Log in

View Full Version : Дойде зимата и ме накара да се замисля



Pages : [1] 2

Spox
17-12-2013, 11:31
Здравейте колеги,
Зимата аха-аха и почва (даже на доста места е почнала). И тъй като сме хора, уж, ни е приятно да сме на топличко в колите ни. Забелязвали ли сте за колко време почва да вкарва топло в колата ви?
На моята каруца й трябват около 10-15 минути и съответно 10ина километра докато почне да духа топличко ( 2004, АР 156 2.0 jts вътрешен и външен фейслифт).
За сравнение, пежо 208 дизел от студен двигател почва да плюе топло почти моментално в купето.
Мнения и коментари са добре дошли, пък и Вие да си споделите дали над вас тегне такава студена прокоба...

Alexanderbb
17-12-2013, 11:45
Ти да видиш дизелите как изобщо не загряват .....
При мен след закачане на откачените кабели на електрическите нагреватели, започва да подухва топло сравнително бързо след като тръгна. 3-4 мин някъде. Преди без тях си беше студ дълго време.
На 155 цата топлото идва почти веднага за сравнение

Spox
17-12-2013, 11:55
Ха, ти да видиш. Не знаех, че имало такива енкстри като нагреватели. В такъв случай, някой колега с опит на вътрешен фейс? Само съм сменял филтрите за купето, къде трябва да се вра и какво трябва да гледам/меря/режа, че да ги накарам тия нагреватели да греят

ecotronic
17-12-2013, 11:56
Нищо не пречи и на бензинов мотор да се сложи електрически подгрев от дизел.
Лично аз мисля, че е излишно.

stelt
17-12-2013, 12:15
Здравейте колеги,
Зимата аха-аха и почва (даже на доста места е почнала). И тъй като сме хора, уж, ни е приятно да сме на топличко в колите ни. Забелязвали ли сте за колко време почва да вкарва топло в колата ви?
На моята каруца й трябват около 10-15 минути и съответно 10ина километра докато почне да духа топличко ( 2004, АР 156 2.0 jts вътрешен и външен фейслифт).
За сравнение, пежо 208 дизел от студен двигател почва да плюе топло почти моментално в купето.
Мнения и коментари са добре дошли, пък и Вие да си споделите дали над вас тегне такава студена прокоба...

При температури, не много под нулата, не е нормално за бензинов двигател за загрява толкова бавно.

svetlastf
17-12-2013, 12:37
Ами моята е на газ. Паля и тръгвам веднага. Прехвърля на газ / 20 гр на двигателя / след около 3 - 4 км каране. След още около 1- 2 км почва да се усеща топлото. Термостата е редовен...

4ofito
17-12-2013, 12:44
Аз карам Алфа 156 1,6 т.с. до 5 мин. почва да се усеща на 10-тата мин. топлото си е топло.Термостат "Бер"

Zafo_84
17-12-2013, 12:59
колеги я дайте жокер къде са тези бъкси,че и при мен го има проблема с топлото,а при мен трябва да има такова 2003г фейс само вътре,та къде са тези букси и къде се включват.

Докъто загрее и аз съм на работата вече

Наскоро сменях централа на беговете и видях там под жабката висяха две букси доста дебели кабели и се чудех за какво ли са ? :oops:

svetlastf
17-12-2013, 13:04
Не всички имат подгрев на антифриза.

Spox
17-12-2013, 13:15
Термостата ми е ок, няма течове, антифриза е пушка, двигателя е след основен ремонт направо лъщи. Единственото което забелязвам е , че когато включа да духа топло започва да си духа само като стрелката на водата чукне 50. Инъче преди това мога да го включа на максимална степен, само че ще умра от студ. Мисълта ми е, има ли някакви ел. нагреватели в цялата система, които топлят въздуха или антифриза - не знам.

Всякакви идеи и мнения са добре дошли

svetlastf
17-12-2013, 13:16
Термостата ми е ок, няма течове, антифриза е пушка, двигателя е след основен ремонт направо лъщи. Единственото което забелязвам е , че когато включа да духа топло започва да си духа само като стрелката на водата чукне 50. Инъче преди това мога да го включа на максимална степен, само че ще умра от студ. Мисълта ми е, има ли някакви ел. нагреватели в цялата система, които топлят въздуха или антифриза - не знам.

Всякакви идеи и мнения са добре дошли
Чети тук и се откажи навреме...:grin:
http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=75853

Spox
17-12-2013, 13:32
Другото което си мислех, дали са ми в ред кръговете на антифриза и как може да се разбере. До колкото съм запознат, след студен старт, трябва да циркулира водата между двигателя и малкото радиаторче за отопление в купето.

Моля поправяйте ме

svetlastf
17-12-2013, 13:39
Така е.
Едва към 80 градуса би трябвало да отвори термостата и да се стопли дебелият маркуч към радиатора.
Явно двигателя е голям , натоварването му е малко и за това бавно вдига градуси.

Alexanderbb
17-12-2013, 15:15
Не всички имат подгрев на антифриза.

То не е подгрев на антифриза ами си е баш три реотана в тялото на климатроника. Мисля че някой в Италия си ги беше модифицирал с един оригинален разклонител и беше изключил едната степен

Spox
17-12-2013, 16:08
Питанката е дали 2.0 jts вътрешен фейслифт има въпросните реотани, и ако да, къде са точно.
:prescription:

Alexanderbb
17-12-2013, 16:41
Питанката е дали 2.0 jts вътрешен фейслифт има въпросните реотани, и ако да, къде са точно.
:prescription:

Не знам дали ги има на всички. При мен като се свали кората под жабката и се погледне централната колона се виждат три големи букси една под друга, които са закрепени на общо тяло.

Spox
17-12-2013, 17:03
Мерси, пак е някаква насока. Ще погледна и ще кажа дали имам такова нещо (надявам се да има). Пък може да метна някоя друга снимка

Други коментари винаги са добре дошли :baby:

nexs7910
17-12-2013, 20:00
Спортвагон 2000г 1.9 жтд, след 4-5 км започва да духа нещо различно от външната температура, на 9тият километър съм на 90г и вече е жежко.... Но това е по маршрут мл4- летището вечер без задръствания

Zafo_84
17-12-2013, 23:11
Колеги ето как е при мен в момента http://media.snimka.bg/s1/2981/032206936.jpg?r=0

с червената стрелка е свободно и няма нищо включено а със сините стрелки са включени в буксите!

а ето ги и въпросните кабели които висят свободни!
http://media.snimka.bg/s1/2981/032206927.jpg?r=0


И сега как да подкарам подгрева ако въобще са за това?

предполагам че трябва да махна бялата букса и така ще останат 2 свободни гнезда за 2те свободни букси ,но коя къде да се включи?

Ако някой е на ясно да помогне ,дъщеричката ми че му е най-благодарна и аз разбира се!

и това допълнителен подгрев на антифриза ли е или калорифер или както там му се казва?

как ще се разбере дали работи и защо ли е изключено! ,,


:prescription::prescription:

Alexanderbb
18-12-2013, 10:21
Мда и ти си с разклонител. Откачаш двете закачени към нагревателите букси и другия край който е към кабела. После ще имаш три свободни букси и три висящи кабела които да включиш към тях. Няма как да ги объркаш. И е калорифер. Тъпото е че релетата които го управляват са завряни на кучето в .... и ако някое не работи става купон

Zafo_84
18-12-2013, 11:45
в какъв смисъл купон?

Alexanderbb
18-12-2013, 12:13
в какъв смисъл купон?

В смисъл опита да се поправи изисква голямо разглобяване

raiders
18-12-2013, 13:01
Не, че колите ни не са проектирани и за такива условия за 2-3 месеца през годината, но найстина при тези температури около 0 си е тегаво при кратки разтояния 5-10км, да се стопли. За мен най-добрият начин е някакво обдухване отдолу на картера да има и като запалиш да ти стане топличко веднага, става и с топъл гараж. Идеята с подгряването на антифриза е супер, особено за такива като мен каращи на газ.

Някой ми беше казвал как се процидира в северните страни, но не си спомням, дали сипват топъл антифриз или имат някакви стоянки за да загреят колата по-бързо.

Alexanderbb
18-12-2013, 13:14
Е то винаги можеш да си вградиш една печка само дето почваш някъде от 350 - 400 лева

svetlastf
18-12-2013, 13:25
Нещо не мога да хвана смисъла - защо са извадени тези кабели на калорифера ?

Zafo_84
18-12-2013, 15:26
http://zafo84.snimka.bg/automobiles/displeyi-156-face.716660.29187095

Предполагам че това е датчика който го контролира?

Alexanderbb
18-12-2013, 16:04
http://zafo84.snimka.bg/automobiles/displeyi-156-face.716660.29187095

Предполагам че това е датчика който го контролира?

Това е датчикът който мери температирата на антифриза в системата с подгревни свещи.

Spox
18-12-2013, 18:15
В такъв случай, каква е вероятността нещо по системата ми да се е повредило.
Някой знае ли 2.0 jts вътрешен фейслифт какъв е принципа на работа на отоплението? Схеми? Само термостата ли държи водата в малкия кръг на радиаторчето в таблото или има и други клапи?

:sheep:

ecotronic
18-12-2013, 18:53
Доколкото знам, само дизеловите модификации имат допълнителен подгрев (било то на антифриза или електрически калорифер).

Може и да греша.

Бобби
18-12-2013, 22:00
Доколкото знам, само дизеловите модификации имат допълнителен подгрев (било то на антифриза или електрически калорифер).

Може и да греша.
Напълно си прав...ама никой не каза на какво пложение трябва да се врътнат врътките за да се задейства....ами ровят из буксите..... :notify:

emzo
18-12-2013, 22:24
Без значение. Системата е описана повече от подробно в eLearn.

Zafo_84
19-12-2013, 07:42
Без значение. Системата е описана повече от подробно в eLearn.

Колега дай една снимка на схемата ако не те притеснява!

аз сега в неделя ще пробвам с пробна лампа по буксите дали има токове!

интересно ми е защо датчика по горе на снимката ми е за подгрев на антифриз а няма такъв!

оказва се че е калорифер,много интересно!

А според мен тук би трябвало да е захранването или се бъркам,ако някой е запознат да казва
http://zafo84.snimka.bg/automobiles/snimki156-face.720604.29649617
благодарско!

Alexanderbb
19-12-2013, 08:05
Да за захранването си прав. Това е. А врътките на двузоновия климатроник при мен са на Ауто. Друг е въпроса че каквото и да се случи ако буксата не е включена в нагревателя той няма как да се сгрее. Описанията и схемите на италианците са хубави ама не винаги си ги спазват. Примерно двата 30А бушона на калорифера трябва да са до горивния филтър ама само на теория. Няма ги там. А къде са ги посяли един дявол знае. Предполагам че са някъде с релетата

van_dal
19-12-2013, 12:59
Аз не разбрах какво да проверя, за да разбера имам ли калорифер? Ако имам оттам нататък се ще намеря начин да му подам ток. Кажете, че върло ме вълнува, писна ми от тоя студ!

Burkan
19-12-2013, 13:04
Бавното загряваме ясно ама може ли като пусна парното дори на една чертичка да духа и веднага пада температурата на уреда.
Термостата е чисто нов БЕР.

Yavor
21-12-2013, 16:10
Днеска полежах в колата под джабката...

Явно и аз имам калорифер, но не работи.
Бушона до акумулатора е здрав и на мястото си, под джабката имам този разклонител - в него има включени 2 сини и една сива букса. Нямах под ръка мултицет за да премеря идва ли ток, ама вероятно не, защото са им доста дебели кабелите там - т.е. отиват направо към реотаните. Други кабели свободни и висящи букси няма. Няма и такава букса, която да е свързана с някоя от сините - както на снимката на колегата.

Най вероятно релето се бъзика нещо или друг предпазител е отишъл.

Имам няколко въпроса ако някой знае:

1. Къде се намира другия бушон за калорифера - не можах да го намеря в пространството зад джабката а по eLearn трябва да е някъде там.
2. Къде са релетата - по схемата илизат че са някъде зад парното, ще пада разглобяване сега по празниците.
3. На диагностика дали ще може да се тества калорифера - имам подходящ кабел, който му се превключват пиновете, както и лаптоп и МЕС в подходящо работно състояние :)

На последния въпрос сам ще си отговоря най вероятно утре...

След като откривам че имам такава система считам за ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да я приведа в работно състояние...

Най интересното е че в снопа от който идваха кабелите на сините букси имаше някаква снадка, която не съм сигурен дали е фабрична, макар че беше оплетена в снопа с тиксата...
Двата червени кабели се разклоняват от един много дебел червен там. Прилича ми на нещо правено допълнително.

emzo
21-12-2013, 17:31
Яворе, Яворе .... удари една шайба като имаш време.
Във фиат форума, знаеш ли откога е обяснено на дълго и на широко...

myato
21-12-2013, 18:44
Те ви цялата информация. Дерзайте.
"Калорифер" ще търсят тия, дето колите им са правени след 03.2002. До тогава подгряването е със свещи на антифриза.
При "калорифера", датчикът на антифриза служи да даде сигнал за изключване на системата, когато антифриза се стопли.

Alexanderbb
22-12-2013, 13:09
Ето ви и снимка на митичният, неизвестно защо слаган разклонител.

Zafo_84
22-12-2013, 16:50
Във фиат форума, знаеш ли откога е обяснено на дълго и на широко...

Колега я дай един линк та да не разводняваме темата докато си подкараме калориферите,Благодаря !!!!


Междо другото аз намерих къде са ми бушоните точно до горивния филтър единия е 50 А а другия 30 А,здрави са но много замърсени!

а ако някой стигне по напред от мен с резултат нека да пусне и някоя снимка и то по точно ако издири къде са релетата!

Alexanderbb
22-12-2013, 20:43
Колега я дай един линк та да не разводняваме темата докато си подкараме калориферите,Благодаря !!!!
Междо другото аз намерих къде са ми бушоните точно до горивния филтър единия е 50 А а другия 30 А,здрави са но много замърсени!

Снимай ги да ги видим :-)

Yavor
23-12-2013, 09:20
Ето я темата, изчетох я:

http://forum.fiat-bg.org/viewtopic.php?t=79819

Моя или е повредено някое реле или просто не е активиран.
Или пък работи и аз това го приемам за неработене.
Не ми е останало време да замъкна лаптопа в колата.

deznam
23-12-2013, 16:45
Моята алфа към 5-тата минутка някаде.. на бензин и на газ.. термостата беше френски от рено 19(Нов) .. защото 3-ти път сменям термостат за последната година и ми писна и го побългарих и сега с този термостат всичко е както трябва.. Ако някой е като мен ще ме разбере.. а и е доста по евтино

Alexanderbb
23-12-2013, 22:31
Моята алфа към 5-тата минутка някаде.. на бензин и на газ.. термостата беше френски от рено 19(Нов) .. защото 3-ти път сменям термостат за последната година и ми писна и го побългарих и сега с този термостат всичко е както трябва.. Ако някой е като мен ще ме разбере.. а и е доста по евтино

Само дето при нас проблема не е в термостата. Просто дизела мрази да загрява

west421
25-12-2013, 14:52
Днес активирах допълнителния подгрев и на 2-та мин. започна да духа марно ,което досега не беше се случвало преди стрелката да отлепи от 50 градуса.Даже на място се чувства как преиграват оборотите като превключват релетата.

Zafo_84
25-12-2013, 15:06
Колега сподели как го активира,при теб бяха ли включени буксите или не и активира ли се с програма,нужен ли е софтуер?

и къде се слагат врътките на парното


:big_bow_down:

Yavor
25-12-2013, 15:57
Днес активирах допълнителния подгрев и на 2-та мин. започна да духа марно ,което досега не беше се случвало преди стрелката да отлепи от 50 градуса.Даже на място се чувства как преиграват оборотите като превключват релетата.

Сподели ако обичаш подробности !

van_dal
25-12-2013, 16:04
Аз също се интересувам живо! Вълнува ме как да подредя трите букси в гнездата?
Още нещо някой има ли информация колко вата е този калорифер, чудно ми е как ще се отрази на акумулатора на къси растояния?

emzo
25-12-2013, 16:25
http://s30.postimg.org/igubfw43h/screenshot_2.jpg (http://postimg.org/image/igubfw43h/)
и после прокси алайнмънт

van_dal
25-12-2013, 19:08
http://s30.postimg.org/igubfw43h/screenshot_2.jpg (http://postimg.org/image/igubfw43h/)
и после прокси алайнмънт
какво казваш всъщност, че само със закачане на буксите няма да тръгне?

emzo
25-12-2013, 19:23
Иска и активация.

van_dal
26-12-2013, 10:12
Тази кола е стахотия, как не си взех един адаптор, сега ще чакам празниците да минат, че да я закача в сервиза :)

emzo
26-12-2013, 12:33
Купи си от ибей. продавалник. Не са скъпи.

van_dal
26-12-2013, 13:58
ТЦ, наредих буксите, но определено не почна да ми става по-топло. Ще се чака връзка с комп, че сега по празниците и куриерите не работят, пък и времето е топло да му се ненадява човек :)
Весели празници!

vovata
29-12-2013, 20:18
Наредих буксите и нищо !
След един ден и помощ от колегата haljscho ,активирахме системата.
Още със тръгването на първата минута почна да духа топъл въздух.
Външна темп. +6
Като застудее ще пиша пак

Yavor
29-12-2013, 21:01
Наредих буксите и нищо !
След един ден и помощ от колегата haljscho ,активирахме системата.
Още със тръгването на първата минута почна да духа топъл въздух.
Външна темп. +6
Като застудее ще пиша пак


Мамка му, при мене са наредени, а не духа топло, а акбела ми се каза неподходящ щото е ВАГ-ком, а трябва да е ЕЛМ...
тука никой няма такъв, май ще трябва да си купя.

Някой наблизо до Хасково да услужи с кабел за 15 мин?

haljscho
29-12-2013, 22:40
Мамка му, при мене са наредени, а не духа топло, а акбела ми се каза неподходящ щото е ВАГ-ком, а трябва да е ЕЛМ...
тука никой няма такъв, май ще трябва да си купя.

Някой наблизо до Хасково да услужи с кабел за 15 мин?
При 156-ците тия опции на Мултиекускана липсват!
Ако някой има идея дали има начин да се направи да сподели!

На Вовата топлото го пуснахме с друга диагностика!

Yavor
30-12-2013, 01:03
При 156-ците тия опции на Мултиекускана липсват!
Ако някой има идея дали има начин да се направи да сподели!

На Вовата топлото го пуснахме с друга диагностика!

8-9 Януари ще идваме с жената до АГ клиника Селена, освен да свиркам за помощ ако не съм се оправил до тогава. :chair:

Или някоя седмица след това, ще имам сигурен престой от ден, два в Пловдив... :baby_bringin:

haljscho
30-12-2013, 09:58
8-9 Януари ще идваме с жената до АГ клиника Селена, освен да свиркам за помощ ако не съм се оправил до тогава. :chair:

Или някоя седмица след това, ще имам сигурен престой от ден, два в Пловдив... :baby_bringin:
Няма проблем обади се като идваш!

alfista 96
30-12-2013, 15:47
Няма проблем обади се като идваш!

Утре идвам да ми активираш и моята топло:bouncing_smiley::beer:

myato
30-12-2013, 16:32
При 156-ците тия опции на Мултиекускана липсват!
Ако някой има идея дали има начин да се направи да сподели!

На Вовата топлото го пуснахме с друга диагностика!
Ще споделиш ли с каква?:grin:

Утре идвам да ми активираш и моята топло:bouncing_smiley::beer:
Жъ съ изпотиш:tooth:

pesho_kj
30-12-2013, 16:34
Моето топло вече го пуснахме, при пълния фейс обаче не е с такива букси, по-различно е но определено има разлика.

haljscho
30-12-2013, 17:02
Утре идвам да ми активираш и моята топло:bouncing_smiley::beer:
Твойто на ще е на въглища и ще е сауна...... хиииии....... Ся и друго ми мина през главата, но едва ли ще го направим!


Ще споделиш ли с каква?:grin:



С АУТОКОМ!

Но все пак интересното е защо при Мултиекуска липсват тези опции за 156-ците!!!

emzo
30-12-2013, 17:40
8-9 Януари ще идваме с жената до АГ клиника Селена, освен да свиркам за помощ ако не съм се оправил до тогава. :chair:

Или някоя седмица след това, ще имам сигурен престой от ден, два в Пловдив... :baby_bringin:
Да ти пратя малката щанга на мотора, докато си там да я оставиш да и менкат тампоните ?

Yavor
31-12-2013, 01:52
Да ти пратя малката щанга на мотора, докато си там да я оставиш да и менкат тампоните ?

Направо ще ида да ти ги сменя още на първото ходене.
10 минути е цялата работа. Хората имат и тампони, и преса :)
Помня сякаш че към 25лв ми бяха взели преди две години. Даже имам и щанга без тампони, ма тя май има проблем с ъгъла. Щото и с нови тампони не беше добре, та се наложи сам да си ги местя на оригиналната.

vovata
31-12-2013, 12:10
На 2.4 са с различен ъгъл.
На щангите от 1.9 пише 1910

Поздрави

Yavor
31-12-2013, 14:25
Въпроса е дали на 156 и 147 са еднакви. Иначе и двете коли са с 1,9.

emzo
31-12-2013, 17:21
Ще ти дам оригиналната Явка. Аз имам няколко резервни :D

Mury
31-12-2013, 17:35
Твойто на ще е на въглища и ще е сауна...... хиииии....... Ся и друго ми мина през главата, но едва ли ще го направим!



С АУТОКОМ!

Но все пак интересното е защо при Мултиекуска липсват тези опции за 156-ците!!!

А платен ли ти е МЕС-а,защото моя в сервиза е платен,и го има за 156 :busted_cop::busted_cop::busted_cop::busted_cop:

haljscho
31-12-2013, 17:51
А платен ли ти е МЕС-а,защото моя в сервиза е платен,и го има за 156 :busted_cop::busted_cop::busted_cop::busted_cop:
:band::busted_cop: :busted_cop: :busted_cop: :busted_cop: :busted_cop: :busted_cop: :busted_cop: :busted_cop: :busted_cop: :busted_cop: :busted_cop: :busted_cop: :busted_cop: :meeting: :meeting: :meeting: :meeting: :meeting: :love_umbrella: :love_umbrella: :love_umbrella: :ritter: :ritter: :ritter: :ritter: :go: :go: :go: :go: :chair: :chair: :chair: :chair:

Я покажи да видим!!!

Видях климатик има!
Но няма за сервизния интервал например.....

Mury
01-01-2014, 18:42
:band::busted_cop: :busted_cop: :busted_cop: :busted_cop: :busted_cop: :busted_cop: :busted_cop: :busted_cop: :busted_cop: :busted_cop: :busted_cop: :busted_cop: :busted_cop: :meeting: :meeting: :meeting: :meeting: :meeting: :love_umbrella: :love_umbrella: :love_umbrella: :ritter: :ritter: :ritter: :ritter: :go: :go: :go: :go: :chair: :chair: :chair: :chair:

Я покажи да видим!!!

Видях климатик има!
Но няма за сервизния интервал например.....

Не разбрах отговора ти,платен ли ти е ?????

emzo
01-01-2014, 19:24
Платен, кракнат и аз не виждам за 156, защото няма КАН при нея :)

Mury
01-01-2014, 19:34
Платен, кракнат и аз не виждам за 156, защото няма КАН при нея :)

Може и да бъркам,но щом Ауто ком го има,ясно е че няма КАН.

haljscho
01-01-2014, 20:06
Не разбрах отговора ти,платен ли ти е ?????
И аз не разбрах ще ни покажеш ли как става и ли само лала ще си правим!!!
Ако имаш желание да помогнеш с нещо на останалите, ЗАПОВЯДАЙ!!!
Щот гледам си рекламираш сервиза в темата, а за него си имате специален раздел!!!

Mury
01-01-2014, 20:41
И аз не разбрах ще ни покажеш ли как става и ли само лала ще си правим!!!
Ако имаш желание да помогнеш с нещо на останалите, ЗАПОВЯДАЙ!!!
Щот гледам си рекламираш сервиза в темата, а за него си имате специален раздел!!!

Човек се опитва да комуникира нормално с теб,но явно не става.Ти кога ще се успокоиш бе мамин,на теб и да искам няма да ти помогна никога,просто не си ми приятен на клавиатурна основа,пък камо ли на живо.Ако на Емо отговора не ти е достатъчен,помисли малко.Извинявай че се обърках,а и не видях къде точно рекламирам сервиза/който не е мой/ :Suicide::Suicide::Suicide::Suicide::Suicide:Недей да ми отговаряш моля те,върви си по пътя и не се занимавай с мен,аз приключих

П.С.Айде у игнора

SandoOne
01-01-2014, 20:54
По темата При мен топлото почва да духа 4,5 мин след запалвнето или примерно ако тръгна веднага след около 3км си почва ...

Doomguy
01-01-2014, 21:09
ТС 2.0 духа топло точно след 1 километър или 3 минути работа. Но моята е в гараж, което сигурно ще оказва влияние.

Mury
01-01-2014, 21:18
ТС 2.0 духа топло точно след 1 километър или 3 минути работа. Но моята е в гараж, което сигурно ще оказва влияние.

Ами оказва,на теб антифриза ти не пада под 20 гр. 8-)8-)8-)

Doomguy
01-01-2014, 21:24
20 не, но около 10 със сигурност. В гаража винаги е поне 8 градуса. ICS показваше точно 1.1 км, когато от парното духна топло. Преди да мине 50С не надвишавам 2500 оборота.

haljscho
01-01-2014, 22:42
Човек се опитва да комуникира нормално с теб,но явно не става.Ти кога ще се успокоиш бе мамин,на теб и да искам няма да ти помогна никога,просто не си ми приятен на клавиатурна основа,пък камо ли на живо.Ако на Емо отговора не ти е достатъчен,помисли малко.Извинявай че се обърках,а и не видях къде точно рекламирам сервиза/който не е мой/ :Suicide::Suicide::Suicide::Suicide::Suicide:Недей да ми отговаряш моля те,върви си по пътя и не се занимавай с мен,аз приключих

П.С.Айде у игнора
Както сам забелязваш на мен няма с какво да ми помагаш!!!
Но форума го посещават много хора които желаят сами да си помогнат и естествено очакват някой тук да им помогне а не да си рекламира сервиза!!!

На хората им е ясно, че като идат на сервиз срещу съответната сума ще им решат проблема.....

Така че вместо да се правиш на голяма работа можеше да споделиш нещо смислено с което да помогнеш!

Друг е въпроса, че това ти е професия и не желаеш да споделяш.......... Тогава просто можеше да подминеш темата..........:surrender:

И ако обичаш тия епитети от сорта мамин и.н. си ги запази за семейството!!!:stumm:

Mury
02-01-2014, 11:39
Eто какво казва платения ФЕС,тва че няма КАН не значи че няма активации :busted_cop::busted_cop::busted_cop: Това е за 156 след 02 с климатроник.

П.С.Съжалявам за снимките с телефона,но служебния лаптоп не трябва да влиза в нета.Надявам се да съм помогнал на някой :busted_cop::busted_cop:

emzo
02-01-2014, 12:02
Туй е само тест, не е за активиране ;)
http://s29.postimg.org/pibt5hy1v/screenshot_240.jpg (http://postimg.org/image/pibt5hy1v/)

Mury
02-01-2014, 13:50
Туй е само тест, не е за активиране ;)
http://s29.postimg.org/pibt5hy1v/screenshot_240.jpg (http://postimg.org/image/pibt5hy1v/)

Дам така,ама може чрез тестване да се активира,има го като вариант

Зарових се днес по въпроса,имам и подходяща кола при мен.Отговора ми е,че МЕС не може,BrainBee-то може,TEXA-та и тя може............................

П.С.След като съм сигурен 100%,обявявам безплатна активация на територията на Сф,само трябва да се дойде до сервиза,няма как да обикалям.

radoslavp
03-01-2014, 10:22
За активиращите съветвам първо да се проверява окабеляването.

Изглежда не всички коли са окабелени дори дизели, и активирането през MES не помага с нищо.

Давам за пример ситуацията при мен тъй като и аз бях много заинтересован и си активирах подгрева през MES.

Да но на следващата сутрин реших да проходя веригата и F73 (30A) maxi-fuse бушона на + клемата при мен изобщо не съществува както и кабела към който се свързва и захранващ релетата на подгрева.

С други думи, не всички коли са окабелени и само активация нищо не прави.

За протокола колата е 2008 AR 147 Q2 1.9 16V m-jet, Ducati Corse по VIN.
Има кабели за каквото се сетите даже retrofit-нах fog сензор, но ето че най-важните неща като този подгрев изобщо ги няма, а е дизел.

Mury
03-01-2014, 12:43
За активиращите съветвам първо да се проверява окабеляването.

Изглежда не всички коли са окабелени дори дизели, и активирането през MES не помага с нищо.

Давам за пример ситуацията при мен тъй като и аз бях много заинтересован и си активирах подгрева през MES.

Да но на следващата сутрин реших да проходя веригата и F73 (30A) maxi-fuse бушона на + клемата при мен изобщо не съществува както и кабела към който се свързва и захранващ релетата на подгрева.

С други думи, не всички коли са окабелени и само активация нищо не прави.

За протокола колата е 2008 AR 147 Q2 1.9 16V m-jet, Ducati Corse по VIN.
Има кабели за каквото се сетите даже retrofit-нах fog сензор, но ето че най-важните неща като този подгрев изобщо ги няма, а е дизел.

То зависи и за коя страна е правена колата.....................скоро разбрах на пример,че 159 има окабеляване за круиз контрол,но до дясната колонка ниско долу,под таблото снопа е друг и няма кабели до волана.:th_up::th_up::th_up::th_up:
Най-лесната проверка е както ти каза,проверявате дали имате бошон/и и така,ако има има,ако не-греда. :th_up::th_up::th_up:

van_dal
03-01-2014, 14:33
Последно с МЕС става ли активирането и трябва ли да е регистриран задължително или става и с безплатната версия?

emzo
03-01-2014, 14:41
Няма опция за активиране с МЕС за 156.

Zafo_84
03-01-2014, 15:22
А с ФЕС активиран?:prescription:

emzo
03-01-2014, 15:27
Не.

Alexanderbb
03-01-2014, 18:47
То зависи и за коя страна е правена колата.....................скоро разбрах на пример,че 159 има окабеляване за круиз контрол,но до дясната колонка ниско долу,под таблото снопа е друг и няма кабели до волана.:th_up::th_up::th_up::th_up:
Най-лесната проверка е както ти каза,проверявате дали имате бошон/и и така,ако има има,ако не-греда. :th_up::th_up::th_up:

Ами хайде някой да вземе да сложи една снимка на тези бушони. При мен кабела си тръгва като хората от акумулатора ама после къде отива - мистерия. А в другия край калорифера и буксите си ги има

emzo
03-01-2014, 18:54
Абе хорица, четете си user manual-ите, елементарни неща са описани там.
http://s30.postimg.org/y3zv5efgd/2014_01_03_12.jpg (http://postimg.org/image/y3zv5efgd/) http://s30.postimg.org/msx7h18l9/screenshot_10.jpg (http://postimg.org/image/msx7h18l9/)

myato
03-01-2014, 19:01
Ами хайде някой да вземе да сложи една снимка на тези бушони. При мен кабела си тръгва като хората от акумулатора ама после къде отива - мистерия. А в другия край калорифера и буксите си ги има

Малко по-напред в темата съм качил едни pdf-и. Там има описание и схеми.


Абе хорица, четете си user manual-ите, елементарни неща са описани там.
http://s30.postimg.org/y3zv5efgd/2014_01_03_12.jpg (http://postimg.org/image/y3zv5efgd/) http://s30.postimg.org/msx7h18l9/screenshot_10.jpg (http://postimg.org/image/msx7h18l9/)

Аз предпазител имам, но подгрев грам нямам :tooth:

angelovi69
03-01-2014, 19:07
Ами хайде някой да вземе да сложи една снимка на тези бушони. При мен кабела си тръгва като хората от акумулатора ама после къде отива - мистерия. А в другия край калорифера и буксите си ги има

Колега, виж в тая тема мнение 69-то. Да не би и твойте букси да висят в подкалника?
http://www.clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=67461&highlight=JTS&page=5

Alexanderbb
03-01-2014, 19:20
Малко по-напред в темата съм качил едни pdf-и. Там има описание и схеми.



Аз предпазител имам, но подгрев грам нямам :tooth:

Ел схемата е хубава. Аз и кабелите тръгващи от акумулатора си ги имам. Обаче искам ако някой може да ги снима физически тия два бушона дето са до горивния филтър.

Zafo_84
03-01-2014, 20:50
Ел схемата е хубава. Аз и кабелите тръгващи от акумулатора си ги имам. Обаче искам ако някой може да ги снима физически тия два бушона дето са до горивния филтър.

Колега утре след 15 часа ще кача снимките.аз ги имам но не сработва при мен ;-)

myato
03-01-2014, 20:57
Колега утре след 15 часа ще кача снимките.аз ги имам но не сработва при мен ;-)

Отскочи до някой сервиз и ги накарай да го активират с диагностика, която я има опцията. Иначе се виж с колегите в Пловдив, че вече са я тупали топката и са ти най-близо.

Zafo_84
04-01-2014, 18:26
Добра вечер колеги,както обещах днес след работа направих снимки на въпросните бушони които са до горивния филтър!
50 А
30 А
Ето снимки:
http://media.snimka.bg/s1/3041/032326070.jpg?r=0
http://media.snimka.bg/s1/3041/032326072.jpg?r=0

Обаче не издържах взех гедорието и започнах да разглобявам около парното защото ми се привидяха релетата.
Свалих жабката и ето ги релетата едното е 50 А черното а Червеното е 30 А.
http://media.snimka.bg/s1/3041/032326082.jpg?r=0
http://media.snimka.bg/s1/3041/032326079.jpg?r=0

И си казвам не може да има бушони,релета а да няма и реотани и продължих да се ровя по навътре и ето ги и тях чисто нови нито един път не са нагрявали!
http://media.snimka.bg/s1/3041/032326085.jpg?r=0
http://media.snimka.bg/s1/3041/032326086.jpg?r=0
http://media.snimka.bg/s1/3041/032326089.jpg?r=0
http://media.snimka.bg/s1/3041/032326093.jpg?r=0
До тук добре значи екстрата я има в пълния комплект сега остана да я подкарам,ето как беше свързана
http://media.snimka.bg/s1/3041/032326103.jpg?r=0

Махнах тзои мост и си закачих буксите директно на реотана,но само сивата си има нейно място двете сините стават и на двете места,предполагам че няма значение коя къде е след като стават и на двете места?
http://media.snimka.bg/s1/3041/032326470.jpg?r=0
http://media.snimka.bg/s1/3041/032326469.jpg?r=0
и го оставих така сега чакам да падне малко темперетурата та да видим дали ще почне да грее или Няма да ме огрее :innocent: ,преди 1 час на борда показваше 5 градуса и не тръгна.

И да питам как точно се позиционират копчетата на парното за да работи тая джаджа?
Натиска ли се бутона на които с жълт цвят има предно стъкло и подгрев?
И в крайна сметка на колко градуса трябва да стартира ако работи и с ФЕС (лицензиран) може ли поне да се тества дали работи?

Това е за сега от мен дано да съм бил полезен че падна голямо разглобяване и не знам дали ще мога да си събера жабката,но парното е по важно!
:biker:

emzo
04-01-2014, 18:33
Нищо не се натиска.
Не видя ли по-назад описанието на принципа на действие на системата ?

radoslavp
04-01-2014, 21:53
Колега, активацията през MES-a направи ли?

Сам казваш, че реотаните са чисто нови никога не греяли.
На 2003 година кола да не се пуснат до ден днешен нито веднъж не те ли навежда на мисълта че 5-те градуса не са проблема?

Подгрева трябва да се активира и софтуерно, след което е лесно.
Релетата се чуват отчетливо, а MES има и тест на подгрева със степени. Също може да се тества там.

Евала за снимките и показаното!

myato
04-01-2014, 22:21
Колега, активацията през MES-a направи ли?

Сам казваш, че реотаните са чисто нови никога не греяли.
На 2003 година кола да не се пуснат до ден днешен нито веднъж не те ли навежда на мисълта че 5-те градуса не са проблема?

Подгрева трябва да се активира и софтуерно, след което е лесно.
Релетата се чуват отчетливо, а MES има и тест на подгрева със степени. Също може да се тества там.

Евала за снимките и показаното!

Проблемът на колегата е, че е със 156-ца и положението там е "греда" с MES.

emzo
04-01-2014, 22:39
AlfaOBD ?

Alexanderbb
05-01-2014, 10:02
Да сложа и аз няколко снимки.
Първата е на кабелите от акумулатора. Този за подгрева очевидно е там..
На втората снимка това долу зеленото е датчика за температурата на антифриза.
Обаче бушони нямааааааааааааа.
На другия край калорифера и буксите си ги има.

Zafo_84
05-01-2014, 16:40
Колеги днес закачих колата на МЕС и нищо не се получи,нито има за тест нито за активация и сега ще трябва да търся друг вариант за активация.

Ето какво показва програмата:
http://media.snimka.bg/s1/3046/032335632.jpg?r=0

danko84
05-01-2014, 17:25
Колеги днес закачих колата на МЕС и нищо не се получи,нито има за тест нито за активация и сега ще трябва да търся друг вариант за активация.

Ето какво показва програмата:
http://media.snimka.bg/s1/3046/032335632.jpg?r=0
Колега трябва да се свържеш с климатика а не с двигателя. Ето това излиза в тестове:

Yavor
05-01-2014, 22:16
Там като се вържеш с климатика можеш само да тестващ системата, АКО е активирана.
Отделно като отидеш на следене на параметри на климатика, има параметър : additional heater - като го отбележа при мен дава - present.
Аз лично - имам бушони на акумулатора, но нямам до филтъра, имам релета зад джабката, имам и реотани. Буксите им си бяха наредени. Но явно както вече писах - не ми е пуснат софтуерно. И с ФЕС/МЕС установихме че не става. Не става и с ВАГ-ком кабел. Трябва си ЕЛМ.
При мен го има ама като искам да го тества дава - невъзможно тестване.

emzo
05-01-2014, 23:04
Чек, чек , ти за голямата алфа или малката говориш ? :mrgreen:

danko84
05-01-2014, 23:11
Там като се вържеш с климатика можеш само да тестващ системата, АКО е активирана.
Отделно като отидеш на следене на параметри на климатика, има параметър : additional heater - като го отбележа при мен дава - present.
Аз лично - имам бушони на акумулатора, но нямам до филтъра, имам релета зад джабката, имам и реотани. Буксите им си бяха наредени. Но явно както вече писах - не ми е пуснат софтуерно. И с ФЕС/МЕС установихме че не става. Не става и с ВАГ-ком кабел. Трябва си ЕЛМ.
При мен го има ама като искам да го тества дава - невъзможно тестване.
Щом ти дава present значи го имаш проследи си кабелите от релетата към акумулатора и ще намериш и бушоните може някой да е изгорял. За активацията наистина си трябва ЕЛМ327.

myato
06-01-2014, 11:41
Колеги, някой пробвал ли е какво ще се случи, ако опита да закачи 156-цата през менюто на 147-ца? Дали няма да се излъже?

Zafo_84
06-01-2014, 11:55
Добра идея Довечера ще пробвам!!!!!!!!:go:

emzo
06-01-2014, 13:26
Не се хабете, 147цата, по-точно активирането на нагревателя става по кан.

haljscho
06-01-2014, 14:41
Колеги, някой пробвал ли е какво ще се случи, ако опита да закачи 156-цата през менюто на 147-ца? Дали няма да се излъже?

Не става, нито като 147, нито като GT, нито като Кросвагон!

Васил Петров
06-01-2014, 19:42
Такааа.... евалата за темата и за полезната информация от всички.

Днес и аз подкарах подгрева на радиаторчето. Стана само с диагностиката без да пипам каквито и да е било букси и бушони. :)

С нов термостат съм и колата си заграваше що-годе бързо,но като за жтд. :noooo:
След активацията не можах да повярвам,че това се случва в АР.
Паля на 3.5гр и пускам парното колата на 1 мин духа леко топло, 3 мин вече е топличко.

Yavor
07-01-2014, 00:41
Чек, чек , ти за голямата алфа или малката говориш ? :mrgreen:

Малката е бензгиньов свин спарк бре...
Не е мърдала цяла неделя. Трябва да взема да я покарам, да се покефя на бързо загряване :offtopic:

Zafo_84
07-01-2014, 12:47
http://s30.postimg.org/igubfw43h/screenshot_2.jpg (http://postimg.org/image/igubfw43h/)
и после прокси алайнмънт

Колеги един малко тЪп въпрос но как става тази кан връзка ако може да обясни някой?

Благодаря ви предварително!

emzo
07-01-2014, 15:11
Toва трябва да е на 156цата и е в ЕДЦ-то.
http://s29.postimg.org/pa6psrrfn/screenshot_249.jpg (http://postimg.org/image/pa6psrrfn/)

Alexanderbb
11-01-2014, 20:38
Да сложа и аз няколко снимки.
Първата е на кабелите от акумулатора. Този за подгрева очевидно е там..
На втората снимка това долу зеленото е датчика за температурата на антифриза.
Обаче бушони нямааааааааааааа.
На другия край калорифера и буксите си ги има.

Днес след висене надолу с главата и мултицет в ръка проверих и о чудо, релетата са захранени и като им пусна ток калорифера се включва. Значи липсата на бушони до горивния филтър не е 100% показател, Другата седмица като отиде на гооолямо обслужване ще има и активация.

Mury
11-01-2014, 20:45
Днес след висене надолу с главата и мултицет в ръка проверих и о чудо, релетата са захранени и като им пусна ток калорифера се включва. Значи липсата на бушони до горивния филтър не е 100% показател, Другата седмица като отиде на гооолямо обслужване ще има и активация.

Чакай сега,при теб може бушоните да са на плюсовата клема,погледни ако има 3 бушона на нея,значи е там.:headbang::headbang:

Alexanderbb
12-01-2014, 10:55
Чакай сега,при теб може бушоните да са на плюсовата клема,погледни ако има 3 бушона на нея,значи е там.:headbang::headbang:

на плюсовата клема отзад са не 3 а 8. Както е в мъгливото обяснение в мануала :-). Казвам мъгливо защото ако се задълбочи човек ще види че е малко противоречиво. Но пък и двата бушона до филтъра също са описани там :-)

Mury
13-01-2014, 15:54
на плюсовата клема отзад са не 3 а 8. Както е в мъгливото обяснение в мануала :-). Казвам мъгливо защото ако се задълбочи човек ще види че е малко противоречиво. Но пък и двата бушона до филтъра също са описани там :-)

На новата клема отгоре са 3,от тези пластинчатите :punk::punk::punk:

Alexanderbb
13-01-2014, 16:14
На новата клема отгоре са 3,от тези пластинчатите :punk::punk::punk:

При мен са 2 :-)))))))))

Mury
14-01-2014, 17:43
При мен са 2 :-)))))))))

значи нямаш подгрев :spoko::spoko::spoko:

Alexanderbb
14-01-2014, 20:10
значи нямаш подгрев :spoko::spoko::spoko:

Хващаш ли се на бас :-)
Не четеш какво пиша. Казах че до релетата стига ток. като им пусна команда с кабелче по управляващата линия щракат и калориферите се загряват. Другата седмица се надявам да успея и софтуерно да активирам функцията. Обаче инж. Тоци Бегали е проявил фантазия с бушоните

emzo
14-01-2014, 20:21
Според менютата на Аутоком може да активираш 2 или 3 релета.
Не съм се интересувал, но може да съответно 2 или 3 степени на мощност.

Alexanderbb
14-01-2014, 20:57
Според менютата на Аутоком може да активираш 2 или 3 релета.
Не съм се интересувал, но може да съответно 2 или 3 степени на мощност.

релетата са две но комбинациите са 3.
1 реле включено, 2 реле изключено - 1 степен работеща
1 реле изключено, 2 реле включено - 2 степени работещи
1 и 2 реле включени - 3 степени работещи

vovata
15-01-2014, 15:29
Според менютата на Аутоком може да активираш 2 или 3 релета.
Не съм се интересувал, но може да съответно 2 или 3 степени на мощност.

ако ти остане време направи една снимка на тези активации.

emzo
15-01-2014, 19:41
Има де, назад в темата ;)

-----

релетата са две но комбинациите са 3.
1 реле включено, 2 реле изключено - 1 степен работеща
1 реле изключено, 2 реле включено - 2 степени работещи
1 и 2 реле включени - 3 степени работещи
Не и според аутоком-а. Не твърдя, че ти е грешна информацията, просто не съм си правил труда да проверя.

Alexanderbb
15-01-2014, 20:02
Има де, назад в темата ;)

-----

Не и според аутоком-а. Не твърдя, че ти е грешна информацията, просто не съм си правил труда да проверя.

В мануала пише :

The operation of the resistances is controlled by the climate control unit which either operates only one, two or three of
them, providing gradual heating, with a maximum power of 700 W following a logic which depends on:

И това при схемата с две релета. Ако някой е виждал някъде три релета да казва

ecotronic
15-01-2014, 20:46
В мануала пише :

The operation of the resistances is controlled by the climate control unit which either operates only one, two or three of
them, providing gradual heating, with a maximum power of 700 W following a logic which depends on:

И това при схемата с две релета. Ако някой е виждал някъде три релета да казва

И аз не съм виждал с 3 релета. Дори и системата за електрически подгрев на антифриза пак е с 2 релета и 3 степени.

Zafo_84
19-01-2014, 16:48
Колеги да се оплача малко пък дано някой помогне!
Прецака ми се компа и се наложи да го преинасалирам сега нямам нито фес нито мес.
Намерих ги но са фрии версии и сега немога да чета нищо освен двигателя.лошо преди и двете ми бяха кракнати и сега не мога да си ги намеря много ми е кофти,ако някой иска да помогне ще съм много благодарен.
Тъкмо бях стигнал до тест на калорифера и сега нищо.
С фрии версиите ми ги дава в червено менютата и не са активни.

Благодаря Ви предварително.[COLOR="Silver"]

van_dal
24-01-2014, 12:15
Снощи с колегата ОЕМ се пробвахме да активираме системката, но при мен Aditional Heater го дава present, при тест не прави нищо, не щракат релета. Не открихме откъде да се види схема с две или три релета ли е. Теста беше с Аутоком. Имам бушон при акумулатора, имам термодатчика, не съм проверявал релетата дали съществуват...

oem
24-01-2014, 12:51
Additional heater control unit нещо не го схващам кое е. Резистора на вентилатора ли ще да е или има друго което управлява релетата... проверете го това нещо.

emzo
24-01-2014, 15:16
Нещо друго, което да ги управлява.
Понеже има условия, за да работи системата - околна темп, напрежение на алтернатора и т.н.
Някой да извади точното описание от елърн за 156.

На 147миците е ясно.

ecotronic
24-01-2014, 15:25
На скицата, която беше постнал OEM, беше изобразен отделния модул за управление на допълнителния подгрев (M75) . Но според документацията става въпрос за електрическия подгрев на антифриза (бойлера с трите свещи) а не за въздушния отоплител (калорифера).

Alexanderbb
24-01-2014, 15:38
Началника е управлението на климатроника. То пуска сигнал към двете релета на калорифера. Всичко е перфектно описано като окабеляване и начин на работа в манюалите прикачени в темата. Моето е ективирано вчера ама пък колата е била в топъл гараж и сутринта не можах да го тествам. Утре сутринта ще давам отзиви

ecotronic
24-01-2014, 15:44
Според Е-learn:

156 2,4 JTD до 03. 2002 г e с допълнителен ел. подгрев на антифриза, като нагревателните свещи се управляват от отделен модул - M75.

след 03. 2002 e с допълнителен въздушен нагревател (калорифер), който се управлява от управлението на климатика M70.

myato
24-01-2014, 21:08
В пост 38 съм качил три PDF-а с пълно описание и схеми на трите разновидности на подгреви при 156-ците разделени по години, в които са монтирани.

ecotronic
24-01-2014, 21:37
В пост 38 съм качил три PDF-а с пълно описание и схеми на трите разновидности на подгреви при 156-ците разделени по години, в които са монтирани.

Кои са трите разновидности? Според мен в първите 2 pdf - а се описва една и съща система.

myato
24-01-2014, 21:48
Кои са трите разновидности? Според мен в първите 2 pdf - а се описва една и съща система.

Огледай внимателно таблата с предпазителите и някои други дреболии. Принципно схемите са идентични, но монтажните имат разлики. Става въпрос за подгряването на антифриза.
При "калориферът" си е видно различна.

ecotronic
24-01-2014, 22:05
Огледай внимателно таблата с предпазителите и някои други дреболии. Принципно схемите са идентични, но монтажните имат разлики. Става въпрос за подгряването на антифриза.
При "калориферът" си е видно различна.

Това, което виждам са eднакви схеми, начертани по леко различен начин и очевидно има монтажни разлики.

Спокойно може да се каже, че системите са 2.
По-старата - тази с подгрев на антифриза и по-новата - тази с калорифера.

van_dal
24-01-2014, 22:21
http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=66485&page=2 Темата е разисквана и преди.
Добре, къде се намират b38b и b38a, тези до горивния филтър ли са или да търся на друго място? Каквотрябва да се прави при самата диагностика, за да се подкара системата, моля някой, който е правил диагностоката на а156 да каже цъкнах тук и тук, ако не искате да споделяте безплатно ще си платя!

Alexanderbb
24-01-2014, 23:00
http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=66485&page=2 Темата е разисквана и преди.
Добре, къде се намират b38b и b38a, тези до горивния филтър ли са или да търся на друго място? Каквотрябва да се прави при самата диагностика, за да се подкара системата, моля някой, който е правил диагностоката на а156 да каже цъкнах тук и тук, ако не искате да споделяте безплатно ще си платя!

Къде се намират b38b и b38a при мен не знам. Не са до филтъра. Имам съмнение че ползват някои от бушоните зад акумулатора ама не ми се тества. Иначе системата работи и вече ми е активна.
За да си сигурен дали всичко хардуерно ти е в ред най-добре мери при двете управляващи релета зад жабката (стигат се и от долу без да я махаш) ако са захранени значи остава само активация

Zafo_84
25-01-2014, 21:50
Колеги при мен се получи следния проблем,като се опитвам да се вържа с климатроника и ми показва грешен ISO код,на какво ли се дължи?

и не мога да тествам релетата?

пробвах с мултицета и до двата бушона идва ток,даже замерих и релетата и там има 12 v но не става с тест да се подкара и така все още не мога да го подкарам и да заработи,проблема е че тик при нас в Рудозем,няма кой да ми помогне и е много кофти.

дайте акъл как да го подкарам по друг начин,как се активира през прокси не виждам опция на МЕС и ФЕС?

Alexanderbb
26-01-2014, 11:14
Леко съм озадачен от поведението на системата. След активирането имам усещане че системата ако сработва то е само когато колата е в движение. А в момента е твърде студено да почна акробатиката с мултицета.
Може ли да помоля някой колега който е сигурен че при него всичко функционира да опише поведението на управлението на климатроника. Интересува ме каква е посоката и силата на въздушната струя при запалване на колата (респективно при включване на калориферите)

Zafo_84
30-01-2014, 07:38
Хора никой ли няма да помогне с моята дилема!

haljscho
30-01-2014, 08:55
Хора никой ли няма да помогне с моята дилема!

Докарай гаджето (жената) на мола в Пловдив и ще е свършим тая работа!

emzo
30-01-2014, 09:05
-6гр, 4 мин и духа топло (да не се бърка с горещо)

Mury
30-01-2014, 11:15
Леко съм озадачен от поведението на системата. След активирането имам усещане че системата ако сработва то е само когато колата е в движение. А в момента е твърде студено да почна акробатиката с мултицета.
Може ли да помоля някой колега който е сигурен че при него всичко функционира да опише поведението на управлението на климатроника. Интересува ме каква е посоката и силата на въздушната струя при запалване на колата (респективно при включване на калориферите)

Tва няма никакво значение според мен,в каква посока духат духалките.Както каза Емо,след малко каране се усеща леко топъл въздух,няма как да е горещ.Ако например преди това си ринал сняг и са ти измръзнали ръцете,може и да не усетиш.

Миналата седмица активирах на 3 147-и и 3 Кроми,държат се точно така,както каза Емо.:coolio::coolio::coolio:

oem
30-01-2014, 18:54
Леко съм озадачен от поведението на системата. След активирането имам усещане че системата ако сработва то е само когато колата е в движение. А в момента е твърде студено да почна акробатиката с мултицета.
Може ли да помоля някой колега който е сигурен че при него всичко функционира да опише поведението на управлението на климатроника. Интересува ме каква е посоката и силата на въздушната струя при запалване на колата (респективно при включване на калориферите)

Какво ти активираха на теб по-точно, че ми е много интересно? :)

i 147
30-01-2014, 20:53
при завъртяни в крайно дясно и трите копчета - вентилатора не работи на макс е на по- ниска степен и не се влияе дали го намалям или не! работи подгрева на стъклата и този на парното!:wink:

Alexanderbb
01-02-2014, 20:13
Какво ти активираха на теб по-точно, че ми е много интересно? :)

Управлението на климатроника какво друго? Само дето въпреки че дава на диагностика че е активно не ще да подава сигнал към релетата. Явно ще се търси друго управление за проба

danko84
01-02-2014, 22:09
Управлението на климатроника какво друго? Само дето въпреки че дава на диагностика че е активно не ще да подава сигнал към релетата. Явно ще се търси друго управление за проба

Може да провериш дали всичко ти работи по системата ако имаш k-line кабел и софтуер алфаобд. Пускаш тест на релетата и се чуват за 10 сек. как цъкат. Ако цъкат подгрева работи и за 2-4 мин. почва да духа топло.Успех!

Marchoni
02-02-2014, 09:51
Темата е много полезна, благодарение на нея разбрах че имам тая екстра в моята кола. Всичко ми е налично- захранване, бушоните до филтъра, релета и разклонитела. Предполагам че щом всички го имат тоя разклонител би трябвало да е заводски( въпреки че на моя пише 2004 а колата е 2002 г.) Не можах да си отговоря за какво е поставян и колегите защо го махат. След като имам всичко, предполагам че ми трябва само активация. Ако някой от Варна разполага с нужния софтуер, ще съм мн. благодарен да активираме вкстрата, разбирасе срещу заплащане. Благодаря.;-)

van_dal
02-02-2014, 19:08
Днес поизмръзнах, открих си релетата и двете са захранени, едното е по-голямо черно, другото по-малко сиво. Замерих и буксите, имам ток само на сивата, двете сини нямат и това не е достатъчно, за да стопля, пробвах всякакви комбинации на климатроника, но не ги включва. На диагностика ми дава, че имам калорифер, но така и не можах да го тествам, че да почнат да цъкат релетата. Някакви идеи?

Alexanderbb
03-02-2014, 08:02
Днес поизмръзнах, открих си релетата и двете са захранени, едното е по-голямо черно, другото по-малко сиво. Замерих и буксите, имам ток само на сивата, двете сини нямат и това не е достатъчно, за да стопля, пробвах всякакви комбинации на климатроника, но не ги включва. На диагностика ми дава, че имам калорифер, но така и не можах да го тествам, че да почнат да цъкат релетата. Някакви идеи?

Колега значи си едни гърди пред мен :-). Случайно да си мерил кой пин от синята букса управлява втората степен с голямото реле?

van_dal
03-02-2014, 16:34
Не централата не съм я свалял и там не ми стига капацитета, за да пипам и проверявам.

van_dal
26-09-2014, 15:51
Да изтупам темата от прахта
Някой с нови идеи при 156. Идва пак студа и е голяма мъка с парното! Някой ако даде идея как с климатроника да включвам парното ще черпя!

emzo
26-09-2014, 16:58
Дойде зимата и ме накара да се замисля, за тези без зимен пакет :mrgreen:

Майтапа настрани, активираха ли ти го с аутоком ?

Ще седна да изчета цялата тема :)

vovata
26-09-2014, 17:01
Повечето имат пакет ама само в гащите :)

ZaRoo
26-09-2014, 17:23
Слагайте картоните отпред и си свиркаите.

Alexanderbb
26-09-2014, 17:44
майтапа на страбна ама моя не ще и не ще :-) Всичко му е там, активиран е ама не му се работи явно :-)

van_dal
26-09-2014, 20:53
Дойде зимата и ме накара да се замисля, за тези без зимен пакет :mrgreen:

Майтапа настрани, активираха ли ти го с аутоком ?

Ще седна да изчета цялата тема :)

Майтапа настрана , ако можеш да го активираш да паля към СЗ?

emzo
26-09-2014, 21:00
Ееее ако толкоз няма никой в Търново, добре си дошъл :)

Zafo_84
27-09-2014, 05:54
И аз да се похваля,колегата Вальо (haljscho) от Пловдив ми го активира на феста и преди 2 дни имаше скреж по стъклата ,запалих и за 5 мин,го нямаше вече,мислех че ще е по силен този калорифер,но и така върши работа,сега немога само да му схвана как точно трябва да са градусите и посоката на въздуха или маи няма значение под 5 градуса се активира сам,сега съм решил да извадя пак реотана и като застудее да го наблюдавам как грее и по колко и как включва степените.
Доколкото разбрах от буксите те са 3!

---------- Post added at 05:53 ---------- Previous post was at 05:50 ----------


майтапа на страбна ама моя не ще и не ще :-) Всичко му е там, активиран е ама не му се работи явно :-)

Колега както казах не очакваи да стопли за по тениска вътре,другич вариант е да ти е с моста на биксите и да ти тръгва само едната степен а не и 3 те!

това отработил ли си го?

---------- Post added at 05:54 ---------- Previous post was at 05:53 ----------


Слагайте картоните отпред и си свиркаите.

ако ти работи термостата няма полза и изолация да го налепиш отпред колеха,картона работи при постоянно отворен термостат!

Alexanderbb
27-09-2014, 09:33
Колега както казах не очакваи да стопли за по тениска вътре,другич вариант е да ти е с моста на биксите и да ти тръгва само едната степен а не и 3 те!

Аз очаквам единствено управлението да подаде управляващ сигнал към релетата и те да пуснат 12 волта към реотаните. А това не се случва (мерено с мултицета). Тестове, активации не та не, проба с друго управление на от кола с работещо такова пак не иска.
Мостът за който говориш, често откриван в нашите коли не включва и трите реотана а само превръща първа степен във втора.

Така и така от време на време ходя до Стара Загора по работа, ще взема да се видя с колегите там да видим те как я правят тази магия

van_dal
27-09-2014, 22:21
Размишлявам и се сещам, щом при мен работи един от реотаните, значи системата е включена и работи, няма какво да и активирам повече.
Тогава въпросът е какви са условията да се включат и другите степени?

Alexanderbb
28-09-2014, 08:46
Размишлявам и се сещам, щом при мен работи един от реотаните, значи системата е включена и работи, няма какво да и активирам повече.
Тогава въпросът е какви са условията да се включат и другите степени?

1. Да са ти включени правилно буксите. На повечето коли заводски не са.
2. Да ти е здраво релето за втората степен. На практика то е и за третата
3. Да стане достатъчно студено така че управлението да реши че има нужда от 2 и 3 степен.

ducaticorse
29-09-2014, 20:27
Преди да си задам малоумния въпрос ще кажа, че изчетох цялата тема и никъде не намерих отговор на въпроса. Може да ми е убягнал, може и да го няма въобще.
Колата ми е 2004 147 JTD Dinstictive. Та как най-лесно (че нямам софтуери под ръка) да разбера дали я имам екстрата и дали е активирана. Бързо почва да духа леко топъл въздух, но все пак все още не са почнали нереалните студове, така че не мога да кажа със сигурност. Та къде трябва да погледна.

Видях, че имаше сума снимки на букси, бушони, релета и т.н., но ако не се лъжа всички бяха за 156. :roll:

emzo
29-09-2014, 20:38
Най-лесно е да видиш за предпазителя до акумулатора и дебелия силов проводник към него.

едит- http://clubalfaromeo.com/forum/showpost.php?p=1284429&postcount=91

vovata
29-09-2014, 20:42
Преди да си задам малоумния въпрос ще кажа, че изчетох цялата тема и никъде не намерих отговор на въпроса. Може да ми е убягнал, може и да го няма въобще.
Колата ми е 2004 147 JTD Dinstictive. Та как най-лесно (че нямам софтуери под ръка) да разбера дали я имам екстрата и дали е активирана. Бързо почва да духа леко топъл въздух, но все пак все още не са почнали нереалните студове, така че не мога да кажа със сигурност. Та къде трябва да погледна.

Видях, че имаше сума снимки на букси, бушони, релета и т.н., но ако не се лъжа всички бяха за 156. :roll:

Навеждаш се ! Поглеждаш под жабката, към радиатора на парното, трябва да има 2 или 3 сини големи букси !

ducaticorse
29-09-2014, 21:38
Имам го значи. :grin: Засега по всичко личи, че си е активирано и си работи. Ще видя как е в големите студове, засега няма да го пипам.

Иначе при 147 има ли избор на различни степени на работа и лятото добре ли е да се изключва, за да не работи напразно или предполагам няма смисъл?

reptli
01-10-2014, 21:30
А освен този калорифер ,има ли някаква друга система , която да помага на двг. да загрява по-бързо? Няма ли свещи в антифриза или нещо друго?

emzo
01-10-2014, 21:32
На евро3 и нагоре няма подгревни свещи.

reptli
01-10-2014, 22:18
Жалко..мислех ,че съм открил причината за трудното загряване..

Skipper
01-10-2014, 22:41
Най-лесно е да видиш за предпазителя до акумулатора и дебелия силов проводник към него.

едит- http://clubalfaromeo.com/forum/showpost.php?p=1284429&postcount=91
Започна да се захлажда и уикенда ще проверя дали я имам тази система и дали е активирана, ако не е ще я активирам. Колега гледам, че и ти имаш 147-мица. Активирането така ли се прави http://postimg.org/image/igubfw43h/ ? Или трябва още нещо да пипнем?

emzo
01-10-2014, 22:59
Така, да.
След това се прави прокси алайнмънт.

RoMeO_156_GTA
10-10-2014, 00:18
Най-лесно е да видиш за предпазителя до акумулатора и дебелия силов проводник към него.

едит- http://clubalfaromeo.com/forum/showpost.php?p=1284429&postcount=91
При мен изглежда по същия начин. Имам и две сини букси под жабката. Обаче едната има прекъснат кабел, който си е там. Не знам на какво се дължи това :roll: Дали нарочно или не. Имам и още една синя букса, но мисля, че няма връзка с тези.

Ще се гледа явно на диагностика, но може и да има нещо нередно хардуерно.

vgp_sas
26-10-2014, 22:45
В крайна сметка шибаните букси как трябва да са наредени, че да пуска и другите степени освен 1ва ?
Къде точно се намират тези сини букси, че залягах в краката на пасажерското място, ама не успях да видя такива ?
Акумулатора има всички свързани кабели и 30 и 60А плоски бушони. До филтъра има два бушона червен и зелен. Това ме навежда на мисълта, че има такава чудесия.
Когато пробвах след 5 минути работа на място и вкючване да върти въздух от купето, задуха топло.
И може ли през ОБД2 да се активира ?

van_dal
27-10-2014, 17:10
Абе се недооправена работа с тези италянци. Не са направени за зимата и това е. Вчера карах 20км и като духа вътре на макс парното - колата не вдига повече от 60-70 градуса, като спра парното и заковава малко под 90. Спирам за 10 мин. и вече е паднала на 50 гр. акъла не ми го побира ?

dimitar_vd62
27-10-2014, 19:37
Термостат.

emzo
27-10-2014, 19:42
Термостат.

Колко JTD-та си карал и готов ли си да се обзаложиш за твърдението си ?:-P


Абе се недооправена работа с тези италянци. Не са направени за зимата и това е. Вчера карах 20км и като духа вътре на макс парното - колата не вдига повече от 60-70 градуса, като спра парното и заковава малко под 90. Спирам за 10 мин. и вече е паднала на 50 гр. акъла не ми го побира ?

Приемам, че си сменял термоса, в такъв случай - НЕ СИ ЛИ СВИКНАЛ вече ? :mrgreen:

lordliness
27-10-2014, 20:10
Колко JTD-та си карал и готов ли си да се обзаложиш за твърдението си ?:-



Приемам, че си сменял термоса, в такъв случай - НЕ СИ ЛИ СВИКНАЛ вече ? :mrgreen:

Аз съм готов да се обзаложа- стои на 90 и не помръдва. До десетата минута ги достига.

dimitar_vd62
27-10-2014, 20:10
156 Sportwagon 02' - А познай какъв е мотора.Не не съм карал нито един и нямам намерение да карам.

emzo
27-10-2014, 20:13
Аз съм готов да се обзаложа- стои на 90 и не помръдва. До десетата минута ги достига.

Съгласен само когато температурите са над 0та !!!

жтд му е мотора, няма значение кой точно.

lordliness
27-10-2014, 20:20
Съгласен само когато температурите са над 0та !!!

жтд му е мотора, няма значение кой точно.

Ще ти направя снимки при различни температури. Не помръдва. Преди да го сменя термостата темп.падаше и като слизах по наклон.

emzo
27-10-2014, 20:34
Убу , направи ми клип на -10 околна. Първо палене. Да ти отлепи стрелката, пусни парното на макс и пак ще си говорим.

lordliness
27-10-2014, 20:39
Климатроника стои винаги на 24 гр. И вентилатора до средата.
Не знам какъв е смисъла да е на макс. Полза няма.
Тази кола и се пада да я карам след две седмици. Тогава снимки

pesho_kj
27-10-2014, 20:49
Пада, пада...даже ако работи на място и има вятър също пада температурата. Самурайчо, ти говориш за 166, на 156 си пада.
Мога да кажа само, че за разлика от 156, 159 загрява 3 пъти по-бързо. Не знам каква е разликата по двигателя, но 156-цата ми отлепяше стрелката след около 4,5км при около 0 градуса, 159-ката отлепя след най-много километър.

lordliness
27-10-2014, 20:58
Е нали говорим за JTD :)
А пък вятъра при изправен термостат и кора под мотора не виждам как ще повлияе

pesho_kj
27-10-2014, 21:11
Абе ЖТД ама на 166, на Стило и на 159 е друго...уредите са направени другояче и заковават на 90 градуса и не мърдат, при 156 постоянно си шава стрелката, по-прецизно показва.
И при изправен термостат и кора под мотора, на 156 ако работи на място при страничен вятър температурата пада като стой та гледай...лично съм се уверявал неколкократно в това явление.

Dob4i
27-10-2014, 21:33
Мойта 166ца при -5 гр. при работа на място, колата се охлажда, спирам на 90гр. минават 15-20мин на празен ход и колата е на 60-70гр. При по-големите студове е ужас направо. Предната зима следих с фес, при минус 10гр на празен ход - колата незагрява. Термостата ми е изправен, и кора имам...

Ilko Ivanov
27-10-2014, 21:33
Taka си е...
На 147жтд стрелката не мърда много нагоре-надолу, ама на диагностика си пада с 20гр.
На 156жтд си движи от 70 до 90 на уреда с напълно изправен термостат.

lordliness
27-10-2014, 21:56
Не знам дали мърда, но си има супер парно.

alfa_romeo_forever
27-10-2014, 22:51
Колко JTD-та си карал и готов ли си да се обзаложиш за твърдението си ?:-P



Приемам, че си сменял термоса, в такъв случай - НЕ СИ ЛИ СВИКНАЛ вече ? :mrgreen:


И аз съм сменил термостата историята е същата ... :sniping:

---------- Post added at 22:49 ---------- Previous post was at 22:47 ----------


Пада, пада...даже ако работи на място и има вятър също пада температурата. Самурайчо, ти говориш за 166, на 156 си пада.
Мога да кажа само, че за разлика от 156, 159 загрява 3 пъти по-бързо. Не знам каква е разликата по двигателя, но 156-цата ми отлепяше стрелката след около 4,5км при около 0 градуса, 159-ката отлепя след най-много километър.


Верно е ... но защо е така не знам ... :wallbash:

---------- Post added at 22:51 ---------- Previous post was at 22:49 ----------


Абе ЖТД ама на 166, на Стило и на 159 е друго...уредите са направени другояче и заковават на 90 градуса и не мърдат, при 156 постоянно си шава стрелката, по-прецизно показва.
И при изправен термостат и кора под мотора, на 156 ако работи на място при страничен вятър температурата пада като стой та гледай...лично съм се уверявал неколкократно в това явление.


Колега ти спомена кора .. добре аз нямам кора .. така зех колата без .. това влияе ли на загряването ? и температурата аз съм се питал и все си мисля че влияе , но искам и да чуя и други мнения . :static:

emzo
27-10-2014, 23:10
Aз ще си чакам клипа при зададените условия.

Стило, 147 или 156 все е такова положението. Кора не кора ... все тая.

На -10гр. може да минеш 100км с пуснато парно и лежерно каране и стрелката няма да ковне на 90гр. Сигурно щото на и на 3те ми коли термостата е бил за смяна :mrgreen:

Zafo_84
28-10-2014, 08:33
Аз съм готов да се обзаложа- стои на 90 и не помръдва. До десетата минута ги достига.

Хм...,амо аз за 10 мин. вече съм стигнал до децката градина и после ми е все тая дали ще карам още 20 мин на хладно да го наречвм!

D22DJ
28-10-2014, 09:50
И аз съм сменил термостата историята е същата ... :sniping:

Ти пък кога сменя термостат и какъв сложи?
Специално твоята много добре си загрява, стига си ревал и давай газ, колко човека да ти го кажат:sex:

vgp_sas
28-10-2014, 10:40
Днес сутринта я вързах с МЕС-а преди да запаля. За Additional Heater-a показаваше, че е Present без да съм активирал какво и да било.
Когато се опитах да направя какъвто и да е тест на управлението, ми даваше Fail.
Тестове уж прави само през режим Simulate, обаче нищо не се чува и си мисля, че този режим не е реален.

По-долу прилагам и таблица с записаните параметри на въздуха. На колата и предстои смяна на термостата.
Показанията са на място, без да се форсира.
Как са според вас ?

Zafo_84
28-10-2014, 13:00
Днес сутринта я вързах с МЕС-а преди да запаля. За Additional Heater-a показаваше, че е Present без да съм активирал какво и да било.
Когато се опитах да направя какъвто и да е тест на управлението, ми даваше Fail.
Тестове уж прави само през режим Simulate, обаче нищо не се чува и си мисля, че този режим не е реален.

По-долу прилагам и таблица с записаните параметри на въздуха. На колата и предстои смяна на термостата.
Показанията са на място, без да се форсира.
Как са според вас ?

Колега покажи как го тестваш Additional Heater-a че аз изобщо не го намирам в програмата,по принцип ми е активиран,работи но искам да го проверя че ми се струва слабичко,и как се връзваш към климата?

alfa_romeo_forever
28-10-2014, 16:15
Ти пък кога сменя термостат и какъв сложи?
Специално твоята много добре си загрява, стига си ревал и давай газ, колко човека да ти го кажат:sex:


Господинееееееееее като ми дадоха колата получих и кутия с сменяни части и имаеше термостатче а ъи как си скоро не сме се чували :) :) :smoke:

vgp_sas
28-10-2014, 23:31
9ти пин окасен и пълна версия на МЕС. От там има меню за Air clima control.

Zafo_84
29-10-2014, 07:47
Да така го правя ама ми дава някакъв невалиден ISO год и не влиза в менюто на климата!

danko84
29-10-2014, 11:55
Колега пробвай с AlfaOBD там се връзваш с климатика отиваш на Active diagnostic и си избираш additional heater.

Zafo_84
29-10-2014, 15:17
Колега пробвай с AlfaOBD там се връзваш с климатика отиваш на Active diagnostic и си избираш additional heater.

Нямам такава ако може някой да прати file.
Ще сум благодарен!

agstyles
30-10-2014, 21:34
Изчетох темата, но не разбрах в крайна сметка по-добре ли е с този преходник или без него, за какво е сложен?
При мен го има и не съм го разбутвал никаква идея дали работи.

Като взех колата толкова време се чудих кви са тия сини букси дет стърчат под жабката :D.

Поръчах си кабелче за диагностика и утре ще си играя със MES да разгледам опциите кое и как се активира, ако може някой да даде точно обяснение в един пост, а не да е пръснато из темата и по глупавите като мен да не могат да схванат за какво става въпрос ще съм много благодарен.

Ето как изглежда при мен, не вярвам фабрично да са срязани тези кабели, и не мисля че трябва да е така но някой по компетентен да каже.

http://oi60.tinypic.com/25gqlvl.jpghttp://oi57.tinypic.com/25u07dd.jpg

Alexanderbb
01-11-2014, 08:17
Както и преди съм писал в темата тоя преходник е някаква мистерия неясно защо сложена в италианските модели. На практика изключва 2 и 3 та степен и превръща 1 във 2. Там трябва да имаш и две свободни букси. Махаш прехода и оставащите ти три букси ги закачаш на местата им. Така са направени че не може да бъдат сбъркани

agstyles
01-11-2014, 08:40
А на сините букси дет са срязани кабелите?
Да ги запоявам ли щот така като са отрязани някак си ме съмнява да стане нещо :D.

Ако може някакви подробности как се активира тая история..

И най-важното когато се направят тея неща, някой разгада ли как се пуска.

Alexanderbb
01-11-2014, 08:48
Да, възстановяваш и срязаните кабели към буксите

danko84
01-11-2014, 12:43
При мен пък се оказа с 2 букси и нямам такъв преход:

agstyles
01-11-2014, 12:53
Така, запоено, вързано, предполагам и активирано щраках там у MES-a..

Как се пуска туй чудо?
Предполагам като работи ще се усеща топлина по пластмасата около буксите ама нема никой.

Alexanderbb
01-11-2014, 17:21
При мен пък се оказа с 2 букси и нямам такъв преход:


Това дето си откачил не е за подгрева. Неговите букси са от другата страна на вентилатора зад централната колона

ecotronic
01-11-2014, 18:31
Това да търсите и разсъждавате на тема "висящи букси" едва ли ще даде желан и сигурен резултат, още повече ако има и рязани кабели.
Смятам, че добрият подход е да се тръгне от схемата и методично да се провери кое и къде е свързано.

Схемата я има в E-learn и не е космическа технология.

Alexanderbb
01-11-2014, 20:00
Може да не е космическа технология но аз например никъде не намерих обяснение кои точно пинове подават управляващ сигнал към релетата. И вообще някакво обяснение на пиновете на двете букси които влизат в управлението на климатроника

ecotronic
01-11-2014, 20:31
Може да не е космическа технология но аз например никъде не намерих обяснение кои точно пинове подават управляващ сигнал към релетата. И вообще някакво обяснение на пиновете на двете букси които влизат в управлението на климатроника

В този пост (http://clubalfaromeo.com/forum/showpost.php?p=1281485&postcount=38) от темата, колегата Myato е постнал 3 pdf - a. Първите 2 се отнасят до модификации до 02. 2002 г в които допълнителният подгрев е реализиран като подгрев на антифриза с 3 свещи в тяло на малкия кръг от охладителната система. Третото описание касае моделите след 03. 2002 г. при които допълнителният подгрев е реализиран с въздушни нагреватели (калорифер) в кутията на парното. В това трето описание много ясно е показано как управлението на двете релета е свързано към пинове 12 и 40 от конектор "A" на управлението на климатика (M70)

Alexanderbb
02-11-2014, 09:24
В този пост (http://clubalfaromeo.com/forum/showpost.php?p=1281485&postcount=38) от темата, колегата Myato е постнал 3 pdf - a. Първите 2 се отнасят до модификации до 02. 2002 г в които допълнителният подгрев е реализиран като подгрев на антифриза с 3 свещи в тяло на малкия кръг от охладителната система. Третото описание касае моделите след 03. 2002 г. при които допълнителният подгрев е реализиран с въздушни нагреватели (калорифер) в кутията на парното. В това трето описание много ясно е показано как управлението на двете релета е свързано към пинове 12 и 40 от конектор "A" на управлението на климатика (M70)

Това всичкото е прекрасно само дето аз с удоволствие бих те почерпил ако ми покажеш къде се намира пин 40 на конектор А. Защото ако си свалял таблото за управление ще знаеш че отзад има един жълт и един син конектор с по 24 пина. Отделно на това мене ме интересува и къде влизат управляващите сигнали от ЕКУ и датчика на температурата на антифриза

agstyles
02-11-2014, 12:34
При мен всичко е както трябва ама топло нема..
Релатата си щракат за всички степени 1, 2, 3.
Бушоните са здрави, в МЕС-а си пише Present, и от там тествам релетата.

Как се пуска туй чудо има някаква определена настройка на климатроника ли?

При мен е двузонов ако има някакво значение.

Alexanderbb
02-11-2014, 14:16
При мен всичко е както трябва ама топло нема..
Релатата си щракат за всички степени 1, 2, 3.
Бушоните са здрави, в МЕС-а си пише Present, и от там тествам релетата.

Как се пуска туй чудо има някаква определена настройка на климатроника ли?

При мен е двузонов ако има някакво значение.

Релетата ако щракат значи до тях стига управляващ сигнал. Така че първо провери дали го има + са в силовата верига. Той идва директно от бушона върху акумулатора.
Бих помолил колегите които са правили активация на 156 с вътрешен фейслифт да кажат. Имам предвид взели са кола с неактивен подгрев и на края са имали такава с работещ

ecotronic
02-11-2014, 15:03
Това всичкото е прекрасно само дето аз с удоволствие бих те почерпил ако ми покажеш къде се намира пин 40 на конектор А. Защото ако си свалял таблото за управление ще знаеш че отзад има един жълт и един син конектор с по 24 пина. Отделно на това мене ме интересува и къде влизат управляващите сигнали от ЕКУ и датчика на температурата на антифриза

Явно трябва да се търси информация другаде. Тази в Е-learn e крайно непълна. Все пак двете букси на управлението 24 пинови ли са или 26?

ecotronic
02-11-2014, 17:48
Колега AlexanderBB, ако ползваш E-Learn погледни схемата на колорифера за модификацията 1,9 jtd 8V след 2003. Там е единственото място, където са описани управленията на двете релета J36 и J37 захранващи секциите на калорифера. Според тази информация става ясно, че бобините им (изводи 85) са свързани към пинове 10 и 12 на 26 пиновата букса "A" на управлението.
Т.е - в схемата има грешка и означения там пин 40 е всъшност пин 10.

Ако не ползваш Е-learn, кажи да постна конкретната информация.

agstyles
02-11-2014, 18:16
По плюса си има напрежение ама е само докато тествам релето през MES-a, когато свърши симулацията няма никой.
Та според мен проблема е че някак си трябва да се пуска това нещо ама нямам си и на представа как ,ръчкам врътките там без късмет..
Все пак трябва да има някакво ръчно пускане не може да е само автоматично, нали?

Alexanderbb
02-11-2014, 19:55
Колега AlexanderBB, ако ползваш E-Learn погледни схемата на колорифера за модификацията 1,9 jtd 8V след 2003. Там е единственото място, където са описани управленията на двете релета J36 и J37 захранващи секциите на калорифера. Според тази информация става ясно, че бобините им (изводи 85) са свързани към пинове 10 и 12 на 26 пиновата букса "A" на управлението.
Т.е - в схемата има грешка и означения там пин 40 е всъшност пин 10.

Ако не ползваш Е-learn, кажи да постна конкретната информация.

Може и да са 26 пинови. Не съм ги свалял тази година и не помня точно дали са 24 или 26 пинови. Ако имаш някаква схема ще съм благодарен защото тия E-Learn дето ги намирам са все непълни

ecotronic
02-11-2014, 20:11
Схемата си е тази:

http://snimki.be/store/1/581414951769.jpg

Напълно достатъчна е за физическото свързване на всичко от системата.

Alexanderbb
02-11-2014, 20:12
По плюса си има напрежение ама е само докато тествам релето през MES-a, когато свърши симулацията няма никой.
Та според мен проблема е че някак си трябва да се пуска това нещо ама нямам си и на представа как ,ръчкам врътките там без късмет..
Все пак трябва да има някакво ръчно пускане не може да е само автоматично, нали?

Философията му е да става автоматично в зависимост от външна температура, зададена температува в купето, температура на антифриза, обороти на двигателя, напрежение подавано от алтернатора. И ако някой от тия сигнали се губи или не е коректен няма да тръгне

agstyles
02-11-2014, 20:30
С толкова много променливи трудна работа...

Накрая да му сложа едно копче вместо управлението и да си го пускам аз механично и да го спирам като позагрее колата...

Голяма играчка цялата работа и в крайна сметка пак няма топло :D .

ecotronic
02-11-2014, 20:35
С толкова много променливи трудна работа...

Накрая да му сложа едно копче вместо управлението и да си го пускам аз механично и да го спирам като позагрее колата...

Голяма играчка цялата работа и в крайна сметка пак няма топло :D .

Системата е енергоемка и ако работата и не зависи от променливи, като обороти на мотора или напрежение на алтернатора, могат да се получат определени главоболия.

agstyles
02-11-2014, 21:51
Системата е енергоемка и ако работата и не зависи от променливи, като обороти на мотора или напрежение на алтернатора, могат да се получат определени главоболия.

И това го има.

Моята се оправи явно след заплашване че ще я продам щот бая проблеми има колицата :D, и реши да тръгне ама очаквах повече.
Нагревателите си греят усеща се топлина като пипам пластмасата ама не е кой знае какво. Не ми се навираше за тоци да мера посред нощите, но топло почна да духа след около 5 минутки (вече се бях прибрал) това е от запален за минутка преди да тръгна двигател, пак е добре де, със сигурност по-добре от нищо.

sharrrk
09-11-2014, 16:07
Колеги помагайте :)
Изчетох цялата тема и отново не разбрах на 100% коя букса къде трябва да се сложи. В момента са включени така както са на снимката. Изглежда си има всичко необходимо, бушоните до филтъра също са там. Остава само да свържа буксите правилно и след това да ходя на диагностика. :) Благодаря предварително

ecotronic
09-11-2014, 16:29
Ако ти не можеш сам да провериш, дали всичко е налично и свързано, както трябва, закарай колата на някой жичкаджия, покажи му схемата по-горе и той за не повече от 30 минути ще ти каже дали всичко е на 100% правилно свързано и готово.

sharrrk
09-11-2014, 16:53
Проблема е, че ходих на няколко сервиза, където правят алфи и на "жичкаджия" и никой не е чувал за тази екстра. Дори бях в официалния сервиз на фиат и алфа в Бургас и те не знаят за този калорифер. И стана ясно, че на никой не му се занимава с този проблем. Въпроса е ако някой, който има същата кола, като тази от подписа и го е подкарал да каже как са наредени при него и да си ги направя аз. След това да отида при човек, който само активира калорифера с програмата.

myato
09-11-2014, 17:38
Колеги помагайте :)
Изчетох цялата тема и отново не разбрах на 100% коя букса къде трябва да се сложи. В момента са включени така както са на снимката. Изглежда си има всичко необходимо, бушоните до филтъра също са там. Остава само да свържа буксите правилно и след това да ходя на диагностика. :) Благодаря предварително


Проблема е, че ходих на няколко сервиза, където правят алфи и на "жичкаджия" и никой не е чувал за тази екстра. Дори бях в официалния сервиз на фиат и алфа в Бургас и те не знаят за този калорифер. И стана ясно, че на никой не му се занимава с този проблем. Въпроса е ако някой, който има същата кола, като тази от подписа и го е подкарал да каже как са наредени при него и да си ги направя аз. След това да отида при човек, който само активира калорифера с програмата.

Откачи буксата от кората и я включи на средното гнездо.

Zafo_84
09-11-2014, 20:00
Колеги помагайте :)
Изчетох цялата тема и отново не разбрах на 100% коя букса къде трябва да се сложи. В момента са включени така както са на снимката. Изглежда си има всичко необходимо, бушоните до филтъра също са там. Остава само да свържа буксите правилно и след това да ходя на диагностика. :) Благодаря предварително


КОлега виж пост 97 ТУК (http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=82604&page=7) там съм го описал и показал със много снимки,но за съжаление не работи,мислих че е прорабоили но преди 2 3 дни беше 0 гр и не проработи.

Активиран ми е софтуерно но пак неще,сега съм решил да сложа по едно диодче на всяка двойка кабели и да гледам как ще работи ако въобще работи!
:small_cry:

sharrrk
10-11-2014, 11:15
КОлега виж пост 97 ТУК (http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=82604&page=7) там съм го описал и показал със много снимки,но за съжаление не работи,мислих че е прорабоили но преди 2 3 дни беше 0 гр и не проработи.

Активиран ми е софтуерно но пак неще,сега съм решил да сложа по едно диодче на всяка двойка кабели и да гледам как ще работи ако въобще работи!
:small_cry:

Дали наистина са наредени правилно при теб. Въпроса е, че при мен сините букси са 3, а при теб на снимката се виждат само 2 :) Дали трябва тази, която е включена да отпадне или не? :)

lordliness
10-11-2014, 11:27
Aз ще си чакам клипа при зададените условия.

Стило, 147 или 156 все е такова положението. Кора не кора ... все тая.

На -10гр. може да минеш 100км с пуснато парно и лежерно каране и стрелката няма да ковне на 90гр. Сигурно щото на и на 3те ми коли термостата е бил за смяна :mrgreen:
При външна температура 3гр. и парно почти до края, защото стъклото беше доста потно и не виждах, вината беше на кучето- не изпълни командата да не диша за 5 мин.
При скорост до 60 км/ч колата достигна 90гр по уреда на 12-та минута, пробег около 6 километра, равен терен, без да спирам.
снимки няма защото карам при сложни условия и е невъзможно да снимам.

emzo
10-11-2014, 11:40
Като спазиш условията, тогава ще говорим:

Убу , направи ми клип на -10 околна. Първо палене. Да ти отлепи стрелката, пусни парното на макс и пак ще си говорим.

lordliness
10-11-2014, 11:50
Като спазиш условията, тогава ще говорим:

Как реши , че искам да говорим.
Това е моята кола. Другите как загряват и дали въобще загряват не ме касае :)

van_dal
10-11-2014, 11:54
Аз също съм афектиран от незагравянето на тия коли и потвърждавам, ако ще и 300км. да направиш при -10 няма да закове на 90г. освен ако не спреш парното вътре.
Мисля си дали да не демонтирам охладителния радиатор за зимата, сигурно тежи 10-15кг. с течноста, само вдига разхода и заема място :)

emzo
10-11-2014, 12:01
Как реши , че искам да говорим.
Това е моята кола. Другите как загряват и дали въобще загряват не ме касае :)


Да е, що ли се хабя да ти отговарям.

lordliness
10-11-2014, 12:43
Да е, що ли се хабя да ти отговарям.

Вече се изхаби два пъти :), сори.
Онзи ден една от бензиновите запалена на място не загря близо 5- 6 мин. Всичко и е изправно.

Alexanderbb
10-11-2014, 15:52
Дали наистина са наредени правилно при теб. Въпроса е, че при мен сините букси са 3, а при теб на снимката се виждат само 2 :) Дали трябва тази, която е включена да отпадне или не? :)

Колега не знам какво си чел в темата но на снимката се вижда че разклонителя си седи. Като го махнеш ще си имаш 3 букси с 3 гнезда

sharrrk
10-11-2014, 18:30
Колега не знам какво си чел в темата но на снимката се вижда че разклонителя си седи. Като го махнеш ще си имаш 3 букси с 3 гнезда

Въпроса е, че имам 5 букси. На снимките от 97-ми пост виждам само 2 сини, а моите са 3. Може да не ми става ясно как трябва да са от обясненията, защото работя и се развивам в съвсем друга сфера от автомобилите. Първото, което направих е да потърся електротехник и сервизи, които работят с италиански автомобили, но ме гледаха все едно говоря за технически технологии. Затова направих тази снимка в добро качество и ги номерирах за да ми обясните по-лесно как трябва да са.
Трябва ли местата на Букса 1 и Букса 3 да бъдат разменени?
И също дали Букса 4 и 5 да заемат останалите две гнезда?
http://media.snimka.bg/s1/4052/034347272-big.jpg?r=0
:cheers: :BBQ:

myato
10-11-2014, 19:50
Въпроса е, че имам 5 букси. На снимките от 97-ми пост виждам само 2 сини, а моите са 3. Може да не ми става ясно как трябва да са от обясненията, защото работя и се развивам в съвсем друга сфера от автомобилите. Първото, което направих е да потърся електротехник и сервизи, които работят с италиански автомобили, но ме гледаха все едно говоря за технически технологии. Затова направих тази снимка в добро качество и ги номерирах за да ми обясните по-лесно как трябва да са.
Трябва ли местата на Букса 1 и Букса 3 да бъдат разменени?
И също дали Букса 4 и 5 да заемат останалите две гнезда?
http://media.snimka.bg/s1/4052/034347272-big.jpg?r=0
:cheers: :BBQ:

Изключи букси 1,2 и 3 и махни букси 1 и 2 заедно с гнездото за 3.
Включи букса 3 в гнездо 1, букса 4 в гнездо 2 и букса 5 в гнездо 3.
Те това е свързването.
После софтуерна активация.

sharrrk
10-11-2014, 20:40
Супер! Благодаря за обяснението и остава да се почерпим за по-топлата зима прекарана в колите, ако идваш лятото към морето :cheers:
Въпроса е, че имам 5 букси. На снимките от 97-ми пост виждам само 2 сини, а моите са 3. Може да не ми става ясно как трябва да са от обясненията, защото работя и се развивам в съвсем друга сфера от автомобилите. Първото, което направих е да потърся електротехник и сервизи, които работят с италиански автомобили, но ме гледаха все едно говоря за технически технологии. Затова направих тази снимка в добро качество и ги номерирах за да ми обясните по-лесно как трябва да са.
Трябва ли местата на Букса 1 и Букса 3 да бъдат разменени?
И също дали Букса 4 и 5 да заемат останалите две гнезда?
http://media.snimka.bg/s1/4052/034347272-big.jpg?r=0
:cheers: :BBQ:


Изключи букси 1,2 и 3 и махни букси 1 и 2 заедно с гнездото за 3.
Включи букса 3 в гнездо 1, букса 4 в гнездо 2 и букса 5 в гнездо 3.
Те това е свързването.
После софтуерна активация.

myato
10-11-2014, 20:53
Супер! Благодаря за обяснението и остава да се почерпим за по-топлата зима прекарана в колите, ако идваш лятото към морето :cheers:

Винаги може да се пие по някое пиене.:cheers:
Само поправих в предния пост идна механична грешка, букса 5 се включва в гнездо 3

vgp_sas
11-11-2014, 07:26
Най-интересното е, че в МЕС пише, че умам Additional heater, а дефакто нямам тези нагреватели. ...

ecotronic
11-11-2014, 10:14
Най-интересното е, че в МЕС пише, че умам Additional heater, а дефакто нямам тези нагреватели. ...

Това най-вероятно означава, че управлението на климатроника е способно да управлява калорифера. Ако допуснем, че то е достатъчно интелигентно за да "опипва" периферията си, в най-добрия случай, то може да усети, че ги има двете релета от схемата, която съм постнал. Няма директен начин управлението да "разбере" дали ги има самите нагреватели.

Поради това казах преди и продължавам да твърдя, че най-сигурният начин да се ориентирате в обстановката е това да премерите няколко елементарни неща, като вече имате електрическата схема.

myato
11-11-2014, 10:39
Най-интересното е, че в МЕС пише, че умам Additional heater, а дефакто нямам тези нагреватели. ...

Може да си ги нямаш още от завода, а може и после да са свалени.

vgp_sas
11-11-2014, 14:08
Нямам ги от завода, защото на мястото където трябва да е калорифера, има очертания, но няма дупка да влезе във въздоховода, както и няма букси да висят.
А най-интересното е, че след 3-4 минути дуйа топличко на студен двг и вуншна температура около 6-7.

velev
29-11-2014, 22:52
Нямам ги от завода, защото на мястото където трябва да е калорифера, има очертания, но няма дупка да влезе във въздоховода, както и няма букси да висят.
А най-интересното е, че след 3-4 минути дуйа топличко на студен двг и вуншна температура около 6-7.
И при мен е така колега .Голям хикс.Но ако имам две букси които са вкарани една в друга с доста дебели кабели т.е в едната влизат три доста дебели а от другата излиза един дебел ,та мисълта ми е следната ако се вземе един такав разклонител и един нагревател като от снимките по напред в темата и се наредят тези букси дали ще заработи?
Аз имам такъв http://www.ebay.co.uk/itm/ALFA-ROMEO-147-HEATER-RESISTOR-/141017034010?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item20d5452d1a
и сигурно и при теб е такъв ,но може и да може и другия да се монтира ,че да топли повече.

Zafo_84
01-12-2014, 07:53
колеги а възможно ли е датчика който е на маркуча който отчита темперетурата на водата да пражи мизерии и да не включва калорифера един с 2 пина и зелена глава е при мен!
Аз мисля че това е той,ако не е поправете ме за какво е този!
ТОЗИ (http://zafo84.snimka.bg/automobiles/displeyi-156-face.716660.29187095)

van_dal
01-12-2014, 08:36
Да това е датчика, означен е на схемата с К80, но едва ли да е в него проблема, иначе нямаше да ти тръгва изобщо парното в колата, предполагам ! При мен докато не загрее антифриза в системата парното не започва да духа на авт режим, предполагам че взима данни от този датчик. А тъпия калорифер и аз не мога да го подкарам, даже вече май се отказах.

myato
01-12-2014, 11:05
колеги а възможно ли е датчика който е на маркуча който отчита темперетурата на водата да пражи мизерии и да не включва калорифера един с 2 пина и зелена глава е при мен!
Аз мисля че това е той,ако не е поправете ме за какво е този!
ТОЗИ (http://zafo84.snimka.bg/automobiles/displeyi-156-face.716660.29187095)

Този е датчикът. Не съм се интересувал точно какъв е, но има два варианта:
1. Да го изключиш и подгряването да тръгва винаги.
2. Да укъсиш двата пина и схемата да тръгне.
Все пак преди да правиш второто е хубаво да разбереш типа на датчика или най-малкото да провериш с мултицита има ли верига през крачетата на датчика при студен двигател. Ако има не пробвай да давиш на късо. Ако няма - пробвай.


Да това е датчика, означен е на схемата с К80, но едва ли да е в него проблема, иначе нямаше да ти тръгва изобщо парното в колата, предполагам ! При мен докато не загрее антифриза в системата парното не започва да духа на авт режим, предполагам че взима данни от този датчик. А тъпия калорифер и аз не мога да го подкарам, даже вече май се отказах.

"Парното" не взима инфо от този датчик, а от датчика на термостата.