PDA

View Full Version : Ниско налягане на маслото - 2.4 jtd



alex_gsi
03-11-2013, 14:50
Здравейте колеги. Смених автомобила от Ауди на Алфа 156 SW 2.4 jtd 136 магарета 2000г. Седмица след покупката на колата (и след обслужването), започна да премигва лампата за маслото (на загрял мотор). Когато я обслужвах сипах 5w40 manol (защото беше на аванта), фултъра е от 12лв (незнам марката или поне не я помня) + ролки и ремъци и термостат BEHR. Лампата светна и веднага при майсторите. Смениха ми маслото с 15w40 total, но проблема не се оправи. Утре ще им я закарам да сменят отново масления филтър, след което да измерим налягането на мотора. Искат да сменят и датчика за налягане на маслото. Въпроса е, че и те незнаят къде седи датчика за налягане на маслото. Някой от вас знае ли къде е точно този датчик и дали въобще проблема е в този филтър и датчик. Четох в една тема, че се намира от задната страна на мотора. Също така, когато я настъпя повече забива и светка червената дюза над лампата за маслото, но не винаги. Някъкви идей за този проблем също?

thecleaner
03-11-2013, 15:07
Здравейте колеги. Смених автомобила от Ауди на Алфа 156 SW 2.4 jtd 136 магарета 2000г. Седмица след покупката на колата (и след обслужването), започна да премигва лампата за маслото (на загрял мотор). Когато я обслужвах сипах 5w40 manol (защото беше на аванта), фултъра е от 12лв (незнам марката или поне не я помня) + ролки и ремъци и термостат BEHR. Лампата светна и веднага при майсторите. Смениха ми маслото с 15w40 total, но проблема не се оправи. Утре ще им я закарам да сменят отново масления филтър, след което да измерим налягането на мотора. Искат да сменят и датчика за налягане на маслото. Въпроса е, че и те незнаят къде седи датчика за налягане на маслото. Някой от вас знае ли къде е точно този датчик и дали въобще проблема е в този филтър и датчик. Четох в една тема, че се намира от задната страна на мотора. Също така, когато я настъпя повече забива и светка червената дюза над лампата за маслото, но не винаги. Някъкви идей за този проблем също?

Най-важното е в момента да смениш бързо майсторите, и да не караш колата. Има форумни сервизи, избираш си някой и право при него.

alex_gsi
03-11-2013, 15:18
Ами аз вече съм решил при кой форумен майстор ще я закарам, но момчетата са ми обещали да замерят налягането утре. А така и така ще я карам, поне да сменят и филтъра, за да не се окаже че е скапан този с който съм сега. Надявам се да е от това проблема и след това да я карам при форумните майстори да видят аджеба защо тая кола забива.

zdravko_ss
03-11-2013, 15:35
Най-вероятно забива от пренадуване на турбото породено от спекла геометрия, но това е само предположение и една от най-срещаните причини.На диагностика ще си покаже защо светва червената лампа и забива.

ecotronic
03-11-2013, 15:41
Като чета първия пост ми се струва, че това е поредния "натъкмен" мотор за да може да бъде продаден.
Най-вероятно се касае за големи хлабини в лагерите на коляновия вал или в най-добрия случай - в маслената помпа.

Дано да греша.

thecleaner
03-11-2013, 15:44
Ами аз вече съм решил при кой форумен майстор ще я закарам, но момчетата са ми обещали да замерят налягането утре. А така и така ще я карам, поне да сменят и филтъра, за да не се окаже че е скапан този с който съм сега. Надявам се да е от това проблема и след това да я карам при форумните майстори да видят аджеба защо тая кола забива.

Силно непрепоръчително е да си разкарваш колата с мигаща лампа на маслото.

alex_gsi
03-11-2013, 16:06
Ще играе ласото, друг вариянт няма. Лошото е, че ще ме тегли 1.4 мъртвец........

svat22
03-11-2013, 17:24
По добе смени сервиза бързо,аз го минах това вече.Дано да не е като при мен,но аз съм за основен от такива маистори на какви то си попаднал, че можеби е това можеби е онова.Ако я караш проверяваи нивото на маслото в двигатела непрекъснато,да не останеш без масло.

Marchoni
03-11-2013, 18:55
По добе смени сервиза бързо,аз го минах това вече.Дано да не е като при мен,но аз съм за основен от такива маистори на какви то си попаднал, че можеби е това можеби е онова.Ако я караш проверяваи нивото на маслото в двигатела непрекъснато,да не останеш без масло.
Той в случая може да остане без масло, дори и да е на максимума. Първо най-вероятно ще си отиде турбината. Докато не разбереш проблема не я карай (ти си знаеш де). Според мен е малко вероятно да е от филтър. Все пак като се продава все ще става за нещо.

aligator89
03-11-2013, 20:24
според мен е било грешка да сипеш 5w40

alex_gsi
03-11-2013, 20:34
според мен е било грешка да сипеш 5w40

хубаво масло за без пари... сипано е поради втория показател :)

myato
03-11-2013, 21:22
според мен е било грешка да сипеш 5w40


хубаво масло за без пари... сипано е поради втория показател :)

И що мислите, че 5W40 е грешното масло?:coolio:
5W40 е перфектно. 15W40 е много плътно.

Как ще измерят налягането колега, като не знаят къде е датчика, а трябва да завъртят манометъра на неговото място?
Отивай при хората дето познават марката, че иначе много ще си патиш.

andro88
04-11-2013, 10:58
Не искам да съм черноглед и да съм лош предвестник, но като човек минал през "такова премигване на лампата" ще кажа, че почти винаги е породено от заминали лагери на коляновия вал, което не позволява да се качи налягането на маслото и оттам свети лампата. Първата проверка-откача се маслената магистрала на турбото и се запушва с болт със същия диаметър- 8 или 10мм беше по спомен. С 15W40 и запушени маслени магистрали на турбото, при здрави датчик единственото са лагери на коляновия вал. А там вече започва филма.
Чудно ми как са го направили да не свети при продажбата...
Между другото лампата свети при 0.5 бара на маслото. Смятай колко зле трябва да е, за да падне под това, при положение, че на свободен ход трябва да е поне 1.5-2 бара:ritter:
Късмет и дано не съм прав

Jivko7777
04-11-2013, 12:14
Не искам да съм черноглед и да съм лош предвестник, но като човек минал през "такова премигване на лампата" ще кажа, че почти винаги е породено от заминали лагери на коляновия вал, което не позволява да се качи налягането на маслото и оттам свети лампата. Първата проверка-откача се маслената магистрала на турбото и се запушва с болт със същия диаметър- 8 или 10мм беше по спомен. С 15W40 и запушени маслени магистрали на турбото, при здрави датчик единственото са лагери на коляновия вал. А там вече започва филма.
Чудно ми как са го направили да не свети при продажбата...
Между другото лампата свети при 0.5 бара на маслото. Смятай колко зле трябва да е, за да падне под това, при положение, че на свободен ход трябва да е поне 1.5-2 бара:ritter:
Късмет и дано не съм прав

Аз пък съм гледал че на jtd-та първите които не са с хидравлични повдигачи налягането на маслото е доста по ниско, не 2 бара на празен ход със сигурност

code
04-11-2013, 13:34
2,5-3,0 бара го дават в Аутодата на 4000об ?! За празен ход не видях. :)

andro88
04-11-2013, 16:52
Ако е 3 бара на 4000 оборота, то при 800 е малко на 1 бар, така мисля, но съм сигурен че свети когато падне под 0,5. При положение,че под 0.5 може да значи 0.45 или 0.001, което не е оферта във всички случаи трябва колегата да я провери като запуши маслените магистрали на турбината и да види ще го държи ли налягането или не, щото няма откъде да бяга това масло иначе, освен през турбото или през разшляканите лагери. Малък е шанса да е скапан датчика. Той щеше да отчита грешно и при топла и при студени и при високи и при ниски обороти

ecotronic
04-11-2013, 17:03
Нормалното маслено налягане трабва да е:

на празен ход: 0.6 - 0.7 bar.

при 4000 об.: 2.5 - 3.0 bar.

Това означава, че индикацията трябва да свети под 0,6 bar.

alex_gsi
04-11-2013, 22:38
Ами в понеделник ще се разбере от каде иде всичко, интересното е обаче че лампата премигва или по точно трепти само и единствено когато я карам по спортно. Ако си я карам леко до 2к мога да мина и 100км и няма да трепне даже. Колеги и майстори ми казват да не го карам и са прави, но отново факт е че ми е страшно необходим превоз и си я карам....то се в видяло че набиване ще има. А почне ли да се прави ще се прави като хората. Така че до понеделник си я карам пък каквото сабя покаже.

ecotronic
04-11-2013, 22:46
По-добре се въздържай да я караш в това състояние за да минеш по-тънко с ремонта. Че иначе могат да станат големи поразии, които да ти костват доста повече пари и престой.

Jivko7777
05-11-2013, 17:24
2,5-3,0 бара го дават в Аутодата на 4000об ?! За празен ход не видях. :)

Точно за това говоря че първите jtd без хидравнични повдигачи е много ниско налягането на маслото при 4000 е 2,5 няма как на празен 800 да е 2 :metal:

---------- Post added at 17:24 ---------- Previous post was at 17:22 ----------


Нормалното маслено налягане трабва да е:

на празен ход: 0.6 - 0.7 bar.

при 4000 об.: 2.5 - 3.0 bar.

Това означава, че индикацията трябва да свети под 0,6 bar.

Мдааа и ми е чудно това 0,6 не е ли много ниско налягане на маслото.......... и то при нов мотор го дават....

ФЕРАРИСТ
05-11-2013, 17:34
Рядко са случайте когато не се отваря двигателчето отгоре или отдолу когато светне лампата за основния ремонт и проблема не е в датчика......

seik00
06-11-2013, 05:01
а проблема може ли да е от това ако е натисната ламарината в картера и маслената помпа да неможе да направи дебита които трябва ?

thecleaner
06-11-2013, 10:05
а проблема може ли да е от това ако е натисната ламарината в картера и маслената помпа да неможе да направи дебита които трябва ?

Не.

nicola 59
06-11-2013, 11:25
Колега виж си датчика ,и ако не е от него ,минавай на Селения HPX 20w60 италиянските коли много я обичат,а много вероятно ,и да си бил с нея преди смяната.Няма смисъл да чоплиш мотора,и да набиваш пари,после като ритне камбаната слагаш един друг читав мотор,и нямаш грижи.

Датчика е на задната страна на мотора завит на блока сваля се за секунди ,наскоро си свалях от един такъв мотор та знам.

code
06-11-2013, 12:37
Колега виж си датчика ,и ако не е от него ,минавай на Селения HPX 20w60 италиянските коли много я обичат,а много вероятно ,и да си бил с нея преди смяната.Няма смисъл да чоплиш мотора,и да набиваш пари,после като ритне камбаната слагаш един друг читав мотор,и нямаш грижи.

Датчика е на задната страна на мотора завит на блока сваля се за секунди ,наскоро си свалях от един такъв мотор та знам.

Между другото и аз щях да пиша нещо подобно, ама не ми се водеха спорове с този и онзи :) Това разбира се само в случай, че моторът работи коректно без да чука. Иначе няма да го спаси никакво масло.

ecotronic
06-11-2013, 12:55
Ако колегата мисли да сменя мотора в случай, че този роди, може да сипва по-гъсто масло и така да кара докато може.
Ако обаче мисли да прави ремонт на този, това не е препоръчително, защото увеличената хлабина на лагерите означава, че част от композицията им вече е заминала и всеки момент могат да настанат доста по-големи поразии. И така ремонтът да е и по-тежък.

nicola 59
06-11-2013, 16:39
Между другото и аз щях да пиша нещо подобно, ама не ми се водеха спорове с този и онзи :) Това разбира се само в случай, че моторът работи коректно без да чука. Иначе няма да го спаси никакво масло.

Па тои не е казал че чука ,вика само че му премигва лампата,на моята 156 ца и премигва 3 години,и след като я продадох сигурно още и премигва,ма си върви.После датчика отчита горе долу около 0.5 ,ма и 0.3 да има на бавен ход нищо и няма стига като и подадеш газ да лови 2 ката.Ремонта на 2.4 е напълно безмислен ,и затова моя съвет е гъсто масло,и каквото сабя покаже.В момента един добър мотор 136 коня се намира на цената на комплект гарнитури,затова просто няма смисъл,да го мисли.


Ако колегата мисли да сменя мотора в случай, че този роди, може да сипва по-гъсто масло и така да кара докато може.
Ако обаче мисли да прави ремонт на този, това не е препоръчително, защото увеличената хлабина на лагерите означава, че част от композицията им вече е заминала и всеки момент могат да настанат доста по-големи поразии. И така ремонтът да е и по-тежък.

Ако мисли да прави ремонт на този мотор си прав колега,ма другия колега ще сгреши понеже просто няма сми.

SandoOne
08-11-2013, 22:58
Секи път ли го прави инад 4k обороти ли го прави.

alex_gsi
10-11-2013, 19:25
На тихи топъл държи 0.5-0.6 атм. (на 90 градуса), а на 60 градуса държи 0.7 атм. с газ - 2.0 атм. Карам го докато не се опраси. В момента е с 15w40 Тотаl. Иначе като го запаля сутрин почуква леко и спира след около 30 секунди. Като я подкарам няма проблеми до момента в които не спра някъде или изключа от скорост - тогава започва да "мижи" едвам едвам и само леко да пипна газта гасне. Мисля че в момента нямам излишна четири цифрена сума, а и идват празници.... Благодаря на всички за мненията, надявам се скоро време да не ми създава грижи.

P.S. Забиването се оказа от скапаната букса на дебитомера. Смених я с нова (втора ръка) и сега спи :)

ecotronic
10-11-2013, 20:36
На тихи топъл държи 0.5-0.6 атм. (на 90 градуса), а на 60 градуса държи 0.7 атм. с газ - 2.0 атм. Карам го докато не се опраси. В момента е с 15w40 Тотаl. Иначе като го запаля сутрин почуква леко и спира след около 30 секунди. Като я подкарам няма проблеми до момента в които не спра някъде или изключа от скорост - тогава започва да "мижи" едвам едвам и само леко да пипна газта гасне. Мисля че в момента нямам излишна четири цифрена сума, а и идват празници.... Благодаря на всички за мненията, надявам се скоро време да не ми създава грижи.

P.S. Забиването се оказа от скапаната букса на дебитомера. Смених я с нова (втора ръка) и сега спи :)

Аз мисля, че ако минеш на по-гъсто масло, има голяма вероятност тоя двигател да го караш още дълго време.
Примерно 10W60.

PS: Но не знам това, как ще се отрази на турбината.

МИТАКА1654
11-11-2013, 13:12
PS: Но не знам това, как ще се отрази на турбината.
Ми няма да й е много приятно,особенно зимата при студени стартове

ecotronic
11-11-2013, 13:31
Ми няма да й е много приятно,особенно зимата при студени стартове

Ако е въпрос за студените стартове, то с маслото което колегата ползва в момента (15w40) на турбината и е по-зле отколкото би било с 10W60.

Jivko7777
11-11-2013, 15:36
Ако е въпрос за студените стартове, то с маслото което колегата ползва в момента (15w40) на турбината и е по-зле отколкото би било с 10W60.

мдааа така е но на него не му се дават пари а 10w60 не е от евтините