PDA

View Full Version : По безопасно движение по пътищата!!!



Orm
25-07-2013, 23:40
Колеги , гледах сега шоуто на Слави в което се разправяше за това колко жертви взимат пътищата . Мисля че ще е добре да обсъдим какво би могло да се направи по въпроса .
Ще почна аз с едно предложение . Ако сте забелязали в ютюб има хиляди клипчета с катастрофи и случки на пътя, всичко това е записано с тези http://mycam.bg/index.php/cPath/448 неща . Дали според вас ще помогне за озаптяването на дивите шофьори ако се приемат тези записи като доказателство в съда ?!?!?!? Аз дори мисля че ще е добре ако са задължителни, имайки предвид че струват колкото половин "Гражданска отговорност".
Еми това е , чакам мнения по въпроса , също така ваши предложения !!!!

Alexanderbb
26-07-2013, 09:06
Имаш предвид всеки да си имам камера в колата и да снима ли? Ами има държави където и едно обаждане от очевидец е достатъчно но там хората са с друг манталитет. А у нас скоро не вярвам да се приеме такъв филм за доказателство защото нали се сещаш колко представители на МВР и юристи ще изгорят

LeoVin4i
26-07-2013, 10:12
Ако такъв филм имаше доказателствена стойност аз поне веднага бих се оборудвал с подобна камера. Някъде бях чел даже, че в Израел полицията раздава камери на желаещите шофьори с цел да се хващат повече нарушители. Ама ние тука с гайдите...

dimitar_vd62
26-07-2013, 10:29
Абе май има, ако е бордова камера и е с час, дата и GPS.Ама не съм сигурен,така чух,по повод на един разговор че руснаците масово ги ползвали именно с такава цел, някой адвокат ако има да каже.

Orm
26-07-2013, 11:44
Ами в Русия например се приема за доказателство, даже съм виждал че като ги спре полицията веднага обръщат камерата към полицая да записват разговора, или даже те да не участват в птп спират за да предоставят записа....за манталитета не вярвам те да са по културни на пътя от нас. А и освен това колко странични неща (имам предвид кражби и други престъпления) ще се записват..... и съм сигурен че като стане това с камерите стандартно и се осъдят или глобят определено количество "джигити" нещата ще станат много по дисциплинирани поне според мене е така.....
В конкретния случай с таксиметровия все някой щеше да е записал какво е станало

DerMeister
26-07-2013, 11:47
По-безопасно движение по пътищата ще има само, когато има по-добри пътища. Магистрали, мантинели, тунели, подлези, надлези, маркировка, знаци и качествена настилка.

Всякакви други мерки са заобикаляне на проблема.
Лоши шофьори ще има винаги, бързащи и немислещи също.

Докато КАТ се борят с жертвите по пътя като слагат знак "Опасен участък", няма да се оправят нещата.

Susscrofa
26-07-2013, 11:57
По-безопасно движение по пътищата ще има само, когато има по-добри пътища. Магистрали, мантинели, тунели, подлези, надлези, маркировка, знаци и качествена настилка.

Всякакви други мерки са заобикаляне на проблема.
Лоши шофьори ще има винаги, бързащи и немислещи също.

Докато КАТ се борят с жертвите по пътя като слагат знак "Опасен участък", няма да се оправят нещата.

Това му звучи като: по-малко ще се краде, когато има повече работни места.
Или пък: По-малко ще се пуши, когато поскъпнат цигарите.
Аз пък твърдя, че именно липсата на хубави пътища ограничава страстта на много "пилоти" към високите скорости и спасява човешки животи.
Гладът не може да е оправдание за кражба.

Това, което казваш е така, но няма тази тежест, която се опитваш да му придадеш.
Основите проблеми са два:
1. Липса на контрол върху прилагането на закона за движение по пътищата.
2. Липса на култура у водачите, която култура се създава, чрез репресивната сила на точка 1.

ФЕРАРИСТ
26-07-2013, 12:00
По-безопасно движение по пътищата ще има само, когато има по-добри пътища. Магистрали, мантинели, тунели, подлези, надлези, маркировка, знаци и качествена настилка.

Всякакви други мерки са заобикаляне на проблема.
Лоши шофьори ще има винаги, бързащи и немислещи също.

Докато КАТ се борят с жертвите по пътя като слагат знак "Опасен участък", няма да се оправят нещата.
Абсолютно - в момента скапаната държава гледа да отмие отговорноста от себе си като използва всеки удобен случай за да изтъкне колко недисциплинирани били водачите, и клишетата с превишената скорост......диваци има във всяка държава - просто тук те имат възможност да изпъкнат......
Иначе и аз имам такава джаджа за запис, интересна е.....

Orm
26-07-2013, 12:13
Ми по скоро идеята не е да записваме повече простотии, а самата идея че всеки пред тебе или зад тебе записва простотията която си решил да направиш и тази информация да те спре да застрашиш живота на другите а и твоя

ecotronic
26-07-2013, 12:20
Нещата са много комплексни и никога не могат произшествията да се отдадат на един или два преобладаващи фактора.
Всичко е важно. Състоянието на пътищата, културата на водачите, контролът............
И ако подобряването състоянието на пътищата изисква голям паричен и времеви ресурс, то контролът е нещото, което бързо може да помогне в случая.
Но за целта е необходимо той да заработи с тази първа цел а не, както е сега - да пълни хазната с приходи.
Никой не може да ме убеди в това, че една снимачка поставена в центъра на града при ограничение 50 има за цел да намали броя на произшествията.
Наскоро говорих с един немец, който ми обясни, че му треснали глоба от 300 евра, защото на магистрала било установено с технически средства, че не спазвал достатъчна дистанция а същевременно се движел с не много висока скорост.
Накратко - дори и там където пътищата са в доста по-добро състояние хората използват техническите средства и упражняват ефективен контрол с единствената цел - намаляване на произшествията.

BLUE1
26-07-2013, 13:05
Само да вметна по въпроса със записите от камери. Няма никаква пречка запис от камера да бъде представен в съда като доказателство, стига той да не е направен в нарушение на закона. Записи от частни или държавни охранителни камери на които е записано някакво нарушение или престъпление се представят в съда, председателя назначава експертиза, която излиза със заключение относно това дали записа е автентичен и какво точно се наблюдава на него, съдията също може да разпореди записа да бъде пуснат в съдебно заседание и след това свидетелите да разкажат какво точно са наблюдавали.

Susscrofa
26-07-2013, 13:26
Абсолютно - в момента скапаната държава гледа да отмие отговорноста от себе си като използва всеки удобен случай за да изтъкне колко недисциплинирани били водачите, и клишетата с превишената скорост......диваци има във всяка държава - просто тук те имат възможност да изпъкнат......
Иначе и аз имам такава джаджа за запис, интересна е.....

А вечно мрънкащият народ гледа да изкара системата виновна за мързела му, за невъзпитанието му, за простотията му, за аобщественото му поведение, за асоциалното му поведение и т.н.

---------- Post added at 10:26 ---------- Previous post was at 10:25 ----------


Само да вметна по въпроса със записите от камери. Няма никаква пречка запис от камера да бъде представен в съда като доказателство, стига той да не е направен в нарушение на закона. Записи от частни или държавни охранителни камери на които е записано някакво нарушение или престъпление се представят в съда, председателя назначава експертиза, която излиза със заключение относно това дали записа е автентичен и какво точно се наблюдава на него, съдията също може да разпореди записа да бъде пуснат в съдебно заседание и след това свидетелите да разкажат какво точно са наблюдавали.

Много ги разбираш ти тези работи.:tv::)

ФЕРАРИСТ
26-07-2013, 14:33
Само да вметна по въпроса със записите от камери. Няма никаква пречка запис от камера да бъде представен в съда като доказателство,
Чесно казано не мога да се сетя къде бях чел алинея в която се допускат като доказателства записите на техническите средства.....не беше и уточнено какви трябва да са точно, което дава широко тълкувание.....а и отделен е въпроса че някой може да няма голяма файда от широкото познаване на тая материя......

Susscrofa
26-07-2013, 14:39
Чесно казано не мога да се сетя къде бях чел алинея в която се допускат като доказателства записите на техническите средства.....не беше и уточнено какви трябва да са точно, което дава широко тълкувание.....а и отделен е въпроса че някой може да няма голяма файда от широкото познаване на тая материя......

Всичко е в ръцете на съдията след съответната експертиза.

BLUE1
26-07-2013, 14:59
А вечно мрънкащият народ гледа да изкара системата виновна за мързела му, за невъзпитанието му, за простотията му, за аобщественото му поведение, за асоциалното му поведение и т.н.

---------- Post added at 10:26 ---------- Previous post was at 10:25 ----------



Много ги разбираш ти тези работи.:tv::)

Ми разбирам ги щото съм ги преживявал на живо, а не пред монитора като теб. Всичко било в ръцете на съдията...какво искаш да кажеш, че съдията може да промени НПК в заседание?

DerMeister
26-07-2013, 15:18
Това, което казваш е така, но няма тази тежест, която се опитваш да му придадеш.

Ти пък вечната опозиция.

Тежестта, която искам да му предам е голяма.
Инцидентите няма да изчезнат, но ще намалят драстично. Най-важното: условията за инциденти дори при нарушаване на правилата ще са много по-малко. При инцидент и адекватна инфраструктура, последствията ще са по-малки.

За какво прилагане на закона говорим, при положение, че вечер по някои пътища в София се опитвам да намеря пътя, а не да карам по правилата.

fred
26-07-2013, 20:52
Чисто и просто трябва да има ред, който липсва повсместно.Ако има ред, съответно наказания и яснота, че ако бъдеш хванат, ще бъдеш наказан, нарушенията ще намалеят.
Но този ред важи и за полицията-полицай с подкуп трябва да бъде уволняван дисциплинарно и безусловно.
Иначе колкото е по голяма глобата или наказанието, толква е по голям и подкупа на полицая, който те е хванал.

---------- Post added at 23:52 ---------- Previous post was at 23:43 ----------


А вечно мрънкащият народ гледа да изкара системата виновна за мързела му, за невъзпитанието му, за простотията му, за аобщественото му поведение, за асоциалното му поведение и т.н.[COLOR="Silver"]

Ами този народ само преди 70 години е бил символ на трудолюбие и честност.
Да цитираме и дядо ти Маркс-Битието, определя съзнанието.Но ти като си чел само овчарчето Калитко и Правилника за движение по пътищата, какво да очакваме :wc: :)

Susscrofa
26-07-2013, 21:23
Чисто и просто трябва да има ред, който липсва повсместно.Ако има ред, съответно наказания и яснота, че ако бъдеш хванат, ще бъдеш наказан, нарушенията ще намалеят.
Но този ред важи и за полицията-полицай с подкуп трябва да бъде уволняван дисциплинарно и безусловно.
Иначе колкото е по голяма глобата или наказанието, толква е по голям и подкупа на полицая, който те е хванал.

---------- Post added at 23:52 ---------- Previous post was at 23:43 ----------


Ами този народ само преди 70 години е бил символ на трудолюбие и честност.
Да цитираме и дядо ти Маркс-Битието, определя съзнанието.Но ти като си чел само овчарчето Калитко и Правилника за движение по пътищата, какво да очакваме :wc: :)

Глупости!!!!!!
Царска България е била тотален шит, ама това си е мое мнение.
Дядо ми, лека му пръст, казваше "тихото го махнахме СЛЕД 9 септември". Това се случваше когато някой от нас му казваше "тихо". Така и не успях да го попитам защо преди девети септември не са смеели да говорят.

BLUE1
26-07-2013, 21:28
Глупости!!!!!!
Царска България е била тотален шит, ама това си е мое мнение.
Дядо ми, лека му пръст, казваше "тихото го махнахме СЛЕД 9 септември". Това се случваше когато някой от нас му казваше "тихо". Така и не успях да го попитам защо преди девети септември не са смеели да говорят.



Глупости на квадрат!!! Всъщност с този си пост изясняваш пролетарският си произход и мъката ти по отслабващата власт на цървулите и каскетите.

Susscrofa
26-07-2013, 21:31
Глупости на квадрат!!!

Геометрична прогресия.

Къде се губиш бре?
Къде се загуби Ники, зарязахте политическите теми.:mrgreen:

BLUE1
26-07-2013, 21:43
Геометрична прогресия.

Къде се губиш бре?
Къде се загуби Ники, зарязахте политическите теми.:mrgreen:


Правилно! Няма смисъл, в книгата на книгите още е написано -Не давайте свято нещо на кучетата, нито хвърляйте бисерите си пред свинете, да не би да ги стъпчат с краката си и се обърнат да ви разкъсат.

Susscrofa
26-07-2013, 21:59
Правилно! Няма смисъл, в книгата на книгите още е написано -Не давайте свято нещо на кучетата, нито хвърляйте бисерите си пред свинете, да не би да ги стъпчат с краката си и се обърнат да ви разкъсат.

Там и за гордостта пише нещо:)

mordohy
26-07-2013, 23:37
Май трябва да се започне с нещо простичко. Движение по пътя, престрояване, изпреварване и несъобразена скорост.
Не може да сечеш и да газиш двойна непрекъсната и да си наред.
Ония ден, турски автобус сечеше завоите, изпреварваше безогледно и пердашеше с 120 през населено място. Обадин се на 112. Обещаха да го оправят. Минахме през три полицейски засади и нищо. пак им се обадих, а те : ама още ли карате след него?
- Още! Ама то е благодарение, че има много завои, а колицата ми там е силна.
- Ама ние какво да направим?
- Ами като не знаете какво, просто напуснете бе! Толкова ли не можете да му вземете данните от тахографа и да го екзекутиратае.
Ако е бламиран, още по-зле!
И те така.
Явно, че полицията не може да направи нищо.
Сега да ви помоля, на някой ако му се намира някоя картечница, останала от дядо му да свирка.
Предпочита се МГ-42, но и на ДШ или ПК няма да откажа!

Orm
27-07-2013, 10:22
Май трябва да се започне с нещо простичко. Движение по пътя, престрояване, изпреварване и несъобразена скорост.
Не може да сечеш и да газиш двойна непрекъсната и да си наред.
Ония ден, турски автобус сечеше завоите, изпреварваше безогледно и пердашеше с 120 през населено място. Обадин се на 112. Обещаха да го оправят. Минахме през три полицейски засади и нищо. пак им се обадих, а те : ама още ли карате след него?
- Още! Ама то е благодарение, че има много завои, а колицата ми там е силна.
- Ама ние какво да направим?
- Ами като не знаете какво, просто напуснете бе! Толкова ли не можете да му вземете данните от тахографа и да го екзекутиратае.
Ако е бламиран, още по-зле!
И те така.
Явно, че полицията не може да направи нищо.
Сега да ви помоля, на някой ако му се намира някоя картечница, останала от дядо му да свирка.
Предпочита се МГ-42, но и на ДШ или ПК няма да откажа!

Ето в такива случаи предоставяш записа , правят му една солена глоба и следващия път ще се замисли преди да го прави. Това в идеалния случай де, как му викаха - утопия май :)

old alfist
27-07-2013, 12:56
Миналия уикенд, докато течеше караоке-купон на открито в двора ни, на няколкостотин метра от нас се случи това :

http://www.posredniknews.com/site/obshtestvo/problemi/42575-v-tuchenitza-vremeto-e-spryalo-dzhigitite-ne?joscclean=1&comment_id=8013

BLUE1
27-07-2013, 13:24
http://img62.imageshack.us/img62/2596/7vxn.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/62/7vxn.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

fred
27-07-2013, 14:23
Глупости!!!!!!
Царска България е била тотален шит, ама това си е мое мнение.
Дядо ми, лека му пръст, казваше "тихото го махнахме СЛЕД 9 септември". Това се случваше когато някой от нас му казваше "тихо". Така и не успях да го попитам защо преди девети септември не са смеели да говорят.

Е, какво си е спомнял дядо ти си е негова работа и аз съм имал дядовци, баби, но има достатъчно какво и къде да прочетеш, извън спомените на близките ни.
Миналото не трябва да се идеализира, но определено комунизмът е най голямата злина, която ни се е случила.Не го казвам да почнем поредния спор, а като факт, а и не само у нас.А плодовете му са на лице.


---------- Post added at 17:17 ---------- Previous post was at 17:15 ----------


Май трябва да се започне с нещо простичко. Движение по пътя, престрояване, изпреварване и несъобразена скорост.
Не може да сечеш и да газиш двойна непрекъсната и да си наред.
Ония ден, турски автобус сечеше завоите, изпреварваше безогледно и пердашеше с 120 през населено място. Обадин се на 112. Обещаха да го оправят. Минахме през три полицейски засади и нищо. пак им се обадих, а те : ама още ли карате след него?
- Още! Ама то е благодарение, че има много завои, а колицата ми там е силна.
- Ама ние какво да направим?
- Ами като не знаете какво, просто напуснете бе! Толкова ли не можете да му вземете данните от тахографа и да го екзекутиратае.
Ако е бламиран, още по-зле!
И те така.
Явно, че полицията не може да направи нищо.
Сега да ви помоля, на някой ако му се намира някоя картечница, останала от дядо му да свирка.
Предпочита се МГ-42, но и на ДШ или ПК няма да откажа!
Е затова става дума-че всеки прави каквото си иска, понеже пък на разните органи не им пука, а не е там въпросът.
Някакъв комисар при въпросния Слави твърдеше, че се е обръщало внимание на всеки сигнал, но трябвало подалият го да отиде в КАТ и да свидетлества на живо....
ПП нямам картечница, само няколко противогаза от баща ми, понеже беше запесен офицер, като лекар :)

---------- Post added at 17:21 ---------- Previous post was at 17:17 ----------


Миналия уикенд, докато течеше караоке-купон на открито в двора ни, на няколкостотин метра от нас се случи това :

http://www.posredniknews.com/site/obshtestvo/problemi/42575-v-tuchenitza-vremeto-e-spryalo-dzhigitite-ne?joscclean=1&comment_id=8013

Това защо не го изпратиш по ТВ, фейсбук и прочее, то на тоя етап това ни остана.

---------- Post added at 17:23 ---------- Previous post was at 17:21 ----------


http://img62.imageshack.us/img62/2596/7vxn.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/62/7vxn.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Супер е това.

dimitar_vd62
27-07-2013, 15:19
Какви сигнали, какви полицаи, какви пет лева бе.На никой не му пука за нищо, всеки е голямата раута,разбиш ли.Който иска да ми даде колата си и ще направя всички възможни нарушения във Варна без каране под въздействието на алкохол и както съм безработен ще му платя глобите.Гарантирам че няма да има такива.По скоро коминочистач ще срещнеш по улиците на Варна отколкото полицаи.И с този прословут наш български манталитет никакво безопасно движение не може да има.Докато не почнат наред да глобяват за неадекватно поведение на пътя, за настъпана разделителна линия на паркинга или за това че си си обелил джантата в бордюра.

Втора кола бях на едно кръстовище, първият мина аз трябваше да набия спирачките да направя път на един джигит с опел астра на моите години да мине на червено.

nikolaaaay
27-07-2013, 17:11
Това му звучи като: по-малко ще се краде, когато има повече работни места.
Или пък: По-малко ще се пуши, когато поскъпнат цигарите.
Аз пък твърдя, че именно липсата на хубави пътища ограничава страстта на много "пилоти" към високите скорости и спасява човешки животи.
Гладът не може да е оправдание за кражба.

Това, което казваш е така, но няма тази тежест, която се опитваш да му придадеш.
Основите проблеми са два:
1. Липса на контрол върху прилагането на закона за движение по пътищата.
2. Липса на култура у водачите, която култура се създава, чрез репресивната сила на точка 1.
Толкова си заслепен, че дори когато проблемът поставен в темата е решен до голяма степен вече 3-4 години, ти още си плямпаш врели-некипели. Липсата на контрол 1. и липсата на култура 2. са си все същите, както преди 5-10-20 години, но жертвите на ПТП намаляха драстично откакто се построиха някои неща. За разни там многомилиардни язовири и електроцентрали не става дума, а за пътища. Това се вижда от статистиката на МВР ето тук (http://dokkpbdp.mvr.bg/Statistics/default.htm) Цифрите са си цифри и 600 загинали за 2011 и 2012 си е много по-малко от около 1000-1200 в годините преди това.

---------- Post added at 17:11 ---------- Previous post was at 17:07 ----------


Какви сигнали, какви полицаи, какви пет лева бе.На никой не му пука за нищо, всеки е голямата раута,разбиш ли.
Ако подаваш сигнали и настояваш за тяхното разглеждане, може и да им припука един ден. Особено ако го правим всички масово. Ако седим и чакаме полиция/администрация/управляващи сами да се оправят и да почнат да работят в интерес на обществото, това със сигурност няма да се случи.

fred
27-07-2013, 17:56
Какви сигнали, какви полицаи, какви пет лева бе.На никой не му пука за нищо, всеки е голямата раута,разбиш ли.Който иска да ми даде колата си и ще направя всички възможни нарушения във Варна без каране под въздействието на алкохол и както съм безработен ще му платя глобите.Гарантирам че няма да има такива.По скоро коминочистач ще срещнеш по улиците на Варна отколкото полицаи.И с този прословут наш български манталитет никакво безопасно движение не може да има.Докато не почнат наред да глобяват за неадекватно поведение на пътя, за настъпана разделителна линия на паркинга или за това че си си обелил джантата в бордюра.

Втора кола бях на едно кръстовище, първият мина аз трябваше да набия спирачките да направя път на един джигит с опел астра на моите години да мине на червено.
Ами наистина, друго не ни остава, освен сигнали да подаваме.
Иначе си прав за какво трябва да се глобява, лошото е, че у нас като цяло КАТ гледа да прецака някой, а не да прилага закона, като идея и превантивна мярка.Вярно, че има и коректни хора там, не си кривя душата, ама са малко.