PDA

View Full Version : Частично саниране на сграда



ecotronic
04-11-2013, 20:43
Живея в тухлена сграда (около 50 годишна). Едната от стаите има 2 външни стени с обща площ около 25 кв. м.
В останалите помещения е доста топло през зимата и почти не се налага да пускам парното. По груби сметки над 80% от разходите ми за отопление се дължат именно на отоплението на въпросното помещение.
В сградата сме "орел, рак и щука" и поради това, никога няма да стигнем до решение за цялостно саниране.
Аз и още двама комшии, които сме в апартаменти на последователни етажи (един под друг) мислим да си санираме частично въпросните части от фасадата.
Чувам противоположни мнения по въпроса за ефекта такова начинание.

Моля за вашите мнения по въпроса. Особено ценно, ще бъде, ако някой, който е правил подобно нещо сподели впечатления от крайния резултат.

dimitar_vd62
04-11-2013, 20:57
Имам 4 стаи, двете северни двете южни.В северните беше бесмислено да включвам печка, само хабях ток.Дограма и изолация, и в най студените дни не пада под 12-13 градуса без отопление, а преди съм намирал замръзнала вода в посудата в кухнята.Чак тази година се направи цялата фасада на блока, догодина резултат.Но ще споделя и нещо друго.Апартамента над мен е идентичен с моя, виналата година го купи един пич моряк.Направи му основен ремонт като сложи дограма с трислоен пакет и гипскартон на всички помещения - стени и тавани.Наскоро се качвах да го питам нещо и ми направи впечатление че макар да е необзаведен и никой още да не живее в него,течпиратурата беше по-висока отколкото в къщи, при положение че и аз не бях включвал нищо него ден.Та се замислям за един гипсокартон на тавана и на стените към комшиите или пони 20 мм изолация на тези стени.
Има смисъл, при мене външните стени са бетон.

starata alfa
04-11-2013, 21:00
аз съм с изолиран един етаж от къща с минерална вата 8 и 10 см ефекта е повече от очакванията ми,северната стая преди санирането никога нее надвишавала 18 градуса.това лято правих ремонт на къщата на село и използвах вата за тавана над банята но още нямам впечатления.относно цялоста на санирането чувал съм че нее пълен ефекта ,но несъм с преки впечатления.бих ти препоръчал ватата пред стереопора и то колкото може по дебела,макар че и 5 см ще ти свърши работа.иначе за другите стени можеш да сложиш вътрешна изолация ако се налага

old alfist
04-11-2013, 21:03
Като чета, все едно става въпрос за нашето блокче.
Това с частичното саниране на сградата си е живо нищо - пари хвърлени на вятъра, както и загрозяване на фасадата.
В твоя случай по-добре помисли за вътрешна изолация на въпросното помещение - под, стени и таван.

Mind_Control
04-11-2013, 21:11
Като чета, все едно става въпрос за нашето блокче.
Това с частичното саниране на сградата си е живо нищо - пари хвърлени на вятъра, както и загрозяване на фасадата.
В твоя случай по-добре помисли за вътрешна изолация на въпросното помещение - под, стени и таван.

Има смисъл и от частичното саниране. Друг е въпросът, че остава топлинен мост при него. Но принципно си прав, че ако ще е частично, то по добре да е отвътре изолацията на таван, стени и под. Но се намалява обема на помещението по този начин.

old alfist
04-11-2013, 21:20
Има смисъл и от частичното саниране. Друг е въпросът, че остава топлинен мост при него. Но принципно си прав, че ако ще е частично, то по добре да е отвътре изолацията на таван, стени и под. Но се намалява обема на помещението по този начин.
Пълна хубост няма - ще се намали помещението с около 2 кубика, но пък ще знае, че всичко ще е 6.

kolev
05-11-2013, 10:33
Живея в тухлена сграда (около 50 годишна). Едната от стаите има 2 външни стени с обща площ около 25 кв. м.
В останалите помещения е доста топло през зимата и почти не се налага да пускам парното. По груби сметки над 80% от разходите ми за отопление се дължат именно на отоплението на въпросното помещение.
В сградата сме "орел, рак и щука" и поради това, никога няма да стигнем до решение за цялостно саниране.
Аз и още двама комшии, които сме в апартаменти на последователни етажи (един под друг) мислим да си санираме частично въпросните части от фасадата.
Чувам противоположни мнения по въпроса за ефекта такова начинание.

Моля за вашите мнения по въпроса. Особено ценно, ще бъде, ако някой, който е правил подобно нещо сподели впечатления от крайния резултат.

направи си външна топлоизолация с EPS-F 60 или 80мм.
този материал е специално за фасадно приложение като е паропропусклив и позволява на стените да дишат което е много важно.
плоскостите се фиксират с лепило и дюбели. върху тях се поставя мрежа, шпакловка и мазилка. мазилката ти може да е минерална, силикатна и така нататък.
над изолацията /при горния комшия/ да ти поставят шапка от поцинкована ламарина.
избери си доказана фирма, защото има случаи на паднали изолации и такива отнесени от вятъра.
смени и дограмата и с това приключваш.

Geri_ms
05-11-2013, 10:48
При частичното саниране проблема е топлинния мост, който остава, щом е 50 годишна сграда защо не кандидатствате по програмата за саниране на МРРБ, в момента увеличиха държавното финансиране на 70%, т.е. блока трябва да събере останалите 30% само.

ecotronic
05-11-2013, 11:53
Колеги, благодаря на всички Ви за отговорите и насоките.

Дадох ход на работата. Ще се прави с графитен NEOPOR. Общата площ е около 25 кв. м. (40 лв/ кв.м.)
До края на седмицата ще бъде готово.

На около 10 м от едната стена отстои висока сграда и така между двете постройки се образува относително тясна пролука през която винаги има въздушно течение с посока от север на югоизток. Както се казва - там се **** ветровете :) и през зимата е страшно.

Тъй че очаквам да има чувствителен ефект. По-натам може да направя и вътрешна топлоизолация, но няма да е сега, че скоро и правих ремонт на тази стая и не ми се разбишква точно сега.

Иначе дограмите са 5-камерни VEKA. Тук възниква малък проблем, защото, когато сменях дограмите ми объркаха размерите и ги направиха погрешка по-широки. Сега страничните профили са изцяло скрити в стените и стъклото започва от нивото на стената. Ако се сложи термоизолация в тези вертикални участъци на прозорците, тя ще закрива ивици от стъклата, тъй че там ще има само шпакловка.
Няма пълно щастие :)

---------- Post added at 11:53 ---------- Previous post was at 11:40 ----------


При частичното саниране проблема е топлинния мост, който остава, щом е 50 годишна сграда защо не кандидатствате по програмата за саниране на МРРБ, в момента увеличиха държавното финансиране на 70%, т.е. блока трябва да събере останалите 30% само.


Това го мислихме, но в блока са 80% пенсионери, които и 10 % не искат да дадат. Дори не можахме да съберем необходимите подписи за да стартираме обследване във връзка с това кандидатстване.
Освен това си мисля, че нямаме никакъв шанс да се класираме, тъй като сградата е с относително добри конструктивни характеристики и в добро състояние. Сравнена с болшинството панелки и съборетини, няма обективен шанс да се класира.

Накратко, както и в много други случаи, така и в този се спасяваме поединично :)

kolev
05-11-2013, 11:59
щом имаш външна изолация, вътрешна не се прави.
при дограмата е важно какъв ти е стъклопакета, пвц профила не е от значение за топлоизолацията.

програмите за цялостно саниране са неприложими в българия.

ecotronic
05-11-2013, 12:02
щом имаш външна изолация, вътрешна не се прави.
при дограмата е важно какъв ти е стъклопакета, пвц профила не е от значение за топлоизолацията.

програмите за цялостно саниране са неприложими в българия.

Ще видя как ще е тази зима и ще преценя. То ако направя и вътрешна изолация и стените ще станат дебели 40 см. :)

Стъклопакетът е двоен - бели стъкла 4 сезона или както там им казват.

starata alfa
05-11-2013, 12:07
Иначе дограмите са 5-камерни VEKA. Тук възниква малък проблем, защото, когато сменях дограмите ми объркаха размерите и ги направиха погрешка по-широки. Сега страничните профили са изцяло скрити в стените и стъклото започва от нивото на стената.

и при мен се получи това с една от страните на един от прозорците,за съжаление тези фирми са толкова заспали че направо незнам как издържат,но явно всички са така,даже ми бяха объркали вратата на банята та се наложи да я преправят.иначе аз съм с 5 камерна алупласт със стъкло 4 сезона и първите впечатления са много добри от стъклото най вече.избраях ги заради най добрата цена която ми дадоха /5 прозореца 150х150,1 -95х150,1-45х55 и една алуминиева врата 70х200 със комарници ,секюрити обков и стъкло 4 сезона и транспорт-1630лв.2 от прозорците са панорамни

ecotronic
05-11-2013, 12:17
и при мен се получи това с една от страните на един от прозорците,за съжаление тези фирми са толкова заспали че направо незнам как издържат,но явно всички са така,даже ми бяха объркали вратата на банята та се наложи да я преправят.иначе аз съм с 5 камерна алупласт със стъкло 4 сезона и първите впечатления са много добри от стъклото най вече.избраях ги заради най добрата цена която ми дадоха /5 прозореца 150х150,1 -95х150,1-45х55 и една алуминиева врата 70х200 със комарници ,секюрити обков и стъкло 4 сезона и транспорт-1630лв.2 от прозорците са панорамни

Не знам дали е съвпадение, ама дойдоха да монтират въпросните дограми на 13-ти август (петък) :)
Като видяха, че са ги объркали започнаха да се вайкат и да въртят телефони а беше 15 часа. Попитах дали само рамката е объркана или и стъклата. Оказа се че и стъклата са объркани. Представих си, как ще се коригира грешката точно в този следобед, представих си още как зеят отворите в стените през уикенда (бях демонтирал старите) и им казах вместо да умуват корекции на дограмите да хващат хилти-то и да къртят.

kolev
05-11-2013, 12:30
http://sobstvenost.bg/images/vyn_vytr.jpg

http://www.izolacii.eu/php/statiq.html?id=73

не се преизолирай с двойна изолация. ЕПС-а да е поне 6см и изолирайте поне 40-50см от стените на комшиите и няма да имаш грижи.

old alfist
05-11-2013, 13:13
Не можах да разбера какво е функционалното предназначение на помещението, защото това до голяма степен предначертава избора на типа изолация.

ecotronic
05-11-2013, 13:20
Не можах да разбера какво е функционалното предназначение на помещението, защото това до голяма степен предначертава избора на типа изолация.

Самостоятелна стая, обитавана от 19 годишен млад момък :) Не че се свърта много вкъщи, но е малко зиморничев.
Аз на неговата възраст спях на отворен прозорец целогодишно.
Явно поколенията стават все по-кекави :)

old alfist
05-11-2013, 14:13
Самостоятелна стая, обитавана от 19 годишен млад момък :) Не че се свърта много вкъщи, но е малко зиморничев.
Аз на неговата възраст спях на отворен прозорец целогодишно.
Явно поколенията стават все по-кекави :)
Щом е младеж, значи няма да обитава продължително време стаята, което ме навежда все повече за вътрешна изолация, защото така по-бързо ще се климатизира помещението, а не може да се използва акумулиращия ефект на конструкцията, поради липса на комфортна температура за по-голям период от време през денонощието.
От голямо значение е и дали съседите използват редовно стаите над и под вашата.

starata alfa
05-11-2013, 14:20
те и да я ползват и отопляват и от горе и отдолу без изолация на северната стена няма да се стопли вътре,аз преди да сложа изолацията с парно работещо целодневно в северната стая над 18 градуса некачваше,сега под 18 непада дори и без парно,там сложих 10 см вата

ecotronic
05-11-2013, 14:48
Двата апартамента под и над мен се отопляват нормално и поради това в другите ми помещения, които нямат външни стени рядко се налага да пускам по-силно парното. Но тази стая поради двете подветрени външни стени е трагедия. Най-големият радиатор е в нея и трябва да работи непрекъснато за да се получи нормална температура. След като се изолират външните стени се надявам ситуацията да се промени.

starata alfa
05-11-2013, 15:26
сложи по дебела изолация мин 6см може и 8-10 см и забравяш за случая

Ladjov
09-11-2013, 14:01
Ако ще слагаш вътрешна изолация след външната имай в предвид ,че вътрешната трябва да е по-тънка от външната ( ако са от един и същи материал ). За да няма опасност от конденз в помещението .
За топлоизолациите освен дебелината гледай от коефициента на топлопроводност . Този коефициент трябва да бъде възможно най- малък (и задължително под 1 ) И така може да получиш по-добра топлоизолация с по-малка дебелина .

ecotronic
09-11-2013, 16:52
Работата е завършена. Видимо - без забележки. Сега ще видим, как ще е, като застудее.

Още веднъж благодаря на всички включили се в темата!

Бъдете живи и здрави!

:)

stelt
10-02-2014, 23:14
Да повдигна малко темата. Събрахте ли впечатления вече ?

546
12-02-2014, 12:59
Впечатленията след една година.За мен решението е мин. 5см. външна и 1-2см. вътрешна.Бързо се затопля ,а след продължително отопление много бавно изстива.От към финансова гледна точка си заслужава всеки вложен лев.

fiore
12-02-2014, 13:36
вътрешната изолация НЕ РАБОТИ ЕФЕКТИВНО. Препоръчва се само тогава когато не може да се направи външна. За вътрешна изолация материалите са други и там не се говори за дебелина в сантиметри а за 6-8 мм.
Каква и колко изолация да се сложи за да е оптимарно зависи от местоположение на сградата, изложение, дебелина и вид на външната стена.
колега Ladjov появата на конденз, не е свързана с дебелини и вид на изолацията, а с ефективността и кондинз се получава при студена стена на топло помещение( да го обясня най просто) . А и за какъв коефициент на топлопроводност 1 говориш. Просто при коефициент пад 1 материала е изолатор а при над 1 е проводник. при изолациите се говори за коефициент под 0,3

ecotronic
12-02-2014, 14:22
Впечатления не мога да дам кой знае какви, защото тази зима беше много мека. Това, което забелязвам по отношение на конденза е, че по стените няма такъв в сравнение с предходни години, което е логично.

Ladjov
12-02-2014, 15:33
Коефициента Ламбда (W/m2 K ) Описан в наредба 7 е коефициента на топлопроводност . Имат го всички материали , като примерно за стоманата той е 58,15 W/m2 K за бетона 1,45 W/m2 K а за стиропора е 0,076 W/m2 K .

От дебелината и вида зависи термичното съпротивление . Или иначе казано със стена от бетон дебела 70 см може да постигнеш същото , което и със стена от бетон 20 см и залепен върху нея фибран 2,5 см .

П.С . Фиоре да нямаш предвид съпротивление на топлопреминаване , което се смята по формулата , но вече за всички елементи на стената там трябва да е под 0,3 .

fiore
13-02-2014, 15:45
да!
но всъщност основно поста ми беше че е безмислено да се правят изолации вън и вътре и че ако без вътрешната изолация имате конденз на изолиланите стени, това означава че външната изолация не работи.

kolev
13-02-2014, 16:20
..... или влажността в помещението е висока. мине ли 70% и ....

RUNNING WILD
14-02-2014, 09:22
каквато и излоация да сложиш и стереопор и фибран и какво ли не а то всяка година излиза нов материал за мазане и нови изолационни материали,може да ти докара разлика от 18 градуса спрямо външната температура,преди 10 години правихме една огромна къща строена с хубави материали тя беше хладна през лятото не се напича как влезеш вътре е фризер,направихме изолацията и стана фризер лятото задържа,шумоизолира зверски за студ е ясно че е супер а за големите жеги е безценно за мене най силната и страна е че те спасява в големите жеги не се напича тухлата и панела и си спиш спокойно и лятото не се въртиш да пухтиш защото се е напекла панелката,в нас сме от 10 години с изолация мисля първите в блока и ако ще на вънка да е мор от жега в стаята на нашите не минава 25 градуса,зимата без да се пуска парно само от тръби не пада под 22 градуса,естествено да ти работи тая изолация е важно да си с добра дограма двете неща вървят ръка за ръка,ако сложиш външна и вътрешна изолация ще те прасне мухъла най вероятно,ти гледай да са ти читави майсторите виж го това внимателно защото не можеш да излезеш от вънка да висиш на въжето да видиш какво правят не е 1 ви етаж на къща да застанеш до тях или да се качиш на скелето,некой пестат от дюбели не им се пробиват дупки и да свършат по-бързо па не стегнало пляскат мрежи от горе и работят на ниски температури и какво ли не,вятъра го надуе къде е чупката ъгъла и го отлепи и леко леко влезе водица замръзне и го разчупи и тн....