PDA

View Full Version : ALFA156 CROSSWAGON



pironkov66
03-02-2014, 20:18
Извинявам се предварително ако има писани повече от три реда по въпроса .Искам да пусна темата за кросвагона защото е много оскъдна информацията всеки който има тази красавица да сподели мнения и ремонти и впечатления че се сдобих с такава и съм в зоната на здрача ако има колеги сблъскали се с окачването от сорта на карета диференциали и всичко свързано с 4 по 4.

pironkov66
09-02-2014, 10:36
никой ли не кара такава катафалка бре колеги

KirilSol
09-02-2014, 10:50
никой ли не кара такава катафалка бре колеги


Иво (pininfarina) от Варна е твоя човек.

bilgiiski
09-02-2014, 18:30
Принципно знам че е малко по добре от стандарнта 156ца.

mirchozo
09-02-2014, 19:24
Я разкажи по-подробно за проблема на който търсиш решение.
Повечето 4х4 автомобили изискват специални масла в кутиите, диференциалните, раздатки и т.н. , а когато джамбазите налеят нещо друго се почват едни шумове, стъргания и куп още неща от които имаш чувството че всеки момент нещо ще се строши.
Иво е много точен и ще ти окаже съдействие, на мен винаги ми е помагал въпреки че съм голям умалник.

Nikosaul
09-02-2014, 21:43
Здравей, колега, относно Crosswagon-a, колата е с много добра и надеждна задвижваща система, която е изпълнена с отворен среден диференциали тип Torsen IV, а предния и задния диференциали са с ограничено приплъзване (т.е. винаги имаш мин.2 колела на които се предава двигателна сила) предимството и пред други AWD системи е че спирачната система не се използва за ограничаване на приплъзването). Задвижването не изисква специална поддръжка освен доливане на масло при необходимост. Проблемите са едни и същи както и на нормална дизелова 156-ца, а по окачването носачите не са по-издръжливи, но пружините и амортисьорите са доста по скъпи. Имат един единствен сериозен проблем, който се появява при повечето Crosswagon-и, и той е свързан с кардана от средния диференциал към задния диференциал, разбива се носещият висящ лагер, а в последствие и шлиците на опашката на кардана или най-лошото криви се кардана, последствията са увеличена вибрация при потегляне и съответно силно тресене при висока скорост. Собствениците си я ценят много колата, съответно и по-рядко се препродава, а джамбазите не я разбират много тази кола и съответно не ги лекуват проблемите както те си знаят, което значи че можеш да намериш добрият екземпляр. Успех.

pironkov66
10-02-2014, 08:21
като цяло колата е на 240 хил.със сервизна история няма вибрации огледах я отдолу всичко е здраво висящи лагери и тем подобни,няма луфтове в деференцияла .Има забележка стабилизираща щанга тропа много и ако някой знае може ли тампоните да се сменят на място,вече са сменяни защото е разпробита,другото което чувам е на трета скорост от 30 до 45,50 км нещо като свирене много тихо и много трябва да се заслушаш за да го чуеш,съединителя отделя долу но все пак някой ако знае дали е като на 156ца да сподели.Също така има ли вихрови клапи тоз мотор,и имам отпред откъм шофера до долен носач нещо като малко амортесиорче със зъбно колело пластмасово що е това.Доколкото маслата пише че са сменени преди 10 хил. километра няма значение въпреки сервизната книжка не вярвам много на нея ,проверих маслото в скоростите и се чудя възможно ли е да е прозрачно като вода стои на пръчката и е силно изразена миризма повече от нормално иначе течове няма никакви.И един последен въпрос в сравнение със старата ми 156 ца 2.4 оборотите на кросвагона ми ги сваля мудно на място като я форсираш няма проблем но в движение като превключваш предавки се осеща забавяне,много станаха въпросите но все пак благодаря.

alfa20
10-02-2014, 09:10
Здравей, колега, относно Crosswagon-a, колата е с много добра и надеждна задвижваща система, която е изпълнена с отворен среден диференциали тип Torsen IV, а предния и задния диференциали са с ограничено приплъзване (т.е. винаги имаш мин.2 колела на които се предава двигателна сила) предимството и пред други AWD системи е че спирачната система не се използва за ограничаване на приплъзването). Задвижването не изисква специална поддръжка освен доливане на масло при необходимост. Проблемите са едни и същи както и на нормална дизелова 156-ца, а по окачването носачите не са по-издръжливи, но пружините и амортисьорите са доста по скъпи. Имат един единствен сериозен проблем, който се появява при повечето Crosswagon-и, и той е свързан с кардана от средния диференциал към задния диференциал, разбива се носещият висящ лагер, а в последствие и шлиците на опашката на кардана или най-лошото криви се кардана, последствията са увеличена вибрация при потегляне и съответно силно тресене при висока скорост. Собствениците си я ценят много колата, съответно и по-рядко се препродава, а джамбазите не я разбират много тази кола и съответно не ги лекуват проблемите както те си знаят, което значи че можеш да намериш добрият екземпляр. Успех.



Q4 с 3 отворени дифа просто АБС спира колелото което буксува

Nikosaul
10-02-2014, 10:45
Здравей, колега, относно маслата - за скоростни кутии и диференциали са гъсти, стичат се бавно и миришат с остра и силна миризма, имат сиво-зелен цвят, а от описанието ти всичко е наред освен цвета не трябва да е бистро, като вода. Ако не си сигурен, по добре да смениш маслото в преден и заден дифове, не е чак толкова скъпо. Средния диф не го пипай, освен ако нямаш драма с него.

Относно просвирването, за което пишеш, преди имах AUDI A4 2.0 TFSI Quattro, на което от многото пускане от 0 до 100км/ч. и въртене в кръг, при километраж от около 35хил.км. започна да се чува леко просвирване от към средния диференциал (Torsen IV, същия като на Crosswagon-a) и то точно в скорстния диапазон 30 - 50км/ч., като това се случваше при ускоряване без значени дали е на 2ра или 3та скорост. Това продължи така без да се увеличи или намали чак до 105хил.км., когато се разделих с колата.

За другите ти въпроси не мога дам мнение.

Поздравления за покупката ти, от къде я взе колата, ако не те притеснява да споделиш.

Mury
10-02-2014, 14:42
като цяло колата е на 240 хил.със сервизна история няма вибрации огледах я отдолу всичко е здраво висящи лагери и тем подобни,няма луфтове в деференцияла .Има забележка стабилизираща щанга тропа много и ако някой знае може ли тампоните да се сменят на място,вече са сменяни защото е разпробита,другото което чувам е на трета скорост от 30 до 45,50 км нещо като свирене много тихо и много трябва да се заслушаш за да го чуеш,съединителя отделя долу но все пак някой ако знае дали е като на 156ца да сподели.Също така има ли вихрови клапи тоз мотор,и имам отпред откъм шофера до долен носач нещо като малко амортесиорче със зъбно колело пластмасово що е това.Доколкото маслата пише че са сменени преди 10 хил. километра няма значение въпреки сервизната книжка не вярвам много на нея ,проверих маслото в скоростите и се чудя възможно ли е да е прозрачно като вода стои на пръчката и е силно изразена миризма повече от нормално иначе течове няма никакви.И един последен въпрос в сравнение със старата ми 156 ца 2.4 оборотите на кросвагона ми ги сваля мудно на място като я форсираш няма проблем но в движение като превключваш предавки се осеща забавяне,много станаха въпросите но все пак благодаря.
Ако е след 2007-а и е с евро 4 мотор,има клапи.Въпросната джаджа,която си описал на долния носач,е машника която командва реглажа на фаровете,ако е много натоварена да ги свали.Забележи,че вътре нямаш потенциометър за реглаж на фаровете.Така са всички с фабричен ксенон.:evil::evil::evil::evil:

pininfarina
10-02-2014, 20:48
Няма кросвагон след 2007-ма
Колата се произвежда от 2005-та до 2007-ма ;-)

pironkov66
10-02-2014, 21:23
Благодаря колеги много ми помогнахте а за стабилизиращата щанга някой в час ли е,доколкото до годината е 2004 на стъкла купена е февруари 2005,а и днес видях радиатор и под десния калник що е то ,по голям от на кулера също така има и една серпентина пред радиатора на климатика тя явно е за маслото

pininfarina
11-02-2014, 06:43
радиатора вдясно е масления радиатор за двигателното масло а серпентината е охладителя на маслото на хидравликата.

Mury
11-02-2014, 16:35
Няма кросвагон след 2007-ма
Колата се произвежда от 2005-та до 2007-ма ;-)

Добре де 2007,а не след :bangin::bangin::bangin:

pironkov66
19-02-2014, 19:56
Някой да сподели динамиката на кросвагона много ли е по мудна от на обикновенната че нещо ми муднее или егра и 18сете катализатора да ги изхвърла,не показва никакви грешки но ми се струва спъната а и на всяко тръгване изпушва черно а после няма,също така при запалена кола от двата ауспуха почти не искарва нищо едвам едвам поддухва иначе като масло за 1000км не го е пипнала няма течове обслужих я испрах и дебитомера мап сензора и тн,надникнах в колектора и ми се видя доста мизерен масла сажди и други мизерии.А егера трябва ли да се маха софтуерно ако го запуша .

Mury
19-02-2014, 20:01
Някой да сподели динамиката на кросвагона много ли е по мудна от на обикновенната че нещо ми муднее или егра и 18сете катализатора да ги изхвърла,не показва никакви грешки но ми се струва спъната а и на всяко тръгване изпушва черно а после няма,също така при запалена кола от двата ауспуха почти не искарва нищо едвам едвам поддухва иначе като масло за 1000км не го е пипнала няма течове обслужих я испрах и дебитомера мап сензора и тн,надникнах в колектора и ми се видя доста мизерен масла сажди и други мизерии.А егера трябва ли да се маха софтуерно ако го запуша .

Вероятно е мудна точно от Егр -а махай го софтуерно и слагай тапа :shutup::prescription:

pininfarina
19-02-2014, 20:02
И моята не може да върти 4-те гуми на сухо ама на мокро... ;-)

AttilaSL
19-02-2014, 21:15
Какво имаш предвид с изпирането на дебитомера,шото да го чистиш май не е много добър вариант.

ecotronic
19-02-2014, 21:42
Какво имаш предвид с изпирането на дебитомера,шото да го чистиш май не е много добър вариант.

Зависи, как и с какво се "пере". Ако е зацапан, прането е по-добро от смяна. Често пъти се оказва удачно.

Mury
19-02-2014, 21:44
Зависи, как и с какво се "пере". Ако е зацапан, прането е по-добро от смяна. Често пъти се оказва удачно.

По -добро от новия няма :arrow::arrow:

ecotronic
19-02-2014, 21:45
По -добро от новия няма :arrow::arrow:

Спор за това няма, но опит за пране е задължителен преди смяна, според нашите стандарти.

pironkov66
20-02-2014, 08:06
Взех спреи на който пише че е за дебитомери и тем подобни на мотул и понеже съм го пробал със старата алфа и няма проблем и на тази го направих жичката на дебитомера се зацапва и като се почисти има ефект осезаем поне при мене беше така,,но много трябва да се внимава с какъв спрей се пръска и никаква друга интервенция освен спрея.

Mury
20-02-2014, 12:17
Спор за това няма, но опит за пране е задължителен преди смяна, според нашите стандарти.

Тва е ясно,ама има доста случаи на тотално убийство на дебитомера след миене :lupe::lupe::lupe:

BO
20-02-2014, 12:59
И моята не може да върти 4-те гуми на сухо ама на мокро... ;-)
Искаш да кажеш, че Кроса може да ти превърти гумите на мокро?
Не говоря в завой да го литнеш, а ей така, направо. Тръгваш нормално, отпускаш съединителя, колата ти се движи с 1000 оборота на 1-ва скорост и изведнъж му плескаш педала на газта до долу. И превъртат гумите?

alfa20
20-02-2014, 14:38
за другите не мога да кажа но моята на сухо ги върти а на мокро ги пали до 3та

pininfarina
20-02-2014, 17:15
Не - така няма да превърти никога :-)
Като е прилично мокро и даваш и задържаш газта на 3500 оборота например и тръгваш малко по рязко ;-)
Пробвал съм го само един път тъй като нямам кола за чупене :-)

alfa20
20-02-2014, 19:35
https://www.facebook.com/photo.php?v=530596303689778&set=vb.100002182407253&type=3&theater

pininfarina
20-02-2014, 19:45
За това бях само чувал от теб, но сега го видях :-)
Само ме надъхваш да мятам и моя Крос :thumbup:

pironkov66
20-02-2014, 22:48
Някой ще сменя кардани карета и раздатки нали идеята на тази кола е точно обратното да не върти гуми.

pininfarina
21-02-2014, 07:40
нали ти няма да му ги купуваш, а и не мисля че раздатките, дифовете и карданите и са толкова слаби! ;-)

pironkov66
21-02-2014, 10:16
Ок всеки си решава сам за себе си ,но като цяло тази кола за да върви напред с вратите трябва да е поне 400коня.Няма значение идеята ми беше тази кола стокова върви ли наравно с 136кониовата 2.4 стокова да знам дали да търся проблеми по нея или не.

Mury
21-02-2014, 10:52
Ок всеки си решава сам за себе си ,но като цяло тази кола за да върви напред с вратите трябва да е поне 400коня.Няма значение идеята ми беше тази кола стокова върви ли наравно с 136кониовата 2.4 стокова да знам дали да търся проблеми по нея или не.

400 коня друг път,само 200 са и достатъчни...................:hehe::hehe::hehe:

shotokanarai
24-02-2014, 10:36
Та последно,какъв е задния диференциал на Кроссвагона ?
Отворен,торсен или ... ?
И има ли LSD или не?

pironkov66
24-02-2014, 22:33
Доколкото разбрах отворен торсен

BO
24-02-2014, 23:30
Доколкото разбрах отворен торсен
Няма такова нещо.
Предния и заден диференциал са от отворен тип. Демек стандартни.
Средния диф. е Торсен.

shotokanarai
25-02-2014, 08:28
Да за средния ясно,Торсен Тип-3 или още Type-C. Ама отзад едно LSD можеха му сложат .....

BO
25-02-2014, 11:54
Да за средния ясно,Торсен Тип-3 или още Type-C. Ама отзад едно LSD можеха му сложат .....
Е то ако му бяха сложили заден заключващ диф, то тогава тази кола щеше да е в съвсем друга категория.
Такъв диф се слага на коли от типа на 155 Ку4 и подобия. Но не и на масови 4х4, какъвто се стреми да е Кросвагон-а.
Все пак въобще не е малко, че и средния диф е Торсен. Да не ставаме алчни.:drunk:

shotokanarai
25-02-2014, 16:49
Хехех така си е :) Ама човек не може ли да си помечтае :)
Ама поне LSD можеха да сложат,виж как субару Аутбек в по-скъпите модификации имат.Макар,че не знам дали е и практически възможно среден Торсен Ц и заден с блокаж.
както и да е,мерси за информацията и лека вечер на всички :)

pironkov66
04-03-2014, 09:00
Колеги някой да знае дали влиза патерица резервна гума на кросвагона, или да си търся шпреи и компресор, че нямам нищо.Че като обикалях да си търся кола, няколко кросвагона ми се видяха че са със гуми, ама с тези предни апарати огромни само 17ка, незнам на 159ката дали е същата тя май е с опелови главини и разтоянието не е същото.

pininfarina
04-03-2014, 13:51
Колеги някой да знае дали влиза патерица резервна гума на кросвагона, или да си търся шпреи и компресор, че нямам нищо.Че като обикалях да си търся кола, няколко кросвагона ми се видяха че са със гуми, ама с тези предни апарати огромни само 17ка, незнам на 159ката дали е същата тя май е с опелови главини и разтоянието не е същото.


От 159-ка нестава, междуболтовото е различно. Аз съм със патерица от 156. Кофтито е че те нямат по големи патерици от 15-ки и ако пукна предна гума, трябва да сложа задна отпред а патерицата - отзад, което пак е вариант и няма да те остави на пътя :-)

alfa20
04-03-2014, 14:00
на crosswagona такава му е гумата даже и джантата е същата само ,че на друга делителна като се надуе гумата става колкото на кросвагона и колата стои еднакво висока ,а ако е с от 156 ще стои като ранен лебед и докато тръгне с на 156 гуамата ще светнат лампите като новогодишна елха

pininfarina
04-03-2014, 14:14
на crosswagona такава му е гумата даже и джантата е същата само ,че на друга делителна като се надуе гумата става колкото на кросвагона и колата стои еднакво висока ,а ако е с от 156 ще стои като ранен лебед и докато тръгне с на 156 гуамата ще светнат лампите като новогодишна елха


Е тъй ама все пак е по добре отколкото да стоиш на пътя с пукната гума ;-)
Иначе и аз съм търсил оригинална за Кроса ама няма. Моята е с един стиропор вътре и има к-т за лепене и компресор

alfa20
04-03-2014, 14:23
http://prodavalnik.com/rezervna-guma-pateritsa-za-audi-i-mertsedes-15-16-17-18-i-19-tsola-za-leki-koli-i-dzhipove-i35737505
бях забравил да пусна линка

pironkov66
05-03-2014, 00:24
Днеска поръчах спреи и компресор от бмв пък ще видиме, а крика от обикновенна 156ца ще я дигне ли или ще е къс. .Иначе и аз го мислих предната отзад и това е а диференцияла има ли му нещо ако са различни само до първия гумаджия разбира се че незнам колко са надеждни тези шпреиове.

_power_
05-03-2014, 00:47
Пробвайте с резервна от ГТВ те са 16 ;)

pininfarina
05-03-2014, 07:55
Пробвайте с резервна от ГТВ те са 16 ;)
Пак не можеш да я сложиш отпред :-)

emzo
05-03-2014, 09:40
runflat гуми

alfa20
05-03-2014, 13:38
крика на кроса е мн по голям от на 156

pironkov66
05-03-2014, 22:06
аха пак ядове

pironkov66
26-07-2014, 22:54
колеги някой да ме опъти за части за кроса нямаме маркучи за спирачките в полвин София 15дена поръчка и 93лв броя това нормално ли е

Chupacabra
28-07-2014, 11:43
В Prospeed са около 100 лв., тези с оплетка или в Пепе. Сваляш старите, носиш ги и след 5-30 мин си готов.

nikitoo123
03-11-2018, 12:12
Здравейте нов съм в форума. Преди два дни си продадох колата ( Ауди А3 ТДИ), и сега мисля да сменя малко марката и от много време съм се спрял именно на Алфа кросвагон или ФИАТ СИДИЧИ и неговият близнак Сузуки SX4. И искам ако може да ми кажете кое е по добре от двете Алфата или Фиата. Като цяло ми трябва височка кола защото през свободното си време ходя на риба пък и по височка кола 4х4 е друго. За дизеловия агрегат няма какво да говорим най-добрия. Притесняваме окачването при Алфата до колкото разбрах амортисьорите са доста скъпи и висящия лагер на кардана и той бил проблемен. Искам да знам цени и лесно ли се намират частите. За фиата видях че е с обикновенно окачване макферсон там не се притеснявам но ми е малко по ,,посен,,. А също така колко е клиренса на Алфата и ако се чипне дали ще издържат каретата диференциалите кардана. Мерси !

Read
03-11-2018, 12:54
То кросвагона не е кой знае колко висок.

nikitoo123
03-11-2018, 16:03
а колко е висок

Lunatic85
03-11-2018, 16:38
140mm e клиренса на кроса.

ducaticorse
03-11-2018, 21:54
Кросвагона има някои не много високи точки отдолу, но като цяло предлага всичко наобходимо, преди джип. С фиата не съм запознат. Амортисьорите на кросвагона - предните са различни, но с малко преработка ставали и от нормален спортвагон. Задните са скъпи вървят по около 200 лв втора ръка парчето. Нови са 500 евро единия хаха. Като цяло за задните, ако не са ръждясали няма да имаш проблем. Проблема при тях е, че гният и чашката на пружината поддава и не е приятен момент като се случи на път. Висящи лагери съм мяркал в ибей от порядъка на 200-250 лв по груб спомен.

nikitoo123
04-11-2018, 18:43
океу но като цяло здраво ли е окачването или пак като другите алфи кекаво

lubo_red
04-11-2018, 19:03
Кекаво е окачването и на кросвагона