PDA

View Full Version : Проблем 159 2.4JTDm



V.Nedelchev
10-10-2013, 20:57
Колеги незнам от къде да започна ... Всичко тръгна от една грешка за синхронизация на разпределителния вал ... след като няколко пъти смених и двата датчика на коляновия и на разпределителния вал проблема изчезваше за 2-3 дни и пак се появяваше.Закарах колата във "сервиз" БОШ във Бургас където ми откриха че шайбата на разпределителния вал била за смяна.Смениха шайбата и казаха че всичко е ОК.Оказа се че същите тези некадърници са изтървали пружина от спирачен апарат във турбо пътищата и след като са я пробвали там колата турбото ми замина и се наложи да купувам ново това е едно на ръка смених го във сервиз АЛФА във бургас онзи ден колата беше взета от там със новото турбо върви абсоутно нормално обаче се появиха други проблеми.Колата отново непали нормално пояси се някакво леко притрисане непосредствено след запалването което изчезва след няколко минути.И последното което се случи е че сега се появи някаква грешка която на мен ми изглежда много страшно .... Това е грешката незнам вече какво да правя цял месец съм по сервизи без никакъво подобрение даже бих казал че нещата се влошават.

code
10-10-2013, 21:09
Колега, тази грешка е ниско налягане на маслото, оттук има няколко варианта.
1.Изплякал датчик за налягане на маслото. Може да се развие и да се замери налягането с манометър или по-добре направо да се смени, евентуално ако е скъп(едва ли) да се сложи от друга 9-ка за проба.
2.Счупена маслена помпа - наскоро имаше такъв случай на 2,4JTDm но мисля, че това е по-скоро някакво изключение.
3.Подпушен смукател в картера/маслени магистрали/дефектен филтър.
4.Недостатъчно ниво на маслото - при 159 трудно, щото го изписва на таблото, но все пак и там е датчик .. :)
пп За кой Бош става въпрос? И не разбрах - изтървали пружинка, запалили, счупили са я, а ти си я платил? Как така?

V.Nedelchev
10-10-2013, 21:27
Колега, тази грешка е ниско налягане на маслото, оттук има няколко варианта.
1.Изплякал датчик за налягане на маслото. Може да се развие и да се замери налягането с манометър или по-добре направо да се смени, евентуално ако е скъп(едва ли) да се сложи от друга 9-ка за проба.
2.Счупена маслена помпа - наскоро имаше такъв случай на 2,4JTDm но мисля, че това е по-скоро някакво изключение.
3.Подпушен смукател в картера/маслени магистрали/дефектен филтър.
4.Недостатъчно ниво на маслото - при 159 трудно, щото го изписва на таблото, но все пак и там е датчик .. :)
пп За кой Бош става въпрос? И не разбрах - изтървали пружинка, запалили, счупили са я, а ти си я платил? Как така?
Ами значи аз карам колата във сервиза БОШ във бургас където се намира под магазина на КИА във индустриална зона.Казват ми да сменя тази шайба на коляновия вал и ще се оправи проблема със паленето казвам им ОК поръчват я и чакам 2 седмици доставка от Италия.Идва шайбата сменят я отивам взимам си колата карам я от сервиза направо на мивка стигам до автомивката и турбото почва да се чува нещо странно гледам на датчика на пълна газ надува 0.2-0.3 карам я обратно и те ми казват че съм бил докарал колата така.Оттам караници там и я карам във сервиз АЛФА Бургас и там момчето маха пластмасовите тръби от филтъра към турбото бърка със един магнит във трабата за турбото и на магнита се залепя една пружина.Това е историята

Omni
10-10-2013, 21:39
Варна е близо, отиваш при pininfarina (http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=72699)
Той ще ти помогне, стигнал съм до извода, че алфа не трябва да се пипа от хора които нямат поне малко мерак да научат нещо ново и да се развиват. Нашите майстори в БГ са свикнали с голфчетата и това е друго не се признава и не е нужно да се чете за друго. Извинявам се, малко се увлякох :)

reloading
10-10-2013, 21:43
Варна е близо, отиваш при pininfarina (http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=72699)
Той ще ти помогне, стигнал съм до извода, че алфа не трябва да се пипа от хора които нямат поне малко мерак да научат нещо ново и да се развиват. Нашите майстори в БГ са свикнали с голфчетата и това е друго не се признава и не е нужно да се чете за друго. Извинявам се, малко се увлякох :)


ако съдя по Бош сервиза в Троян. Определено там не се ходи :) цените са х2. А за майсторите да правят единствено , golf и BMW (защото повечето майстори такова карат) :)

Rado145QV
11-10-2013, 17:46
A да видим кои ще познае какъв е проблема с светенето на маслото.Лампата свети,колата върви не трака,масло има,дачика работи,смукатела е чист ЩО Е ТО:roll2:


п.с :waving:Велико няма страшно в неделя като доидеш звънни и ще отстраним проблема за 5мин

code
11-10-2013, 18:27
A да видим кои ще познае какъв е проблема с светенето на маслото.Лампата свети,колата върви не трака,масло има,дачика работи,смукатела е чист ЩО Е ТО:roll2:


п.с :waving:Велико няма страшно в неделя като доидеш звънни и ще отстраним проблема за 5мин

Радо, така като постави въпроса, може и да е от моментно ниски обороти на двг по разни причини ЕГР-и, ДПФ-и !?.. айде дано да ни осветлиш :) ако искаш де ..

vesko_iotov
06-03-2016, 20:22
A да видим кои ще познае какъв е проблема с светенето на маслото.Лампата свети,колата върви не трака,масло има,дачика работи,смукатела е чист ЩО Е ТО:roll2:


п.с :waving:Велико няма страшно в неделя като доидеш звънни и ще отстраним проблема за 5мин

Колега появи ми се същия проблем при първо палене ми изписва тази грешка за ниско налягане на маслото ,гася паля и не се появява .Иначе колата си върви нормално .Смених маслото и филтрите че бяха за смяна но продължи да се появява.Ще съм ти благодарен да ме насочиш каде да търся проблема и как да го реша.

mirchozo
06-03-2016, 20:39
A да видим кои ще познае какъв е проблема с светенето на маслото.Лампата свети,колата върви не трака,масло има,дачика работи,смукатела е чист ЩО Е ТО:roll2:

Би ли споделил като решите проблема какво е било.
Аз имам едно предположение ама...

Bobiuzunov
08-03-2016, 22:14
Е не е много отдавна последното мнение на Радо има,няма 2-3 години. :-)

vesko_iotov
01-05-2016, 00:47
Така за сега все още не съм открил от какво ми се появява собщението за ниско налягане на маслото.Изписва го само сутрин като паля за секунда и след това изчезва, но интесно е че не го прави всеки път на 2-3 дена и по рядко.
При диагностика не записва грешка.Мерихме сутрин при палене налягането на маслото и майстора каза че на момента при палене качва налягане и още докато е студена държи налягане 4 бара.Смених и самия датчик да не би той да е причината но не би , всичко си е по старо му.Не знам вече каде да търся причината.Ако някой има идеи да сподели.Колата е ремапната и с премахнат ДПФ ако има някакво значение.

Alex_26
01-05-2016, 09:15
Смени филтъра и виж дали ще ти се изпише пак

mirchozo
01-05-2016, 14:07
Друг вариант е маслена помпа, клапана и да не държи, да е наранена, може и кофти масло. Общо взето като се прави се прави всичко защото проблема може да е комплексен от износването на няколко компонента.

Пс На Опел Вектра го имах подобен проблем, на топла кола не искаше да изгася лампата поне 15секунди. Помпата беше надрана, челосахме я на стругари, сменихме биелни и основни лагери, ново масло, филтър и всичко си дойде на мястото.

Alex_26
01-05-2016, 21:41
Ако са биели ще свети постоянно или поне при ниски обороти. Клапанът е по-вероятен, но нека пробва първо с филтъра - най безболезнено е

vesko_iotov
01-05-2016, 23:46
Смених маслото заедно с филтъра преди месец ,маслото е кастрол 5w40.Но преди това беше с кастрол 10w60 и пак го правеше..

LYBRAtor
02-05-2016, 00:07
След няколко светвания на въпросната грешка ми почина безславно турбото. След 2 дни ще монтираме ново турбо. Какво още препоръчвате да погледнем, за да не стане така и новото турбо да си отиде?

Alex_26
02-05-2016, 00:36
Да махнеш ремапа

markover
02-05-2016, 04:53
Колега моята одисея с турбото няма да разказвам но тогава отделих време и прочетох това : https://www.fiat-lancia.org.rs/Manuals/AlfaRomeo/159/OwnerHandbook.pdf

Маслото ти трябва да е
Lubricants for diesel
engines (1.9 JTDM 8V,
1.9 JTDM 16V,
2.0 JTDM versions)
Synthetic-based oil, grade SAE 5W-30.
FIAT 9.55535-S1 qualification
SELENIA WR P.E.
Contractual Technical
Reference N° F510.D07
http://maslo1.com/image/cache/data/selenia/maslo%20selenia-pure-energy-5w-30-2-500x500.jpg
Тези от сервизите наливат каквото им скимне. На мен ми се бяха запушили тръбите на маслото към турбината от 5W-40. На всеки 5000 км искаше смяна на масло.В крайна сметка турбото роди. Смениха ми турбината но без да проверят защо не ми е изтекло маслото. За 2 дена 2 турбини и жената и малкия на морето аз в русе оправям колата. После ходих да ги взема с голф ...

Alex_26
02-05-2016, 08:29
Аз искам да попитам от какъв зор си я карал с 10W60? то е по-гъсто, особено зимата при студовете. Или това си го сложил заради ремапа???
Сега просто бих те посъветвал да сложиш Мотул 5W30 с хубав филтър, но преди това да източиш хубаво старото масло
Свали входящия маркуч на турбината и виж перката в какво състояние е. Не трябва да имаш грам радиален луфт, не трябва да е в масло
http://www.rexol.bg/index.php?route=product/category&path=71_89&sort=p.price&order=DESC

vesko_iotov
02-05-2016, 09:20
Не съм наливал аз 10w60 а предишния собственик , и не знам каква е причината да кара с такова.

LYBRAtor
02-05-2016, 09:25
Ремапа какво oбщо има с 'insufficient engine oil'?

Yavor
02-05-2016, 10:11
Не съм наливал аз 10w60 а предишния собственик , и не знам каква е причината да кара с такова.

На тия мотори обикновено слагат 10в60 когато има нещо за прикриване. Внимавай!

Alex_26
02-05-2016, 13:36
Ремапа какво oбщо има с 'insufficient engine oil'?
По този въпрос има много писано тук

LYBRAtor
02-05-2016, 14:18
Не оспорвам, че си прав. Може ли да ми дадеш линк да се поразчета.

Alex_26
02-05-2016, 15:26
Не оспорвам, че си прав. Може ли да ми дадеш линк да се поразчета.
Съжалявам, ползвай търсачката

vovata
02-05-2016, 20:28
Съжалявам, ползвай търсачката

Чета ти постовете пълни с глупости в 90% от случаите, вкарваш нотки на размисъл на хора които имат проблеми и търсят решение, после се измъкваш като пръдня из гащи.
Айде по сериозно !!!!

GammaRay
02-05-2016, 20:48
Чета ти постовете пълни с глупости в 90% от случаите, вкарваш нотки на размисъл на хора които имат проблеми и търсят решение, после се измъкваш като пръдня из гащи.
Айде по сериозно !!!!

Браво бе Вова! И на мен т'ва ми беше на езика, ама...

Alex_26
03-05-2016, 12:44
Ох, пълно е с любители на ремапа, а после що няма налягане на масло, що е гръмнало турбото, що колата се скапа. Не знам как от стокови коли искате да направите Ферарита само с пръдня в гащи и един софтуер от гаражен специалист. Че и ЕГР затапен, ДПФ филтър махнат. А като са ги махнали и софтуерно оправили ли са температурния режим на колата, спряли ли са допълнителното подаване на нафта и т.н.? Или само пренадули турбината и подали още нафтичка, щото повече мощност няма от къде другаде със стокови китайски части

Съжалявам, ама това е истината. Не може да сме по-велики от инженерите, създали колата. Ако бяхме, нямаше да сме на дъното на EU и т.н.

LYBRAtor
04-05-2016, 22:25
Добре де. Без да знаеш какъв е софтуера и как е написан, без да знаеш кой какви точно части има в колата, европейски или китайски, как даваш техническа експертиза?

Или стоиш с кристалната топка, клавиатурен диагностико?

П.С. Бившата ми Либра е карана с ремап 62000км. без каквито и да е било проблеми.

Alex_26
06-05-2016, 08:54
И без кристална топка е ясно. Нали сме българи и искаме от трици брашно да правим. Режимът на двигателя е променен вече с изключването на това и онова, с надуването на друго, .... И проблемите започнаха
Кой ремападжия изследва температурния режим на двигателя, например. Изобщо какво изследва - гледа колата да върти гуми. А след това?

vovata
06-05-2016, 14:05
Кой ремападжия изследва температурния режим на двигателя, например.
Гледам, че си много начетен !
Освен оптималния темп. режим от 90 гр. я ни светни какви други тем. режими има ?
И още един въпрос към теб : знаеш ли изобщо как работи едно ДВГ ?

Alex_26
06-05-2016, 19:55
Да знам. Но когато се прави двигател на една кола, т.е. проектира, не се гледа температурата само на термостата

mimouzunov
07-05-2016, 08:10
Да знам. Но когато се прави двигател на една кола, т.е. проектира, не се гледа температурата само на термостата

Аз пък си мисля, че охладителната и маслена система могат да "поемат" без проблем ремап... Нее и нужно да се замисля човек за температурни аномалии...