PDA

View Full Version : Въпрос за скоростна кутия



aRm
11-10-2013, 14:15
Здравейте, колеги. Имам следният въпрос, тъй като ми е много мътна цялата работа със скоростните кутии. Преди около 2-3 месеца след бая ръчкане 2ра предавка започна да влиза с хъркане, но хванах цака да си я карам без да хърка. От 1ва в ниски обороти до 2000 като вкарам си влиза нормално. Във по-високи обороти също влиза без хъркане, ако се вкара много бързо. Не съм ходил да я гледат, но от тук от там разбрах, че е възможно да е синхронизатор. Въпросът ми е какво представлява този синхронизатор и дали на всяка предавка има отделен такъв или е един за всички. Друг въпрос имам: Дали смяната на това нещо е лесна и не се налага да се свалят скоростите, защото, ако е така, ремонта си заслужава - в противен случай трябва да сменям ск. кутия.

Благодаря предварително :)

myato
11-10-2013, 15:33
Здравейте, колеги. Имам следният въпрос, тъй като ми е много мътна цялата работа със скоростните кутии. Преди около 2-3 месеца след бая ръчкане 2ра предавка започна да влиза с хъркане, но хванах цака да си я карам без да хърка. От 1ва в ниски обороти до 2000 като вкарам си влиза нормално. Във по-високи обороти също влиза без хъркане, ако се вкара много бързо. Не съм ходил да я гледат, но от тук от там разбрах, че е възможно да е синхронизатор. Въпросът ми е какво представлява този синхронизатор и дали на всяка предавка има отделен такъв или е един за всички. Друг въпрос имам: Дали смяната на това нещо е лесна и не се налага да се свалят скоростите, защото, ако е така, ремонта си заслужава - в противен случай трябва да сменям ск. кутия.

Благодаря предварително :)

Не само се сваля кутията, ми се и парчедисва здраво.
Предавките от 2 до 5(6) със сигурност са синхронизирани. За 1 и задна не мога да се проезнеса със сигурност, защото има разлика при различните коли и в годините.
Синхронизаторите обикновенно са сдвоени.
Те това е на снимката.

TRENDi
11-10-2013, 16:12
Карай и не се занимавай. При мен е същото, но на 3-та. От около година вече. Като се скапе тотално, ако дотогава не гръмне диференциал (което е много по-често случващо се и вероятно), ще сменя пак кутията и така.

toto99
11-10-2013, 16:15
Ако не е много зле, ново масло SAE: 75W90, API GL-5;
2 литра и добавката чудо "Хадо - ревитализант" за скорости, 20.40 лв. / една опаковка за 2 л./
това е само препоръка или рецепта

mimouzunov
11-10-2013, 16:22
Здравейте, колеги. Имам следният въпрос, тъй като ми е много мътна цялата работа със скоростните кутии. Преди около 2-3 месеца след бая ръчкане 2ра предавка започна да влиза с хъркане, но хванах цака да си я карам без да хърка. От 1ва в ниски обороти до 2000 като вкарам си влиза нормално. Във по-високи обороти също влиза без хъркане, ако се вкара много бързо. Не съм ходил да я гледат, но от тук от там разбрах, че е възможно да е синхронизатор. Въпросът ми е какво представлява този синхронизатор и дали на всяка предавка има отделен такъв или е един за всички. Друг въпрос имам: Дали смяната на това нещо е лесна и не се налага да се свалят скоростите, защото, ако е така, ремонта си заслужава - в противен случай трябва да сменям ск. кутия.

Благодаря предварително :)

http://www.alfaromeo-bg.com/forum/showthread.php?t=28692

kolev
11-10-2013, 16:25
GL-5 е за диференциали. трябва да е GL-4 или GL-4+5 защото в него има добавки които подпомагат "задирането" на синхронизатора защото именно това му е работата - чрез триене да изравни скоростта на двата вала за да може да се зацепи предавката.
самите синхронизатори са между скоростите
1-ви синхронизатор е между 1-ва и 2-ра скорост
2-ри е между 3 и 4-та скорост
3-ти е на 5-та ,а ако има 6-та е между 5-та и 6-та
в почти всички кутии задна скорост е без синхронизатори и с прави зъби. затова когато караш назад има виене от скоростната.
всъщност има нужда от синхронизатор когато искаш да превключваш скоростите в движение.
скорости могат да се превключват в движение и без съединител и синхронизатори. проблема идва от това че трябва да изравниш оборотите на двигателя с тези на гумите за предавката която искаш да зацепиш.

aRm
11-10-2013, 17:34
Много ви благодаря за информацията. Няма да я пипам засега.... проблем нямам никакъв, даже съм я научкал какви обороти ми трябват за да синхронизирам... Единственият проблем е като намалявам и трябва да върна 2ра.... Намалявам, после минавам през първа и чак тогава вкарвам 2ра. Още веднъж мерси за инфото, колеги :)

s_romeo
31-10-2014, 22:44
А за 1.8 16V стават ли скорости от 2.0 16V или 156 1.8 16V ?

toki4a
31-10-2014, 23:03
гееееееее ко ги праите тее скорости ве момчета

---------- Post added at 21:03 ---------- Previous post was at 21:03 ----------


А за 1.8 16V стават ли скорости от 2.0 16V или 156 1.8 16V ?

май стават! да

ivailo rachev
01-11-2014, 08:46
[/COLOR]

май стават! да[/QUOTE]

Ама не много.На 2.0 кутията е малко по-дълга от на 1.8,иначе стават,но само от 145,146,155 и то само ЦФ1 моторите.ЦФ2 моторите кутията е със жила не е със щанги и са със лагер-помпа.

white_shark
01-11-2014, 19:12
Много ви благодаря за информацията. Няма да я пипам засега.... проблем нямам никакъв, даже съм я научкал какви обороти ми трябват за да синхронизирам... Единственият проблем е като намалявам и трябва да върна 2ра.... Намалявам, после минавам през първа и чак тогава вкарвам 2ра. Още веднъж мерси за инфото, колеги :)

Колега недей така 3та-1ва-2ра,че скоро време може и първата да ти стане проблемна.Моя съвет е да ползваш междинна газ при сваляне на 2ра предавка,евентуално ако не си сменял маслото или е на много км. да го смениш и да избягваш да я връщаш с цел единствено намаляне на скоростта...или ако го правиш(щото колата си предразполага към по-динамично каране) отново с междинна ;)

arieca155
03-11-2014, 20:36
ремонтирал съм кутията на моята.втора влизаше трудно ,после спря да влиза.след като отвориха кутията ,синхронизатора мисля беше згънал,но това беше по-малкия проблем.проблема генералния беше ,че вилката на муфата ли кво беше забравих вече,та вилката беше изпилена поради бързо вкарване 1- 2 до там,че местиш лоста но вилката е изпилена и не става.за мой късмет майстора имаше частите.това става преди 9 години.

Dimicha
04-11-2014, 17:33
А как ти е работния цилиндър на съединителя? Щото при мен преди години почна да ми влиза втора скорост без хъркане, като смених работния цилиндър. После и маслото като смених всичко заспа. Сега пак ми е тръгнал работния цилиндър и веднага се усеща