PDA

View Full Version : проблем VDC



crash79
14-11-2013, 22:50
Здравейте колеги,
Та проблема ми е следният: Днес смених волана и ЦД-то на алфата понеже беше без оригиналното ЦД и волана ми беше обикновен.Смених лентов кабел, мулти волан и ЦД и...... ми светна VCD-то(свети постоянно).За мен няма логика от това да светне ама това са фактите.
Моля по-разбиращите да дадат някво мнение,колата е АЛФА 156 2004 пълен фейслифт 2.4 жтд 175 к.с

stelt
15-11-2013, 13:49
На кормилния прът има датчик за положението на волана. Този датчик е свързан с VDC, та нещо с него се е случило или нещо го смущава.

crash79
15-11-2013, 14:05
Мда,и аз след цял ден разглобяване и сглобяване стигнах до него.
Сега въпроса е каде се прави калибрация на тоя сензор за ъгъл на завиване

emzo
15-11-2013, 14:54
С тестер закача ли я ? На VAG трябват 2 пълни оборота на волана и гасне, пробвай ако не си.

Иначе - http://s23.postimg.org/9ufkkypif/screenshot_204.jpg (http://postimg.org/image/9ufkkypif/)

Mury
15-11-2013, 15:30
С тестер закача ли я ? На VAG трябват 2 пълни оборота на волана и гасне, пробвай ако не си.

Иначе - http://s23.postimg.org/9ufkkypif/screenshot_204.jpg (http://postimg.org/image/9ufkkypif/)

Не става,трябва калибрация с диагностика,и вероятно ново центриране на нулата на волана.:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

crash79
15-11-2013, 17:23
оправен е,беше мръднал със 7 градуса

van_dal
16-11-2013, 20:15
Следя темата и ми стана интересно, тъй като няколко пъти ми се е случвало веднага след завъртане на волана да ми светне чека за VDC, гася, паля и така минава месец два докато пак се случи. Не съм правил диагностика, просто информативно искам да знам за този датчик на кормилния прът, каква му е функцията и къде се намира?

mirchozo
17-11-2013, 08:45
И намен ми предстои смяна на волана, понеже моя е доста захабен, таа за какво да вннимавам при смяната?
Между другото когато карам направо, волана ми е леко завит, вероятно ще се опитам да го коригирам от шлицииите, това ще повлияе ли на ВДЦ-то?
Волана ми е мулти с копчета за оригиналното цд, което вече не е фактор, та мога ли да сложа волан без бутони ?

emzo
17-11-2013, 10:57
Маркирай си шлиците, а волана ще ти се изправи , като идеш на реглаж.

Можеш да сложиш волан без мулти.

stelt
17-11-2013, 18:47
Следя темата и ми стана интересно, тъй като няколко пъти ми се е случвало веднага след завъртане на волана да ми светне чека за VDC, гася, паля и така минава месец два докато пак се случи. Не съм правил диагностика, просто информативно искам да знам за този датчик на кормилния прът, каква му е функцията и къде се намира?


Този датчик следи под какъв ъгъл е завъртян волана. Друг датчик следи пък за това, в какво положение се намира каросерията и по този начин се засича, когато колата излезе от равновесие. След информацията от тези датчици, подаването на гориво се прекратява и започва да се изпраща спирачно усилие, към колелетата на които е нужно, за да може автомобила да се върне в равновесно положение.

mirchozo
17-11-2013, 19:16
това ясно, ама какво следи, дали волана или кормилния прът е завъртян, т.е. къде е маркера, т.е. ако сменя волана и не съвпаднат шлиците ще имам ли проблем

v_ananiev
17-11-2013, 19:35
това ясно, ама какво следи, дали волана или кормилния прът е завъртян, т.е. къде е маркера, т.е. ако сменя волана и не съвпаднат шлиците ще имам ли проблем
Здравей мисля че е нещо подобно http://sheki.zlatograd.com/blog/?p=1078 , ако не , моля да ме извините !

Mury
17-11-2013, 19:48
Здравей мисля че е нещо подобно http://sheki.zlatograd.com/blog/?p=1078 , ако не , моля да ме извините !

Ми не точно,на Алфа 156 датчика се намира вътре в гривната,при 147 е отделно на пръта по средата под таблото.:mobile::mobile::mobile:

mirchozo
17-11-2013, 20:08
С други думи казано да си търся волам само от 156, от 147 няма да стане, така ли да разбирам?

van_dal
17-11-2013, 20:59
Ми не точно,на Алфа 156 датчика се намира вътре в гривната,при 147 е отделно на пръта по средата под таблото.:mobile::mobile::mobile:
Кое ще рече да е гривната? Ако става дума за лентовия кабел, отварял съм го и там няма датчик.

mirchozo
19-11-2013, 07:00
Малко да ъпна темата...
Съвместими ли са воланите на 156 и 147?
Въпроса ми е предимно към Мъри, явно е наясно с нещата :) Дай малко повече подробности колега.

emzo
19-11-2013, 07:14
Волана си е волан. НА 147 и 156 вътр. Фейс шлиците са еднакви.
Какъвто и волан да вземеш ще стане.
Ако колата е с вдц, разликата идва от ръчките за мигачи и чистачки и лентовия кабел.

Mury
19-11-2013, 10:50
Малко да ъпна темата...
Съвместими ли са воланите на 156 и 147?
Въпроса ми е предимно към Мъри, явно е наясно с нещата :) Дай малко повече подробности колега.

Воланите са еднакви сменяй смело.....................:Lkingsmiley::Lkingsmile y::Lkingsmiley:

---------- Post added at 10:50 ---------- Previous post was at 10:49 ----------


Кое ще рече да е гривната? Ако става дума за лентовия кабел, отварял съм го и там няма датчик.

Датчика на 156 ФЛ е в конзолата с мигачите,прикрепен точно зад гривната :Lkingsmiley::Lkingsmiley::Lkingsmiley:

vernibgs
05-12-2013, 09:05
здравейте и от мен :) досега не съм сменял волани и си нямам на представа как става това но винаги има първи път..та имам въпрос намерих мулти волан от 147 и искам да подменя моя волан на 156 фейслифт та въпроса ми е предлагат ми един с кабели и един без кабели тези кабели за какво са и как се сменя въобще волана :Р абе въобще да се хващам ли с тази работа или не :) Благодаря ви

vgp_sas
18-12-2014, 21:24
Колего, да възродя малко темата, че вече почвам силно да се изнервям.
Малко пред история:
за първи път тази грешка я изкара след сервиз и смяна на сервото на ABS.
След, което само се оправи.
После цяло лято ме мъчеше като задействаше системата погрешно в движение.

Сега за самия проблем.
Записваше грешка C1505- Steering Angle sensor. Смених го този датчик с друг. Само че не беше същия номер като моя стария. Проблема не се оправи.
След това наби грешка за YAW сензора.
Днес смених прословутия сензор, абсолютно същия.
Грешката изчезна.
Обаче продължава да набива C1505- Steering Angle sensor.
Сменях двата сензора, но продължава да записва грешката.
И на двата уж правя калибрация с Мултиекускан 1.7. Направи ми впечатление, че при самата калибрация, не ме кара да въртя волана.

Някакви идеи от какво може да е ?
Някой който може да реши този проблем ?

AttilaSL
19-12-2014, 13:51
Трябва да се направи калибриране на волана,компа мисли че воланът не изправен когато караш напред.

emzo
19-12-2014, 14:04
Колего, да възродя малко темата, че вече почвам силно да се изнервям.
Малко пред история:
за първи път тази грешка я изкара след сервиз и смяна на сервото на ABS.
След, което само се оправи.
После цяло лято ме мъчеше като задействаше системата погрешно в движение.

Сега за самия проблем.
Записваше грешка C1505- Steering Angle sensor. Смених го този датчик с друг. Само че не беше същия номер като моя стария. Проблема не се оправи.
След това наби грешка за YAW сензора.
Днес смених прословутия сензор, абсолютно същия.
Грешката изчезна.
Обаче продължава да набива C1505- Steering Angle sensor.
Сменях двата сензора, но продължава да записва грешката.
И на двата уж правя калибрация с Мултиекускан 1.7. Направи ми впечатление, че при самата калибрация, не ме кара да въртя волана.

Някакви идеи от какво може да е ?
Някой който може да реши този проблем ?

Свали си волана и си нагласи правилно лентовия кабел.
Ето ти подсказка:
http://s27.postimg.org/b8gry3iv3/screenshot_6.jpg (http://postimg.org/image/b8gry3iv3/)

vgp_sas
19-12-2014, 23:00
В какъв смисъл правилно и как да го наглася ?
Моя е със счупени слици най-вероятно, защото се отваря постоянно и трябва да навивам кабела.
Поръчал съм нов.

Mury
22-12-2014, 16:02
В какъв смисъл правилно и как да го наглася ?
Моя е със счупени слици най-вероятно, защото се отваря постоянно и трябва да навивам кабела.
Поръчал съм нов.

Трябва волана да е на 0 градуса,иначе няма смисъл да правиш калибрация,ако е в диапазона 4-5 градуса в плюс или минус,пак ще мине калибрация,но ако е повече не става,демек до 4-5 гр. си намира новата нула,ако е повече не.Такъв проблем може да се появи и след смяна на рейка,ако е превъртян леко пръта.:Lkingsmiley::Lkingsmiley::Lkingsmiley:

emzo
22-12-2014, 16:13
Или ако е свалян лентовия кабел и е въртян някак си.

Най-просто казано, изправи гумите и виж, колко градуса ти отчита мес-а ;)

vgp_sas
24-12-2014, 12:00
Благодаря, колеги и най-вече на Емо, който за сетен път помага!!!
Цялата тъпотия се оказа в това, че лентовия кабел отзадната си страна има едни щифтове, които влизат в пръстена на сензора.
Трябваше добре да го наместя лентовия кабел (при мен е счупен и се отваря и преди това пружината я слагах от долу, а то трябва пружината да е най-отгоре.)
За всеки случай му направих и една калибровка и за сега да чукна на дърво всичко е 6 точки!

zombiran
18-05-2015, 11:43
Да подновя малко темата. Вчера както си карах ми светна VDC-то. Днеска с диагностиката ми показа YAW сензор. Виждам за кой сензор сте писали. Но имам едно питане??? Не съм сменял нито волан, нито нещо съм пипал по него. Тази калибровка как точно се прави и как се следи ъгъла на волана? Давам снимка която е качена тука. На Steering Angle ли трябва да следя да стани 0 градуса или там в допустимите 4-5 както сте писали ? Колата запалена ли трябва да е или можа да е на контакт само. Изобщо каква е процедурата ? Стъпка по стъпка. Не съм го правил до сега, така че ще помоля някой малко по подробно да ми обясни :)
http://s27.postimg.org/b8gry3iv3/screenshot_6.jpg (http://postimg.org/image/b8gry3iv3/)

Проверих позицията на волана и на YAW и двете са на 0 градуса. Някой път сама изчезва грешката, като днес сутринта например. Преди малко докато й разглеждах параметрите излезе пак, когато колата беше в покой.

П.С. Сега пък ми дава YAW сензор - 68,6473 градуса. Това нормално ли е? Къде се намира тоя сензор? На педала на газта ли?

zombiran
19-05-2015, 09:22
Намерих YAW сензора. Намира се на пода между шофьора и пасажера, точно до екуто на airbag-а.Ще сложа снимка, та да не се чуди друг къде е. Някой колега с VDC би ли показал какви стойности му дават двата сензора , YAW и Steering Angle в Multiecuscan-a. Когато волана е положение 0 градуса. Ще ми е от голяма полза. Благодаря.

Mury
19-05-2015, 10:38
Yaw-a трябва да седи на нула,като разклатиш колата наляво надясно,трябва да реагира.Пробва ли да изтриеш грешката преди да разглобяваш,защото там проблема обикновено е в лош контакт на буксата.:upsidedwnsmiley::upsidedwnsmiley::upsided wnsmiley:

zombiran
19-05-2015, 10:47
Здравей, при първия преглед на стойностите показаха и двата 0 градуса. Но после yaw даде тези "-" стойности. Грешката винаги се изтрива, но веднага щом изляза от програмата грешката се появява пак. Прави някаква проверка, понеже чувам някакво цъкане, след което се появява отново. Напръсках буксата на кабела и на датчика с контактен спрей, но нищо не се получи. Прави ми впечатление, че като изтрия грешката и изляза от програмата ( MES ) при натиснат педал на спирачката се чува и усеща едно стържене и ритане в педала на спирачката.

vgp_sas
19-05-2015, 11:29
За смяна ти е YAW сензора.

zombiran
19-05-2015, 11:39
За смяна ти е YAW сензора.

Предполагам, но като извадя буксата от датчика, и пусна пак диагностиката ми излиза една допълнителна грешка (Lateral Accelerometer Sensor Failure), която при включена букса не излиза. Което ме навежда на мисълта, че проблема може да се крие другаде. Грешката не е в пълното си описание, че има доста грешки с това име. Да не подведа някой. Но със сигурност пише Lateral Accelerometer Sensor. Не ми прави никакви проблеми с внезапно включване на спирачките или включване на VDC-то. Понеже четох, че при повечето хора с този проблем това са им симптомите.

Mury
19-05-2015, 12:37
Здравей, при първия преглед на стойностите показаха и двата 0 градуса. Но после yaw даде тези "-" стойности. Грешката винаги се изтрива, но веднага щом изляза от програмата грешката се появява пак. Прави някаква проверка, понеже чувам някакво цъкане, след което се появява отново. Напръсках буксата на кабела и на датчика с контактен спрей, но нищо не се получи. Прави ми впечатление, че като изтрия грешката и изляза от програмата ( MES ) при натиснат педал на спирачката се чува и усеща едно стържене и ритане в педала на спирачката.

Ами може да сработват клапаните,ако сензора ги лъже.Ъгъла на волана на колко градуса е сега.

---------- Post added at 12:37 ---------- Previous post was at 12:36 ----------


Предполагам, но като извадя буксата от датчика, и пусна пак диагностиката ми излиза една допълнителна грешка (Lateral Accelerometer Sensor Failure), която при включена букса не излиза. Което ме навежда на мисълта, че проблема може да се крие другаде. Грешката не е в пълното си описание, че има доста грешки с това име. Да не подведа някой. Но със сигурност пише Lateral Accelerometer Sensor. Не ми прави никакви проблеми с внезапно включване на спирачките или включване на VDC-то. Понеже четох, че при повечето хора с този проблем това са им симптомите.

Ами сензора е двоен,затова излиза и грешката за другия сензор............:upsidedwnsmiley::upsidedwnsmile y::upsidedwnsmiley:

zombiran
19-05-2015, 13:45
Ами може да сработват клапаните,ако сензора ги лъже.Ъгъла на волана на колко градуса е сега.
Ъгъла на волана си е на 0 градуса и реагира при въртене както си е + и - според посоката на въртене, но като е центриран си е на 0 градуса. Минава и калиброването успешно.



Ами сензора е двоен,затова излиза и грешката за другия сензор............:upsidedwnsmiley::upsidedwnsmile y::upsidedwnsmiley:
Ясно, явно е от това.

zombiran
24-05-2015, 15:09
Проблема изчезна, от няколко дена не е излизала грешката, предполагам се дължи на пръскането с контактния спрей. Но малко късно му се отрази действието.