PDA

View Full Version : влагоуловител



ecotronic
07-12-2013, 20:43
Моля, тези от вас, които ползват такива устройства да споделят впечатления от работата им.

Решил съм да прибегна до употребата на такова устройство за да реша проблема с влагата в едно помещение.

Помещението е с площ от 20 кв. м. Представлява обитавана от един човек стая. Намира се на втори етаж в тухлена сграда. 2 от стените са външни и са външно санирани. Има 2 прозореца с PVC дограма с 2 слоен стъклопакет "четири сезона".

mordohy
07-12-2013, 20:48
Имам такова. Майка ми го ползуваше, защото апартамента беше много изолиран, а е на газ.
Сложих дървена, двойна дограма и нещата се оправиха. Сега ей така ми стои.
Влагоабсорбатора не решава проблема, а само го тушира. Ако има влага, ще имаш още един уред за обслужване. По-скоро грижите са като за куче. На всеки половин ден акумулираше по три-четири литра вода!
Мога докторат по въпроса да напиша!

KirilSol
07-12-2013, 21:04
Моля, тези от вас, които ползват такива устройства да споделят впечатления от работата им.

Решил съм да прибегна до употребата на такова устройство за да реша проблема с влагата в едно помещение.

Помещението е с площ от 20 кв. м. Представлява обитавана от един човек стая. Намира се на втори етаж в тухлена сграда. 2 от стените са външни и са външно санирани. Има 2 прозореца с PVC дограма с 2 слоен стъклопакет "четири сезона".

Тук на морето влага да искаш ...

Ползвам такова устройство от 3 години зимата основно и съм много доволен. Моето е с капацитет 20 литра на ден, като обикновено 5 литров резервоар се пълни за 2 дни при 40% влажност.

Купувай си задължително компресорно устройство по възможност с електронно регулиране на влажността. Така то си поддържа нивото автоматично и като се напълни свири.

Ползвам го в детската стая която е около 20 кв.м. нямам влага,конденз,мухъл и т.н. с него.

mimouzunov
07-12-2013, 21:08
Моля, тези от вас, които ползват такива устройства да споделят впечатления от работата им.

Решил съм да прибегна до употребата на такова устройство за да реша проблема с влагата в едно помещение.

Помещението е с площ от 20 кв. м. Представлява обитавана от един човек стая. Намира се на втори етаж в тухлена сграда. 2 от стените са външни и са външно санирани. Има 2 прозореца с PVC дограма с 2 слоен стъклопакет "четири сезона".

Виж какво пишат за това http://www.bezvlaga.com/zashto-aereco/ ... Познат има и е предоволен!
Като остане време и аз трябва да мисля по тоя въпрос...

old alfist
08-12-2013, 00:20
Да не би да онова помещение от тази тема :

http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=81793

kolev
08-12-2013, 09:40
тези с компресор и фреон вършат работа и са около 200лв в метро и практикер. проблема е че са малко шумни.
клапите за прозорци са ташак, както и таблетките на церезит (те са по-скоро за гардероби).

myato
08-12-2013, 09:49
Моля, тези от вас, които ползват такива устройства да споделят впечатления от работата им.

Решил съм да прибегна до употребата на такова устройство за да реша проблема с влагата в едно помещение.

Помещението е с площ от 20 кв. м. Представлява обитавана от един човек стая. Намира се на втори етаж в тухлена сграда. 2 от стените са външни и са външно санирани. Има 2 прозореца с PVC дограма с 2 слоен стъклопакет "четири сезона".

Не се занимавай с глупости, а помисли за вентилация, защото влагата е само една страна на проблема.

ecotronic
08-12-2013, 11:59
Да не би да онова помещение от тази тема :

http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=81793


Да, за същото помещение става въпрос.

Благодаря на всички за насоките.

Аз също смятам, че вентилацията е най-правилният подход.

В съседното помещение, което е с площ около 25 кв.м и има само една външна стена (почти цялата представлява прозорец) непрекъснато стои полуотворена балконската врата по вертикалната ос, парното почти не се пуска, температурата е около 20 гр. и няма никакъв конденз и признаци на влага.

На първо време ще опитам, да се преборя със съпротивата от страна на студенокръвната част от населението :) и да обособя постоянна вентилация чрез самите отваряеми части на прозорците.

old alfist
08-12-2013, 12:15
А, влагата увеличи ли се след частичното изолиране на калканната стена.

ecotronic
08-12-2013, 12:51
А, влагата увеличи ли се след частичното изолиране на калканната стена.

Не мога да преценя дали се е увеличила, но си я има както и преди санирането.

old alfist
08-12-2013, 12:59
Може да имало мокри процеси при изолирането и сега влагата да избива, но по принцип тази стена е подложена на температурни атаки с голяма амплитуда и на различни места - отвън не е напълно изолирана, а отвътре не се затопля равномерно навсякъде и резултата е конденз. При положение, че отвън е изолирана, дори и частично тя се опитва да диша отнякъде.

kolev
08-12-2013, 17:36
влагоуловител + електронен седмичен таймер.

old alfist
08-12-2013, 18:32
Младежа да илиза по-често от дома, и да се проветрява помещението чрез механично отваряне на прозорците.

546
10-12-2013, 17:08
Ползвам мидея като тази http://obezvlazhniteli.pazaruvaj.com/midea/mdn1-08den3-p181788365/opisanie.html#properties само дето моята е MDN1-10 DEN 3 т.е. може да събира с 2 лтр на ден повече демек 10 лтр.
Върши много добра работа ,но си бръмчи .Като достигне зададената влажност спира,ако се вдигне си се включва- модерна работа,регулируемото ниво е от 80 до35 %. Обикновенно го държа на 50-55%. Без него отива на 80-85 и нагоре и се почва с лек конденз по стъклопакета въпреки ,че имам и троен с к и аргон. Ако ще купуваш такова нещо избирай най-тихото което ти е по джоба.Дали ще събира 5 или 10 лтр на ден не е толкова важно,все ще изсушава дори и 30 кв.м. просто ще работи по продължително време.Моето харчи към 300W -т.е. на ден 2-3 киловата си ги прави,конденз и мухъл няма никъде,всичко е стъклопакет ,но съм с вътрешна и външна топлоизолация. Мъкнем го от стая в стая и си бачка все още без да дава дефекти вече две-три години

ecotronic
10-12-2013, 17:38
Ползвам мидея като тази http://obezvlazhniteli.pazaruvaj.com/midea/mdn1-08den3-p181788365/opisanie.html#properties
Върши много добра работа ,но си бръмчи .Като достигне зададената влажност спира,ако се вдигне си се включва- модерна работа,регулируемото ниво е от 80 до35 %. Обикновенно го държа на 50-55%. Без него отива на 80-85 и нагоре и се почва с лек конденз по стъклопакета въпреки ,че имам и троен с к и аргон. Ако ще купуваш такова нещо избирай най-тихото което ти е по джоба.Дали ще събира 5 или 10 лтр на ден не е толкова важно,все ще изсушава дори и 30 кв.м. просто ще работи по продължително време.Моето харчи към 300W -т.е. на ден 2-3 киловата си ги прави,конденз и мухъл няма никъде,всичко е стъклопакет ,но съм с вътрешна и външна топлоизолация. Мъкнем го от стая в стая и си бачка все още без да дава дефекти вече две-три години


Щом с такъв хубав стъклопакет и качествена топлоизолация пак има конденз без влагоуловителя, какво да кажа аз :). От всичко покрай тези устройства, най не ми харесва постоянния шум, който генерират.
В момента пробвам с дозирано проветряване. Това разбира се е свързано с леко повишен разход на топлоенергия, но пък това, ако излезе на стойността на онези 2 - 3 киловата - пак ще е добре. Поне няма да има шум и разправии по обслужването.

546
10-12-2013, 18:21
Ами то обслужването е да изхвърляш кондензиралата вода веднъж на един-два дни (това зависи от влажността и настройката)и веднъж на годината му пера решетката с ватата дето играе филтър на въздуха.
Не знам ако имаш проблеми по стените дали няма да ти се наложи да поддържаш много ниска влажност,от порядъка на 35-40 %,а това на мен лично ми е некомфортно.За стените бих те посъветвал един слой гипс картон залепен с монтажна пяна на 1 см. поне или 2см. стеропор шпаклован с армираща мрежа,първото е около 15-25 лв.второто е от порядъка на 6-7 лв. кв.м. ако си го правиш сам или около 10-15 лв. ако ти го прави майстор.Ефекта е един и същ,но стеропора трябва да се пази все пак.

dimitar_vd62
10-12-2013, 20:16
http://www.bezvlaga.com/problem-glavna/reshenie-zavinagi/
http://www.gradevi.net/productdetails.aspx?id=95

kolev
11-12-2013, 07:14
тия клапи са пълна смешка и не вършат никаква работа. да не говорим за цената им. то по тая логика е по-добре да си оставиш старата дървена дограма. хем и много по-евтино.
минимума за вентилация на нормално помещение е дупка в стената ф40 и принудително обдухване, както е при климатиците с функция за смяна на въздуха в помещението.
ние сме част от средата и неможе да се отделим от нея. с изолирането на помещенията се получава запечатване. това води до повишаване на влажността, а тя до конденз. ако не се вземат мерки се появява мухъл на интересни места - по стените, зад и в гардероба, в матрака на леглото и така нататък.
та слушай патилите - влагоуловител с компресор и фреон.

Maximus
15-12-2013, 11:03
Ще споделя личен опит.
Живея на първи етаж от около 4 години.
Санирах апартамента и поставих дограма навсякъде.
Още първата пролет се започна адското накисване на апартамента. Конденз почти навсякъде!!!!!!!!! Влажността достигаше 80 %!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Отлагаха се локви под едното легло.:)
Започнах да търся решение.
Първо купих онези тъпи таблеки, резултат НУЛА!
После взех Електро-Уред за влагосъбиране, резултат около 20% справяне, но всичките са шумни и трябва да им слугуваш.
Направих вътрешна изолация на външните стени, резултатът бе, че само по тях кондензът спря!!!!!!!
Но влагата винаги намира къде да се "изпикае".:lupe:
След дълго ходене по мъките, една сутрин излязох на остъкления кухненски балкон, почесах си тиквата и ме осени идея до дупката за тъпия абсорбер над печката да направя дупка и да сложа вентилатор за принудена вентилация. Взех едно вентилаторче от баухаус, някакво украинско. Поставих го като сложих отвън една обратна клапа, включих го и........О ЧУДО! За 4 часа влажноста от 70 % заби на 50, а след 12 часова работа стигна абсурдните за мен 35 %!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Осъзнах, че чак 35 % не са ми нужни и поставих един седмичен програматор, който да включва перката на всеки два часа. Така вече месеци без никакъв конденз никъде освен нормалните капчици по някои от ъглите на прозорците.:bouncing_smiley:
След дълга битка си реших проблема с една дупка и 25 лева за перка Ф150.:)
Осъзнавам, че ще ми се вдигнат разходите за отопление, но това е бял кахър.
Тази перка за 10 минути върши работа като отворен прозорец за час и половина.:)
Надявам се да съм бил полезен.

tokata_pz_flex
15-12-2013, 13:05
Мощен влагоуловител ... това е решението .
Аз ползвам влагоуловители от 7-8 години . Помещението е санирано , проветриво , с направени външни дренажи и пак всичко се изпотява и мухлясва . Пробвал съм и варианта с гипскартон залепен с пяна , мухляса и той . Просто така се запечатва още повече стената и тя неможе да диша ... Направо е ад ! Купувал съм най-различни машини за по 200-300 лв . Вършат някаква работа , но при мен кубатурата на помещението е голяма и не става . При покупка на такъв уред е редно да се обърне внимание не само на капацитета литри на ден , но и на кубатурата въздух , който циркулира за час . Иначе те може да пишат , че е 20 литра/24 часа , а машината да събира по 2-3 литра и всичко пак да е в мухъл . Преди месец и нещо купих една машина , която е наистина сериозна - Master DH-721 . Няма нищо общо с китайските машини . Просто капацитета е доста голям и успява да смогне . От по-евтините варианти мога да препоръчам машините на You Long . Китайски са , но са добри . Предполагам ще свършат работа при по-малки помещения . Аз лично имам 2 такива и държат повече от Мидеа и Budget :)

nikolaaaay
15-12-2013, 13:21
На мен вариантът на Maximus ми изглежда доста логичен. Отварянето на прозорците е задължително, но е тегаво да го правиш точно по график. Един ден те няма, друг ден ги забравяш с часове отворени. Аз живея в саниран апартамент и проблем с влагата няма, даже е много сух въздуха и зимата пускам индукционен котлон с вода, за да се вдигне влажността. Обаче проветряването пак си е важно и с програматор можеш да си го регулираш според сезона и винаги да имаш свеж въздух. Въпросът е дали не може вместо да правиш нова дупка и да слагаш вентилатор, просто да свържеш програматора с вентилатора на абсорбера.

kolev
15-12-2013, 15:58
най-добрия вариант е вентилация с рекуперация. има такива устройства които представляват топлообменник,филтър и вентилатор с електроника , но са адски скъпи.

myato
15-12-2013, 16:52
Моето решение е това.

mordohy
16-12-2013, 21:34
Моето решение е това.


Мда!

dimitar_vd62
16-12-2013, 22:08
http://s10.rimg.info/b922d14d899849fde9dd7a69f66adcce.gif (http://smayliki.ru/smilie-761639271.html)