PDA

View Full Version : Колко често миете автомобилите си зимно време.



reloading
27-11-2013, 14:42
И така интересно ми е колко често ползвате автомивка зимно време. Аз лично през седмица най-много две я мия. Знам че след това пак става на нищо, но поне се измиват от солта.

bager
27-11-2013, 15:31
Почти не я мия. Трябва да е някакво топло време - доста над нулата за да я измия. При миенето влиза вода къде ли не, която после замръзва и само ядове можеш да си докараш. Освен ако нямаш гараж с температури над нулата...

ecotronic
27-11-2013, 15:52
Ето малко повод за размисъл:

Преди години с един колега карахме еднакви коли - Лада Самара, един и същи модел, на една и съща възраст, приблизително еднакъв пробег, маршрути и пр. Колите се караха ежедневно.

Разликата - моята я държах в гараж, в който температурата никога не е била минусова.
Неговата стоеше на открито.
След около 3 години моята имаше доста повече признаци за корозия от неговата.

Това може да се е дължало на ред причини, като различни партиди ламарини, различно антикорозионно третиране от производителя, сглобка и т.н.

Аз обаче се замислих върху следното:

Всяка нощ в гаража, всичкият насъбран лед и сняг от пътя се втечнява и така солта прониква навсякъде а това благоприятства корозията.

Ако е вярна теорията ми, следва, че е по-добре автомобилът да се измива преди вкарването в топъл гараж. Ако това не се прави, по-добре да стои при минусови температури.

Mury
27-11-2013, 15:56
Ето малко повод за размисъл:

Преди години с един колега карахме еднакви коли - Лада Самара, един и същи модел, на една и съща възраст, приблизително еднакъв пробег, маршрути и пр. Колите се караха ежедневно.

Разликата - моята я държах в гараж, в който температурата никога не е била минусова.
Неговата стоеше на открито.
След около 3 години моята имаше доста повече признаци за корозия от неговата.

Това може да се е дължало на ред причини, като различни партиди ламарини, различно антикорозионно третиране от производителя, сглобка и т.н.

Аз обаче се замислих върху следното:

Всяка нощ в гаража, всичкият насъбран лед и сняг от пътя се втечнява и така солта прониква навсякъде а това благоприятства корозията.

Ако е вярна теорията ми, следва, че е по-добре автомобилът да се измива преди вкарването в топъл гараж. Ако това не се прави, по-добре да стои при минусови температури.

Има резон в мислите ти................8-)8-)8-)

П.С.Аз я мия веднъж месечно някъде,може и на 2 седмици-зависи от времето и това колко е мръсна,и то предимно вътре.........................:drive::drive::drive ::drive:

Stoyan Georgiev
27-11-2013, 16:43
зимата отвн я мия около коледа и после за 3ти март лол

вътре не ми понася мизерията по 2-3 пъти на месец някъде

Doomguy
27-11-2013, 16:44
Не е само от солта. В моя гараж винаги е поне 8 градуса над нулата. Ако колата е била вкарана мокра в гаража, на сутринта се усеща влага, а и вратата е цялата в конденз. Имам и мотор в гаража, притеснява ме да не вземе да ръждяса при тази ситуация.

reloading
27-11-2013, 16:48
добра тема се заформя. Аз лично мия колата си заради солта и то гледам да е около обед за да има време да се "изцеди" иначе за вътре не коментирам чисти се доста често :)

vladev
27-11-2013, 17:49
Ето малко повод за размисъл:

Преди години с един колега карахме еднакви коли - Лада Самара, един и същи модел, на една и съща възраст, приблизително еднакъв пробег, маршрути и пр. Колите се караха ежедневно.

Разликата - моята я държах в гараж, в който температурата никога не е била минусова.
Неговата стоеше на открито.
След около 3 години моята имаше доста повече признаци за корозия от неговата.

Това може да се е дължало на ред причини, като различни партиди ламарини, различно антикорозионно третиране от производителя, сглобка и т.н.

Аз обаче се замислих върху следното:

Всяка нощ в гаража, всичкият насъбран лед и сняг от пътя се втечнява и така солта прониква навсякъде а това благоприятства корозията.

Ако е вярна теорията ми, следва, че е по-добре автомобилът да се измива преди вкарването в топъл гараж. Ако това не се прави, по-добре да стои при минусови температури.


Не е само от солта. В моя гараж винаги е поне 8 градуса над нулата. Ако колата е била вкарана мокра в гаража, на сутринта се усеща влага, а и вратата е цялата в конденз. Имам и мотор в гаража, притеснява ме да не вземе да ръждяса при тази ситуация.

Това е сравнително разпространен проблем. Колата пред блока се проветрява - докато в гаража влажността на въздуха е висока, и понеже не се проветрява, водата кондензира навсякъде и разказва играта на всичко.

По темата - аз гледам да мия поне 2 пъти в месеца за да може полепналата кал и сол да се махне, че иначе стои постоянно и пак води до ръжда.

Даже наскоро слушах история за чисто нова кола, стояла 1 година на пристанище - цялата в ръжда.

Doomguy
27-11-2013, 18:09
В такъв случаи мотора заминава далеч от моя гараж ;). Все пак, преди да си вкарам колата в гаража се старая да махам водата с едно приспособление. Голяма част от нея изтича в избата.

bager
27-11-2013, 18:25
Въпрос от мен:
Колко от вас, които нямате гаражи и карате колите си ежедневно(тръгвайки сутрин) си ги миете по-често от веднъж месечно? Зимата!

lordliness
27-11-2013, 18:39
Колите се мият всяка седмица, сезона и колко са мръсни няма значение.

tribaleo
27-11-2013, 19:01
И аз 1-2 пъти месечно не зависимо от сезона

digitalundgrd
27-11-2013, 19:20
Аз също мога да кажа от личен опит, че кола която се кара зимата и се прибира в гараж с леда, кишата итн мизерии, ръждясва в пъти по-бързо, от кола която е "уличница". 2 коли съм виждал как буквално за 2-3 години в гараж ръждата ги беше нападнала яко, а преди това нямаха зрънце ръждичка!

Сегашната ми кола я мия веднъж месечно външно. А вътре си я чистя всяка седмица като се има предвид, че в колата само се возя. Не ползвам купето като кафе, сладкарница, закусвалня, пушилня итн.

old alfist
27-11-2013, 19:23
Миене само в краен случай, когато не може да се разбере какъв е цвета на колата, но задължително пастиране преди сезона, а за гаражите съм с неотоплями външни и не съм забелязал някаква ускорена корозия, заради тях.

RUNNING WILD
27-11-2013, 19:25
кола зимата не се мие и не се свалят с шутове по калници и брони замръзналите елементи да си пада само,това дето ще го измиеш ще се стече по прагове по лаисни и каналчета,тая прах и мръсотия по колата преди зимата пази седи като филм от горе като го махнеш и налепиш сети се,ако продължиме теорията с гаражите и температурите ще стигнеме до там че всяка кола и гние повече и ръждясва дясната половина и и заминават втулките заради наклона на пътя там са канавките и локвите се отичат и хвърля повече и тн...

Mind_Control
28-11-2013, 15:24
Винаги ми се е искало да си поддържам колата постоянно чиста, но в един момент осъзнах, че тя е направена, за да ми служи, а не аз да й служа. Затова я мия, когато наистина се е изцалапа и има нужда. Няма смисъл да си губя времето всяка седмица, вместо да прекарам този допълнителен 1 час със семейството или приятелите.

ecotronic
28-11-2013, 15:33
Външно я мия само, когато стане много мръсна или когато атмосферните условия са такива, че няма след 1 ден да не личи, че съм положил този труд. Стремя се да обръщам по-голямо внимание на това вътре да е винаги чиста.

Задължително я мия и преди среща с колеги алфисти :)

old alfist
28-11-2013, 15:53
Спомням си това лято, през един от дъждовните дни, как излязох след като я беше измил грубо дъжда и я напръсках със шампоан - след това беше перфектно измита безплатно от дъжда.
Даже един старец с каручка се изкефи, докато пръсках с препарата.

AttilaSL
28-11-2013, 16:09
Всяка неделя!

old alfist
28-11-2013, 16:24
Спомням си, че преди 4г. последно ходих на автомивка, защото бях набарал някакъв рояк с насекоми и отпред цялата беше в кръв - тогава чаках доста за да я измият и се зарекох, че на автомивка няма да стъпя повече.
Купил съм си една машинка за полиране, която вече се е изплатила многократно, защото всеки сезон си я полирам с препарат за 10-15лв., който стига за цялата година и разчитам предимно на Природата да мие колата - ако не, си я мия аз някъде 5-6 пъти годишно.

etrovskii
28-11-2013, 18:10
Може да ви се струва “солено”, но ще ви излезе още “по-солено”, когато солта започне да разяжда метала и по колата се появят грозните белези на корозията.
Който кара редовно през зимата, веднъж седмично трябва да посещава момчетата с пароструйките и четките. Те ще свалят от ламаринената кожа на автомобила цялата мръсотия, която се трупа от шофирането по калните пътища. И тъй като България е една от държавите с най-замърсени шосета, съответно е и сред тези с най-много автомивки. В повечето европейски държави ръчното миене си остава лукс, който не всеки може да си позволи, защото струва 30-40 евро и нагоре. Колите там масово се мият на автоматични мивки, но доста по-рядко, защото пътищата са чисти и не се цапат.:pancake:

Doomguy
28-11-2013, 18:50
Като се спомена за автоматични мивки, интересно ми е защо толкова рядко се срещат в България? За мен е достатъчно поне една в града да има, щях редовно да си мия колата там.

lordliness
28-11-2013, 19:05
Като се спомена за автоматични мивки, интересно ми е защо толкова рядко се срещат в България? За мен е достатъчно поне една в града да има, щях редовно да си мия колата там.

Тези мивки не са много нежни към боята.

ecotronic
28-11-2013, 20:16
Тези мивки не са много нежни към боята.

+1

Досега имам счупени 2 огледала от такива мивки.

koolio
28-11-2013, 21:05
През зимата мия колата когато вече стане отвратително мръсна и се цапам, когато отварям вратата или багажника. Според зависи колко карам и дали паркирам откъм улицата или на т.нар. паркинг на блока, това става веднъж на месец и половина - два.

i 147
28-11-2013, 22:05
всяка седмица ! може и по-често при повече луга и кал!

AttilaSL
28-11-2013, 22:24
Тези мивки не са много нежни към боята.

Преди време гледах едно предаване по Дискавъри,сравняваха три вида миене-ръчно,с четки и тези с големите валяци.Оказа се че точно последният вид пазят боята най-добре.
Не съм пристрастен но и аз си мия колата на валяците,и да огледалата трябва да се прибират.

Mind_Control
29-11-2013, 10:54
Може да ви се струва “солено”, но ще ви излезе още “по-солено”, когато солта започне да разяжда метала и по колата се появят грозните белези на корозията.
Който кара редовно през зимата, веднъж седмично трябва да посещава момчетата с пароструйките и четките. Те ще свалят от ламаринената кожа на автомобила цялата мръсотия, която се трупа от шофирането по калните пътища. И тъй като България е една от държавите с най-замърсени шосета, съответно е и сред тези с най-много автомивки. В повечето европейски държави ръчното миене си остава лукс, който не всеки може да си позволи, защото струва 30-40 евро и нагоре. Колите там масово се мият на автоматични мивки, но доста по-рядко, защото пътищата са чисти и не се цапат.:pancake:

Грозни белези от корозия може да има само и единствено след удар. В нормалния експлоатационен живот на колата 15-20 години (бг стандарт) няма какво да й стане.. Тва не са ти жигулите едно време дето трябваше да се изкърпват отдолу.

---------- Post added at 08:54 ---------- Previous post was at 08:50 ----------


Преди време гледах едно предаване по Дискавъри,сравняваха три вида миене-ръчно,с четки и тези с големите валяци.Оказа се че точно последният вид пазят боята най-добре.
Не съм пристрастен но и аз си мия колата на валяците,и да огледалата трябва да се прибират.

Пазят ако им сменят четките редовно. Както се досещаш, те не са много евтини, а българския търговец гони яка печалба.

rusiq86
29-11-2013, 11:06
Колата се мие веднъж седмично, независимо от сезона. Вътре се почиства два пъти седмично.
На всеки две седмици подхранвам кожения салон.
Мразя вътре колата да е мръсна.
95% от времето се кара само от мен, и няма други хора вътре.
Много съм педантичен относно чистотата и подредбата на нещата.

Alexanderbb
29-11-2013, 11:07
Мия я само когато не мога да и позная цвета вече. Убедил съм се че в нашенските софийски условия ще е чиста още най-много половин час. Тъй като я ползвам всекидневно мръсотията се връща със светлинна скорост

lordliness
29-11-2013, 11:39
166 има 12 години гаранция против корозия, другите модели не съм гледал.

AttilaSL
29-11-2013, 12:30
---------- Post added at 08:54 ---------- Previous post was at 08:50 ----------

[/COLOR]

Пазят ако им сменят четките редовно. Както се досещаш, те не са много евтини, а българския търговец гони яка печалба.[/QUOTE]

Тестът със сигурност не е правен вБГ :)

ecotronic
29-11-2013, 13:40
Както често се случва, нещата се изопачават с комерсиална цел или просто за да се получи нещо сензационно.
Като например рекламирането на технологията за "миене на сухо" за която се вади вода от 9 кладенеца за да се докаже, колко била добра.

Няма нищо по-добро от това човек сам да си измие колата по традиционните способи и най-вече бавно и внимателно.

Friday
29-11-2013, 13:57
Зимно време подкрепям идеята колата да се мие само при положителни температури и поне 3-4часа за да изсъхне. Със стара кола така съм замръзвал след автомивка, че после съжалявах и за миенето и за счупената брава.

Аз лично я мия на две седмици отвън, амо на автомивките на самообслужване и само с вода и гъба, без препарат!

Полиране на боята 2 пъти годишно - в началото на есента и пролетта. Доста трудоемко е, но на по бира с приятел се справяме за 4,5 часа! Вечерта слагаме и мезето:naughty:

old alfist
29-11-2013, 15:47
Доста трудоемко е, но на по бира с приятел се справяме за 4,5 часа! Вечерта слагаме и мезето:naughty:
Явно първо сте пили, а после сте полирали.
Сам човек си я полирам, за не повече от 1ч. с машинка за 35лв.

Friday
29-11-2013, 19:31
Явно първо сте пили, а после сте полирали.
Сам човек си я полирам, за не повече от 1ч. с машинка за 35лв.

Ами полираме на ръка, с почивките толкова. Ако бирата е студена вярно по-бавно е:coolio:

:offtopic:Все си мисля да си взема машинка и все когато дойде време за полиране съм с гъбата и парцала!

fred
29-11-2013, 20:44
Зимата е добре да се мият по често, особено след като се кара в сол и луга, това са фактите, пишат го у всички авто списания.


---------- Post added at 00:44 ---------- Previous post was at 00:42 ----------


:tooth::tooth::tooth::tooth::tooth: айде изумруда пак ще изчезне от форума, язък!

А изумруда е зелен, а тоя е бархетена червена валенка :holiday:

lordliness
30-11-2013, 09:03
все пак простотиите по нагоре няма ли кой да ги изтрие?

old alfist
30-11-2013, 09:23
Зимата е добре да се мият по често, особено след като се кара в сол и луга, това са фактите, пишат го у всички авто списания.
Фреди, не прекалявай с литературата - нито имаме такива автомивки с подсушаване, нито имаме такива хора, които ще платят за такова миене.
Представям си сега, както е -10 градуса в Плевен и ще тръгна на автомивка - те самите автомивки са замръзнали и ще има да ги отоплят няколко часа, докато тръгнат.

fred
30-11-2013, 19:14
Да, аз визирам особено когато си карал в луга и киша

BillyBoy`
03-12-2013, 14:36
Зимно време отвън почти не я мия трябва да се задържи няколко дена хубаво време поне за да я закарам да я изчистят отвън,иначе отвътре си я почиствам аз със прахосмукачка.Причината да не я мия зимно време е както каза някои колега по горе е влагата и свързаната неизменно със нея корозия.Пример и затова мога да дам.Затова зимно време не я вкарвам и във гаража,там я прибирам само когато се стопли времето.Най-добре е колата зиме лете да се държи под някакъв навес или нещо подобно където да има течение за да не се задържа влагата,това е истината.

lordliness
03-12-2013, 14:44
Влага в кухините има винаги, дори само от конденз.

dimitar_vd62
03-12-2013, 16:27
Аз пък я мия за да не се задържа луга по нея и веднъж седмично вкарвам глицерин с една спринцовка.

mordohy
03-12-2013, 21:48
Аз пък я мия за да не се задържа луга по нея и веднъж седмично вкарвам глицерин с една спринцовка.

Надявам се не където си мислим всички!:gruebel:


По принцип не си мия колата, защото още от едно време, измия ли си колата или мотора и след малко завалява дъжд.:heavy_cry:

Като се обледени, взимам една кофа и бегом на някоя от чешмите с минерална вода.
Няколко кофи с гореща вода правят чудеса.
Изпада всичко, а и после много бързо изсъхва.
Вътре в колата е кошмар с малко дете, което постоянно нещо хвърля. Особено екзистенциално става, когато и бабата е от зад и постоянно нещо мели и преживя.
Купето заприличва на добре използувана кофа за боклук. После поне един час бръмча с прахосмукачката и търкам с препарати, защото дори и таблото и тапицерията на вратите е :dyrvo_v_kenefa:

lordliness
03-12-2013, 22:09
Помните ли когато сменяха на всички номерата на колите, тогава беше адски студ и колата ми беше ужасно мръсна и чаках на безкрайна опашка и дойде едно ченге взе да се заяжда, че ми е мръсна колата и каза ако не я измиеш няма да влезеш за смяна.
Добре, но ако ида да я мия и губя реда си. И какво да правя, имах в колата две шишета с вода, полях колата добре и тя мигновено замръзна. Изглеждаше измита и блестяща, след малко моя човек пак се появи и остана доволен. Обаче като я вкараха вътре почна да се размразява и да си личи колко е мръсна, но минах благополучно :)

dimitar_vd62
03-12-2013, 23:29
Надявам се не където си мислим всички!:gruebel:


По принцип не си мия колата, защото още от едно време, измия ли си колата или мотора и след малко завалява дъжд.:heavy_cry:

:

В ключалките де.

Освен дъжда тука имаме и друга екстра - да се изцвъка, задължително обилно на предния капак някой гларус.

mordohy
04-12-2013, 10:13
В ключалките де.

Освен дъжда тука имаме и друга екстра - да се изцвъка, задължително обилно на предния капак някой гларус.

Тая екстра я бях забравил!:-D
Преди много време в Бургас, един гларус такъв орден ми лепна на снежно-бялата ми блуза, че още се сещам за качествата на акото им! Никакъв препарат не успя да го изпере.
Представям си какво може да стане на боята....