени бутилки като авиационни бомби, които да свързват с напукани маркучи към ръждясали котлони, там газа им тече по тръбЪтъ... ;-)
Вероятно и правиш разлика между пропан-бутан и метан? ;-)

Susscrofa
23-07-2013, 13:22
цвета зависи от притока на кислород и респективно от температурата

Ауууууу какъв интелект:)
И как се регулира притокът на кислород при газовия котлон, че нещо не ми е ясно. Като отварям и затварям прозореца на кухнята ли?:)

Според мен, ако пламъкът не е син просто имаме непълно изгаряне на газта.

---------- Post added at 10:22 ---------- Previous post was at 10:20 ----------


А бе и аз съм бил по развитите страни, ама никъде не съм видял да разнасят заредени бутилки като авиационни бомби, които да свързват с напукани маркучи към ръждясали котлони, там газа им тече по тръбЪтъ... ;-)
Вероятно и правиш разлика между пропан-бутан и метан? ;-)

Напълно си прав.:) Очаквах този отговор.
Но има инциденти.

Доко
23-07-2013, 13:28
Принципно когато всичко отговаря на елементарните изисквания за безопастност, било в къщи или в автомобил, няма нищо странно или срамно човек да ползва ефтина алтернатива на постоянен разход, но в нашата бедна държава всичко е наопъки, дори и разсъжденията... ;-)

RUNNING WILD
23-07-2013, 13:45
говориме за конкретна бензиностанция ЕКО не за цялата верига,сутринта сипах газ и бензин на ЕКО то на Дружба след Лидъл от дясно посока борсите,ми екстра си е.

---------- Post added at 10:45 ---------- Previous post was at 10:34 ----------


[/COLOR]

за бензин Шел са добри 4 години карах с техен бензин но газ просто забрави страшна мешилка е.

Аз газ в коли не слагам. Газта е само за печката в кухнята а като знам там какви неща съм виждал направо се чудя как си я сипвате в колите :-)[/QUOTE]

не знам какво толкова си виждал ама ако някой те удари и спука бутилката ТИ вече отдавна ще си мъртъв от такъв удар и ще ти е все тая дали ще гръмне ,виж и аз бях предубеден и 4 години и нещо карах на бензин докато не си поговорих един ден с един улегнал мъж доста образован той ми промени мнението,а и като караш много се усеща,аз от кола не слизам това ми е ежадневието,пък и като го сложих ГИ отидох до Лом с 17 кила газ нямаше 20 лева тогава да отидеш на риба до Дунава си е добре,досега за 2 години и колко само едни маркучи ми се скъсаха нищо друго ремонта беше 0 лева и време 20 мин,карал съм всякакви коли и ми все тая с какво гориво са избор има.

Susscrofa
23-07-2013, 13:51
Принципно когато всичко отговаря на елементарните изисквания за безопастност, било в къщи или в автомобил, няма нищо странно или срамно човек да ползва ефтина алтернатива на постоянен разход, но в нашата бедна държава всичко е наопъки, дори и разсъжденията... ;-)

Като например газовата бутилка да не е поставена върху съседния електрически котлон.:)

RUNNING WILD
23-07-2013, 13:58
газтта на котлона гори с 1000 градуса,достатъчно за готвене са ти 140-160 градуса за какво ще да е само за пица не стават,газов котлон да затоплиш вода в тенекия от сирене и да вариш буркани примерно ако е с голяма пита яка мощтна не може да ти думне повече от 80 грама газ на час,ходя за риба и нося газов котлон с 3 приставки за светлина тип петромакс с чорапче за готвене и пита за отопление си навивам и го вкарвам с палатката,е никакви грижи няма по добро изобретение а съм опитал всичко,просто има жестоко КПД.

Alexanderbb
23-07-2013, 14:52
говориме за конкретна бензиностанция ЕКО не за цялата верига,сутринта сипах газ и бензин на ЕКО то на Дружба след Лидъл от дясно посока борсите,ми екстра си е.

---------- Post added at 10:45 ---------- Previous post was at 10:34 ----------



Аз газ в коли не слагам. Газта е само за печката в кухнята а като знам там какви неща съм виждал направо се чудя как си я сипвате в колите :-)

не знам какво толкова си виждал ама ако някой те удари и спука бутилката ТИ вече отдавна ще си мъртъв от такъв удар и ще ти е все тая дали ще гръмне а.[/QUOTE]

Тоест как да ме удари, аз живея на 4 етаж и там коли досега не съм виждал да минават :-)
И говорех не за сигурност а за качествата на българската газ по газостанциите.

ecotronic
23-07-2013, 15:03
Тоест как да ме удари, аз живея на 4 етаж и там коли досега не съм виждал да минават :-)
И говорех не за сигурност а за качествата на българската газ по газостанциите.


Освен, че качеството на пропан-бутана, продаван тук и там е всевъзможно, за битовите газови уреди понякога причина за лошо горене е и температурата на бутилката. С бутилка стояла продължително време при минусови температури, горенето дори е невъзможно докато не се постопли.
Отделно, ако уредът не разполага с филтър, разни мръсотии се отлагат по дюзите и това също води до влошаване на горенето.

Доко
23-07-2013, 16:08
Тоест как да ме удари, аз живея на 4 етаж и там коли досега не съм виждал да минават :-)
И говорех не за сигурност а за качествата на българската газ по газостанциите.

Ръни иска да ти каже, че при евентуална катастрофа ако удара е толкова силен, че да взриви бутилката, пътниците доста преди това ще са сдали фира, или казано нормално - ще са мъртви, от което трябва да си направиш извод, че в случай на инцидент, добре монтирана газова уредба ще ти е най-малкия проблем. ;-)

При двойната разлика в цената, компромиса е неизбежен. С икономията която ще направиш за 2 години, можеш да си закупиш една "чисто нова" бензинова 156-ца, дизела не го включвам в сметките, там няма икономии, само заблуди и самозалъгвания. ;-)

RUNNING WILD
23-07-2013, 16:48
стига бе хора има хладилници на газ който са безупречни и надеждни и са в пъти по икономични от тези на ток,какво получаваш като караш на бензин?нищо аз съм го видял като караш на газ пак нищо но на края на годината за еднакви километри ти остават пари за гражданска преглед винетка и тн спрямо бензина,а като ти се кара на бензин си превключаш като толкова те влече,а това дали се износва мотора си е негов проблем то ние се износихме за колите ли да ревеме.

---------- Post added at 13:48 ---------- Previous post was at 13:44 ----------


не знам какво толкова си виждал ама ако някой те удари и спука бутилката ТИ вече отдавна ще си мъртъв от такъв удар и ще ти е все тая дали ще гръмне а.

Тоест как да ме удари, аз живея на 4 етаж и там коли досега не съм виждал да минават :-)
И говорех не за сигурност а за качествата на българската газ по газостанциите.[/QUOTE]

абе тя и баба ми докато беше жива не беше виждала МАЗ цистерна с пияно войниче да паркира в селската къща да и бутне леглото докато спи ама ей на...а един познат с Ланчия на некъв селски събор не земе завоя и се лизне по един дуд го наклони като пързалка та прелете оградата та 4и етаж некой с некоя Хонда сивик кво да ти кажа не е недостижимо,ами колкото ни е качествен бензина толкова ни е качествена и газта или ти очакваш изненади нафтата да няма парафин в нея и да не замръзва???

koolio
23-07-2013, 20:38
Ръни иска да ти каже, че при евентуална катастрофа ако удара е толкова силен, че да взриви бутилката, пътниците доста преди това ще са сдали фира, или казано нормално - ще са мъртви, от което трябва да си направиш извод, че в случай на инцидент, добре монтирана газова уредба ще ти е най-малкия проблем. ;-)

При двойната разлика в цената, компромиса е неизбежен. С икономията която ще направиш за 2 години, можеш да си закупиш една "чисто нова" бензинова 156-ца, дизела не го включвам в сметките, там няма икономии, само заблуди и самозалъгвания. ;-)
Старата ми 155 гореше 12-13 градско, 166-цата - печка - 8-9. Съответно извънградско разликата е 6-7 срещу 8-10. При 5-6000 км градско и 12-15 000 навън годишно - смятай, Елкеееее ...
Га се заблуждавам, все така да се заблуждавам. :cheers:

ecotronic
23-07-2013, 20:58
Старата ми 155 гореше 12-13 градско, 166-цата - печка - 8-9. Съответно извънградско разликата е 6-7 срещу 8-10. При 5-6000 км градско и 12-15 000 навън годишно - смятай, Елкеееее ...
Га се заблуждавам, все така да се заблуждавам. :cheers:

При градски разход 9 нафта или 14 газ на всеки 100 км разликата нафта - газ e 7 лв.

При извънградско 6 нафта или 10 газ разликата в пари на 100 км е 4 лв.

За една година при градския пробег - нафта - газ = 385 лв.

За една година при извънградския пробег - 520 лв.

Общо: 900 лв.

Махни едни 200 лв за бензин


Чиста икономия - 700 лв.

В днешно време за много хора това са си пари.

koolio
23-07-2013, 21:27
Аз имах предвид разликата с бензина.
Но за газта - първо, за много хора това са цигарите за 3 месеца.
Второ, като сложиш себестойността на газовата, проблемите, които създава, свещите, корозиращите гърнета, това, че тия цифри, дето ги даваш, са бая занижени като разход ...
Няма как да се убедя в противното. :)

Ladjov
23-07-2013, 21:36
Ауууууу какъв интелект:)
И как се регулира притокът на кислород при газовия котлон, че нещо не ми е ясно. Като отварям и затварям прозореца на кухнята ли?:)

Според мен, ако пламъкът не е син просто имаме непълно изгаряне на газта.
.


Като ентелегент пък ти сигурно знаеш , че газо-горивната смес се регулира като чрез количеството въздух така и чрез количеството гориво .:hvala:

Доко
23-07-2013, 21:47
Аз имах предвид разликата с бензина.
Но за газта - първо, за много хора това са цигарите за 3 месеца.
Второ, като сложиш себестойността на газовата, проблемите, които създава, свещите, корозиращите гърнета, това, че тия цифри, дето ги даваш, са бая занижени като разход ...
Няма как да се убедя в противното. :)

И всичко това не може да стигне стойноста на една турбина втора употреба. ;-):cheers:

RUNNING WILD
23-07-2013, 22:15
така 2011 та май месец съм сложил ГИ,гърнетата ми бяха изгнили преди да го сложа,свещите смених на 55 хил км защото бяха на 6 години стига толкова,не сменям по-често нито свещи нито филтри,не съм ходил на диагностика и не съм дал нищо за подръжка освен преглед на газовата която правя с другият преглед и май ми се връзва 4 лв на година,сега ако карам малолитражка 1.00 или 1.200 куб и градско ми апва 8-9 а извън 5-6 ще ме боли за газова,обаче 164 не пада под 15 в града бензин и нагоре а зимата качва 20,с газта е малко нагоре като литри с около 1 поне,та ели минаваш 100 км градско с 52 лева или ако те влече с 25 избора е твой,а не искам да казвам че най много с еусеща не в града а в далечните дестинации по риби дето разстоянията отиване и връщане са 300-400-500 и нагоре км,та извънградско с 12 лв -100 км а иначе с 22-25 лв,та 2 екскурзии в седмицата като направя и се возя на сам на там съм от 50 до 100 лв на седмица разлика за едно и също нещо,да хубаво е да караш нафтова кола прекрасно е карал съм особенно ако си шофьор на камион или бус и има мегданец с маркуча от пералнята да заделиш нещо,как искаш ги подреждай на първо място е газ след това нафта а бензин на 3 то по разходи.

ecotronic
23-07-2013, 22:17
Аз имах предвид разликата с бензина.
Но за газта - първо, за много хора това са цигарите за 3 месеца.
Второ, като сложиш себестойността на газовата, проблемите, които създава, свещите, корозиращите гърнета, това, че тия цифри, дето ги даваш, са бая занижени като разход ...
Няма как да се убедя в противното. :)

Разликата с бензина е още по-фрапираща. При посочения пробег, газовата уредба се изплаща за 8 месеца.
Разходът на газ не е никак занижен а си е съвсем реален.
Подръжката на един добър газов инжекцион се свежда до рейка, която се сменя на 100К и струва 80 лв и до едни филтри, които струват 20 лв и се сменят на 10 К.

За 100 К пробег - разликата в пари между газ и бензин е колкото една перфектна 166 FL.

Бобби
24-07-2013, 11:15
Много я разтегнахте тая тема......
Пуснах я като предупреждение да внимавате като зареждате....независимо дали е Еко, меко или Лукойл и там Петрол, ОМВ...и т.н...:lupe:
Не се оплаквам от качеството на гориво....макар и, че то е майка си плаче....а от начина на обслужване и възможностите да те излъжат....
Е вече си зареждам сам.....преди им оставях на момчетата по левче, два...ама сега им секнах бакшиша....
А наздраве:big_beer:.....
Какво ли не правихме с тези горива....протести ала бала и пак забелязвам, че като дойде сезона на отпуските и зачестят патуванията....вместо да падат цените...те като преди се дигат.....нищо ново в България

VFTI
24-07-2013, 15:09
Аз само да допълня, че вече зареждам от където ми падне без точно това Еко на Малинов и без Лукойла на Брюксел....

Заредих един път(преди 5-6м.) до горе пропан бутан на Еко и колата ми даде 18литра пропан разход (винаги карам пълно празно и после на бензин до бензиностанцията)....При което после заредих на друга бензиностанция и разхода пак си падна до 10л.... След 2-3 месеца пак направих грешката с това Еко и резултата беше почти същия - 16л....

Лукойла на Брюксел беше почти аналогичен случай.

Говоря за ЛПГ

ecotronic
24-07-2013, 15:22
Аз едно не мога да разбера. Все повече коли у нас се движат на газ. Вече броят им за разлика отпреди 30 години е внушителен. И все още нямаме техника и лаборатории с които да се окачествява продаваното гориво. Смешна работа. Толкова ли е скъпа таз хапаратура бе джанъм? Единственото смислено обяснение е че някой на някого сериозно цака за да не се обособяват такива мерки и теглилки.

gboiaj
24-07-2013, 15:53
Моя разход на бензин е потресаващ и лесно се разбира ако има промяна.
Ако зареждам на *K* на шипченски проход разхода ми е по-голям . Дали и на мен са ми правили този номер или просто им е скапан бензина не знам.

Потвърждавам - на Шипченски проход не са читави - и аз като заредя там градското ми става 15/100.
Читави са хората от Еко-то на Вапцаров, с тях за сега проблеми нямам. И от доста време време си сипвам сам навсякъде, нищо , че се мусят...

Drag0
27-07-2013, 15:24
Потвърждавам - на Шипченски проход не са читави - и аз като заредя там градското ми става 15/100.
Читави са хората от Еко-то на Вапцаров, с тях за сега проблеми нямам. И от доста време време си сипвам сам навсякъде, нищо , че се мусят...

Е*о-то на шипченски ми докарва разход = фабричния градски (17) + 5. И мотора работи видимо по-зле. Сигурно номера им е че ако е по-малък мотор разликата ще е по-малка и няма да се разбира ...
От OM* разхода е точно фабричния , а от лу**йл фабричния - 1 .

pace
27-07-2013, 18:02
Я да ви питам....то не е по темата ама ми е любопитно,колко хиляди процента се е увеличила цената на горивото спрямо '80-те от 0.06 до 2.56 лв.лт.:prescription:

ecotronic
27-07-2013, 19:45
Я да ви питам....то не е по темата ама ми е любопитно,колко хиляди процента се е увеличила цената на горивото спрямо '80-те от 0.06 до 2.56 лв.лт.:prescription:

Колега, кое гориво струваше 0,06 лв. за литър през 80 - те?

Доко
27-07-2013, 19:56
Колега, кое гориво струваше 0,06 лв. за литър през 80 - те?

Ето интересна статистика:

"При социализма: 1988 год. един литър бензин струва 40 ст. - внос от СССР по линия на "СИВ". В СССР през 1988 год. струва 40 копейки (при средна заплата 153 рубли), а в Западна Европа струва 1,35 западно-германски марки (внос от американските концерни в арабските страни) или 3,08 лева по конвертируем обменен курс на лева, по онова време.

В ГДР 1988 год. един литър бензин 92 Oktan (VK 92, „Extra“) струва 1,65 DDR Mark = 55 ст.

През 1969 г. (преди петролните кризи) цената на бензина е:
Нафта за отопление - 3 ст.
А-66 - 6 стотинки,
А-72 - 7 стотинки,
А-76 - 7,5 стотинки,
АИ-93 - 9,5 стотинки,
АИ-98 - 10 стотинки.

От 1950 до 1970 год. в Западна Европа един литър бензин струва средно 0,5 западно германски марки (0,26?). Преведено на днешни цени (с индексиране на инфлацията) 1,28 евро.

Най-ниска (по отношение на стойността на парите) е била цената на бензина през 1990 год. От тогава до ден днешен цената на бензина се повишава годишно с около 3-4 евроцента.
(Източник: Немски и руски уебсайтове в интернет.)

След петролната криза 1979 г., цената на бензина се удвоява - 20 ст. Поради повишаване цените и на всичко останало, в края на декември 1979 г. правителството на Тодор Живков решава да изплаща на всички ученици по 10 лв. месечно "надбавки".

Агитпропагандата на неолибералите разпространява лъжи, че СССР били продавали евтино петрол на Източна Европа, защото били имали ембарго от Запада. В действителност САЩ и СССР пестят своя петрол, а използват чужд, защото в една бъдеща война, ще бъде победен този, на когото първи му свърши петрола.

А ембарго срещу СССР е имало само за износ на стоки от Западна Европа и САЩ (предимно електроника), които биха могли да се използват за производство и насочване на оръжия за масово унищожение. Например Synclavier System - един от първите дигитални синтесайзери, е бил забранен за продажба в страните от "Варшавския Договор", защото освен за музика, се е използвал и за акустично насочване на ракети.

При демокрацията: 1l бензин струва 2,70 лв.
За сравнение цена на бензин в Беларус - 1,50 лв., защото на територията на Беларус няма разположени военни бази на НАТО. 1 литър бензин във Венецуела по настоящем струва 0,05 US$, защото Уго Чавес национализира с декрет от 01.05.2010 петролните залежи. "
http://www.konzertfilmer.de/alice/Alice-Price-communism.html

ecotronic
27-07-2013, 20:07
Ето интересна статистика:

При социализма: 1988 год. един литър бензин струва 40 ст. - внос от СССР по линия на "СИВ"........

Това просто не е вярно!

Може това да е цена на едро на внос или според някакви държавни измислени ценоразписи.

През 1980 г. един литър бензин A91 на колонката струваше точно 80 стотинки. А допреди 10 години намаляване на цените не помня да е имало.

Доко
27-07-2013, 20:21
Мда, объркали са десетилетието, което всъщност е без значение, във Венецуела скоро няма да поскъпне... ;-) :-)

ecotronic
27-07-2013, 20:27
Мда, объркали са десетилетието, което е без значение. ;-)

Аз ли съм най-дъртия в този форум ? :)

Много добре си го спомням, защото през 80 - та бях студент първокурсник, и като съберяхме 4 лева, наливахме цели 5 литра и купонът се вихреше.

А ако има някой колега с близко до моето ЕГН и с все още здрави сектори в хард диска, може да го потвърди.


:cheers:

Доко
27-07-2013, 20:34
Аз ли съм най-дъртия в този форум ? :)

Много добре си го спомням, защото през 80 - та бях студент първокурсник, и като съберяхме 4 лева, наливахме цели 5 литра и купонът се вихреше.

А ако има някой колега с близко до моето ЕГН и с все още здрави сектори в хард диска, може да го потвърди.


:cheers:

Бреее дърт си... :cheers: Затова казах, че вероятно са объркали десетилетието. Аз '91 бях студент първокурсник, но ясно помня цените от преди това, приблизително стотинка-октан. Статията е копирана от нета, може само да се "предполага" каква цена е имал предвид автора, на едро или на дребно, като знаем цената... ;-)

ecotronic
27-07-2013, 20:59
Като оставим настрана всичко останало, ето една моя си гледна точка:

През 1980 една добра заплата беше 250 лв.

С нея можеха да се купят:

312 л. бензин (по 80 стотинки) или 312 пакета цигари "феникс" (също по толкова) или 7 кг. кафе на зърна (отвратително виетнамско или никарагуанско)


Днес, според мен една що-годе добра заплата е 1000 лв.

С нея могат да се купят:

383 л. бензин (по 2,61 лв) или 227 кутии цигари (по 4,40 лв.) или 25 кг кафе (Лаваца - доста по-добро от виетнамското)


Накратко - смятам, че горивото днес е по-евтино отколкото през 80 - та.

Susscrofa
27-07-2013, 21:04
Този Бобката ми повлия.

Днес отидох да пълня и изгоних момчето, казах, че сам ще си пълня.
Издишах парите от зареждането на 40 кила бензин.
А и ми се схвана ръката :tooth:

fred
27-07-2013, 23:00
:haha:
Този Бобката ми повлия.
Днес отидох да пълня и изгоних момчето, казах, че сам ще си пълня.
Издишах парите от зареждането на 40 кила бензин.
А и ми се схвана ръката :tooth:
Хванала се царската дъщеря на работа....

Георги Живков
28-07-2013, 00:17
Като оставим настрана всичко останало, ето една моя си гледна точка:

През 1980 една добра заплата беше 250 лв.

С нея можеха да се купят:

312 л. бензин (по 80 стотинки) или 312 пакета цигари "феникс" (също по толкова) или 7 кг. кафе на зърна (отвратително виетнамско или никарагуанско)


Днес, според мен една що-годе добра заплата е 1000 лв.

С нея могат да се купят:

383 л. бензин (по 2,61 лв) или 227 кутии цигари (по 4,40 лв.) или 25 кг кафе (Лаваца - доста по-добро от виетнамското)


Накратко - смятам, че горивото днес е по-евтино отколкото през 80 - та. Не знам дали са верни цифрите , ама бензина го дават 0.40лв. http://www.konzertfilmer.de/alice/Alice-Price-communism.html

Доко
28-07-2013, 00:23
Не знам дали са верни цифрите , ама бензина го дават 0.40лв. http://www.konzertfilmer.de/alice/Alice-Price-communism.html

Стигнахме до извода, че статията е писана от 25 годишен, стажант-журналист фантазьор... :-) ;-)

Бобби
28-07-2013, 00:27
Този Бобката ми повлия.

Днес отидох да пълня и изгоних момчето, казах, че сам ще си пълня.
Издишах парите от зареждането на 40 кила бензин.
А и ми се схвана ръката :tooth:
Вземи си мокри кърпички и си избърши ръцете...да не миришат на бензин:)))
:balloon:

Георги Живков
28-07-2013, 00:32
Стигнахме до извода, че статията е писана от 25 годишен, стажант-журналист фантазьор... :-) ;-) Е дай да видим , някой не фантазьор.

Бобби
28-07-2013, 00:33
Стигнахме до извода, че статията е писана от 25 годишен, стажант-журналист фантазьор... :-) ;-)
Е па така си е...по време на социализма имаше бензин марка с 86-октана и с 96-октана....след това се пръкна един с 93-октана.....и т.н.
Цените започваха от 16ст. литър....няма да ви разправям...каква черна борса беше.....даже като правеха НДК.....тия с зиловете, за да си оправдаят надписаните курсове го източваха в канавката....

Доко
28-07-2013, 00:34
Е дай да видим , някой не фантазьор.

Аз, и Екотроника, не четеш ли... ;-)

Бобби
28-07-2013, 00:34
Е дай да видим , някой не фантазьор.
Слушай мене:)))

Доко
28-07-2013, 00:36
Е па така си е...по време на социализма имаше бензин марка с 86-октана и с 96-октана....след това се пръкна един с 93-октана.....и т.н.
Цените започваха от 16ст. литър....няма да ви разправям...каква черна борса беше.....даже като правеха НДК.....тия с зиловете, за да си оправдаят надписаните курсове го източваха в канавката....

Кви 16 стинки бате, ходехме с тубата и помпата по Зиловете и Газките, не си заключваха резервоарите, даже не слизахме от Варбурга на бащата на моя приятел, паркираш до Зила и си налееш в тубичката. Голямо имане беше... :-) :-) :-)

Бобби
28-07-2013, 00:41
Ей това медиите в днешно време много им промиват мозъците на младите....

---------- Post added at 21:41 ---------- Previous post was at 21:40 ----------


Кви 16 стинки бате, ходехме с тубата и помпата по Зиловете и Газките, не си заключваха резервоарите, даже не слизахме от Варбурга на бащата на моя приятел, паркираш до Зила и си налееш в тубичката. Голямо имане беше... :-) :-) :-)
Трай си...ще ни изкарат крадци:)))

Доко
28-07-2013, 00:48
Ей това медиите в днешно време много им промиват мозъците на младите....

---------- Post added at 21:41 ---------- Previous post was at 21:40 ----------


Трай си...ще ни изкарат крадци:)))

Взимахме назаем, тогава всички заемаха, кой половинка хяб от комшията или кило захар, кой 20 до аванс... През комунизма никой не крадеше... ;-) :-) :-) :-)

Бобби
28-07-2013, 00:53
Взимахме назаем, тогава всички заемаха, кой половинка хяб от комшията или кило захар, кой 20 до аванс... През комунизма никой не крадеше... ;-) :-) :-) :-)
То така някой в началото на демокрацията....авансово станаха милионери...ама това друг въпрос...
Българина винаги е крадял......само по времето на цар Крум....малко се е спрял:))).....

Alexanderbb
28-07-2013, 08:58
Стигнахме до извода, че статията е писана от 25 годишен, стажант-журналист фантазьор... :-) ;-)

Фантазьор друг път, ама на някой не му отърва да се помни какво беше. Иначе сутрин като тръгвах за училище и нашите ми даваха 20 ст за да имам за закуска от лавката. А когато дойдеше лятото и баща ми или майка ми взимаше "заем" 500 лева от спомагателната каса в работата и отивахме 5 човека за 2 седмици на море. Няма нужда да казвам че тоя "заем" беше без лихва. Помня и как цената на парното и топлата вода беше 20 лева на месец през зимата а радиаторите винаги бяха на макс

Доко
28-07-2013, 10:03
Сашко, цената беше стотинка-октан или около 80ст/л, не 40ст/литър. Ако по това време си гледал батковците и татко ти как наливат бензин, питай тях, като не си спомняш. Цена от 40 ст за литър е имало, но е било преди 1980 година. ;-)

RUNNING WILD
28-07-2013, 10:12
Фантазьор друг път, ама на някой не му отърва да се помни какво беше. Иначе сутрин като тръгвах за училище и нашите ми даваха 20 ст за да имам за закуска от лавката. А когато дойдеше лятото и баща ми или майка ми взимаше "заем" 500 лева от спомагателната каса в работата и отивахме 5 човека за 2 седмици на море. Няма нужда да казвам че тоя "заем" беше без лихва. Помня и как цената на парното и топлата вода беше 20 лева на месец през зимата а радиаторите винаги бяха на макс

трябва да ти кажа че с 20 ст на лавката си гола вода...сменил съм 3 училища в София че не ми вървеше и това което си спомням,дори най лошият сладолед от компот по улиците беше 0.25 ст
лукче-1 ст
бисквита Нарцис 8 ст
баничка 0.26 ст
баничка с масло 0.140 гр-0.34 ст
шоколад Фин Млечен 0/90 ст
боза 6 ст
вафла обикновенна 6 ст
поничка 0.30 ст
рогче,пирожка 0.20ст
дъвка Идеал-0.10 ст
плодово сокче банан,ананас,ягода- 0.250 мл-7 ст

Alexanderbb
28-07-2013, 11:27
Сашко, цената беше стотинка-октан или около 80ст/л, не 40ст/литър. Ако по това време си гледал батковците и татко ти как наливат бензин, питай тях, като не си спомняш. Цена от 40 ст за литър е имало, но е било преди 1980 година. ;-)


1980 очевидно не съм наливал бензин ама за другите цени много добре ги помня какви бяха. И не ми приказвай че сега сме станали богати и живеем охолно

---------- Post added at 08:27 ---------- Previous post was at 08:25 ----------


трябва да ти кажа че с 20 ст на лавката си гола вода...сменил съм 3 училища в София че не ми вървеше и това което си спомням,дори най лошият сладолед от компот по улиците беше 0.25 ст
лукче-1 ст
бисквита Нарцис 8 ст
баничка 0.26 ст
баничка с масло 0.140 гр-0.34 ст
шоколад Фин Млечен 0/90 ст
боза 6 ст
вафла обикновенна 6 ст
поничка 0.30 ст
рогче,пирожка 0.20ст
дъвка Идеал-0.10 ст
плодово сокче банан,ананас,ягода- 0.250 мл-7 ст

В 22 ро принцесата беше 15 стотинки, а в 118 и 81 големите мекици бяха по 10 стотинки

RUNNING WILD
28-07-2013, 11:43
искам да кажа че с 20 стотинки не се знае какво ще уцелиш за ядене и не бяха пари да разчиташ на закуска освен за дребно лакомство,но аз като дете бях много лаком и все не ми стигаше,имам забележки яде вафла в час яде баница в час и е завил 6 пици в тетрадка по литература,тогава като деца се бяхме отворили на монети на дребни далаврки по магурата имахме батковци познати и им носехме а аз продавах обложки за касетки през 88 ма и 89 та на цена от 2,3 и 5 лева тогаващтни...не можеш да си представиш че 5-6 клас ходех с по 500 лева,правех си пирамиди от нарциси и си поръчвах тава пици в стола по 8 броя бяха в тава по 0.80 ст бяха,учил съм в 39 то от 3ти до 8 ми клас,лавките ми бяха любимо място даже после започнах да ги посещавам в извън работно време но това е минало.

Доко
28-07-2013, 12:02
..... И не ми приказвай че сега сме станали богати и живеем охолно[COLOR="Silver"]


Саше, къде го прочете т'ва бе, или ти е тегаво и се чудиш къде да се оплачеш!?
Обсъждаме цената на литър гориво през '80-те, ти къде отиде в "трета глуха". :-)
Между другото, някои са по-богати сега. ;-)

ecotronic
28-07-2013, 12:33
Фантазии или реалности...........цената на литър бензин през 1980 - та година беше 80 стотинки по бензиностанциите. 20 литрова туба бензин A86 на черно се търгуваше по 5 лв. но беше индикиран и имаше сериозни санкции за ползване на такова гориво.

Който не е съгласен с горното, означава, че или не е бил на възраст като да придобие ясни спомени по това време, или има проблеми с паметта.

koolio
28-07-2013, 13:20
И какъв аджеба е смисълът на цялата дискусия?
Вместо да си говорим за контрол върху обслужването в бензиностанциите и качеството на горивата, разправия колко бил струвал бензинът преди четвърт век ...
Ей затова ще сме винаги прецакани!

ecotronic
28-07-2013, 13:30
И какъв аджеба е смисълът на цялата дискусия?
Вместо да си говорим за контрол върху обслужването в бензиностанциите и качеството на горивата, разправия колко бил струвал бензинът преди четвърт век ...
Ей затова ще сме винаги прецакани!

За смисъла не знам, но съм свикнал да боравя с точни понятия и се дразня, когато истината се изопачава по какъвто и да е повод.

RUNNING WILD
28-07-2013, 15:31
80 сета съм бил на 3 г и нямам спомени,помня че като пораснах баща ми купуваше бензин за тракторче да ни копаят лозето и местата с него и даже мисля че тогава вече беше 1 лев това е около 90 та година,горивото не е било евтино спрямо тогаващните заплати как и да го гледаш обаче другото е било достъпно и е имало баланс не им е тежало,пък и е могло да си намериш държавно и да си го оцветиш с яйчен прах примерно.

ecotronic
28-07-2013, 15:53
Много може да се дискутира на тема "цени сега и цени еди кога си"

Цялата дискусия за цените в темата започна от момента в който един колега каза, че бензинът през 80-те е струвал 6 стотинки за литър и респективно попита за хилядите проценти с които се е увеличила цената му до днес.
Той така и не отговори на въпроса "кога бензинът е струвал 6 стотинки? "

Пък според мен, въпреки неколкократното увеличение на цената му, покупвателната способност на средно-статистическия българин по отношение на бензина се е увеличила вместо да намалее.

RUNNING WILD
28-07-2013, 19:52
който тогава е имал кола не му е било лесно защото за да мине 300 км примерно е давал 24 лева за 30 кила бензин с някой Москвич,с тия пари е могло да напълниш хладилника за едно семейство за 5 дена примерно,а и не всички хора са имали коли и не са имали тоя разход,странно е било двустаен апартамент е струвал колкото една Лада?

Drag0
28-07-2013, 20:24
Самия бензин не е толкова скъп. Ето разбивка за 1000л:
цена бензин = 1220 лв
акциз = 710 лв
ддс = 390 лв

общо = 2320 лв

на дребно ~ 2600 лв

цена на дребно без ддс и акциз = 1,5 лв за литър

Пропан-бутан за 1000 кг ~ 1818 литра :
цена пропан-бутан = 1230 лв
акциз = 340 лв
ддс ~ 315 лв

общо = 1885 лв

на дребно - не знам

на едро за литър ~ 1.04 лв
на едро за литър без ддс и акциз ~ 0.68 лв

Mind_Control
28-07-2013, 21:54
Аз имам спомени от началото на 90-те. Тогава баща ми сипваше бензин и не му беше никакъв проблем. Незнам, колко е струвал, но си спомням, че не сме се ограничавали. Аз като почнах да карам кола- 2003-та, бензина беше 1.20 литъра (А95). Такситата бяха по 30-35 ст.
Изводът е, че за 10 години бензина е поскъпнал малко повече от 2 пъти, както и всичко останало, щото киселото мляко беше 40-50 стотинки, а сега е левче масово.

Заплатата ми последните 5 години не е мръднала. Спасяват ме страничните доходи, иначе си е е..ло майката. Това е истината.

RUNNING WILD
28-07-2013, 22:04
тегаво е да,цигарите бяха 1.20 сега са 4.40 масовите марки,говоря си с един полицай ми вика от 5 години ако щеш вярвай заплатата ми е същтата,според мен живнахме малко от 2004та до 2010 та година и това беше и сега назад,а който няма странични доходи и е само на заплата какво прави?2 ра година виждам че доста заведения пустеят и хотели,все повече хора си седят пред блока на пейките и това е показателно.

Stefo
29-07-2013, 15:20
Тая тема я пишем в пенсионерските :Tease:
Леко се промени наклона нещо ;)

Бобби
30-07-2013, 00:47
Тая тема я пишем в пенсионерските :Tease:
Леко се промени наклона нещо ;)
:)))..скаанирай си я...за да си я четеш като му дойде времето:idea2:
п.п. то всяка тема след 3-пост тръгва в друга насока...ако откриеш някоя изпипана от начло до край ми я покажи:pimp:

Доко
30-07-2013, 01:29
Сетих се веднага за една която 42 стр само за клатещи обороти се говори... :-)
http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=17090&highlight=%D1%EC%E5%ED%FF%EC+%F1%EC%E5%ED%FF%EC+%E F%F0%EE%E1%EB%E5%EC%E0+%EE%F1%F2%E0%E2%E0&page=42

Пост #1, 26.01.08

"От както имам Алфа вече 5 месеца, проблема ми само един играят ми оборотите на празен ход от 400 до 1600 само в движение като освободя от скорост по някой пат и гасни,а като спра ги стабилизира на 840.Алфата е 156 1,8 98г смених, дебитомер,ламбда сонда,дросела е изчистен от нагар,карам я с 98 или 100 октановия бензин,но проблема не се решава ако някои има идея за нешто нека сподели. Ходил сам на диагностика моторчето на празен ход работи идея нямам."
............
............
Пост #618, 27.04.13

"Трябва да мине адаптацията. Което ще рече, че трябва мотора да работи на празен ход поне 15 мин. на загрял двигател. Да бъде пален и гасен поне 3, 4 пъти, и да има няколко преминавания от различни работни режими към празен ход. Демек изчакай 1, 2 дни и ако не се оправи е възможно да има нужда от повторно зануляване на адаптациите."

:super: :grin:

Бобби
30-07-2013, 07:58
Баси клатещата тема......на севрни Карпати мотора на Алфа се клати:)))