PDA

View Full Version : Ел. схема на фаровете



Boby
01-08-2013, 18:02
Вчера си купих модул за автоматично включване на светлините над 13.2В и реших да го вържа направо при кутийката с релето на късите светлини в левия калник.

Проблема е, че Е-лърна не ми дава картинки на ел.
схемите по колата и не мога да разбера дали в тази кутийка влиза и сигнал от габарита и къде се намира релето за габаритите за да вържа модула.

+ при контакт със сигурност има в тази кутийка
постоянен + също трябва да има( или по-добре пак + при контакт)
масата е ясна
+ към късите светлини ще го вържа директно входа на релето на фаровете
Остава ми само сигнала от габаритите да намеря.

Та молбата ми е някой да каже на коя букса да вържа габарита защото не ми се кълца инсталацията на фара.:please:

ecotronic
01-08-2013, 18:28
Всички връзки към крушките за габаритите идват директно от клюкарката. Тъй че, реле за габарити тази кутия на калника няма.
Ако монтираш DRL модула някъде там, защо не дръпнеш едно кабелче от габарита на левия фар?

Закачаш се на жичката на 3 - ти пин и си в джаза :)

http://alfa.kachi-snimka.info/images-2013/viu1375380089v.jpg

Boby
01-08-2013, 21:17
Да в краен случай ще взема сигнал от буксата на фара, но не ми се искаше да оголвам и режа инсталацията на колата около фара.

Мерси за информацията. :-)

Boby
05-08-2013, 12:27
Вързах глупавия модул за фаровете и сега ги пуска още докато въртя на стартер. Голяма простотия се оказа!:hmm:

ecotronic
05-08-2013, 12:58
Може самият модул да е причината, но може и да е заради вземане на +12V за него от неправилното място.
Откъде точно си взел +12 V за извода, който минава през предпазителя на модула?

Изобщо пусни схемичката на изводите на модула и кажи кой - къде точно си вързал.

Boby
05-08-2013, 15:32
Скапания модул сработи точно 4 пъти след което се скапа и ми остана колата на контакт след като върна ключа!
http://www.xcarlink.bg/DRL-Modul-za-Avtomatichni-Dnevni-Svetlini-HIDBG-01

Ето това е модула.

Постоянен + през бушон взех от самата кутия на калника. Има дебел постоянен +
Маса също от нея.
+ при контакт има в квадратната букса с многото пинове която също влиза в кутия
+ към фаровете го вързах на кабела който идва от ключа и отива към релето на късите.

Т.е. скапания модул трябваше само да пуска и да гаси фаровете. Дори не минава силова верига през него.

ecotronic
05-08-2013, 16:44
Скапания модул сработи точно 4 пъти след което се скапа и ми остана колата на контакт след като върна ключа!
http://www.xcarlink.bg/DRL-Modul-za-Avtomatichni-Dnevni-Svetlini-HIDBG-01

Ето това е модула.

Постоянен + през бушон взех от самата кутия на калника. Има дебел постоянен +
Маса също от нея.
+ при контакт има в квадратната букса с многото пинове която също влиза в кутия
+ към фаровете го вързах на кабела който идва от ключа и отива към релето на късите.

Т.е. скапания модул трябваше само да пуска и да гаси фаровете. Дори не минава силова верига през него.

Мисля, че проблемът е възникнал заради последната точка, която си изпълнил.
Трябвало е да свържеш изхода на модула (жълто-зеления проводник) директно към изхода на релето закъм фаровете. Ти практически си го свързал към управляващата верига на релето, означеното с червено на схемата:

http://alfa.kachi-snimka.info/images-2013/bfi1375709516o.jpg

Проблемът най-вероятно е възникнал от това, че тази верига идва от клюкарката и не е нормално да и се връща +12V, което напрактика се е случило. Така тя може да върне +12V на захранващата шина на която има +12v от контактния ключ и така да ти се захранят консуматорите без да си дал контакт.

Правилният начин на свързване е да вържеш жълто-зеления проводник към изхода на релето за късите (извод 87 - общата точка на предпазителите.

Относно това, че ти се палят фаровете когато върти стартера, бих могъл да кажа повече, ако кажеш по точно букса и пин откъдето си взел +12 -от контакт.

Boby
05-08-2013, 18:39
Да, идеята ми беше да го вържа на управлението на релето за късите и да ползвам силовата верига на колата. Всичко работеше безпроблемно няколко паления и около 30км докато не пуснах климатика и всичко под капака се напече до "червено" изгаснаха фаровете и контакта си остана и явно модула се скапа. Проблема в тази кутия е, че всичко в нея е с писти. Няма никъде проводник и няма къде да вържа жълто-зеления кабел на изхода на релето. По-странното е,че всичко в нея и квадратната букса е с тънки кабели. Няма дебели силови кабели за към фаровете или клаксона и ми е малко странно как работи всичко.

+ при контакт в тази кутия( или по-скоро бушонно табло) има единствено на син кабел (пин11) и на него вързах модула.

ecotronic
05-08-2013, 18:48
Да, идеята ми беше да го вържа на управлението на релето за късите и да ползвам силовата верига на колата. Всичко работеше безпроблемно няколко паления и около 30км докато не пуснах климатика и всичко под капака се напече до "червено" изгаснаха фаровете и контакта си остана и явно модула се скапа. Проблема в тази кутия е, че всичко в нея е с писти. Няма никъде проводник и няма къде да вържа жълто-зеления кабел на изхода на релето. По-странното е,че всичко в нея и квадратната букса е с тънки кабели. Няма дебели силови кабели за към фаровете или клаксона и ми е малко странно как работи всичко.

+ при контакт в тази кутия( или по-скоро бушонно табло) има единствено на син кабел (пин11) и на него вързах модула.

Могло е и така, както си го вързал да стане, но е трябвало да сложиш един диод на кабела, който идва от клюкарката за управлението на релето. Така, когато подадеш управление от модула, няма да връща напрежение към клюкарката.
По-късно ще погледна схемите за онзи пин 11 и ще пиша.

ecotronic
05-08-2013, 20:16
Действително пин 11 е правилния за +12V при контакт.
Някои лошо конструирани такива модули реагират на ниско напрежение по същия начин както на високо. Т.е. включват фаровете при напрежение над 13,2 V, но ги включват и при напрежение под 11 (казвам 11 примерно). И така, когато върти стартерът, ако напрежението падне под ниския праг - фаровете се палят. Това може да се преодолее като този +от контакт се осигури от точка в която има +12V само когато колата е на контакт и не върти стартерът. Но в този блок на калника няма такава точка.

Boby
05-08-2013, 22:47
Не можах да разбера защо се скапа тъпия модул след 3 паления. Жегата ли му беше проблема или просто е боклук и какво му се скапа та колата остана на контакт дори и с откачен кабел на постоянния плюс. Изгасна след като му отрязах жиците + при контакт и + към релето на фаровете.

ecotronic
06-08-2013, 11:13
Ако ти го сменят, вържи новия по другия начин.

Boby
07-08-2013, 13:41
Значи жълто-зеления кабел на модула го връзвам на пин 17 на буксата и всичко трябва да е наред?

ecotronic
07-08-2013, 13:49
Значи жълто-зеления кабел на модула го връзвам на пин 17 на буксата и всичко трябва да е наред?

Не е много коректно да се връзва на пин 17 въпреки, че ще работи. Най-добре е да се направи връзка към извод 87 на релето.

Покрай свързването на DRL модул, трябваше да правя подобно нещо, но за дългите светлини. Ето как направих връзките към самите изводи на релето, чрез запояване на проводници в основите на перата.

http://alfa.kachi-snimka.info/images-2013/jdv1375971548r.jpg

Boby
09-08-2013, 15:21
Да ти кажа нещо много се нервирах днес с тоя модул! Вързах го както предния път, но сложих диод да не връща обратно към клюкарката +12в и пак същата работа. С пускане на фаровете от модула пак връща + към клюкарката. Махнах бушона на модула и пробвах да пусна фаровете от копчето, но не светнаха. Реших, че съм пълен идиот и съм сложил диода на обратно. Смених диода с нов и го сложих обратно. Е да ама не! Пак връща + към клюкарката и фаровете не светват от копчето! Избеснях и възстанових инсталацията на колата и махнах модула.

ecotronic
09-08-2013, 15:33
Модула сменха ли ти го с друг или върза стария?

Boby
09-08-2013, 15:37
Ще вържа жълто-зеления кабел от модула директно на кабелите на ксеноновата крушка на левия фар и ще пусна един кабел до десния фар до крушката и това ще му е. Нямам намерение да кълцам повече инсталацията на колата.

ecotronic
09-08-2013, 15:47
Това не е добра идея, защото така ще обединиш веригите на двете крушки след предпазителите. Така ако изгори единият предпазител, директно гори и другия, защото няма да понесе общия товар и оставаш и без двата фара. Защо не пробваш да вържеш жълто-зеления към релето, както го беше вързал а вместо да слагаш диод, временно да прекъснеш управляващата верига на релето откъм клюкарката. Така ще разбереш дали наистина се връща напрежение към клюкарката или има друга драма. И най-вече ще разбереш дали модулът изобщо работи както трябва.
Не разбрах дали пробваш с нов модул или със стария.


PS:

Това, което го показах на снимката (със запояването на проводниците към изводите на релето), както съм го направил от електрическа гледна точка е най-правилното свързване, не се реже нищо по инсталацията, от там се взима и постоянния + за модула, връзва се както трябва и жълто-зеления към предпазителите, че и маса може да се вземе от релето. В най-лошия случай ако искаш да въстановиш нещата, както са били, сменяш релето с друго и всичко си е както си е било. Само се разпробива капачката отгоре за да минат кабелите и се уплътнява.
Помисли за този вариант.

Boby
09-08-2013, 16:11
Модула сменха ли ти го с друг или върза стария?

Вързах стария. Мерих го и поне докато е студен работи правилно.

Добре, тогава да вържа жълтозеления кабел на левия фар и през бушона и релето да захрани и десния фар? Така ще останат бушоните и на двата фара.

ecotronic
09-08-2013, 16:30
Вързах стария. Мерих го и поне докато е студен работи правилно.

Добре, тогава да вържа жълтозеления кабел на левия фар и през бушона и релето да захрани и десния фар? Така ще останат бушоните и на двата фара.

Така ще е по-добре отколкото пускането на допълнителен провондик до другия фар. При проблем с левия фар ще гори бушона на модула а при проблем с десния, някой от двата бушона в таблото.


Относно нежеланото връщане на напрежение, това може и да не се случва през клюкарката. Ако е дефектирал самият модул (или ако дефектира като позагрее) и прави нежелана връзка между жълтия и червения кабел, ще се наблюдава точно този ефект - все едно колата е на контакт а всъщност не е.

Boby
09-08-2013, 16:45
PS:

Това, което го показах на снимката (със запояването на проводниците към изводите на релето), както съм го направил от електрическа гледна точка е най-правилното свързване, не се реже нищо по инсталацията, от там се взима и постоянния + за модула, връзва се както трябва и жълто-зеления към предпазителите, че и маса може да се вземе от релето. В най-лошия случай ако искаш да въстановиш нещата, както са били, сменяш релето с друго и всичко си е както си е било. Само се разпробива капачката отгоре за да минат кабелите и се уплътнява.
Помисли за този вариант.

Дай моля те схема кой кабел къде да запоя на релето и да приключа с проблема.

ecotronic
09-08-2013, 17:01
Дай моля те схема кой кабел къде да запоя на релето и да приключа с проблема.

http://alfa.kachi-snimka.info/images-2013/arx1376056818o.jpg

Синия ако си го вързал другаде на корпус, може и да не го запояваш за релето. Постоянният + (червения) не знам откъде си го взел, но аз го взех от извода на релето.

Докато ги запояваш, дръж с клещи перата да се охлаждат, иначе можеш да разтопиш релето. Особено когато запояваш жълто-зеления.

Boby
09-08-2013, 19:08
Постоянния + е от дебелия кабел захранващ бушонното табло с всички релета и бушони на калника.

+ при контакт от пин 11 ли си взел?

П.П днес измерих напрежението при въртене на стартер и е 10.9В. Явно модула си е боклук.

ecotronic
09-08-2013, 19:49
Постоянния + е от дебелия кабел захранващ бушонното табло с всички релета и бушони на калника.

+ при контакт от пин 11 ли си взел?

П.П днес измерих напрежението при въртене на стартер и е 10.9В. Явно модула си е боклук.

Да, +12V на контакт съм взел от 11 - ти пин на буксата и всичко си работи нормално.

Модулът, който си монтирах е този (http://prodavalnik.com/drl--moduli-i12601081).

Boby
09-08-2013, 22:30
Утре ще пробвам да го свържа пък ще видим какво ще стане.

Не знам дали от опитите или нещо се бъгва "клюкарката" от време на време, но след тест остана да свети чека за светлините, а всичко по колата светеше. След известно време каране след тест чека не оставаше да свети. Нещо се насметоха светлинките.:hmm:

Boby
12-08-2013, 09:52
Май ще се окаже, че имам и друг проблем с токовете. Вчера пак остана колата на контакт докато въртяха перките на радиатора, а модула не беше свързан. Странното беше, че пусна перките на 2-ра скорост без да е пуснат климатика, а това не го е правила никога.

Проблема се появи откакто пипах бушонното табло на калника. Възможно ли е от залепнало реле за вентилаторите да остава колата на контакт?

ecotronic
12-08-2013, 15:25
Аз имам съмнения, че клюкарката се е бъгнала и на моменти прави паразитна връзка между токовия кръг през който тя получава постоянно захранване и този през който получава +12V на контакт. Тези два токови кръга са свързани към нея посредством конектор "C" (12 - пинов син на цвят). Следователно, ако предположението ми е вярно, би трябвало ако в момент в който е възникнала въпросната ситуация се изключи въпросната синя букса, нещата да се нормализират.

Boby
12-08-2013, 22:59
Мисля, че проблема е в това че се губи + при контакт на това бушонно табло защото щом се появи проблема ми изгасват фаровете пуснати от модула, перките почват да въртят и се пуска компресора на климатика. Тази вечер въобще не можах да я угася. Изгасих я на скорост и лампите на таблото гаснеха бавно с намаляването на оборотите на вентилаторите.

ecotronic
12-08-2013, 23:04
Опита ли това с изключването на буксата от клюкарката?
Тази проба ще даде добър ориентир.

Boby
12-08-2013, 23:10
Не, случи се в паркинга на мола и бързах за среща и не го пробвах. Този пин 11 + при контакт от контактния ключ ли идва?

ecotronic
12-08-2013, 23:18
Не, случи се в паркинга на мола и бързах за среща и не го пробвах. Този пин 11 + при контакт от контактния ключ ли идва?

Да от контактния ключ през предпазител F5 (най-левия на втория ред - 10 амперов) от него през букса F пин 4 от таблото с предпазителите отива на няколко места, в т. ч. и на пин 11 от буксата на модула на калника.
Ако в такъв момент махнеш F5 и контактът не изчезне, означава че нещо връща +12 V в този кръг.

Boby
12-08-2013, 23:26
Утре ще пробвам да го махна като стане проблема и ще пробвам клюкарката.

Boby
13-08-2013, 08:56
Нещо много лошо се ебава с мен тази кола. Снощи се държа по един начин днес по друг.

Сега модула за фаровете работеше дори и при пуснати перки( което означава, че не се губи + при контакт на бушонното табло в калника), но пак неможеше да се изгаси докато въртят. Като махна предпазител F5 изгасва контакта. Въпросната клюкарка е зеления модул до бушонното табло под волана нали?

П.П. откачих синята букса на клюкарката и нямаше никакъв ефект. Контакта си остана.

ecotronic
13-08-2013, 11:15
При положение, че махайки F5 напрежението изчезва означава, че неговото наличие не е в резултат от неизправност на консуматор в този токов кръг. Сега остава да се локализира токовият кръг от който идва въпросното напрежение.
За целта когато възникне проблема сваляй последователно предпазители F1, F2 и F16 и виж кога ще изчезне нежеланото захранване. Това са останалите 3 предпазителя, които са в един и същ токов кръг с F5.
Пробата с клюкарката е добра новина :)

Boby
13-08-2013, 11:34
Контакта изчезва след като махна Ф16

ecotronic
13-08-2013, 12:09
Да уточним пак нещо важно:
Допълнителният DRL модул в момента вързан ли е?
Ако не е, трябва да прекъснеш проводника към пин 11 от буксата на таблото на калника и да видиш дали ще го има проблема.

Boby
13-08-2013, 14:27
Откачих модула от пин 11 и в момента го няма проблема. Ще покарам малко без да пипам нищо да видя.

ecotronic
13-08-2013, 14:41
Ако проблемът не се прояви повече, можеш отново да свържеш модула към пин 11 но през диод, ориентиран с анода към пин 11 и катода към модула.
Това трябва премахне проблема. Нормално такъв модул не би трябвало да създава такава паразитна връзка между извода който се свързва към постоянния + (червения извод) и + от контакт (жълтия).
Можеш така, както е разкачен модула да премериш съпротивлението между тези 2 извода. Предполагам, ще премериш нещо близо около 0 ома, което не е нормално.

Boby
13-08-2013, 15:44
Ако се окаже, че е от него проблема въобще няма да го връзвам, а директно ще и го набутам в гърлото на овцата от която го взех.

ecotronic
13-08-2013, 16:02
Случват се такива работи, за съжаление.
Ако има начин връщай го и си вземай паричките.
Ако не си твърдо против ползването на дълги на понижена мощност като дневни и ако не си с ксенон на дългите, мисля, че това е много добър вариант, още повече, че вече си готов с инсталацията. Само трябва да размениш релетата и това със запоените проводници да стане за дългите.
Мини някой ден да го видиш в действие. Не ща да правя реклама, но при мен и при още трима мои приятели това модулче за 20 лв. работи перфектно.

Boby
13-08-2013, 20:07
Не ми се иска да светят дългите за дневни само защото крушките греят и ще опушват фаровете, а ксенона на късите не се нагрява и няма да има този проблем.

ecotronic
13-08-2013, 20:11
Можеш да бъдеш сигурен в това, че 35 ватова ксенонова крушка нагрява много повече отколкото 55 ватова халогенна на 20 или 30 % от мощността си. До момента съм видял няколко рефлектора с изгоряло покритие именно от 35 ватов ксенон ползван като дневни светлини.

Boby
13-08-2013, 22:59
Ще го връщам модула заради проблемите които ми създава, а и защото ми пуска фаровете на 10,9 волта на стартер.

Тази вечер карах на климатик, перките въртяха през цялото време и на 1-ва и на 2-ра скорост и никакъв проблем с колата. Гаснеше всеки път дори и въртейки перките на 2-ра скорост. Ще покарам още няколко дена за да съм сигурен, че всичко е наред.

kolev
15-08-2013, 10:46
може вътре в самия модул да са сбъркани проводниците. мен ми се струва че са разменени +контакт и +постоянен.
свържи +контакт директно на +акумулатор. свържи масата към -акумулатор. постави мултицета на съпротивление и мери между червения и жълтозеления преди и като запалиш.
после направи същото но на +акумулатор постави червения и мери съпротивление между жълт и жълтозелен.
това ще важи ако модула е изпълнен с реле, което е най-вероятно.
но най-добре послушай екотроник и вържи един модул на дългите на 20-30%.

Boby
28-08-2013, 19:14
Мини някой ден да го видиш в действие. Не ща да правя реклама, но при мен и при още трима мои приятели това модулче за 20 лв. работи перфектно.

От днес съм с това модулче което препопоръча и за сега работи без проблем.:handshake:
Благодаря за помощта и извинявай за загубеното време.:cheers:

ecotronic
28-08-2013, 20:11
От днес съм с това модулче което препопоръча и за сега работи без проблем.:handshake:
Благодаря за помощта и извинявай за загубеното време.:cheers:

Радвам се, че си решил проблема по правилния начин (според мен).

А времето вложено по корабите (без значение чии) никога не е загубено :)

:cheers:

didod
29-08-2013, 12:29
Само да питам - ако постоянният плюс на модулчето също се върже към плюс при контакт, какво ще стане? Освен, че няма да има фолоу ми хоум и плавно загасяне на светлините при гасене на контакта?

ecotronic
29-08-2013, 12:55
Само да питам - ако постоянният плюс на модулчето също се върже към плюс при контакт, какво ще стане? Освен, че няма да има фолоу ми хоум и плавно загасяне на светлините при гасене на контакта?

Не съм го пробвал това, но би трябвало да работи без функцията за изпращането и звуковата сигнализация при гасене на дневните светлини. Мисля, че преходният процес при подаване на захранващото напрежение на модула не е свързан с някакво нежелано палене на фаровете или нещо друго.

kolev
29-08-2013, 14:00
Само да питам - ако постоянният плюс на модулчето също се върже към плюс при контакт, какво ще стане? Освен, че няма да има фолоу ми хоум и плавно загасяне на светлините при гасене на контакта?

няма смисъл. процесорчето на модула е с консумация в стендбай няколкостотин пъти по-малка от касетофона ти примерно. отделно си има и слиип режим където е още по-ниска.

didod
29-08-2013, 18:35
А има ли долен праг на напрежението, при което се гасят светлините?

kolev
29-08-2013, 19:06
за конкретния модул не зная, но другите не следят напрежението щом веднъж са пуснали светлините. гасят чак след отпадане на контакт.

ecotronic
29-08-2013, 20:17
за конкретния модул не зная, но другите не следят напрежението щом веднъж са пуснали светлините. гасят чак след отпадане на контакт.

И при този е така.

didod
01-09-2013, 11:45
Тъй. Турнах и аз модул. Само да кажа, че си помни настройките (програмирането) дори и след спиране на постоянния плюс.

vgp_sas
09-07-2014, 21:40
Ще го вързвам по схема 1.
От къде препоръчвате да взема тоците и по-специално този от стартера ?