PDA

View Full Version : Пътуване в ЕС



total156
13-10-2013, 11:06
Някой има ли информация със старите лични карти дали може да се пътува в европейски съюз, и подписаната "спогодба" или както се нарича със Сърбия спазва ли се от сръбските митничари за преминаване само с лична карта през Сърбия.

Linkestis
13-10-2013, 11:21
В Сърбия може само с лична карта.Ако си съмнителен по външност или автомобила не е твой почват да се заяждат и искат паспорт.
Ама старите карти не са ли изтекли всичките?

total156
13-10-2013, 11:27
В Сърбия може само с лична карта.Ако си съмнителен по външност или автомобила не е твой почват да се заяждат и искат паспорт.
Ама старите карти не са ли изтекли всичките?

Моята е валидна до 2016 , не съм я сменял понеже не ми се е налагало да пътувам из ЕС.
А Сърбите... то значи е тото дали ще минеш. Май ще правя експресно и паспорт.

pa4ito
13-10-2013, 11:58
Моята е валидна до 2016 , не съм я сменял понеже не ми се е налагало да пътувам из ЕС.
А Сърбите... то значи е тото дали ще минеш. Май ще правя експресно и паспорт.
Майка ми е пенсионерка и също е със стара лична карта. За пенсионерите те са валидни доживот. На летището в Амстердам, март месец, се усъмниха и правиха 10-ина минути проверка, След това ни пожелаха приятен полет

fred
13-10-2013, 12:13
Няма стари и нови карти-картите си важат, до датата, до която са издадени.

pa4ito
13-10-2013, 13:17
Няма стари и нови карти-картите си важат, до датата, до която са издадени.

Аз имам пред вид с по-стария дизайн, предполагам и колегата това иска да каже ;)

koolio
13-10-2013, 13:44
Да, картите отпреди 2010 са си валидни документи за самоличност, няма причина да не важат където и да е.
В Сърбия също се пътува само с лична карта, поне на мен никой не ми е искал друг документ когато прекосих Сърбия преди месец и половина.

Linkestis
13-10-2013, 13:49
Да,и аз това казвам че се пътува само с лична карта но по някога се заяждат!!!
Кое не прочетохте от коментара ми?
За пенсионерите знам за картите,предполагам колегата не е на 98 години!
И определено има нови и стари карти!

----------
Спират те на границата в сръбско и ти казват отбий в дясно.Излизаш от автомобила и почват да те тарашат.И така 5 часа.
След като седалките са отвън а ти си по бельо си мислиш че си продълаваш по пътя ама оня ти вика комшо,дай паспорта!
И кво правиш?
Викаш му има спогодба и мога само с карта.
Да ма той ти казва картата не ми харесва дай си паспорта.
Вдигаш си панталона обръщаш автомобила и след 1 км пак си в България :)

nikolaaaay
13-10-2013, 17:48
Моята карта е от 2006г. и досега никога не ми е минавало даже и през акъла, че може да ме спрат. В ЕС никакви проблеми. В Сърбия обаче не съм ходил.

vladev
13-10-2013, 19:10
Моята е валидна до 2016 , не съм я сменял понеже не ми се е налагало да пътувам из ЕС.
А Сърбите... то значи е тото дали ще минеш. Май ще правя експресно и паспорт.

Тази година 2 пъти минавам през Сърбия със стара лична карта - никога не е имало проблем. Сърбите като цяло изобщо не се заяждат, а са много свестни. (На връщане от Германия, при вида на натъпкания багажник, сръбският митничар ме попита: "Дека сте одили, бе?" :) и ме пусна да си ходя.) Освен колагата горе, не съм чувал някой познат да се е оплакал от тях.

koolio
13-10-2013, 19:52
Да,и аз това казвам че се пътува само с лична карта но по някога се заяждат!!!
Кое не прочетохте от коментара ми?
За пенсионерите знам за картите,предполагам колегата не е на 98 години!
И определено има нови и стари карти!

----------
Спират те на границата в сръбско и ти казват отбий в дясно.Излизаш от автомобила и почват да те тарашат.И така 5 часа.
След като седалките са отвън а ти си по бельо си мислиш че си продълаваш по пътя ама оня ти вика комшо,дай паспорта!
И кво правиш?
Викаш му има спогодба и мога само с карта.
Да ма той ти казва картата не ми харесва дай си паспорта.
Вдигаш си панталона обръщаш автомобила и след 1 км пак си в България :)

Даваш му да ти напише на един лист и да се подпише защо не те пуска.
И после правиш така, че пак да работи на границата, ама с перука и обръснати крака.:no_no_no:

Susscrofa
13-10-2013, 20:23
Аз имам пред вид с по-стария дизайн, предполагам и колегата това иска да каже ;)

Кой е този по-стар дизайн?


Ние сме уникално търпеливо стадо, сменяха ни картите, книжките, паспортите и номерата на колите на сила по един два пъти.

В Белгия, като видях с какви шоферски книжки са и щях да падна. Картонче със залепена снимка.
А за номерата на колите, всички знаете.
Пък ни сме в Шенген нито сме на Марс.

Linkestis
13-10-2013, 20:40
Да ти кажа на Марс сме.
На тези дето твърдят че не са чували,виждали,слушали и т.н. ...ходя веднъж месечно до там на пазар,отделно и по тамошните скари.Та като ви казвам че ако иска да се заяде,без фермана няма минаване или с някое евро за кафе.

Sent from my GT-P3100 using Tapatalk now Free ('http://tapatalk.com/m?id=10')

gigi
13-10-2013, 20:43
Мойта е от старите, и даже се е пообелила. Минавал съм сума пъти през Сърбия, проблем никакъв. Единствените проблеми, познайте къде са.......да с наще. Понеже имала обелено трябвало да я сменя щото щели да ме - глобат, да не ме пуснат, да ме бават за справка, да им давам паспорт.......и всякакъв род тъпотии от тъпаци.

pa4ito
13-10-2013, 21:49
Кой е този по-стар дизайн?
.....
Българска лична карта, която се издава в момента(нов дизайн):
http://bg.wikipedia.org/wiki/Файл:Bulgarian_identity_card.png

Българска лична карта, която се издаваше преди(стар дизайн):
http://www.save-darina.org/oldsite/component/option,com_datsogallery/Itemid,26/func,detail/id,14/lang,bg/

Kuku
13-10-2013, 22:36
Аз си смених личната карта през Май 2013г., поради изтичане срока на валидност, НО въпреки 10-годишния ѝ окаян вид, никога и никъде не са ми правили проблем.... като изключим един сръбски митничар, който я нарече 'баница' :D

total156
14-10-2013, 14:31
Валидността на документа е важна. Направих запитване до министерството на Вагин (Вигенин) и отговориха бързо и точно. Ще си пътувам спокойно със валидни документи. Спестих си едни пари за експресни поръчки.
(аз се бях подвел, че преди време 2010г. когато ги сменяха казаха, че с някой документи не може да се пътува. Това е било за документи с валидност до 2010, за които се удължава срока с 6 месеца но са валидни само в БГ).
Благодаря за мненията от форума.

Ichkin
14-10-2013, 20:54
Майка ми е пенсионерка и също е със стара лична карта. За пенсионерите те са валидни доживот. На летището в Амстердам, март месец, се усъмниха и правиха 10-ина минути проверка, След това ни пожелаха приятен полет

2 пъти тази година ми губят по половин час точно там, точно за това. Мисля да я сменя и аз моята, че да не ме занимават. Навсякъде по много време я оглеждат, много не им харесва ... А не знам кога ще си забравя паспорта и после ходи се обяснявай 2 дни ...
Между другото ме питаха дали не съм я прал ... :bath:

Susscrofa
14-10-2013, 21:02
Българска лична карта, която се издава в момента(нов дизайн):
http://bg.wikipedia.org/wiki/Файл:Bulgarian_identity_card.png

Българска лична карта, която се издаваше преди(стар дизайн):
http://www.save-darina.org/oldsite/component/option,com_datsogallery/Itemid,26/func,detail/id,14/lang,bg/

Замяната на тези два "модела" не е задължителна.
Важат си до изтичане на срока.:bath:

---------- Post added at 18:02 ---------- Previous post was at 17:59 ----------


Няма стари и нови карти-картите си важат, до датата, до която са издадени.


Аз имам пред вид с по-стария дизайн, предполагам и колегата това иска да каже ;)

:rotfl:

nikolaaaay
14-10-2013, 23:29
:rotfl:
Това ти е от най-съдържателните постове, Сузи. Толкова много истини каза с него.

PEPI-2ALFA
17-10-2013, 15:27
Като става въпрос за стари и нови образци, имам един случай преди време на Кулата. Проблема го създадоха нашите, естествено. Пътувам с грък и дащеря му, живеещи в Германия. Дъщерята е малолетна и има само задграничен паспорт - гръцки и в срок. Нашете хора не я пуснаха, защото паспорта бил от старите, нищо че е в срок. Имали изрично писмо от гърците да спрат да пускат хора с паспорти такъв образец. Та се наложи да пътуваме до София в последния работен ден преди Велик Ден, в 7ч. вечерта да направят пасаван.

RUNNING WILD
17-10-2013, 16:04
Аз си смених личната карта през Май 2013г., поради изтичане срока на валидност, НО въпреки 10-годишния ѝ окаян вид, никога и никъде не са ми правили проблем.... като изключим един сръбски митничар, който я нарече 'баница' :D

ха ха сърбите са ме правили на таратайка,вика така като ме гледаш на какво ти приличам?после а за риба си тръгнал?пецание?да не е за жена?да не е за еди кво си?ако стрелят че залегаш у шумките...спира ме полиция изгледа ме вика ми-много бърже возиш че те казним..викам прости ми бе бързам че стъмни ли се тия нашите ровят за цигари на границата-айде вози пичка ти материна...:) сега са по културни де,пред мене бус с регистрация Х ме изпревари аз съм с 90 ограничението е 60 и той ме изпреварва и гази непресечена линия а кара ремарке тегли платформа за коли за буса и вътре 7 човека и как си завърши маневрата сръбският полицай го чакаше на средата и го отби :) ето една снимка пак от съгражданин тия от прованса не могат да се стърпят да не се излагат в чужбина поне.

Kuku
17-10-2013, 18:20
Ми да ти кажа, аз в момента съм в Македония и на границата никой изобщо не ме гледа даже дали съм аз :)

lordliness
17-10-2013, 18:31
Преди няколко дни на Капитан Андреево докато чаках отидох да си хвърля шишето от минерална вода и митничарите наскачаха да видят какво хвърлям :) , междувременно с големи отвертки разглобяваха на някакъв нещастник колата.

RUNNING WILD
17-10-2013, 19:04
Ми да ти кажа, аз в момента съм в Македония и на границата никой изобщо не ме гледа даже дали съм аз :)

каня се и аз да ходя да разгледам пазара в Делчево май беше,то ще трябва май през Сандански да се минава,май в събота им е пазарен ден,абе имало хубави неща за ядене супички плескавици е такива.

fred
17-10-2013, 19:12
Това ти е от най-съдържателните постове, Сузи. Толкова много истини каза с него.

Както често му се случва, да вметна :)

Kuku
17-10-2013, 19:16
каня се и аз да ходя да разгледам пазара в Делчево май беше,то ще трябва май през Сандански да се минава,май в събота им е пазарен ден,абе имало хубави неща за ядене супички плескавици е такива.Не мога да те посъветвам - дошЕл съм по работа :)

RUNNING WILD
17-10-2013, 19:37
да не щитиш границата от сириици от БГ за Македония...

total156
13-11-2013, 15:43
В крайна сметка пътуването мина :)
... личната карта ми е валидна от първите образци, проблеми нямаше на границата. На излизане само провериха отгоре отгоре багажите за цигари (сръбско-унгарската граница). На връщане сръбските цигани на влизане в сърбия си изпросиха ...какво ще почерпиш, айде бърже бърже и имах предвидени 10 евро в джоба подадох му ги под личната карта и шоф. книжка. На излизане от сърбия ме питаха колко гуми нося в колата... викам 4, и сръбския циганин вика аа и сладко имаш дай едни бонбони да ядем тука и си ходи. На БГ границата един митнически манифест за 30 лева писах и ме пуснаха. Всичко точно, нормалната цигания просещи митничари в Сърбия, гадни пътища като влезеш в България... маркировка 0 на места, знаци... тук там.
По-важното... пътуване с лична карта, без проблем!:Bolt:

MartiM
17-11-2013, 17:20
Здравейте,
на 24 ноември (неделя) ще тръгвам в посока Англия. Засега съм сам .
Ако някой обмисля да пътува по този маршрут, ще се радвам да споделим пътуването си. Колата ми е Alfa Romeo 156 Sportwagon
пишете ми тук или на ЛС.

Мартин Младенов

AttilaSL
17-11-2013, 18:29
Маршрута уточнил ли си го?Ако пиши на ЛС може да помогна със съвет.Купи си билет за ферибота от интернет щото французите скубят яко 115-130 евро.Ако подраниш може да го смениш за по ранен,само гледай да не закъснееш :) .Това упражнение съм го правил доста пъти,в Англия накъде си?

MartiM
30-11-2013, 12:21
Пътуването мина много добре. Минахме през Сърбия, Унгария, Австрия, Германия, Белгия и Франция.
Та да споделя наблюденията си... За първи път минах през Сърбия и останах много приятно очарован, Сърбите се оказаха доста топли хора, хубаво гориво, добро обслужване, страхотна магистрала по която подържах скорост между 140/160км/ч като сам стигал и 170 за кратко.
В Унгария !!! Внимавайте по магистралите ...имаше някакъв ремонт по пътя, но табелите и знаците които трябваше да сигнализират за това се оказаха заедно с конусите по пътя и както карах зад един със 140/150 изведнъж тоя се прибра виждам табелата и на няколко метра конусите ...на магия минах между тях и спях.

Така за 3000 км при скорост 140-160 а в Германия 160-200 Алфата ми изгори 230л дизел.
Пътуването ми започна на 24(неделя) кам 10;00 от Твърдица и в 17;00 на 25(понеделник) си чаках Ферибота, като съм спирал един път да вечерям в ресторантче в Сърбия и два пъти за по около час и половина да почивам.
Крайната ми точка Бостън 22:00 в понеделник , като се отбих и през източен Лондон.
Дано съм бил полезен с нещо.

AttilaSL
30-11-2013, 16:49
36 часа си е добро постижение,аз го взимам средно за 40 но не карам с такава скорост,и почивам един път за около 3 часа.

MartiM
30-11-2013, 22:28
36 часа си е добро постижение,аз го взимам средно за 40 но не карам с такава скорост,и почивам един път за около 3 часа.

А какъв разход ти дава иначе.

AttilaSL
01-12-2013, 00:14
Около 5,5-6л\100км

mihail_mladenov
18-12-2013, 08:55
За да не отварям нова тема, Нова година ще я посрещам в Сърбия, като паспорта ми е изтекъл. Но от написано разбирам, че няма да е проблем да мина границата само с лична карта? Престоят ми ще бъде 3 дни при сърбите.

total156
19-12-2013, 11:38
За да не отварям нова тема, Нова година ще я посрещам в Сърбия, като паспорта ми е изтекъл. Но от написано разбирам, че няма да е проблем да мина границата само с лична карта? Престоят ми ще бъде 3 дни при сърбите.

Никакви проблеми, влизаш спокойно. Има подписана спогодба и няма как да ти правят проблем като покажеш само лична карта.
(запазват си правото да ти поискат 10 евро или цигари. Все пак са си сигани :D). Весело изкарване.

mihail_mladenov
19-12-2013, 13:46
Мерси много.