PDA

View Full Version : За всички професори по книга



ludkanar
06-11-2013, 22:27
Искам да изкажа възмущението си от всички колеги тук които се прават на разбирачи,а иначе се по сервизи си карат колите.Евала за ентусиазма,ма си трайте и недейте да убърквате останалите!

gorbi
06-11-2013, 22:43
Едни могат да си оправят автомобилите самостоятелно, другите могат да си ги боядисат самостоятелно, трети си променят програмата на бордкомпютъра самички, четвърти нищо не могат да си направят сами по колата, но пък успяват да си напишат трите имена без грешка. Хора всякакви, всеки с талантите си :)

lordliness
06-11-2013, 22:46
Какъв мъж е човек който не разбира от коли?
Сега видях това "нечлен на клуба" :) хареса ми и аз съм такъв. :cheers:

mordohy
06-11-2013, 22:47
Не се хаби, адаш!
Знам, че можеш и си го правил упражнението да си разглобиш и пак сглобиш колата.
Ама я кажи, кой и с какво те провокира!

fred
06-11-2013, 23:08
Аз само крушка мога да сменя, на заден стоп :roll:

lordliness
06-11-2013, 23:14
Аз пък мога да разглобя цялата кола, включително двигателя, да ги сглобя отново, да запаля и да потегля :Р.

546
06-11-2013, 23:15
Аз само крушка мога да сменя, на заден стоп :roll:
Ти пък,на мен ми я смени едно момче на бензиностанцията дето ми сипва тунджа и беше страшно горд от това.

Аз пък мога да разглобя цялата кола, включително двигателя, да ги сглобя отново, да запаля и да потегля :Р.
Това точно не го мога,след сглобяването колата пак ще запали и потегли ,но със сигурност ще останат и много части за продан

nikolaaaay
06-11-2013, 23:24
Аз само крушка мога да сменя, на заден стоп :roll:
Ама на третия ли?

lordliness
06-11-2013, 23:26
Това точно не го мога,след сглобяването колата пак ще запали и потегли ,но със сигурност ще останат и много части за продан
Това е добър начин за изкарване на пари :) представи си колко ще изкараш след няколко такива процедури.

old alfist
07-11-2013, 00:30
Едно е да знаеш, друго е да можеш, трето е да искаш и четвърто е да го направиш, тъй, че това са различни понятия и не ги бъркайте.

Celestrial
07-11-2013, 01:06
В крайна сметка не разбрах кой е дал погрешен акъл. То всички дават подобен. Ако човек се зачете в техническия раздел, то трябва да спре да кара Алфа, да я продаде за старо желязо и да си купи Гоуф. Открилият темата - дай малко подробности, та да може да се коментира.

old alfist
07-11-2013, 01:13
На много хора им липсва форумната култура - както на питащите, така и на обясняващите.
Всичко казано тук е едно мнение, а не аксиома и трябва да се приема по този начин.

ecotronic
07-11-2013, 10:48
Аз съм разбрал това, че най-големите "разбирачи" са най-активни в теми със заглавия от сорта на:

"помощ при избор на............."
"BMW vs AR.........."
"бензин vs дизел............."
"газ vs бензин..........."

Задай ясен въпрос, който изисква ясен отговор и ще видиш, колко са разбирачите.

Mind_Control
07-11-2013, 11:25
Всеки може да разглабя и сглабя. Това е елементарно и единственото, което се иска е инструмент.

Майсторлъкът при сервизирането е диагностиката!!! А такива хора в България са голяма рядкост, ако ги има изобщо.

Jivko7777
07-11-2013, 14:44
Не се хаби, адаш!
Знам, че можеш и си го правил упражнението да си разглобиш и пак сглобиш колата.
Ама я кажи, кой и с какво те провокира!

http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=81783

lordliness
07-11-2013, 17:05
Всеки може да разглабя и сглабя. Това е елементарно и единственото, което се иска е инструмент.

Майсторлъкът при сервизирането е диагностиката!!! А такива хора в България са голяма рядкост, ако ги има изобщо.

Диагностика се прави с висок IQ, а защо са рядкост такива хора, защото тези, които имат такъв коефициент не стават монтьори.

Furious 155
07-11-2013, 17:13
Диагностика се прави с висок IQ, а защо са рядкост такива хора, защото тези, които имат такъв коефициент не стават монтьори.

ммммммм много ги знаете нещата... :magic: що е то IQ???

lordliness
07-11-2013, 17:33
ммммммм много ги знаете нещата... :magic: що е то IQ???

Знаем ги защото не сме монтьори.

546
07-11-2013, 18:03
Диагностика се прави с висок IQ, а защо са рядкост такива хора, защото тези, които имат такъв коефициент не стават монтьори.
Що ли се присетих за Принципа на Питър ;-)

Furious 155
07-11-2013, 18:04
Знаем ги защото не сме монтьори.ама ходите при тях... М?

ecotronic
07-11-2013, 18:08
ама ходите при тях... М?

Аз си правя гумите при гумаджия.

morfius
07-11-2013, 18:23
Всеки може да разглабя и сглабя. Това е елементарно и единственото, което се иска е инструмент.

Майсторлъкът при сервизирането е диагностиката!!! А такива хора в България са голяма рядкост, ако ги има изобщо.

Диагностик не се става на теория (технически, медицински и сие).
Отделно, че си е начин на мислене.

Пък после да ми обясняват в нарочни теми, че не трябвали сервизи.

ne0
07-11-2013, 18:39
Едно общество се развива добре, когато, ако ти изгори електроуреда в къщата или дори крушка и си викаш ел. техник да поправи нещата. Крадейки хорския хляб губейки от собственото си време вместо да вадите пари няма да Ви отведе далеч!
В България ако не си ТРЕНЪОР ПО ФУТБОЛ / ПОЛИТИК /СЪРДЕЧЕН ХИРУРГ / АВТОМОНТЪОР комбинирано не си истински българин

lordliness
07-11-2013, 18:49
ама ходите при тях... М?

Ходя само при тези с високото IQ има и такива, които мислят преди да правят нещо и не са мърлячи.

ecotronic
07-11-2013, 20:06
Едно общество се развива добре, когато, ако ти изгори електроуреда в къщата или дори крушка и си викаш ел. техник да поправи нещата. Крадейки хорския хляб губейки от собственото си време вместо да вадите пари няма да Ви отведе далеч!
В България ако не си ТРЕНЪОР ПО ФУТБОЛ / ПОЛИТИК /СЪРДЕЧЕН ХИРУРГ / АВТОМОНТЪОР комбинирано не си истински българин

Това принципно е така, с изключение на случаите в които изпитваш тръпката сам да си оправиш нещото.

dimitar_vd62
07-11-2013, 20:34
Диагностика се прави с висок IQ, а защо са рядкост такива хора, защото тези, които имат такъв коефициент не стават монтьори.

IQ няма нищо общо с това какъв си.


Едно общество се развива добре, когато, ако ти изгори електроуреда в къщата или дори крушка и си викаш ел. техник да поправи нещата. Крадейки хорския хляб губейки от собственото си време вместо да вадите пари няма да Ви отведе далеч!
В България ако не си ТРЕНЪОР ПО ФУТБОЛ / ПОЛИТИК /СЪРДЕЧЕН ХИРУРГ / АВТОМОНТЪОР комбинирано не си истински българин

От тия всичките само автомонтьора ми свърши работа.

old alfist
07-11-2013, 20:41
Хайде да не залитаме в двете крайности.
Представям си как викам майстор да ми подменя изгорялата крушка от полилея или Пътна помощ да ми смени резервната гума.
Добре е човек да знае как взаимодействат отделните възли, агрегати и механизми в една кола, но пиполенето по тях за щяло и нещяло могат да бъдат фатални за сигурността, добрата работа на колата и джоба на собственика.
Всеки си преценява, но разбиращите и съвестни специалисти, дори тези които си изкарват хляба с ремонт на автомобили стават все по-малко.

dimitar_vd62
07-11-2013, 20:47
Що ще са крайности, така си е белите страни.На бившата работа като се повреди единия генератор дойде австриеца прави диагностика и стигна до извода че е запушен филтъра за природен газ.Затвори куфара и каза че е електромонтъор ифилтъра е работа на газаджията и отпраши обратно.Същевременно наш монтьор който разбира от-до, смени филтъра и машината тръгна.Обаче дойде газаджията, като разбра какво сме направили се усмихна и край с гаранцията на газовия генератор за 2,5 млн евро.

ne0
07-11-2013, 21:36
Обучение, опит, срок, гаранция, застраховка и традиция правят стойноста на труда и услугата. Така трябва да е. Като ти изгори крушката, дойде ел. техник и после ти пламне къщата... застраховката на фирмата на ел. техика покрива щетите. Всички доволни... и работа за всички

old alfist
07-11-2013, 21:43
От цялата работа - този който върши работата работи за стотинки, клиента плаща баснословни суми и няколко киека по веригата лапат.

fred
07-11-2013, 22:03
Аз пък мога да разглобя цялата кола, включително двигателя, да ги сглобя отново, да запаля и да потегля :Р.

Майстор си значи :)

---------- Post added at 02:01 ---------- Previous post was at 02:00 ----------


Ти пък,на мен ми я смени едно момче на бензиностанцията дето ми сипва тунджа и беше страшно горд от това.


Абе и това не е малко;-)

---------- Post added at 02:01 ---------- Previous post was at 02:01 ----------


Ама на третия ли?

Там някъде :)

---------- Post added at 02:03 ---------- Previous post was at 02:01 ----------


От цялата работа - този който върши работата работи за стотинки, клиента плаща баснословни суми и няколко киека по веригата лапат.

Тука с прав :cheers:

Lei-chery
07-11-2013, 22:07
Аз пък мога да си сменя гумите, да си проверя маслото, да си сипя течност за чистачки, да заредя на бензиноколонката..без да припадам от ужас:)......А и мога да си закарам колата на ремонт, когато се налага.:):):)

ludkanar
07-11-2013, 22:13
Дразни ме тва че много хора дрънкат глупости без да се замислят.Аз също бъркам,но откачам от това че съм прав а друг да ми говори че не е така.Все едно да знам че 2+2=на 4 а друг да ми казва че е 5.Тряя да не ми обръщате много внимание напоследък,че съм като жена в цикъл-мноооого раздразнителен ;-)

fred
07-11-2013, 22:14
Аз пък мога да си сменя гумите, да си проверя маслото, да си сипя течност за чистачки, да заредя на бензиноколонката..без да припадам от ужас:)......А и мога да си закарам колата на ремонт, когато се налага.:):):)

Гумите да смениш или гуми с джанти :cheers:

---------- Post added at 02:14 ---------- Previous post was at 02:13 ----------


Дразни ме тва че много хора дрънкат глупости без да се замислят.Аз също бъркам,но откачам от това че съм прав а друг да ми говори че не е така.Все едно да знам че 2+2=на 4 а друг да ми казва че е 5.Тряя да не ми обръщате много внимание напоследък,че съм като жена в цикъл-мноооого раздразнителен ;-)

Споко, разбира се-не че си в цикъл, а относно първото изречение :)

Lei-chery
07-11-2013, 22:14
Гумите да смениш или гуми с джанти :cheers:
Не издребнявай;)

old alfist
07-11-2013, 22:18
Откакто в един шарен автосервиз, ми искаха 15лв. само да ми сменят единия комплект гуми с джанти с другия - без нищо друго, тотално ме загубиха като клиент и си ги сменям в двора на блока.

ne0
07-11-2013, 22:21
От цялата работа - този който върши работата работи за стотинки, клиента плаща баснословни суми и няколко киека по веригата лапат.

Да с малката подробност, че и клиента е част от веригата и получава съответното заплащане за работата си.... естествено ти ако си стар наследствен реститут и го клатиш рентиер е друга работа :)

---------- Post added at 20:21 ---------- Previous post was at 20:19 ----------


Откакто в един шарен автосервиз, ми искаха 15лв. само да ми сменят единия комплект гуми с джанти с другия - без нищо друго, тотално ме загубиха като клиент и си ги сменям в двора на блока.

като си купиш крик за 1000 лева, гайковерти за 500 лева, компресор за 2500 лева, УДАРНИ ВЛОЖКИ С ТЕФЛОНОВИ ВТУЛКИ ЗА по 50 лв бройката, плащаш осигуровки, застраховски, данъци и т.н... НОСИШ ОТГОВОРНОСТ ЗА ЖИВОТА НА ХОРАТА ще разбереш че за 15 лв да ти вдигнат на крик колата където и да е .... е за без пари

п.с. не го приемай обидно, но с това мислене до никъде няма да стигнем в нашата мила родина

old alfist
07-11-2013, 22:23
Купил съм си маслен крик за 15лв. и ключ за джанти за 9лв. и хич не ми трябват подемници за смята на гумите.

ne0
07-11-2013, 22:31
Купил съм си маслен крик за 15лв. и ключ за джанти за 9лв. и хич не ми трябват подемници за смята на гумите.

последен пост по темата..

мой приятел опитен в ремонтите с такъв крик пред блока... после му шиха палеца 5 часа в Пирогов за да си му го върнат на ръката

като не се развие болт или превърти резба какво правим

примери мога да давам до без край, смисълът е ясен

Сигурен съм, че знаеш за какво ти говоря

old alfist
07-11-2013, 22:34
последен пост по темата..

мой приятел опитен в ремонтите с такъв крик пред блока... после му шиха палеца 5 часа в Пирогов за да си му го върнат на ръката

като не се развие болт или превърти резба какво правим

примери мога да давам до без край, смисълът е ясен

Сигурен съм, че знаеш за какво ти говоря
С този крик и ключ не само моите сменям, но и приятели идват да си сменят гумите в двора и после със спестените пари си купим една каса бира и я изпиваме за здраве.

mordohy
07-11-2013, 23:08
Дразни ме тва че много хора дрънкат глупости без да се замислят.Аз също бъркам,но откачам от това че съм прав а друг да ми говори че не е така.Все едно да знам че 2+2=на 4 а друг да ми казва че е 5.Тряя да не ми обръщате много внимание напоследък,че съм като жена в цикъл-мноооого раздразнителен ;-)

Тоя дето ти казва, че 2+2=5 е явно тъп, ама е прогресивен!:comphits:

koolio
07-11-2013, 23:15
Едно общество се развива добре, когато, ако ти изгори електроуреда в къщата или дори крушка и си викаш ел. техник да поправи нещата. Крадейки хорския хляб губейки от собственото си време вместо да вадите пари няма да Ви отведе далеч!
В България ако не си ТРЕНЪОР ПО ФУТБОЛ / ПОЛИТИК /СЪРДЕЧЕН ХИРУРГ / АВТОМОНТЪОР комбинирано не си истински българин

Много вярно, ама докато има хора, дето мислят, че почивните дни са за да се прекарват с прахосмукачката или казана с бурканите, няма да се оправим.

old alfist
07-11-2013, 23:16
Моите уважения към всички хора, занимаващи се с коли, но всяко нещо си има граници.
Знам, че собственици са инвестирали в сгради и съоръжения, плащат се заплати, осигуровки, данъци и кредити и какво ли не такси на разни държавни служби, но в крайна сметка в тази криза трябва да се прецизират цените и качеството на работата.

ecotronic
08-11-2013, 10:13
Както някой каза - "клиентът е част от веригата".

Това да го погледнем от малко по-друг ъгъл:

Господа автомонтьори, аз вашата работа мога да я върша, макар и не така добре, както вие, но все някак мога.

Вие моята работа НИКАК не можете да я вършите. Дори не и зле. Вервайте ми!

Поради това, не е нормално аз да получавам 50 лв. надница а вие да получавате 100.

Когато това се нормализира всичко ще си дойде намястото.

Mind_Control
08-11-2013, 10:30
Аз пък мога да си сменя гумите, да си проверя маслото, да си сипя течност за чистачки, да заредя на бензиноколонката..без да припадам от ужас:)......А и мога да си закарам колата на ремонт, когато се налага.:):):)

Това трябва да може да го прави абсолютно всеки имащ книжка. Дори би било правилно на изпита да те накарат да смениш гума. Нормално е сам да можеш да си я сменяш. Освен това трябва да има и изпит за елементрарно техническо устройство на колата. Не може да караш кола и да не знаеш примерно, за какво е антифриза или какво е кардан и диференциал или съединител и как работи.

code
08-11-2013, 15:38
Спестяването е това, което не си дал на майстора(свършил си го сам) минус:
- евентуалните зулуми
- парите,които би изкарал,ако не се занимаваш с това дето не ти е работа.
Т.е. уравнението има смисъл когато крайният резултат е повече от 0 :) Разбира се, някой може да реши, че му е по-кеф да пие кафе, вместо да спести 2лв, е там вече е субективно. :)

ecotronic
08-11-2013, 15:48
Спестяването е това, което не си дал на майстора(свършил си го сам) минус:
- евентуалните зулуми
- парите,които би изкарал,ако не се занимаваш с това дето не ти е работа.
Т.е. уравнението има смисъл когато крайният резултат е повече от 0 :) Разбира се, някой може да реши, че му е по-кеф да пие кафе, вместо да спести 2лв, е там вече е субективно. :)

Ако под майстор разбираме наистина човек, който си разбира от занаята, приемам.

За съжаление често пъти хората попадат на абсолютни аматьори, които единственото от което разбират е това как да прилагат разни тарикатлъци за да изкарат повечко пари.

Mind_Control
08-11-2013, 16:24
Както някой каза - "клиентът е част от веригата".

Това да го погледнем от малко по-друг ъгъл:

Господа автомонтьори, аз вашата работа мога да я върша, макар и не така добре, както вие, но все някак мога.

Вие моята работа НИКАК не можете да я вършите. Дори не и зле. Вервайте ми!

Поради това, не е нормално аз да получавам 50 лв. надница а вие да получавате 100.

Когато това се нормализира всичко ще си дойде намястото.

В България никой не иска да плаща за ноу-хау. А, във високотехнологичните продукти това е скъпата компонента.

mordohy
08-11-2013, 16:34
Има един много тънък момент, който не разбират мнозина.
Времето на майсторите, които с електрожен и пила правеха ремонт на колянов вал отмина! За ремонт по автомобила се изисква сериозна теоретична подготовка. тя е доста обемиста и разностранна, та ако някой тесен специалист си мисли, че е само до диплома за висше образование, просто не познава материята.
За да ремонтираш съвременния автомобил са необходими задълбочени познания по металознание, динамика, статика, електротехника, хидравлика и да не изброявам всичко.
Много често хората, зад омазания комбинезон не могат да различат специалиста, от човека, който просто ръчка и залага на рутината, много често пъти погрешна.
Мнозина обсебени от "офис" културата не си дават ясна сметка за работата на монтьора или хайде да го кажем-средният специалист.
Призива:" учи мама за да не работиш" доведе в глобален мащаб до отлива от определени професии, свързани с лоши условия на труд. На практика всеки, който има сръчни ръце и мозък в главата, взима много повече от ония, който зад бюрото в офиса си разпилява времето в интриги и дребнотемие.
Такъв няма да легне в снега и калта да сменява кардан на камион, няма на връх Нова година да хукне да сменява динамо на 80 км, няма да се качи на кран над леярна пещ, където е 120 гр. , такъв не знае какво е това да ти тече кръв от ноктите, такъв не знае какво е това да премръзнеш така, че като влезеш на топло да се напикаеш, без да можеш да се контролираш.
Ето за това, директора ни по производство взима 45 лева надница, а аз 128.
Ето , че се отплеснах, а ние дъвчем пак майсторите.
каквото и да ги правим, щом предлагането е по-малко от търсенето, то и некадърниците няма да си отидат.
Аз нямам нищо против хората, дето сменяват кабели и свещи, кърпят по някое гърне, сменяват накладки, а понякога даже и сменяват гарнитури за глава, но за бога, нека такива не се изказват авторитетно за неща, от които нищо не разбират. Като идиота, който беше зацепил така ГНП-то на Фиата на колежката, че мотора тропаше и чукаше като каменотрошачка. Заварих ги на пркинга, като той авторитетно и обясняваше, че след ремонт така трябва да "чука". Било от увеличената компресия!
Ето за такива :bash: и :hump:

ecotronic
08-11-2013, 16:42
Има един много тънък момент, който не разбират мнозина.......

Тънкият момент в това за разликата в надниците за която говорих по-нагоре се състои в това даден човек да не може да извърши дадена работа а не да няма желание.

Накратко - разграничавай понятията "неспособност" и "нежелание"

old alfist
08-11-2013, 18:03
В България никой не иска да плаща за ноу-хау. А, във високотехнологичните продукти това е скъпата компонента.
Съществуват автосервизи, които плащат и изпращат хора за обучение, но става така, че след известно време, когато придобият опит и известност, тези хора напускат и правят собствен бизнес.
Също така, съществуват и случаи, при които тези изпратени за обучение хора нямат нюх към автомобилите и ходят на екскурзия.

Като цяло липсата на кадърни мениджъри у нас се отразява и в този бранш.

Alexanderbb
08-11-2013, 18:55
Съществуват автосервизи, които плащат и изпращат хора за обучение, но става така, че след известно време, когато придобият опит и известност, тези хора напускат и правят собствен бизнес.
Също така, съществуват и случаи, при които тези изпратени за обучение хора нямат нюх към автомобилите и ходят на екскурзия.

Като цяло липсата на кадърни мениджъри у нас се отразява и в този бранш.

По-скоро собственици.

myato
08-11-2013, 19:43
И аз практикувах първата си професия, докато бях по-млад и по-свободен. Сега диагностицирането и ремонта на хора ми запълва времето и рядко ми стига ентусиазма за колата. За там си имам колеги от едно време, проверени в "боя". Сядаме на едно пиене и уточняваме какво трябва да се прави.

lordliness
08-11-2013, 19:47
Спестяването е това, което не си дал на майстора(свършил си го сам) минус:
- евентуалните зулуми
- парите,които би изкарал,ако не се занимаваш с това дето не ти е работа.
Т.е. уравнението има смисъл когато крайният резултат е повече от 0 :) Разбира се, някой може да реши, че му е по-кеф да пие кафе, вместо да спести 2лв, е там вече е субективно. :)
аз имам солидна теоретична подготовка и практичен опит, ремонта на моите коли е хоби и ми доставя удоволствие и го правя по- прецизно от всеки друг, разбира се за тежки ремонти оставям колата в сервиз.
Това което липсва на повечето, които се занимават професионално с ремонти е прецизност към детайлите, знам, че времето ги притиска, но все пак.

code
08-11-2013, 19:54
Като търся майстор за нещо, сядам, пия кафе и си мисля кой от познатите ми го е ял същия преди мен. :tooth: Мисля, мисля и като се присетя въртя телефони :) Това е то питай патило.:jumping: Последно ми трябваше човек за климатици - бая кафе изпих щото такъв кадърен не познавам. Накрая се обадих на един много готин пич, който се занимава с автоклиматици и той ми даде телефона на точния човек. ;) В Бургас примерно ти се разваля пералнята и където и да звъннеш го ядеш големия с изключение на 1 човек. На такива пичове не им трябва реклама все някой ще го похвали ;)

lordliness
08-11-2013, 20:37
преди малко жена ми ме зарадва че пералнята не работи, разпитах я за симптомите, и аз изпих едно кафе :) помислих през това време от какво може да се получи тази повреда, отидох погледнах и аз, отстраних защитата на ключалката, която не позволява да отвориш вратата по време на работа и тя тръгна :)
Доволен съм, иначе утре цял ден разправии.[COLOR="Silver"]

old alfist
09-11-2013, 01:57
По-скоро собственици.
Ако собственика и управляващия е едно и също лице - Да.

code
09-11-2013, 08:55
Собственик на автосервиз, който не разбира от коли е просто обречен. Майсторът ще го лъже на едно с клиента:) Подрежда ги двамата и ги почва ..
За ноу-хау никой не иска да плаща, ама то в Бг никой не иска да плаща за нищо щото няма с кво:bg: В този ред на мисли, ако днес изкарваш 100лв никога няма да тръгнеш с легена да си сменяш антифриза или маслото пред блока. Всички знаем как трябва да е и защо при нас не е така :bg: Няма лев брат народът е беден. Христо Бисеров и още няколкостотин като него откраднаха парите. :) Отделно много от внезапно забогателите си остава мангалското в тях и си карат S класите с гуми втора употреба на конци дЪн съ минат. :)

ShoxXx
09-11-2013, 09:45
Първо Христо Бисеров е около 108-ми на опашката.

Второ След като някой е технически грамотен какъв е проблема да си смени филтъра сам? Ами гумите? Ами накладките или маслото? Имаш си гараж, вършиш си работата. Дори и при гаранционните коли няма изискване да си сменяш гумите в официалния сервиз. Тука издребнявахе яко, че понеже всеки от всико разбира и за хва сме на туй дередже. Напротив! Добре че има хора, които разбират от повече неща, защото у нас на всеки ъгъл се опитват да те излъжат. Дори катаджийте минават пред някои шофьори с номера, че зимата нямат зимни гуми. Дори хора от този форум, които познавам от години са си опитвали да ме лъжат, но аз съм широкоскроен. За 200лв няма да им се разсърдя. Залагам на това, че сме в БГ и са си свекнали всеки да пускат по пързалката и по инерция са се питали и мен. Ако обаче нищо не вдявах и бях на принципа "за всеки проблем си има специалист" щях да бъда лъган през ден, че и пари да давам за тва.

ecotronic
09-11-2013, 10:16
Всеки влак си има пътници. Винаги ще има хора, които да търсят услугите на сервизите и винаги ще има такива, които да си правят колите сами. Често пъти доходите и жизнения стандарт нямат нищо общо с това.
Всеки мъж трябва малко от малко да е наясно с устройството на автомобила и да е способен да извършва поне елементарни манипулации по него. Никога не знаеш в каква ситуация ще изпаднеш и трябва да знаеш, как да си помогнеш сам.
Хора, които иначе са добри специалисти в други технически сфери, но не могат да си сменят една крушка вкъщи, винаги са будили насмешка у мен.
Познавам един човек (инженер), който пътувайки на дълъг път, спира на един паркинг, заключва му се волана и понеже не знаел, че трябва да се разклати волана за да се отключи, човекът викнал пътна помощ:)

lordliness
09-11-2013, 13:27
Скоро ми се обади приятел, че му е заключен волана и не може да го отключи, оказа се, че и той не знае за завъртането на волана при отключване :)

fred
09-11-2013, 17:49
А, това го знам и аз даже

harpiata
10-11-2013, 00:12
Лятото една мацка ме помоли да и погледна колицата.Вика ми"не върти",вдигам аз капака(то пък ко ли разбирам аз)гледам тук там,сичко ми се види у ред.Сядам на пилотското кресло,ръгам ключа и "не върти".Тя заключила волана най-вероятно като е слизала та затова"не върти"според нея

Бобби
10-11-2013, 13:03
Едно общество се развива добре, когато, ако ти изгори електроуреда в къщата или дори крушка и си викаш ел. техник да поправи нещата. Крадейки хорския хляб губейки от собственото си време вместо да вадите пари няма да Ви отведе далеч!
В България ако не си ТРЕНЪОР ПО ФУТБОЛ / ПОЛИТИК /СЪРДЕЧЕН ХИРУРГ / АВТОМОНТЪОР комбинирано не си истински българин
E това за мен е най правилното мнение в цялата тема...
парите трябва да се въртят м/у нас.....почнем ли да ги задържаме....ставаме бананова република....каквато сме сега!

ecotronic
10-11-2013, 15:13
E това за мен е най правилното мнение в цялата тема...
парите трябва да се въртят м/у нас.....почнем ли да ги задържаме....ставаме бананова република....каквато сме сега!


Или казано иначе, колкото един човек има по-малко познания в области освен тази в която си вади хляба, толкова по-добре!

mordohy
10-11-2013, 15:50
E това за мен е най правилното мнение в цялата тема...
парите трябва да се въртят м/у нас.....почнем ли да ги задържаме....ставаме бананова република....каквато сме сега!

Това, че трябва да се въртят е много вярно, но само в обществата, които се градят на лихвата и инфлацията. Обаче кой знае защо, точно тая система в момента рухва и не се знае, какви последици ще има за нас.


Или казано иначе, колкото един човек има по-малко познания в области освен тази в която си вади хляба, толкова по-добре!

Това е най-реакционната теория.
В друг вид се изразява по следния начин: да си информиран и да имаш знания точно толкова, колкото да вършиш само определената ти дейност.
Демек-тотална кретения.

ecotronic
10-11-2013, 15:58
Това е най-реакционната теория.
В друг вид се изразява по следния начин: да си информиран и да имаш знания точно толкова, колкото да вършиш само определената ти дейност.
Демек-тотална кретения.

Демек - това:

http://bahbs.files.wordpress.com/2012/05/pink_floyd_the_wall_still.jpg


Най-притеснителното е това, че много хора с охота възприемат тази теория.

dimitar_vd62
10-11-2013, 17:57
Или казано иначе, колкото един човек има по-малко познания в области освен тази в която си вади хляба, толкова по-добре!

Човек трябва да е добър в това с което си вади хляба, но познанията в други области трябва да си ги има .Това говори за интелектуалното му ниво.Не съм съгласен че един електромонтьор, днес е такъв, утре почва да прави водопроводи, в други ден основен ремонт на двигателя и ако си счупи пръста да го шинира и гипсира и докато е в болнични да напише някое друго приложение за Андроид.Едно е да можеш да реагираш в къщи или при нужда, друго е да боднеш фазомера в горния джоб и да почнеш да лепиш плочки.По принцип така правя в къщи.За последната ми работа обаче се изискваше да имам познания в още две области, за да реагирам адекватно при нужда, но не адмирирам тези работодатели които искат да си не 3в1 ами n в 1.

mordohy
10-11-2013, 17:58
Демек - това:

http://bahbs.files.wordpress.com/2012/05/pink_floyd_the_wall_still.jpg


Най-притеснителното е това, че много хора с охота възприемат тази теория.
Анджък!
Всеки некадърник и мързеливец, като го накараш да свърши някаква друга работа, от тая , която само и единствено прави, казва: това не го умея или не е моя работа....
Абе сещаш се!
Иначе и аз обичам всеки да е капацитет , в това което прави, но ето:
Дадох на един "майстор" с претенции да ми смени гърнето.
"Майстора" окъсил едната тръба, а снадката я разширил така, че можеш и отверка да вкараш. Естествено огънал и другата тръба и тя съвсем откровено си потропваше по резервоара. И за капак, болта на скобата го беше сложил на обратно, като естествено федерката и подложната шайба стояха от към полукръглата глава на болта, а под гайката нямаше нищо.
Ето защо си спуснах кабела от терасата, свалих си електрожена и шлайфа и си направих грънците както трябва, защото не ми се иска, ауспуха да ми пробие резервоара и да изгора със семейството си от чужда некадърност!
Ето за такива индивиди говорим!

fred
10-11-2013, 19:24
Ами то не е луд, този, който изяжда зелника, а онзи, който му го дава :)

lordliness
10-11-2013, 19:27
Аз съм доволен, че у нас не влизат майстори, жена ми е доволна, че не влизат майстори, мога да правя почти всичко, е не мога да се кача на покрива да си оправя керемидите, но причината е че съм тежък :) Викнах един за 4 часа оправи единия комин, а втория отказа, било сложно....

ecotronic
10-11-2013, 20:54
Имам един приятел, който работеше в едно вагонно депо. Същевременно беше доста любознателен човек.
Един ден ми донесе да му оправя едно радио. Накрая ме попита каква е била повредата и аз трябваше да му обясня що е това "хетеродин".

Когато свърших с обясненията, той помълча няколко секунди и каза:

- Това било по-сложно от буфер :)

old alfist
11-11-2013, 00:28
Не ми се иска да влизам в подробности, но ми е писнало вече от"специализирани" услуги - объркани посоки на върнете на гумите или 6 литра масло в двигателя, а ако стоиш покрай тях докато работят се сърдят.

stelt
11-11-2013, 00:35
Не ми се иска да влизам в подробности, но ми е писнало вече от"специализирани" услуги - объркани посоки на върнете на гумите или 6 литра масло в двигателя, а ако стоиш покрай тях докато работят се сърдят.

И аз така. Последния золум беше - спукан маслен филтър по време на път, след смяна на масло в сервиз и стягане с незнаен за мен инструмент, който е наранил корпуса на филтъра.

thecleaner
11-11-2013, 00:41
Предлагам темата да се прекръсти на "Какъв голем артист съм, за какво да ходя на кино или театър" или на оня велик филм ,забравих му името с Апостол Карамитев ;) подсетете ме де.

old alfist
11-11-2013, 00:46
И аз така. Последния золум беше - спукан маслен филтър по време на път, след смяна на масло в сервиз и стягане с незнаен за мен инструмент, който е наранил корпуса на филтъра.
Чак до такива ексцесии не стигнах, но когато отидох до плащам маслото и тръгнаха да ми вземат пари за 6 литра и се хванах за главата, та се наложи да източват, а за гумите усетих, че някак си странно шумят и като се загледах щях да падна.

ecotronic
11-11-2013, 01:20
Вашата работа не е да знаете за посоки на въртене на гуми, количества масло и маслени филтри.
Вашата работа е да давате пари, както каза един колега по-напред.
Ако си бяхте гледали вашата работа, нямаше да се тормозите от дреболии а щяхте да имате възможността да дадете още пари.
Което е добре за нацията.

lordliness
11-11-2013, 05:47
И въобще как си позволявате да знаете такива високотехнологични неща, че гумите имат посока на въртене и такава ноу- хау информация, че филтрите се стягат единствено на ръка, без инструменти. Да не говорим за секретна информация колко масло събира картера.
Гледайте си работата и семействата и не си пъхайте носовете където не ви е работа, забравете всичката излишна информация с която ненужно си натоварвате мозъците - има кой да се погрижи за вас, само извадете пачка.

Бобби
11-11-2013, 07:50
Предлагам темата да се прекръсти на "Какъв голем артист съм, за какво да ходя на кино или театър" или на оня велик филм ,забравих му името с Апостол Карамитев ;) подсетете ме де.
Специалист по всичко......:comphits:
...култова фраза: "Дупки правим всякакви...

code
11-11-2013, 08:41
Не се притеснявайте, просто има по сервизите хора от скоро, в процес на обучение.:) Някой ми разправяше за "колега", който половин час не можал да отвие масления филтър. :big_heat: Като слязъл баш-майстора се оказало, че нашия напъва стартера. :)

koolio
11-11-2013, 10:18
Вашата работа не е да знаете за посоки на въртене на гуми, количества масло и маслени филтри.
Вашата работа е да давате пари, както каза един колега по-напред.
Ако си бяхте гледали вашата работа, нямаше да се тормозите от дреболии а щяхте да имате възможността да дадете още пари.
Което е добре за нацията.

Нашата работа е да знаем точно толкова, колкото да усетим кога има проблем и кога някой се опитва да ни мята на върбата.

bager
11-11-2013, 10:41
Всичко, което човек прави по принуда, а не за удоволствие е губене на време, което би могло да се използва за удоволствия :) .
Просто трябва да разбере кое му доставя повече удоволствие, кое по-малко и кое никакво.
Всичко опира до приоритети.
Задаваш си въпроса какво бих правил с времето си ако имах парите за това. Естествено нямаш парите и започваш да работиш за да си ги набавиш.
Но, тук вече не разполагаш с времето си, защото го продаваш за пари, а те както знаем са ни нужни за да си прекараме добре времето :).
Та стигаме до там, че ако парите срещу които съм си продал времето ми стигат за нещата, които аз смятам за удоволствия значи, всичко е наред.
Ако не ми стигат - има проблем! В тая ситуация живеят повечето хора в тия ширини и затова понякога е просто необходимост да правиш неща, които не ти харесват, но трябва да правиш.
Включвам в това смяната на гуми, на масла, филтри и т.н. консумативи и дребни ремонти, т.е. все неща, които влизат в определението "обща техническа култура" .
Друг е въпроса ако ти харесва да правиш това - тогава значи си правиш кефа :) .
Та обобщавам моето виждане на нещата: Аз бачкам за пари, които давам на хора да вършат работа, която на мен не ми е кеф да върша. Това е идеалното положение, което няма как да стигна, естествено(все пак няма начин да изкарвам толкова пари), но идеята ми е такава.
Някои неща по колите и вкъщи съм си сменял и сам, но това е защото ми е било интересно и кеф сам да си ги правя. Та така...

old alfist
11-11-2013, 10:56
Има и един друг момент - всеки трябва да усеща докъде стигат неговите компетенции, защото често се случва някои хора да нанесат такива вреди на колите си, които после трудно се отстряняват дори и от добрите специалисти.

myato
11-11-2013, 11:25
Не се притеснявайте, просто има по сервизите хора от скоро, в процес на обучение.:) Някой ми разправяше за "колега", който половин час не можал да отвие масления филтър. :big_heat: Като слязъл баш-майстора се оказало, че нашия напъва стартера. :)

И ако беше успял, цена нямаше да има :naughty:

Bobi_33
11-11-2013, 14:28
И въобще как си позволявате да знаете такива високотехнологични неща, че гумите имат посока на въртене и такава ноу- хау информация, че филтрите се стягат единствено на ръка, без инструменти.


Да бе, навий си масления филтър на ръка при 2.4 jtd и чакай резултата. Важното е да усетиш само кога се е развил сам, за да не ти изтропа мотора.

code
11-11-2013, 15:17
При мен, ако дойде някой и каже, че филтъра се стяга на ръка ще му дам да си го стегне. :) Поне, ако се сърди на някой да е на себе си. :) Разбира се, като го навиеш на ръка после да му навъртиш със скобата още 1 оборот и повече също е тъпо..

ecotronic
11-11-2013, 15:38
А защо в ръководството пише, че се стяга на ръка?

DerMeister
11-11-2013, 16:14
В България над 50% от хората работят нещо по принуда, а не защото са учили за него, отдава им се или нещо друго.

Точно поради тази причина, за мен лично, майстор е дума с отрицателно значение. Много "майстори" са си оставяли ръцете и по колата ми и в къщи. Гледам всичко, което мога да си правя сам, но същото така си ценя времето и ако имам кадърен и точен майстор му плащам, за да мога аз да пия бира или да ходя на работа.

Във всяко нещо трябва да има баланс.

code
11-11-2013, 16:16
А защо в ръководството пише, че се стяга на ръка?

Има хора завиват гайка 32 на ръка, аз не съм от тях :) А и тези ръце ще ми трябват още 20-30г. :)

lordliness
11-11-2013, 18:00
Винаги си сменям сам маслото, на всички коли и винаги стягам филтъра на ръка, никога не се е случвало да капе. Е вярно, че съм като Скалата

ecotronic
11-11-2013, 18:13
Препоръчва се преди навиването на новия филтър да се провери дали щуцерът на който се навива не се е разхлабил при свалянето на стария. Щуцерът трябва да е стегнат с 30 Nm. Убедил съм се напрактика, че тази проверка трябва да се прави.

---------- Post added at 18:13 ---------- Previous post was at 18:11 ----------


Винаги си сменям сам маслото, на всички коли и винаги стягам филтъра на ръка, никога не се е случвало да капе. Е вярно, че съм като Скалата

Аз избягвам да го стягам на ръка, защото така много го мачкам :)

dimitar_vd62
11-11-2013, 18:17
Аз само с два пръста го навивам...:waving:

lordliness
11-11-2013, 18:39
В интерес на истината Скалата е малко по- дребен.

Bobi_33
11-11-2013, 22:50
Препоръчва се преди навиването на новия филтър да се провери дали щуцерът на който се навива не се е разхлабил при свалянето на стария. Щуцерът трябва да е стегнат с 3 Nm.

3 Nm това вече е хит. Помисли дали не са 30 нютонметра. Което пък се равнява приблизително на около 3 килограмметра.

По принцип няма динамометричен ключ, който да мери 3 нютонметра. Поне аз не съм виждал такъв. Повечето започват от 15-20 нютона нагоре.

radostin_ivanov
11-11-2013, 23:45
Като ми се наложи да сменям масло в Плевен,където съм ходил, 2-ри път като ме видят и ми казват не става,тъй като филтъра е заврян на майка си в ....В Плевен и не само има такива надути майстори че не ми се говори,да идеш пари да му даваш и той да не ще,лошото е че това упражнение няма как да го извърша без канал и се налага да се моля.Всичко друго се налага да го върша сам,дори и да не искам.

ecotronic
12-11-2013, 11:00
3 Nm това вече е хит. Помисли дали не са 30 нютонметра. Което пък се равнява приблизително на около 3 килограмметра.

По принцип няма динамометричен ключ, който да мери 3 нютонметра. Поне аз не съм виждал такъв. Повечето започват от 15-20 нютона нагоре.

Прав си. Механична грешка. Гледам в документацията, където всичи моменти са в daNm, мисля си за Nm и грешката е налице.
Благодаря за корекцията.

mordohy
12-11-2013, 11:51
3 Nm това вече е хит. Помисли дали не са 30 нютонметра. Което пък се равнява приблизително на около 3 килограмметра.

По принцип няма динамометричен ключ, който да мери 3 нютонметра. Поне аз не съм виждал такъв. Повечето започват от 15-20 нютона нагоре.

Има-има!
В самолетите, както и ако се занимаваш с американски и английски, тоест с мотори с инчови резби, то задължително ти трябва дино-ключ от 0.2 до 4 кг/м. Особено по капаците имат едни болтове 1/4 (6.35 мм), които са с толкова едра резба, че не остава нищо за самия болт. там дори и на ръка го късаш или поне разтегляш.
Отврат!

code
12-11-2013, 18:41
По принцип няма динамометричен ключ, който да мери 3 нютонметра. Поне аз не съм виждал такъв. Повечето започват от 15-20 нютона нагоре.

Аз имам :) Малкият ми е от 3 до 30 :) Друг е въпросът, че под 6Nm не съм срещал да се стяга нещо, каквото и да е.

old alfist
12-11-2013, 21:39
Аз имам :) Малкият ми е от 3 до 30 :) Друг е въпросът, че под 6Nm не съм срещал да се стяга нещо, каквото и да е.
Излезте от мисълта, че тези ключове са само за автомобили.

lordliness
12-11-2013, 22:31
Пред мен имам динамометрична отвертка Wera от три до шест Nm.
Най- малкия въртящ момент е от 0,3 до 1,2 с точност +-6% за тези отвертки

Furious 155
17-11-2013, 11:31
Пред мен имам динамометрична отвертка Wera от три до шест Nm.
Най- малкия въртящ момент е от 0,3 до 1,2 с точност +-6% за тези отвертки
и тя се използва в автомобилите ли ???

lordliness
17-11-2013, 15:44
и тя се използва в автомобилите ли ???

Никъде не съм казал това.