PDA

View Full Version : Изсмуква ми акумулатора



procopy
29-12-2013, 19:17
Колеги, имам сериозен проблем тия дни - колата изсмуква акумулатора. Хронологията на събитията е следната. Преди месец, когато застудя, за пръв път се случи предния ден да съм я карал, всичко да е било нормално, сутринта влизам и лампите по таблото едва примигват, стартера не може грам да захапе. Тогава запалих с кабели от колега, прибрах се (понеже бях в Пловдив), заредих акумулатора и всичко беше шест до двайсетина дни след това, когато се повтори същото. Свалих акумулатора, занесох го в сервиз, замериха го, казаха, че е наред, но е отслабнал и най-вероятно има утечка. Заредиха го, карах два дни, всичко наред. Дойдох пак до Пловдив, където я оставих три дни без да я паля, сега слизам - тотален мъртвец. Дори централното не може да вдигне. Някой може ли да ми даде акъл какво, как да направя? Реално няма за кога и как да я закарам на сервиз, тя е тотален труп. Хал хабер нямам откъде да започна, а на 2-ри сутринта трябва да пътувам обратно :( Благодаря предварително

ecotronic
29-12-2013, 19:38
1 - Трябва да се провери дали алтернаторът работи нормално.

2 - Трябва да се провери дали има утечка (консумация над 60 - 80 mA) при покой и ако има, да се локализира и отстрани.

3 - Ако 1 и 2 са в норми, следва да се смени акумулатора.

procopy
30-12-2013, 16:01
Мерси, колега. То е ясно, че като я закарам в сервиз, ще ги направят тия неща, въпроса беше по-скоро сега къв да го дялкам, ама явно ще паля на кабели пак.

ecotronic
30-12-2013, 16:13
Мерси, колега. То е ясно, че като я закарам в сервиз, ще ги направят тия неща, въпроса беше по-скоро сега къв да го дялкам, ама явно ще паля на кабели пак.

Ако разполагаш с мултицет и сам можеш да провериш всичко това.

procopy
30-12-2013, 17:35
Не разполагам с такива джаджи, че не са ми в ресора и като цяло гледам да не правя неща, от които нищо не разбирам...

pesho_kj
31-12-2013, 11:51
Запали с кабели, покарай малко и като я оставиш свали едната клема от акумулатора и заключи с ключа. Така няма да ти падне и ще можеш да запалиш.

mordohy
31-12-2013, 23:47
Запали с кабели, покарай малко и като я оставиш свали едната клема от акумулатора и заключи с ключа. Така няма да ти падне и ще можеш да запалиш.


:cheers:

Така ще отстраниш всякакви утечки от уравнението. Ако пали, значи е утечка. Виж си касетофона или лампата в багажника или жабката.
Ако пак има проблем- лошо!
Значи започваш с динамо, а най-накрая с акумулатор.
Дано да е касетофона!
успех!

procopy
02-01-2014, 22:11
Запали с кабели, покарай малко и като я оставиш свали едната клема от акумулатора и заключи с ключа. Така няма да ти падне и ще можеш да запалиш.

Да, изхитрих се да направя тоя пиниз. Утре ще я паркирам с сервиз. Докато ме няма в страната ще имат 8 дни да я разгледат и да намерят причината.

Мерси, колеги.

procopy
20-03-2014, 20:04
Ей, значи, ебати приключението с тоя ток! Няма такова шано чудо. Закарах я на диагностика. Една седмица я държаха, нищо не намериха, само крушката на плафона смениха и не знам защо след този случай ядове нямаше. И така до днес. Сутринта паркирам, отивам на работа, връщам се после и я намирам мъртвец. Само примигват мигачите и около кормилото се чува странно жужене. Дойдоха случайно едни познати, бутнаха ме, всичко светна, запищя, как да е, покарах 20 минути, прибрах се. Качих се до вкъщи, взех си антирадара, който мери и волтажа на акумулатора - 13.6-13.8 волта и на контакт и в движение. Покарах още 20 минути, паркирах и като излизах, чувам, че докато е на контакт от микрофона идва някакво жужене. Може ли да е от тъпата аларма цялото това нещо, да я закарам някъде да я махнат, че и без това никакъв смисъл няма. И с нея, и без нея, пак ме думнаха. Ама вече направо ми умря коня от тия тъпотии.

dimitar_vd62
20-03-2014, 22:19
Ми наште модели нямат микрофон, ма ако иде реч че шума/жуженето идва от пищялката на алармата значи че до пищялката отива някакво напрежение което не е достатъчно за да сработи но се явява консуматор и ти разрежда акумолатора.Ся що става така не мога да кажа, или имаш заседнал микроключ и пищялката от реване се е издухала и само жужи, или се е прецакала алармата.Махни я и виж какво ще стане.

procopy
21-03-2014, 00:51
Епа аз имам микрофон, хем възголям - горе на левия сенник е. Ама сега като го спомена, тогава какво ще дойде онова с изтумбената цицка и хоризонталните цепки под врътката за градусите? Мисля, че в книжката четох, че е баш обемния датчик... Само се чудя... вчера малко валя... да не влиза вода някъде, дейба...

bobi_kvo
21-03-2014, 08:08
Епа аз имам микрофон, хем възголям - горе на левия сенник е. Ама сега като го спомена, тогава какво ще дойде онова с изтумбената цицка и хоризонталните цепки под врътката за градусите? Мисля, че в книжката четох, че е баш обемния датчик... Само се чудя... вчера малко валя... да не влиза вода някъде, дейба...

това не е обемен датчик , а термо датчик който следи градусите в купето ;) , а по темата мери ли утечки .... щом умира има някой консуматор който си работи постоянно виж дли имаш утечки и какви са ... в този сервиз какво са и правили за една седмица щяха да прегледат всчка верига

procopy
21-03-2014, 09:30
Мериха уж... какво са правили, нямам идея. Ама ако има утечка, изсмукването ще е редовно, а то се случва на случайни интервали и не мога да го свържа с никаква логика или някаква повтаряща се картина. Ей го, тая сутрин запали все едно нищо не е имало :throw:

bobi_kvo
21-03-2014, 10:16
Мериха уж... какво са правили, нямам идея. Ама ако има утечка, изсмукването ще е редовно, а то се случва на случайни интервали и не мога да го свържа с никаква логика или някаква повтаряща се картина. Ей го, тая сутрин запали все едно нищо не е имало :throw:

a дали акумулатора ти не е за смяна ? днес е по топло и пали ...когато е по-студено сигурно не пали ?

procopy
21-03-2014, 17:21
a дали акумулатора ти не е за смяна ? днес е по топло и пали ...когато е по-студено сигурно не пали ?

След третото падане тази зима го занесох да го тестват, казаха че е с леко намалени характеристики вече, но далеч не е за смяна. Като е студено също си пали съвсем харабийската, там е проблема - никаква логика няма.

bobi_kvo
21-03-2014, 17:26
След третото падане тази зима го занесох да го тестват, казаха че е с леко намалени характеристики вече, но далеч не е за смяна. Като е студено също си пали съвсем харабийската, там е проблема - никаква логика няма.

значи 100% има някъде утечка премери с един мултицет каква е, може от алармата да прави мизерии , може някое реле да задържа повече ... понякога ... но си мисля че имаш гост известен под името инж. Тоци бегали ...

dimitar_vd62
21-03-2014, 20:55
Тва е кофти ситуация, когато ту прави проблем ту не.Абе това жужене дето разправяш да не е от онази "цицка" с прорезите, демек датчика за температурата в купето.Той има вентилаторче и от него се чува жужене.Обаче когато я загасиш трябва да спре.Ако не спира значи нещо от веригата на климатика или парното остава включено демек някое реле може да залепва от време на време.Ма не съм запознат със схемите и начина на работа.

_power_
22-03-2014, 01:19
някъде някой кабел е гол,,,:prescription: и замасява тогава :choice:

procopy
23-03-2014, 10:42
Тва е кофти ситуация, когато ту прави проблем ту не.Абе това жужене дето разправяш да не е от онази "цицка" с прорезите, демек датчика за температурата в купето.Той има вентилаторче и от него се чува жужене.Обаче когато я загасиш трябва да спре.Ако не спира значи нещо от веригата на климатика или парното остава включено демек някое реле може да залепва от време на време.Ма не съм запознат със схемите и начина на работа.

Това ще обясни значи защо жужи. Спира като загася иначе, да.

procopy
20-02-2015, 22:10
Е, акумулатора в крайна сметка умря тая зима. Първи въпрос, с какъв да го заместя и къде? Не ми се изваждат повече от 120-130 лв, честно казано, а ако ми вземат тоя и ми направят 10-15 лв отстъпка, ще викам ура.

Докато свалях и качвах, открих ей тая уйовина (https://www.dropbox.com/s/708knv5xpfk9vux/uiovina.jpg?dl=0) втъкната в предния десен ръб на табличката за акумулатора. Прилича ми на някаква дренажна тръбичка? Какво е и ок ли е да виси така? Дали не може от нея да ми се пълни багажника с вода?

ecotronic
20-02-2015, 22:34
Някои акумулатори имат отдушник и тази тръбичка служи за да се върже към него. Едва ли може през нея да влезе вода в багажника, освен ако нивото на водата не е до задното стъкло.

procopy
20-02-2015, 23:36
Супер, благодаря за отговора. 52 ah дали ще е достатъчен, че гледам в Практикер промоцията на Варта и се блазня...

_power_
21-02-2015, 02:19
Слаб е според мен :pokey:

pesho_kj
21-02-2015, 07:53
Супер, благодаря за отговора. 52 ah дали ще е достатъчен, че гледам в Практикер промоцията на Варта и се блазня...

Става, аз като питах за Стилото, казаха ми че в каталога на Варта го дават 55А с голям стартов ток.

_power_
21-02-2015, 11:01
Да де, ама колегата гледа по нисък клас акумолатори .

ZaRoo
21-02-2015, 16:22
Вдигни пластмасовия леген на които ляга А-ра на нея има дупка и тоз маркуч се хваща от доло.Това е направено със цел ако кипне А-ра да изтече под купето на земята.

procopy
21-02-2015, 17:11
Взех Бош. Инцидентно отидох до Парадайс на Сребърна има един център за акумулатори. 60 Ah с 540 стартов ток от 197 лв ми го дадоха на 128 като върнах стария. Бахти схемата чудна :hehehm:

Сега следващия въпрос. Мобилен електричар някой знае ли, че явно стартера ми също е заминал? Тия оферти от нета ги прозвъних всичките, единствения който вдигна ми обяви 50 лв за посещение с уговорката, че на алфите за стартер се сваляло всичко и ще ми докара репатрак да я закараме в сервиза в Дружба 2. Ква Дружба бе батко, колата е в Лозенец...

ecotronic
21-02-2015, 18:51
А защо мислиш, че проблемът е в стартера? Изобщо ли не върти или върти трудно?

procopy
22-02-2015, 00:01
Чува се едно хъхкане такова мъчително и като че ли подкачва бензина, защото след два опита започна да намирисва на гориво, но развъртане няма.