PDA

View Full Version : въпрос към строителите



starata alfa
19-08-2013, 21:13
здравейте,имам въпрос към стоителите или хора които имат отношение към строителни фирми и складове за материалите
първо искам да си купя бетонобъркачка 130-160 литрова.всякаква информация би ми била от полза.
ще ми трябва и проточен бойлер за баня.идеята е да мога да го вържа към две или три точки,но нее задължително.спрял съм се на няколко варианта

http://technika.bg/product/2350/boyler-s-momentno-deystvie-tesy-geyser-inline-8-5kw.html

https://www.boileri.bg/product/281/diplomat-protochen-boyler-dff-fam-8-8s.html

http://www.amazon.co.uk/Triton-Seville-8-5kW-Electric-Shower/dp/B0035549X6/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1366919136&sr=8-3&keywords=electric+shower

http://www.argos.co.uk/static/Product/partNumber/8330040.htm

http://www.argos.co.uk/static/Product/partNumber/8329130.htm

ако някой се занимава със строителни материали или ползва някаква отстъпка за строителни материали също би ми бил полезен ако мога да ползвам неговата отстъпка за закупуване на материали.става въпрос за района на София,Дупница или Благоев град.благодаря предварително.

pininfarina
19-08-2013, 21:25
Колега, пиши на rumenti77, той се занимаваше със строителство и изолации май и може да ти е от полза!
Пък и скоро и от бойлери се интересуваше - най вероятно е запознат!

Ladjov
19-08-2013, 21:45
Като човек продавал до скоро Дипломат ще ти кажа . Бягай на далече от тях !!! Няма такива боклуци 80% от стоката се връща гаранционно . Духалки конвектори и какво ли още не 2/3 от клиентите ми се връщат с рекламации . А за София сервиза е в Казичене на баба си трънкина .
За бойлери бих ти препоръчал Елдом . Вече имат автоматизиран завод с , който вдигнаха качеството и отделно имат и сервиз с мобилни групи .
Други хубави проточни бойлери са Полските Коспел и Немските Щибел Елтрон . Ако към Щибела проявяваш интерес ми пиши лично .

CBET
19-08-2013, 21:57
Ако искаш проточен бойлер който да ти върши работа варианта ти е само един - стибел елтрон ! За съжаление официалните представители за България са задници :( , така че се подготви психически. За проточен бойлер ти трябва и надеждна ел. инсталация, а за по сериозните (спомена, че ще захранваш 3 точки) - и трифазно напрежение.

dimitar_vd62
19-08-2013, 22:28
Може да ти е от полза.http://www.eltro-bg.com/articles_2.htm
За 8,5 KW бойлер ти препоръчвам 10 кв.мм централен кабел и 6кв.мм. за бойлера ако искаш като го пуснеш пада на U да е най-малък.Що са мъчиш с туй нещо.

starata alfa
19-08-2013, 23:46
за проточния бойлер се спрях защото ми трябва за къщата на село,а тя не се обитава постоянно и не ми трябва обемен бойлер,проточен върши идеална работа за там.трябва да е монофазен,че няма смисъл от вкарване на трифазен ток.две или три точки искам за да не взимам два или три бойлера,иначе няма да се ползват трите чешми едновременно
иначе съм ползвал 8 кв бойлер и се справя добре,кофти е зимата когато е много студено водата е хладка.гледах ги на стибел елтрон но ми се струват страшно много тези 18кв.зимата рядко ходя там така че 8-9кв е достатъчно,за инсталацията всичко ще се изгражда отново тъй като е стара и слаба

Liminat
20-08-2013, 05:23
здравейте,имам въпрос към стоителите или хора които имат отношение към строителни фирми и складове за материалите
първо искам да си купя бетонобъркачка 130-160 литрова.всякаква информация би ми била от полза.

На твое място бих си спестил парите от бетонобъркачка. Труда по пълненето си го има, а почистването след всяко бъркане трябва да е много съвестно изпълнено, да го кажа направо-лично от теб. Повериш ли го на други, бързо ще се стигне до изчукване на втвърден бетон, ще загуби вид и тръгва ръждата. Тоя, който оперира с нея, също трябва да е с глава на раменете, а това е все по-рядко в строителните среди.
По-добре е да дадеш хляб на 2 човешки бетонобъркачки, хем ще вземат участие и в полагането на бетона.

Susscrofa
20-08-2013, 06:36
Не се набивай с този проточен бойлер!
Сложи си нормален бойлер, просто зимата ще го източваш, докато пиеш последната биричка за есента. Става бързо. Ако зазимяваш къщата, де.
Проточният бойлер е огромен компромис за много крайни случаи.

---------- Post added at 03:36 ---------- Previous post was at 03:34 ----------


Като човек продавал до скоро Дипломат ще ти кажа . Бягай на далече от тях !!! Няма такива боклуци 80% от стоката се връща гаранционно . Духалки конвектори и какво ли още не 2/3 от клиентите ми се връщат с рекламации . А за София сервиза е в Казичене на баба си трънкина .
За бойлери бих ти препоръчал Елдом . Вече имат автоматизиран завод с , който вдигнаха качеството и отделно имат и сервиз с мобилни групи .
Други хубави проточни бойлери са Полските Коспел и Немските Щибел Елтрон . Ако към Щибела проявяваш интерес ми пиши лично .

Сменил си фирмата и плюеш предишните, не е коректно така.
Имамх духалка дипломат, която работи 7 години, накрая я изпуснах и тя се строши.

starata alfa
20-08-2013, 09:51
от бетонобъркачката не бих се отказал,по лесно и по бързо е с нея а и можеш да си го бъркаш сам,изчетох доста неща и още повече се убедих от нуждата и.за проточния бойлер също не мисля че е компромис понеже нечакаш да се топли водата,което е голям плюс при режим на водата,иначе къщата се зазимява откакто ми гърмя тоалетната чиния от замръзване

Susscrofa
20-08-2013, 13:15
от бетонобъркачката не бих се отказал,по лесно и по бързо е с нея а и можеш да си го бъркаш сам,изчетох доста неща и още повече се убедих от нуждата и.за проточния бойлер също не мисля че е компромис понеже нечакаш да се топли водата,което е голям плюс при режим на водата,иначе къщата се зазимява откакто ми гърмя тоалетната чиния от замръзване

Имаш право на избор.:)
Водата в хубав 80 литров бойлер се топли за час.
Да не говорим, че с проточния никога няма да постигнеш тази постоянна температура.
Но както си решиш.
Тоалетната чиния е елементарна, пакет сол за 15 стотинки и нека става и -30.:)
Изпробвано 20 години подред.

bager
20-08-2013, 13:40
По-миналата зима и при мен се спука целия моноблок - казанчето и тоалетната чиния. Сол бях сложил, но всички помним каква беше по-миналата зима. Къщичката е в едно севлиевско село и там температурите бяха паднали до -31 тогава. Къщичката я купих преди 7-8 години и единствено тая зима имаше тоя проблем.
Слагам антифриз вече, като дойде ред за зазимяване.
За бойлера ще съм поредния, който ще те посъветва да си вземеш обикновен. Когато се спука моноблока, бойлера не беше мръднал(и все още не е ), а не беше източен целия. Купих го преди пет години и се ползва максимум един-два пъти месечно от април до октомври.
Дипломат е марката му, 80л. и нямам никакви оплаквания засега.
А бетонобъркачка си вземи, като не ти е нужна ще я продадеш :) .

starata alfa
20-08-2013, 13:51
понякога има режим на водата и няма да може да се ползва тогава защото му трябва 1 час да згрее водата,а при проточния няма този проблем-пускаш и тръгва топлата вода,а и са по икономични.освен това заемат доста място обемните за разлика от проточните,зимата почти не се ходи там,а когато се зазимява направо източвам цялата инсталация за всеки случай
иначе селото е преди благоевград и там зимата нее толкова студена като на женами на селото,за да не се справи проточен бойлер,особено ако се огрее къщата и се изолира добре банята

morfius
20-08-2013, 13:58
За стара ел. инсталация проточния е жива беля (каквото и да тамъниш) ... говедото си иска доста повече ток.
Или полагаш нова инсталация или си купуваш нормален бойлер.
Режим на водата - ако имаш кладенец си направи автоматична помпа да се включва когато падне налягането, с възвратен клапан да не връща във водопровода.
Години наред се спасявахме така на село.
За бъркачката - да кажат ония дето отбират.

starata alfa
20-08-2013, 14:16
банята и кухнята ще се изграждат наново,включително инсталацията и изолацията както и водопровода.единствено стари остават стените,всичко друго щее ново,включително плочата защото сега е гредоред

Ladjov
20-08-2013, 15:03
Сменил си фирмата и плюеш предишните, не е коректно така.
Имамх духалка дипломат, която работи 7 години, накрая я изпуснах и тя се строши.


Драги ми смехурко аз съм си собствена фирма това първо . Второ от тях се отказах да ги продавам и монтирам именно заради горепосочените примери .
А твоята духалка е сигурно е била една от 4те в контейнера с духалки която все още работи след като и е изтекла гаранцията .

Проточния бойлер би му свършил по-добра работа в случая , защото ще ползва топлата вода на момента а няма да я чака да се стопли . Което е удобно ако ходи само за един ден на вилата .



Щибел имат и проточен 5,7 и 6,6 киловата за 2 или 3 точки под налягане .
Щом ще слагаш нов водопровод задължително го изолирай с пеногума минимум 13мм дебела . 6мм която е масово разпространената по железариите ( особенно сивата лъскава ) за нищо не става ако искаш да не ти истива водата докато стигне от бойлера до чешмата .

Susscrofa
20-08-2013, 15:21
Драги ми смехурко аз съм си собствена фирма това първо . Второ от тях се отказах да ги продавам и монтирам именно заради горепосочените примери .
А твоята духалка е сигурно е била една от 4те в контейнера с духалки която все още работи след като и е изтекла гаранцията .

Проточния бойлер би му свършил по-добра работа в случая , защото ще ползва топлата вода на момента а няма да я чака да се стопли . Което е удобно ако ходи само за един ден на вилата .



Щибел имат и проточен 5,7 и 6,6 киловата за 2 или 3 точки под налягане .
Щом ще слагаш нов водопровод задължително го изолирай с пеногума минимум 13мм дебела . 6мм която е масово разпространената по железариите ( особенно сивата лъскава ) за нищо не става ако искаш да не ти истива водата докато стигне от бойлера до чешмата .

Твоя е само празната ти тиква, гринго.:)
Научи се да носиш на шега малко.
През шперца ми е какво е качеството на дипломат и какви печки и бързоварчета продаваш.:)
Проточния бойлер е като мобилния климатик, а именно.....един ОГРОМЕН компромис.
И стига с това време за затопляне, че ме забавлявате.
:drunk:

Ladjov
20-08-2013, 15:36
Като ти познавам излианита по форума . Не се шегуваш а винаги гледаш да провокираш .
Q=m.Cp.(t1-t2)/h основна формула в топлотехниката господин бъзовар . Няма смисъл да ти дешифрирам буквите защото знам че ги знаеш господин тесен специалист по въпроси от общ характер .

old alfist
20-08-2013, 15:55
Виждам, че има големи специалисти тук, но само да вметна, че за проточен бойлер трябва да има изградена подходяща ел.инсталация.
Новите обикновени бойлери имат опция против замръзване и няма нужда да се източват.

Susscrofa
20-08-2013, 16:02
Като ти познавам излианита по форума . Не се шегуваш а винаги гледаш да провокираш .
Q=m.Cp.(t1-t2)/h основна формула в топлотехниката господин бъзовар . Няма смисъл да ти дешифрирам буквите защото знам че ги знаеш господин тесен специалист по въпроси от общ характер .

Хайде сега си поправи грешките в текста и напиши кое какво означава в тази формула, защото формули така се пишат.


Където:
а-
б-
в-

morfius
20-08-2013, 16:15
банята и кухнята ще се изграждат наново,включително инсталацията и изолацията както и водопровода.единствено стари остават стените,всичко друго щее ново,включително плочата защото сега е гредоред

А частта от входящия проводник (преди електромера) до банята/кухнята ще остава старата така ли?
Ако да - забрави за проточния.
Ако не - усилено трасе с отделен предпазител.

old alfist
20-08-2013, 16:22
Като знам по селата какво скапано и непостоянно напрежение на тока имат, съмнявам се проточния бойлер да е добър вариант.

Susscrofa
20-08-2013, 16:41
Като знам по селата какво скапано и непостоянно напрежение на тока имат, съмнявам се проточния бойлер да е добър вариант.

Като гледам той вече е направил своя избор.

Напрежението по селията е отвратително.
Ние на вилата като включим бойлера /обикновен/ и лампите започват да мижат.:) Представям си с един як проточен бойлер какво би станало.

starata alfa
20-08-2013, 19:01
А частта от входящия проводник (преди електромера) до банята/кухнята ще остава старата така ли?
Ако да - забрави за проточния.
Ако не - усилено трасе с отделен предпазител.
значи точно срещу къщата е трафопоста и кабелите от стълба до 1м преди електромера са сменени от енергото,незнам каква квадратура са но изглеждат дебели.мястото което искам да направя баня и кухненски бокс досега са използвани като вехтушарник иначе е правено за стълби към тавана.ще си пусна водопровод тъй като сега няма.ще пусна и силов кабел 6 м2 за бойлера,единственото което мога да използвам от помещението са стените които дори не са измазани.стената която ще направя между двете помещения щее 10-15см и душа и мивката в бокса ще са гръб в гръб така че няма да се губи разстояние и да изстиват тръбите.водопровода за банята и мивката ще се захрани от мазето под тях,което е приземно с около метър под земята и стени дебели над 50см така че и то е топло.банята ще бъде изолирана отстрани и отгоре.
иначе брат ми има проточен бойлер 8кв и лятото работи на половин мошност а зимата когато е около и под нулата водата е хладка.това е при неотопляема къща и северна баня без изолация.мисля си че с изолация и бойлер 8,5кв не би трябвало да има проблем.от обемен бойлер в необитавана къща и малка баня невиждам никакъв смисъл.още повече че с проточния бойлер лятото сметката е 15-20лв.единствено се колебая между гореспоменатите и този полския от 9 кв

http://megashop.bg/techno/product_info.php?cPath=800213&products_id=803475&rek=28

колебанието е заради възможноста да захраня с един бойлер 2 или 3 точки,които няма да се ползват едновременно и да не купувам втори бойлер макар че за цената на полския бих купил три други

dimitar_vd62
20-08-2013, 20:19
В предния си/мой/ пост ти пратих линк на една табличка за мощностите, тока и квадратурата на кабелите.Ако от трафопоста до електромера кабела е 10 кв.мм./което ме съмнява/ си ок.Ако е 6кв.мм. си на ръба, като имам пред вид че освен бойлера ще включваш и други консуматори освен ако не спираш фурната за да се окъпеш.8.5 KW на 220 V са 38 ампера.Принципно и 6 кв.мм. ще стигнат но не е зле да се позастраховаш.Тока е насочено движение на електрони, колкото по малко е сечението толкова триенето е поголямо и проводника се загрява и става дефакто консуматор.И от там загуби и лампите почват да мъждукат.Все едно да изпразниш пълен стадион през обикновенна врата.

starata alfa
20-08-2013, 21:13
разгледах таблицата но съм на вие с тоците,кабелите ще ми ги пуска приятел на баща ми който прави цялата инсталация на брат ми на къщата а той е добър електротехник и няма да ме прецака,кабелите които идват към къщата са поне на вид по-големи/дебели/от 6 м2,същите са и на брат ми на къщата и там издържат на стар калорифер с 4 реотана,духалка и 8 кв бойлер,но на него и инсталацията в къщата е яка.при мен обаче преди да сменят кабелите от стълба към къщата при хладилник ,печка и електрожен бушона гърмеше.идеята е първо да пусна нова инсталацията до банята,след това да подменя и всичко останало по тоците в другите стаи и помощните помещения които не са малко,въпроса е че незнам дали ще успея за 1месец да свърша всичко което съм планувал.за това време трябва да бутна гредореда,да избия плоча,изолация,водопровод,ток,баня,кухня и смяна на цялата дограма и това е най-спешното за момента.след това имам още куп други работи които незнам дали ще успея да свърша,но те поне не са спешни

old alfist
20-08-2013, 21:25
По-добре се концентрирай първо върху грубия строеж и конструктивната част, после смени дограмата, след това инсталациите и довършителните работи - и чак тогава сменяй бойлера, ако евентуално ти останат пари.

dimitar_vd62
20-08-2013, 21:36
Гледам не си вмъкнал в графика бирата и кебапчетата............

Susscrofa
20-08-2013, 21:47
Гледам не си вмъкнал в графика бирата и кебапчетата............

Срещу каса бира ставам бетонобъркачка от световен мащаб.

dimitar_vd62
20-08-2013, 21:51
От опит препоръчвам бирата след бетона.

starata alfa
20-08-2013, 22:31
бирата и скарата са задължителни

RUNNING WILD
20-08-2013, 22:41
е тия ще питаме http://www.vbox7.com/play:90f8c224

dimitar_vd62
20-08-2013, 22:43
Да прай една бригада от форумници, Румбата да носи от градинката зеленчук и с бетенобъркачката ще забъркаме страшна шопска, може и снежанка.

Susscrofa
20-08-2013, 22:56
Бирата я пия по всяко време, не ми влияе на работоспособността.:picnic:

fred
20-08-2013, 22:57
Аз вече не пия бира, минах на друго :devil2:, мо може да пренеса нещо

old alfist
20-08-2013, 23:33
Автора на темата по-добре да попита за пропорциите за смесването на пясък, филц, цимент и вода, вместо да мечтае за проточен бойлер.

dimitar_vd62
21-08-2013, 00:20
Също като шопската като заместиш матрялите.

starata alfa
21-08-2013, 00:48
Автора на темата по-добре да попита за пропорциите за смесването на пясък, филц, цимент и вода, вместо да мечтае за проточен бойлер.
вече съм проучил
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?f=54&t=9934&start=20

old alfist
21-08-2013, 01:23
вече съм проучил
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?f=54&t=9934&start=20
Хайде сега проучи въпроса и с монофазните бетонобъркачки и имай предвид, че ще ти трябва и за в бъдеще, защото постоянно ще правиш разни подобрения в двора, но мисли къде ще я съхраняваш.

Linkestis
21-08-2013, 09:53
Като се замисля не съм правил по-добра инвестиция от словенската ми бетонобъркачка.Кубици не мога да сметна.Основи на две къщи,около 30 колони,8 плочи с дебелина 15 см.Пътеки по дворове и около къщите,замаски колко е бъркала само тя си знае.Чудовищна експлоатация като е имало дни не е спирала по 7-8 часа.Давал съм я и на съседи.
Проблема е ако нямаш помещение да я съхраняваш.
За проточното.....имаме и къща на Априлци,стара но със сменена инсталация до трафа,добре че пожарната дойде бързо.

starata alfa
22-08-2013, 00:56
сподели малко информация за бетонарката,иначе ще я съхранявам в мазето и ще ми трябва за доста неща

starata alfa
22-08-2013, 21:54
някакви мнения за тази
http://www.bagira.bg/4140/%D0%B1%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%B1%D1%8A%D 1%80%D0%BA%D0%B0%D1%87%D0%BA%D0%B0-160l-mr160c

Linkestis
22-08-2013, 23:24
някакви мнения за тази
http://www.bagira.bg/4140/%D0%B1%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%B1%D1%8A%D 1%80%D0%BA%D0%B0%D1%87%D0%BA%D0%B0-160l-mr160c

Недей..
търси такава и то ако не е същата задължително да е с метален венец.
http://www.argo-market.com/Products/Details/1060

П.П.
Днес минах на бързо през Практикер в Люлин и бяха изкарали два вида,словенски.Щом са отвън са на промоция но нямах време да погледна за цените.

starata alfa
23-08-2013, 00:00
тя и тази е с метален венец,иначе ще мина да ги видя тези дни до практикер,в каталога им не намирам нищо

starata alfa
24-08-2013, 01:37
като гледах цените на строителните материали а и на мнения от познати в ангро май са най ниски цените,май от там ще се пазарува

Liminat
24-08-2013, 07:27
като гледах цените на строителните материали а и на мнения от познати в ангро май са най ниски цените,май от там ще се пазаруваВсе пак се се увери, че качествата на цимента към който си се насочил е добро, че все повече цимент се слага на все по-малко пясък и все по-слаби смеси се получават. Понякога евтиното излиза неприятно скъпо.

old alfist
25-08-2013, 23:45
Добре де, като давате акъл за качеството на цимента, кажете коя марка да използва - например аз използвам цимент от Портланд.

dimitar_vd62
26-08-2013, 20:07
Доколкото знам не е само от марката а от съставките и пропорциите на бъркалото.

bat_kir4o
26-08-2013, 22:02
Преди 1год бачках на бетонов център,работихме с цимент от Димитровград марка 42.5,много е хубав и всички проби си излизаха без никакви грижи.После почнахме да взимаме от Турския на Траким и той е хубав но много по бързо стягаше и трябва по бързо да се обработва.

starata alfa
29-08-2013, 01:59
каква е тази марка 42.5 не съм я срещал или това е някакъв коефициент на цимента. и се чудя от къде да пазарувам.някой не ползва ли отстъпки в София или Благоев град по складове или нагазини за строителни материали

Linkestis
29-08-2013, 02:04
На ангрото са им добри цените ама за отстъпки са много "тегави".Намери познат с фирма за там.Повечето им неща са някакви си техни марки.
На драцим цемента е добър.
Числата са коефициент на якост.

kolev
29-08-2013, 11:19
каква е тази марка 42.5 не съм я срещал или това е някакъв коефициент на цимента. и се чудя от къде да пазарувам.някой не ползва ли отстъпки в София или Благоев град по складове или нагазини за строителни материали
преди означенията на цимента бяха в марка, като всяка марка съответстваше на определена якост.
сега се дава директно клас на якост /отливат се едни кубчета и се тестват на натиск/.
ако ще изливаш нещо по-голямо или отговорно, ти препоръчвам направо да си заявиш кубиците в някой бетонов възел с нужните характеристики и да ти го докарат с бетоновоза директно. иначе е адска хамалогия и нямаш гаранция какъв бетон си получил.

starata alfa
30-08-2013, 01:23
ше правя една плоча 7м2 като размер е 1,5м на 4,5м и ще легне на 4 стени,другото са стълби и пътеки.не става да излея всичко наведнъж а и баластрата ми е без пари.ще взема една бетонобъркачка и цимент и ще действам
какво ще кажете за тази
http://www.denis-bg.com/product/5876/betonobarkachka-altrad-mlz-145-ng.html
в практикер е 380 лв

kolev
30-08-2013, 10:46
виж сега, тая работа където ще лееш плоча на няколко пъти просто я забрави. забранено е да правиш така. единствено се допуска прекъсване при много големи детайли и то на строго определени места и по определен начин.
тая плоча нали НЕ мислиш да я изпраскаш директно върху тухления зид. трябват ти колони и пояси най-малкото, а и арматура. СИЛНО те съветвам да дадеш на някой инженер конструктор да ти сметне и плочата и арматурата и поясите и колоните и марка бетон да ти каже и обеми и количества. изобщо няма да е скъпо и е работа за час.а и ще си сигурен че няма да ти падне на главата.
бетона - най-евтиното в него е баластрата /а тя е и сравнително малко количество в рецептата/. не е сериозно да пестиш от нея. готовия бетон гаранция ще ти излезе по-евтино, отделно ще е с доказани качества, а и в бетоновия възел слагат пластификатори и добавки които значително подобряват полагането на бетона /едва ли имаш вибратори/ и се образуват значително по-малко шупли в бетона /от неточно количество вода/ които водят до разрушаването му.
друг компромисен и по-икономичен вариант е да си поръчаш земновлажен бетон, който ще ти докарат с камион. но веднага трябва да му добавиш вода и да го положиш.
тия бетонобъркачки които гледаш са да си излееш бетонни пътечки в градината. но дори там ако не спазиш рецептата точно и водата ти не е в точното количество, на втората зима са станали на прах.
може да изглежда че леенето на бетон е проста работа, но изобщо не е така. да знаеш че това е химична реакция между съставките на цимента,пясъка и водата и си иска точните пропорции и условия. да не отваряме дума за стоманобетон.

starata alfa
30-08-2013, 11:30
аз плочата ще я излея в един ден цялата,7 м2.имах впредвид отделните пътеки и стълбите,те не се застъпват,на различни места са и немога да ги направя в един ден.относно колоните ширината е 1.5 м на 4,5 м като отдоло са 4 стени,2 от които каменни по 50-60 см и не виждам смисъл от колони,арматурата ще се прави от арматурист,за бетон имам схема с пропорциите.бетонобъркачката ми трябва за да не бъркам на ръка,по бързо и лесно е с нея.ще се лее около 10м2 на ден,а всеки ден да викам бетоновоз с по 1 м3 бетон е глупаво и предполагам превоза щее по скъп от самия бетон

kolev
30-08-2013, 11:39
да бе, ама арматуриста работи по чертежи. иначе какво ще си измисля някакви работи. недей така, потърси някой конструктор да ти направи сметките. не прави разни съчинения щото сам ще се псуваш.
ако викаш бетоновоз, ще повикаш такъв с бетонпомпа. ще излееш всичкия бетон наведнъж без хамалски изпълнения и после ще си пиеш биричката на сянка.
дрънни в най-близкия бетонов възел и сравни цените.

starata alfa
30-08-2013, 11:46
ама няма как да викна бетон помпа трябва да развалям покрива,къщата е стара с гредоред-махам гредореда и слагам плочата ,арматурата се набива в стените и се извръзва,какво толкова страшно има-все пак не строя мол а баня

tokata_pz_flex
30-08-2013, 11:56
На 4,5 метра ще ти провисне тая плоча . Слагай или колона или скрита греда . Ако нямаш проект от конструктор в средата ( на 2,25 ) накарай арматуриста да привърже 4 железа N16-18 с някоя и друга бигла , за да ти играят ролята на скрита греда вътре в плочата . Трябва тая скрита греда да ти легне отстрани на стените , но не е лошо и там да имаш поясче с армиовка и бигли , за да могат да си носят тежестта на плочата .

starata alfa
30-08-2013, 11:59
плочата е дълга 4,5м и широка 1,5м как ще висне на 1,5 м?лежи на 4 стени.евентуално ще има трегер в средата на 2,25примерно.

tokata_pz_flex
30-08-2013, 12:07
Има опасност да провисне по дългата част . Там е добре да се сложи една скрита греда вътре плочата с арматури като тези , които писах по-горе . Трегера ще е сложен и за кофражиране , пък и ще виси под нивото на плочата :)

kolev
30-08-2013, 12:08
а що ще разваляш гредореда.
имай в предвид че плоча с такива размери и дебелина 12см ще тежи едни 2-2,5 тона. кой ще ги носи. айде камъка добре, ами тухлите, ами основи има ли.
консултирай се със специалист, да ти направи едно конструктивно проектче. парите ще са неизмеримо по-малко от тези които ще дадеш за самия строеж. просто не си заслужава риска.

starata alfa
30-08-2013, 12:19
основи няма а под плочата е мазе.гредореда ще го махна защото ако излея плочата върху гредореда ще се вдигне много нивото-10 см плоча и 10 см плочки и канал.мисля че един трегер на средата по късата част щее достатъчен.ще се консултирам но мисля че няма да има проблем

tokata_pz_flex
30-08-2013, 12:23
Колега , друг проблем е , че плочата ще лежи върху тухлите . Имай на предвид , че тухлите четворки са само за пълнеж и нямат абсолютно никакви носещи способности . При единичките нещата са по-други . По принцип плоча без основи и без пояси е самоубииство . Моя съвет е да дойде конструктор да види за какво става въпрос , защото е много опасно . От там нататък вече ти сам си решаваш как да процедираш :)

kolev
30-08-2013, 12:24
значи да обобщим щото не каза какво ще правиш.
-стара къща с гредоред където на 2-ри етаж искаш да направиш баня.
ако е така ти препоръчвам да си оставиш гредореда и пода да го изпълниш с гипсофазер и отгоре хидроизолация. ако искаш да повдигнеш нивото - влагоустойчиво ОСБ и върху него гипсофазер и изолация.
виж тук
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?t=529
http://napravisam.net/?p=1514

Mind_Control
30-08-2013, 12:33
И моят съвет е да си направиш проек и по- важното- после да си го спазваш тоя проект. Аз се занимавам с ОВиК проектиране и съм се наслушал от разни майстори, как нямало нужда да се прави проект за изграждане на отопление за 2-етажна къща примерно. То всичко било ясно. До някъде имат право, когато става дума за малък проект, но също съм се нагледал на всякакви малоумщини, като най- малката е, че абсолютно винаги (без изключение) монтират филтъра преди помпата на обратно и на практика е невъзможно да го почистиш :)

Та дай си 200 лв за проект да ти е мирна главата и да не се чудиш при първото земетресение ще падне или няма да падне.

Liminat
30-08-2013, 12:40
На 4,5 метра ще ти провисне тая плоча . Слагай или колона или скрита греда .

Как ще провисне бе човек... Като носещата армиовка е на късата страна? На 1.5 м. няма да провисне, само дето си има детайли за дюбелиране в стената и още куп празни неща, които са важни само при изпълнение на армировката.
Поне трабва да го види накой, който е изтърбушил къде 10-12 къщи с такива занимавки.

starata alfa
30-08-2013, 12:40
значи къщата е гредоред,има приземен етаж които се ползва за мазе и половината е в земята/около 1м/отстрани е с камъни около 50-60 см широки стени -това са 4те външни,вътрешните са от единични плътни тухли /около 25-30см широки/.помещението което е 1.5м на 4.5 м искам да избия плоча и да направя там баня.това помещение сигурно ще го разделя на 2-примерно на средато-по 2,2м на 1,5м с тухли или итонг.над това помещение няма таван а само покрив.тавана на банята ще го направя от водоустойчив гипскартон,върху него каменна вата и върху нея тези талашитените плоскости

tokata_pz_flex
30-08-2013, 12:45
Как ще провисне бе човек... Като носещата армиовка е на късата страна? На 1.5 м. няма да провисне, само дето си има детайли за дюбелиране в стената и още куп празни неща, които са важни само при изпълнение на армировката.
Поне трабва да го види накой, който е изтърбушил къде 10-12 къщи с такива занимавки.

Не е задължително да провисне , но не е невъзможно . При мен имаше 6 см провисване за 4 метра ... 4 железа нма да оскъпят кой знае колко , но поне ще си " върже гащите " :)

kolev
30-08-2013, 12:58
значи къщата е гредоред,има приземен етаж които се ползва за мазе и половината е в земята/около 1м/отстрани е с камъни около 50-60 см широки стени -това са 4те външни,вътрешните са от единични плътни тухли /около 25-30см широки/.помещението което е 1.5м на 4.5 м искам да избия плоча и да направя там баня.това помещение сигурно ще го разделя на 2-примерно на средато-по 2,2м на 1,5м с тухли или итонг.над това помещение няма таван а само покрив.тавана на банята ще го направя от водоустойчив гипскартон,върху него каменна вата и върху нея тези талашитените плоскости

тухла единичка е с размери 25/12/6см. с нея се изпълняват преградни зидове 12см. преградните зидове нямат носещи способности. демек не можеш да подпираш плочи на тях.

ПП
много смесваш нещата. хем бетон хем итонг хем гипсокартон. лично ти препоръчвам точно за това нещо да се насочиш към сухо строителство.

old alfist
30-08-2013, 12:59
Според мен, викни си един инженер-конструктор, ще погледне и ще ти драсне едно чертежче с детайли и разрези, а може да ти даде на място и по-добро решение и нови идеи.

starata alfa
30-08-2013, 13:21
единичните тухли са на 2 реда затова казах около 25-30 см,а старите тухли единички са повече от 25 см
а за прехрадната стена имам бетонни тухли четворки които мога да ползвам или да купя 30 блокчета итонг,а гипсокартона отгоре е с цел да не правя още една плоча отгоре

kolev
30-08-2013, 15:35
преградната стена задължително лека /итонг или гипсокартон/ за да не товариш конструкцията излишно. това ще ти го каже и конструктора всъщност.

Mind_Control
30-08-2013, 16:12
преградната стена задължително лека /итонг или гипсокартон/ за да не товариш конструкцията излишно. това ще ти го каже и конструктора всъщност.

Ей, това е един от тези малки съвети, дето уж са очевидни, но после се забравят.

starata alfa
02-09-2013, 13:36
съветите ги взимам присърце.я сега кажете за бетонобъркачката каква да взема,марка ,двигател и тн.спрял съм се на около 160 литра.в практикер и баухаус има в момента словенски но незнам отзиви за тях,както и тази
http://www.bagira.bg/4140/%D0%B1%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%B1%D1%8A%D 1%80%D0%BA%D0%B0%D1%87%D0%BA%D0%B0-160l-mr160c

отворен съм и към други предложения за монофазна бетонобъркачка

---------- Post added at 13:36 ---------- Previous post was at 13:18 ----------

и още нещо искам да питам за тавана на банята,над гипсокартона какво да сложа за изолация каменна или минерална вата или стереопор

kolev
02-09-2013, 14:03
минералната вата е каменна и от нея трябва да сложиш. тя е огнеупорна, топлоизолира, шумоизолира и е паропропусклива. гипсокартон трябва да ползваш тип GKBI - зелен, за мокри помещения. всички детайли за окачени тавани можеш да видиш тук
http://www.knauf.bg/knauf/home.nsf/D11.pdf
http://www.knauf.bg/knauf/home.nsf/0/9ECCC91455B56FB6C2257133003475AB?OpenDocument

не забравяй да си оставиш едно прозорче за вентилация на банята поне 50/50см или в краен случай поне една пвц тръба ф110. гледай светлата височина да е поне 240см.

starata alfa
02-09-2013, 14:40
прозорец няма да има защото едната стена е северна а другите 3 са вътрешни.ще сложа хубав вентилатор на тавана който ще изведа през прозорче на тавана.височината не съм я мерил но ще я изравня с тази на стаите тя трябва да е горе долу толкова

примерно този вентилатор
http://ventilator.bg/199-silent-100-cz-sp.html

колебая се само дали да не сложа такъв за 190 м3/час

kolev
02-09-2013, 14:52
нищо че е север. за баня няма значение, а вентилация с прозорец е хиляда пъти по-добре. и светлина ще има, а стъклото можеш да си го матираш.
тоя вентилатор много слаб - 8 вата. направо смешно. с кубиците лъжат, не ги гледай. вентилатор поне 15-20вата. има и по-големи на ф120 и ф150.

starata alfa
02-09-2013, 15:08
на мен ми трябва такъв,който бързо да отвежда влагата и миризмите и да го монтирам на тавана,фи-то има ли значение за мощността или е само за тръбата която отвежда влагата каква да е.има ли значение и марката или качеството.при положение че няма прозорец по добре ли е с клапа или без

kolev
02-09-2013, 17:44
с клапа ако живееш в блок и не искаш да ти връща от миризмите на другите.
диаметъра има значение за мощността на вентилатора и обема който изпомпва. даже по-добре се насочи към ф120 или дори ф150. ето ти тук едни български да се ориентираш за мощността и дебита
http://www.mmotors.bg/images/product/file_1_bg.pdf
и китайски от евтините да вземеш пак ще върши работа. само гледай да не херметизираш много помещението.
пак да ти кажа, най-добре е да си оставиш прозорец.

starata alfa
03-09-2013, 01:01
добре де,ама силент ги дават като най-доброто на нашия пазар,аз ли не съм избрал правилния размер или нещо бъркам. и това че е 8 вата не означавали че е икономичен а не че нее мощен,по всички показатели превъзхожда другите,и по ниво на шум и по икономичност,и по подължителност на работа и по защита от прах и влага.може би трябва да взема такъв със 180м3/час но силента ми се вижда доста добър вариант

kolev
03-09-2013, 12:10
при вентилаторите ф100 /имай впредвид че точно тоя е с по-малък диаметър от пвц тръба ф110 и ще трябва да уплътняваш/ голяма част от диаметъра се заема от мотора. реално перката върши работа само на 1см по периферията.
в практис има украински вентилатори на постоянно намаление 9,99 за ф 100. с останалите пари си вземи едно стъкло тюламор или джеймсън :grin:
кубиците никой не може да ти гарантира верни ли са /по-скоро са измислица/ освен това се мерят при еднакво налягане от двете страни на вентилатора. реално като го поставиш в банята ще искаш да върши работа за което ти трябва мощност, а тя се измерва във ватове. електромоторите са с високо кпд.

Ladjov
03-09-2013, 20:24
Вентилатор се избира като умножиш кубатурата на помещението по 7 или 8 от там ще ти излезе дебита на вентилатора за банята .Това е за прекъсвана вентилация .
Ще ти излезнат вентилатори с присъединителен размер Ф125 или Ф150 . Ако искаш добра вентилация тоя от 100 го забрави .

Има вентилатори които имат датчик за влажност ( препоръчвам тия на Вентс -Украйна )

П.С. Ф110 е стандарт за канализация не за вентилация така , че ако сложиш тръба 110 и вземеш вентилатор Ф100 може да го уплътниш с гумено уплътнение за каменинова тръба то е 100 към 110

starata alfa
04-09-2013, 01:40
Вентилатор се избира като умножиш кубатурата на помещението по 7 или 8 от там ще ти излезе дебита на вентилатора за банята .Това е за прекъсвана вентилация .
Ще ти излезнат вентилатори с присъединителен размер Ф125 или Ф150 . Ако искаш добра вентилация тоя от 100 го забрави .

Има вентилатори които имат датчик за влажност ( препоръчвам тия на Вентс -Украйна )

П.С. Ф110 е стандарт за канализация не за вентилация така , че ако сложиш тръба 110 и вземеш вентилатор Ф100 може да го уплътниш с гумено уплътнение за каменинова тръба то е 100 към 110
банята ще бъде с размери 2х1,5м и висока около 2.5м ъака че би трябвало 100 кубиков да свърши работа.иначе има ли тръби на фи 100.ф120 и ф 150 и какви

kolev
04-09-2013, 10:08
има пвц тръби всякакви, но ф 110 (обикновената канализационна) е минимум 2 пъти по-евтина от вентилационните и то без отстъпка.

Ladjov
06-09-2013, 09:21
за вентилация са Ф100 , Ф125 , Ф 150 и т.н. които няма да ти трябват .

Зависи какви тръби ползва ако са белите от АБС пластмаса те са около 10 лв. в метър , но имаше преди (вече не съм много сигурен ) и от обикновено ПВЦ .

starata alfa
06-09-2013, 20:15
аз още не съм купил вентилатора но и тръби нямам така че и тях трябва да купувам,само пвц тръби ли стават за вентилатора?а тези разтегателните които са за абсорбаторите стават ли и те с какво фи са

dimitar_vd62
06-09-2013, 20:24
Целиат ми апартамент е опасав с ПВЦ 110, използвах ги за отвеждане на топъл въздух от камината до другите стаи.Ся си стоят понеже от няколко години ползвам климатици.Също и за абсорбера на кухнята и вентилатора на банята който изведох до отдушник в друго помещение понеже отдушника в банята се пада зад едни тръби и не може да се сложи вентилатор.Всичко е скрито над окачен таван.Вентилатора в банята е от компютър и върши чудесна работа, само че е по-голям и се наложи да му отрежа ъглите за да стане удобен за напъхване в ПВЦ-то.Ако дължината е голяма ПВЦ-то е по икономически изгоден вариант, ако има много сгъвки разтегливите тръби са по удачни.

starata alfa
06-09-2013, 20:53
само една кривка ще има и ще я изведа през прозореца на тавана

Ladjov
06-09-2013, 21:12
За вентилация на баня ти препоръчвам да бъдат с гладки стени , така че ти алуминиевите и полиамидовите не са най- удачни защото има опастност да се задържат капки и да се появи мухъл .

П.с. Една кривка не е проблем за вентилатора тя е не повече от 1 Ра пад на налягане и ще имаш още около 5-7 Ра за метър по тръбата така че за това не се притеснявай . Вентилатора ще ги покрие . Гледай дебита .

starata alfa
06-09-2013, 21:31
а проблем ли е ако след кривката от 90 градуса има хоризонтална тръба 3 м

dimitar_vd62
06-09-2013, 22:35
А къде смяташ да монтираш вентилатора, преди тръбите или след.Аз бих го монтирал на изхода.

Ladjov
06-09-2013, 22:48
а проблем ли е ако след кривката от 90 градуса има хоризонтална тръба 3 м

Щом има вентилатор не .

Само една точка ли ще има на тоя щранг ? (само една баня )

starata alfa
06-09-2013, 23:01
да само този от банята,абсорбатора ще е в друга тръба ,предполагам от разтегателните

dimitar_vd62
06-09-2013, 23:19
За този в банята сложи вентилатора така че да смуче през тръбата, а не да смуче и да духа в тръбата.Така шума ще е по малък и ефекта ще е по-добър.Така са конструирани промишлените вентилиции и аеродинамичните тунели - нагнетения въздух в тръбата създава турболентност завихря се и се създава шум и съпротивление на потока.Когато е на изхода и засмуква през тръбата потока е ламинарен.

starata alfa
06-09-2013, 23:27
по какво да ги различа двата вида

dimitar_vd62
07-09-2013, 00:00
Кои два вида, вентилатора си е един и същ, зависи къде ще го сложиш.Бях го боднал на окачения таван в банята , после го преместих в другия край на тръбата дето влиза в стената и шума намаля значително, има няма 2 метра тръба е.Този дето е на камината примерно създава шум в хола, обаче в другите стаи дето са изходящите отвори не се чува нищо, само духа топъл въздух.Обаче няма как да е подруг начин, тука нагнетява въздух в тръбата и затова шуми в хола понеже след това тръбата се разклонява на три и не мога да сложа три вентилатора, нопък като легнеш да спиш ти е тихо и топло.Само дето хамалогията с дърва в апартамент си е трудоемко нещо и затова минах на климатици.

starata alfa
07-09-2013, 00:04
аз ще го монтирам на тавана и директно влиза в тръба ,нямам много опции

dimitar_vd62
07-09-2013, 00:09
Е те се знаеш, се пак няма спиш в банята.

kolev
07-09-2013, 07:10
не ползвай от алуминиевите тръби. тяхното ф е мисля 120, но по-важното е че са адски шумни.
стандартния вентилатор за баня се монтира естествено на входа на тръбата. ако искаш вентилатора да е монтиран някъде по трасето, ти трябва канален тип.
ПП
ти до вентилаторите го докарай.

starata alfa
09-09-2013, 01:56
сега видях че има водосточни тръби фи 100 ,те стават ли за вентилатора

kolev
09-09-2013, 10:39
ползвай пвц ф110. ще ти кажа как се монтира вентилатор ф100 в такава тръба без да ползваш лепила, силикони и без да дупчиш за дюбели. става плътно, лесно и демонтажа ако има нужда не е проблем.
само като изкараш тръбата на покрива, с 2 колена я обърни надолу и сложи рабицова мрежа.

starata alfa
09-09-2013, 11:31
аз мислех да я изкарам през прозореца и на тавана на стъклото/пластмасата/да сложа от тези решетки дето ги слагаха едно време на розетките на комините само с перка без моторче.няма ли някакъв гумен преход от ф100 на ф110,иначе се сетих за водостоците защото са по евтини около 4 лв/м2 а не 10 лв/м2 както абс пвц

old alfist
09-09-2013, 11:37
Леле, колко писане сте изписали за една кирлива тръба.
Слагаш една от меките връзки за въздухопроводи и си решаваш проблема.

kolev
09-09-2013, 13:27
абс е тип пластмаса. пвц също е тип пластмаса. тоест тръбата е или абс или пвц. смята се на линеен метър, а не м2. пвц тръба ф110 можеш да намериш за под 2 лв/лин.м и то с ддс и без отстъпка. имай в предвид че такава така или иначе ще ти трябва и за канализацията. за количество можеш да получиш отстъпка. освен това е значително по-здрава от другите към които си се насочил.
за вентилатора - купуваш ГУМЕНА тапа за ТРЪБА /НЕ МУФА/ ф110. с макетен нож изрязваш плътно до ръба от вътрешна страна шайбата така че да получиш гумен пръстен с борд. махаш уплътняващата гумичка от пвц тръбата /ако има/ и от там се сещаш какво да правиш като внимаваш гумения пръстен да държи и 2-та детайла.

dimitar_vd62
09-09-2013, 16:39
Колена и кривки по 1,20-1,40, тръбата 110 към1,50 -до 2,00лв иначе в Практиер мамата си е..ло.Поне във Варна е така

starata alfa
09-09-2013, 20:53
за ф110 знам даже май имам от тях,а тези водосточните на ф100 и те май са пвц и би трябвало да станат директно,ако не станат ще ползвам ф110

kolev
10-09-2013, 07:24
да, пвц са но са по-тънки, по-леки и с УВ добавка за да не им избелява цвета на слънце. логично, нали са за олуци.
ама страшен си, питаш как се прави а после си измисляш някакви неща :D
относно вентилацията на банята за последно ти казвам - щом става въпрос за къща и банята ти има външна стена, груба грешка е да не и оставиш прозорец. всъщност дори в жилищните блокове когато се получи баните да са на външна стена, се оставят прозорци, а не вентилация с тръби. когато се получи банята да е вътре в площта, трябва задължително да се вентилира. тогава единствения начин е с тръба логично. ако ще ползваш тръба - да бъде пвц ф110.
в строителството търсиш - механизация, повтаряемост на материалите и детайлите, доказани работещи методи и материали.

starata alfa
11-09-2013, 01:17
за водостоците се сетих случайно и просто питах.това че са по леки е добър вариант защото може да ги слоба хоризонтално и да е захваната от едната страна за коляното а от другата за прозореца на тавана а за прозорец единствения вариант е северната страна и неми се слага там прозорец,а и къщата е без плочи и колони и не ми се разбиват стени,има един трегер който е със телени въжета вместо арматурно желязо

starata alfa
05-11-2013, 15:43
ето до къде стигнах и какво направих
махнах гредореда и избих плочата,разделих помещението на 2 с итонг 12,5 см.направих тавана с импрегниран гипскартон-12.5 и сложих 10 см минерална вата.вентилатора отпадна тъй като оставих прозорец 45/55 см.вратата е алуминиева 70х200см.остана ми да грундирам и боядисам тавана и да навържа моноблока и бойлера и мивката и чешмите.налепих плочките и фугирах,това за банята.
дограмата я смених с 5 камерна алупласт със секюрити обков и стъкло 4 сезона.остана ми да обърна прозорците и да шпакловам и боядисам. неуспях да сменя входната врата-тя е нестандартна 1х2.4 м като вратата е 1х2м а над нея има 40 см прозорец.имам хубав дървен материал но много трудно е да накараш някой от майсторите да работят,особено този който е най добрият.между другото той взима и най евтино но е голям тъжник за работа/за направата на дървеното стълбище му трябваше 5 години и накрая закана за кастрация/иначе го направи супер сега да видим колко време ще му трябва за вратата и за кухнята,и нея искам да я направя от дърво.
наложи се да преправям и покрива защото се оказа че пак тече
засега това скоро пак:cheers:

CBET
06-11-2013, 11:37
Дай малко снимков материал ей така за хронологията ... :)

dimitar_vd62
06-11-2013, 20:52
Толкоз изписахме за въпросния вентилатор, а ти да вземеш да оставиш прозорче.....

starata alfa
07-11-2013, 01:23
еми колегите казаха че е по добре с прозорец и затова сложих,за снимки ще направя другата седмица и ще кача

old alfist
07-11-2013, 01:28
За санитарните възли няма по-добро от естествената вентилация.