PDA

View Full Version : Колко струва да си сложиш парно на дърва.



nicola 59
29-09-2013, 12:55
Здравейте колеги предстои ми догодина да си сложа парно на дърва с котел в избата,и искам да проуча нещата,а именно колко пари трее да се приготвят.Става дума за чисто нов Апартамент от тухла,и 110 квадратни метра.Искам парното да е добро и надеждно,а не боклук,ма не и от супер марка,кадето ще струва повече от апартамента.
Споделете опит.

Mind_Control
29-09-2013, 16:38
Здравейте колеги предстои ми догодина да си сложа парно на дърва с котел в избата,и искам да проуча нещата,а именно колко пари трее да се приготвят.Става дума за чисто нов Апартамент от тухла,и 110 квадратни метра.Искам парното да е добро и надеждно,а не боклук,ма не и от супер марка,кадето ще струва повече от апартамента.
Споделете опит.

Между 5000 и 10000 лв.

nicola 59
29-09-2013, 17:27
Между 5000 и 10000 лв.

Това ми е ясно ,ма ако може малко по конкретна информация ще бъда благодарен.

Цена на добър котел,цени на радиатори,тръби,цени горе долу за поставяне.

Имам предвид някои колега кадето го е правил скоро,и е наясно с добри марки,и изгодни,цени.

Бобби
29-09-2013, 17:35
Само на дърва ли ще е горивото....?.....според мен вземи по многофункционално решение...
Преди няколко години правих на вилата.....обаче с камина с водна риза...на същата квадратура....три радиатора, една лира за банята + серпентина за бойлера...помпа търъби ,камина и труда ми излезна 2500лв.....цените не са скочили кой знае...колко....
отоплява се много добре + топла вода...ама камината си лапа дърва и е хамалогия.....е естествено се наслаждаваш на оганя....
Има и евтини и скъпи варианти.....както каза колегата по нагоре....може да стигнеш и до 10 бона със всичките му екстри на евро пелети ....управление с температурни датчици....и други екстри,като труда за подръжка ще ти е минимален...
Проучи нещата и се спри на това дет ти изнася.....варианти, колкото си щеш.....от начало едни са евтини,но след това излизат скъпо и трудоемко, за разлика от скъпата първоначалнио инвестиция.....която след време си казваш, че си заслужава...

ecotronic
29-09-2013, 17:42
Здравейте колеги предстои ми догодина да си сложа парно на дърва с котел в избата,и искам да проуча нещата,а именно колко пари трее да се приготвят.Става дума за чисто нов Апартамент от тухла,и 110 квадратни метра.Искам парното да е добро и надеждно,а не боклук,ма не и от супер марка,кадето ще струва повече от апартамента.
Споделете опит.

Ако мислиш да слагаш котле на твърдо гориво в избата, по-добре мисли за въглища. С дърва ще ти излезе по-скъпо и по-трудоемко.
Отопление на дърва има смисъл ако ползваш камина.

Linkestis
29-09-2013, 17:54
Аз съм на дърва и хамалогията е страшна.
Камината струваше преди 8 години 2900лв. като е доста голяма на киловати.Съответно цепениците излизат цели през комина :) Останалато както го намериш и кой ще ти го прави.200кв. къща с труд от мен и хубава отстъпка за материали около 6000лв.Отоплявам се перфектно.
Любо,за хамалогията съм съгласен,но с дърва е най-евтино.
Сега съжалявам че не сложил котле.Преимуществата са много.
За котле истината е дървени въглища с кюмур.Другото е мижем да те лажем.

ecotronic
29-09-2013, 18:10
Аз съм на дърва и хамалогията е страшна.
Камината струваше преди 8 години 2900лв. като е доста голяма на киловати.Съответно цепениците излизат цели през комина :) Останалато както го намериш и кой ще ти го прави.200кв. къща с труд от мен и хубава отстъпка за материали около 6000лв.Отоплявам се перфектно.
Любо,за хамалогията съм съгласен,но с дърва е най-евтино.
Сега съжалявам че не сложил котле.Преимуществата са много.
За котле истината е дървени въглища с кюмур.Другото е мижем да те лажем.

Вероятно си прав за цените, защото имаш преки наблюдения да разлика от мен.
И все пак зависи - какви дърва и какви въглища.

Ето едно полезно сравнение:

http://otoplenie.info-mix.info/tv-gorivo-0.htm

morfius
29-09-2013, 18:17
Система с котел на пелети (пресовани отпадъци от дървообработка) / костилки с автоматично подаване и регулация на изгарянето и бойлер със серпентина ти е най-добрата оферта.
Точно колко струва мога да питам човека който си я е направил у тях (и с това се и занимават във фирмата му).
Предимството е, че насипваш на 2 - 4 дни в един варел или кутия дребните парченца, настройваш си температура и го оставяш да се оправя само, почти не остава за изгрибане и не му слугуваш 2-6 пъти на ден.

ecotronic
29-09-2013, 18:32
Система с котел на пелети (пресовани отпадъци от дървообработка) / костилки с автоматично подаване и регулация на изгарянето и бойлер със серпентина ти е най-добрата оферта.
Точно колко струва мога да питам човека който си я е направил у тях (и с това се и занимават във фирмата му).
Предимството е, че насипваш на 2 - 4 дни в един варел или кутия дребните парченца, настройваш си температура и го оставяш да се оправя само, почти не остава за изгрибане и не му слугуваш 2-6 пъти на ден.

Първоначалната инвестиция е по-голяма поради цената на котлето. За лесно и чисто - 100% вярно. Ценово не знам как се ситуира този способ на отопление, но със сигурност когато стане по-масов, вероятно и цената ще падне още.

Много хора основателно считат, че пелетите са бъдещето на отоплението, поради това, че така е възможно иначе непотребна био-маса да влезе в употреба.

morfius
29-09-2013, 18:36
Първоначалната инвестиция е по-голяма поради цената на котлето. За лесно и чисто - 100% вярно. Ценово не знам как се ситуира този способ на отопление, но със сигурност когато стане по-масов, вероятно и цената ще падне още.

Много хора основателно считат, че пелетите са бъдещето на отоплението, поради това, че така е възможно иначе непотребна био-маса да влезе в употреба.

О да, все пак си говорим за автоматизирана система, горелка за високотемпературно изгаряне и температурно управление (когато загрее гасне, количеството изразходвано гориво зависи от температурната разлика и т.н.).
Но като сметнеш, че не хамалуваш и не хвърляш излишъка навън/не се будиш на студено, цената като цяло се оказва доста примамлива.
Като се прибера в София ще питам собственика колко би струвала цяла нова система от А до Я (колегата да каже колко стаи и обем на стаите няма да е лошо).

nicola 59
29-09-2013, 22:05
Аз искам котел на пиролиза ,доколкото знам работи с дърва и горят много бавно,а може да му слагаш и въглища.Пелети не искам и да чуя понеже тук в италия бях на пелети ,ма дървата са си дърва ,купуваш ги от циганите,пращаш някои пияница да ти краде дърва,ходиш с джип и си ги крадеш от балкана сам,и много други технологии за набавянето им.А пелети само от магазина

Та ако някои колега ме светне за добро котле на пиролиза и на свястна цена ще бъда много глагодарен,вие ще кажете виж в нета,ма там е само лъжа аз искам да чуя някои които го е пробвал.То е все едно да търсиш носачи за 156 в нета има един милион,ма друго си е някои да те светне кое е добро и кое не .

---------- Post added at 21:05 ---------- Previous post was at 21:01 ----------

110 квадрата е две спални хол и кухня лира за банята боилер за къпане после и за добри радиатори трее малко инфо просто трее да взема решение и ако е нужно да почна още от сега да набавям части ,понеже лятото ще имам един месец и трее деиствам бързо.

Mind_Control
29-09-2013, 22:21
Пелетите не са бъдещето, защото няма толкова дървен отпадък. Ако всички минат на пелети в един момент ще се окаже, че е по- евтино нафта да гориш. Ама това няма значение де.

Кажи си бюджета, за да не ти предлагаме от москвич до ферари. Иначе ти казах "кола" разбирай цялата система, може да си купиш от 5000 до 10000 лв (нали щото каза, че искаш качество). Ако не държиш толкова на качеството с евтини материали и котел можем да започнем от 3500 лв грубо без да спестяваме от сигурността.

nicola 59
29-09-2013, 22:32
Пелетите не са бъдещето, защото няма толкова дървен отпадък. Ако всички минат на пелети в един момент ще се окаже, че е по- евтино нафта да гориш. Ама това няма значение де.

Кажи си бюджета, за да не ти предлагаме от москвич до ферари. Иначе ти казах "кола" разбирай цялата система, може да си купиш от 5000 до 10000 лв (нали щото каза, че искаш качество). Ако не държиш толкова на качеството с евтини материали и котел можем да започнем от 3500 лв грубо без да спестяваме от сигурността.

Тръбите трее са добри понеже искам да ги зазидам напълно и на всякъде ,и не утре да трее разбивам пода или стените.Радиаторите средна хубост не боклуци ма не и ферари ,нещо от рода на 530 д бмв и котлето трее да е 530 ката на котлите ,абе искам нещо като 530 ката на парното.Бюджет нямам определен ма около 5000 лева е добре ма ако може за 4000 същото качество още по добре,ма и 6000 да трее пак ще играя.Просто нямам елементарна представа колко излиза едно грамотно парно,ма не да е ферари,парно 530 д това ми трее.

Linkestis
29-09-2013, 22:34
....Ако не държиш толкова на качеството с евтини материали и котел можем да започнем от 3500 лв грубо без да спестяваме от сигурността.

Е айде сега,малко преиграваш.

Mind_Control
29-09-2013, 22:46
Тръбите трее са добри понеже искам да ги зазидам напълно и на всякъде ,и не утре да трее разбивам пода или стените.Радиаторите средна хубост не боклуци ма не и ферари ,нещо от рода на 530 д бмв и котлето трее да е 530 ката на котлите ,абе искам нещо като 530 ката на парното.Бюджет нямам определен ма около 5000 лева е добре ма ако може за 4000 същото качество още по добре,ма и 6000 да трее пак ще играя.Просто нямам елементарна представа колко излиза едно грамотно парно,ма не да е ферари,парно 530 д това ми трее.

Ами с този бюджет мисля, че може да си вземеш котел Бош и хубави тръби. Радиаторите са ти към 55 ребра, което са ти към 930 лв. Ето ти хубав котел за 1500 лв. Bosch Solid 2000 B SFU 16 HNS. 150 метра хубава тръба + гофре- 450 лв. помпа 250 лв. колектор и разпределител + кутия- 250 лв. Датчици, арматура, ала бала- 400 лв. и може би 500 лв труд. Всичко ти стъпва на 4300 лв.

Аз лично вместо радиатори бих си сложил подово, но цената ще ти скочи поне едно 1500 лв, ама и труда по полагането му си е по- скъп. После замазки на пода, а бе сложно. Но комфорът е несравним.

gigi
29-09-2013, 22:58
Горе долу са така нещата. Този котел обаче не е пиролизен. Пиролизния на Бош най малкия е 26кв и е около 3000лв. Труда ще е повечко. И ще трябва още една помпа или трипътен за малкия кръг, около 150-200лв. Помисли за бойлер със серпентина. И ако имаш възможност в хола подово.

Mind_Control
29-09-2013, 23:01
Горе долу са така нещата. Този котел обаче не е пиролизен. Пиролизния на Бош най малкия е 26кв и е около 3000лв. Труда ще е повечко. И ще трябва още една помпа или трипътен за малкия кръг, около 150-200лв. Помисли за бойлер със серпентина. И ако имаш възможност в хола подово.

Моля те само не му препоръчвай котел 26 Квт. че после ще плаче от висок разход... Загубте му зимата са макс. 13 квт., а котелът е като колата- голямата мощност си харчи, без значение дали караш с 50 или 100 км/ч.

nicola 59
29-09-2013, 23:15
Ами с този бюджет мисля, че може да си вземеш котел Бош и хубави тръби. Радиаторите са ти към 55 ребра, което са ти към 930 лв. Ето ти хубав котел за 1500 лв. Bosch Solid 2000 B SFU 16 HNS. 150 метра хубава тръба + гофре- 450 лв. помпа 250 лв. колектор и разпределител + кутия- 250 лв. Датчици, арматура, ала бала- 400 лв. и може би 500 лв труд. Всичко ти стъпва на 4300 лв.

Щом е така значи за около 5000 или 5500 лева макс съм с много добро парно

Аз лично вместо радиатори бих си сложил подово, но цената ще ти скочи поне едно 1500 лв, ама и труда по полагането му си е по- скъп. После замазки на пода, а бе сложно. Но комфорът е несравним.

Значи аз апартамента го купих сега и е чисто нов няма врати ,няма и замаска на пода ,само е измазан ,ма не е шпаклован,та ако ми поясните за подовото верно ще съм ви признателен.


Горе долу са така нещата. Този котел обаче не е пиролизен. Пиролизния на Бош най малкия е 26кв и е около 3000лв. Труда ще е повечко. И ще трябва още една помпа или трипътен за малкия кръг, около 150-200лв. Помисли за бойлер със серпентина. И ако имаш възможност в хола подово.

Пиролизен е по добре ми казаха и ще се придържам към него макар и да е по скъп.


Моля те само не му препоръчвай котел 26 Квт. че после ще плаче от висок разход... Загубте му зимата са макс. 13 квт., а котелът е като колата- голямата мощност си харчи, без значение дали караш с 50 или 100 км/ч.

А колко е нормалния котел в киловати за този апартамент.

Mind_Control
30-09-2013, 00:49
Нещо 15-16 кВт ще ти е достатъчно.. Ама гледай долната граница по- скоро да е възможно най- ниска. Защото обичайно ще ти трябват 5-6 кВт.

Ако решиш да слагаш подово си има тънкости. Разгледай сайта на Uponor. Това са тръби. Ако ще правиш подово ти препоръчвам да е с такива.

RUNNING WILD
30-09-2013, 08:41
не само дърва,гориш ако щеш и кочани от царевица а черупки от орехи е класика зависи къде живееш де от гума на кола и стари маркучи,преди 10 години се заговорих с един човек каза е е производител на пресовани въглища от...маслобоини за кюспе от слънчогледови семки брикети,каза че горят убиствено с голямо капеде,та варианти много.

code
30-09-2013, 10:30
Преди 8-9години си направих парно на 5 стаи (в едната камината) за 1200лв с една дрелка от Метро за 18лв без ДДС.:) Отне ми 2 дни абсолютно сам. Още работи. Тръбите минават по стените, та не е много издържано, но тя цялата къща (на бабите) е за ремонт, та тогава го направих така. Това може да послужи за абсолютният работещ минимум. :)

Mind_Control
30-09-2013, 10:34
Преди 8-9години си направих парно на 5 стаи (в едната камината) за 1200лв с една дрелка от Метро за 18лв без ДДС.:) Отне ми 2 дни абсолютно сам. Още работи. Тръбите минават по стените, та не е много издържано, но тя цялата къща (на бабите) е за ремонт, та тогава го направих така. Това може да послужи за абсолютният работещ минимум. :)

Е, принципно може по едно огнище в стаята и да се грее :) както правят циганите. Ще му струва няколко речни камъка и това е.

code
30-09-2013, 10:39
Е, принципно може по едно огнище в стаята и да се грее :) както правят циганите. Ще му струва няколко речни камъка и това е.

Камина от магазина с 4 радиатора от магазина, помпи, ЮПС-и, разш. съд и т.н. всичко ново - не виждам какво общо има с малоумния ти пример. ;)

gigi
30-09-2013, 10:40
Моля те само не му препоръчвай котел 26 Квт. че после ще плаче от висок разход... Загубте му зимата са макс. 13 квт., а котелът е като колата- голямата мощност си харчи, без значение дали караш с 50 или 100 км/ч.

Да виждаш да му препоръчвам 26??? Казвам че на Бош най малкия пиролизен е толкова. Но ако сметнем то за отоплението ще са необходими 15-16кв като височината е слагам 2.6м. Ако се сложи обаче бойлер който е поне 150л то серпентината варира според производителя от 8 до 12кв.
Та с бойле,р 26кв котел ще е добре. А с котел на пелети съм тествал и разликата за един сезон между 16кв и 24кв, първата година нямаше бойлер, е тамън 400кг. или 150лв. Тока за бойлера е с пъти повече. А с дърва е и по евтино от пелети. Затова най добре, да си викне хора на оглед, да се сметне всичко както му е реда. Грубо според мен за около 6000лв може да стане 530-ка системата.

stelt
30-09-2013, 10:55
Е, принципно може по едно огнище в стаята и да се грее :) както правят циганите. Ще му струва няколко речни камъка и това е.

Като стана въпрос за огнище...

Mind_Control
30-09-2013, 10:59
Да виждаш да му препоръчвам 26??? Казвам че на Бош най малкия пиролизен е толкова. Но ако сметнем то за отоплението ще са необходими 15-16кв като височината е слагам 2.6м. Ако се сложи обаче бойлер който е поне 150л то серпентината варира според производителя от 8 до 12кв.
Та с бойле,р 26кв котел ще е добре. А с котел на пелети съм тествал и разликата за един сезон между 16кв и 24кв, първата година нямаше бойлер, е тамън 400кг. или 150лв. Тока за бойлера е с пъти повече. А с дърва е и по евтино от пелети. Затова най добре, да си викне хора на оглед, да се сметне всичко както му е реда. Грубо според мен за около 6000лв може да стане 530-ка системата.

Определено трябва да си викне хора. Тука само насоки му даваме за размисъл. Но честно казано за апартамент ми се струва безумие да слагаш котел на твърдо гориво, който да седи в мазето. Това ще са едни разходки, освен това незнам къде ще се съхраняват дървата. По- добре метан в бутилки и газов котел.

vaklinator
30-09-2013, 11:33
Колеги, апартамента за който говорим е НОВ. Това ме навежда на мисълта, че е изпълнен по всички критерии за енергийна ефективност /топлоизолация, дограми и т.н/ . От това следва, че едва ли има нужда от повече от 10-12 киловата, за да се чувства комфортно през най-студените зимни месеци. Според статистиката - това са между 18-22 дни, през които температурите може да паднат под -14-16 градуса през ноща.
Също така е и много важно и изложението на жилището, етаж, разположение в сградата имам предвид изцяло външен ли е апартамента или е среден и т.н. Та с оглед тези предположение може да се окаже, че дори и 6-7 киловата ще са предостатъчни.
Прави сте, че трябва да се прецени от специалист - с оглед на място.

old alfist
30-09-2013, 12:10
Колеги, апартамента за който говорим е НОВ. Това ме навежда на мисълта, че е изпълнен по всички критерии за енергийна ефективност /топлоизолация, дограми и т.н/ . От това следва, че едва ли има нужда от повече от 10-12 киловата, за да се чувства комфортно през най-студените зимни месеци. Според статистиката - това са между 18-22 дни, през които температурите може да паднат под -14-16 градуса през ноща.
Също така е и много важно и изложението на жилището, етаж, разположение в сградата имам предвид изцяло външен ли е апартамента или е среден и т.н. Та с оглед тези предположение може да се окаже, че дори и 6-7 киловата ще са предостатъчни.
Прави сте, че трябва да се прецени от специалист - с оглед на място.
Точно така.

Ако имаш 1 кило брашно - дай го на майстор, да ти омеси хляб, но може да се перифразира - ако имаш 5лв. - дай ги на специалист, да ти даде акъл.
Парите дадени за съвет от специалист не са хвърлени на вятъра - те могат да спестят много средства и нерви, както да осигурят комфорт.
Все пак това е една дългосрочна инвестиция и мнението на разни велики майстори е от спомагателен характер и не бива да бъде като база за вземане на основни решения.

Mind_Control
30-09-2013, 12:21
Точно така.

Ако имаш 1 кило брашно - дай го на майстор, да ти омеси хляб, но може да се перифразира - ако имаш 5лв. - дай ги на специалист, да ти даде акъл.
Парите дадени за съвет от специалист не са хвърлени на вятъра - те могат да спестят много средства и нерви, както да осигурят комфорт.
Все пак това е една дългосрочна инвестиция и мнението на разни велики майстори е от спомагателен характер и не бива да бъде като база за вземане на основни решения.

200-300 лв. струва един проект, където всичко ще е изчислено точно. По принцип за един апартамент няма нужда от проект за диаметъра на тръбите например, но със сигурност бих се посъветвал с проектант за различните варианти и отностно котелът и схемата му на връзване.

Ако майсторът ти върже комина не според предписанията на производителя, за да спести 5 лв. за коляно например, това със сигурност ще ти докара висок разход и неефективност на системата.

Помпата е хубаво да се върже на връщатата тръба, за да не е подложена на по- екстремните условия в подаващата тръба. Това ще удължи живота. Също ще ти трябват термовентили на радиаторите, като трябва да оставиш един радиатор без термовентил и постоянно отворен. Това се прави в случай, че в останалите помещения се достигне желаната температура и термовентилите затворят. Винаги трябва да има един отворен от където да се върти водата, за да не прегрее системата.

old alfist
30-09-2013, 13:06
Ако се прави проект, което е най-разумното решение и диаметъра на тръбите ще се даде - понякога той е променлив по цялата дължина, и брой на ребра, изобщо спесификация на всички материали, и какво ли не още. Майсторите ще го видоизменят, но така ще има предварителна представа за всичко.

nicola 59
30-09-2013, 15:48
Благодаря ви колеги ,на всички отзовали се на питането ,всички сте прави ,значи апартамента е нов има алуминиева дограма нова, изолиран,и там както казват саниран,избата ми е под самия апартамент под хола,и под една от спалните,аз затова искам котел в избата понеже се намира на 2 метра от апартамента,и аз в избата никога нямам нищо,та там ще седят и дървата,на топло до котела,да са сухи.Питам понеже просто искам да знам ориентировъчно ,колко пари трее ,сега 1000 лева в повече не са от значение,ма понеже чета ,че голяма част от компонентите за парното от горе долу добро качество ,са италиянски,а аз живея от 12 години в Италия мога да си набавя нещо от тука.Просто сондирам мнение понеже утре може да ми падне тука котле или радиатори,и искам да знам какви характеристики трее да имат и горе долу какви пари мога да дам.Аз задължително ще наема професионалисти лятото да го направят,ма и те не трее да ме бръснат без сапун,понеже аз благодарение на вашето инфо няма да съм бос по темата.Благодаря на всички момчета които се отзоваха на моето питане,понеже поне една тема в този форум се разви професионално.Препоръки за фирми на територията на Видин също ще са ми от полза.

Ladjov
30-09-2013, 17:50
Щом не искаш пелети бих ти препоръчал котлите ОРОР серия Н почват от 12 киловата .Предназначени са за апартаментно ползване т.е. не е задължително да имаш котелно . Имат вграден бункер и 2 клапи за въздух в зависимост от използваното гориво . Също и много лесно обслужване благодарение предно тласкащата скара .
Недостатък им е че дървата трябва да ситно нацепени , но почнеш ли да го ползваш на въглища ще забравиш за дървата .