PDA

View Full Version : Газ от лукойл - повече не.



Celestrial
01-11-2013, 22:37
Накратко - онзи ден трябваше да се ходи до Бургас. С моята госпожица (тази от подписа) на отиване даде разход 10/100 газ при стабилно каране според възможностите й. На връщане, за пореден път се наложи да сипя от лукойл, тъй като не познавам града и не знам къде са другите бензинджийници. На връщане даде разход 14/100. така стабилно пълнят нещо в бутилките, което не е пропан-бутан, че лошо може да му стане на човек, едва се прибрах.

Та, газ от тези, не сипвайте, ще си спестите много ядове.

nikolaaaay
01-11-2013, 23:16
Аз също не сипвам газ от Лукойл. Веднъж ми се наложи да сипя от Лукойл в Пазарджик и колата почна да придърпва на ниски обороти. Карах даже 2 дни на бензин, за да видя дали е от газта или си е от колата, за да знам на какъв майстор да я карам. В един момент почнах да си внушавам, че и на бензин придърпва едва ли не. Накрая сипах газ от друга верига и спря всякакво придърпване.

lordliness
02-11-2013, 07:36
Разхода на връщане от морето винаги ми е по голям, не съм геодезист, но мисля,че се дължи на наклона на магистралата, на връщане се катерим повече.

b_angelov
02-11-2013, 07:48
Накратко - онзи ден трябваше да се ходи до Бургас. С моята госпожица (тази от подписа) на отиване даде разход 10/100 газ при стабилно каране според възможностите й. На връщане, за пореден път се наложи да сипя от лукойл, тъй като не познавам града и не знам къде са другите бензинджийници. На връщане даде разход 14/100. така стабилно пълнят нещо в бутилките, което не е пропан-бутан, че лошо може да му стане на човек, едва се прибрах.

Та, газ от тези, не сипвайте, ще си спестите много ядове.

От кой Лукойл зареди колега? Този на изхода на града към магистралата ли? Да знаете, че там само табелите са Лукойлски.

code
02-11-2013, 09:14
Първо - разход може да смяташ на едно зареждане, ама не и на газ. :) Второ +1 за наклона.

mordohy
02-11-2013, 09:16
Разхода на връщане от морето винаги ми е по голям, не съм геодезист, но мисля,че се дължи на наклона на магистралата, на връщане се катерим повече.
Да и деривацията е над 600 метра.
Но има нещо още по- гадно.
Това е насрещният вятър.
Нормално у нас духа западен вятър и в посока морето е попътен, а на връщане насрещен.
Съпротивлението с нарастване на скоростта нараства в квадратична прогресия и за това при скорости над 100 км/ч влияе сериозно на разхода.

А дума да няма, че в лукойл слагат всякакви боклуци, от мазут до бензоли в газта

b_angelov
02-11-2013, 09:41
Ето и нагледно ситуацията с деривацията:

http://media.snimka.bg/s1/2828/031900317-big.jpg?r=0

На отиване (идване де) катериш 482м, а се спускаш 669м. На връщане - обратното. Като сложиш и другите фактори - кофти газ, различно налягане в колонкат и насрещен вятър и ето ти ги +4л. отгоре на връщане.

ludkanar
02-11-2013, 09:45
Първо - разход може да смяташ на едно зареждане, ама не и на газ. :) Второ +1 за наклона.

И защо да не можеш да смяташ разхода на газ?

b_angelov
02-11-2013, 09:50
И защо да не можеш да смяташ разхода на газ?
Заради различното налягане на колонките, както и заради голямата разлика в качеството на газта при различните търговци. Ето пример една проста газова кола на извънградско, при еднакъв стил на каране (до 90-100 км/ч) каква разлика в разхода дава (гледай само зарежданията от извнградско).
http://www.spritmonitor.de/en/detail/436077.html

Необходими са повече зареждания, за да придобиеш представа за средния разход.

RUNNING WILD
02-11-2013, 09:56
какво с еполучава при мене,всеки път когато сипя газ извън София ми шибват въздух зверски или друга мешилка,аз съм на мнение че всички бензиностанции са наредени определени колконки,до сега само на Ромпетрол съм доволен извън София,та за Лукоила,нашият в ма 4 сипвам и отивам от Младост до Самоков и въртя там отиване и връщане нагоре-надоу ми дава 13 литра газ?разстояние от 120 км и тръгни спри и въртене?мисля че не е много изобщо а е реално все пак съм с 16 цола и кола натоварена с мене само минава 1.500 кг,в град Стамбоилиски сипвах газ преди 2 седмици и е драма направо за 80 км по магистралата на прибиране към София газтта остана на 2 лампички зелени?шибат въздух като откачени кой квото ще да ми говори и въздуха ебава евро сондите и ти показва грешно уж има налягане в бутилката има газ отчита а то е въздух,трябва да кажа че с лукоил по магистрала с настпване над с 140/150 км не ми дава над 10/100 газ,в Казанлък пролетта се бях потресъл на 30 литова бутилка ми сипа 27.300 и му казах да спре пистолета не изключи това е при топло време,на лукоила при топло време ми събира 21 до 24 литра и пистолета изключва,гледайте нивото на газовата колонка под 8 атмосфери ли е не сипваш,а тия по провинцията нема и кой да ги проверява,направих си сметка за газов котлон и го премерих на кантара в склада и го занесох да го пълнят сипа ми до горе и вика кажи на касата че е за 9 лева газ,отивам и плащам,прибирам се и виждам че за 9 лева са ми сипали 3.050 кг газ,и обръщам 6 литра по 0.550 гр газ и се получава нагледно че са ми сипали некъде 5.600 литра газ като тегло което обърнато в пари би трябвало да е около 7 лева някъде?а честито...ГАЗКОМ е газаджийницата в младост 3,предполагам че с колите ни не е по-различно.

kolev
02-11-2013, 11:11
е как влияе налягането на колонката като пропан-бутана е в течно състояние. на колонката все пак пише литра.
далаверата е в съотношението на 2-та газа.

ecotronic
02-11-2013, 12:50
е как влияе налягането на колонката като пропан-бутана е в течно състояние. на колонката все пак пише литра.
далаверата е в съотношението на 2-та газа.

+1 :th_up:

.... в съчетание с денивелацията и насрещния вятър.

old alfist
02-11-2013, 14:34
Някой да е пробвал случайно примеси към пропан-бутана и с други газове като хелий и водород.

b_angelov
02-11-2013, 14:35
Виждал съм как принудително изпускат газова бутилка на един Зил, защото поради проблем в колонката, наблъскала само въздух. Може и да е свършила газта в цистерната, незнам.
Не се позаинтересовах обаче дали колонката е отчела някакви литри при това положение.

nikolaaaay
02-11-2013, 14:37
е как влияе налягането на колонката като пропан-бутана е в течно състояние. на колонката все пак пише литра.
далаверата е в съотношението на 2-та газа.
И аз мисля, че налягането на колонката влияе на времето, за което ще ти се напълни бутилката, а не на реалния обем газ, който ти сипват, защото той се измерва от самата колонка. Ако сипеш 30 литра са си 30 литра, без значение с какво налягане са ти ги сипали.
За денивелацията обаче мисля, че влияе в много малка степен, защото Пазарджик е на 205 метра надморска височина. Бургас - на 5 примерно. 200 метра разлика във височината за близо 300 км. е по-малко от 1 метър височина на километър разстояние и според мен това влияе на разхода пренебрежимо малко. Вятърът в България наистина е 80% от запад на изток и това може би има по-голямо значение, но за да има 40% разлика в разхода, това значи само едно - има голяма разлика в горивата. При мен се усеща и по мощността на колата. Затова и не зареждам на газстанциите, които зареждат от Лукойл. Такива със сигурност са ОМВ и Еко. С лукойлската газ едни 15 коня отиват на кино.

gioganotti
02-11-2013, 14:58
И аз мисля, че налягането на колонката влияе на времето, за което ще ти се напълни бутилката, а не на реалния обем газ, който ти сипват, защото той се измерва от самата колонка. Ако сипеш 30 литра са си 30 литра, без значение с какво налягане са ти ги сипали.
Малко лирично отклонение - в 1 литър обем колко въздух ще вкараш и колко течна субстанция - край на отклонението. На бившата ми кола при 30л етикет на бутилката ми заредиха 37л. Въпрос с понижена трудност - допълнителните 7л какво са?:machinegunner:

Doomguy
02-11-2013, 15:45
Шел са още по-зле. Щом OMV (Avanti) и Еко зареждат газ от Лукоил, къде другаде може да заредим? При лука поне имам прилична отстъпка.

RUNNING WILD
02-11-2013, 15:47
тия течности имат вискозитет при различни температури,на "далавера" си като сипваш лятото или в по-големи студове,въпреки че горивата са под земята на постоянна температура а газта е на минус 20 е втечнена,как и да се смята и се разцепва бензиностанциите печелят точно от разликите с шмекериите в газта,колите ни харчат разумно и нормално просто ни трескат с по 15-20 процента в литрите това е,сметни на 1000 лв оборот днес че 150 са ти чисти от нареждане само от газ.

lordliness
02-11-2013, 15:51
пропан- бутан е втечнен, каква е схемата за вкарване на въздух? Мисля, че единствено се манипулират броячите. Винаги казвам до горе, което изключва възможност за манипулация, ако я правят на момента, защото не знаят колко имам и може да ме допълнят с много.

dimitar_vd62
02-11-2013, 17:11
Разхода на връщане от морето винаги ми е по голям, не съм геодезист, но мисля,че се дължи на наклона на магистралата, на връщане се катерим повече.

Освен всичко друго изкоментирано за насрещния вятър, надморската височина и прочие не забравяй че като идеш към Варна се движиш по посока на въртене на Земята, а като се връщаш - срещу въртенето и те така.:-D

Sunny
02-11-2013, 17:24
Освен всичко друго изкоментирано за насрещния вятър, надморската височина и прочие не забравяй че като идеш към Варна се движиш по посока на въртене на Земята, а като се връщаш - срещу въртенето и те така.:-D

Да не забравяме и фазите на луната .

@Doomguy
OMV НЕ зареждат от Лукоил а от Газтрейд .

Темата за газта и газколонките сме я дъвкали и предъвквали не един път .

ecotronic
02-11-2013, 17:30
Освен всичко друго изкоментирано за насрещния вятър, надморската височина и прочие не забравяй че като идеш към Варна се движиш по посока на въртене на Земята, а като се връщаш - срещу въртенето и те така.:-D

Ти явно го казваш на майтап, но да напомня, че ако при посока на движение успоредна на паралелите, посоката изток запад или обратно няма значение, то при движение в посока, която сключва някакъв ъгъл с паралелите, посоката има значение за разхода (макар и минимално). За справка - сила на Кориолис и закон на Бер.

Doomguy
02-11-2013, 17:38
@Doomguy
OMV НЕ зареждат от Лукоил а от Газтрейд .

Темата за газта и газколонките сме я дъвкали и предъвквали не един път .

Не знам кой от къде зарежда колега, подведох се по този пост -


Затова и не зареждам на газстанциите, които зареждат от Лукойл. Такива със сигурност са ОМВ и Еко. С лукойлската газ едни 15 коня отиват на кино.

Sunny
02-11-2013, 19:01
Не знам кой от къде зарежда колега, подведох се по този пост -

Ето за да не се подвеждаш повече по думите на тия които също не знаят

"Газтрейд" АД обслужва над 500 клиента на територията на цялата страна, сред които:



“ОМВ-България” ЕООД
“Еко Елда България" ЕАД
“Петрол” АД
"Аурубис България" АД
“Либхер” АД
“Весникарска Група България” АД
“Демакс” АД
“Капитал Инвест Холинг” АД
“Доверие-Брико” АД
“Алумил България” ООД
други
(http://www.gastradebg.com/pagebg.php?P=6)

gorbi
02-11-2013, 20:00
Въздух няма как да ти вкарат, защото има инсталация за отвеждане на газовата фаза в колонката. Могат да ти вкарат кофти смес или да ти "наточат" колонката (правя го за 10 секунди :) ). От налягането зависи до колко ще се доближи напълненото количество до максимума на бутилката (85% от обема). Ако е ниско налягането - както писаха по-горе, може да е нарочно, настройват си колонката на икономии и свалят налягането за да не пълни максималното възможно...

lordliness
02-11-2013, 20:09
Накрая на пълненето брояча забавя оборотите, тогава ги карам да спрат пълненето, реалния обем на бутилката се смята лесно като обем на цилиндър, процентите за реално пълнене също.

dimitar_vd62
02-11-2013, 20:39
Ти явно го казваш на майтап, но да напомня, че ако при посока на движение успоредна на паралелите, посоката изток запад или обратно няма значение, то при движение в посока, която сключва някакъв ъгъл с паралелите, посоката има значение за разхода (макар и минимално). За справка - сила на Кориолис и закон на Бер.

Бе да ти кажа, ба ли го под къв ъгъл пресичам паралелите, но ако не се лъжа никой не изстрелва космически ракети срещу въртенето на Земята.Пък и идеалната позиция е точно на екватора защото там скороста на въртене беше малко над 1600 км/ч, а на полюса е 0.Респективно центробежната сила е по голяма.Логично е едно тяло което не е закрепено за земята при движението си от запад на изток примерно да му действа и центробежна сила в посока към екватора.По тая логика ако тръгнеш да обикаляш земята по някой паралел, от И на З, дясната страна на протектора на гумите ще се износи повече.То е същото като закона на Бер.Само че при движението от точка А до точка Б не се движим по права линия, а често сменяме посоката на движение особено в планински терен, имаме насрещен, попътен и страничен вятър, температура на въздуха , влажност, атмосферно налягане, също скоростта на движение и трафика, които в една и съща точка не са еднакви във два различни момента.В смисъл не можем да възпроизведем същите условия на връщане, с изключение на пътя.Ако имаме свободно трасе от София до Варна и относително еднакви условия при пробег в двете посоки, вероятно ще има разлика в разхода.Вероятно по-голямо значение има психическата нагласа на отиване и връщане която оказва влияние върху начина на шофирането, отколкото Кориолисовите сили и закона на Бер.

lordliness
02-11-2013, 20:48
ако завоите по магистралата се взимат вътрешно разхода значително пада- София- Бургас поне 3 км.по- късо

code
02-11-2013, 20:49
Никаква психическа нагласа няма където и да ходя на отиване разходът ми е над половин литър по-висок което на 159-ката са си 10% ;) Както и да е няма 2 колонки които да пълнят еднакво газ да не говорим колко други субективни фактора има.

ecotronic
02-11-2013, 20:49
Бе да ти кажа, ба ли го под къв ъгъл пресичам паралелите, но ако не се лъжа никой не изстрелва космически ракети срещу въртенето на Земята.Пък и идеалната позиция е точно на екватора защото там скороста на въртене беше малко над 1600 км/ч, а на полюса е 0.Респективно центробежната сила е по голяма.Логично е едно тяло което не е закрепено за земята при движението си от запад на изток примерно да му действа и центробежна сила в посока към екватора.По тая логика ако тръгнеш да обикаляш земята по някой паралел, от И на З, дясната страна на протектора на гумите ще се износи повече.То е същото като закона на Бер.Само че при движението от точка А до точка Б не се движим по права линия, а често сменяме посоката на движение особено в планински терен, имаме насрещен, попътен и страничен вятър, температура на въздуха , влажност, атмосферно налягане, също скоростта на движение и трафика, които в една и съща точка не са еднакви във два различни момента.В смисъл не можем да възпроизведем същите условия на връщане, с изключение на пътя.Ако имаме свободно трасе от София до Варна и относително еднакви условия при пробег в двете посоки, вероятно ще има разлика в разхода.Вероятно по-голямо значение има психическата нагласа на отиване и връщане която оказва влияние върху начина на шофирането, отколкото Кориолисовите сили и закона на Бер.

Разбира се, че това за което говорех беше само едно допълнение, което има по-скоро теоретичен смисъл и много трудно може да се усети напрактика.

Накратко - когато в Лукойл сменят пропорцията пропан/бутан и закона на Бер отива на кино :)

dimitar_vd62
02-11-2013, 21:05
Ми преди време водих един подобен спор и се оказа че не съм в час.На времето имаше автомобилна, битова и промишлена газ със съответните примеси и пропорции пропан-бутан.Отделно зимна и лятна.Имал съм възможност да карам автомобилна газ и разхода е чувствително по-малък.Това някъде около 90-година.Жигулата събираше 60 литра газ и минавах 530 - 550км.3-4 пъти заредих автомобилна газ и стигнах до 700 км.Ся не ми се разказват подробности.Обаче сега вече нямало такива разновидности на газта всичко е едно, доколкото разбрах битова газ.И освен това не подлежи на проверка на качеството, както бензина примерно могат да го проверят във всеки един момент.

Scrapera
02-11-2013, 21:54
От лукой не съм чак толкова недоволен, но от омв нямам думи.
Лукойл-16/100
Еко, Ромпетрол-15/100
ОМВ - 19.5/100
Това е разхода с що годе еднакво каране в София на 2.0ТС. На ОМВ направих грешката само един път да заредя,на другите зареждам постоянно и все е толкова. Тия 4 литра отгоре с газта на ОМВ като ми излизат 5 кинта повече на 100км, за 1 година са няколкостотин лева. Аз парите не ги намирам на улицата - никога, ама никога повече ОМВ.

Celestrial
02-11-2013, 22:17
Изчетох всички постове, колеги, но едно не разбрах. Като заредя на лукойл на изхода за магистралата в Бургас, как да съм сигурен, че пълна бутилка (42л) ще ме закара до друга бензиностанция с този безумен разход? Карах и на отиване, и на връщане със 110 км/ч. Да не говорим, че преди два месеца трябваше да ходя до Велико Търново, с пълна бутилка, отново 42л, отидох и се прибрах, през Шипка - общо 480 км. С газ от Ромпетрол. Ама като не познавам Бургас, къде да отидя, да сипя? Плюс това повечето от формулите които писахте, не ги разбрах. Литър газ трябва да си е литър газ.

b_angelov
02-11-2013, 23:22
Вариант 1: Като свърши газта превключваш на бензин до следващата най-близка газстанция;
Вариант 2: Отбиваш 8.5км в Чирпан да дозаредиш (пак на Лукойл) :boxed:

dimitar_vd62
03-11-2013, 00:14
Изчетох всички постове, колеги, но едно не разбрах. Като заредя на лукойл на изхода за магистралата в Бургас, как да съм сигурен, че пълна бутилка (42л) ще ме закара до друга бензиностанция с този безумен разход? Карах и на отиване, и на връщане със 110 км/ч. Да не говорим, че преди два месеца трябваше да ходя до Велико Търново, с пълна бутилка, отново 42л, отидох и се прибрах, през Шипка - общо 480 км. С газ от Ромпетрол. Ама като не познавам Бургас, къде да отидя, да сипя? Плюс това повечето от формулите които писахте, не ги разбрах. Литър газ трябва да си е литър газ.

Ти па нивомер нямаш ли, той и да ти вкара въздух не отчита.Тогава оспорваш.Не знам дали помага обаче.

nikolaaaay
03-11-2013, 01:08
@Doomguy
OMV НЕ зареждат от Лукоил а от Газтрейд .

И си личи, че е така.

---------- Post added at 01:01 ---------- Previous post was at 00:55 ----------


Не знам кой от къде зарежда колега, подведох се по този пост -
Да, написал съм го двусмислено. Извинявам се. Имах предвид, че ОМВ и Еко НЕ зареждат от Лукойл и затова сипвам там. С НЕлукойлска газ колата ми върви по-добре и сигурно харчи по-малко.

---------- Post added at 01:08 ---------- Previous post was at 01:01 ----------


От лукой не съм чак толкова недоволен, но от омв нямам думи.
Лукойл-16/100
Еко, Ромпетрол-15/100
ОМВ - 19.5/100
Това е разхода с що годе еднакво каране в София на 2.0ТС. На ОМВ направих грешката само един път да заредя,на другите зареждам постоянно и все е толкова. Тия 4 литра отгоре с газта на ОМВ като ми излизат 5 кинта повече на 100км, за 1 година са няколкостотин лева. Аз парите не ги намирам на улицата - никога, ама никога повече ОМВ.
На ОМВ и Еко газта е една и съща. Не си прави изводи от едно зареждане.

tribaleo
03-11-2013, 08:44
Да ОМВ зареждат бензин от Лукойл ама газ от другате..малко нелогично звучи .....всички освен ромпетрол и еко зареждат от лукойл..а бензиностанциите на лукойл повечето са на франчайз ...така че в нашата мила държава нормално е да е различно качеството щом се управляват от различни хора...

renyx
03-11-2013, 10:01
И на мен ми даде 1л. повече на връщане от Бургас , но ми направи впечатление , че катеренето е повече и за това разхода ми е бил по-голям.На лукойл съм сипвал точно два пъти и ми даде по-голям разход , а след като видях какви боклуци има в нафтата на омв и там не сипвам.

ludkanar
03-11-2013, 10:33
Така като гледам всички разбирате по много та да ви кажа аз пък ако не съм прав ме поправете.Газта на всяка бензиностанция е различна в което може да се убедите само по миризмата.Следващото е катозаредите на Еко да речем и отивате да настроите газовата,в следващия момент зареждате на друга верига и какво става.Газта различна и почва да харчи повече.

lordliness
03-11-2013, 11:02
Така като гледам всички разбирате по много та да ви кажа аз пък ако не съм прав ме поправете.Газта на всяка бензиностанция е различна в което може да се убедите само по миризмата.Следващото е катозаредите на Еко да речем и отивате да настроите газовата,в следващия момент зареждате на друга верига и какво става.Газта различна и почва да харчи повече.
Пропан- бутана няма миризма, добавя се допълнително етилмеркаптан- за да се откриват лесно евентуални течове

ecotronic
03-11-2013, 17:16
При положение, че у нас на газ се кара активно от близо 30 години и потребителите на това гориво стават все повече и повече, това да няма все още установени правила и методи за контрол на качеството на синьото гориво си го обяснявам единствено с наличието на действаща от години сериозна престъпна схема.

Докога трябва да търпим този пладнешки бандитизъм?

lordliness
03-11-2013, 17:35
Това ми прилича на призив за революция :), уж го бъркат според сезоните, не знам като цена на двата газа как стоят нещата

ecotronic
03-11-2013, 17:47
Това ми прилича на призив за революция :), уж го бъркат според сезоните, не знам като цена на двата газа как стоят нещата

Чак революция - не, но не сме се организирали, не сме осъдили държавата за подобно безхаберно или преднамерено поведение.

RUNNING WILD
03-11-2013, 20:28
От лукой не съм чак толкова недоволен, но от омв нямам думи.
Лукойл-16/100
Еко, Ромпетрол-15/100
ОМВ - 19.5/100
Това е разхода с що годе еднакво каране в София на 2.0ТС. На ОМВ направих грешката само един път да заредя,на другите зареждам постоянно и все е толкова. Тия 4 литра отгоре с газта на ОМВ като ми излизат 5 кинта повече на 100км, за 1 година са няколкостотин лева. Аз парите не ги намирам на улицата - никога, ама никога повече ОМВ.

ако от ОМВ немаш думи колега сипи си на боговете на икономията ШЕЛ там ще онемееш ще видиш тавана на мешилката и сгъстеният въздух,мерило за газ станциите са такситата,те въртят най много километри и са отворени на наредени колонки и километри,видиш ли таксита да атакуват газ станция ти си.

thecleaner
03-11-2013, 20:56
Аз пък си сипвам на Газтрейда на Цариградско поне има 7ст. отстъпка на литър и спрях да зареждам от Екото на 4ти км., поради простата причина, че на едно зареждане там спря цистерна на Газтрейд за зарежда бензиностанцията а там отсъпката е таван 3 ст., но поне с очите си видях от де иде газта. Хахаха луда работа с тая динозавърска пръдня.

dimitar_vd62
03-11-2013, 21:08
По-добре дизел отколкото пръдня.

gorbi
03-11-2013, 21:08
Не само качеството, количеството няма кой да проверява... Принципно задължението е на метрологичен надзор да минава изневиделица и с калибрирана мярка да замери колонките. Във Варна обаче знам че доскоро нямаха мярка, пък и май вече нямат лиценз за да мерят с еталон. Поради което ходят да проверяват с оторизирана фирма. На фирмата обаче трябва да и се плаща, от което следва, че правят най-много една планова проверка годишно. Другото е, че тия от метрологията и бензинаджиите се знаят от по 20 години и е ясно колко се проверява...

Сега една тайна - това дето спираш газаджията когато започне да зарежда бавно е огромна грешка :) Когато зарежда бавно , при износен потокомер/дебитомер увеличава значително грешката при отчитане, но в техен ущърб. Колкото по-бавно - толкова повече се увеличава грешката. Таксиджиите го знаят това и си стягат крана за пълнене...:) Газаджиите от своя страна са инструктиране при намаляне скороста на пълнене да закръглят и спират зареждането.. Аз съм го установил емпирично, потвърдено милион пъти на всички видове колонки :)

Въобще моят съвет е - изберете си място където колата ви дава добър разход и не го сменяйте... Когато сте из страната - зареждайте на малки газостанции - там хората треперят за всеки клиент и не си позволяват да си "наточват" колонките... много :)
Когато обектът е на голяма верига с управител, обикновено управителят разиграва комбинации с шофьорите на цистерните и наточва колонките максимално за да си разделят икономията... Но като цяло - има нивомерна система, има камери, има още два метода на отчитане на количеството получена и продадена газ, така че злоупотребите вече са доста по-малко от година и половина насам... Много по-малко отколкото ви се струва... Единствено вече си играят с качеството на сместа, затова съветът ми от по-горе - където ви върви колата и харчи нормално - не сменяйте...

dimitar_vd62
03-11-2013, 21:13
То с водомерите и електромерите същата работа.Ама като кажат метрологията ги е проверила...

Celestrial
03-11-2013, 22:47
Добре, тогава директен въпрос към бургазлии: къде да сипя газ в града ви?

RUNNING WILD
04-11-2013, 07:47
То с водомерите и електромерите същата работа.Ама като кажат метрологията ги е проверила...

ама вода си сипеш минерална си сготвиш на огън и се отопляваш и слънчеви батерии и кво ли не а колата?да не говоря че половината села още от едно време са с прокарана 2 ра тръба под земята преди водомера и електромерите то не беха магнити не беше скачени за водопровода фази и нули а сега новите къде ги сложиха си плащаш преди зимата и ти го настройва "специалиста" за добри сметки през зимата,всичките тия неща не можеш да ги прескочиш на бензиностанцията,логично е щом Русия продава газ на цяла Европа където и да сипеш горивата да са руски,особено в нашата страна където още всичко си е червено не вервам некой да те допусне да си правиш 2 ри монопол,то е като с захарта има квота и каквото и да си купиш от кой искаш магазин е излязла от някой от 5 те захарни завода в БГ ,те другите са разрушени да не работят да се контролира по-лесно,дори в Лидъл захарта е българска,най вероятно газта е една и съща и Газтрейд купуват от Лукоил или Нефтохим или как и да им викаме или обратното просто са различни мешилките щото някой иска еди ква си смес за да хване по-ниска цена а за клиентите го боли уя,като се разчуе че не дава хубава газ и лъже или сменя името на бензиностанцията или "фалира" с несметни богатства натрупани и му е все тая или за 1 месец сменя мешилката с хубава газ и точни литри да се разчуе по хората и да ги върне и после пак бишка шитовете 1 година това е проста печеливша система,кой квото ще да ами говори по провинцията от това живеят газостанциите от нареждане на клиенти.

b_angelov
04-11-2013, 17:41
Добре, тогава директен въпрос към бургазлии: къде да сипя газ в града ви?
Едното място до изхода на града - Ромпетрол:
https://maps.google.bg/maps?hl=bg&ll=42.528954,27.455091&spn=0.004317,0.021136&t=h&z=16&layer=c&cbll=42.528953,27.455096&panoid=P8_m0FwcqTQHH4MbNln-aQ&cbp=11,246.79,,0,-1.74

Другото по път от центъра, или от Созопол - също е Ромпетрол, но снимката в гоогле е стара:

https://maps.google.bg/maps?hl=bg&ll=42.510292,27.463932&spn=0.008636,0.042272&t=h&layer=c&cbll=42.510297,27.463927&panoid=9PF-mcJBN74EV5oOld8Zug&cbp=11,64.87,,0,1.46&z=15

145selespeed
04-11-2013, 18:57
Аз съм с 34 литрова бутилка, на 80% пълнене ми събира 27,5-28 литра. Цяла година карам на газ вече 25.000 км и винаги това ми е било максимума на полезния обем.
Освен в България, където бутилката ми много пъти е побирала и до 31-32 литра:balloon: Усмихвам се, плащам си ама аз си знам...
15% чиста горница са си за "бизнесмена". Халал да са му ама не е приятно да те лъжат, а ти нищо да не можеш да направиш. Мен даже не ми е толкова за цената или за литрите ами за качеството! Същото е и с другите горива. Минаваш границата, зареждаш и колата ти се съживява. Стигам до там, че когато изляза зареждам отново бензин и газ, закачам лаптопа и си правя нова корекция за "новите горива".

Mind_Control
04-11-2013, 21:13
Аз съм с 34 литрова бутилка, на 80% пълнене ми събира 27,5-28 литра. Цяла година карам на газ вече 25.000 км и винаги това ми е било максимума на полезния обем.
Освен в България, където бутилката ми много пъти е побирала и до 31-32 литра:balloon: Усмихвам се, плащам си ама аз си знам...
15% чиста горница са си за "бизнесмена". Халал да са му ама не е приятно да те лъжат, а ти нищо да не можеш да направиш. Мен даже не ми е толкова за цената или за литрите ами за качеството! Същото е и с другите горива. Минаваш границата, зареждаш и колата ти се съживява. Стигам до там, че когато изляза зареждам отново бензин и газ, закачам лаптопа и си правя нова корекция за "новите горива".

И си плащаш, като поп викаш? Може ли да ти дам сметката ми, да ми превеждаш по 10 лв. месечно?

harpiata
04-11-2013, 21:25
Добре, тогава директен въпрос към бургазлии: къде да сипя газ в града ви?
Ако познаваш града да те упътя към едно много убаво местенце за пълнене.От няколкото ,на които съм пълнил Дедрата там се представят най-добре,пък и е най-евтина(май)1,23 капнах тази сутрин.Казва се INS&DEGA една червена на цвят бензиностанцийка в кв.Лазур почти до стадиона

Celestrial
04-11-2013, 22:40
Благодаря ви, че утре живи и здрави пак съм при вас.

145selespeed
04-11-2013, 23:23
И си плащаш, като поп викаш? Може ли да ти дам сметката ми, да ми превеждаш по 10 лв. месечно?

Може!

b_angelov
05-11-2013, 07:31
Ако познаваш града да те упътя към едно много убаво местенце за пълнене.От няколкото ,на които съм пълнил Дедрата там се представят най-добре,пък и е най-евтина(май)1,23 капнах тази сутрин.Казва се INS&DEGA една червена на цвят бензиностанцийка в кв.Лазур почти до стадиона
+1, газта им е много хубава, ефтино е, а и не са на много трудно място.

https://maps.google.bg/maps?hl=bg&ll=42.509798,27.476391&spn=0.000008,0.005284&t=h&z=18&layer=c&cbll=42.509798,27.476391&panoid=2kHZM_ZVC8ot7DVveYLE6g&cbp=12,313.58,,0,-0.37

Celestrial
05-11-2013, 22:10
Днес ви послушах и сипах газ в Ромпетрол. Първо се оказа, че бутлката ми не е 42л, а 36 и второ - колата даде разход 9.5/100 при постоянна скорост от 120 км/ч.
Благодаря за съветите.

b_angelov
05-11-2013, 22:40
Днес ви послушах и сипах газ в Ромпетрол. Първо се оказа, че бутлката ми не е 42л, а 36 и второ - колата даде разход 9.5/100 при постоянна скорост от 120 км/ч.
Благодаря за съветите.
Този разход в посока Бургас - Пазарджик ли е?

Celestrial
06-11-2013, 20:52
Този разход в посока Бургас - Пазарджик ли е?

Не, Пазарджик - Бургас. Като дойдох при вас, отново напълних бутилката в ромпетрол до изключване. Това, което сипах там беше разходът, даден на отиване. На връщане /Бургас - Пазарджик/ не съм засякъл, защото не съм зареждал. Днес навъртях около 50 км градско и още не е свършила газта. Гледам много да не говоря, да не урочасам работата.

ludkanar
06-11-2013, 22:25
Заради различното налягане на колонките,

Необходими са повече зареждания, за да придобиеш представа за средния разход.

И ти се изказа та никой не видя...а и аз карам на газ от 3 дена и незнам как да си засичам колата.

juliano155
09-11-2013, 23:35
Не прочетох до края темата,но ми стана ясно що годе за какво иде реч.Та по този случай искам да вметна,че не зареждам от няколко месеца от Лайно-ойл,че ми се случи да заредя за 30лв. и да не ми изгасне лампата за резервата(за бензззз става дума) а дори стралката не беше на нулата.Толкова не ми се повярва,че се върнах 3км. за да погледна колонката дали е сипал за 30 кинта и уви за толко беше сипал.Такъв цирк не ми се беше случвал до сега.

RUNNING WILD
12-11-2013, 08:47
2 дена карам по провинцията и сипвам Ромпетрол е квото и да си говориме за момента са номер 1 за газ за мене.

DJ Vladic
14-11-2013, 14:19
На мене ми се беше случило същото преди около месеец. Заредих на Лукойловете преди Асеновград, и на полегатите склонове в Родопите, на 3-та предавка 60 км/ч ~3000 рпм, натиснат педала на газта почти докрай и колата умираше.... Такова нещо не бях предполагал ,че може да ми се случи. Отделно изминах 100 км по-малко от пробега ми с една бутилка.

Scrapera
03-12-2013, 20:02
Заредих около 15 литра газ на Лукойл до моста на Захарна фабрика и минах 68км. градско. Не ми се смята, но това е над 21 литра на 100.
След това заредих около 15 литра газ на ЕКО и минах 97км градско. Каква е тази брутална разлика не мога да разбера. Също така ми изгасна колата един път с газта на Лукойл. Изключих от скорост и светнаха лампите по таблото. Никога не го е правила това. Подобен разход, но не чак толкова висок ми е давала от ОМВ, но това вече мина всякакви граници. По-добре да карам на бензин вместо газта на Лукойл. :censored: Освен, че ще върви по-добре може и по-евтино да ми излезе.

Celestrial
03-12-2013, 21:23
Заредих около 15 литра газ на Лукойл до моста на Захарна фабрика и минах 68км. градско. Не ми се смята, но това е над 21 литра на 100.
След това заредих около 15 литра газ на ЕКО и минах 97км градско. Каква е тази брутална разлика не мога да разбера. Също така ми изгасна колата един път с газта на Лукойл. Изключих от скорост и светнаха лампите по таблото. Никога не го е правила това. Подобен разход, но не чак толкова висок ми е давала от ОМВ, но това вече мина всякакви граници. По-добре да карам на бензин вместо газта на Лукойл. :censored: Освен, че ще върви по-добре може и по-евтино да ми излезе.

Няма шега. Днес отново до Бургас и обратно, скорост 100-110 км/ч с над 200 кг товар в колата, даде разход малко под 9/100 с газ от ромпетрол. И откакто я слагам, вече не ми гасне по светофарите.

Доко
03-12-2013, 21:52
+1, газта им е много хубава, ефтино е, а и не са на много трудно място.

https://maps.google.bg/maps?hl=bg&ll=42.509798,27.476391&spn=0.000008,0.005284&t=h&z=18&layer=c&cbll=42.509798,27.476391&panoid=2kHZM_ZVC8ot7DVveYLE6g&cbp=12,313.58,,0,-0.37

Боби, ако ти покажа какво желе има в резервоара на мотора от едно зареждане на бензин на тази бензиностанция, създадоха ми проблеми и разходи които не ти препоръчвам.
Друже един приятелски съвет, не зареждай на тази бензиностанция. ;-)

b_angelov
03-12-2013, 22:04
Боби, ако ти покажа какво желе има в резервоара на мотора от едно зареждане на бензин на тази бензиностанция, създадоха ми проблеми и разходи които не ти препоръчвам.
Друже един приятелски съвет, не зареждай на тази бензиностанция. ;-)

Газта им става бе друже

Доко
03-12-2013, 22:21
Газта им става бе друже

Не рискувам, предпочитам да карам на 4 цилиндъра. :-)
Залагам на Ромпетрол и Лукойл, Шел от време на време, ОМВ-то до Мираж не става, прецакаха се нещо, извън Бургас зареждам също на тези вериги. ;-)

Doomguy
03-12-2013, 22:52
Заредих около 15 литра газ на Лукойл до моста на Захарна фабрика и минах 68км. градско. Не ми се смята, но това е над 21 литра на 100.
След това заредих около 15 литра газ на ЕКО и минах 97км градско. Каква е тази брутална разлика не мога да разбера. Също така ми изгасна колата един път с газта на Лукойл. Изключих от скорост и светнаха лампите по таблото. Никога не го е правила това. Подобен разход, но не чак толкова висок ми е давала от ОМВ, но това вече мина всякакви граници. По-добре да карам на бензин вместо газта на Лукойл. :censored: Освен, че ще върви по-добре може и по-евтино да ми излезе.

Веднъж от празна бутилка заредих за 20лв от лукоил. Минах 40км и пак свърши. Какво и колко ми заредиха тогава се чудя и до днес. Вече зареждам на Ромпетрол, но тук се намира на много шибано място.

dimitar_vd62
04-12-2013, 01:18
Ми що се мъчите с газ бре.:dunno:

Доко
04-12-2013, 07:17
Ми що се мъчите с газ бре.:dunno:

А бе да ти кажа честно, голяма мъка ми е като дам 35-36лв за газ до София, не си ли сипиш поне 70-80 кинта бендЗ, не ми го хвали... :-)
Другата голяма драма е като напълня бутилката за 26лв и не свършва след 100км в града, не иска и на 150-ия километър, чак като подмине 200км градско, почва да мига резервата, баси тъпнята, и ми става едно мъчно, мъчно.
А к'во готЯно ми беше преди, мина-не мина 80-90км в града, и айде двайсетак... :-)
Не можем всите да сме гъзари...;-)

lordliness
04-12-2013, 17:29
Заредиха сега на Газпром и доста прилично върви.

Scrapera
04-12-2013, 18:44
Каква мъка ми е братко! Газта ми е спестила скромните 900лв а имам колата с газовата неразборедба от има няма 8 месеца. Винаги мога да цъкна едно бутонче и да се режа до 6400об. на бензин колкото искам, а после да се влача в трафика и да седя в задръстването на цена 1.30лв/литър.:thumbup:

dimitar_vd62
04-12-2013, 19:38
А бе да ти кажа честно, голяма мъка ми е като дам 35-36лв за газ до София, не си ли сипиш поне 70-80 кинта бендЗ, не ми го хвали... :-)
Другата голяма драма е като напълня бутилката за 26лв и не свършва след 100км в града, не иска и на 150-ия километър, чак като подмине 200км градско, почва да мига резервата, баси тъпнята, и ми става едно мъчно, мъчно.
А к'во готЯно ми беше преди, мина-не мина 80-90км в града, и айде двайсетак... :-)
Не можем всите да сме гъзари...;-)

Ей, комшу....:chair::drunk:

Доко
04-12-2013, 20:54
Ей, комшу....:chair::drunk:

Майтап комшу, като дойдем у Варна ще почерпим по бира със спестените пари... :cheers: :big_beer: