PDA

View Full Version : Тампони за горни носачи на 147



See7heEviL
08-08-2013, 10:28
Здравейте,
случайно докато си чистех гаража вчера срещнах един стар тампон за горен носач и ми хрумна идеята в него да вградя два иглени лагера. От вътрешната страна на тампона има около 2мм гума която махнах на струга и остана само металната вложка на тампона. Отвора се получи 26мм(за който има иглен лагер 26х20х14).
След това хванах и металната част и я направих 20мм с идеално гладко покритие(нали ще лагерува върху него) ,а дължината на тампона е ~29mm в който влизат идеално два от посочените лагери. Та идеята ми е дали според вас ще се получи достатъчно здраво и надеждно.
Моля за вашата градивна критика не ме нападайте не съм тръгнал да го слагам на колата просто имах малко свободно време.

ПС - съжалявам че нямам снимки но си забравих кабела на телефона в къщи.

Поздрави

Liminat
08-08-2013, 11:04
Здравейте,
случайно докато си чистех гаража вчера срещнах един стар тампон за горен носач и ми хрумна идеята в него да вградя два иглени лагера. От вътрешната страна на тампона има около 2мм гума която махнах на струга и остана само металната вложка на тампона. Отвора се получи 26мм(за който има иглен лагер 26х20х14).
След това хванах и металната част и я направих 20мм с идеално гладко покритие(нали ще лагерува върху него) ,а дължината на тампона е ~29mm в който влизат идеално два от посочените лагери. Та идеята ми е дали според вас ще се получи достатъчно здраво и надеждно.
Моля за вашата градивна критика не ме нападайте не съм тръгнал да го слагам на колата просто имах малко свободно време.

ПС - съжалявам че нямам снимки но си забравих кабела на телефона в къщи.

Поздрави
Снимките ще изяснят нещата максимално, но си мисля, че гумата трябва да е гума, за да убива вибрации и усуквания, не друго, най-малкото да е метала на иглите.

See7heEviL
08-08-2013, 11:23
Много ме е яд че забравих да взема кабела,но както и да е. Ще се опитам да обясня малко по подробно. В самия тампон има една вградена метална втулка на около 2мм от металната част през която минава болта. С лагерите заменям само тази гума, а останалата част от тампона си остава.Реално се подменя само частта от тампона която се износва след време където се получава луфта.
Поздрави

haljscho
08-08-2013, 13:10
Много ме е яд че забравих да взема кабела,но както и да е. Ще се опитам да обясня малко по подробно. В самия тампон има една вградена метална втулка на около 2мм от металната част през която минава болта. С лагерите заменям само тази гума, а останалата част от тампона си остава.Реално се подменя само частта от тампона която се износва след време където се получава луфта.
Поздрави
Защо пък да не стане!

Пробвай, само сложи по-големи шайби да държат лагерите да не изскочат......

See7heEviL
08-08-2013, 18:02
Така мисля да направя, просто исках да чуя още няколко мнения по въпроса. Все пак може да съм пропуснал някоя и друга подробност около идеята. Довечера ще гледам да кача снимките за да видите нагледно за какво става въпрос. Надявам се че ще изкара повече от нормалните тампони защото ми писна да ги сменям. Какви ли не слагах евтини и скъпи и на 6 месеца наново. Просто прекалявам с експлоатацията(ползвам я за джип:devil: и за кола едновременно)

ПС - очаквам още мнения

fade
08-08-2013, 18:31
Дай снимките да видим за какво става въпрос, на мен също ми е минавала подобна мисъл през главата, но се разколебах. Не ми харесва частта от текста в който казваш

След това хванах и металната част и я направих 20мм с идеално гладко покритие(нали ще лагерува върху него)
Ако това което разбираш под идеално покритие е повърхност, която си излъскал с шкурка ... иглите са много твърди, "ще му разкажат играта" за отрицателно време тъй като контакта е в тънка линия и те просто ще се набият в меката част. Там ти трябва закалена и циментирана или йонно азотирана повърхност (като на лагер) с много висока твърдост, да кажем 60HRC Но нека да видим снимките ще го изкоментираме... Иначе аз отхвърлих тази идея поради съображенията за контактна якост. Тъй като не знам каква е енергията на ударите там, а идеята тази енергия да се предава през една максимум две тънки контактни линийки на гумата изобщо ме отказа.
За там единственото спасение според мен е метална втулка с тефлоново покритие да речем 100 микрона за да не скърца и да не се износва, и също така смазване редовно с подходяща смазка, защита срещу изтичане на смазката и не-проникване на абразивни частици през зимата... Има как да се реализира, но си мисля че не си заслужава усилията и вложеното време.