PDA

View Full Version : Сменяме талона на автомобила, ако зареждаме с газ???



flipz
05-11-2013, 23:09
Колеги запознати ли сте с тази дивотия на управниците???

Сменяме талона на автомобила, ако зареждаме с газ

НОВИНА (http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1168452)

Нова телевизия ЛИНК (http://play.novatv.bg/play/331043)
* към 8-та минута, но не ми се изрязва. Изтеглих го но не ми се занимава.

На всички автомобили с монтирани газови уредби трябва да им бъдат сменени талоните т.е. свидетелството за регистрация. В тях трябва да бъде вписано, че автомобилите са на газ и бензин. Това гласи наредба на Министерство на транспорта, която е влязла в сила от март месец тази година. До момента през подобна процедура са преминали около 200 автомобила.
"Съгласно наредбата за регистрация, всяка промяна в данните на пътно- превозно средство се заявява в 14- дневен срок след извършената промяна. Процедурите са доста облекчени, за да минават бързо хората. Проверяват се номера на рамата и на двигателя", заяви за Дарик главният инспектор в КАТ- Пътна полиция Калоян Драганов. Собствениците на автомобили трябва да носят и двете части за регистрация- малък и голям талон, както и документ за преминал преглед, в който е отразено, че е монтирана такава газова уредба. При липса на такъв документ се изисква протокол от монтажа, като например при наскоро регистрираните автомобили. "Санкциите за неспазване са от 2 000 до 7 000 лв., за сега обаче все още не налагаме глоби. В момента се плаща такса около 25 лв. за смяна на талоните", допълни Драганов.

robygas
05-11-2013, 23:39
И къде е тази наредба дето е влезла в сила преди 6 месеца?
И къде са тези "пунктове" които ще решават кое -как е монтирано?
И къде са разпоредбите които трябва да се спазват?
И...имам още въпроси ,ама не ми се пишат глупости.

evolution_F
06-11-2013, 00:35
Поредния шибан закон гледат само от къде да смучат пари :cussing:

Nimi
06-11-2013, 09:33
Това на партенка прилича..

Без да е посочен брой на ДВ в който е обнародвана наредбата това са си само слухове !
Всички слухове са от вчера.. и в нито един не е посочена конкретна наредба или брой ДВ.

flipz
06-11-2013, 10:25
Не знам на какво ви прилича, но снощи беше казано в новините и по Нова Телевизия. Така, че това е реалност, колкото и да не ни се иска.
Аз съм възмутен от това и дори нямам думи. Мога само да ругая по управниците създали законът март месец.
Четох в много форуми и на коли с газ в кат при регистрация им отбелязват, че са на бензин/газ в талона.

LINK: ИЗМЕНЕНИЕ В КОНСТРУКЦИЯТА НА РЕГИСТРИРАНИТЕ ПЪТНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА (http://www.rta.government.bg/images/Image/n_uredba/n3-ikiopps.pdf)

Издаване на удостоверение за изменение в конструкцията на регистрирано пътно превозно
средство
Чл. 3. (1) Изменение в конструкцията на ППС е:
1. всяка процедура по промяна в техническите данни на ППС, посочени в свидетелството му за
регистрация или в конструктивни или технически характеристики на ППС, които са заложени от
производителя по време на неговото производство или които са били одобрени по реда на наредбата;


* Общо взето в закона пише, че при всяка конструктивна промяна, трябва в талона да е отразено и това става след като одобрят конструкционните промени. Има доста изписано специално за Метан/Пропан бутан/хибридни двигатели в раздел "||" с дата от
(3) (В сила от 02.03.2014 г.)
На който му се чете ще види, новите правила и те са наложени от Европейският съюз, където цените ни са еднакви, но заплатите не.

ecotronic
06-11-2013, 11:00
"Съгласно наредбата за регистрация, всяка промяна в данните на пътно- превозно средство се заявява в 14- дневен срок след извършената промяна"

Утре ще ходя до КАТ да си сменя талоните, че вчера си монтирах още 2 говорителя на задната кора.

code
06-11-2013, 13:06
Една приятелка се обади в КАТ на свой познат и каза, че такова нещо няма.

Friday
06-11-2013, 14:03
Аз когато взех автомобила /юни т.г./ и ходих в КАТ за смяна на талоните никой нищо не каза за това.:stumm:


.....всяка процедура по промяна в техническите данни на ППС, посочени в свидетелството му за
регистрация.....При допълнително монтиране на АГУ, нали няма промяна в данните по талон? Пак можем да караме на бензин. Пак сме със същата кубатура, същите цилиндри и мощност.
НО друг е въпроса, ако ще го правят с цел облекчаване на данъците.:prescription:

flipz
06-11-2013, 14:20
А дано, силно се надявам да е така, че днес с едни познати доста се ядосвахме на тези новини. Снощи даже в репортажа един се обяснява, че газови се слагали буквално в домашни условия и да се направило така да минават преглед в оторизиран сервиз за такса 50 лв. И всяка година да се правила такава проверка.

Аз се чудя, като имам паспорт от оторизиран сервиз и минавам преглед що за щуротии ...

ecotronic
06-11-2013, 14:23
Оставаме си само с надеждите за някакви смислени промени а всъщност отново и отново всичко се прави за да могат да се съберат едни пари.

kolev
06-11-2013, 17:28
момчета, горивото го пише само в големия талон.
на гтп ме предупредиха, че трябва да нося целия талон за техническа изправност, тъй като в него са записали че колата е с агу.
къде ще показвам големия талон, че да трябва да го сменям. ако се прави пререгистрация разбирам, ама в противен случай...
тая история вероятно пак е журналистическа измислица като задължителните зимни гуми /които ги тиражират всяка година/ , ксеноните и дневните светлини.

robygas
06-11-2013, 19:38
Репортажа беше поднесен като НОВИНА, а такова нещо няма. Има идеи за контрол над сервизите и надзора на тези "съоръжения под налягане", но нищо още не е предложено конкретно, камоли пък да е написано, публикувано и да се прилага.

flipz
07-11-2013, 09:52
Супер, радвам се че разнищихме въпроса. Сега се надявам само цената на газта да се задържи така през зимата :)
Медиите се чудят къде да ровичкат ...

DobriRq
07-11-2013, 09:55
Отново си измислят нещо, само и само зада плащаме още една такса.:jason2:

mordohy
07-11-2013, 09:59
Супер, радвам се че разнищихме въпроса. Сега се надявам само цената на газта да се задържи така през зимата :)
Медиите се чудят къде да ровичкат ...
Не се надявай!
Само ние можем да пресечем подобни глупости, като увеличението на цените.
Не цената на газа ни мори, а акцизите и това трябва да стане ясно на всички. За това не са ни виновни световната криза и новолунието, а парламента и неговия дрисък правителството.

flipz
07-11-2013, 22:03
Така е прав си. Това го знам, преди година смятах, че бензина излиза към 1.30-1.40 то имаше ценообразуване някъде. Сега и на метана искат да слагат около 30ст. на литър или 500% от акциз, който за сега няма.

ivopetrov_1982
08-11-2013, 08:44
Една приятелка се обади в КАТ на свой познат и каза, че такова нещо няма.
в понеделник бях във кат за да регистрирам колата и беше пълно с коли на газ:razz: хората си сменяха талоните и се ядосваха яко:bangin: скоро няма да се оправи положението във държавата:drunk:

flipz
08-11-2013, 09:31
в понеделник бях във кат за да регистрирам колата и беше пълно с коли на газ хората си сменяха талоните и се ядосваха яко скоро няма да се оправи положението във държавата

Колкото и да чета, толкова повече виждам, че това скоро ще е реалност.
VW форума и още един, също има хора, който потвърждават, че от кат са им казали, че е вярно.

ivopetrov_1982
08-11-2013, 11:59
Колкото и да чета, толкова повече виждам, че това скоро ще е реалност.
VW форума и още един, също има хора, който потвърждават, че от кат са им казали, че е вярно.
мой приятел беше и с двете си коли:???: тяхната наглост няма граници:sniper:

ecotronic
08-11-2013, 12:31
На ГТП заяждат ли се, ако талонът не е сменен?

FEN TEMPRA BG
08-11-2013, 14:10
На ГТП заяждат ли се, ако талонът не е сменен?
Не, напротив - питат има ли газова уредба, не искат никакви документи и вписват в големия талон като забележка, че автомобилът е с монтирана уредба. След това който желае отива с големия талон от ГТП в КАТ и въз основа на него сменят големия и малкия регистрационни талони и вписват в големия регистрационен талон, че горивото вече е бензин/втечнен газ. Инфото е от вчера. Всичко за пари :jumping:

Mind_Control
08-11-2013, 22:43
в понеделник бях във кат за да регистрирам колата и беше пълно с коли на газ:razz: хората си сменяха талоните и се ядосваха яко:bangin: скоро няма да се оправи положението във държавата:drunk:

Хората са прости овце! Аз пък няма да си сменя талона, пък да видиме, какво ще стане. Да докажат, че бутилката в багажника не е просто товар.

Lyubo
09-11-2013, 06:30
Аз пък като ходих на ГТП ме питаха имам ли газова, провериха я дали всичко е изрядно по нея, попълниха паспорта и и това беше всичко. Изобщо не ми казаха, че трябва да сменям големия талон на колата.

code
09-11-2013, 08:47
Няма как в сряда да направят закон и в четвъртък да те глобят. Примерно. Особено такива масови "подстригвания" винаги имат "краен срок", който практиката е показала, че се удължава един-два пъти :bg: Ако до 2 седмици трябва да се смени талона за всички заварено положение това са 2-те седмици след приемането на закона, а то никой ни чул, ни видял. В противен случай всички сме нарушители нали така? Та когато поставят краен срок ще я мислим. :)

oem
09-11-2013, 09:20
Вчера питах познат газаджия на който жена му работи в КАТ В.Търново. Каза, че няма такова нещо за сега. Евентуално ако го направят ще е за новорегистрирани, но все пак ако чуе нещо ново ще се обади.

lordliness
22-11-2013, 21:21
днес пак имаше нещо по въпроса по нова телевизия, но не гледах, много важно като не пише в талона, преди искаха паспорти за газовата, сега си стои и никой не го иска, някакви педалчета по бензиностанциите ми искаха паспорта, иначе не зареждали. Помните ли?

ecotronic
22-11-2013, 21:26
днес пак имаше нещо по въпроса по нова телевизия, но не гледах, много важно като не пише в талона, преди искаха паспорти за газовата, сега си стои и никой не го иска, някакви педалчета по бензиностанциите ми искаха паспорта, иначе не зареждали. Помните ли?


Само на Шел са ми го искали.

Lyubo
22-11-2013, 21:51
По новините по нова Тв тази вечер казаха, че вече смяната е задължителна и трябва да стане до март мисля казаха задължително. После имало глоби от 2000 до 4000лв и самата пре-регистрация щяла да струва 400 лв докато сега е 20 лв. Нещо от сорта казаха понеже слушах откъсачно, но работата е серизона и май ще трябва да се ходи в кат докато е време.

И това е било говорено още 2000 г. казаха. Абе чудят се по какъв начин да вземат пари от бедния българин.

Doomguy
22-11-2013, 21:56
Нямам и лепенка :gas: отзад. Да го духат.

vaklinator
22-11-2013, 22:13
Колеги, прави ли ви впечатление, че ВИНАГИ когато комунистите яхнат властта започват да рекетират всички водачи и собственици на МПС. Предишния път Седнишев реши да сменя всички регистрационни табели на вартбурзи и стари лади, сега друга изгъзица, писна ми вече от тия миндили.:book: само дране им е в главите мамицата им долна - да им се спука жлъчката дано!

ecotronic
22-11-2013, 22:17
Колеги, прави ли ви впечатление, че ВИНАГИ когато комунистите яхнат властта започват да рекетират всички водачи и собственици на МПС. Предишния път Седнишев реши да сменя всички регистрационни табели на вартбурзи и стари лади, сега друга изгъзица, писна ми вече от тия миндили.:book: само дране им е в главите мамицата им долна - да им се спука жлъчката дано!

Може и да има такава закономерност, но да напомня, че откак се помня най-голямото рекетиране в историята на паркирането в България го направиха гербаджиите.

marian2784
22-11-2013, 22:19
и какво се случва ако си в чужбина с автомобила?

vaklinator
22-11-2013, 22:25
Може и да има такава закономерност, но да напомня, че откак се помня най-голямото рекетиране в историята на паркирането в България го направиха гербаджиите.

Мен не ме засяга паркирането - имам си гараж :)
Сорри за спама. А за разходка в центъра - тролейбусчето :)

---------- Post added at 20:25 ---------- Previous post was at 20:22 ----------


и какво се случва ако си в чужбина с автомобила?

Кво ти пука?
Нищо не се случва. В малкия талон изобщо не пише бензин дизел или други изродщини.
С тия дивотии за смяната на талоните се събират едни пари за едни африкански и арабски мангали, на които им викат бежанци. Да, ама не. Дайте сега навсякаде кадето има война и да ни ги изсипват цялата паплач тука.

ecotronic
22-11-2013, 22:26
Мен не ме засяга паркирането - имам си гараж :)
Сорри за спама. А за разходка в центъра - тролейбусчето :)

Докато се ръководим от принципа "Я от тоя бунар вода не пием", все ще си ни клатят.

vaklinator
22-11-2013, 22:31
Докато се ръководим от принципа "Я от тоя бунар вода не пием", все ще си ни клатят.

Нямах предвид това. Не се изразих много правилно, просто исках да кажа, че не съм запознат с проблемите с паркирането. И сега по темата, кой и как ще ме глоби с хххх лева и как ще установи с какво гориво се движа?

code
22-11-2013, 22:37
То наистина, ако се вписва само в големия талон ще ме хванат за шнура :mr-t::mr-t: че имам 3 коли на газ свят ще ми се извие :hehe:

marian2784
22-11-2013, 22:52
Абе то не ме бърка тука ама в бг като си дойда и мина преглед или ме спрът,или един ден ако продавам колата,в големия талон за преглед си пише че е на бенз и газ,дане стане една солена изведнъж

robygas
22-11-2013, 23:33
След талоните ще се сменяват и регистрационните табели.
На мястото на знака на евро съюза ще има знак :gas:
После може и задължително всички да са зелени примерно.

lordliness
23-11-2013, 04:39
Смяната на талоните е 20 лева, ще ги преглътна, но чакането и търчането от гише на гише и дългите почивки на персонала в кат- трудно.

kolev
23-11-2013, 06:25
Колеги, прави ли ви впечатление, че ВИНАГИ когато комунистите яхнат властта започват да рекетират всички водачи и собственици на МПС. Предишния път Седнишев реши да сменя всички регистрационни табели на вартбурзи и стари лади, сега друга изгъзица, писна ми вече от тия миндили.:book: само дране им е в главите мамицата им долна - да им се спука жлъчката дано!

хич не ти се струва. веднага се измислят/качват данъци и такси за всичко, не само за мпс. така могат да увеличат пенсиите с 2лв и в същото време да откраднат едни милиони. ето и данък мпс ще се смята по нов начин и по-старите автомобили ще плащат повече.а автомобилите над 15 години били 60% - честито. а за талона не виждам причина да го сменям.

flipz
23-11-2013, 08:14
Снощи по телевизията пак мрънкаха,журналистите. Къде им е работа да ровят. Не сме за 20 лв рекет, къде не ни ги вземат, а както каза колегата, цял ден или два ще дремим.. Като искат от нас да ни осигурят бърза процедура.
Тази седмица отивам и аз да регистрирам .. че накрая ще е още по- голяма лудницата ..

fade
23-11-2013, 11:30
Снощи по телевизията пак мрънкаха,журналистите. Къде им е работа да ровят. Не сме за 20 лв рекет, къде не ни ги вземат, а както каза колегата, цял ден или два ще дремим.. Като искат от нас да ни осигурят бърза процедура.
Тази седмица отивам и аз да регистрирам .. че накрая ще е още по- голяма лудницата ..

Аз ще изчакам 2 седмици, че сега след тоя репортаж куцо и сакато ще се юрне ама после ще поотшуми, ще го направя след нова година сигурно като е малко по спокойно.
Пак ни изкалатиха тия... как да ги наричам вече незнам... (миндил е хубава дума)
Нещо за данъчни облекчения обаче заради това че караме екологично горив... НЯМА!... уж се с Европа се мерим ама и това като дявола евангелието... го правим.
Отвратителна държава! Отвратителни хора! Отвратителни управници!
Жалко за хубавата територия! :priest:

lordliness
23-11-2013, 11:30
и до колкото разбрах трябва да се ходи с колите, не само по документи?

ecotronic
23-11-2013, 11:48
и до колкото разбрах трябва да се ходи с колите, не само по документи?

Да, това пък е върха на простотията - защото явно не е достатъчно да декларираш промяната, ами трябва да се установи това дали някой не декларира пък няма газова, само за да може да плати и да виси.

Jivko7777
23-11-2013, 14:53
Айде действайте няма време ;) някои сме готови вече с талона на другата кола :)
ето как трябва да изглеждате като минете и вие

marian2784
23-11-2013, 16:17
вижте на какво попаднах в този измислен закон:
8.1. Не се допускат заваръчни или споени връзки и съединения от типа резбово-щуцерно
съединение със затягащ пръстен.


това не се ли отнася за всички маркучи или аз бъркам нещо термините.

robygas
23-11-2013, 17:48
Това винаги си е било така.
Става дума за основните тръбопроводи.

---------- Post added at 17:47 ---------- Previous post was at 17:46 ----------



---------- Post added at 17:48 ---------- Previous post was at 17:47 ----------


Айде действайте няма време ;) някои сме готови вече с талона на другата кола :)
ето как трябва да изглеждате като минете и вие

И сега този талон ще си го носиш винаги с теб ли?

starata alfa
23-11-2013, 18:17
сега видях че в големия ми талон пише бензин/втечнен нефтен газ,аз трябва ли да сменям талона

---------- Post added at 18:17 ---------- Previous post was at 18:14 ----------


Айде действайте няма време ;) някои сме готови вече с талона на другата кола :)
ето как трябва да изглеждате като минете и вие
и в моя талон това пише,регистрирах я февруари или март

Drag0
23-11-2013, 19:30
Който е силен по математика да си сметне следното:
Колко автомобила има примерно в София на газ?
Колко такива автомобила могат да минат на ден през кат?
Колко дни са нужни за всички такива автомобили ?

Ако ти правят проблем на технически - предишния ден си сваляш изпарителя ... там като те попитат : "не работи, в процес на сваляне е и т.н. " .

robygas
23-11-2013, 19:52
Ако ти правят проблем на технически - предишния ден си сваляш изпарителя ... там като те попитат : "не работи, в процес на сваляне е и т.н. " .

Пуснал съм си колата за продажба. В обявата пише, че е бензин-газ, но в талона не е вписано.
В същото време съм дал опция за намаляване на цената /или при желание на евентуалния купувач/ да сваля уредбата.
Какъв талон трябва да има тази кола и означава ли, че когато демонтираме уредбата ще трябва пак да се пререгистрира колата?
Какво означава "конструктивни промени" за неща които се демонтират за 1 час?
Не е ли достатъчно /по сегашната практика/, че оторизирания орган /пункта за ПТП/ е вписал промяната?

Drag0
23-11-2013, 20:08
Трябва да се пълни бюджета !
Сменяш гумите с друга шарка ... може да са опасни - трябва да се мине през канала в кат да ги проверят и да ти напишат в талона че си със зимни гуми и да нарисуват шарката задължително.
Конструктивни промени са например лампите отгоре на полицейските астри ...

d3v1l
23-11-2013, 20:24
Може ли някой, който вече е ходил в КАТ за смяната да каже какво гледат по колата катаджийте, защото съм с друг двигател и номерът му няма да съвпадне с този от талона :?

ecotronic
23-11-2013, 20:30
Като знам, че законодателите и органите на кат разбират от тези технически постановки, колкото свиня от военна музика........и ми е хем смешно, хем тъжно, като гледам, как аргументират действията си по отношение на смукането на пари от хората.

code
23-11-2013, 21:05
Задето им дошло на акъла от после да пишат в талона ГАЗ, трябва сега да порежат хората 20-30млн лева! Защо ще им давам пари? Те трябва да ми плащат, че ми губят времето! :) Нареждам ги всички да хващат шнура и това е! :falos2:

robygas
23-11-2013, 21:21
Задето им дошло на акъла от после да пишат в талона ГАЗ, трябва сега да порежат хората 20-30млн лева! Защо ще им давам пари? Те трябва да ми плащат, че ми губят времето! :) Нареждам ги всички да хващат шнура и това е! :falos2:

Има и още нещо.
До миналата година /или там някъде/ регистрите на КАТ не бяха вързани с общините и НАП. Така реално общините разчитаха само на информацията от гражданите за вписване на ново закупените автомобили.
Една такава пререгистрация ще освежи доста тази информация относно пътни данъци.

doomy
23-11-2013, 23:07
Може ли някой, който вече е ходил в КАТ за смяната да каже какво гледат по колата катаджийте, защото съм с друг двигател и номерът му няма да съвпадне с този от талона :?

И мене тоя въпрос ме вълнува.... , ама до колкото съм разбрал , в КАТ правят сверка номер рама и номер на двигател и адиос мучачос ! Нов талон срещу 20 кинта

lordliness
24-11-2013, 07:48
Според мен искат да видят такситата, ще им отидат на крака( колела) ... и дано не се случи човек да чака с тях, ще има стълпотворение.

mordohy
24-11-2013, 08:53
Каквито и аргументи да имат, пак го правят като мутри!
Може съвсем естествено, при смяна на собственост, постепенно да се сменят талоните. Иначе си е чист рекет. Така може да решат за всяко нещо да се сменяват талони, книжки, номера...
Я вижте как сменяват личните карти и номерата в съседна Гърция!
Никой не ги закача и си карат със старите!

lordliness
24-11-2013, 10:04
Каквито и аргументи да имат, пак го правят като мутри!
Може съвсем естествено, при смяна на собственост, постепенно да се сменят талоните. Иначе си е чист рекет. Така може да решат за всяко нещо да се сменяват талони, книжки, номера...
Я вижте как сменяват личните карти и номерата в съседна Гърция!
Никой не ги закача и си карат със старите!

И за мен това е правилния подход- постепенна смяна, нищо фатално няма да стане като не пише, че е на газ. Но един милион коли, минимум по 20 лв....

fade
24-11-2013, 10:21
Е ся е момента "бакшишите" да се изсипят пред каналите, и да напраат една окупация... студентите не знам, ама тия мое да капичнат правителството :tooth:

lordliness
24-11-2013, 10:35
Четете и се радвайте
http://plovdivnews.net/index.php?option=com_content&view=article&id=40918%3A40918&catid=90%3Ainstitutions&Itemid=126
Газовите и метанови уредби ще станат незаконни от 1 март догодина, ако в големия талон изрично не е посочено, че колите могат да се движат освен на бензин и на друго гориво. Поставянето на инсталация за алтернативно гориво ще се счита за изменение в конструкцията на автомобилите според наредба № Н-3 на транспортното министерство, която влиза в сила от тази дата. Промяната ще засегне 800 000 шофьори, които ще трябва да платят около 300-400 лева, за да получат протокол, според който колата им е проверена. С него трябва да отидат в КАТ, за да бъде вписано в големия талон, че колата може да се движи и на газ или метан. Едва тогава уредбите ще бъдат узаконени и собствениците няма да подлежат на санкция.
Единственият шанс шофьорите да спестят тези пари е до1 март да отидат в КАТ и да впишат в големия талон алтернативното гориво, с което колата може да се движи. Това се води смяна на
регистрацията и струва само 20 лева
За целта трябва да носят всички документи на колата, валидна гражданска отговорност и да заявят желанието си за смяна на регистрацията.
„Представяте ли си какъв митинг ще стане пред пунктовете на КАТ, защото е логично всеки да иска да спести тези пари", коментираха от „Пътна полиция". От там допълниха, че в столичния КАТ вече има в пъти увеличение на такива заявления.
Освен за завареното положение наредбата ще важи и за всички автомобили, които си слагат газови или метанови уредби след 1 март. Тогава обаче те ще са задължени да платят около 400 лв. за прегледа на изменението в конструкцията на колите си. Цената на услугата още не е уточнена, тъй като фирмите и сервизите, които ще я извършват, още
имат време да кандидатстват за разрешително
В момента има само две лаборатории, които одобряват измененията в конструкцията на автомобилите, но, ако искат да издават протоколи и за газови уредби, ще трябва да кандидатстват за разрешително. За такова ще могат да кандидатстват и други пунктовете в страната. Едва след получаването на разрешителните ще бъде калкулирана стойността на прегледа, но експерти твърдят, че тя няма да е по малка от 300-400 лв.
Всеки, поставил газова или метанова уредба, ще трябва в 30-дневен срок да отиде в КАТ и да отрази промяната в горивото. При проверки на пътя катаджиите ще могат по номера на автомобила да проверят в системата дали колата е пререгистрирана. Ако има газова или метанова уредба и това не излезе в регистрацията, пътните полицаи трябва да спрат временно автомобила от движение.
Експерти от „Пътна полиция" коментираха, че промяната не е толкова наложителна и все още има шанс министърът на транспорта да промени наредбата и или да удължи гратисния период или изобщо да отпадне това изискване.[COLOR="Silver"]

---------- Post added at 10:35 ---------- Previous post was at 10:23 ----------

Как така изведнъж газовата ми уредба, която има паспорт и всички документи изведнъж става незаконна и интересно какъв преглед ще и правят за скромните 400 лв?
Очаквайте в най скоро време да обявят и децата ви за незаконни.

ecotronic
24-11-2013, 12:22
До момента държавата ми е взимала ежегодно такси за ГТП на газовата ми уредба. След като сега обявявят тази уредба за незаконна, не е ли редно да ми върнат взетите досега такси за прегледи + лихвите, а пък аз ще си платя 300 ле за узаконяването?

Що за държава е тази, която издава един документ и след това го обявява за невалиден?

lordliness
24-11-2013, 13:32
сега и номерата на които има знамето май не им харесват и те щели да се сменят

oem
24-11-2013, 18:02
http://www.rta.government.bg/images/Image/n_uredba/n3-ikiopps.pdf

vaklinator
24-11-2013, 21:15
Така... от всичко дотук значи и монтажа на аларма е изменение в конструкцията и трябва да се сменя талона и номерата на колата на каналите в КАТ. Миндили нещастни!!! Господ да ги убие!!!:prescription:

alfageorgi
24-11-2013, 22:30
http://www.rta.government.bg/images/Image/n_uredba/n3-ikiopps.pdf

И сега какво излиза , като прочетете наредбата , че е приета от мръсните герберасти и подписана от бившия министър на транспорта плевенския мангал Ивайло Московски чиито баща е чист и още по-мръсен комунист- съпияч на Румен Петков.Честито!!!
Това за цвят иначе нещата явно са такива , че го слагат на хората на два ката.

cufti
24-11-2013, 22:39
Това вашето са бели кахъри колеги.На дизеловата ни Алфа в талона са написали,че горивото е бензин.Забелязах грешката много късно и вече няколко години се кара така.На прегледите обаче никога не са ми правили проблеми.
Така като се замисля, и мен могат да ме изпратят на Технотест за направени конструктивни промени .:hehehm:

lordliness
24-11-2013, 22:53
Това вашето са бели кахъри колеги.На дизеловата ни Алфа в талона са написали,че горивото е бензин.Забелязах грешката много късно и вече няколко години се кара така.На прегледите обаче никога не са ми правили проблеми.
Така като се замисля, и мен могат да ме изпратят на Технотест за направени конструктивни промени .:hehehm:

може тогава да и сложиш газова уредба по документи само и да чакаш с нас :) ще имаш дизел на бензин и газ :)

code
25-11-2013, 08:43
На практика след март догодина всеки, който тръгне да си слага газ ще плаща 400лв такса на държавата! И това ако не е дране? Какво ще ми говорят за екологии умориха метана, сега ще уморят и пропан-бутана! :indian::indian:

пп цената на автомобилите на газ ще се вдигне :)

mordohy
25-11-2013, 10:52
Е ся е момента "бакшишите" да се изсипят пред каналите, и да напраат една окупация... студентите не знам, ама тия мое да капичнат правителството :tooth:
Адаш, уцели ме по мазола!:notworthy:

robygas
25-11-2013, 11:12
На практика след март догодина всеки, който тръгне да си слага газ ще плаща 400лв такса на държавата!

пп цената на автомобилите на газ ще се вдигне :)

В интерес на истината почти навсякъде е така. В много държави има изискване уредбите да са монтирани и узаконени само на територията им. В този случай всички тези такси са включени в цената на монтажа и уредбата.
Отделно е, че поне 50% от продаваните у нас уредби не подлежат на никаква сертификация. Голяма части от сервизите също. Така, че резонно е да се наложи някакъв контрол над това.

ecotronic
25-11-2013, 11:16
Би трябвало сервизите да са сертифицирани и така уредба монтирана в сервиз да е узаконена автоматично.
А ако си я монтирам сам, да трябва да мина в сервиз и да си платя за сертифицирането.

robygas
25-11-2013, 11:42
Още нищо не е решено как ще става. Затова се въздържам и от конкретни постове. Днес пак има среща на Асоциацията на сервизите и Автомобилна инспекция по тези въпроси. Ще се разбере като му дойде времето.

---------- Post added at 11:42 ---------- Previous post was at 11:37 ----------


Би трябвало сервизите да са сертифицирани и така уредба монтирана в сервиз да е узаконена автоматично.
Това отпадна отдавна.Махнаха го преди много години с идеята, че не може да узаконяваш сам себе си.


А ако си я монтирам сам, да трябва да мина в сервиз и да си платя за сертифицирането.

И това си беше така.

ecotronic
25-11-2013, 11:49
.........
Това отпадна отдавна.Махнаха го преди много години с идеята, че не може да узаконяваш сам себе си.
..............


Ей това никога не съм могъл да го разбера.
Сервиз сертифициран да извършва монтаж на АГУ е звеното, което в най-голяма степен е запознато с детайлите на монтираното изделие.
Следователно би трябвало и неговото становище (издаден протокол за монтаж и паспорт на уредбата) да е достатъчно доказателство затова, че всичко съответства на нормите.

Накратко - не виждам никакво противоречие в това да сертифицираш сам себе си, щом теб вече някой те е сертифицирал.

mimouzunov
25-11-2013, 15:24
http://www.peticiq.com/64835

vaklinator
25-11-2013, 18:04
E сега след всички мнения и постове се оказва, че няма законни АГУ. Освен заводските може би? Ама те нашите и тях ще ги сложат под въпрос дали са инспектирани или сертифицирани от наши пиявици

Георги Живков
25-11-2013, 18:11
Май отпада http://press.mvr.bg/NEWS/news131125_02.htm

ecotronic
25-11-2013, 18:21
Другари, трябва да помагаме на дебелогъзестите бюрократи да заработват заплатите си!
:grandpa:

---------- Post added at 18:21 ---------- Previous post was at 18:12 ----------


Май отпада http://press.mvr.bg/NEWS/news131125_02.htm

Аз го разбирам, като да не се изисква сертифицирането на уредбата за кола, която поне веднъж е минала ГТП на газовата.
То обратното би означавало пълен абсурд.

Пререгистрацията (подмяната на талона с такъв в който пише бензин/газ) си остава.

Георги Живков
25-11-2013, 18:50
Не съм сигурен как трябва да се тълкува , но пише , че и след 02.03.2014 няма да има санкции.

code
25-11-2013, 19:28
Хаха видяхте ли БГ журналята какво представляват!! :smoke: Всичко е въздух под налягане.

flipz
25-11-2013, 21:04
Оказа се че която е легална т.е. "имат паспорт и минал технически преглед" няма да бъдат налагани глоби. От 03.2014 насетне новопоставените, за да се узаконят, трябва да се плаща някаква такса от 300-400 лв или незаконните такива.
Видео Канал1 (http://bnt.bg/bg/news/view/112476/novo_iziskvane_kym_kolite_s_gazovi_uredbi)

Така, че няма нужда да сменяте талоните ако всичко ви е легално и сте минали ГТП и в талона пише, че имате газова и имате паспорт или протокол от монтажа или двете.

ecotronic
25-11-2013, 21:07
Слушах внимателно в новините представителят на КАТ, който каза, че за пререгистрация няма срок.

Тогава коя сила ще ни накара да идем до КАТ, да висим един ден и да платим 20 лв.?

code
25-11-2013, 21:10
Оказа се че която е легална т.е. "имат паспорт и минал технически преглед" няма да бъдат налагани глоби. От 03.2014 насетне новопоставените, за да се узаконят, трябва да се плаща някаква такса от 300-400 лв или незаконните такива.
Видео Канал1 (http://bnt.bg/bg/news/view/112476/novo_iziskvane_kym_kolite_s_gazovi_uredbi)

Така, че няма нужда да сменяте талоните ако всичко ви е легално и сте минали ГТП и в талона пише, че имате газова и имате паспорт или протокол от монтажа или двете.

Няма нужда да сменяме талоните ако в талона пише, че е с газ? Колега и сами щяхме да се сетим. :) Току що казаха по БТВ, че нито е задължително, нито има краен срок, нито санкции. КАТ се принудиха да правят изявления щото се задръстиха с шашнати шофьори заради малоумни журналисти :pain:

pa4ito
25-11-2013, 23:53
На мен всичко това ми прилича на мероприятие в стил "Да отвлечем вниманието от текущите проблеми". Мисля, на този етап да не си сменям талона. Не се знае тъпите управници като преспят, каква нова простотия ще им хрумне.

andro88
26-11-2013, 09:01
Колеги, прави ли ви впечатление, че ВИНАГИ когато комунистите яхнат властта започват да рекетират всички водачи и собственици на МПС. Предишния път Седнишев реши да сменя всички регистрационни табели на вартбурзи и стари лади, сега друга изгъзица, писна ми вече от тия миндили.:book: само дране им е в главите мамицата им долна - да им се спука жлъчката дано!

Чул те Господ. Техната семка комунистическа:jason2:

lordliness
26-11-2013, 10:04
Финалът

http://plovdivnews.net/index.php?option=com_content&view=article&id=40992%3A40992&catid=57%3Aregion&Itemid=97

flipz
26-11-2013, 10:24
Няма нужда да сменяме талоните ако в талона пише, че е с газ? Колега и сами щяхме да се сетим. :) Току що казаха по БТВ, че нито е задължително, нито има краен срок, нито санкции. КАТ се принудиха да правят изявления щото се задръстиха с шашнати шофьори заради малоумни журналисти :pain:

Имах предвид в талона за ГТП - годишен технически преглед ... не си личи да си се сетил :)

В големият талон на колата може да не пише, но в талона за ГТП пише, че си минал преглед на газовата и имаш документи и вс. е OK
* Журналистите са платени и умишлено всяват паника, преувеличават и тн ...

Можете да заключвате темата, нещата се изясниха в добра посока :)

kolev
26-11-2013, 10:28
E сега след всички мнения и постове се оказва, че няма законни АГУ. Освен заводските може би? Ама те нашите и тях ще ги сложат под въпрос дали са инспектирани или сертифицирани от наши пиявици
и заводските, и заводските :D



Аз го разбирам, като да не се изисква сертифицирането на уредбата за кола, която поне веднъж е минала ГТП на газовата.
То обратното би означавало пълен абсурд.

Пререгистрацията (подмяната на талона с такъв в който пише бензин/газ) си остава.
а аз го разбирам така - това е ТЪЛКОВАНИЕ на кат според което щом имаш ГТП на газовата си редовен в срока на въпросния ГТП. за следващия преглед трябва да си със сменен талон, като това ти е срока за смяна, няма да имаш глоби или други такси освен 20лв .... и 5 за банката :D
ако нямаш паспорт на газовата или е нов монтаж - ще те брулят яко.
и 2-та варианта изобщо не са добре, да не говорим че първия е само тълкование - тоест сега е така, ама после може и да не е.

ecotronic
26-11-2013, 11:25
а аз го разбирам така - това е ТЪЛКОВАНИЕ на кат според което щом имаш ГТП на газовата си редовен в срока на въпросния ГТП. за следващия преглед трябва да си със сменен талон, като това ти е срока за смяна, няма да имаш глоби или други такси освен 20лв .... и 5 за банката :D
ако нямаш паспорт на газовата или е нов монтаж - ще те брулят яко.
и 2-та варианта изобщо не са добре, да не говорим че първия е само тълкование - тоест сега е така, ама после може и да не е.

На този етап от официалните изявления на КАТ стана ясно, че за тези, които имат документ за газовата (паспорт) и поне един минат ГТП с нея, срок и задължение за смяна на талона НЯМА.
Очевидно газовата ще се отрази в талона при следващата естествена пререгистрация - примерно при промяна на собственост.

Накратко - цялятя история касае тези, които нямат документ за уредбата.

kolev
26-11-2013, 12:06
не мога да повярвам. това звучи твърде логично за да е истина,а за българската бюрокрация "логика" е дума с неясно значение :D

ecotronic
26-11-2013, 12:58
По интересно ми е друго....... Ако е вярно онова, че уредбата ще се сертифицира срещу 300 лв, то тази сума май идва по-голяма отколкото тази за монтажа и в сертифициран сервиз. Това, според мен не е нормално. И означава ли това, че монтажът на уредбата + всичките съпътсващи я документи ще струва колкото половината уредба?

robygas
26-11-2013, 13:41
http://abags.bg/news/smyana-na-talon-i-globi

Това е от вчера след срещата.

flipz
26-11-2013, 23:49
Супер, това е напълно нормално и правилно, медиите са виновни. Благодаря ти че разясни и подробностите :)
:Yeeeehaaa:


http://abags.bg/news/smyana-na-talon-i-globi

Това е от вчера след срещата.

ALFonsOlder
27-11-2013, 19:44
миналата година, на ГТП, мисля че ми дадоха някакво картонче за "проверка на газовата". сега го търся, ама не го намирам.
чудя се - дадоха ли ми.....или само си отбелязаха някъде...???!!
щото дадох някакви пари за да ми узаконят АГУто........

robygas
27-11-2013, 19:53
Отбелязва се като забележка в големия отрязък. Виж там.

roshaf
29-11-2013, 11:00
Аз си слагах ги-то миналата година в сервиз. А човека който ми го слага каза, че не могат да му направят паспорт, защото още законите не били уредени (за тогава). Това означава ли, че няма да мога да си сменя талона, след като няма паспорт? На гтп ми отбелязаха на голямото картонче, че има ги. Това ще свърши ли работа? И как аджеба ще разберат катаджийте че колата е "газирана" ако бутилката на колата е на мястото на резервната гума, а дюзата - под капачката на резервоара? Моята както трака като дизел (че и по силно) сигурно и тва тряа да впишат в талона... :gas:

robygas
29-11-2013, 12:29
Отбелязаното в талона за прегледа е достатъчно.

roshaf
30-11-2013, 08:01
Мерси. А ще преглеждат ли колата или може само с документите? И още нещо - ако имам фишове неплатени ше се заядат ли нещо при смяната на талона :) ?

vaklinator
30-11-2013, 09:32
Мерси. А ще преглеждат ли колата или може само с документите? И още нещо - ако имам фишове неплатени ше се заядат ли нещо при смяната на талона :) ?

ООо да!!!

roshaf
30-11-2013, 10:42
Мисля, че това което е казал комисар Антонов ще ви бъде интересно :) http://www.standartnews.com/balgariya-obshtestvo/bez_smyana_na_talona_za_gazova_uredba-215632.html?unmobile=1
Без смяна на талоните на газ.

Spunky
30-11-2013, 18:28
На мен капачката за зареждане на газ ми е при капачката за бензин, бутилката ми е на мястото на резервната гума, нямам табелка газ на коалта. Как аджаба, ще разберат, че автомобила ми е на газ?

Тва са пълни глупости.... На годишния технически преглед сащо не са ми писали, че е на газ колата.
Иначе имам някакви документи, ама италиански, защото колата е внесена от там с газовото....

robygas
11-12-2013, 19:11
Последното развитие по въпроса е, че от март месец пунктовете за ГТП ще вписват в големия отрязък, че колата е с монтирана газова уредба. Реално ще се минава отново на преглед за да бъдат издадени необходимите документи.
Кой и какво ще гледа на тези прегледи -не знам. Реално стойността на уредбата ще се завиши с едни-50 лв.
Това е.

raiders
12-12-2013, 12:47
При прегледа който минах септември ми взеха 5лв. отгоре заради АГУ, даже мари с накакво устройство като цигарена кутия дали има теч на газ в багажника и отпред при изпарителя. В голямото талонче отбеляза и газовата.