PDA

View Full Version : Отопление през зимата :)



VFTI
19-09-2013, 19:51
Колеги имам нужда от предложение. Нямах желание да товаря форума с нова тема, ама така ми е най-лесно:innocent: и най-малко време ще загубя от търсене на инфо.


Отоплявам се чрез моите скъпи и мили приятели от Топлофикация София :) Проблема е че в в най-студените дни на месеца дори и на 10 да са всички радиатори при мен си е студено или приятелката е прекалено студенокръвна:innocent:...ама така де, нея няма да я сменяме за това ми трябва решение...

До сега съм ползвал "духалка" около 2-3часа на ден. Шумът и "мятането" на въздуха из стаята многооо не ми понасят. Разхода и на гориво е окей като цена :P:P:D

Насочил съм се към отопление с "конвектор". Бях изчел многоо дълга тема из бг-мама и помня, че и при тях имаше уловка...едните са истински-затоплят въздуха и той се издига на горе(без шум, без вятъра да ми вее косите), а другите са си духалки с нагреватели и пак си "бучат"....

Та много съм объркан от цените започват от 40-50лв и ...Аз искам нещо максимално истинско на максимално ниска цена, защото така или иначе няма да се ползва повече от 2часа дневно и то в най-студените дни.... Стаята е 15кв....Трябва и да е статичен, не ми трябва за монтаж на стена.

Надявам се някой да ме улесни максимално и да ми даде конкретни предложения :):) Бюджет до 120лв.... ама както казах колкото по-евтино, толкова по-добре :):):)


Голяяяяямооо благодаря :beer::beer::beer:


П.П Това истинско ли е?
http://electron.bg/tesy-201-p-20524.html

http://www.emag.bg/konvektor-heinner-1800w-hch-218-tf/pd/ELV0KBBBM/

http://electron.bg/delonghi-p-20602.html

fred
19-09-2013, 19:57
Това ти препоръчвам.Аз съм на парно само, но един колега който живее в Рударци има локално парно и такива конвектори и е много доволен.

http://konvektori.bg/adax?gclid=CIiyssKf2LkCFYqR3godvxEAUg

vaklinator
19-09-2013, 20:52
Помисли за един радиатор и ще си доволен, аз се справям перфектно с 2 броя български немаслени радиатора, а зимата в цеха се грея с един трифазен калорифер 7кВ:heavy_cry:

VFTI
19-09-2013, 20:55
Фред го моля да ми покаже "това".

А радиатор не искам, защото бавно стопля, а и както казах не ми трябва за постоянно отопление а на момента и най-вече да се пусне 10мин преди човек да влезе в банята нещо такова... Няма нужда да държи топлината или нещо такова. Пукам грее, спираме не грее...това ме вълнува :)

vaklinator
19-09-2013, 21:01
Грешиш за радиаторите! Говоря ти за немаслени радиатори.

ecotronic
19-09-2013, 21:20
Едва ли има отоплителен уред, който да затопля помещението по-бързо от газова печка.

Недостатъци:

Лек мирис, отделяне на влага и необходимост от доставяне на горивото (бутилката) освен ако не е газифицирано жилището.

lordliness
19-09-2013, 21:45
Аз съм само на газ, миналата година отоплението ми беше 2 бутилки за цялата зима или 60 лева. Повечето време топля една стая и по стените има супер изолация.

VFTI
19-09-2013, 22:15
Грешиш за радиаторите! Говоря ти за немаслени радиатори.


Дай ми някакъв линк. В нета се рових и не мога точно да се ориентирам:notify::notify:

Газ твърдо НЕ :)

Friday
19-09-2013, 22:57
Здравей, мога да дам сравнение на един от предложените от теб модели.
Имам Delonghi-то (2000W), както и Airlec (1500W).
Delonghi-то определено не се справя с тези 60м3 в описанието. При мен в стая 23м2 едвам правеше 17С. Този вентилатор, който имат за никакъв не става...:no:
При Airlec самият нагревател е с доста по-голяма площ от Delonghi, имат много добра естествена конвекция, практически безшумни са.
Разликата в мощността е, че колкото повече толкова по-бързо ще загрее стаята, без оглед на $.
Airlec-а има много по-добра термозащита /няма да те е страх да го оставиш , когато те няма /и много ама много чувствителен термостат. Гаранцията им е 7г.
Минус е, че ако искаш мобилни стойки трябва да се доплати, също така няма кабел с щепсел.
П.С. Ако просто искаш да дозагряваш стаята духалката е най доброто и най-ефективното, но и най-неудобното.

fred
19-09-2013, 22:59
Фред го моля да ми покаже "това".

А радиатор не искам, защото бавно стопля, а и както казах не ми трябва за постоянно отопление а на момента и най-вече да се пусне 10мин преди човек да влезе в банята нещо такова... Няма нужда да държи топлината или нещо такова. Пукам грее, спираме не грее...това ме вълнува :)


http://konvektori.bg/adax?gclid=CIiyssKf2LkCFYqR3godvxEAUg - ей ги на, дали не съм го постнал или са го изтрили, като за реклама не знам:sleep:

dimitar_vd62
19-09-2013, 23:03
Не ти работеше "това".

fred
19-09-2013, 23:06
Ами кой знае какво съм му турил, техника, да му се невиди :)

vaklinator
19-09-2013, 23:31
Дай ми някакъв линк. В нета се рових и не мога точно да се ориентирам:notify::notify:

Газ твърдо НЕ :)

Ако искаш ела да направим един бърз тест - ако ти хареса ще се договорим http://www.bitak.net/elektricheski-otoplitelen-radiator-smyadovo-2500-w-ad447919.html

Бобби
20-09-2013, 01:53
SEX...е най бързото отопление, за теб и твойта приятелка....след това като се пръкнат децата ще го мислилиш пак:)))

soldier81
20-09-2013, 09:41
Ако взимаш конвектор ти препоръчвам Adax,имат фирмен магазин на Г.М.Димитров.
Там ще ти сметнат за каква кубатура каква мощност ще ти трябва.
Аз съм много доволен,отоплявам етаж от 240кв с такива и разхода на ток ми допада.

morfius
20-09-2013, 09:44
Има ли голяма разлика м/у температурата на тръбите и на радиаторите на парното?
Има ли зони с по-ниска температура по радиаторите?
Помощните средства са полезни, но в много от случаите недостига на топлина от парно се дължи на запушени радиатори.

bager
20-09-2013, 10:03
И на мен на там ми тръгна мисленето. За да не се справят радиаторите на парното има някакъв проблем. Аз вкъщи ако държа винтилите на радиаторите отворени на макс трябва гол да ходя. Проучи проблема с парното и действай там, а не набивай пари в друг вид отопление. По-евтино и по-ефикасно от централно парно няма.

RUNNING WILD
20-09-2013, 10:03
Венци направи си изолацията външна и вътрешна в стаята която ще отопляваш и ще зимувате и врати и прозорци хубава дограма пода ако е ламинат от долу има термо подложка под ламината,първо това после го мисли за отопление и с свещ можеш да затоплиш помещение ако е изолирано верваи ми,много хора разчитат на съседите си те са с спряно парно и те нямат изолация или че няма да вее вятър вътре и студ,не го ли направиш пак ще си на студено разликата в градусите ще е голяма от това което искаш,съответно лятото с климатик пак ще ти е по-добре с изолацията.

MUROMAN
20-09-2013, 10:04
SEX...е най бързото отопление, за теб и твойта приятелка....след това като се пръкнат децата ще го мислилиш пак:)))

Това мисля ,че е правилният отговор.
Евала Боби, винаги успяваш да ме накараш да се усмихна.
:rotfl:

vaklinator
20-09-2013, 10:07
Това мисля ,че е правилният отговор.
Евала Боби, винаги успяваш да ме накараш да се усмихна.
:rotfl:

Има и недостатък - требе си к*р:big_heat:

MUROMAN
20-09-2013, 10:11
Венци направи си изолацията външна и вътрешна в стаята която ще отопляваш и ще зимувате и врати и прозорци хубава дограма пода ако е ламинат от долу има термо подложка под ламината,първо това после го мисли за отопление и с свещ можеш да затоплиш помещение ако е изолирано верваи ми,много хора разчитат на съседите си те са с спряно парно и те нямат изолация или че няма да вее вятър вътре и студ,не го ли направиш пак ще си на студено разликата в градусите ще е голяма от това което искаш,съответно лятото с климатик пак ще ти е по-добре с изолацията.

Батка той сигурно е под наем, няма сега ремонти да прави. :)

RUNNING WILD
20-09-2013, 10:13
да не се сетих за това,да търси квартира с изброените екстри тогава :)

mordohy
20-09-2013, 10:32
да не се сетих за това,да търси квартира с изброените екстри тогава :)

Да ! С изолация, работещо парно , нисък етаж и к*р:rotfl:

По мои наблюдения най-бързо сгряват тия старите със стъклените нагреватели. Недостатъка им е дизайна и светенето на нагревателите в тъмното.

На второ място слагам въздушните радиатори , като посоченият от колегата. малко по-бавно загряват, но до 5-10 минути се справят.
С духалките нещо съм скаран. Може да има наистина съвестни, изпълняващи зададените си функции духалки, ама още не съм виждал такива. Все са едни или маломощни, та само духат или бръмчат....
Ама какво ли да очакваш от нещо с такова име!
Ако държиш само на бързото затопляне, най-лесното е да вземеш два сешоара по 2 000 вата. Аз така правех в Гърция. Затопляха квартирата само за две-три минути. На петата можеш да ходиш гол.

vaklinator
20-09-2013, 10:36
Да ! С изолация, работещо парно , нисък етаж и к*р:rotfl:

По мои наблюдения най-бързо сгряват тия старите със стъклените нагреватели. Недостатъка им е дизайна и светенето на нагревателите в тъмното.

На второ място слагам въздушните радиатори , като посоченият от колегата. малко по-бавно загряват, но до 5-10 минути се справят.
С духалките нещо съм скаран. Може да има наистина съвестни, изпълняващи зададените си функции духалки, ама още не съм виждал такива. Все са едни или маломощни, та само духат или бръмчат....
Ама какво ли да очакваш от нещо с такова име!
Ако държиш само на бързото затопляне, най-лесното е да вземеш два сешоара по 2 000 вата. Аз така правех в Гърция. Затопляха квартирата само за две-три минути. На петата можеш да ходиш гол.

Тука със сешоари няма да стане. Не сме Гърция, която има средногодишна температура + 7 градуса в сравнение със София.

mordohy
20-09-2013, 11:07
Тука със сешоари няма да стане. Не сме Гърция, която има средногодишна температура + 7 градуса в сравнение със София.
Ти първо пробвай!!!:big_heat:

RUNNING WILD
20-09-2013, 12:26
добре де Мордохи ти си техничар я ми кажи ако имаш казан подобен за ракия и нагряваш вода в него с газов котлон за по-евтино то ще я нагрее и с една помпа да праща гореща вода по стаите -парното нема ли да стане,газовият котлон има жестоко капеде и ако не е до тебе няма да ти мерише и изпарения конденз по стъклата,то кво тит рябва да си направиш парно един газов котлон маркучи да държат на топлата вода помпа да циркулира водата и парно неква коруба да влиза водата в него и да излиза да се връща пак в казана,това е принципа на парното,по селата съм виждал подобно нещо топлещо се от печка на дърва.

ecotronic
20-09-2013, 13:19
добре де Мордохи ти си техничар я ми кажи ако имаш казан подобен за ракия и нагряваш вода в него с газов котлон за по-евтино то ще я нагрее и с една помпа да праща гореща вода по стаите -парното нема ли да стане,газовият котлон има жестоко капеде и ако не е до тебе няма да ти мерише и изпарения конденз по стъклата,то кво тит рябва да си направиш парно един газов котлон маркучи да държат на топлата вода помпа да циркулира водата и парно неква коруба да влиза водата в него и да излиза да се връща пак в казана,това е принципа на парното,по селата съм виждал подобно нещо топлещо се от печка на дърва.

Като видиш колко топлина излита през комина докато грееш водата в казана, ще разбереш, че КПД-то на системата отива на кино.
Едно е да грееш директно въздуха в помещението, съвсем друго е да грееш вода и да я въртиш по тръбите.

morfius
20-09-2013, 14:54
Като видиш колко топлина излита през комина докато грееш водата в казана, ще разбереш, че КПД-то на системата отива на кино.
Едно е да грееш директно въздуха в помещението, съвсем друго е да грееш вода и да я въртиш по тръбите.

Те хората за това са направили котли ... ако са читави почти нищо не излиза през комина.

ecotronic
20-09-2013, 15:02
Те хората за това са направили котли ... ако са читави почти нищо не излиза през комина.

Досега не съм виждал котел на който температурата на изходящите газове да е същата като на нагрявания флуид. А това означава, че КПД то на такава система е по-ниско от това на директното греене на въздуха.

kolev
20-09-2013, 16:03
тия адакс излизат като цена за закупуване колкото за климатик, а са си духалки - харчат и топлят като такива.
ако си поставиш климатик обаче, топлофикация за какво ти е.
не се занимавай с глупости ами отнасяй едно делонги.
ПП
когато почне зимния сезон ще ги напускат на промоции.

RUNNING WILD
20-09-2013, 17:14
Като видиш колко топлина излита през комина докато грееш водата в казана, ще разбереш, че КПД-то на системата отива на кино.
Едно е да грееш директно въздуха в помещението, съвсем друго е да грееш вода и да я въртиш по тръбите.

да ти кажа само че парното така работи,и няма да имам техните загуби от километрите тръби,тръбите имат изолация по който идва топлата вода за да няма загуби и идеята е че топлото котле е на 5- 10 метра от тебе,и ще загряваш само 1 път а според теб е по-добре в всяка стая да палиш радиатор или духалка да топлиш въздуха?а съседната стая а кухнята как ще ги стоплиш?140 литра мазут подавани от горелка топлят парна инсталация на училище за 1 час това са километри тръби и стотици радиатори от един топлоизточник,и тогава и сега е имало духалки и газови инсталации и всичко,другото което е в момента в който изключиш духалката или реотана край въздуха изстива за на секундата и вътре стените и всичко друго не отдава топлина не са загряти за това парното има най голямо капеде,нищо не излиза през комина това е една горелка която на импулси бълва огън и затопля навити тръби усвоява се топлината на 100 процента поне се запознай не говори на изуст,и се прави под тебе и пак те топли всички парни инсталации са в мазето не са на покрива за да няма загуба на топлина а и топлият въздух излиза на горе учили сме го.

Mury
20-09-2013, 17:22
И на мен на там ми тръгна мисленето. За да не се справят радиаторите на парното има някакъв проблем. Аз вкъщи ако държа винтилите на радиаторите отворени на макс трябва гол да ходя. Проучи проблема с парното и действай там, а не набивай пари в друг вид отопление. По-евтино и по-ефикасно от централно парно няма.

Те сега с тея новите ел.бленди управлявани от температурен датчик,дето ги слагат по абонатните станции е пълен ташак работата.Ние миналата зима викахме 3 пъти техници от Топлофикация,да си оправят бакиите,защото беше студено в къщи и нямаше топла вода,заради тези бленди.:bangin::bangin::bangin:

mordohy
20-09-2013, 17:35
Като видиш колко топлина излита през комина докато грееш водата в казана, ще разбереш, че КПД-то на системата отива на кино.
Едно е да грееш директно въздуха в помещението, съвсем друго е да грееш вода и да я въртиш по тръбите.

Ето това е нещото, което масово не се разбира!
При наличието на газ масово се слагат котлета и парни инсталации, а по-доброто са газовите конвектори, които директно отопляват помещението. Така КПД-то е най-голям.
При инсталации с котли се започва от минимум 140 гр. на изходящите газове. После загуби в тръби; усложняване с помпи, ЮПС-и ; клапани и прочие простотии.
Когато се касае за ел. уреди с нагряване, каквато и да е конструкцията, силата на отопляване зависи само и единствено от мощността на уреда.

ecotronic
20-09-2013, 17:43
да ти кажа само че парното така работи,и няма да имам техните загуби от километрите тръби,тръбите имат изолация по който идва топлата вода за да няма загуби и идеята е че топлото котле е на 5- 10 метра от тебе,и ще загряваш само 1 път а според теб е по-добре в всяка стая да палиш радиатор или духалка да топлиш въздуха?а съседната стая а кухнята как ще ги стоплиш?140 литра мазут подавани от горелка топлят парна инсталация на училище за 1 час това са километри тръби и стотици радиатори от един топлоизточник,и тогава и сега е имало духалки и газови инсталации и всичко,другото което е в момента в който изключиш духалката или реотана край въздуха изстива за на секундата и вътре стените и всичко друго не отдава топлина не са загряти за това парното има най голямо капеде,нищо не излиза през комина това е една горелка която на импулси бълва огън и затопля навити тръби усвоява се топлината на 100 процента поне се запознай не говори на изуст,и се прави под тебе и пак те топли всички парни инсталации са в мазето не са на покрива за да няма загуба на топлина а и топлият въздух излиза на горе учили сме го.

Виж сега:
Инсталациите при които има котле (локално или централно) са измислени, защото няма как да гориш въглища, нафта, мазут в стаята, която отопляваш.
Но газ можеш. Мисли над това вместо да даваш оценки кой какво учил и какво не.

Няма да се впускам в повече обяснения, но ще кажа най-важното:
Понеже по-горе даде пример на Иво с топленето на котлето с газ......

НЕ можеш да постигнеш по-високо КПД с котле на газ отколкото ако директно гориш газта в помещението, поради това, че при котлето имаш загуби през комина и в тръбите.

dimitar_vd62
20-09-2013, 18:08
Ъхъ, за тая цел се прави когенерация, топлината през комина затопля водата допълнително преди да влезе в котлето и така темп. на изх. газове пада, значи се повишава КПД-то, ма това за домашни условия....

morfius
20-09-2013, 18:19
Виж сега:
Инсталациите при които има котле (локално или централно) са измислени, защото няма как да гориш въглища, нафта, мазут в стаята, която отопляваш.
Но газ можеш. Мисли над това вместо да даваш оценки кой какво учил и какво не.

Няма да се впускам в повече обяснения, но ще кажа най-важното:
Понеже по-горе даде пример на Иво с топленето на котлето с газ......

НЕ можеш да постигнеш по-високо КПД с котле на газ отколкото ако директно гориш газта в помещението, поради това, че при котлето имаш загуби през комина и в тръбите.

А да ти смърди на газ в стаята е много гот понеже...
Едно време във всяка стая е имало печка на дърва/въглища (после имаше нафтови) - и сега може ако ти се хамалува и спи на задимено (нафтата я вадим от сметката заради цената).
КПД на системата го смятай от горивото (със цената) до изхода + мъкненето и чистенето.
При тия условия, излиза доста по-евтино и удобно с котле (автоматично управление и високотемпературно изгаряне) на пелети... ако си направиш инсталацията като хората.
Сметката вече е правена и инсталацията работи.

mordohy
20-09-2013, 18:21
Ъхъ, за тая цел се прави когенерация, топлината през комина затопля водата допълнително преди да влезе в котлето и така темп. на изх. газове пада, значи се повишава КПД-то, ма това за домашни условия....

С тая рационализация се преебаха доста котли. Идеята е примамлива, но си има физични закони, които са безмилостни. На фукса трябва да има определено, а не какво и да е налягане, а изходящите газове да са над 140 гр. По правило над 170.
Изобщо доста фирми и неграмотни шефове се наиграха е прословутата "енергийна ефективност"
Има и хубави неща, но масово хората, които се занимават с това нямат основно образование!

dimitar_vd62
20-09-2013, 18:28
Ся аз да ви кажа най-хубаво си е на дърва, топлината е друга...Ама се отказах щото в апартамент камина е хамалогия голяма.То верно кеф цена няма ама...Ма пак изместихмае темата гледам само атомно кюмбе не сме включили.Човека пита зе нещо дето цък-топли, цък - не топли.Демек за набързо.И по някакво стечение на обстоятелствата и мен ме заинтригуваха отзиви за тия конвектори без духалки, някой ако има впечатления да каже стаа ли или не стаа, че трябва да отоплявам майка ми а тя не за климатик или газ, дърва и котлета.Скапа се масления радиатор та се чудя кво да е.Имедна стенна духалка за бързо стопляне върши работа ама и шумяла.Иначе перфектно си работи, нещо като вътрешно тяло на климатик е ама с ток.Не че шуми много ама нея я дразни.Та...?

ecotronic
20-09-2013, 18:31
А да ти смърди на газ в стаята е много гот понеже...
Едно време във всяка стая е имало печка на дърва/въглища (после имаше нафтови) - и сега може ако ти се хамалува и спи на задимено (нафтата я вадим от сметката заради цената).
КПД на системата го смятай от горивото (със цената) до изхода + мъкненето и чистенето.
При тия условия, излиза доста по-евтино и удобно с котле (автоматично управление и високотемпературно изгаряне) на пелети... ако си направиш инсталацията като хората.
Сметката вече е правена и инсталацията работи.

Мисля, че си наясно с това, че разсъждавам теоретично за процеси на горене, топлообмен и т н. Никъде не съм казал, кое излиза по-евтино или по-удобно.
Btw - газта у нас е доста миризлива. Бил съм в други страни в които се отопляват на газ (пропан бутан или метан) и въобще не се усеща миризма. Основният недостатък обаче си остава сериозното овлажняване на въздуха в помещението.

dimitar_vd62
20-09-2013, 18:33
С тая рационализация се преебаха доста котли. Идеята е примамлива, но си има физични закони, които са безмилостни. На фукса трябва да има определено, а не какво и да е налягане, а изходящите газове да са над 140 гр. По правило над 170.
Изобщо доста фирми и неграмотни шефове се наиграха е прословутата "енергийна ефективност"
Има и хубави неща, но масово хората, които се занимават с това нямат основно образование!

На старата работа, в топлофикация, двигателите на генераторите бяха с такава когенерация ,че автоматично им отпадна гаранцията.Изх газове излизаха с 60-70 гр.Освен топлообменика от производителя накачулиха още два след него.Ама с шефове не се спори, пък и винаги има някой дето знае повече от производителя и шефа кат чуе кпд и икономии се сещаш какво му се отваря.Котлите също имаха топлообменници преди комина ма си бяха изчислени от който трябва.Не съм завършил топлотехника не моа да споря по въпроса.

Doomguy
20-09-2013, 18:38
Венци и приятелката му ще изпозамръзнат докато измъдрите цялата топлотехника...

dimitar_vd62
20-09-2013, 18:40
Да са гушкат кат за начало, търпение му е майката и постоянство.:grin:

RUNNING WILD
20-09-2013, 19:42
Виж сега:
Инсталациите при които има котле (локално или централно) са измислени, защото няма как да гориш въглища, нафта, мазут в стаята, която отопляваш.
Но газ можеш. Мисли над това вместо да даваш оценки кой какво учил и какво не.

Няма да се впускам в повече обяснения, но ще кажа най-важното:
Понеже по-горе даде пример на Иво с топленето на котлето с газ......

НЕ можеш да постигнеш по-високо КПД с котле на газ отколкото ако директно гориш газта в помещението, поради това, че при котлето имаш загуби през комина и в тръбите.

как да няма как да гориш нафта и тн?за нафтова печка чувал ли си?всеки един апартамент е свързан с комина на блока,има печки на старо машинно масло...проблема е ниско капеде смрад и хамалогия,инсталациите който ти казваш са измислени за монопол и да е евтино на този който продава отоплението и да се топлят едновременно голями площи и далечни растояния това което не можеш да постигнеш по друг начин,дори страни който са газифицирани чувал ли си някой да си запали газовата печка в тях и така да се топли?примера е неуместен защото спя на палатка и се топлиме с газова пита и пак не става,а в затворено помещение 15 квадрата за горене 3 часа не търпи от смрад и издърпва всичкият въздух става задушно и некомфортно и ти се върти главата ако спиш там и ти се гади,от газ не можеш да се натровиш да умреш при таква ситуация но е некомфортно и сутрин по стените и стъклата на процорците има зверски конденз избива мухъл и тн,за безопасност не говориме,

Susscrofa
20-09-2013, 20:00
Да вметна само, че няма по-добро отопление от парното!

Друг е въпросът в БГ как стоят нещата.:)


Или качествена хубава духалка с керамичен нагревател, както и конвектор, но не евтинджос, или радиаторче.

Другият вариант е хубаво климатиче, но там трябват повечко пари.

Тия с газовите печки не ми се коментират дори.

ecotronic
20-09-2013, 20:12
как да няма как да гориш нафта и тн?за нафтова печка чувал ли си?всеки един апартамент е свързан с комина на блока,има печки на старо машинно масло...проблема е ниско капеде смрад и хамалогия,инсталациите който ти казваш са измислени за монопол и да е евтино на този който продава отоплението и да се топлят едновременно голями площи и далечни растояния това което не можеш да постигнеш по друг начин,дори страни който са газифицирани чувал ли си някой да си запали газовата печка в тях и така да се топли?примера е неуместен защото спя на палатка и се топлиме с газова пита и пак не става,а в затворено помещение 15 квадрата за горене 3 часа не търпи от смрад и издърпва всичкият въздух става задушно и некомфортно и ти се върти главата ако спиш там и ти се гади,от газ не можеш да се натровиш да умреш при таква ситуация но е некомфортно и сутрин по стените и стъклата на процорците има зверски конденз избива мухъл и тн,за безопасност не говориме,

Ами сипи нафта в един тиган и я запали насред стаята, после въглища или дърва и тогава имаш шанс да разбереш за какво говоря.

Нафтовата печка или пернишката на кюмюр или камината на дърва също имат ниско КПД, защото маса топлина изчезва през комина яко-дим.

Не само, че съм чувал за печки на газ с открит пламък, ма съм и ползвал такива бая години.

Другия път като идеш на палатка и като ти е студено си напали огън от дръвца в палатката или си носи едно котле и едно радиаторче за да се грееш.

Susscrofa
20-09-2013, 20:58
Ами сипи нафта в един тиган и я запали насред стаята, после въглища или дърва и тогава имаш шанс да разбереш за какво говоря.

Нафтовата печка или пернишката на кюмюр или камината на дърва също имат ниско КПД, защото маса топлина изчезва през комина яко-дим.

Не само, че съм чувал за печки на газ с открит пламък, ма съм и ползвал такива бая години.

Другия път като идеш на палатка и като ти е студено си напали огън от дръвца в палатката или си носи едно котле и едно радиаторче за да се грееш.

Ние сме на закрито.
Ти може и с газова гъбка да спиш на открито.

VFTI
20-09-2013, 21:18
Много обичам такива теми...:biggrin1: Алфа ромео стайл...ама аз и за това пускам, защото знам че за нула време ще стане 4-5 страници, тоест не е спамене на форума от моя страна, а тема с реална полза ...хахахаха


Та все пак ще дам отчет.
- под наем съм...
-Изолация -след миналата зима и остъкление и на последната тераса - 100% външна с многокамерна дограма топ качество ужжж.
-Ламинат на всякъде....
- двойна входна врата
- радиатора на 5 е направо огън...

- Последен етаж(температурата на площадката пред ап. е все едно съм отвън, дори ако напече и навън стане 20гадуса на площадката си е все още -10градуса)
- нито една отопляема страна! от съседи
- под мен не живее никой...


Та и 30см. вътрешна изолация да сложа с тия горните 3 условия незнам дали мога да се справя.



Пак повтарям. Не искам да се отоплявам с тоя уред искам като изляза от банята да е с 5градуса по-висока температурата. Тоя уред трябва да "дозатопля" ,а не да топли панел с темп. - 20градуса....

Духалката за 30лв. ми върши перфектна работа, но ме дразни как дуууууххххха. Искам нещо безшумно и без движение на въздуха :)
Има ли нещо такова до 120лв.?

dimitar_vd62
20-09-2013, 21:20
Калявай се.

lordliness
20-09-2013, 21:23
Въпреки, че не искаш- газова печка, 4200 вата, за три минути е топло и после до следващото къпане :) има и колелца да си я търкаляш.

VFTI
20-09-2013, 21:26
Корекция. Стаята е 26кв.м.

mordohy
20-09-2013, 21:29
Чак сега се сещам, че в2ече две години съм точно на твоя хал. При мене проблема не е, че парното е слабо, а че е голям радиатора. Ако го усиля, после цяла нощ ще е като в сауна. За това и използувахме един радиатор Смядово, досущ като тоя от първата страница. Пускаме го и влизаме в банята. Като излезем е приятно затоплено. Като не искаш да ти духа, мен също ме дразни, вземи си радиатора, дето ти го предлагаха. Няма да съжаляваш.

Susscrofa
20-09-2013, 21:29
Уредите на ток, които затоплят бързо ДУХАТ.
Скъпите духалки духат по-тихо.

Говоря за достъпните финансово уреди.:)

Малсения радиатор върши също добра работа, но не затопля толкова мигновено.

dimitar_vd62
20-09-2013, 21:39
Без да си правя майтап, преди години имах един прожектор промишлен 2200 вата.На метър от него ти пушат гащите.Стопля стаята за отрицателно време само дето тряат яки слънчеви очила.Не се майтапя за възможностите му да топли, печка елба с два реотана ряпа да яде, обаче поне аз не се сещам как да се използва за отопление.Мислехме да го слагаме на фасадата да огрява паркинга и детската площадка обаче от енергото не кандисаха.Нещо подобно беше ама от соцвремената.

rossenvn
20-09-2013, 22:34
Върни се в началото на темата и виж за конвекторите. Има евтини за по 50-60 лв с вентилатор. Пускаш го на макс - 2000 W, с вентилатор, влизаш в банята и като излезеш вече ще се чувства топлото. Спираш вентилатора и настава тишина. Аз съм с китайски Diplomat в спалнята. Три степени, топли безшумно. Качеството не е кой знае какво, но за тези пари толкова.Тия спамери хич не им обръщай внимание. Както във всяка тема се изсипа цялата научна мисъл на форума, а обикновено истината е на първа, максимум втора страница. Тук има специалисти по кораби, космически ракети, молекулярна биология, психолози, а понякога това е един и същ човек.

dimitar_vd62
20-09-2013, 23:02
Интересно, конвектор TESY MC 2011 в технополис го дават да отоплява от 15до 23 кв.м., а в техно микс от 40 до 60 кв.м площ.

http://www.technopolis.bg/b2c/details/695702/P11120503/Konvektor-TESY-MC-2011
http://tehnomix.bg/tesy-mc-2011

rossenvn
20-09-2013, 23:17
Интересно, конвектор TESY MC 2011 в технополис го дават да отоплява от 15до 23 кв.м., а в техно микс от 40 до 60 кв.м площ.

http://www.technopolis.bg/b2c/details/695702/P11120503/Konvektor-TESY-MC-2011
http://tehnomix.bg/tesy-mc-2011

хаха, трябва да слагаш очилата май ;) едното е площ, а другото обем и е в кубични метри.

aз говорех за това:
http://www.technopolis.bg/b2c/details/736109/P11120503/Konvektor-DIPLOMAT-CH-7009
но гледам, че е за 16 квадрата, а в условието на задачата стоят 26, та явно и аз отивам при спамерите...

dimitar_vd62
20-09-2013, 23:40
Верно, прав си, ма с очила бях, ама ха де....

RUNNING WILD
21-09-2013, 00:39
имам един познат миналата година внесе духалки по 15 лева и радиатори по 40 лева,не ги знам какви са не разбирам от техника ама за 120 лева ще вземеш 3 духалки и 2 радиатора примерно ще се оградиш с жежко от секъде.

old alfist
21-09-2013, 01:23
Огранизирайте си работата така, че използвайки отпуските си, да се изнсете в студените зимни дни някъде в топлите страни - ще ти излезе по-евтино.

Бобби
21-09-2013, 01:52
Огранизирайте си работата така, че използвайки отпуските си, да се изнсете в студените зимни дни някъде в топлите страни - ще ти излезе по-евтино.
Ебати,,,,тази идея трябва да се изчисли:))

---------- Post added at 22:52 ---------- Previous post was at 22:46 ----------


Без да си правя майтап, преди години имах един прожектор промишлен 2200 вата.На метър от него ти пушат гащите.Стопля стаята за отрицателно време само дето тряат яки слънчеви очила.Не се майтапя за възможностите му да топли, печка елба с два реотана ряпа да яде, обаче поне аз не се сещам как да се използва за отопление.Мислехме да го слагаме на фасадата да огрява паркинга и детската площадка обаче от енергото не кандисаха.Нещо подобно беше ама от соцвремената.
Връщаш ме 26 години назад....казарма, палатков лагер.....късна есен почти зима....Самоковско...някакво село Злокучане беше...цял ден се мърляме ....и вечерта хигиена.....спретнахме си баня....ама студено.....в една кофа сипахме спирт...запалихме го и за отрицателно време помещението стана баня....а ние едни весели....:)))

mordohy
21-09-2013, 05:57
Ето на!
Тъкмо преди петата страниза и темата се обърна на пукница:big_beer:

vaklinator
21-09-2013, 08:00
Тествах моя радиатор Смядово
За 5 минути вече е загрял на максимална мощност, след което го изключих и поизстина в смисъл, че може да се пипа с ръка за около 10 минути.
ето за това става въпрос
http://prodavalnik.com/radiator-elektricheski-smyadovo-2-5-i31368961

п.п. обавата е случайна и нямам връзка с нея - не е реклама

fred
21-09-2013, 10:13
Има и недостатък - требе си к*р:big_heat:

И другото, след к--а требе и п---ка..р:pimp:

---------- Post added at 13:13 ---------- Previous post was at 13:10 ----------


Огранизирайте си работата така, че използвайки отпуските си, да се изнсете в студените зимни дни някъде в топлите страни - ще ти излезе по-евтино.

Това старуха е особено добра оферта за хора на 55 г, има такива ваканции на добри цени:)Ма аз обичам кисело зеле, сняг, та не бих се отделил за дълго от нашата си кочинка:tooth:

Susscrofa
21-09-2013, 19:33
Върни се в началото на темата и виж за конвекторите. Има евтини за по 50-60 лв с вентилатор. Пускаш го на макс - 2000 W, с вентилатор, влизаш в банята и като излезеш вече ще се чувства топлото. Спираш вентилатора и настава тишина. Аз съм с китайски Diplomat в спалнята. Три степени, топли безшумно. Качеството не е кой знае какво, но за тези пари толкова.Тия спамери хич не им обръщай внимание. Както във всяка тема се изсипа цялата научна мисъл на форума, а обикновено истината е на първа, максимум втора страница. Тук има специалисти по кораби, космически ракети, молекулярна биология, психолози, а понякога това е един и същ човек.

Изключително опасно е да се отопляваш с "духалка" в спалнята.
Кофти ситуация е когато китайския ти вентилатор откаже, а реотанчето продължи да бачка.
:on_da_beach:
Аз ползвам италианска духалка делонги с керамичен нагревател, купена за 90 лева.:on_da_beach:
Ползвам я за бързо загряване.
Когато спя и е много студено ползвам маслен радиатор, изключително добър уред. Моят е български.:on_da_beach:

Doomguy
21-09-2013, 20:25
Изключително опасно е да се отопляваш с "духалка" в спалнята.
Кофти ситуация е когато китайския ти вентилатор откаже, а реотанчето продължи да бачка.
:on_da_beach:
Аз ползвам италианска духалка делонги с керамичен нагревател, купена за 90 лева.:on_da_beach:
Ползвам я за бързо загряване.
Когато спя и е много студено ползвам маслен радиатор, изключително добър уред. Моят е български.:on_da_beach:

И най-евтината китайска духалка си има защита.
Иначе аз имам духалка Делонги на поне 7-8 години, за бързо загряване става. Ако се отопляваш основно на нея обаче, сметката за тока става сериозна, все пак са по два киловата.

rossenvn
21-09-2013, 20:31
Изключително опасно е да се отопляваш с "духалка" в спалнята.
Кофти ситуация е когато китайския ти вентилатор откаже, а реотанчето продължи да бачка.
:on_da_beach:
Аз ползвам италианска духалка делонги с керамичен нагревател, купена за 90 лева.:on_da_beach:
Ползвам я за бързо загряване.
Когато спя и е много студено ползвам маслен радиатор, изключително добър уред. Моят е български.:on_da_beach:

Нещо не си разбрал, което явно не ти пречи ;). Това е конвектор, който има и вентилатор. За нормалната му работа вентилаторът е излишен, а и дразнещ - поне за мен. Когато си лягам спирам вентилатора. Иначе и аз не харесвам китайски боклуци, но като го купувах мислех, че е български - някак ги свързвах с бойлерите на Елдом със същото име. Не може да сравняваш духалка и конвектор. Топлото от конвектора е много по комфортно заради ниската скорост на въздуха. Няма шум, не ти духа студено ако не си точно пред отоплителния уред. Иначе имам и някаква немска духалка, която отдавна е пенсионирана - просто не понасям шум докато се опитвам да спя.

old alfist
21-09-2013, 20:40
Не можах да разбера за къша ли става въпрос или апартамент, въпреки споменаването на Топлофикация в началото на темата.
Ако си в къща с двор, най-добре за мен е изграждането на геотермална климатизация, използваща целогодишно температурата на Земята и допълнително принудително загряване/охлаждане за достигане на температурния комфорт, което само добавя или отнема градуси във всяко едно от помещенията

Susscrofa
21-09-2013, 21:06
Не можах да разбера за къша ли става въпрос или апартамент, въпреки споменаването на Топлофикация в началото на темата.
Ако си в къща с двор, най-добре за мен е изграждането на геотермална климатизация, използваща целогодишно температурата на Земята и допълнително принудително загряване/охлаждане за достигане на температурния комфорт, което само добавя или отнема градуси във всяко едно от помещенията

Аз предлагам инфрачервени панели.:rotfl:

---------- Post added at 18:06 ---------- Previous post was at 18:03 ----------


Нещо не си разбрал, което явно не ти пречи ;). Това е конвектор, който има и вентилатор. За нормалната му работа вентилаторът е излишен, а и дразнещ - поне за мен. Когато си лягам спирам вентилатора. Иначе и аз не харесвам китайски боклуци, но като го купувах мислех, че е български - някак ги свързвах с бойлерите на Елдом със същото име. Не може да сравняваш духалка и конвектор. Топлото от конвектора е много по комфортно заради ниската скорост на въздуха. Няма шум, не ти духа студено ако не си точно пред отоплителния уред. Иначе имам и някаква немска духалка, която отдавна е пенсионирана - просто не понасям шум докато се опитвам да спя.

Много добре знам какво е конвектор, а и не всички имат вентилатор.
Но за мен по-добрия избор от конвектора е радиатора.
Когато е пуснат вентилатора би трябвало реотаните да са по-загряти.

didod
21-09-2013, 21:07
Аз също съм ЗА конвекторите на ADAX.

rossenvn
21-09-2013, 21:21
Когато е пуснат вентилатора би трябвало реотаните да са по-загряти.

Като ти тръгне вентилатора на радиатора на колата, температурата на антифриза качва ли се?

Бобби
21-09-2013, 22:13
Не можах да разбера за къша ли става въпрос или апартамент, въпреки споменаването на Топлофикация в началото на темата.
Ако си в къща с двор, най-добре за мен е изграждането на геотермална климатизация, използваща целогодишно температурата на Земята и допълнително принудително загряване/охлаждане за достигане на температурния комфорт, което само добавя или отнема градуси във всяко едно от помещенията
:))))...Ти с такава ли си..?
Тая зима мисля, да си опъвам палатка на двора и се чудех как да я отоплявам...:dunno:

fred
21-09-2013, 22:23
По добре си направи иглу, ама въпросът е дали няма да разтопи пък:)

old alfist
22-09-2013, 03:30
:))))...Ти с такава ли си..?
Тая зима мисля, да си опъвам палатка на двора и се чудех как да я отоплявам...:dunno:
Все още не съм, но от няколко години се каня и мисля в най-скоро време да осъществя идеята си - ще разкопая съседния двор, който е неизползваем.

http://www.industrial.bg/?gg=10&hh=10&ii=142&ll=42&jj=1

http://www.kib.bg/%D0%95%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B8%D0%B9%D0%BD%D 0%BE-%D0%B5%D1%84%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D 0%B8-%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B8/%D0%B3%D0%B5%D0%BE%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B0%D 0%BB%D0%BD%D0%B8-%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B8

mordohy
22-09-2013, 14:35
Все още не съм, но от няколко години се каня и мисля в най-скоро време да осъществя идеята си - ще разкопая съседния двор, който е неизползваем.

http://www.industrial.bg/?gg=10&hh=10&ii=142&ll=42&jj=1

http://www.kib.bg/%D0%95%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B8%D0%B9%D0%BD%D 0%BE-%D0%B5%D1%84%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D 0%B8-%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B8/%D0%B3%D0%B5%D0%BE%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B0%D 0%BB%D0%BD%D0%B8-%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B8


:calc:Старуха, това второто си е чист климатик!

Бобби
22-09-2013, 14:53
Все още не съм, но от няколко години се каня и мисля в най-скоро време да осъществя идеята си - ще разкопая съседния двор, който е неизползваем.

http://www.industrial.bg/?gg=10&hh=10&ii=142&ll=42&jj=1

http://www.kib.bg/%D0%95%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B8%D0%B9%D0%BD%D 0%BE-%D0%B5%D1%84%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D 0%B8-%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B8/%D0%B3%D0%B5%D0%BE%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B0%D 0%BB%D0%BD%D0%B8-%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B8
Навлизаш в чужда собственост....:)))....а те смятх за човек с принципи...

Mind_Control
22-09-2013, 15:17
Така... много глупости са се изговорили в темата :) Трябва да се започне от началото, за да ти се изясни, какво ти трябва за топлене.

1. Имаш топлинни загуби зимата. Загубите са ти през стените, през прозорците, през фугите около врати и прозорци, през съседните стени, таван и под. Сумата на тези загуби за 15 кв. промещение през най- студените дни при вътрешна температура 22 градуса и външна минус 15 е пряко сили 2 киловата (с плътна дограма).

2. Трябва да вкараш тези 2 киловата топлина, за да поддържат 22 градуса вътре.

3. Имаш много варианти да го направиш. Най- евтин като инвестиция ти е варианта на ток. Конвекторите се делят на два типа. С принудителна конвекция и с естествена конвекция. За да не се откланяме много от темата- в уикипедиа си прочети, какво означава конвекция.

Понеже ползваш отоплителния уред само 2 часа на ден. То това означава, че ти трябва много по- голяма мощност от 2 киловата, защото ще трябва освен да поддържа 22 градуса вътре, ще трябва много бързо да ти загрее цялото помещение, барабар със стените до 22 градуса. Така, че вземи нещо поне 4 киловата.

Духалката е конвектор с принудителна конвекция. Щом не искаш да ти бучи си вземи един радиатор на Adax с естествена конвекция и си ти.

---------- Post added at 12:17 ---------- Previous post was at 12:14 ----------


Ето това е нещото, което масово не се разбира!
При наличието на газ масово се слагат котлета и парни инсталации, а по-доброто са газовите конвектори, които директно отопляват помещението. Така КПД-то е най-голям.
При инсталации с котли се започва от минимум 140 гр. на изходящите газове. После загуби в тръби; усложняване с помпи, ЮПС-и ; клапани и прочие простотии.
Когато се касае за ел. уреди с нагряване, каквато и да е конструкцията, силата на отопляване зависи само и единствено от мощността на уреда.

Газовия конвектор има доста недостатъци... Във всяка стая ще си сложиш коминче ли?

ecotronic
22-09-2013, 15:24
:calc:Старуха, това второто си е чист климатик!

Действително принципът на всяка термопомпа се основава на този на климатика.
Съществената разлика е в това, че за разлика от широко-разпространените клипатици които извличат топлина или студ от външния въздух, при термопомпата това се прави от подпочвена вода, чиято температура е доста по-постоянна целогодишно.

Инвестициите по такова едно съоръжение не са малки и се връщат бавно във времето, когато се касае за малък обект.
Но примерно за хотели или по-големи сгради, нещата придобиват по-сериозен смисъл.
Доколкото знам, такива системи се ползват отпреди много години при аклиматизацията на големите бизнес сгради в Ню Йорк.

---------- Post added at 15:24 ---------- Previous post was at 15:18 ----------


Газовия конвектор има доста недостатъци... Във всяка стая ще си сложиш коминче ли?

Говорим за газови печки, които работят без коминчета:

http://techno-eu.com/pictures//pic_28387_pic_large_669.jpg

Mind_Control
22-09-2013, 16:06
Действително принципът на всяка термопомпа се основава на този на климатика.
Съществената разлика е в това, че за разлика от широко-разпространените клипатици които извличат топлина или студ от външния въздух, при термопомпата това се прави от подпочвена вода, чиято температура е доста по-постоянна целогодишно.

Инвестициите по такова едно съоръжение не са малки и се връщат бавно във времето, когато се касае за малък обект.
Но примерно за хотели или по-големи сгради, нещата придобиват по-сериозен смисъл.
Доколкото знам, такива системи се ползват отпреди много години при аклиматизацията на големите бизнес сгради в Ню Йорк.

---------- Post added at 15:24 ---------- Previous post was at 15:18 ----------



Говорим за газови печки, които работят без коминчета:

http://techno-eu.com/pictures//pic_28387_pic_large_669.jpg

Пф... супер грозно и с отворен огън. 100% поне веднъж нещо ще се запали или някой ще се изгори.

vaklinator
22-09-2013, 16:31
Пф... супер грозно и с отворен огън. 100% поне веднъж нещо ще се запали или някой ще се изгори.

С тая измислинела не се ли пекат дюнери?

ecotronic
22-09-2013, 16:36
С тая измислинела не се ли пекат дюнери?

Точно и дюнери и пилета се пекат :)
На много места по света се ползват за отопление.
Въпреки всичките си недостатъци, топлинната мощ на това чудо е внушителна.

old alfist
22-09-2013, 17:32
Навлизаш в чужда собственост....:)))....а те смятх за човек с принципи...
Имам принципното съгласие на един от съсобствениците - другите двама са в неизвестност.
Когато осъществя всичко това ще ви поканя да видите.
Инвестициите не са чак толкова големи, ако сградата се ползва целогодишно и с тенденции за голям период от време.

Бобби
22-09-2013, 22:52
Имам принципното съгласие на един от съсобствениците - другите двама са в неизвестност.
Когато осъществя всичко това ще ви поканя да видите.
Инвестициите не са чак толкова големи, ако сградата се ползва целогодишно и с тенденции за голям период от време.
Ама утре като се появят другите собственици....да не ти приватизират инсталациятя....а тоя дет си е дал съгласието, да си наруши принципа...
По добре копай в твоя двор......или пречи басейна:))

old alfist
23-09-2013, 00:56
Ама утре като се появят другите собственици....да не ти приватизират инсталациятя....а тоя дет си е дал съгласието, да си наруши принципа...
По добре копай в твоя двор......или пречи басейна:))
Споко, човека действа по процедурата за придобиване, чрез признаване за добросъвестен владелец, а и е спорен момента до каква дълбочина от нивото на терена, един собственик на земя има право да я владее.

Бобби
23-09-2013, 07:41
Споко, човека действа по процедурата за придобиване, чрез признаване за добросъвестен владелец, а и е спорен момента до каква дълбочина от нивото на терена, един собственик на земя има право да я владее.
Баси, колко си напред....:shock:...дано да не удариш на скала или да бликне вода, че проекта пропада...:pimp:

Stefan Caromov
23-09-2013, 11:21
Изчетох всичко, но точен отговор не открих на въпроса на колегата.
Като идиот в тази област и, за да не отварям нова подобна тема, искам да попитам -
Каква е разликата между конвектор, духалка и кварцова печка?
Неправилно формулирах въпроса, какво е конвектор и на какъв принцип работи ? Това е правилния въпрос - като духалката ли е , или като кварцовите печки.
Отделно, тия 50-60-70 левовите, по-добре ли греят от маслен радиатор ? Кое с колко оскъпява електричеството в края на месеца ? Аз се топля на климатик вкъщи, но понякога пускам и една кварцова печка - когато вън е минус 10-15 градуса .
Какво да си купя - пак ли кварцовА печка ( щото моята е вече доста гръзна на външен вид ), конвектор ли , Маслен радиатор ли.
Искам да харчи най-малко ток, защото като го пусна, ще си стои пуснарто по цели нощи .

didod
23-09-2013, 12:28
Конвектор на ADAX или френски подобни. Няма вентилатор, естествена циркулация на въздуха. Сравнително нискотемпературен нагревател, съчетан с голяма площ (2000 Вт с дължина 1,70 х височина 0.40 метра приблизително). Изрично не се препоръчва изключване на уреда. Терморегулатор с програми (за по-скъпите варианти). Недостатък е високата цена.

Ето пример: http://konvektori.bg/adax/seriya-glamox/s-digitalen-termostat-1

Susscrofa
23-09-2013, 13:48
Изчетох всичко, но точен отговор не открих на въпроса на колегата.
Като идиот в тази област и, за да не отварям нова подобна тема, искам да попитам -
Каква е разликата между конвектор, духалка и кварцова печка?
Неправилно формулирах въпроса, какво е конвектор и на какъв принцип работи ? Това е правилния въпрос - като духалката ли е , или като кварцовите печки.
Отделно, тия 50-60-70 левовите, по-добре ли греят от маслен радиатор ? Кое с колко оскъпява електричеството в края на месеца ? Аз се топля на климатик вкъщи, но понякога пускам и една кварцова печка - когато вън е минус 10-15 градуса .
Какво да си купя - пак ли кварцовА печка ( щото моята е вече доста гръзна на външен вид ), конвектор ли , Маслен радиатор ли.
Искам да харчи най-малко ток, защото като го пусна, ще си стои пуснарто по цели нощи .

На прнципа на конвекцията работи конвектора.:picnic:
Топлият въздух бЕга нагоре, а студеният бЕга надолЕ.
Необходима е по-голяма площ на затопляне /уреда е големичък в сравнение с духалка/, висока цена, трябва да бачка постоянно, за да отопли и, за да не харчи много.:)
Духалката е активен уред, набива въздух, затопля го и го изплюва. Голяма консумация, ниско КПД, неподходяща за оствяне без надзор.
Доколкото знам има конвектори с вентилатор, но те имат недостатъците на духалката, според мен.

Най-доброто е инфрачервеният нагревател.
Но първоначалната инвестиция е доста висока.

Колегата иска нещо мобилно и бързо затоплящо, на ниска цена.
За мен най добре е да си вземе един маслен радиатор.
Тих, евтин, харчи нормално и загрява сравнително бързо.
Безопасен е за спане и оставяне без надзор.

Газовите бомби, които колегите предлагат са за селски кръчми.

Mind_Control
23-09-2013, 13:54
Какво да си купя - пак ли кварцовА печка ( щото моята е вече доста гръзна на външен вид ), конвектор ли , Маслен радиатор ли.
Искам да харчи най-малко ток, защото като го пусна, ще си стои пуснарто по цели нощи .

Всичките изброени имат еднаква консумация на електричество с КПД горе долу, колкото на крушка с нажежаема жичка.
Плескаш 20 крушки по 100 Вата и хем ще ти е светло, хем ще ти е топло.

между кварцова печка, духалка, мален радиатор и радиатор Adax, ще избера Adax-a. Всички харчат еднакво, но адакса е най- прибран и красив.

---------- Post added at 10:54 ---------- Previous post was at 10:51 ----------


На прнципа на конвекцията работи конвектора.:picnic:
Топлият въздух бЕга нагоре, а студеният бЕга надолЕ.
Необходима е по-голяма площ на затопляне /уреда е големичък в сравнение с духалка/, висока цена, трябва да бачка постоянно, за да отопли и, за да не харчи много.:)
Духалката е активен уред, набива въздух, затопля го и го изплюва. Голяма консумация, ниско КПД, неподходяща за оствяне без надзор.
Доколкото знам има конвектори с вентилатор, но те имат недостатъците на духалката, според мен.

Най-доброто е инфрачервеният нагревател.
Но първоначалната инвестиция е доста висока.

Колегата иска нещо мобилно и бързо затоплящо, на ниска цена.
За мен най добре е да си вземе един маслен радиатор.
Тих, евтин, харчи нормално и загрява сравнително бързо.
Безопасен е за спане и оставяне без надзор.

Газовите бомби, които колегите предлагат са за селски кръчми.

Пак се пишат глусти... КПД-то на духалката, как точно прецени, че е по- ниско от това на конвектора? Аз пък ти казвам, че е едно и също.
А тоя инфрачервен нагревател за в къщи трябва да си мазохист, за да си го сложиш, щото докато лицето ти изгаря от жега, кръста ти ще студува яко.

П.С. Всъщност КПД-то и на конвекторите (включая и духалката, защото тя е КОНВЕКТОР с принудителна конвекция) е 90-95%, което никак не е ниско!

vaklinator
23-09-2013, 14:55
На прнципа на конвекцията работи конвектора.:picnic:
Топлият въздух бЕга нагоре, а студеният бЕга надолЕ.
Необходима е по-голяма площ на затопляне /уреда е големичък в сравнение с духалка/, висока цена, трябва да бачка постоянно, за да отопли и, за да не харчи много.:)
Духалката е активен уред, набива въздух, затопля го и го изплюва. Голяма консумация, ниско КПД, неподходяща за оствяне без надзор.
Доколкото знам има конвектори с вентилатор, но те имат недостатъците на духалката, според мен.

Най-доброто е инфрачервеният нагревател.
Но първоначалната инвестиция е доста висока.

Колегата иска нещо мобилно и бързо затоплящо, на ниска цена.
За мен най добре е да си вземе един маслен радиатор.
Тих, евтин, харчи нормално и загрява сравнително бързо.
Безопасен е за спане и оставяне без надзор.

Газовите бомби, които колегите предлагат са за селски кръчми.

Ей майка му стара ... пак се изцепваш абсолютно неподготвен! Извинявай ама или си природно тъп или си неграмотен смотаняк-заядлив чекеджия.

Susscrofa
23-09-2013, 15:43
Всичките изброени имат еднаква консумация на електричество с КПД горе долу, колкото на крушка с нажежаема жичка.
Плескаш 20 крушки по 100 Вата и хем ще ти е светло, хем ще ти е топло.

между кварцова печка, духалка, мален радиатор и радиатор Adax, ще избера Adax-a. Всички харчат еднакво, но адакса е най- прибран и красив.

---------- Post added at 10:54 ---------- Previous post was at 10:51 ----------



Пак се пишат глусти... КПД-то на духалката, как точно прецени, че е по- ниско от това на конвектора? Аз пък ти казвам, че е едно и също.
А тоя инфрачервен нагревател за в къщи трябва да си мазохист, за да си го сложиш, щото докато лицето ти изгаря от жега, кръста ти ще студува яко.

П.С. Всъщност КПД-то и на конвекторите (включая и духалката, защото тя е КОНВЕКТОР с принудителна конвекция) е 90-95%, което никак не е ниско!

Би ли обяснил, какво е принудителна конвекция?
Духалката раздвижва хоризонтално въздуха.
Тя има отвор отзад и отпред, а не отгоре и отдолу:)
Та я обясни сега, кога имаме конвективно движение на въздушни маси?:picnic:

---------- Post added at 12:41 ---------- Previous post was at 12:40 ----------

Инфрачервените нагреватели са бъдещето, те затоплят всички предмети в помещението.
Ти моето момче дори не знаеше какво е УВ и какво е ИЧ радиация, и коя точно е свързана с топлината.
Неподготвен си.
Но тогава си затрая като мишок.:picnic:

---------- Post added at 12:43 ---------- Previous post was at 12:41 ----------


Ей майка му стара ... пак се изцепваш абсолютно неподготвен! Извинявай ама или си природно тъп или си неграмотен смотаняк-заядлив чекеджия.

С едно изречение съдържащо три обиди няма как да ме засегнеш.:)
:picnic:
Ти какво написа в тази тема?
Разбирам те, едва ли имаш какво да напишеш.

syfer
23-09-2013, 15:57
Ако взимаш конвектор ти препоръчвам Adax,имат фирмен магазин на Г.М.Димитров.
Там ще ти сметнат за каква кубатура каква мощност ще ти трябва.
Аз съм много доволен,отоплявам етаж от 240кв с такива и разхода на ток ми допада.

Привет,

Аз също бях с 3 адакса:1.2; 1.5. и 2.0 вата.Какво да ти кажа.Топлих се с тях една зима.За топлене топлят, безшумни са , няма духане, безопасно е за малки деца като пипат с пръстчетата и до там.Негатив: огромни сметки за ток.В никакъв случай не са икономичени заради уж-уникалните им релета, които поддържали температура и по този начин намалявали консумацията.Жилището ми е нова тухла 5 пръста външна изолация изложение изток-запад 72 квадрата.Тази зима -2012/2013 се топлих само с тях+ един бойлер 3 кв и проточно бойлерче което се ползва само за измиване на някоя чашка и ръце тъй като имам съдомиялна.Зимата плащах редовно 360 -350 лева.Като дойде пролетта сезона в който не се ползват сметката ми стана 60 лева.лятото с климатиците плащам 70 лева при положение, че бойлера с малко дете знаеш върви нон стоп така, че сметката безспорно си беше от радиаторите.Този който беше 2000 ватовия понеже взе да му цъка релето го върнах за рекламация и понеже прекрачиха 30-дневния срок в който са длъжни да го ремонтират си исках парите....не ме питай колко се разправях но ми върнаха парите и в откровен разговор с мениджъра за Варна на Адакс жената ми обясни, че техните радиатори не са направени за икономия а да стоплят супер студени помещения без значение на каква цена.Така, че според мен не разчитай на икономия.Вместо 2 000 ватовия сега съм с Инвертор на Тошиба -Дайсейкай 5-та серия 13-ка макар, че мразя това духане, но е по скъпичък и като съм ходил на гости в мой познат с подобен и той си влезе в режим духането не е така като при обикновен климатик да прави ветрилник.

Успех с избора но според мен с конвекторите ще имаш дебели смети.Ако ще вземаш ковектори то поне не прави грешката като мен да си вземаш на Адакс защото са прехвалени.Вземи си нещо среден клас пък ако щеш някое дето не можеш да му напишеш името ...Нео :)

Поздрави,

Mind_Control
23-09-2013, 16:18
Би ли обяснил, какво е принудителна конвекция?
Духалката раздвижва хоризонтално въздуха.
Тя има отвор отзад и отпред, а не отгоре и отдолу:)
Та я обясни сега, кога имаме конвективно движение на въздушни маси?:picnic:

---------- Post added at 12:41 ---------- Previous post was at 12:40 ----------

Инфрачервените нагреватели са бъдещето, те затоплят всички предмети в помещението.
Ти моето момче дори не знаеше какво е УВ и какво е ИЧ радиация, и коя точно е свързана с топлината.
Неподготвен си.
Но тогава си затрая като мишок.:picnic:[COLOR="Silver"]



Нямам какво да обсъждам на тема отопление с човек, който не признава духалката за конвектор. Може би ако сложиме духалката в хоризонтално положение ще я признаеш за конвектор, ха ха :D Инфрачервените нагреватели няма как да са бъдещето. Ако бяха отдавна щяха да са навлезли. Те затоплят точно предметите, както ти каза, обаче ако имат пряка видимост към нагревателя. Та кръста ти все така ще мръзне с такъв нагревател, затова няма начин това да е бъдещето. Да не говориме за крачетата ти на пода.. ИЧ нагревател не нагрява самия въздух. Толкова по този въпрос.

Принципно подовото водно отопление разпределя топлината най- равномерно в едно помещение и реализира около 10 % икономия в сравнение с радиаторно водно отопление. Но това няма нищо общо с темата. Всъщност общото е че в северните държави, където парите не са проблем, използват водно подово, а не както ти казваш ИЧ нагреватели. Това говори само по себе си за бъдещето.

П.С. отностно УВ и ИЧ лъчите, какво да ти кажа? Като имаш УВ филтър на прозореца- няма как да изгориш, а като имаш климатик в колата няма как да ти е топло. Така че затъмняването на стъклата си остава за мен мутренска приумица.

П.С. #2- Не вярвайте на маркетинговите трикове на Adax. Радиаторите им харчат точно токлова, колкото и старите кварцови печки!!! ФАКТ. И няма никаква магия зад това. Просто и двете действат с един прост нагревател с КПД, като на печка Раховец.

П.С. #3 климатиците затова са цифра, щото те използват топлината на външния въздух зимата. И КПД-то на климатика не е по- високо от това на духалка. Реално КПД-то на климатика е по- ниско дори, ама трябва много дълга лекция да ви изнасям....

ecotronic
23-09-2013, 16:27
Много хора допускат грешка като използват термина "конвектор" и всъщност си мислят за естествена конвекция. Дори това понятие, според мен погрешно се е наложило и в практиката.
За да бъдем точни, следва да уточним, че всеки отоплителен уред, който работи на принципа на движение на флуиди, без значение принудително или не, е правилно да бъде наричан "конвектор".

Mind_Control
23-09-2013, 16:31
Много хора допускат грешка като използват термина "конвектор" и всъщност си мислят за естествена конвекция. Дори това понятие, според мен погрешно се е наложило и в практиката.
За да бъдем точни, следва да уточним, че всеки отоплителен уред, който работи на принципа на движение на флуиди, без значение принудително или не, е правилно да бъде наричан "конвектор".

Абсолютно.

Susscrofa
23-09-2013, 16:44
За мен конвекцията е естествено движение на въздушни маси или други флуиди породено от промяна на температурата.
Ако говорим за принуждаване, то самият нагряващ реотан може да играе тази роля.
Не мога да се съглася с мнението на екотроника.
Не случайно, когато се монтира обикновен радиатор има изискване за отстояние отдолу, целта е да влиза отдолу въздух и да става именно тази конвективна циркулация.

---------- Post added at 13:44 ---------- Previous post was at 13:39 ----------

Има принудителна конвекция, но "принудителя" според мен е нагревателя, а не перката.
Може и да греша!:picnic:

ecotronic
23-09-2013, 16:47
Кой с какво може или не може да се съгласи си е негов проблем.

Инженерите са хора, които са научени да боравят с точни понятия и определения.

А това, че един човек не е специалист не означава, че не е добре и той да се придържа към точните понятия.

По темата:

Естествената конвекция е само частен случай на конвекцията.

Mind_Control
23-09-2013, 16:47
За мен конвекцията е естествено движение на въздушни маси или други флуиди породено от промяна на температурата.
Ако говорим за принуждаване, то самият нагряващ реотан може да играе тази роля.
Не мога да се съглася с мнението на екотроника.
Не случайно, когато се монтира обикновен радиатор има изискване за отстояние отдолу, целта е да влиза отдолу въздух и да става именно тази конвективна циркулация.

---------- Post added at 13:44 ---------- Previous post was at 13:39 ----------

Има принудителна конвекция, но "принудителя" според мен е нагревателя, а не перката.
Може и да греша!:picnic:

Принудителя е вентилатора. Иначе конвекцията е естествена. А тези отстояния са, за да оптимизираш естествената конвекция.
Конвекция има дори в чашата ти с чай и за да ти изтине по- бързо го бъркаш с лъжичка, за да улесниш конвекцията.

kolev
23-09-2013, 17:20
Привет,

Аз също бях с 3 адакса:1.2; 1.5. и 2.0 вата.Какво да ти кажа.Топлих се с тях една зима.За топлене топлят, безшумни са , няма духане, безопасно е за малки деца като пипат с пръстчетата и до там.Негатив: огромни сметки за ток.В никакъв случай не са икономичени заради уж-уникалните им релета, които поддържали температура и по този начин намалявали консумацията.Жилището ми е нова тухла 5 пръста външна изолация изложение изток-запад 72 квадрата.Тази зима -2012/2013 се топлих само с тях+ един бойлер 3 кв и проточно бойлерче което се ползва само за измиване на някоя чашка и ръце тъй като имам съдомиялна.Зимата плащах редовно 360 -350 лева.Като дойде пролетта сезона в който не се ползват сметката ми стана 60 лева.лятото с климатиците плащам 70 лева при положение, че бойлера с малко дете знаеш върви нон стоп така, че сметката безспорно си беше от радиаторите.Този който беше 2000 ватовия понеже взе да му цъка релето го върнах за рекламация и понеже прекрачиха 30-дневния срок в който са длъжни да го ремонтират си исках парите....не ме питай колко се разправях но ми върнаха парите и в откровен разговор с мениджъра за Варна на Адакс жената ми обясни, че техните радиатори не са направени за икономия а да стоплят супер студени помещения без значение на каква цена.Така, че според мен не разчитай на икономия.Вместо 2 000 ватовия сега съм с Инвертор на Тошиба -Дайсейкай 5-та серия 13-ка макар, че мразя това духане, но е по скъпичък и като съм ходил на гости в мой познат с подобен и той си влезе в режим духането не е така като при обикновен климатик да прави ветрилник.

Успех с избора но според мен с конвекторите ще имаш дебели смети.Ако ще вземаш ковектори то поне не прави грешката като мен да си вземаш на Адакс защото са прехвалени.Вземи си нещо среден клас пък ако щеш някое дето не можеш да му напишеш името ...Нео :)

Поздрави,

да, номера при адакс е че ти смятат мощността в зависимост от помещението. така се гарантира, че ще може да се поддържа температурата. терморелетата им няма как да дадат икономия. предимството е че позволяват прецизно задаване и поддържане на температурата.
иначе всичко което ползва ел.нагреватели, топли еднакво на единица мощност - духалки,конвектори, нео, адакс, смядовските радиатори и печка лъч. все тая е.

dimitar_vd62
23-09-2013, 17:46
Конвекцията е сбор от дифузия и адвекция.В топлотехниката се употребява като сбор от двете, за да се обозначи преноса на топлина и маса.От своя страна е естествена и изкуствена.

mordohy
23-09-2013, 17:50
Q-количество топлина

А-количество работа

Е-количество енергия

A=Q=E

Eто това е връзката между работа , топлина и енергия.

Колкото енергия, тоест ток вкараш, толкова и топлина ще получиш от нагревателя.
Тоест КПД и на Смядово и на Раховеца и на Делонги е един и същ.

Единствено при климатиците имаме принципа на термопомпата и за това там на пръв поглед имаме по-високо от 100% КПД.

Това са така наречените лъжливи перпетум мобиле.

dimitar_vd62
23-09-2013, 18:10
Не бъркайте КПД и СОР.

ecotronic
23-09-2013, 18:12
Q-количество топлина

А-количество работа

Е-количество енергия

A=Q=E

Eто това е връзката между работа , топлина и енергия.

Колкото енергия, тоест ток вкараш, толкова и топлина ще получиш от нагревателя.
Тоест КПД и на Смядово и на Раховеца и на Делонги е един и същ.

Единствено при климатиците имаме принципа на термопомпата и за това там на пръв поглед имаме по-високо от 100% КПД.

Това са така наречените лъжливи перпетум мобиле.

Това е 100% вярно, но при топлотехниката има други тънки моменти, които не се виждат на пръв поглед, но водят до различна ефективност.

За да ме разбереш, ще ти дам следния пример:

Имаш тенджера с вода, която искаш да загрееш до някаква температура. Слагаш я на котлона и го включваш на МАХ. Приеми, че котлонът представлява нагревател с мощност 10 KW. Включваш го на MAX но поради процесите на топлопредаване, в това число и конвекцията, само част от тази енергия отива за затоплянето на водата в тенджерата а останалата част отива за да грее вселената, което не ти е целта на занятието. Така докато твоята тенджера се сгрее, ще си изхвърлил маса енергия навятъра.
Сега си представи, че регулираш мощността на котлона, така че да отчиташ процесите на топлообмен. В този случай ще сгрееш водата с доста по-малко количество изразходвана енергия.

Накратко - това, което Колев каза по-горе за щтракалките и регулаторите не е съвсем вярно.

myato
23-09-2013, 21:01
Q-количество топлина

А-количество работа

Е-количество енергия

A=Q=E

Eто това е връзката между работа , топлина и енергия.

Колкото енергия, тоест ток вкараш, толкова и топлина ще получиш от нагревателя.
Тоест КПД и на Смядово и на Раховеца и на Делонги е един и същ.

Единствено при климатиците имаме принципа на термопомпата и за това там на пръв поглед имаме по-високо от 100% КПД.

Това са така наречените лъжливи перпетум мобиле.

Равенството, дето си написал е принципно невярно, но нямам желание да нищя въпроса.
Относно КПД-то на изброените битови нагреватели си 100% прав.
В тази връзка, препоръчвам на колегата един маслен радиатор с вентилатор. Докато е в банята, оставя да работи и вентилатора, а като влезе в стаята, изключва вентилатора и готово.

Susscrofa
23-09-2013, 21:31
Кой с какво може или не може да се съгласи си е негов проблем.

Инженерите са хора, които са научени да боравят с точни понятия и определения.

А това, че един човек не е специалист не означава, че не е добре и той да се придържа към точните понятия.

По темата:

Естествената конвекция е само частен случай на конвекцията.

Единственото, което е сигурно за инженерите е, че са хора.:)
В БГ сега има 80% "мъртви" инженери, но това е друга тема.:picnic:
Обясни какво представлява изкуствената, принудената конвекция, за която междувпрочем и аз споменах.:tooth:

---------- Post added at 18:31 ---------- Previous post was at 18:30 ----------


Принудителя е вентилатора. Иначе конвекцията е естествена. А тези отстояния са, за да оптимизираш естествената конвекция.
Конвекция има дори в чашата ти с чай и за да ти изтине по- бързо го бъркаш с лъжичка, за да улесниш конвекцията.

А, не е ли нагревателя.
Май са нагревател и нагнетител, но какво се има предвид под нагнетител.:tooth:

myato
23-09-2013, 21:40
Единственото, което е сигурно за инженерите е, че са хора.:)
В БГ сега има 80% "мъртви" инженери, но това е друга тема.:picnic:
Обясни какво представлява изкуствената, принудената конвекция, за която междувпрочем и аз споменах.:tooth:

---------- Post added at 18:31 ---------- Previous post was at 18:30 ----------



А, не е ли нагревателя.
Май са нагревател и нагнетител, но какво се има предвид под нагнетител.:tooth:

Типичен пример на "принудителна конвекция" е това, дето масово се нарича "парно".

Susscrofa
23-09-2013, 21:41
Типичен пример на "принудителна конвекция" е това, дето масово се нарича "парно".

Именно.:picnic:

ecotronic
23-09-2013, 21:47
Типичен пример на "принудителна конвекция" е това, дето масово се нарича "парно".

Ако имаш впредвид принудата да бъдеш абонат на топлофикация, си прав.
Ако имаш впредвид физическия смисъл на израза, не съвсем.
По-старите инсталации работят без помпи на принципа на естествената конвекция.

myato
23-09-2013, 22:02
Ако имаш впредвид принудата да бъдеш абонат на топлофикация, си прав.
Ако имаш впредвид физическия смисъл на израза, не съвсем.
По-старите инсталации работят без помпи на принципа на естествената конвекция.

За узорпирането на частна собственост не говоря. Говоря за "съвременните" отоплителни инсталации, които са далеч от истинско парно, където са налице условия за естествена конвекция, като наблягам на последното, защото и там процеса е условно да кажа манипулиран.

Доко
23-09-2013, 22:02
Каква полемика!


......

Препоръчвам френските лъчисти (инфрачервени) радиатори на Campa, много добри.
http://www.el-otoplenie.com

Bobi_33
23-09-2013, 22:46
Докич, какъв е тоя "Прометей"-ски аватар?

Доко
23-09-2013, 22:47
Докич, какъв е тоя "Прометей"-ски аватар?

В сряда ще ти кажа, с кораба пуканка... ;-) :tooth:

Bobi_33
23-09-2013, 22:50
В сряда ще ти кажа, кораба пуканка... ;-) :tooth:


Като от "Прометей" ще да е! :grin:

Доко
23-09-2013, 22:53
Като от "Прометей" ще да е! :grin:

Майтап няма, ще се усетиш вибрацията ниско по цимента преди да влезна в сервиза. :-)

Mario_95
23-09-2013, 23:24
Ей бахти ако всеки не е експерт по всичко няма да бъде българин :D Малко от личен опит да споделя. Доста време моето семейство търсихме най-доброто решение за отопление на апартамента ни който е на последния етаж и само от части имаме "помощ" от съседите, ново строителство, но по-ранните блокове без изолация. Пробвали сме климатици, маслени радиатори, електрически нагревател който циркулира вода в парно и резултатите винаги са били неефективни и скъпи докато не му теглихме 1 майна миналата година и не купихме камина с водна риза. Абе мъка си е да се цепят и да се мъкнат дърва, но меката топлина която отдава камината е божествена и просто миналата година за 1-ви път е било найстина топло зимата вкъщи да не говорим колко по-евтино излиза... Може би дървата за цялата зима излизат колкото сметка за 1 месец за ток с климатици.*
*Според зависи :D

vaklinator
23-09-2013, 23:24
Би ли обяснил, какво е принудителна конвекция?
Духалката раздвижва хоризонтално въздуха.
Тя има отвор отзад и отпред, а не отгоре и отдолу:)
Та я обясни сега, кога имаме конвективно движение на въздушни маси?:picnic:

---------- Post added at 12:41 ---------- Previous post was at 12:40 ----------

Инфрачервените нагреватели са бъдещето, те затоплят всички предмети в помещението.
Ти моето момче дори не знаеше какво е УВ и какво е ИЧ радиация, и коя точно е свързана с топлината.
Неподготвен си.
Но тогава си затрая като мишок.:picnic:

---------- Post added at 12:43 ---------- Previous post was at 12:41 ----------



С едно изречение съдържащо три обиди няма как да ме засегнеш.:)
:picnic:
Ти какво написа в тази тема?
Разбирам те, едва ли имаш какво да напишеш.

Че не си видял какво съм написал си е твой проблем. Прасетата имат слабо зрение и ограничен ум-факт!

myato
24-09-2013, 09:03
Ей бахти ако всеки не е експерт по всичко няма да бъде българин :D Малко от личен опит да споделя. Доста време моето семейство търсихме най-доброто решение за отопление на апартамента ни който е на последния етаж и само от части имаме "помощ" от съседите, ново строителство, но по-ранните блокове без изолация. Пробвали сме климатици, маслени радиатори, електрически нагревател който циркулира вода в парно и резултатите винаги са били неефективни и скъпи докато не му теглихме 1 майна миналата година и не купихме камина с водна риза. Абе мъка си е да се цепят и да се мъкнат дърва, но меката топлина която отдава камината е божествена и просто миналата година за 1-ви път е било найстина топло зимата вкъщи да не говорим колко по-евтино излиза... Може би дървата за цялата зима излизат колкото сметка за 1 месец за ток с климатици.*
*Според зависи :D
Той колегата си е на парно. Иска нещо за краткотрайно доподгряване на помещение.

Susscrofa
24-09-2013, 10:36
Че не си видял какво съм написал си е твой проблем. Прасетата имат слабо зрение и ограничен ум-факт!

Липсата на умение да обясняват добре нещата е проблем при доста инжИнери.:prescription:

Mind_Control
24-09-2013, 11:33
Липсата на умение да обясняват добре нещата е проблем при доста инжИнери.:prescription:

Проблемът е, че за да обясниш на незапознат човек, трябва да започнеш от А и Б и става дълга и широка.

Susscrofa
24-09-2013, 11:44
Проблемът е, че за да обясниш на незапознат човек, трябва да започнеш от А и Б и става дълга и широка.

О, моля те, не вири носа високо, знаем се.:laser:

Mind_Control
24-09-2013, 13:30
О, моля те, не вири носа високо, знаем се.:laser:

Знаеме ли се наистина!?

morfius
24-09-2013, 14:07
Ей бахти ако всеки не е експерт по всичко няма да бъде българин :D Малко от личен опит да споделя. Доста време моето семейство търсихме най-доброто решение за отопление на апартамента ни който е на последния етаж и само от части имаме "помощ" от съседите, ново строителство, но по-ранните блокове без изолация. Пробвали сме климатици, маслени радиатори, електрически нагревател който циркулира вода в парно и резултатите винаги са били неефективни и скъпи докато не му теглихме 1 майна миналата година и не купихме камина с водна риза. Абе мъка си е да се цепят и да се мъкнат дърва, но меката топлина която отдава камината е божествена и просто миналата година за 1-ви път е било найстина топло зимата вкъщи да не говорим колко по-евтино излиза... Може би дървата за цялата зима излизат колкото сметка за 1 месец за ток с климатици.*
*Според зависи :D

Чети по нагоре как става с по-малко хамалогия :)

AlfaFen145
24-09-2013, 19:07
Венци, здравей.
Не съм сигурен, че ме помниш, но за начало ще ти дам едно примитивно решение, което предполагам, че ще бъде жестоко оспорвано .
Намираш най-близкия магазин ( Mr.Bricolage, Praktiker и т.н. )
Купуваш Фибран ( синьо е ), лепило за него , лепиш, слагаш и забравяш за всякакви печки.
Дори и една печка на "Сафир" да си купиш, за 30 лева ще си цар и капитан.
Който иска да ме оспорва, аз т'ва го задействах в нас и се преродих ....

Успех !!

Susscrofa
24-09-2013, 20:46
Венци, здравей.
Не съм сигурен, че ме помниш, но за начало ще ти дам едно примитивно решение, което предполагам, че ще бъде жестоко оспорвано .
Намираш най-близкия магазин ( Mr.Bricolage, Praktiker и т.н. )
Купуваш Фибран ( синьо е ), лепило за него , лепиш, слагаш и забравяш за всякакви печки.
Дори и една печка на "Сафир" да си купиш, за 30 лева ще си цар и капитан.
Който иска да ме оспорва, аз т'ва го задействах в нас и се преродих ....

Успех !!

Извинявай, но къде го лепиш?

Доко
24-09-2013, 20:53
Извинявай, но къде го лепиш?

Стига бе, ти за саниране не си ли чувал?

Susscrofa
24-09-2013, 20:55
Стига бе, ти за саниране не си ли чувал?

Отвътре или отвън БЕ, Доко, Доко,......:sleepy:

Доко
24-09-2013, 21:01
Отвътре или отвън БЕ, Доко, Доко,......:sleepy:

От вътре Суско, отвътре, ефекта отвън е почти нулев, и не ми сА прай на проЗ :-)

Susscrofa
24-09-2013, 21:04
От вътре Суско, отвътре, ефекта отвън е почти нулев. ;-)

Не е нулев, не съм съгласен.

Аз отвън налепих фибран, а отвътре на външните стени сложих 6 мм селитрон и не се оплаквам.

Фибранът не е много за вътрешна употреба, нито стериопорът.

bager
24-09-2013, 21:06
Цялата работа е, че Венци е на квартира, а не е негов апартамента.
И в случая топлоизолацията е решение само ако хазяина би му приспаднал разходите от бъдещи наеми.
Решението е точно духалка, а ако наистина е толкова неприятно или излиза скъп тока- просто се сменя квартирата.

Linkestis
24-09-2013, 21:11
Да ви кажа ли най-лесния начин,с които ще си реши проблема?

Susscrofa
24-09-2013, 21:12
Да ви кажа ли най-лесния начин,с които ще си реши проблема?

Не.:sleepy:

Доко
24-09-2013, 21:13
Не е нулев, не съм съгласен.

Аз отвън налепих фибран, а отвътре на външните стени сложих 6 мм селитрон и не се оплаквам.

Фибранът не е много за вътрешна употреба, нито стериопорът.

За селитрон си прав, по твърд е и не прави дупки от детските главички :-), но при фибрана, дори при стиропора (няма стерио пор :-) ) твърдоста се добива с по дебела замазка. ;-). А външното саниране удължава живота на стената (панел, тухла...) ефект от отопление има, но е много малък. Свравнявал съм двата варианта 3-4 зимни сезона, и ако търсиш само топлоизолация, достатъчно е саниране отвътре. ;-)

bager
24-09-2013, 21:19
За селитрон си прав, по твърд е и не прави дупки от детските главички :-), но при фибрана, дори при стиропора (няма стерио пор :-) ) твърдоста се добива с по дебела замазка. ;-). А външното саниране удължава живота на стената (панел, тухла...) ефект от отопление има, но е много малък. Свравнявал съм двата варианта 3-4 зимни сезона, и ако търсиш само топлоизолация, достатъчно е саниране отвътре. ;-)

Докич, за втори път ползваш думата "саниране". А пък аз винаги съм си мислел, че топлоизолацията е само една част от санирането, което основно е заздравяване на конструкцията със заварки, замазки, подмяна ВиК, Ел... и т.н. и топлоизолация естествено. :)

Linkestis
24-09-2013, 21:19
Не.:sleepy:

Стига бе Румба не ми разваляй удоволствието :)

Susscrofa
24-09-2013, 21:31
Стига бе Румба не ми разваляй удоволствието :)

Еми ти така загадъчно започна, че нямаше как да не се включа подобаващо.

---------- Post added at 18:31 ---------- Previous post was at 18:29 ----------


За селитрон си прав, по твърд е и не прави дупки от детските главички :-), но при фибрана, дори при стиропора (няма стерио пор :-) ) твърдоста се добива с по дебела замазка. ;-). А външното саниране удължава живота на стената (панел, тухла...) ефект от отопление има, но е много малък. Свравнявал съм двата варианта 3-4 зимни сезона, и ако търсиш само топлоизолация, достатъчно е саниране отвътре. ;-)

Имаш право, но не е ли по добре един гипсокартон с необходимия пълнеж зад него.
Някак си не ми звучи фибран с дебела замаска.

Извинявам се за грешката със СТЕРЕО-порЪТ.:comphits:

rossenvn
24-09-2013, 21:32
стериопорът

Да не излезе, че се заяждам, но стереото беше нещо свързано с аудиото...стиропор е нещото за изолация;-)

п.п. сори, много бавен се оказах...

Susscrofa
24-09-2013, 21:48
Да не излезе, че се заяждам, но стереото беше нещо свързано с аудиото...стиропор е нещото за изолация;-)

п.п. сори, много бавен се оказах...

Иииии, айде сега може и трети да дойде.

Нося си кръста и съм наясно, че всяка моя грешка ще бъде като лайно в мухарник.:sleepy:

Не желая дори да се оправдавам.

---------- Post added at 18:48 ---------- Previous post was at 18:44 ----------


Да ви кажа ли най-лесния начин,с които ще си реши проблема?

Айде де, какво стана сега.
Няма ли да кажеш, да не се разсърди сега?

bager
24-09-2013, 21:52
Да ви кажа ли най-лесния начин,с които ще си реши проблема?

Кажи сега че трябва да смени гаджето с някоя по-топлокръвна :) .

rossenvn
24-09-2013, 21:55
Иииии, айде сега може и трети да дойде.

Нося си кръста и съм наясно, че всяка моя грешка ще бъде като лайно в мухарник.:sleepy:

Не желая дори да се оправдавам.

---------- Post added at 18:48 ---------- Previous post was at 18:44 ----------




не беше нарочно, това е една от двете теми в Общи, които следя.

Доко
24-09-2013, 22:20
Докич, за втори път ползваш думата "саниране". А пък аз винаги съм си мислел, че топлоизолацията е само една част от санирането, което основно е заздравяване на конструкцията със заварки, замазки, подмяна ВиК, Ел... и т.н. и топлоизолация естествено. :)

Абсолютно си прав, полвам го като общоприето понятие. ;-)



Имаш право, но не е ли по добре един гипсокартон с необходимия пълнеж зад него.
Някак си не ми звучи фибран с дебела замаска.

Извинявам се за грешката със СТЕРЕО-порЪТ.:comphits:

При монтаж на гипсокартон се отнема повече от от вътрещното пространство, той по-скоро може да се съчетае за изправяне на криви стени при новото строителство, същевременно и за топлоизолация. А под дебела замаЗка разбирай примерно 3 ръце, което е с дебелина около 3-6mm. ;-)
Все пак всеки сам си преценя какво ще прави със собствения имот, а доколкото разбрах Венци е на квартира, което обезмисля настоящата дискусия. ;-)

VFTI
24-09-2013, 22:25
Обичам Ви всичките :cheers::cheers::cheers: И как да не ви обича човек, когато от нуждата за мнение, "кое аджаба е конвекторна печка дали това за 65лв. или за 160лв" и кое ще свърши работа за 2 часа на ден отопление, се стигна до това да си правя вътрешни изолации,да си слагам климатици, да сменям квартирата, да копая дупки или да търся връзка с някоя ядрена електроцентрала... :tooth: :tooth: В крайна сметка вече съвсем не съм на ясно що е то конвектор или там каквото беше и ще си купя нещо си за 70лв. пък дано грее някак си без да ми вдига шум....духалката също ще я държа на стенд бай :tooth: :tooth:

Радвам се, че все пак научих много други неща:cheers::cheers: Надявам се с моето мнение да не ви секна ентусиазма за писане:devil::devil::magic::magic::yes:

Едит::
Мога да правя каквото си поискам в апартамента за сметка на хазяйката. Само че желание за майстори нямам :) Тамън привърших с последната тераса и изолация отвън, за която от вас разбрах, че нямало смисъл :):):)...

ecotronic
24-09-2013, 22:29
Обичам Ви всичките :cheers::cheers::cheers: И как да не ви обича човек,......

Ако се сещаш за още някой друг проблем да споделиш, че отприщиш наново творческата мисъл на форума за още няколко дни :)

Linkestis
24-09-2013, 22:29
Ми да смени клозета дето е наел с апартамент под наем.До него на около 200м има санирани апартаменти.Най-малкото няма да вее от прозорците и вратите.

Иначе за горния коментар дето щях да правя...мина ми мерака така ме поряза.. :)


...
При монтаж на гипсокартон се отнема повече от от вътрещното пространство, той по-скоро може да се съчетае за изправяне на криви стени при новото строителство, същевременно и за топлоизолация.
... ;-)

Да отнема,да отнема колко да отнема?Ако го смяташ по математически формули го има ама на трънско око :)
За това аз сложих отвън петичка изолация/нямаше 10см,30см стена и отвътре картон с вата.Каминката бумка и навън като е -20 вътре по гащи на 23-24 градуса.

Венцоооо сменяй квартирата преди да е дошла зимата :)

------------
Е от последният ти коментар с карт бланша от хазяйката писанията на всички се обезмислиха тц тц..
Трябваше да почнеш с това: пара има казвайте какво да правя?

VFTI
24-09-2013, 22:42
Апартамента е чук.Голям, изолиран, безбожно евтин и мога да правя каквото си поискам. Нямам грам намерение да го сменям...Чудя се дали да не му хакна едни соларни/ слънчеви?!?! панели на покрива? Вие какво ще кажете, кои да избера:devil::devil::devil:

Mind_Control
24-09-2013, 22:46
Апартамента е чук.Голям, изолиран, безбожно евтин и мога да правя каквото си поискам. Нямам грам намерение да го сменям...Чудя се дали да не му хакна едни соларни/ слънчеви?!?! панели на покрива? Вие какво ще кажете, кои да избера:devil::devil::devil:

Bosch, естествено.

Доко
24-09-2013, 22:56
Апартамента е чук.Голям, изолиран, безбожно евтин и мога да правя каквото си поискам. Нямам грам намерение да го сменям...Чудя се дали да не му хакна едни соларни/ слънчеви?!?! панели на покрива? Вие какво ще кажете, кои да избера:devil::devil::devil:

Ха, тук вече колегата B.Angelov може да се включи с вещо мнение, като тесен специалист инженер, монтирал половината соларни паркове в югоисточна България. :-)

dimitar_vd62
24-09-2013, 22:58
http://otosystem.bg/targovska-deinost/solarni-paneli/item/165-cpc-114

Linkestis
24-09-2013, 23:19
Накрая те виждам как взимаш кюмбето на Митев от сервиза и го плескаш по средата на хола.Масло,реки..няма да го мислиш :)

Tonimir
24-09-2013, 23:41
Как може , 10 страници тема и да забравите за боба?
Достатъчно всеки ден да ядеш боб и вечерно време след няколко пъти попръцвания и вътре хем ще е топло, хем ще е ароматизирано :D

Иначе ПО ТЕМАТА ...
Венци иска нещо просто, евтино и да върши работа! Трябва му за бързо затопляне при нужда ...
За мен отговора е един: Кварцова печка!
Ей такава имах в квартирата винаги и през зимата си пусках при нужда. Загряваше та направо гори за няма минута , не духа , не изсушава въздуха , абе бомба си беше. И аз също понякога я ползвах след баня.
Не са скъпи, пък въши перфектна работа за точно такава нужда.

Ето Венци линк за ориентация за цена: http://www.stroi.bg/p/art0005027-halogenna-kvarcova-pechka-tesy-qh-02-120.html

BLUE1
25-09-2013, 14:49
Това е моята препоръка! По принцип.
http://img33.imageshack.us/img33/8196/qtaz.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/33/qtaz.jpg/)

Снимката е от уебкафето!

Mind_Control
25-09-2013, 14:53
Иначе ПО ТЕМАТА ...
Венци иска нещо просто, евтино и да върши работа! Трябва му за бързо затопляне при нужда ...
За мен отговора е един: Кварцова печка!
Ей такава имах в квартирата винаги и през зимата си пусках при нужда. Загряваше та направо гори за няма минута , не духа , не изсушава въздуха , абе бомба си беше. И аз също понякога я ползвах след баня.


Относителната влажност пада при загряване на въздуха по какъвто и да е способ (освен ако не се добавя влага разбира се)... Абсолютната не се променя.

Susscrofa
25-09-2013, 17:16
...........Абсолютната не се променя.

Освен, ако не проветряваш.:tooth:

AlfaFen145
25-09-2013, 17:26
#Tonimir - съгласен съм с предложението на колегата.
Дори ако успееш да си намериш от тези "кафеджийските" такива ще си много доволен.

Относно фибрана - Никога не се слага от вън !
А гипсо/картона е много подло решение, защото се получава ТАПА . Имайте в предвид, че мухала е съставен от над 1 000 000 микроби и бактерии, които са много вредни. С този тип вътрешна изолация не давате една секунда шанс на стената ви да диша.:small_cry:

VFTI
25-09-2013, 18:02
И кварвоцата печка по-добра ли е отколкото конвекторите? Говоря и за двете до 80лв.

Susscrofa
25-09-2013, 21:34
#Tonimir - съгласен съм с предложението на колегата.
Дори ако успееш да си намериш от тези "кафеджийските" такива ще си много доволен.

Относно фибрана - Никога не се слага от вън !
А гипсо/картона е много подло решение, защото се получава ТАПА . Имайте в предвид, че мухала е съставен от над 1 000 000 микроби и бактерии, които са много вредни. С този тип вътрешна изолация не давате една секунда шанс на стената ви да диша.:small_cry:

Я пак кажи от колко бактерии е съставен мухъла:):bouncing_smiley:
Ужасно отровни мухлясали бактерии.
Хахахахахахах, е не, не мога да спра, ще ме заболи корема.

И викаш фибранът никога отвън, много точно, браво!

gigi
25-09-2013, 21:52
11 страници :shocking::shocking::shocking::shocking:

Ladjov
25-09-2013, 22:19
И кварвоцата печка по-добра ли е отколкото конвекторите? Говоря и за двете до 80лв.

Кварцовите печки не са най-подходящото нещо за дома . В смисъл такъв те излъчват вълната само в определен спектър пред тях ,но извън зоната на излъчване е студено . Или най-простичко казано пред нея е топло на 2 метра от нея е осезаемо по-студено . Това им качество ги прави изключително подходящи за високи помещения като халета , автосервизи , палатките дето ги опъват за пушачите зимата , където се топли само работната зона .

П.С. ако можеш снимай ми помпата в абонатната станция . Да видя каква е пък може да ти върнем доверието в топлофикация .

VFTI
25-09-2013, 22:31
11 страници :shocking::shocking::shocking::shocking:


Е важна печка...все пак бюджета е цеееелииии 120лв. и ще се отоплява една огромна стая и то многочасово....всеки ден.... по целииии 2 часа на ден:lol_sign::lol_sign: :tooth::tooth:

Susscrofa
25-09-2013, 22:37
И кварвоцата печка по-добра ли е отколкото конвекторите? Говоря и за двете до 80лв.

Ти още ли не си разбрал, или конвектор или маслено радиаторче.:band:

Linkestis
25-09-2013, 23:37
11 страници :shocking::shocking::shocking::shocking:

Чакай бре Гиги,помагаме на бат Венци да изхарчи заветните 120 леФчета оптимално.
:dance::dance::dance:

old alfist
26-09-2013, 00:06
Обичам Ви всичките :cheers::cheers::cheers: И как да не ви обича човек, когато от нуждата за мнение, "кое аджаба е конвекторна печка дали това за 65лв. или за 160лв" и кое ще свърши работа за 2 часа на ден отопление, се стигна до това да си правя вътрешни изолации,да си слагам климатици, да сменям квартирата, да копая дупки или да търся връзка с някоя ядрена електроцентрала... :tooth: :tooth: В крайна сметка вече съвсем не съм на ясно що е то конвектор или там каквото беше и ще си купя нещо си за 70лв. пък дано грее някак си без да ми вдига шум....духалката също ще я държа на стенд бай :tooth: :tooth:

Радвам се, че все пак научих много други неща:cheers::cheers: Надявам се с моето мнение да не ви секна ентусиазма за писане:devil::devil::magic::magic::yes:

Едит::
Мога да правя каквото си поискам в апартамента за сметка на хазяйката. Само че желание за майстори нямам :) Тамън привърших с последната тераса и изолация отвън, за която от вас разбрах, че нямало смисъл :):):)...
За да сме сигурни, че си научил нещо - дай определение на фенкойл.

Mind_Control
26-09-2013, 12:11
Освен, ако не проветряваш.:tooth:

Да.. По норма трябва да имаш поне 0.5 кратен въздухообмен за жилищно помещение, освен в случаите когато е кухня или се пуши в него.

Всъщност и хората отделят досата влага с дишенето си. Затова зимата се запотяват прозорците вечер докато спим...

AlfaFen145
26-09-2013, 12:46
Венци, аз за това ти казах, че ако успееш да намериш кварцова с една лампа, ще се преродиш.
Дигаш я над дограмата и след 10 минути ще ревеш.


#Susscrofa - Кое по-точно е лудия смях и подигравка ?!
Ако искаш ще се изразя по-точно - Спирало и гъбовидни микроорганизми.

И викаш фибрана е за външна изолация,а ?

old alfist
26-09-2013, 20:45
Призовавам всички имащи проблеми с климатизацията в жилищата си или на работното място да се обърнат към специалисти, които най-добре ще могат да съобразят индивидуалните особености на всеки един обект към индивидуалните особености на ползващите го.
В енергийната ефективност влизат много фактори като : изолилациони материали, източници на енергия, начин на изпълнение и много други, но съобразени с крайната цена, отнесена във времето за ползване на обекта и стандарта на живот на инвеститора.

AlfaFen145
27-09-2013, 00:02
#Old Alfist Е'баси изказването ! Браво !

Susscrofa
27-09-2013, 09:07
#Old Alfist Е'баси изказването ! Браво !

Коя буква замества тази горна "половин кавичка" между Е и баси?

---------- Post added at 06:07 ---------- Previous post was at 06:04 ----------


Венци, аз за това ти казах, че ако успееш да намериш кварцова с една лампа, ще се преродиш.
Дигаш я над дограмата и след 10 минути ще ревеш.


#Susscrofa - Кое по-точно е лудия смях и подигравка ?!
Ако искаш ще се изразя по-точно - Спирало и гъбовидни микроорганизми.

И викаш фибрана е за външна изолация,а ?

Спори се още фибранът за каква изолация е добър.
В развитите страни не е популярна вътрешната изолация.
Спри да пишеш за вече за микроорганизми, спирали и печурки.
За да избегнеш излагането, просто употребявай "мухъл" или "плесен".
И не се подвеждай по темата за ужасно отровния мухъл.:)

RUNNING WILD
27-09-2013, 09:22
добре де Суси я разтълкувайте двамата сега от там ли идва обидното название-мухльо? то плесена е полезен нали е пеницилин по некъв начин,представяш ли си да спреш на сфетофара и некой да ти вика и свирка -бегай бе фибран

Susscrofa
27-09-2013, 09:33
добре де Суси я разтълкувайте двамата сега от там ли идва обидното название-мухльо? то плесена е полезен нали е пеницилин по некъв начин,представяш ли си да спреш на сфетофара и некой да ти вика и свирка -бегай бе фибран

Най-обидното е Пухльо.
Това е между тутка и мухльо.
Мухълът не е лош сам по себе си.
Но една мухлясала органична материя, било то храна или нещо друго се счита за негодна, за развалена, не ставаща за нищо и крайно безполезна.
И ето ти Мухльо.
От определен вид плесен се извлича пеницилинът.
Мухълът е вреден основно заради спорите, които могат да предизвикат алергия или да дразнят сериозно хора с различни дихателни проблеми.
Има някои плесени, които са отровни, но те рядко се развиват в такива количества, а и те се развиват върху специфични субстрати.
Например върху храна за рибки може да се развие една такава отровна плесен.
Ие глупаво да се счита, че един мухлясъл ъгъл или диван може да ни утрЕпа или разболее тежко.
Вие, ако знаете навън какви гадости дишате, олелеле мале.
И все пак у дома е по-добре да няма мухъл.

RUNNING WILD
27-09-2013, 14:15
правилно,щи разкажа един случай дето ми го каза братовчед ми той е ветеринар и е фермер с животни се занимава,имат един мъж от съседното село бил е на 50 години и заболява от нещо тежко опада ми косата някакъв вид рак и и става на чируз целият е бил жълт едвам е ходел,има екарисаж там дето има умрели животни в Бойчиновци и този мъж се побърква започва да яде от умрелите животни непрекъснато и за половин година се оправя,в момента е жив но не живее там.

AlfaFen145
28-09-2013, 00:08
#Susscrofa - Приятел, горната скоба м/у Е и Б не замества никоя буква, просто слагам един вид ударение, тренирай го у вас малко - Ееебаси **** ЕЕЕбаси ..... сеш'се ?

Въпросната 'мухленска' работа, ще ти кажа от къде съм толкова разбирач на таЯ тема !

Имам вътрешна изолация, в едно от жилищата ми.
В един даден момент, почнах да кашлям и кихам постоянно.
Пръсках и пих алергозан, смених няколко "съмнителни" мебела от Бук. Накрая взех и помислих, че може да е от изолацията. Бутнах я, и се оказа, че от долу има има друг свят.

След цялата интересна история, която тези разказах, бях на лекар ( не мога да кажа какъв точно беше ) . Правиха ми изследвания на тракта и бели дробове - нещо м/у уши нос гърло и друго ... не разбирам от лекари и длъжности.
Оказа се, че постоянното вдишване на заразения въздух с тези организми, за която говоря е повлияло доста на дробчетата ми. От изследванията ми се оказа, че съм вдишвал от тези гъбо и спирало чудеса.....

Не се заяждам, просто исках да кажа хората да се пазят, но тук винаги е така - не се сърдя ;) Бъди си ти винаги, дано си толкова печен и устат на живо, че за съжаление повечето не са ..

Linkestis
28-09-2013, 01:04
AlfaFen145,ако си имал изолация само от вътре,е повече от нормално да се получи така :)
За това ако се слага отвътре е задължително и отвън.

Susscrofa
28-09-2013, 10:35
Ако изолацията е залепена с лепило за стената това няма как да се случи.

Това става при наличие на въздушна възглавница, което разбира се е най-добро като изолация.

old alfist
28-09-2013, 10:36
Когато нещо се изолира частично винаги се получават аномалии.

AlfaFen145
30-09-2013, 19:42
Да, вече разбрах, че не се прави само вътрешна.. Всичко е в миналото, но не е приятно.
А тези външните ми идват малко скъпо, ако владеех алпинизма, щях сам да си я сложа...

Susscrofa
30-09-2013, 19:56
Според мен точно с външна изолация и вътрешна "куха" изолация се предизвиква мухъл.
Но това си е мое мнение.:big_beer:

Доко
30-09-2013, 21:22
Аз от години съм само с вътрешна изолация, ползвал съм фибран и както каза Суско е лепена плътно, стените са крайни-североизток, етажа висок, мухъл няма, няма и да има между фибрана и стената, защото няма къде да се развие.
Мухълът се крие преди всичко там, където няма циркулация на въздуха и при висока влажност - зад шкафове, гардероби, завеси и под килими или мокети.
В частност при мен мухъла спря да се появява след като запопочнах да отоплявам апартамента с климатици и влажността на въздуха в помещенията се нормализира, стените са обработени с боя на Леко със сребърни йони.

Susscrofa
30-09-2013, 21:39
Аз от години съм само с вътрешна изолация, ползвал съм фибран и както каза Суско е лепена плътно, стените са крайни-североизток, етажа висок, мухъл няма, няма и да има между фибрана и стената, защото няма къде да се развие.
Мухълът се крие преди всичко там, където няма циркулация на въздуха и при висока влажност - зад шкафове, гардероби, завеси и под килими или мокети.
В частност при мен мухъла спря да се появява след като запопочнах да отоплявам апартамента с климатици и влажността на въздуха в помещенията се нормализира, стените са обработени с боя на Леко със сребърни йони.

Аз се справих само с 6 мм селитрон залепен плътно с лепило за селитрон.
То само като я пипна стената усещам разликата.
Разбира се реална топлоизолация с 6 мм няма как да се постигне, но поне влага и конденз няма.:)
Тази стена беше калкан и нямаше как да направя външна,
Иначе в кухнята конденза и мухъла го пребих с 5 см външна изолация.

old alfist
01-10-2013, 09:47
Когато се прави външна изолация, трябва да се направи на цялата сграда, включително най-малките подробности от фасадата, за да има ефект от нея.
В този случай се използва акумулирация ефект на температура, който дава конструкцията - по-бавно се достига желаната температура, но и по-бавно се и губи. Използва се предимно за сгради, които се ползват целодневно и обитателите са с еднакви потребности и стандарт.
При вътрешната изолация ефекта е : по-бързо се достига, но и по-бързо се губи температурата и е подходящ за офиси или единични обекти от сградата, но трябва да се изолира всичко - стени, подове и тавани.
За мен изолирането от двете страни на стените, подовете и таваните е неоправдано от икономическа гледна точка.

VFTI
02-10-2013, 19:48
Ами нито газово котле,нито фибран, нито соларни панели купих....:) 67лв. Гледах и по-скъпите до 120лв. Ама ми се сториха същите евтинийки като качество и изработка... Впечатления скоро :)

reloading
02-10-2013, 19:50
Ами нито газово котле,нито фибран, нито соларни панели купих....:) 67лв. Гледах и по-скъпите до 120лв. Ама ми се сториха същите евтинийки като качество и изработка... Впечатления скоро :)

би трябвало да дадеш мнение още утре като гледам къв студ е.. :)

vaklinator
02-10-2013, 19:53
би трябвало да дадеш мнение още утре като гледам къв студ е.. :)

Дано не се скапе до утре, че като виждам каква пръчка /ДИПЛОМАТ/ си е купил ВФТИ....

Susscrofa
02-10-2013, 19:55
Дано не се скапе до утре, че като виждам каква пръчка /ДИПЛОМАТ/ си е купил ВФТИ....

И защо реши, че е пръчка?

vaklinator
02-10-2013, 20:00
И защо реши, че е пръчка?

От горчив опит приятелю.

Susscrofa
02-10-2013, 20:06
От горчив опит приятелю.

Имах и сега имам духалка и радиатор дипломат и са едни от дълго работещите уреди у дома.
Мисля, че нямаш горчив опит, а просто си карък, откъм ел уреди.:)

vaklinator
02-10-2013, 20:13
Имах и сега имам духалка и радиатор дипломат и са едни от дълго работещите уреди у дома.
Мисля, че нямаш горчив опит, а просто си карък, откъм ел уреди.:)

Имаш право! Даже и в тиражите на ТОТО игрите съм карък.
Само 5-ци имам от второ теглене :(

Ladjov
02-10-2013, 20:14
Бат Венци това е най-големия Боклук на Дипломат който се продава .

Susscrofa
02-10-2013, 20:16
Имаш право! Даже и в тиражите на ТОТО игрите съм карък.
Само 5-ци имам от второ теглене :(

Е, може и аз да съм късметлия с моите уреди.:)

---------- Post added at 17:16 ---------- Previous post was at 17:15 ----------


Бат Венци това е най-големия Боклук на Дипломат който се продава .

Е това на каква база, на какво проучване го твърдиш???
Или просто ей така да се "оригнеш" на масата, очаквайки някой да ти каже евала.

rossenvn
02-10-2013, 20:18
Ами нито газово котле,нито фибран, нито соларни панели купих....:) 67лв. Гледах и по-скъпите до 120лв. Ама ми се сториха същите евтинийки като качество и изработка... Впечатления скоро :)

Точно за същото бях ти писал в темата. Ще трябва да свърши работата...

---------- Post added at 20:18 ---------- Previous post was at 20:17 ----------


Бат Венци това е най-големия Боклук на Дипломат който се продава .

Китаец, две зими вече изкара при мен, но не го пускам кой знае колко. Прави това, което трябва.

Ladjov
03-10-2013, 10:05
Такава бях взел за един клиент беше с толкова объркани кабели нищо не беше свързано както не трябва . Та клиента ми я връща . Трябваше аз да им преправям кабелите . И накрая не мога да кажа , че пак загряват достатъчно бързо и дават 2000 Вата а нагревателя не беше изгорял , термостата работеше .
Накрая като почнах вече да съмнявам в себе си дали съм полуидиот или пълен занесох я обратно в Казичене . Там я отвориха и те каза , че всичко е ОК и ми я дадоха обратно .

Иначе има някаква идея в тях с таймера сама да се пуска и спира .


П.С . Суско това семейна традиция ли ви е с оригването на масата ?

П.П.С Да продължавам ли с един ел.конвектор дето ходи 7 пъти на ремонт гаранционно и след това спря да ходи само и единствено защото му изтече гаранцията .

Mind_Control
03-10-2013, 10:37
П.П.С Да продължавам ли с един ел.конвектор дето ходи 7 пъти на ремонт гаранционно и след това спря да ходи само и единствено защото му изтече гаранцията .

След 2-рия път са длъжни да ти върнат парите. Ако си ги поискаш разбира се.

vaklinator
03-10-2013, 11:42
Такава бях взел за един клиент беше с толкова объркани кабели нищо не беше свързано както не трябва . Та клиента ми я връща . Трябваше аз да им преправям кабелите . И накрая не мога да кажа , че пак загряват достатъчно бързо и дават 2000 Вата а нагревателя не беше изгорял , термостата работеше .
Накрая като почнах вече да съмнявам в себе си дали съм полуидиот или пълен занесох я обратно в Казичене . Там я отвориха и те каза , че всичко е ОК и ми я дадоха обратно .

Иначе има някаква идея в тях с таймера сама да се пуска и спира .


П.С . Суско това семейна традиция ли ви е с оригването на масата ?

П.П.С Да продължавам ли с един ел.конвектор дето ходи 7 пъти на ремонт гаранционно и след това спря да ходи само и единствено защото му изтече гаранцията .

Изглежда, че не съм само аз каръка с уредите на дипломат и теси. Уникални боклуци са и двете споменати марки, а за бойлерите им да не споменавам, че протичат понякога още след първата година.

Ladjov
03-10-2013, 14:40
След 2-рия път са длъжни да ти върнат парите. Ако си ги поискаш разбира се.

На мен хората като ми кажат "искаме да се топлим с нещо за тия пари " аз кво да ги правя тия пари да ги разваля на дребно от инфлационните и да ги запаля ли . Всичко което е качествено е повече пари . НО просто пазара ни е такъв и евтините неща се продават предимно . Всеки гледа цената първо а доста често и единствено и за това такива недоразумения се продават .

Mind_Control
03-10-2013, 15:04
На мен хората като ми кажат "искаме да се топлим с нещо за тия пари " аз кво да ги правя тия пари да ги разваля на дребно от инфлационните и да ги запаля ли . Всичко което е качествено е повече пари . НО просто пазара ни е такъв и евтините неща се продават предимно . Всеки гледа цената първо а доста често и единствено и за това такива недоразумения се продават .

Ами ти ако си специалист ще им обясниш, защо е по- добре да дадат 20 лв отгоре и да вземат нещо, с което ще се топлят, а не нещо, което да седи по сервизите.

BLUE1
03-10-2013, 15:32
Реотан от 2кВт си е реотан от 2кВТ! Кои каквито ще фантасмагории да раздува и най-скъпият конвектор върши точно същата работа като един читав електрически радиатор.
В този смисъл VFTI (http://clubalfaromeo.com/forum/member.php?u=205) е направил абсолютно правилният избор, адакс от 160 лева щеше да го топли по същият начин и да харчи пак толкова ток.

Mind_Control
03-10-2013, 15:37
Реотан от 2кВт си е реотан от 2кВТ! Кои каквито ще фантасмагории да раздува и най-скъпият конвектор върши точно същата работа като един читав електрически радиатор.
В този смисъл VFTI (http://clubalfaromeo.com/forum/member.php?u=205) е направил абсолютно правилният избор, адакс от 160 лева щеше да го топли по същият начин и да харчи пак толкова ток.

Да, ама на адакса си сигурен, че няма да му се разтопят жичките и че няма да даде на късо :) Аз от 5-6 години имам 2 духалки в нас- Делонги и Канди. И двете работят без забележки и бяха евтини си спомням. Нео примерно незнам дали бих си купил.

BLUE1
03-10-2013, 15:40
Аз за това съм добавил "ЧИТАВ" пред електрически радиатор.

Ladjov
03-10-2013, 16:00
Ами ти ако си специалист ще им обясниш, защо е по- добре да дадат 20 лв отгоре и да вземат нещо, с което ще се топлят, а не нещо, което да седи по сервизите.

Аз с това започвам . Ама както казах цената е определяща в случаите в които някой купува дипломата

VFTI
03-10-2013, 20:49
Еййй изядохте ме значиии....

-По принцип имах бюджет(120лв.) а си купих нещо по-евтино(а правило Н1 е "не купувай никога по-евтино от бюджета). Започнаха да се появяват съмнения в мен дали съм купил правилното нещо, което да ме кара да се чувствам ОК.
- Измъчван от вероятността да вляза в банята и да изляза от нея, а в моята стая да е огнен ад, защото съм взел гаден китаец с гадни кабели:noooo::noooo::noooo: :tooth:
- След като получих 1212 мнения че това е пълен боклук, съмненията започнаха яко да ме ядат от вътре
- Щеше много да ме заболи като се счупи, още повече като знам че дадох 50% на бюджета тоест сам ще съм си виновен.
- Продължих да се измъчвам.
- Не топлеше достатъчно(нали е за 14кв.) макар и както казах да не ми е основно отопление и май си ми беше достатъчно....

Отидох и реших да взема нещо, което знам че отговаря на бюджета :tooth: И дори и да не топли(поне пише че е за 18кв.) и дори да се счупи поне ще знам че вината не е моя, а съм си купил по-скъп китайски боклук....Което доста по-добре от евтин китайски боклук...за бюджета споменах ли :tooth: :tooth: :hehehm::hehehm::hehehm:

Днес отидох и го върнах. Скоро след това се сдобих с това:

http://www.technomarket.bg/products/09056982/delonghi-hco-420f

Първи впечатления:
- двойно повече пари
- май не топли повече
- вентилатора му е по-тих
- чува се някакво много тихо жужене(при дипломата го нямаше!??!?!)


И за финал....както казах преди 2 страници...Убичъм ВА!!!

Linkestis
03-10-2013, 21:28
И аз те Убичъм Венцоооо :)

Susscrofa
03-10-2013, 21:46
Еййй изядохте ме значиии....

-По принцип имах бюджет(120лв.) а си купих нещо по-евтино(а правило Н1 е "не купувай никога по-евтино от бюджета). Започнаха да се появяват съмнения в мен дали съм купил правилното нещо, което да ме кара да се чувствам ОК.
- Измъчван от вероятността да вляза в банята и да изляза от нея, а в моята стая да е огнен ад, защото съм взел гаден китаец с гадни кабели:noooo::noooo::noooo: :tooth:
- След като получих 1212 мнения че това е пълен боклук, съмненията започнаха яко да ме ядат от вътре
- Щеше много да ме заболи като се счупи, още повече като знам че дадох 50% на бюджета тоест сам ще съм си виновен.
- Продължих да се измъчвам.
- Не топлеше достатъчно(нали е за 14кв.) макар и както казах да не ми е основно отопление и май си ми беше достатъчно....

Отидох и реших да взема нещо, което знам че отговаря на бюджета :tooth: И дори и да не топли(поне пише че е за 18кв.) и дори да се счупи поне ще знам че вината не е моя, а съм си купил по-скъп китайски боклук....Което доста по-добре от евтин китайски боклук...за бюджета споменах ли :tooth: :tooth: :hehehm::hehehm::hehehm:

Днес отидох и го върнах. Скоро след това се сдобих с това:

http://www.technomarket.bg/products/09056982/delonghi-hco-420f

Първи впечатления:
- двойно повече пари
- май не топли повече
- вентилатора му е по-тих
- чува се някакво много тихо жужене(при дипломата го нямаше!??!?!)


И за финал....както казах преди 2 страници...Убичъм ВА!!!

Като слушаш празнодумци, така става.:heavy_cry:
То са Инженери, то са техничци с 1,5 годишен стаж кат продавачи в теноПаркет и какви ли не други умници.

---------- Post added at 18:46 ---------- Previous post was at 18:43 ----------


На мен хората като ми кажат "искаме да се топлим с нещо за тия пари " аз кво да ги правя тия пари да ги разваля на дребно от инфлационните и да ги запаля ли . Всичко което е качествено е повече пари . НО просто пазара ни е такъв и евтините неща се продават предимно . Всеки гледа цената първо а доста често и единствено и за това такива недоразумения се продават .

Това на база "огромния" си житейски опит след първата нощ без петопръстата Жаклин ли го научи?

Mind_Control
03-10-2013, 23:22
Днес отидох и го върнах. Скоро след това се сдобих с това:

http://www.technomarket.bg/products/09056982/delonghi-hco-420f

Първи впечатления:
- двойно повече пари
- май не топли повече
- вентилатора му е по-тих
- чува се някакво много тихо жужене(при дипломата го нямаше!??!?!)


И за финал....както казах преди 2 страници...Убичъм ВА!!!

Ти си се вживял прекалено.. Ама ти такава духалка и до сега си имаше :)

gigi
03-10-2013, 23:55
Я сега отиди го върни, и си вземи един AIRELEC без вентилатор, за 120лв и си ти :th_up::th_up: че това Делонги.....

Linkestis
04-10-2013, 09:08
Я сега отиди го върни, и си вземи един AIRELEC без вентилатор, за 120лв и си ти :th_up::th_up: че това Делонги.....

Е ти го утрепа :lol:

vaklinator
04-10-2013, 09:17
Жуженето бат` Венци се дължи на вибрация на канталовите нагреватели, когато са студени и включиш и би трябвало да изчезва след загряването на уреда и то ако го включваш на МАХ. Това се дължи на променящото се с температурата съпротивление на електросъпротивителния нагревател. Нормално е.

kolev
04-10-2013, 10:20
бе ти не разбра ли че 2 киловата са си 2 киловата.
прецакал си се с тва делонги. за тия пари щеше да купиш 4-5 неота и спокойно да претоварваш трафопоста и да спираш тока на целия квартал :lol:

VFTI
04-10-2013, 13:12
Ебаси тъпото....тази сутрин се събуждам и го пускам...и тива жужрне се чува като вой на сирена на гражданска защита....Ужас пидлудява ме. Чува се на втора и на трета степен, без първа....

Ами аирлека ще е 500вата, а и ми трябва за земя. 2Кв. До 180лв. Има ли?

kolev
04-10-2013, 13:49
щом това жужене ти пречи, да те предупредя в никакъв случай да не си взимаш маслен радиатор. пука когато му се стопля или изстива маслото.

в тая прословута конвекторна печка има един смотан реотан, копчета и термостат. мисля че не е оправдано да се дават повече от 40-60лв щото с останалите "купуваш" марката.

Susscrofa
04-10-2013, 14:59
щом това жужене ти пречи, да те предупредя в никакъв случай да не си взимаш маслен радиатор. пука когато му се стопля или изстива маслото.

в тая прословута конвекторна печка има един смотан реотан, копчета и термостат. мисля че не е оправдано да се дават повече от 40-60лв щото с останалите "купуваш" марката.

Това с пукането се случва само при силно изстинал радиатор и е за кратко.
При изстиване ти пукат кокалчетата.

VFTI
04-10-2013, 20:21
Емиии не можах да издържа това бръмчене. Според мен нещо не беше наред....За това днес отново върнах в употреба това черното(6годишно).... В понеделник-вторник чакам някакъв аерлек.... и ще видим....:screwy::screwy::drinking::drinking:

Bobiuzunov
04-10-2013, 21:27
Аз взех точно AIRELEC и то 5 броя от затворени офиси на на Procredit bank,цена 40 кинта парчето.Става въпрос за 2KW иначе имаше и някви други на 30 лева,ама бяха по 1.5KW

dimitar_vd62
04-10-2013, 21:59
Баси, докато си избереш духалка ще мине зимата бе човек.

VFTI
04-10-2013, 22:34
Баси, докато си избереш духалка ще мине зимата бе човек.

Споко тя топлофикация ще се грижи за мен :Tease:

Ама каквито ми колегите в алфа форума, такъв и аз :screwy::screwy::drinking::drinking:


Боби дай някой "елек" насам. Или ако има останали дай координати да взема един :beer: :):)

vaklinator
04-10-2013, 23:50
Темата взе да прилича на трагикомедия. Ама Венци е виновен, че не чете.
Венци пуснали са нови конвектори, безшумни, много евтини и топлят като за 8 киловата. Марката им е "Посланник". Тичай бързо към бакалията докато има ракия и се грей с нея!

Bobiuzunov
06-10-2013, 08:52
За съжаление и 5-те са ми по направление и нямам останал иначе на драго сърце.:thumbup:

VFTI
06-10-2013, 22:45
Темата взе да прилича на трагикомедия. Ама Венци е виновен, че не чете.
Венци пуснали са нови конвектори, безшумни, много евтини и топлят като за 8 киловата. Марката им е "Посланник". Тичай бързо към бакалията докато има ракия и се грей с нея!


Нещата са прости.
Трябва ми нещо, което да ми ДОЗАТОПЛЯ стаята. Нямам нуждата от огромни, харчещи и тежки радиатори или каквото и да е. Искам нещо което е като духалка, която ми върши перфектна работа, но ме дразни. Нещо леко и на кг. и на размери и на визия и да топли веднага и да е до 2киловата(нямам нужда от повече).

Пробвах с конвектора и ми върши перфектна работа. Дипломата ме притесняваше че е много евтин и може лесно да си замине или запали, а при делонгито имаше едно леко жужене. Проблема с жуженето явно е при мен, защото приятелката нямаше такъв, но не съм казал че не съм претенция. Уча се. Греша, мисля, опитвам се.

Надявам се скоро да взема нещо, което ми отговаря на критериите, а те очевидно са обвързани с вътрешноо ми аз :tooth: :tooth:..

И би трябвало да ми е простено. Ако си избирах нещата без да съм капризен и мислещ странно, просто нямаше да карам Alfa Romeo...

Едит:
Оки мерси Боби :)

fade
08-10-2013, 21:22
Аз съм втора година с това (http://www.tesy.com/bg/products/otoplitelni_uredi_za_doma/konvektori/podovi_konvektori/mc_2011/). Припуква докато стопли но иначе е абсолютно безшумно. Има си термостат, влача си го след мен с кабела из цялата стая. Сложил съм му часовник и съм го направил да се вкл 2 часа преди да се прибера и да кажем изкл. към 1:00 след полунощ. Сутрин се пали примерно два часа преди да стана от леглото... и така. Май не ми е правил повече от 40-50 лв в най-студеният месец на годината. Квартирата която обитавам там където работя, е изложение Юго-Изток, но е ниско и през зимата едва ли я напича за повече от 4 часа, над гаражи е които не са с изолирани тавани, външно е изолирана като, че ли с около 4-5 см стиропор, остъклена тераса със стъклопакет 10-15 мм. вътрешни прозорци също такива, алуминиви жалузни щори. От едната страна топлят денонощно с климатици, от другата досега нямаше никой, тази зима обаче ще има, да видим дали ще се отрази на сметката. Ей такова некво. :tooth:

Mind_Control
08-10-2013, 22:49
Аз съм втора година с това (http://www.tesy.com/bg/products/otoplitelni_uredi_za_doma/konvektori/podovi_konvektori/mc_2011/). Припуква докато стопли но иначе е абсолютно безшумно. Има си термостат, влача си го след мен с кабела из цялата стая. Сложил съм му часовник и съм го направил да се вкл 2 часа преди да се прибера и да кажем изкл. към 1:00 след полунощ. Сутрин се пали примерно два часа преди да стана от леглото... и така. Май не ми е правил повече от 40-50 лв в най-студеният месец на годината. Квартирата която обитавам там където работя, е изложение Юго-Изток, но е ниско и през зимата едва ли я напича за повече от 4 часа, над гаражи е които не са с изолирани тавани, външно е изолирана като, че ли с около 4-5 см стиропор, остъклена тераса със стъклопакет 10-15 мм. вътрешни прозорци също такива, алуминиви жалузни щори. От едната страна топлят денонощно с климатици, от другата досега нямаше никой, тази зима обаче ще има, да видим дали ще се отрази на сметката. Ей такова некво. :tooth:

То в припукването е чара. Аз много се кефя на печка на дърва, как припуква вечер, като си легнеш.

VFTI
09-10-2013, 18:34
Краййййй..... Днес най-накрая изпитах оновa чувство на облекчение и задоволство, че съм постъпил правилно. Хапи съм :)

3000вата Airlec на промоция...
http://vimax.bg/product/1250/konvektor-airelec-basic-3000w.html

vaklinator
09-10-2013, 18:58
Краййййй..... Днес най-накрая изпитах оновa чувство на облекчение и задоволство, че съм постъпил правилно. Хапи съм :)

3000вата Airlec на промоция...
http://vimax.bg/product/1250/konvektor-airelec-basic-3000w.html

Радвам се,че най-сетне ти дойде акъла в главата и си взел нещо свястно. Французите са добри по техниката. Надявам се да е френски тоя конвектор.
Между другото Мариян има може би 4 такива в апартамента си. Аз бях възхитен като ги видях там. Питай го за отзиви и мнения.