PDA

View Full Version : Работна температура 1.9JTD



Zlobich
10-10-2013, 09:20
Kолеги взе да застудява,въпроса ми е колко трябва да е работната температура на JTD-то ?
Прави ми впечатление,че не отваря големия кръг,колкото и да я кара,колата не пегрява.
Уреда за температурата ми седи между 50 градуса и първата чертичка.
Околната температура беше 0 градуса.
Тази сутрин при седем градуса,в градски условия стрелката не подмина след средата на сектора преди първата чертичка.(парното работеше на втора трета степен)
Мерих с инфрачервен термометър,че температурата е 60 градуса.
Предполагам,че чертата преди 90 градуса е 70,когато е на 60 градуса е по средата,смятам,че уреда отчита коректно.
Каква трябва да е температурата? Колата е внос от Италия?
Не искам да остана на студено като паднат температурите.

haljscho
10-10-2013, 09:26
Чертaтa е 80гр, но си зa нов термостaт!

Zlobich
10-10-2013, 09:43
Благодаря ти за бързия отговор.
Предполагах,че си е заминал.
Можеш ли да ми дадеш препоръка какъв термостат да взема? Коя марка да избера и от къде да го взема,че с корсичката преди години смених 5 и не случих на читав.
Ориентировъчна цена?
Тех-Ко дали са надеждни? Имам 30%отстъпка там ?
А работната температура зимата трябва да е около 80 градуса ?

myato
10-10-2013, 10:04
Благодаря ти за бързия отговор.
Предполагах,че си е заминал.
Можеш ли да ми дадеш препоръка какъв термостат да взема? Коя марка да избера и от къде да го взема,че с корсичката преди години смених 5 и не случих на читав.
Ориентировъчна цена?
Тех-Ко дали са надеждни? Имам 30%отстъпка там ?
А работната температура зимата трябва да е около 80 градуса ?

Работната температура на автомобилните ДВГ е около 90 градуса,без значение дизел или бенчин.
Какъв термостат ще случиш е божа работа, ако ще да е от най-прехвалена марка. Майката му е да ти дадат гаранция.

ecotronic
10-10-2013, 10:12
Колега, казваш, че не отваря големия кръг и същевременно температурата не може да достигне 90 гр. Ако това наистина е вярно, то проблемът не е в термостата.
Най-вероятната причина затова да не може да се достигне работната температура е това термостатът да отваря големия кръг по-рано от нормалното.

myato
10-10-2013, 10:21
Колега, казваш, че не отваря големия кръг и същевременно температурата не може да достигне 90 гр. Ако това наистина е вярно, то проблемът не е в термостата.
Най-вероятната причина затова да не може да се достигне работната температура е това термостатът да отваря големия кръг по-рано от нормалното.

Не е наясно човекът.
Фактът е, че термостатът му е останал постоянно отворен и е за изхвърляне.
Към колегата - ако термостата не отваряше, колата ще прегрява.

Burkan
10-10-2013, 10:27
При колите "НОВ ВНОС" термостата си е консуматив, няма алфа нов внос от Италия с работещ термостат!!

Zlobich
10-10-2013, 10:35
Извинявам се за глупостта която съм написа,че не отваря големия кръг,то е точно обратното.
Като се замисля симптомите са точно както при корсичката,не загрява и рехаво парно.
Все пак се чудя от къде да взема термостат защото от Тех-Ко обадиха 120лв ,но забравих марката.
Все пак,ако има сигурна марка за да си спестя главоболието с гаранциите и демонтажа му сто пъти съм готов да вложа повече средства:calc:

ecotronic
10-10-2013, 10:38
Питай в ТинКар. Каквото съм купил от там е било без забележки.

haljscho
10-10-2013, 13:45
Вземи си BEHR.

tribaleo
10-10-2013, 13:53
Добре мойта като си я карам лекичко държи 80 -82 градуса...само ако и дам жега или в задръстване скача на 90 ...така че не мисля че работната температура на JTD е 90 градуса...по скоро е около 80 ??

haljscho
10-10-2013, 14:40
Добре мойта като си я карам лекичко държи 80 -82 градуса...само ако и дам жега или в задръстване скача на 90 ...така че не мисля че работната температура на JTD е 90 градуса...по скоро е около 80 ??

Тaкa е нямa от кво дa се притеснявaш, рaздaвaй си и гaз без дa се плaшиш.......
При бaвно кaрaне дизелa нямa кaк дa нaпяaви тaкaвa топлнa,че дa зaгрябвa много.

myato
10-10-2013, 14:44
Добре мойта като си я карам лекичко държи 80 -82 градуса...само ако и дам жега или в задръстване скача на 90 ...така че не мисля че работната температура на JTD е 90 градуса...по скоро е около 80 ??
В заблуждение си. Закачи една диагностика да видиш реално за какво става въпрос. Може и с термометър да премериш директно.

ecotronic
10-10-2013, 14:55
Добре мойта като си я карам лекичко държи 80 -82 градуса...само ако и дам жега или в задръстване скача на 90 ...така че не мисля че работната температура на JTD е 90 градуса...по скоро е около 80 ??

Термостатът трябва да започне да отваря при 78 - 82 гр. и да е напълно отворен при 86 - 90.

hayho
10-10-2013, 15:01
Най-надеждната проверка за заминал термостат си е проверката на маркуча който излиза от термостата и влиза в радиатора. Ако таблото ти показва 70 градуса а маркуча е топъл си за термостат.

За оригинално вграждане се ползва BEHR, естествено и цената им е най-висока. Алтернативно можеш да набуташ в маркуча след термостата към радиатора такъв от Renault за 10-15лв. Имаше и теми в които е описано как става, има колеги които карат така от доста време и не съм чувал някой да е имал проблеми.

tribaleo
10-10-2013, 18:14
В заблуждение си. Закачи една диагностика да видиш реално за какво става въпрос. Може и с термометър да премериш директно.

Казвам ти какво показва таблото..а реално колко са няма как да ти кажа ...а и сега последно в заблуждение ли съм не съм ли..нормално ли е това не е ли..един казва да ..друг не....колата работи перфектно парно си има като хората...така че по-скоро е нормално :)

code
10-10-2013, 19:22
Казвам ти какво показва таблото..а реално колко са няма как да ти кажа ...
Това се проверява много лесно. Ако примерно колата ти държи 80°С ясно е, че има проблем. Ама дали това са 80°С или стрелката си прави майтап? Като я позагрееш на място, подмине 90°С и чак тогава включи перка ясно е, че стрелката е "сериозна" :) Тоест си за термостат. Ако лъжеше щеше да ти включи перка на 85 по табло - примерно. Надявам се, че го обясних ясно.

d1lian
10-10-2013, 21:01
Добре на моята като работната й температура е 80 и един, два градуса, нормално ли е? Зимата примерно като пусна парното на макс даже започва да пада под 80 градуса. Мнения? Мотор 1.9 JTD 105 кончета.

myato
10-10-2013, 22:12
Казвам ти какво показва таблото..а реално колко са няма как да ти кажа ...а и сега последно в заблуждение ли съм не съм ли..нормално ли е това не е ли..един казва да ..друг не....колата работи перфектно парно си има като хората...така че по-скоро е нормално :)


Добре на моята като работната й температура е 80 и един, два градуса, нормално ли е? Зимата примерно като пусна парното на макс даже започва да пада под 80 градуса. Мнения? Мотор 1.9 JTD 105 кончета.

И моята стрелка се разхожда като улава, ма на диагностика нещата не изглеждат така и отговарят на измерването с термометър.
Парно имам да те стопя, като уредът скочи над 50.

Ако показанията на уредът са близки до истината, колегата от долният пост е за термостат. Диагностика и мерене му е майката.

d1lian
10-10-2013, 22:34
Ми да ама станахме 2ма с работна температура около 80 градуса. На диагностика и по табло всичко съвпада. По-скоро си мисля че има разлики в термостатите. Аз предпочитам стрелката ми да стои на 90, но уви... Ако някой друг е с такава работна температура да пише.

haljscho
11-10-2013, 07:04
Ми да ама станахме 2ма с работна температура около 80 градуса. На диагностика и по табло всичко съвпада. По-скоро си мисля че има разлики в термостатите. Аз предпочитам стрелката ми да стои на 90, но уви... Ако някой друг е с такава работна температура да пише.
Ако стрелката ти се колебае м/у 90 и чертичката преди 90 значи е ОК.
Ако пада под тази черта не е добре термостата!
Най-просто обяснено!

Разгледайте има доста стари теми писано по въпроса!

pesho_kj
11-10-2013, 11:02
Вальо, има различни термостати за тия коли...на мен вече втора алфа със сменен термостат ми отваря на 80 градуса и там си стои но термостата функционира нормално. Имам една теория, понеже съм виждал 156-ци вкарани от швеция и австрия. Та те си държат 90градуса, а италианските италианки повечето съм ги забелязал, че седят на 80. Та ме навява мисълта, дали за вътрешния пазар, понеже климата е по-топъл не ги правят да държат по-ниска температура против често включване на перки и евентуално прегряване...

code
11-10-2013, 11:56
Тези теории ги оставете термостатът трябва да отваря на колкото пише на него. В противен случай е за кофата;) Може да се кара и така, но гори малко повече и зимата няма парно като хората.

haljscho
11-10-2013, 16:15
Дa бе Пеше, зa Либия сa нa 60гр!
Къде ти седи стрелкaтa кaто отвори термостaтa?!

GurgaPiti4
11-10-2013, 18:26
На мен ми седи малко преди 90 градуса и така смятам, че е напълно нормално

pesho_kj
11-10-2013, 18:43
На 80 градуса ми стои бе...20 000 минах на тая и 45000 на старата и винаги на толкова си е стояла. Колкото до разхода, не мисля, че за 10 градуса разлика ще гори повече, а за парното дали ще ти духа 90градуса в краката или 80 не мисля, че изобщо някой може да направи разлика...

---------- Post added at 15:43 ---------- Previous post was at 15:42 ----------


На мен ми седи малко преди 90 градуса и така смятам, че е напълно нормално

Любо, температурата не ти стои малко преди 90 а по-скоро малко след 80.

nexs7910
12-10-2013, 13:45
Колеги, нормално ли е.... При 15 градуса външна температура от младоат 4 посока летището термостатът ми отвори на седмия километър... Това при каране на не повече от 2000 оборота, доста бавно загрява ми се струва, но термостата е здрав в това съм сигурен

zaryto
13-10-2013, 00:45
Аз съм с нов Бехр от 3 дни благодарение на haljscho ,след 2-3 км заковава 90 градуса и не мърда,а вътре парноте е убиец,кола с по-хубаво парно не съм карал. :alien:

d1lian
13-10-2013, 18:20
Колеги, нормално ли е.... При 15 градуса външна температура от младоат 4 посока летището термостатът ми отвори на седмия километър... Това при каране на не повече от 2000 оборота, доста бавно загрява ми се струва, но термостата е здрав в това съм сигурен

Ако става въпрос за JTD е напълно нормално :) Даже се чудя как е загряла

pesho_kj
13-10-2013, 23:30
Ако става въпрос за JTD е напълно нормално :) Даже се чудя как е загряла

Така си е, ако вън е 0 градуса съм засичал, че минавам около 5км, докато отдели стрелката от 50 градуса

PSAVOV
14-10-2013, 08:29
Така си е, ако вън е 0 градуса съм засичал, че минавам около 5км, докато отдели стрелката от 50 градуса
И моята е така колега преди време когато я обслужвах след покупката в екстриим, Бобо е ми я гледа нямаше проблем след време реших е така да сложа нов термостат разлика няма ! Колата има калорифер, който се пуска при спрян климатик на авто режим когато колата е на 32,5 градуса на климатроник (само за двузонов климатроник - Фейслифтовите) !

pesho_kj
14-10-2013, 09:28
И моята е така колега преди време когато я обслужвах след покупката в екстриим, Бобо е ми я гледа нямаше проблем след време реших е така да сложа нов термостат разлика няма ! Колата има калорифер, който се пуска при спрян климатик на авто режим когато колата е на 32,5 градуса на климатроник (само за двузонов климатроник - Фейслифтовите) !

Това не съм го знаел...значи на "HI" ми пуска печка? Ей сега отивам да го пробвам :Bolt:

PSAVOV
14-10-2013, 13:26
Това не съм го знаел...значи на "HI" ми пуска печка? Ей сега отивам да го пробвам :Bolt:
Ами поне така пише и аз не знаех и незнам въобразявам ли си, но ми се струва, че духа топло !

Burkan
14-10-2013, 14:01
Как да разберем дали колите ни имат печки??
Последно да стои на МОНО градусите на ХИ,
или на АУТО на 32,5 градуса.

Zlobich
14-10-2013, 14:58
Незнам как е при алфата,но при Витото ми когато пусна зимата духалката,тръгват нагревателите в конзолата.

myato
14-10-2013, 18:22
Как да разберем дали колите ни имат печки??
Последно да стои на МОНО градусите на ХИ,
или на АУТО на 32,5 градуса.

Като видиш захранването и датчика.

danko84
14-10-2013, 20:28
Допълнителното подгряване на купето (калорифера) работи винаги при околна температура под 20 градуса и работещ двигател и е доста ефикасно. Прочете си ръководството на колата стр. 135.

PSAVOV
15-10-2013, 08:27
Допълнителното подгряване на купето (калорифера) работи винаги при околна температура под 20 градуса и работещ двигател и е доста ефикасно. Прочете си ръководството на колата стр. 135.
Колега на италиански м ие ръководството, а моите възможности се ограничават до англ. !

nexs7910
15-10-2013, 11:45
Ако става въпрос за JTD е напълно нормално :) Даже се чудя как е загряла

Да колега, 1.9 жтд 105 кончета

mishaka___
16-10-2013, 19:38
Моето 147 JTD 115-ска си държи 90 градуса по таблото. От всеки с който съм разговарял знам, че за всеки един двигател, било бензинов или дизелов това е оптималната температура на работа. Относно загряването лятото в жегите за най-много 2км ги достига, сега като захладня, около 10 градуса, 90-те градуса ги достига за 3-4км. Достигне ли ги веднъж няма никакво вариране на стрелката, или поне не забелязвам. Когато стане по-студено ще видим, първа зима я имам.

Стана ми интересно обаче за какви калорифери и печки говорите? Колата е 2003 година и има климатроник(двузонов), обаче сутрин като я запаля как ли не си играх, е не ще да ме стопли на мига. Имам един бутон за реутаните само, че в жълто който като натисна минава в режим ХАЙ. Пушат огледала и всичко ама ми се струва не духа така топло както когато позагрее.

Сега да обясня, това ми е първата кола с климатроник, или поне аз мисля, че е със щом има нагласяне на градуси от страната на пасажера и водача. До колкото знам зимата нагласяш 30 градуса и почва да те топли, лятото е ясно.
Лятото колата правеше много студено, преходите по 100-200км на 23-25 градуса на 3 черти сила на духане. Дали е възможно фреон да няма достатъчно и това да има връзка само с топлото. Просветлете ме малко с тоя климатроник, че никак не съм на ясно нещо.

myato
16-10-2013, 20:23
Моето 147 JTD 115-ска си държи 90 градуса по таблото. От всеки с който съм разговарял знам, че за всеки един двигател, било бензинов или дизелов това е оптималната температура на работа. Относно загряването лятото в жегите за най-много 2км ги достига, сега като захладня, около 10 градуса, 90-те градуса ги достига за 3-4км. Достигне ли ги веднъж няма никакво вариране на стрелката, или поне не забелязвам. Когато стане по-студено ще видим, първа зима я имам.

Стана ми интересно обаче за какви калорифери и печки говорите? Колата е 2003 година и има климатроник(двузонов), обаче сутрин като я запаля как ли не си играх, е не ще да ме стопли на мига. Имам един бутон за реутаните само, че в жълто който като натисна минава в режим ХАЙ. Пушат огледала и всичко ама ми се струва не духа така топло както когато позагрее.

Сега да обясня, това ми е първата кола с климатроник, или поне аз мисля, че е със щом има нагласяне на градуси от страната на пасажера и водача. До колкото знам зимата нагласяш 30 градуса и почва да те топли, лятото е ясно.
Лятото колата правеше много студено, преходите по 100-200км на 23-25 градуса на 3 черти сила на духане. Дали е възможно фреон да няма достатъчно и това да има връзка само с топлото. Просветлете ме малко с тоя климатроник, че никак не съм на ясно нещо.

Не всички коли имат допълнителен подгрев, а той може пък да е няколко вида. Има няколко теми за подгревите.
Фреонът няма отношение към топленето.

danko84
16-10-2013, 22:02
Колега на италиански м ие ръководството, а моите възможности се ограничават до англ. !

Ето го на английски за фейслифта:

tribaleo
16-10-2013, 22:42
ADDITIONAL HEATER
(JTD engines) (for versions/
markets where applicable)
The car is equipped with an additional
heater (not programmable) which supports
the engine during cold or winter weather
to quickly reach a comfortable temperature
inside the passenger compartment.
The heater operates with the engine running
when the outside temperature is below
20°C and the engine has not yet reached
normal operating temperature.