PDA

View Full Version : Търси се хладилен техник



Stefan Caromov
18-01-2014, 09:55
Момци, в нас са вечните ремонти и постоянното гризане на чинчилите ми.
Появи се преди 2-3 месеца един странен проблем с "невероятно хубавия ми, единствен по рода си, уникален и стилен" хладилник с марката.........NEO ( хахаха ) .
Кочината не ще да се и развали като хората.... Наистина, вече е на 7 години, но дефекта му е обратен на всички останали хладилници. Не спира да работи. Да, не се шегувам. Вместо да спре да работи, хладилната част е като камера, а камерата - като фризер ( като сложа пържоли в камерата, на следващия ден, все едно получавам колет от Антарктика )
Има ли някой тук хладилен техник да мине да го поправи и, разбира се срещу какви пари - приблизително ?

RUNNING WILD
18-01-2014, 10:23
виж сега,пипал ли си некъде да смениш крушка изгоряла или нещо да си пипал по панелите,има един висящ кабел ако си го видял и си го закачил ако е с клема обувка си го дал на късо и термостата не изключва и става на кокал в хладилника може да стигне минус 10,сега другото което е възможно виж си станйната температура какво показва каква е темперетурата в която се намира хладилника ако е над 11 градуса ще работи постоянно ако е под 10 градуса ще спре да работи,изключи го от контакта дръпни щепсела и пак го включи ако тръгне е преебан термостата или врътката горе къде настроиваш,термостата се проверява дали работи като отвориш вратата на хладилника клекни до него и виж на задният панел има едно кръгло или квадратно разположено и до него отиват тръбички,натисни го с ръка с длан да го затоплиш и той ще реагира че е влязъл топъл въздух да пусне компресора да го изкара-ще се пусне хладилника,ако не намериш техник ще търсиме.

Stefan Caromov
18-01-2014, 10:40
Хладилника е на постоянна температура от 22 градуса. Врътката вътре е на 1-ва степен. Като и дам off - спира, но дали е на 1, или на 5, се е тая. Сега ще разгледам кабеляците отзад на хладилника, ще пробвам това, което ме посъветва. Гледах из нета некви чертежи относно реле и термостат, ама като грам бъкел си нямам, ако задницата на хладилника е една идея по-различна и ще гледам като индианец в пустиня.
Хм, няма изядени кабели, няма нищо, което да подсеща дефект. Кабели не съм слагал допълнително, щото няма. Отзад има една черна кутийка (предполагам реле ) - от нея излиза един кабел маса, който е вързан с гайка за "купето" на хладилника. Кръгчета и квадратчета вътре в "купето" на хладилника няма.
А бе възможно ли е проблема да се е получил в следствие денивелация ? Щото беше леееееееко наклонен назад и на една страна ? Сега му подложих парче ламинат под задните крачета и го донастроих с предните ?

RUNNING WILD
18-01-2014, 11:20
на 22 градуса трябва да си работи непрекъснато да си възстановява температурата вътре да я подържа,не знам врътката 1 не значи много силно да изстуди може да е наобратно сериозно,като цяло е нормално да имаш 4-6 градуса в хладилника а натрупа ли ти скреж лед от вътре се товари не размразява,това не е от местенето това е било някога с старите хладилници с компресорите новите нема грижи,при местенето при пренасянето некой да не е включил некоя клема-кабел обувка да е включена некъде и да си му дал маса и си работи непрекъснато?хладилника може да е НЕО ама термостата може да е всякакъв,я разглоби там къде ти седи крушката то е пласмаса на крачета една шейна с едно винтче най често и внимавай да не строшиш крачетата като дърпаш,изключи хладилника свали пласмасата тази къде ти е лампата къде седи врътката то е едно колелце като отваряш вратата се мести пласмасова пластина и дава контакт да ти светне крушката,гледай там стърчат ли около клемите жици или всичко е хванато с клеми обувки?виждаш ли някой свободна жица да стърчи с клема обувка?требе да има една свободна да не я е свързал някой или от зад на релето къде викаш някой да си е помислил че тая жица се е изкубнала и да е хванал да свърже да даде на късо да работи непрекъснато,ако не е това най вероятно е вътрешен/външен термостат,не вярвам ремонта да ти е над 30 лева примерно.

kolev
18-01-2014, 11:24
определено не ти работи термостата, но побързай да го смениш преди да се е опекъл компресора.

RUNNING WILD
18-01-2014, 11:25
виж сега погледни вътре в хладилника виж къде по стените ти е закачен термостата,това е едно прилича на плоско пласмасово петно до него отива тънка тръбичка и е захванато за стената на хладилника това ти е термостата дето ти казвам да го нагрееш с ръка на включен хладилник да видиш дали ще реагира като се затопли трябва да включи,виж хубаво вътре в хладилника седи назад най често на панела срещу тебе като отвориш.

Stefan Caromov
18-01-2014, 11:45
виж сега погледни вътре в хладилника виж къде по стените ти е закачен термостата,това е едно прилича на плоско пласмасово петно до него отива тънка тръбичка и е захванато за стената на хладилника това ти е термостата дето ти казвам да го нагрееш с ръка на включен хладилник да видиш дали ще реагира като се затопли трябва да включи,виж хубаво вътре в хладилника седи назад най често на панела срещу тебе като отвориш.

Въртех се като шугав из тоя хладилник. Като го изключа, след това включа, компресора не тръгва веднага. Тръгва след около 5-6 минути. Термостат не намерих никъде . Изпразних целия хладилник. Под конзолата с лампата и врътката, намерих "може би" термостат - едно мъничко като цилиндър прикрепено с медна тръбичка, която влиза в конзолата . Другия край на тръбичката не се вижда, щото ме е страх да огъна конзолата повече. Няма как да си вкарам там ръката и да тествам трика с затоплянето.

Сега се сетих да напиша, от около половин година спря да се саморазмразява.

RUNNING WILD
18-01-2014, 12:12
на края на тръбичката ти е закрепен термостата,то трябва време минути да се затопли да реагира че е станало топло в камерата да се включи това е на отворена врата на хладилник,направено е да се стигне с ръка нали се сменя,казвай за размразяването,най вероятно е термостата се е преебал и не отчита и бичи студ щом не е окъсен да е вързан към тока директно това е,викай некой за минути ще го оправи.ако има числа и букви по термостата ще му ги издиктуваш да си го намери.

RUNNING WILD
18-01-2014, 16:16
до къде стигна?абе да не е термостата зад натрупаният лед на стената на хладилника и да не можеш да го видиш?кво е това на снимката долу е кашкавалче резни малко а горе мръвка ли е в плика прилича на нещо оваляно в червен пипер,умрем да гледам в чуждите хладилници мисия номер 1 като съм на гости.

Stefan Caromov
18-01-2014, 16:19
до къде стигна?абе да не е термостата зад натрупаният лед на стената на хладилника и да не можеш да го видиш?

Не, ако към термостата има медна тръбичка, то е това, на снимката зад конзолата. Прилича на цилиндърче от едната страна, а от другата явно тръбичката влиза в потенциометъра... Не мога да го видя качествено, а и ме е страх да го насивлам.
Ще го оставя и търся някой техник да си каже мнението. Само тия из нета искат пари колкото за половин хладилник.

RUNNING WILD
18-01-2014, 16:28
в кой квартал си?имам познат съсед улегнал мъж много кадърен ако трябва ще го питам.

Stefan Caromov
18-01-2014, 16:29
в кой квартал си?имам познат съсед улегнал мъж много кадърен ако трябва ще го питам.

Центъра - Пето районно

RUNNING WILD
18-01-2014, 16:32
Марин Дринов ясно,нема ли некой съсед около тебе техник,то днес е събота и едва ли някой ще работи ако решиш обади се ако не намериш някой.

Stefan Caromov
18-01-2014, 16:34
Марин Дринов ясно,нема ли некой съсед около тебе техник,то днес е събота и едва ли някой ще работи ако решиш обади се ако не намериш някой.

Добре. Тук имам един разбирач по всичко, ама си е на вилата. По Заимов днес няма нищо. Има един сервиз, ама днес и утре не работят. То не е запял петела точно на момента да стане, ще се пробвам в тоя сервиз и, след това ще ти пиша едно лично, ако не стане.

RUNNING WILD
18-01-2014, 16:37
да бе ясно,абе виж фани некой шанаджия дето работи в сервиз на часно след работа да го види че тия с сервизите нали знаеш работят по поръчка с кожа на клиента,те тия термостати ги нема то май има в Пловдив на едно място ама твоя е от другия модел по-скъпия ще ни го пратят то тука сега си е еб..о мамата...

kolev
18-01-2014, 17:20
ми това бялото правоъгълното на което е закачена врътката е термостата. сензора му е една по-твърда тръбичка.
а компресора не тръгва веднага щото имаш позистор на стартерната намотка. хапче му викат.

ПП
термостата е 10-15лв.

RUNNING WILD
18-01-2014, 18:36
колев има ли опция човек сам да си го смени термостата или трябва да се запоява нещо?ако го види и свали като ходи до магазина да си сложи новия направо.

kolev
18-01-2014, 19:50
сам си го сменяш. нищо сложно няма. термостатите във фризери,хладилници,радиатори,печки, бойлери .... са на един принцип и изглеждат еднакво, само са на различни градуси

nedko87
18-01-2014, 20:42
Здравей,колега това което трябва да направиш е да свалиш термостата(лесно е даржи се на една гайка за пластмасата),да си запишеш кой кабел каде е или ги снимай.Със стария термостат отиваш в някой магазин(например "нордтехник") и казваш че искаш такъв термостат.Като марка ти препоръчвам Danfos или Ranko.
Монтажа също е лесен хващаш осезателя вкарваш го в пластмасовата тръба в хладилника и буташ навътре докато не опре.Като опре леко напред-назад да си сигорен че е намясто закачаш кабелите закрепваш с гайката и това е

Stefan Caromov
18-01-2014, 20:47
Това добре, ама ме е страх да не напъна нещо без да искам и да не го счупя. А и не е сто процента сигурно, че е точно термостата според мен.

Ladjov
18-01-2014, 21:01
Термостата е на гърба на на пластмасовата врътка . Трябва лекичко да я издърпаш напред оот оста която е като срязан цилиндър (най-простичко казано ) след това си виж как са хванати клемите и гледай да не ги размениш .После вадиш осезатела ( едно като тел дето тръгва от термостата и накрая има една гилза на него ) от тръбичката с която е мушнат в изолацията . На термостата има Буквено означение търсиш по него същия и си готов .
Ако не намериш същия вече ще ти го подберем подобен от друг производител . Няма да се плашиш .

Н.Б. Каквото и да правиш първо ИЗКЛЮЧИ ХЛАДИЛНИКА от щепсела .

dimitar_vd62
18-01-2014, 21:30
Термостата има в тялото си едно мехче, което с течение на временто от раздуване и свиване може да се пукне и вече не действа.Може и да са му залепнали контактите само.Ако е от него най добре нов.

Stefan Caromov
18-01-2014, 21:33
Ясно, разглобих го сега и го сглобих за проба...... Обаче дали е от него не е ясно. Понеделник ще намеря същия термостат, и ще го сменя. След това ще споделя.

dimitar_vd62
18-01-2014, 21:45
Ми извади го сложи сондата в лед и вържи един мултицет на клемите.Може и с батерийка с крушка.Би трябвало да не свети, като извадиш сондата от леда след време трябва да светне.Ако не реагира така значи еза смяна.Само недей разпъва мехчето щото ако си е наред ще го разбуташ и може и на антарктида да не изключи.

RUNNING WILD
19-01-2014, 13:58
браво бе хора,ей ученото си е учено е казал народа виж как знаете кое какво.:bravo: