PDA

View Full Version : Подходящ спорт за малчуганите ?!?!?!?



Orm
18-09-2013, 21:38
Така, въпроса ми е адресиран към по опитните татковци и майки. Дойде време да го запиша малкия (той е на 6) да тренира нещо. Естествено като на всеки баща и на мен ми се иска той да стане следващия Меси или Тайсън и естествено съм наясно че това е някаква утопия :). Тъй като той е доста едър за възраста си, си мисля че гимнастиката май отпада, за футбол не знам , май му е рано , за бокс (моята слабост) до 13-14 годишен не може да става и дума, а и ако поиска сам да спортува нещо, бих искал той сам да избере когато почне да разбира повече.....
Та, засега по скоро (поне според мене де) трябва да е нещо , което да го развива физичиски в правилната посока.
Ето тука вече ми трябват ваще мнения препоръки , къде какви зали има и изобщо ще съм благодарен за всяка една информация и за всяко едн мнение!

BLUE1
18-09-2013, 21:52
Така, въпроса ми е адресиран към по опитните татковци и майки. Дойде време да го запиша малкия (той е на 6) да тренира нещо. Естествено като на всеки баща и на мен ми се иска той да стане следващия Меси или Тайсън и естествено съм наясно че това е някаква утопия :). Тъй като той е доста едър за възраста си, си мисля че гимнастиката май отпада, за футбол не знам , май му е рано , за бокс (моята слабост) до 13-14 годишен не може да става и дума, а и ако поиска сам да спортува нещо, бих искал той сам да избере когато почне да разбира повече.....
Та, засега по скоро (поне според мене де) трябва да е нещо , което да го развива физичиски в правилната посока.
Ето тука вече ми трябват ваще мнения препоръки , къде какви зали има и изобщо ще съм благодарен за всяка една информация и за всяко едн мнение!


Плуване или друг воден спорт. Но не мога да ти препоръчам нищо в твоя град.

soldier81
18-09-2013, 22:06
Плуване или друг воден спорт. Но не мога да ти препоръчам нищо в твоя град.


+1
Моят син също ходи на плуване.Кара и карт,но за сега не му настоявам много.
Плуването е на първо място при нас.

fred
18-09-2013, 23:02
Плуването наистина е добре, най вече от гледна точка, като порастне да знае да плува добре.
Другото е лека атлетика

Doomguy
18-09-2013, 23:03
Запиши го на джудо/самбо. Щом е по-едър, ще ги тръшка като чували.

DerMeister
18-09-2013, 23:04
Плуване или източно бойно искуство. Карате, таекуондо.

Плуването просто е супер за подрастващи от физическа гледна точка.

Бойното изкуство е дисциплина, отговорност, физическа подготовка и т.н.

Linkestis
18-09-2013, 23:18
.... Дойде време да го запиша малкия (той е на 6) да тренира нещо. ...

Първото и най-важно нещо е че детето ти е на 6 години!!!
Това че е едър също има голямо значение.Отиди на добър детски специалист.Ако не е заложено затлъстяването му,то вината е изцяло твоя и на съпругата ти!
Правилно хранене и разходки,пеша или с колело.Повече игра с връстниците.Ако си решил да му съсипваш здравето,то изчакай още малко да порасте за активен спорт!
Нарочно ти подчертавам и слагам знак след всяко изречение.
За всички "опитни татковци" и такива които дават акъл за активен спорт на 6 годишно дете,се прегледайте при психолог.
Щом е едър /а това може да е според теб/ за възрастта първо се консултирай със специалист.Той ще назначи съответните изследвания,те пък ще те насочат към друг такъв,които ще даде правилния съвет за това как да се натоварва организъм на 6 годишно дете.

dimitar_vd62
18-09-2013, 23:28
Първо съм женски татко и второ какво значи едър - пълничък или просто е по висок за възрастта си.

Orm
18-09-2013, 23:33
Първото и най-важно нещо е че детето ти е на 6 години!!!
Това че е едър също има голямо значение.Отиди на добър детски специалист.Ако не е заложено затлъстяването му,то вината е изцяло твоя и на съпругата ти!
Правилно хранене и разходки,пеша или с колело.Повече игра с връстниците.Ако си решил да му съсипваш здравето,то изчакай още малко да порасте за активен спорт!
Нарочно ти подчертавам и слагам знак след всяко изречение.
За всички "опитни татковци" и такива които дават акъл за активен спорт на 6 годишно дете,се прегледайте при психолог.
Щом е едър /а това може да е според теб/ за възрастта първо се консултирай със специалист.Той ще назначи съответните изследвания,те пък ще те насочат към друг такъв,които ще даде правилния съвет за това как да се натоварва организъм на 6 годишно дете.

Специално съм написал едър а не пухкав или дебел....и точно това казах че за сега искам просто да тренира нещо за да не е каго макарон като тръгне на училище или ако реши да се занимава с някъкъв спорт. А и до колкото знам за гимнастика или фигурно пързаляне започват точно в тази възраст

nikolaaaay
18-09-2013, 23:36
Плуване. Хубав и полезен спорт, а и винаги ще е от полза като порасне. Обаче трябва да се внимава с натоварванията. Аз самия ходех на плуване от 5-6 годишен и заспивах в автобуса след тренировка. Шофера редовно ме будеше на последната спирка.

Linkestis
18-09-2013, 23:37
Така е ако искаш да стане робот и със съсипано здраве след има няма 15 години.
Ако мислиш че просто обича да похапва или че е само отпуснат го води по активно на разходка да тича или на планина.

BLUE1
18-09-2013, 23:46
Linkestis (http://clubalfaromeo.com/forum/member.php?u=5399) струва ми се, че въпроса на колегата е в по-друга насока. Малко си краен с изводите, на децата им харесва в басейна и ако родителите нямат болни амбиции да ги правят професионални спортисти, плуването е една от най-естествените за човека дейност.

Orm
18-09-2013, 23:56
Така е ако искаш да стане робот и със съсипано здраве след има няма 15 години.
Ако мислиш че просто обича да похапва или че е само отпуснат го води по активно на разходка да тича или на планина.

Човек , нито е отпуснат нито пък яде без да спира :), няма грам сланинка по него ...... просто неговите връсници са половин глава по ниски а и по дребни .... а и според теб излиза че всички спортисти са инвалиди
Понеже определен спорт развива определени мускули и аз мисля че плуването е най балансирания спорт......но са ми интересни и други мнения :) А и мисля че може да стане доста полезна тема. Като начало в коя школа е най удачно да тренира даден спорт, кой спорт в коя възраст е по подходящ, как да ги мотивираме, как да разберем кое е най удачното за детето и.т.н

Linkestis
19-09-2013, 00:05
Linkestis (http://clubalfaromeo.com/forum/member.php?u=5399) струва ми се, че въпроса на колегата е в по-друга насока. Малко си краен с изводите, на децата им харесва в басейна и ако родителите нямат болни амбиции да ги правят професионални спортисти, плуването е една от най-естествените за човека дейност.


Човек , нито е отпуснат нито пък яде без да спира :), няма грам сланинка по него ...... просто неговите връсници са половин глава по ниски а и по дребни .... а и според теб излиза че всички спортисти са инвалиди
Понеже определен спорт развива определени мускули и аз мисля че плуването е най балансирания спорт......но са ми интересни и други мнения :) А и мисля че може да стане доста полезна тема. Като начало в коя школа е най удачно да тренира даден спорт, кой спорт в коя възраст е по подходящ, как да ги мотивираме, как да разберем кое е най удачното за детето и.т.н

Ми нещо явно часа ми оказва влияние и чета между редовете.Реших че детето ти е пълно пък ти си с амбицията да го правиш активен спортист.
Иначе ако искаш да спортува любителски за здраве е съвсем друго нещо :)

mirchozo
19-09-2013, 00:09
Първо трябва да го запалиш по някакъв спорт. Гледайте по-често еврроспорт и ще разбереш какво му е интересно и оттам нататък е лесно. Моя малчуган ще стане скоро на 4 и е дребничък но много жилав и пъргав. Влече го плуването, танците и може би карате за в бъдеще. Та може би това са идеите ми занапред.

Susscrofa
19-09-2013, 11:42
Плуването е непривично занимание за биологичния вид хомо сапиенс.:)

Какво всички залитате по това плицикане.:)

Спортовете, които наистина изразходват енергия добре и изграждат съразмерно физически човек, натоварвайки равно всички мускулни групи са: баскетбол и тенис на корт.
Това е моето мнение разбира се!!!!!!!!!

Разликата е, че при баскетбола имаш фул контакт с противника.:) Това не се харесва от всеки.
Тогава препоръчвам тенис на корт.
Препоръчвам спортове на твърда земя!!!!!!!!

Волейболът също не е лош спорт, но е доста по-мързелив от горните два.
Баскетболът за мен е един от най-"изцеждащите" спортове.

tribaleo
19-09-2013, 12:06
пълни глупости...най хармонично тяло се развива от плуването а не от който и да е друг спорт!!! Ако колегата е от София мога да го насоча към доста добри треньори.

dimitar_vd62
19-09-2013, 12:27
Абсолютно подкрепям плуването, наред с другото развива гръдния кош и обема на белия дроб.Ако имах син по нататък,след година-две бих го записал айкидо.Не бих го записал на бокс, карате и таекуондо.Все пак попитай и малкия.

pa4ito
19-09-2013, 12:42
Айкидо! Това е най-доброто от бойните изкуства, защото използва силата и ускорението на противника, за да го неутрализира. Може да се практикува от 4-5 годишна възраст до 75-80. Аз заведох дъщеря си на айкидо в Славия, когато беше малко по-голяма. Но там видях и деца на възръстта на сина ти. Освен, че ще се развие физически, ще може да се защитава сам(поради което аз записах дъщеря си), то ще се развие и духовно. Това е така защото айкидо е и начин на духовно и физическо самоусъвършенстване. За близо 10-те години, през които дъщеря ми се занимава с айкидо, се убедих в това лично.
Ако искаш мога да ти дам по-подробна информация за човека, който води тренировки, за да отидеш да говориш с него и да видиш какво представлява детската тренировка.
Аз като записах дъщеря ми, после цяла година присъствах на всяка тренировка, за да преценя нещата.

old alfist
19-09-2013, 13:07
Аз съм за баскетбола - развива комплексни качества, както физически, така и логически, също и колективизъм.

Susscrofa
19-09-2013, 13:23
пълни глупости...най хармонично тяло се развива от плуването а не от който и да е друг спорт!!! Ако колегата е от София мога да го насоча към доста добри треньори.

Плуването развива бастуни, с плоски тела и тънки крака.
Логично е!:)

Пак ще се повторя, плуването е противоестествено занимание за сухоземните бозайници.

---------- Post added at 10:23 ---------- Previous post was at 10:20 ----------


Айкидо! Това е най-доброто от бойните изкуства, защото използва силата и ускорението на противника, за да го неутрализира. Може да се практикува от 4-5 годишна възраст до 75-80. Аз заведох дъщеря си на айкидо в Славия, когато беше малко по-голяма. Но там видях и деца на възръстта на сина ти. Освен, че ще се развие физически, ще може да се защитава сам(поради което аз записах дъщеря си), то ще се развие и духовно. Това е така защото айкидо е и начин на духовно и физическо самоусъвършенстване. За близо 10-те години, през които дъщеря ми се занимава с айкидо, се убедих в това лично.
Ако искаш мога да ти дам по-подробна информация за човека, който води тренировки, за да отидеш да говориш с него и да видиш какво представлява детската тренировка.
Аз като записах дъщеря ми, после цяла година присъствах на всяка тренировка, за да преценя нещата.

Малко са специфични тези спортове, те изискват постоянство, а и всепак са бойни спортове.
Ай ки до е философия, то не е просто спорт.
А и е малко скучновато за малки деца.
Децата обичат игри с ясни правила и задължително топка.:)

BLUE1
19-09-2013, 13:28
Плуването развива бастуни, с плоски тела и тънки крака.
Логично е!:)

Пак ще се повторя, плуването е противоестествено занимание за сухоземните бозайници.

---------- Post added at 10:23 ---------- Previous post was at 10:20 ----------





Това не е вярно!!! Ама хич!

Susscrofa
19-09-2013, 13:30
Това не е вярно!!! Ама хич!


Би ли се обосновал?

Остави, няма смисъл, свикнах ти вече.:)

Mind_Control
19-09-2013, 13:38
Плуване или източно бойно искуство. Карате, таекуондо.

Плуването просто е супер за подрастващи от физическа гледна точка.

Бойното изкуство е дисциплина, отговорност, физическа подготовка и т.н.

Напълно споделям мнението. Задължително е бойно изкуство, но не бокс. И е добре треньорът да не е 20 годишен пикльо, а да си е някой по възрастен, за да им предаде мъдростта на източните бойни изкуства.

---------- Post added at 10:38 ---------- Previous post was at 10:36 ----------


Плуването е непривично занимание за биологичния вид хомо сапиенс.:)

Какво всички залитате по това плицикане.:)



Не си прав!!! Ние до 9-тия си месец живеем във водна стреда. Да не говорим, че принципно произлизаме от водата.

Хората плуват от древни времена, а баскетбол и тенис играят от има няма 100-150 години. Та незнам, кое е по- непривично.

BLUE1
19-09-2013, 13:45
Би ли се обосновал?

Остави, няма смисъл, свикнах ти вече.:)


Драги мега супер компетентен по всички въпроси. Водата е напълно естествена среда за почти всички млекопитаещи. http://www.youtube.com/watch?v=hA-8Sqctx8o

Susscrofa
19-09-2013, 13:56
Драги мега супер компетентен по всички въпроси. Водата е напълно естествена среда за почти всички млекопитаещи. http://www.youtube.com/watch?v=hA-8Sqctx8o

Еми не е.
Изрично подчертах, че говорим за сухоземните.
Те се давят във водата, драги супер некомпетентен.

Не ми пускай тъпанарски клипчета.
Всеки бозайник когато попадне във вода се стреми да излезе от нея.
Освен, ако не търси храна там, не бяга от жестоки жеги, или водно тяло не препречва пътя по-който мигрира.:biker:

Изразих своето мнение.
За мен спортът не бива да е на вода, във въздуха или на лед, а здраво стъпил на земята.:)

pa4ito
19-09-2013, 14:14
...
Малко са специфични тези спортове, те изискват постоянство, а и всепак са бойни спортове.
Ай ки до е философия, то не е просто спорт.
А и е малко скучновато за малки деца.
Децата обичат игри с ясни правила и задължително топка.:)
Така е, бойните изкуства са специфични, в тях има магия и привличат хората. Наистина те са не само спорт, а и философия, което е добре за човек. Поне на дъщеря ми ѝ се отрази добре. Треньора е 4-и дан и се занимава отдавна с деца. Той не ги обучава само на айкидо. Половината тренировка е техники, а другата половина им организира игри с елементи на айкидото. Така малките свикват по-лесно и бързо с техниките. Трябва да ти кажа, че накрая на хлапетата хич не им се тръгва ;)

BLUE1
19-09-2013, 14:19
Еми не е.
Изрично подчертах, че говорим за сухоземните.
Те се давят във водата, драги супер некомпетентен.

Не ми пускай тъпанарски клипчета.
Всеки бозайник когато попадне във вода се стреми да излезе от нея.
Освен, ако не търси храна там, не бяга от жестоки жеги, или водно тяло не препречва пътя по-който мигрира.:biker:

Изразих своето мнение.
За мен спортът не бива да е на вода, във въздуха или на лед, а здраво стъпил на земята.:)


Това не е вярно. Не е необходимо да ти давам примери със животни които доброволно влизат във водни басейни извън случаите които ти си дал, защото съм сигурен, че ги знаеш. Много по-важно е, че децата имат естествено привличане към водата.

Susscrofa
19-09-2013, 14:50
Това не е вярно. Не е необходимо да ти давам примери със животни които доброволно влизат във водни басейни извън случаите които ти си дал, защото съм сигурен, че ги знаеш. Много по-важно е, че децата имат естествено привличане към водата.

Дай ми примери:)

Но не искам да бъдат за одомашнени и изкуствено селектирани животни.

Е, разбира се, че е възможно да има изключения, но в природата важат законите на общото правило.
Изключенията никога не бива да бъдат вземани предвид когато се извежда общо правило.
Водата не е естествената среда на сухоземните бозайници точно така, както сушата не е на водните бозайници.:biker:

DerMeister
19-09-2013, 15:08
Добре де, защо пак осирате темата с препирни. Водата не била естествена среда. Плуването било непривично занимание. Тенисът да не е много привично занимание? Раждаш се и се хващаш за ракетата.

Малките деца се кефят много на водата. Плуването развива хармонично тяло, няма излишни или силови натоварвания. Учиш се да плуваш. За възрастта 7-12 години е ЕДИН ОТ добрите избори за спорт. После самото дете ще си каже какво го привлича.

dimitar_vd62
19-09-2013, 17:54
Ся детето няма да го привикват да живее във водата докато му порастнат ципи между пръстите.То по тая логика парашутистите тряа ги хвъргат от самолета докато им поникнат пера.

И не става въпрос за това да го правят световен шампион с интензивни тренировки.

За спорт здраво стъпил на земята се сещам за вдигане на тежести.

Linkestis
19-09-2013, 19:20
....Да не говорим, че принципно произлизаме от водата.


От къде казваш произлиза човека???

fred
19-09-2013, 19:23
Ся .....

За спорт здраво стъпил на земята се сещам за вдигане на тежести.

Митак, вдигането на тежести не е подходящо за малки деца.

---------- Post added at 22:22 ---------- Previous post was at 22:21 ----------


Плуването е непривично занимание за биологичния вид хомо сапиенс.:)

Какво всички залитате по това плицикане.:)

Спортовете, които наистина изразходват енергия добре и изграждат съразмерно физически човек, натоварвайки равно всички мускулни групи са: баскетбол и тенис на корт.
Това е моето мнение разбира се!!!!!!!!!

Разликата е, че при баскетбола имаш фул контакт с противника.:) Това не се харесва от всеки.
Тогава препоръчвам тенис на корт.
Препоръчвам спортове на твърда земя!!!!!!!!

Волейболът също не е лош спорт, но е доста по-мързелив от горните два.
Баскетболът за мен е един от най-"изцеждащите" спортове.

Травми ще си докара, само плуване :duel:

---------- Post added at 22:23 ---------- Previous post was at 22:22 ----------


Първо трябва да го запалиш по някакъв спорт. Гледайте по-често еврроспорт и ще разбереш какво му е интересно и оттам нататък е лесно. Моя малчуган ще стане скоро на 4 и е дребничък но много жилав и пъргав. Влече го плуването, танците и може би карате за в бъдеще. Та може би това са идеите ми занапред.

Аз до 8 клас всяка година тренирах нещо, 8 спорта.Спортист не станах, ама съм горе долу спортен тип, така да се каже:Yoda:

dimitar_vd62
19-09-2013, 22:06
Естествено че не подходящ, Суско каза че тряа се спортува здраво стъпил на земята а не във въздуха или водата.

fred
19-09-2013, 22:15
Него го влече тинята, разбираемо е, прасетата се чустват добре на твърда почва :)
Но сериозно казано - плуването е много подходящ спор за деца и не случайно е неимоверно развито в Европа, САЩ,Канада и прочее.
Но всеки си знае

Mario_95
19-09-2013, 22:29
Абе не знам ама и аз си мисля че плуването е най-добрия спорт за малки деца. Те нямат нужда от силови натоварвания на тази възраст... Пък и е полезно в истинския живот, човек не знае в каква ситуация може да попадне. Като малък съм учил плуване за кратко, но треньора ми беше много зле и се научих колкото да не се удавя както се казва :D А пък тези източни бойни изкуства са пълна простотия за мен. Тези приказки за самодисциплина са много относителни да не говорим пък някой ако реши че може да се отбранява с "уменията" които получава... За мен самодисциплината се учи от родителите! От малки да си знаят че трябва да си оправят леглото, да си мият зъбите и да чистят след себе си и от от времето се научава човек и му е кофти като не го прави...
Това са си моите разсъждения де...на 18 годишен келеш :D

П.П Които знае анг. да гледа...малко разсъждения върху бойните изкуства :D Доста забавно представени истини!
http://www.youtube.com/watch?v=mAqXFZBW61o

dimitar_vd62
19-09-2013, 22:32
Виждал съм 55 кг папатак как трупяса едно ефе къде 90 кила може би.Даже не разбрахме какво стана.

Mario_95
19-09-2013, 22:46
Виждал съм 55 кг папатак как трупяса едно ефе къде 90 кила може би.Даже не разбрахме какво стана.

Е то си има хватки, но не смятам че те се обучават в мистичните източни бойни изкуства. Като цяло много се рекламират на деца, но не мисля че са подходящи...

Впрочем някой беше споменал тениса на корт... туй е много хубав спорт, бая движение има и кординация развива ама то трябва да е паралия човек :D

fred
19-09-2013, 22:56
Е, не е чак толкова скъп спорт, относително е, но тениса натоварва стави, вени и прочее неравномерно-засилване, спиране рязко и прочее.Тениса преди десетилетия не е бил така силов и активен, да го кажем.Не че е лош спорт, но има и по добри.

dimitar_vd62
19-09-2013, 23:04
Е то си има хватки, но не смятам че те се обучават в мистичните източни бойни изкуства. Като цяло много се рекламират на деца, но не мисля че са подходящи...

Впрочем някой беше споменал тениса на корт... туй е много хубав спорт, бая движение има и кординация развива ама то трябва да е паралия човек :D

Е чакай ся, не съди по холувудските филми.

pa4ito
19-09-2013, 23:36
....
А пък тези източни бойни изкуства са пълна простотия за мен. Тези приказки за самодисциплина са много относителни да не говорим пък някой ако реши че може да се отбранява с "уменията" които получава... За мен самодисциплината се учи от родителите! От малки да си знаят че трябва да си оправят леглото, да си мият зъбите и да чистят след себе си и от от времето се научава човек и му е кофти като не го прави...
Това са си моите разсъждения де...на 18 годишен келеш :D

П.П Които знае анг. да гледа...малко разсъждения върху бойните изкуства :D Доста забавно представени истини!
http://www.youtube.com/watch?v=mAqXFZBW61o

Колега, не те познавам, но ако си навит да те срещна с дъщеря ми. На 8-и декември тя ще навърши 18 години. Тренира около 10 години айкидо. Тя вече води тренировки на малки и големи. Гарантирам ти, че ще те направи луд, да си говориш сам.
Аз съм тренирал по-малко от нея бойни изкуства, но ако искаш мога да се пробвам с тебе на спаринг, па тогава говори какво е "простотия" и какво не.
Типично български манталитет - я си знам най-добре, другите не требе ме поучават... :rotfl:

old alfist
20-09-2013, 00:06
Не знам защо го харесвате това плуване, но като си спомня и нямам толкова добри спомени - може би защото тренирах в детските си и юношески години.
Като си спомня, как миришеше на хлор и кожата ми беше винаги суха, а и треньора Дунчев вървеше успоредно по сушата с един дървен прът, и който не плуваше правилно - почукване на плуващия с кола по главата.
Изкривяването ми от тогава е, че сега съм като Фред Флинстоун - горям торс със стегнати крака.

Кайо
20-09-2013, 01:59
...шах,не само си стъпил на земя а дори си седнал а и развива мисленето.:rotfl:

RPWWD
20-09-2013, 07:37
Таекуон-до, версия WTF, започва се точно на тази възраст, защото децата са още гъвкави и лесно свикват. Чудесен спорт, развиващ комплексни качества.

Mario_95
20-09-2013, 09:28
Колега, не те познавам, но ако си навит да те срещна с дъщеря ми. На 8-и декември тя ще навърши 18 години. Тренира около 10 години айкидо. Тя вече води тренировки на малки и големи. Гарантирам ти, че ще те направи луд, да си говориш сам.
Аз съм тренирал по-малко от нея бойни изкуства, но ако искаш мога да се пробвам с тебе на спаринг, па тогава говори какво е "простотия" и какво не.
Типично български манталитет - я си знам най-добре, другите не требе ме поучават... :rotfl:

Не сте ме разбрали много точно. Мисълта ми беше че самодисциплината си идва от човека според мен и вече след определена възраст не може да се научи каквото и да тренираш. Иначе съм сигурен че и Вие и дъщеря Ви можете да ме тръшнете на ринга или както се нарича при айкидо-то, но имах в предвид... някой ако тръгне да те обира няма да почнеш айкидо да му прилагаш, защото не го знаеш може и нож да извади, но това са си лично мой разсъждения както казах.

Stoyan Georgiev
20-09-2013, 10:33
Източните бойни изкуства са изключително подходящ спорт за малки деца, имат философска страна, която е свързана с поведението извън татами и доджо - уважаване на противника, дисциплина, но не от типа наложен отгоре, а от тази, която идва отвътре - малко са подобен тип дейности, които почват и приключват с изчистване на съзнанието преди и след тренировка.

От физическа страна - дава на детето координация и ще познава тялото си, ще може да се защитава ако не дай си боже, някой го нападне.

Силно не препоръчвам таекуондо и киокошинкай, прекалено физически и, лично според мен, прекалено ограничени. Шотокан карате до и Айкидо са най-чистите форми, в които няма ограничения - както е в живота. Освен това са изкуства, които могат да се практикуват до дълбока старост и да бъдат допълвани от други бойни изкуства като кемпо, кендо (изкуството на меча).

Баскетболът също е много хубав спорт и е много социален, определено и него бих препоръчал - развива отборния и партньорския дух, в същото време е свързан с лични умения и майсторство - има почва за развиване на собствен стил. За мен пак е форма на изкуство.

Футболът сам по себе си е хубав спорт, но средата в България е много неподходяща и не препоръчвам да си вкарвате чалга-културата сами в къщата.

Плуването е хубаво за обща култура, но в думите на прасето има право.

vaklinator
20-09-2013, 10:47
Имам двама сина и двамата обичат зимата всички заедно на кънки на лед, лятото на плуване на село в езерото и естествено с въдиците. Тая година малкия ми син е бил рекордьор по улов на риба. :)

mordohy
20-09-2013, 11:04
Тренирал съм силови, тоест бойни спортове от най-малък та и до ден днешен. Последните двадесет го правя по навик.
Резултатът е, че съм ял толкова много бой през живота си, колкото не са яли сто души, които дори и юмрука си не знаят да свият. Освен това при всяко застудяване разбирам , колко много кокали и стави имам. Пораженията са с дълготраен , бих казал вечен ефект. Ето защо не насочих изобщо сина ми към подобни спортове, нито пък някога съм се захващал да го тренирам. Напълно съзнателно съм го разкарвал от подобни мисли.
И не си мислете, че като тренира силов спорт и е защитен.
Такива ядат най-много бой.
Таекуон-до, карате, айкидо....
Всичко това са лайна!
Свободната борба и джудото са спортовете, които дават най-добри бойни качества. Но травматизма там е ужасен.
Колега, най-добрият спорт за едно дете е туризма във всичките му форми.
Още от 4-5 годишна възраст татковците по дежурство събирахме хлапетата и ги водихме на екскурзии по близките баири. Така се научават на много неща, за които обикновено много късно се замисляме, че всъщност не сме ги научили. Как да си напалят огън, как да се скрият от дъжда, как да си опечат гъба или картоф или тиква, какво става за ядене и какво не. кои гъби са за ядене и кои имат двойници;как да се облечеш;как да си вържеш обувките....
Списъка е безкраен.
Освен това има и организирани походи с инструктори по туризъм. Видях една такава група на Витоша. останах много приятно впечатлен от резултатите, които бяка постигнали двамата водачи. Децата бяха около 7-10 годишни, но вече много сериозни и отговорни. Явно много им харесваше.

Накратко: вземи му едно колело и му бий един шут да кара в парка или каквото там има.
поинтересувай се, дали няма кръжок или секция по туризъм. Може да е замаскирана като кръжок по история или география.
Плуването също е добре, стига да му харесва.
Изобщо не го насилвай! Остави го сам да реши с какво иска да се занимава! Много добри са и стрелковите спортове. Всъщност ти ги препоръчвам успоредно с туризма. Те са и свързани!

Stoyan Georgiev
20-09-2013, 12:57
този, който си мисли, че тренирайки боен спорт няма да бъде набит - той не е тренирал.

като комплекс от качества, които развиват е най-достъпното, ленсо и бързо

туризмът също е много важен за едно дете, ако не го взимате навсякъде с вас, за да може да вижда нещата, които иво изброи, елементарни неща свързани с оцеляването, задължително се организирайте, наистина е полезно

но тук се говореше за спорт - в чистия смисъл на думата спорт, а не дейности, които не се изключват от спорта, даже са задължителни

и наистина е важно да не го насилваш - на него ще са му интересни неща, които на теб няма да са ти интересни - идеята не е да прави неща, които ти искаш той да прави :)

пп: относно травмите - най-важното е една тренировка е загрявката и разтягането - 40 минути преди и 20 минути след всяка тренировка - задължително - така травмите се ограничават до нивата, които ги има всеки друг човек, независимо какво тренира или прави в свободното си време

Mury
20-09-2013, 17:31
Скално катерене :mobile::mobile::mobile:

Susscrofa
20-09-2013, 19:53
Скално катерене :mobile::mobile::mobile:

И парапланеризъм.
Тва не е за деца.
Пълнолетните празноглавци може да рискуват колкото искат. Така е и с моторджиите.

Mury
20-09-2013, 20:13
И парапланеризъм.
Тва не е за деца.
Пълнолетните празноглавци може да рискуват колкото искат. Така е и с моторджиите.

Щом казваш,дъщеря ми е на 7 и вече 2 години го прави,има си клубове за тази работа,които са истински професионалисти,нашия се казва Мачирски.Пролетно време организират 3 дневни кампове на Вратцата.:kiss::kiss::kiss:

Susscrofa
20-09-2013, 20:55
Щом казваш,дъщеря ми е на 7 и вече 2 години го прави,има си клубове за тази работа,които са истински професионалисти,нашия се казва Мачирски.Пролетно време организират 3 дневни кампове на Вратцата.:kiss::kiss::kiss:

Радвам се.
Нищо друго не мога да кажа.

За мен това са опасни спортове.

Mury
20-09-2013, 22:00
Радвам се.
Нищо друго не мога да кажа.

За мен това са опасни спортове.

Имаш ли дете ?

Кайо
20-09-2013, 22:22
Имаш ли дете ?

Има....кара го милото да игра шах с каска,налакътници,наколенки и маска...мерки за сигурност.:grin:

Drag0
20-09-2013, 22:37
Като малък тренирах джудо и резултата е че си прецаках ставите.
Добър спорт за деца е леката атлетика и плуване.

old alfist
21-09-2013, 00:39
Спортния бридж, естествено с импова таблица и система с условни анонси, също развиват, но това е за по-големи деца.

dimitar_vd62
21-09-2013, 00:41
Спортен бридж какво общо има със физическия спорт.

old alfist
21-09-2013, 00:44
Спортен бридж какво общо има със физическия спорт.
Я, виж заглавието на темата - да виждаш да се споменава в него за физически спорт.

dimitar_vd62
21-09-2013, 01:02
Ми може и кръжок по математика.

old alfist
21-09-2013, 01:57
Ми може и кръжок по математика.
Задавал ли си си въпроса за магията на спорта.

mordohy
21-09-2013, 06:27
Спортен бридж какво общо има със физическия спорт.

Като ми пасуваш с 14-15 точки ще видиш какво общо имат:smackbum:

dimitar_vd62
21-09-2013, 11:22
Като ми пасуваш с 14-15 точки ще видиш какво общо имат:smackbum:

Грам не вдявам от бридж, предполагам...:calc: тряа да мога да бегам бързо.


Старуха, нищо против нямам за магията на спорта, ако ще да е бродиране, доколкото разбрах човека търси физическо натоварване/умерено, не профи/.

Susscrofa
21-09-2013, 19:04
Имаш ли дете ?

Имам.

Какво значение има това?

Не харесвам опасните спортове.

Пара-делта-планеризъм, парашутизъм, алпинизъм, мотоциклетизъм, автомобилизъм.:) и т.н.

Не бих насочил дете на там.
Ако е пълнолетен да прави каквото иска, но пак ще го разубеждавам.

fred
21-09-2013, 22:36
Като ми пасуваш с 14-15 точки ще видиш какво общо имат:smackbum:

Ма то и шах става, по тая логика :)

---------- Post added at 01:33 ---------- Previous post was at 01:30 ----------


Грам не вдявам от бридж, предполагам...:calc: тряа да мога да бегам бързо.


Старуха, нищо против нямам за магията на спорта, ако ще да е бродиране, доколкото разбрах човека търси физическо натоварване/умерено, не профи/.

Абе и аз това не го разбирам, но е по интелеткуална игра.Брат ми в гимназията /беше в математическа паралелка/ го зариби учителят им по математика.Хубава игра е явно, а бридж белота е един вид опростена версия :)

---------- Post added at 01:35 ---------- Previous post was at 01:33 ----------


Тренирал ....препоръчвам успоредно с туризма. Те са и свързани!

А колелото навремето си беше нещо като ходенето, немислимо бе да не се движа с колело.Сега имаме 5, ама не карам :(

---------- Post added at 01:36 ---------- Previous post was at 01:35 ----------


Не знам защо го харесвате това плуване, но като си спомня и нямам толкова добри спомени - може би защото тренирах в детските си и юношески години.
Като си спомня, как миришеше на хлор и кожата ми беше винаги суха, а и треньора Дунчев вървеше успоредно по сушата с един дървен прът, и който не плуваше правилно - почукване на плуващия с кола по главата.
Изкривяването ми от тогава е, че сега съм като Фред Флинстоун - горям торс със стегнати крака.

Тия пръти и аз ги помня, още в по-големия басейн на Централна баня навремето пръта беше неизменна част от тренировката

pa4ito
24-09-2013, 10:37
Като ми пасуваш с 14-15 точки ще видиш какво общо имат:smackbum:

е, на 7 БК какво да каже... :bouncing_smiley: