PDA

View Full Version : Кога и защо КАТ имат право да ни спират



Jivko7777
27-09-2013, 19:08
Нека да коментираме наредбата влязла в сила от вчера до колкото знам. Нека вещите лица да дообяснят малко повече.

http://drag.bg/watch_video.php?v=WNMKRR8MRUHN

b_angelov
27-09-2013, 19:26
Добре, какво става, ако си карам мирно и кротко без:

- винетка;
- платена ГО;
- валиден технически преглед?

Очевидно освен ако нещо не съм сгазил лука, никога няма да разберат че нямам някое от трите. :roll:

ecotronic
27-09-2013, 20:15
Мисля, че съгласно израза "при съмнение за употреба на алкохол или наркотици" реално ще могат да спират и най-примерния водач.

Jivko7777
27-09-2013, 20:34
Добре, какво става, ако си карам мирно и кротко без:

- винетка;
- платена ГО;
- валиден технически преглед?

Очевидно освен ако нещо не съм сгазил лука, никога няма да разберат че нямам някое от трите. :roll:

А тези таблети които са им не са за красота, въвеждат ти номера и за секунда им изкарва тези три неща + всички твои нарушения и неплатени актове и фишове

---------- Post added at 20:34 ---------- Previous post was at 20:33 ----------


Мисля, че съгласно израза "при съмнение за употреба на алкохол или наркотици" реално ще могат да спират и най-примерния водач.

Да но после ще трябва да пишат на таблета защо съм спрян и ако няма нарушение явно лошо за тях, стегнацията е сериозна вече

ФЕРАРИСТ
27-09-2013, 21:01
На тоя етап това е малко въздух под налягане, няма кой да налага качествен контрол на проверяващите, реално погледнато може би веднага надали ще се промени нищо, всяка кука може да те спре и да ти каже "ми спрях те щото ми се видя неадекватен и мое да си пиян"......след като не си, за да си оправдае спирането ще ти намери някакъв кусур, а това не е трудно и или ще те глаби, или ще вземе някой лев и няма да те отрази че те е спирал.......
Може би по силен граждански контрол е нужен, и като почнат да пищят водачите че ги спират без причина и им губят времето ще има след време ефект.......

Добре, какво става, ако си карам мирно и кротко без:
- валиден технически преглед?

Принципно водача не е длъжен да носи документ да технически преглед, нито да има на джама лепенка за него.......

Orm
27-09-2013, 21:18
Полицая си е полицай , когато си поиска тогава ще те спре.....
От години не са ме спирали през деня без да съм нарушил нещо, а през нощта ако те спре и каже леко кривна и помислих че си пиян (както казва ферарист) за това те спрях , па ти ходи после се обяснявай и пиши жалби. Според мен нищо не се е променило ;)

А за граждански контрол хората отдавна ползват камери и имат право да снимат всеки един полицай който ги спре

dimitar_vd62
27-09-2013, 21:42
Честно казано досега не са ме спирали без причина.Спирали са ме за проверка за алкохол и за незапалени фарове.Дори не ме глобиха, прецени че не съм от тия с електромер на динамото или си пазят ламбите, помоли ме да ги пусна и ми пожела приятен път.Колко време да са ми загубили.Е днес трябваше да дам "предимство" на един чичко правещ ляв завой с джиесем на ушото.Е те такива реват че им отнемали времето.Затуй, така - http://www.youtube.com/watch?v=6d7lqeXnB8I

ecotronic
27-09-2013, 21:51
Това просто е поредното симулиране на някаква управленческа дейност.

Или казано по нашенски - местим си го в другия крачол.:)

Кайо
27-09-2013, 23:18
....па и кой може да кара без да кривне из тия кратери?

Drag0
27-09-2013, 23:20
Няколко пъти са ме спирали без никаква причина , но разговора протичаше така :
Добър ден, (представя се ) ... документи за проверка.
Давам му ги , поглежда ги точно за 10 секунди , връща ми ги и ми казва "приятен път"...

old alfist
28-09-2013, 00:04
Няколко пъти са ме спирали без никаква причина , но разговора протичаше така :
Добър ден, (представя се ) ... документи за проверка.
Давам му ги , поглежда ги точно за 10 секунди , връща ми ги и ми казва "приятен път"...
Всеки може би е имал такива случки, но веднъж преди години имах такава - насред пътя извън населено място, напречно спряла патрулка с включена сигнализация посред нощ.
Излязох и се равиках - изобщо не се сетиха да ме проверяват, а започнаха да се извиняват и ми казаха, че нещо съм се изнервил и, че те не са виновни за проблемите ми.

RUNNING WILD
28-09-2013, 00:06
не ми дреме дали ще ме спират не бързам за никъде,последната седмица ме спират 2 пъти,в квартала ми на излизане патрул на 7 мо/явно не познават колата карам я отдавна/ и преди 3 дена отивам до Токуда минавам покрай Лесотехническият надолу през сфетофара и след 200 метра от дясно палка да отбия,започва спор и ми обяснява че като светне жълто не се дава газ да мина а се спира?аз казвам няма как да знам кога ще свтне жълто защото няма брояч на сфетофара,той ми казва по новият закон от миналата година не сте го чели не можете да преминавате на жълто?а оди разбери?2 забраняващи сигнала?то като еврофутбол това 3 резултата 2 нефелни 1 печеливш.

Бобби
28-09-2013, 00:33
Нова наредба...глупости, може да се тълкува по сто начина, както и всеки закон в БГ.....:sleepy:
На седмица минавам 450-500км. градско....няма начин да не съм в нарушение......ама така съм се ошлайфал, за сега да чукна на дърво все се измъквам.....дори и на груповите проверки дет ги правят на резиденция Бояна....само камерите ме спъват...ама и за тях има лек...:smoke:

b_angelov
28-09-2013, 08:35
А тези таблети които са им не са за красота, въвеждат ти номера и за секунда им изкарва тези три неща + всички твои нарушения и неплатени актове и фишове

Това може да стане само ако ме следят от 1км. с бинокъл.

dilian alfa gtv
28-09-2013, 09:53
На тоя етап това е малко въздух под налягане, няма кой да налага качествен контрол на проверяващите, реално погледнато може би веднага надали ще се промени нищо, всяка кука може да те спре и да ти каже "ми спрях те щото ми се видя неадекватен и мое да си пиян"......след като не си, за да си оправдае спирането ще ти намери някакъв кусур, а това не е трудно и или ще те глаби, или ще вземе някой лев и няма да те отрази че те е спирал.......
Може би по силен граждански контрол е нужен, и като почнат да пищят водачите че ги спират без причина и им губят времето ще има след време ефект.......

Принципно водача не е длъжен да носи документ да технически преглед, нито да има на джама лепенка за него.......

Това в коя наредба го прочете колега.

RUNNING WILD
28-09-2013, 10:06
това с тия таблети е много стара идея от преди 15 години за крадени коли и нередовни водачи,цялата база данни се въвежда и се лепи една спирала на предното стъкло/задължително за всички мпс/ и четеца представлява един голям пласмасов тефтер с екранче и като насочи срещу тебе пуска лъч в движение и връща данните, система за електронно маркиране,беше разработка съвместно с МВР,така и не стана нищо,сега ще видиме какво ще измислят,според мене нощтно време ще си спират пак на общо основание.

Jivko7777
28-09-2013, 13:53
Това може да стане само ако ме следят от 1км. с бинокъл.

Ами не чакат те на адреса ти въобще не те гонят ако те няма там получаваш призовка

ecotronic
28-09-2013, 14:42
Ами не чакат те на адреса ти въобще не те гонят ако те няма там получаваш призовка

Щом не могат да боравят достатъчно бързо с таблета, за да преценят дали имат основание да те спрат, Защо просто не се заснема потока от коли на определено място и по късно (не в реално време) да бъдат правени справките за наличие на ГТП, ГО и пр. и респективно се разпращат и честитките. А процесът може и да се автоматизира с въвеждането на система за разпознаване на номерата.
Изобщо с тези разсъждения се отклоняваме от темата.

b_angelov
28-09-2013, 14:54
Мда, дори при слаб трафик, куките ще станат луди да вкарват един по един номерата на всяко преминало МПС.

RUNNING WILD
28-09-2013, 15:30
няма да вкарват непосилно е на тоя етап,трябва да има чипове по колите от който да се черпи информация и да са свързани с граждански,кат,нарушения,данъци,прегледи,винетки и тн,когато те спре при проверка може да въведе данните и да види какво се случва което значи че ще имат интернет и компютри по колите което на тоя етап не виждам кой ще плати да стане,абе кви таблети бе имат 5 литра бензин на смяна те газови уредби да им сложат първо после таблети,много е кофти за катаджите с това "видеонаблюдение" не може да те спира и да те щави тя те снима камерата и те избягват да са "заедно",резнаха ги и с паяците сложиха им 10 камери и щом се запали двигателя се включва камерата и седи включена 40 минути след изгасен двигател,мисля че ще се завират по тъмни квартални улички в близко бъдеще и ще седят по бензиностанциите малко по-редовно от сега.

Jivko7777
28-09-2013, 16:32
Щом не могат да боравят достатъчно бързо с таблета, за да преценят дали имат основание да те спрат, Защо просто не се заснема потока от коли на определено място и по късно (не в реално време) да бъдат правени справките за наличие на ГТП, ГО и пр. и респективно се разпращат и честитките. А процесът може и да се автоматизира с въвеждането на система за разпознаване на номерата.
Изобщо с тези разсъждения се отклоняваме от темата.

Е на изхода от София на Цариградско нали има такава камера която автоматично проверява :)

---------- Post added at 16:32 ---------- Previous post was at 16:31 ----------


Мда, дори при слаб трафик, куките ще станат луди да вкарват един по един номерата на всяко преминало МПС.

Не всички ест. а тези които биха спрели примерно днес спира 30 коли, еми 30 коли ги минава през таблета "съмнителните"

ФЕРАРИСТ
28-09-2013, 19:39
Тва с таблетите и електронния контрол не е трудно осъществимо, щом в Австрия да речем могат да засичат автоматично дали колата има винетка или не.......


Това в коя наредба го прочете колега.
За кое по точно питаш?????

Jivko7777
28-09-2013, 20:01
За кое по точно питаш?????

за прегледа те пита

ФЕРАРИСТ
28-09-2013, 20:52
за прегледа те пита
Ми не съм прочел че не се иска, просто прочетох какво се иска да се носи от водача и ГТП не е между тях......

Lqnkata
28-09-2013, 22:01
Ми не съм прочел че не се иска, просто прочетох какво се иска да се носи от водача и ГТП не е между тях......

Задължително е да имаш документ, с който да удостовериш, че имаш преминат годишен технически преглед ;)
А за цялата ситуация мога да изкажа своето мнение стоейки от другата страна, въпреки че ще е от без значение:
-Не ми се стои по 12 часа прав, да се карам с хората: Г-не Вие еди какво си...
А той: Ааа не бе бъркаш се...
-Не ми се чака по 10 мин да направя справка с дежурен за лице или МПС. Искам таблета да ми дава всичките данни необходими за работата ми. Компютърната ми грамотност е повече от достатъчна, не са ми нужни още двама, за да се справя.
-Едно ПТП отнема не по-малко от 1 час, "махането' на палка е напълно безсмислено. Водач трябва да се спира само с патрулен автомобил, заставайки зад него, на предният прозорец да записва камера, а на всеки от патрула полицай малък микрофон.
-Заплащането да е главно върху свършена работа, а не добавка от 30лв!
-Едно от най-важните промени трябва да са в отношението на хората един към друг. Аз съм на работа и искам да си я свърша, всякакви излишни разговори, пазарлъци и т.н. са напълно излишни. Спрян е водач, защото е в нарушение!
Има и мн др неща за промени, който не са измислени от вчера.

mordohy
28-09-2013, 22:12
Темата се занася в типично нашенски стил.
Още Богомил Бонев забрани на полицията да спира колите, без да са извършили нарушение и да не клечат в драките.
Както винаги, царят дава пъдарят не дава. На местно ниво тая заповед се бламира.
Задавате въпроси от сорта: ами ако съм без винетка, преглед.....
Хората карат и без книжки и ако ги спрат, първият им въпрос е: "Какво нарушение съм извършил, за да ме спирате?"
Ето тука е квинсистенцията на тоя проблем.
Точно това е презумпцията за невинност.
Не може да те спират, без да са уверени, че има нарушение.
Това е като да започнат да арестуват без причина, а пък после след сто оки бой да се съставят обвинения. Ясно е, че все нещо ще си сгрешил в тоя живот.
При нас се спира поголовно, защото така е най-евтино да се демонстрира дейност. Освен това и държавата ни е репресивна. Тя винаги и по всяко време ни демонстрира, как може да ни окошари за нищо.

Не забравяйте, че полицията в България не е в услуга на гражданите и под граждански контрол, а е репресивна институция

jorko
28-09-2013, 22:27
Задължително е да имаш документ, с който да удостовериш, че имаш преминат годишен технически преглед ;).Добре, обаче къде в нормативната уредба е упоменато точно това?

Doomguy
28-09-2013, 22:33
Най ме дразнят разни курвенски засади зад храстчета, хълмчета и навсякъде, където обичат да се крият родните полицаи. Преди два месеца, когато ми взеха талона се бяха паркирали на паркинг с цивилна кола без надписи до други автомобили и скочиха на пътя като зайци. Така щях да сгазя един на карулката пред изхода на Софийското околовръстно по посока магистрала Тракия. Ентусиазиран от нарушител, който кара в лявото платно се изстреля пред мен, като се дръпна назад в последния момент. За малко да го шибна с огледалото пустия му катаджия.

mordohy
28-09-2013, 23:00
Това с клечането по храстите няма да мине, до като катаджиите се пресират за количество актове на смяна. Ако не са актове, то ще са рушвети. Има цели управления уличени в корупция.
А нашите полицаи още не могат да разберат, че не са милиционери от времето на Вълко Червенков.
Спира ме симпатично момче, излизам и му подавам документите. Времето е лятно, а малката е заспала в столчето. Катъра имаше затъмнени задни стъкла, точно заради бебето.
-Е аз сега как да видя, какво има вътре- усмихва се дечко в униформа и ми става едно драго...
- Ами няма да видиш!- подемам го аз-Карам човек без паспорт.
Ухили се, защото човека без паспорт се събуди, но рече:
-Добре де, ние как да си вършим работата, като сте затъмнили стъклата и не виждаме какво има вътре?

Ето това дразни, Лянка!
То е като да питаш, защо си си сложил пердета на прозореца на къщата. Ами няма да ми гледате в колата бе! Може пък от зад да се чукат!
Такива са правилата!
Защо трябва да се погазват непрекъснато правата на гражданите, а полицията, която уж трябва да ги защитава, най-безсрамно да ги нарушава?!
Ето, отговори ми на тоя въпрос!

ФЕРАРИСТ
28-09-2013, 23:41
Задължително е да имаш документ, с който да удостовериш, че имаш преминат годишен технически преглед ;)
Малко наизуст пишеш неща който просто си мислиш че няма как да не са така, защото ти звучат абсурдно, не си проверил черно на бяло как стоят нещата, просто си мислиш че ГТП е чудовищно важен документ и няма как да не трябва да го носиш......
Ми да, ама не - ЗДвП ясно гласи:

Чл. 100. (1) (Предишен текст на чл. 100 - ДВ, бр. 6 от 2004 г.) Водачът на моторно превозно средство е длъжен да носи:
1. (доп. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) свидетелство за управление на моторно превозно средство от съответната категория и контролния талон към него;
2. (доп. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) свидетелство за регистрация на моторното превозно средство, което управлява и за тегленото от него ремарке;
3. (изм. - ДВ, бр. 103 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., доп. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) документ за сключена задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите за моторното превозно средство, което управлява и за тегленото от него ремарке;
4. (изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г., изм. - ДВ, бр. 93 от 2009 г., в сила от 25.12.2009 г.) превозните документи, определени от министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията;
5. (нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) при напускане на територията на страната - валиден международен сертификат за "Гражданска отговорност" на автомобилистите за чужбина - "Зелена карта".
(2) (Нова - ДВ, бр. 6 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г., изм. - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) Водачът на моторно пътно превозно средство е длъжен да залепи валиден винетен стикер за платена винетна такса съгласно чл. 10, ал. 1, т. 1 от Закона за пътищата в долния десен ъгъл на предното стъкло на моторното пътно превозно средство при движение по републиканските пътища и да премахва незабавно винетния стикер след изтичането на неговата валидност.
(3) (Нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Водачът на моторно превозно средство, което не е било спряно от движение, е длъжен да залепи в долния ляв ъгъл на предното стъкло на моторното превозно средство валиден стикер на знак за сключена задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите и да носи контролен талон към знака. Когато моторното превозно средство технологично не разполага с предно стъкло и е невъзможно стикерът на знака да бъде залепен на указаното място, същият стикер на знака се залепва на застрахователната полица, която се носи от водача на моторно превозно средство, и при проверка се представя заедно с контролния талон.
Някъде да виждаш знак или изискване да представяш или носиш ГТП - не виждаш......
Единствено е упоменато в друг член че МПС-тата минават периодично тех. преглед и дотам - никъде не пише че си ЗАДЪЛЖЕН да го носиш........тъпо е, но е факт.......и това по презумпция не те задължава да доказваш че си минал ГТП.......в закона има красива дупка в това отношение.......ако се разтърсиш из нета има доста съдебни решения който отменят наказания за неносене на документ за ГТП.....

Alexanderbb
29-09-2013, 11:28
Последния път случката беше следната. Размахва се палката по обяд на пътя между Младост и Горубляне. Там който е минавал знае че е право като конец. Та спираме ние и "служителя на закона" почва : Спрях ви защото мислех че сте без колани ама сега виждам че сте си ги сложили. Но понеже така и така сте спрели дайте си документите. Обаче норвежката шофьорска книжка бързо му охлади ентусиазма.

Jivko7777
29-09-2013, 13:24
Последния път случката беше следната. Размахва се палката по обяд на пътя между Младост и Горубляне. Там който е минавал знае че е право като конец. Та спираме ние и "служителя на закона" почва : Спрях ви защото мислех че сте без колани ама сега виждам че сте си ги сложили. Но понеже така и така сте спрели дайте си документите. Обаче норвежката шофьорска книжка бързо му охлади ентусиазма.

Как :)

Alexanderbb
29-09-2013, 13:39
Как :)

Мисля че със същия успех брат ми можеше да му даде и карта за библиотека. Повъртя я в ръце с умен поглед и му я върна. Ичевидно норвежкия не му беше сила :-)

etrovskii
29-09-2013, 16:13
Последния път случката беше следната. Размахва се палката по обяд на пътя между Младост и Горубляне. Там който е минавал знае че е право като конец. Та спираме ние и "служителя на закона" почва : Спрях ви защото мислех че сте без колани ама сега виждам че сте си ги сложили. Но понеже така и така сте спрели дайте си документите. Обаче норвежката шофьорска книжка бързо му охлади ентусиазма.
Първо полицай никога няма да ти кажи че те е спрял заради това че му се е првидяло че си без колан,и второ ако си с такава чужда книжка 100 процента ще те провери,и трето ама много много лъжеш:cheers:и като му се охладил ентосиазма да не ти врътна случайно нещо под кръста а

Mind_Control
29-09-2013, 16:31
Малко наизуст пишеш неща който просто си мислиш че няма как да не са така, защото ти звучат абсурдно, не си проверил черно на бяло как стоят нещата, просто си мислиш че ГТП е чудовищно важен документ и няма как да не трябва да го носиш......


Май, май и ти не си си проверил нещата:

4. (изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г., изм. - ДВ, бр. 93 от 2009 г., в сила от 25.12.2009 г.) превозните документи, определени от министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията;

Точно тук попада и техническият преглед.

ФЕРАРИСТ
29-09-2013, 19:18
Май, май и ти не си си проверил нещата:

4. (изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г., изм. - ДВ, бр. 93 от 2009 г., в сила от 25.12.2009 г.) превозните документи, определени от министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията;

Точно тук попада и техническият преглед.
Напротив, много добре съм проверил нещата.....
ПРЕВОЗНИ ДОКУМЕНТИ - ПРЕВОЗ......касаещи нещо което се превозва, и за тях тоя министър е определил че се изискват ПРЕВОЗНИ документи - дърва, храни, месо, горива, опасни и инертни материали, химия, придружаващите ги пътни листове, маршрути и прочее.......понеже тия превозни документи са доста и не върви да са описани в 20 - 30 точки или алинеи, са поставени под общия знаменател превозни документи.......и не касаят ГТП......
Ако не вярваш на мене, виж например едно съдебно решение, ако искаш да видиш още, напиши например "нарушение по чл 100, ал 4" в Г и ще ти излязат няколко подобни съдебни решения......
http://www.rs-sredec.org/CMS_ADM/images.../NAHD%20131%202011.doc

dimitar_vd62
29-09-2013, 19:53
Значи, минавам си ГТП, служителят ми маха старата уепенка и лепи новата.Дават ми документ за минал ГТП и ми казват, че е добре да го нося със себе си.Пъхам го в жабката на колата или го мушвам в джоба на сенника.Де е проблема дори и да ми го поискат.

От 27 години съм шофьор, активен, и никога до сега не са ме спирали ей така.Винаги е имало причина.Какъв е смисъла от камерите ако трябва да знаем къде са, пък и дали работят.Дали са се скрили в храстите и те целят с радар или са в цивилна кола, работа на катаджиите е да следят за спазването на закона,а наше задължение е да го спазваме.То по тая логика и крадците ще недоволстват че са ги изненадали на "работното " им място.

ivan dimitrov
29-09-2013, 20:09
---

mordohy
29-09-2013, 21:24
Мисля че със същия успех брат ми можеше да му даде и карта за библиотека. Повъртя я в ръце с умен поглед и му я върна. Ичевидно норвежкия не му беше сила :-)

Не бъди толкова сигурен! Книжката, за да е валидна у нас, трябва да е поне още на френски или английски. Освен това, категориите си личат съвсем просто. Ако това не е така, може много лесно да конфискува книжката и да му състави един хубав акт с всичките последици от това.


.То по тая логика и крадците ще недоволстват че са ги изненадали на "работното " им място.

Ами просто каза една истина, дето на теб не ти се вярва.
А виж как стоят нещата:
Слагаш си камера да ти охранява колата, ама ако няма табелка, че има видео-наблюдение, апаша, който ти краде колата после може да претендира, че си му нарушил правата и не само да му отпадне обвинението, но и да те съди.
Спипваш го да краде в къщата ти и вместо да го застреляш на място, закона изисква да прецениш силата на въздействието, което ще му окажеш. да не си превишиш правата.
Тоест да си сложиш динамо-метричен ключ и с него да го налагаш по главата.....

Искаш ли още простотии:Silent:

dimitar_vd62
29-09-2013, 21:29
Не бъди толкова сигурен! Книжката, за да е валидна у нас, трябва да е поне още на френски или английски. Освен това, категориите си личат съвсем просто. Ако това не е така, може много лесно да конфискува книжката и да му състави един хубав акт с всичките последици от това.



Ами просто каза една истина, дето на теб не ти се вярва.
А виж как стоят нещата:
Слагаш си камера да ти охранява колата, ама ако няма табелка, че има видео-наблюдение, апаша, който ти краде колата после може да претендира, че си му нарушил правата и не само да му отпадне обвинението, но и да те съди.
Спипваш го да краде в къщата ти и вместо да го застреляш на място, закона изисква да прецениш силата на въздействието, което ще му окажеш. да не си превишиш правата.
Тоест да си сложиш динамо-метричен ключ и с него да го налагаш по главата.....

Искаш ли още простотии:Silent:

Абе опита се да избяга през прозореца ама забрави че е на шестия етаж.

ФЕРАРИСТ
29-09-2013, 22:52
.Де е проблема дори и да ми го поискат..
Проблема е там че закона е скапано написан точно поради такива важни пропуски, съответно се прилага още по скапано и избирателно........не съществува ефективен и качествен начин за контролиране на проверяващите, и това им дава възможноста да бъдат субективни колкото си искат......
Принципно не е проблем да ти поискат и акт за раждане, само че ГТП е уж важен документ, и все си мисля че както не е проблем да се носи, така и да се напише със 2-3 думи че той ТРЯБВА да се носи......ГО, СУМПС, винетка се споменават, а това не.......и щом различни съдилища в БГ определят с решения че ГТП не е бил изискуем и задължителен за представяне по време на проверката, значи в закона няма тълкувание, а безспорно определение.......
Което значи че тая практика на КАТ е ощетила доста народ, щото аз досега не съм видял проверяващ дето да го знае това......а щом контролиращата институция не може да прилага закона(и не го познава), то това автоматично дава "косвеното" право на контролирания обект да се спасява както може.......

Alexanderbb
30-09-2013, 09:51
[QUOTE=mordohy;1254376]Не бъди толкова сигурен! Книжката, за да е валидна у нас, трябва да е поне още на френски или английски. Освен това, категориите си личат съвсем просто. Ако това не е така, може много лесно да конфискува книжката и да му състави един хубав акт с всичките последици от това.



Няма да влизам в темата колко езиково грамотни са патрулите на охранителна полиция. А конфискуването на валиден документ от друга страна (която уточнявам не е България и си защитава гражданите) и писането на акт ( не известно за какво), е по-скоро проблем за самия пишещ акта

ФЕРАРИСТ
30-09-2013, 12:09
Чужда книжка от ЕС или Швейцария за да няма проблеми, трябва да има легализиран превод, за това на какъв език е в закона не се споменава нищо....И принципно малко хора дори и по висшите етажи на КАТ са запознати как се процедира с задържане на документ собственост на друга държава.......особенно ако случая не е упоменат изришно в ЗДвП и е нужно някакво тълкувание.....

Lqnkata
30-09-2013, 22:13
За да не се хващаме дума за дума, ще обобщя накратко:
Манталитета няма да ни се промени от носенето или не носенето на валиден стикер за ГТП.
И три вида СУПСТа от различни държави да изкараш, компетентен служител ще се справи без да го затрудниш особено (единствено му увеличаваш 'писането')
В крайна сметка съм разбрал едно:
Човек какъвто е не може да го скрие или промени!
Мн смешници станаха униформени за да им се повдигне поне малко самочувствието, но уви някой се усетиха др не разбраха, че си останаха мишки. Така и от другата страна (ако изобщо се делим на страни) тънки сметки и минавания между капките, ще се опитват всички, които мислят че това ще ги оправи. Не става така :/ Ако си насочим силите и времето в развиване на самите нас, няма да ни остава време за мишкуване и въпросът "дали ще ме хванат че съм пил" няма и да ни се налага да си го задаваме, примерно ;)

ecotronic
30-09-2013, 22:28
За да не се хващаме дума за дума, ще обобщя накратко:
Манталитета няма да ни се промени от носенето или не носенето на валиден стикер за ГТП.
И три вида СУПСТа от различни държави да изкараш, компетентен служител ще се справи без да го затрудниш особено (единствено му увеличаваш 'писането')
В крайна сметка съм разбрал едно:
Човек какъвто е не може да го скрие или промени!
Мн смешници станаха униформени за да им се повдигне поне малко самочувствието, но уви някой се усетиха др не разбраха, че си останаха мишки. Така и от другата страна (ако изобщо се делим на страни) тънки сметки и минавания между капките, ще се опитват всички, които мислят че това ще ги оправи. Не става така :/ Ако си насочим силите и времето в развиване на самите нас, няма да ни остава време за мишкуване и въпросът "дали ще ме хванат че съм пил" няма и да ни се налага да си го задаваме, примерно ;)

Тук не става въпрос за мишкуване. Може и да има мишки, но вярвам, че повечето колеги не са такива.
Самата дискусия по темата показва, че хората искат да са наясно със закона. А както стана видно в него има много глупави пропуски, които като че ли са нарочно направени.
Като говорим за двете страни на барикадата, редно е да кажем как стоят нещата:
Стои патрул в центъра на града и чака някой да мине на жълто, за да го хване за канарче. Като че кой-знае какво може да се случи.
От друга страна спират да работят светофарите на възлово кръстовище и няма кой да застане да регулира движението.

Това, уважаеми г-н полицай насажда у редовия водач усещането, че КАТ съществува не за да ни помага а за да пълни хазната.

И когато това даден водач го наблюдава в продължение на повече от 30 години, омразата най-закономерния резултат.

lordliness
30-09-2013, 23:12
Винаги ме спират без причина, ей така за проверка, после чао, лека работа, приятен път и това е. Дори по едно време ме пишеха в някакви тетрадки, че са ме проверили.

lordliness
01-10-2013, 00:13
http://plovdivnews.net/index.php?option=com_content&view=article&id=38392%3A38392&catid=46%3Ablue-lamp&Itemid=27