PDA

View Full Version : Проблем при 1-то палене на 3.0V6



Bobiuzunov
14-09-2013, 21:40
Проблема почна да се проявява откакто времето захладня,паля сутрин и колата държи много ниски обороти и е готова да изгасне ако не подам газ,работи като едно време Ладите на смукач с пробито платно.На диагностика няма нищо и незнам къде да търся проблема,дали дюзи или температурен датчик или друго.Само да не забравя да спомена че след като отлепи стрелката на температурата и всичко вече е ОК,както и после 1000 пъти да я паля дори и да е изстинала проблем няма.

CHEFO666
14-09-2013, 21:47
Моторчето за празния ход...примерно.

Bobiuzunov
14-09-2013, 21:51
Да де,но ако е то и после ще прави мизерии,а не само на студен мотор?

radostin_ivanov
14-09-2013, 22:29
Колата ти е с газ ако не се лъжа.

Росен Желев
14-09-2013, 22:37
Антифриз губи ли се?

Doomguy
14-09-2013, 22:54
Изглежда, че сместа не е наред докато е студена. Ако е на газ има вероятност да маже по бензиновите настройки, ако е само на бензин е възможно да е от темп. датчик, дебитомер или нещо друго по инжекциона. Без диагностика е хвърляне на боб.

Drag0
14-09-2013, 23:39
Проблема почна да се проявява откакто времето захладня,паля сутрин и колата държи много ниски обороти и е готова да изгасне ако не подам газ,работи като едно време Ладите на смукач с пробито платно.На диагностика няма нищо и незнам къде да търся проблема,дали дюзи или температурен датчик или друго.Само да не забравя да спомена че след като отлепи стрелката на температурата и всичко вече е ОК,както и после 1000 пъти да я паля дори и да е изстинала проблем няма.
Моята няма газова. Миналата есен започна да ми прави точно такива номера и се оправи след смяна на свещите.
Ако не ти работи нагревателя на ламбдата също ще имаш неравномерен празен ход, който се усеща най-вече докато е студена колата.
Бях ти писал в другата тема , че ако прекалиш с количеството масло ще омаже дросела и ще започне да работи зле на празен ход и ще гасне. Мотора за празен ход е вграден в дросела .

CHEFO666
15-09-2013, 10:36
Е тва е шибанията на бензинките ... проблема може да е от 100 места.

Bobiuzunov
15-09-2013, 13:50
Да с газова съм и писах че на диагностиката не излиза нищо,но в моя град гледат страно когато съя карал на диагностика,тоест не са в час,ако е да изстрият грешка няма проблем но дотам.
Маслото не съм го препълвал,оставих го една идея под максимума,пък това го правеше и преди смяната на маслото.Това с подгрева на ламбдата как да го проверя?И каква имате впредвид дали съм с газ и каква е причината за неравномерната работа сутрин на студен мотор?

Murderer
15-09-2013, 14:03
Да с газова съм и писах че на диагностиката не излиза нищо,но в моя град гледат страно когато съя карал на диагностика,тоест не са в час,ако е да изстрият грешка няма проблем но дотам.
Маслото не съм го препълвал,оставих го една идея под максимума,пък това го правеше и преди смяната на маслото.Това с подгрева на ламбдата как да го проверя?И каква имате впредвид дали съм с газ и каква е причината за неравномерната работа сутрин на студен мотор?

..ами и аз имам абсолютно същия проблем като при теб и като че ли, колегата Драго май ще се окаже най-близко до истината-имам предвид,че трябва да се сменят свешите ;)

Bobiuzunov
15-09-2013, 14:40
Ти с кой двигател си колега?

---------- Post added at 14:40 ---------- Previous post was at 14:34 ----------

В АХМ-а няма,откъде да си взема запалителни свещи,става въпрос за нещо изпитано и качествено,да започна от там,пък ако не се оправи ще продължим напред и така докато се реши проблема.

Drag0
15-09-2013, 14:41
Ако не си сменял свещи в един момент ще се наложи.
Можеш да им видиш състоянието като развиеш някоя от предните.

От това което съм чел за газта ... като покараш колата се адаптира към газта и после като опиташ да запалиш сутрин на бензин - работи на бензин но с газовите адаптации ...
Можеш лесно да разбереш дали е проблема в газта: правиш ресет на ECU и дросела и след това я караш няколко дни САМО на бензин.
Ламбдата може да се провери с компютър и multiecuscan например. Гледа се графиката.

Bobiuzunov
15-09-2013, 14:55
Извинявай за тъпия въпрос,на как да ресетна ECU-то и дросела?

Murderer
15-09-2013, 14:59
Ти с кой двигател си колега?

---------- Post added at 14:40 ---------- Previous post was at 14:34 ----------

В АХМ-а няма,откъде да си взема запалителни свещи,става въпрос за нещо изпитано и качествено,да започна от там,пък ако не се оправи ще продължим напред и така докато се реши проблема.

..ами,мисля че намерих решението на казуса-
заповядай колега
http://www.ebay.com/itm/alfa-romeo-166-3-0-v6-24v-new-ngk-spark-plug-set-/161064446229?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item2580306915

---------- Post added at 14:59 ---------- Previous post was at 14:56 ----------

аз си поръчах тия http://www.ebay.com/itm/260339457509?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649
и мисля че поне докрая на живота на колата не би трябвало да се занимавам повече ;)

ecotronic
15-09-2013, 15:01
Ако е заради адаптация, си мисля, че проблемът ще го има не само при студен старт а при всяко палене на бензин.
Тъй че по-скоро - свещи.

Drag0
15-09-2013, 15:32
Извинявай за тъпия въпрос,на как да ресетна ECU-то и дросела?

http://www.alfaowner.com/Forum/alfa-147-156-and-gt/201163-ecu-reset-its-a-miracle-cure.html


..ами,мисля че намерих решението на казуса


Аз също поръчах свещи от ebay.co.uk. Избираш си търговец с добър feedback и евтина доставка. Някой предлагат свещи с royal mail small packets .... към 10 паунда до България и идва в пощата. Ако са ти спешни може и с по-скъпа доставка разбира се.

Murderer
15-09-2013, 17:15
аха те мойте вече трябва да са дошли,утре ще мина да си ги взема след работа..

duronman
15-09-2013, 17:24
Признавам си, че не изчетох цялата тема, но направи резет на компютъра, имам обяснено как. След това 99% всичко ще е ОК. Резета е добре да е на дросела и на компютъра.

В общи линии процедурата е следната:

На студена кола махаш акумулатора за 10-тина минути (по-добре 30).

Връщаш го, даваш на контакт за 90 секунди, махаш от контакт, но не махаш ключа, пак за 90 секунди.

Палиш и я оставяш 15 минути да загрее на бензин, докато пусне перките (НЕ ПИПАШ ПЕДАЛА НА ГАЗТА)!

След това я извеждаш на разходка на бензин за 5-10км, като караш по всякакви начини (леко, рязко и т.н.).


Ако е заради адаптация, си мисля, че проблемът ще го има не само при студен старт а при всяко палене на бензин.
Тъй че по-скоро - свещи.


Не е така, при студент старт колата е най-чувствителна към сместа, аз съм с нови свеи и пак го имах този "проблем" преди резета. Вероятно трябва в последствие и газовата да се настрои газовото време да отговаря на бензиновото.

Drag0
15-09-2013, 17:58
Откача се само минуса на акумулатора и е добре да е за 1 час. 15те минути на празен ход без да пипаш газта са задължителни, дори да включи перките по-рано. Има една особеност : след тези 15 минути трябва да я оставиш да изстине преди да я разходиш.

duronman e прав , ако имаш нестабилност в празния ход поради някаква причина той ще си личи най-вече докато е студена колата. Като загрее дори пак да има нестабилност тя няма да се усеща толкова заради 6те цилиндъра.

ФЕРАРИСТ
15-09-2013, 18:47
Принципно е винаги добре в такива случай да се почне с проба на студено с друг дебитомер, в повечето случай резултатите са красноречиви, макар че не винаги това е причината.....

Bobiuzunov
15-09-2013, 19:51
Значи в общи линии на първо време да направя ресет и смяна на свещите пък след това ака няма промяна ще го мислим.
П.С Има да споменава майстора всички женски роднини на конструктора докато сменя свещите на задния рд цилиндри.:tooth:

Bobiuzunov
15-09-2013, 21:14
Това ли са моите свещи?
http://www.ngk.de/nc/en/product-finder/produktfinder/PKW/ZK_BENZINER/ALFA%20ROMEO/166/PFR6B/7139/

Doomguy
15-09-2013, 21:53
Преди да ръчкаш каквото и да било, защо не я включиш поне с Multiecuscan и да видиш дали не записва някакви грешки? Иначе може да сменяш наред без проблема да се реши...

Drag0
15-09-2013, 22:08
http://www.ngkpartfinder.co.uk/car_commercial_extra.php?id=4688
Аз съм с иридиевите BKR6EIX.

Bobiuzunov
15-09-2013, 22:16
И в какво се изразява разликата?
П.С Няма записани грешки на диагностиката.

Drag0
15-09-2013, 22:29
Разликата в цената беше малка и просто взех иридиевите. :lol_sign:

Алфист11
16-09-2013, 10:42
Колега,аз имах същия проблем.Първо смених свещите,но проблема остана.После се оправи с основно почистване на дроселовата клапа и на някакви вакуумно маркучле свързано с нея

Bobiuzunov
26-09-2013, 19:49
Тези дни когато паля ту го прави,ту не го прави.Как се почиства дросела и дали има вариянт да е от слаб акумулатор,че имам едндо Авео и миналата година точно така правише и се оказа изгорял диоден блок на алтернатора и заминал акумулатор.След подмяната им всичко се оправи.Акумулатора като че ли е за смяна,а иначе момчето от което я взех ми каза че моят ГИ бил ОБД-3 или нещо такова и газовия комп се адаптирал към бензиновия,а не обратно

ecotronic
26-09-2013, 20:15
Бензиноното ECU разполага със всичката периферия, чрез която получава информация за текущата работа на мотора. Газовото ECU само чете времената на бензиновите дюзи (които също се определят от бензиновото ECU), умножава ги по едни коефициенти и така реализира управлението на газовите дюзи.
Тъй че това, което са ти казали просто не е вярно.
Освен това, не разбирам какво общо има между това дали е OBD 2 или 3, което има отношение към комуникацията с компютъра и това с адаптацията.

Ето тук е обяснено добре кое, как и защо бъзика настройките на бензиновото ECU:

http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=79781

Drag0
26-09-2013, 20:22
Тези дни когато паля ту го прави,ту не го прави.Как се почиства дросела и дали има вариянт да е от слаб акумулатор,че имам едндо Авео и миналата година точно така правише и се оказа изгорял диоден блок на алтернатора и заминал акумулатор.След подмяната им всичко се оправи.Акумулатора като че ли е за смяна,а иначе момчето от което я взех ми каза че моят ГИ бил ОБД-3 или нещо такова и газовия комп се адаптирал към бензиновия,а не обратно

Аз го чистих дросела , като откачих гумената част на въздуховода от него и после имаш 2 варианта:
Сега тук някой ще ти каже не мърдай клапата , друг ще ти каже да я отвориш МНОГО внимателно с един пръст. Риска да я счупиш е голям.
Ако те е страх бършеш каквото можеш без да мърдаш клапата , и аз лично ползвах мокри кърпи от аптеката. :screwy: Което не е много добро решение но е по-безопасно от парцал ...
Но после реших че не е достатъчно чисто иииии отворих внимателно клапата , напръсках със спрей за чистене на двигатели ( имам такъв спрей на който има картинка на v6цата на Alfa Romeo :) ) и колкото може пак чистих с мокри кърпи. Не знам дали този спрей е най-правилния за тази работа, вероятно не.
Ползваш само по 1 кърпа , за да не остане някоя вътре !
После задължително закачаш въздуховода и трябва да адаптираш дросела.
За акумулатора или газовата не мога да ти кажа. Най-лесно пробвай с друг акумулатор, а газовата ти писах как да разбереш дали е от нея : reset на компютъра, адаптация на дросел и после караш на бензин без да превключваш на газ ...

totoza
26-09-2013, 20:29
Бензиноното ECU разполага със всичката периферия, чрез която получава информация за текущата работа на мотора. Газовото ECU само чете времената на бензиновите дюзи (които също се определят от бензиновото ECU), умножава ги по едни коефициенти и така реализира управлението на газовите дюзи.
Тъй че това, което са ти казали просто не е вярно.
Освен това, не разбирам какво общо има между това дали е OBD 2 или 3, което има отношение към комуникацията с компютъра и това с адаптацията.

Ето тук е обяснено добре кое, как и защо бъзика настройките на бензиновото ECU:

http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=79781

BARDOLINI OBD-MAX система знаеш ли какво е ?

ecotronic
26-09-2013, 20:35
BARDOLINI OBD-MAX система знаеш ли какво е ?

Не, не знам.

totoza
26-09-2013, 20:38
Не, не знам.
Нищо лично колега. Ако наистина не знаеш - прочети за тази газова система и сам ще разбереш каква е адаптацията.

ecotronic
26-09-2013, 20:42
Нищо лично колега. Ако наистина не знаеш - прочети за тази газова система и сам ще разбереш каква е адаптацията.

Прочетох, че по OBD интерфейс комуникира с бензиновото ECU и така се адаптира (каквото и да означава това).

Това означава ли че бензиновото ECU не се адаптира когато моторът работи на газ?

totoza
26-09-2013, 20:50
Прочетох, че по OBD интерфейс комуникира с бензиновото ECU и така се адаптира (каквото и да означава това).

Това означава ли че бензиновото ECU не се адаптира когато моторът работи на газ?

Принципно това означава. Рядко има изключения......

Drag0
26-09-2013, 21:01
Комуникацията е еднопосочна, газовото ecu само чете данни през obd.
T.e. няма начин да въздейства директно на бензиновото ecu.
Бензиновото ecu постоянно се адаптира към работата на двигателя и това може да се промени примерно ако откачиш ламбдата.

oem
27-09-2013, 15:53
Никой нищо не е разбрал :)

Тази система чете данни за адаптациите на бензиновото и се саморегулира така, че да запази адаптациите най-близки до тези когато работи на бензин най-общо казано.

Bobiuzunov
05-12-2013, 20:17
Такааа,пак проблем при сутришното палене,колата гасне и все едно е работи на 6-цилиндъра.Това за 1-2 минути и после всичко е ОК.Мислех че е от ГИ-то но пича ми каза че сега била адаптирана добре и този проблем бил от бензиновите дюзи.Тои я закачил,темп. датчик както и всичко друго било в норма.Посъветва ме да пробвам с добавка ако нестане нищо тогава сваляне и ултразвук.
Да вметна че свещите са нови,но ми се върти в главата сега в събота при смяната на акумулатора да пробвам с адаптация на ECU-то?След такава адаптация ГИ-то пак ли трябва да се настроива?

Boby
05-12-2013, 22:53
Сипи 98 или 100 октана бензин. Не се налага нова настройка на газовата след откачване на акумулатора.

Bobiuzunov
06-12-2013, 18:11
Това е добре че няма да има намеси по ГИ-то след смяна на акумулатора.Утре ще го сменя и ще направя адаптация на бензин,ще сипа 30-40 литра 100 октанов и добавка,пък ще видим дали ще се получи.

code
06-12-2013, 22:28
Имах същият проблем скоро с туинспарка, но толкова много неща разбазиках за кратък период от време, че не разбрах от какво точно се оправи. 2 различни настройки на газовата, чистене на дебитомер и дросел, адаптация, ултразвук на дюзите и зареждане на акумулатора. На последното имаше осезаем ефект, а днес направо го смених, та може и в това да ти е проблема колкото и смешно да звучи. Чистенето на дросела също промени нещата към добро.

Мислех че е от ГИ-то но пича ми каза че сега била адаптирана добре и този проблем бил от бензиновите дюзи.
Има си хас да каже нещо друго. Карай 2-3 дни на бензин за да изключиш газовата като причина, аз направо и спирам и кранчетата.

qpwo
07-12-2013, 11:48
Такааа,пак проблем при сутришното палене,колата гасне и все едно е работи на 6-цилиндъра.Това за 1-2 минути и после всичко е ОК.Мислех че е от ГИ-то но пича ми каза че сега била адаптирана добре и този проблем бил от бензиновите дюзи.Тои я закачил,темп. датчик както и всичко друго било в норма.Посъветва ме да пробвам с добавка ако нестане нищо тогава сваляне и ултразвук.
Да вметна че свещите са нови,но ми се върти в главата сега в събота при смяната на акумулатора да пробвам с адаптация на ECU-то?След такава адаптация ГИ-то пак ли трябва да се настроива?

Доскоро имах същия проблем- Едвам пали на бензин от 10-тия път. Не работеше добре на бензин, а на газ работи перфектно. След двуминутна настройка на газовото работи като часовник и на газ и на бензин.

Bobiuzunov
07-12-2013, 16:13
Аз също съм склонен да вярвам че акумулатора е причината.Тези дни я покарах и се позареди,тези две сутрини работи перфектно,надали ако е дюза се е отпушила сама?Днес смених акумулатора с нов и утре сутрин ще видим,дано проблема да се окаже толкова прост.