PDA

View Full Version : Премахване на стабилизираща щанга!?



mimouzunov
13-02-2014, 10:50
Вчера подмених разни чаркове (дискове карета накладки) забелязах (след откачане на биалетките), че тампоните на стабилизиращата щанга са аут пак...
Махнах я щангата дирекно с идеята да мога да се движа докато си взема тампони и тн... Без тая проклетия минах към 100км и честно казано немога да усетя с моито си каране липсата и!
Има ли хора тук които са карали и карат без тая тенекия за да дадът мнение някакво!?

oem
13-02-2014, 10:53
В градски условия е трудно да усетиш разлика. Можеш да усетиш разлика в завой с висока скорост когато едва се удържаш да седиш в седалката нормално. При завои с малък градус пак ще е трудно да усетиш нещо.

code
13-02-2014, 11:18
Така е, стабилизиращата щанга просто пренася една малка част от удара/натоварването към другото колело. При по-твърди окачвания(като на Алфа) е нормално да не усетиш нищо освен, че вози по-добре. ;) Може да усетиш нещо само при вземане на завой с гранични скорости и то евентуално ..

mimouzunov
13-02-2014, 11:36
Така е, стабилизиращата щанга просто пренася една малка част от удара/натоварването към другото колело. При по-твърди окачвания(като на Алфа) е нормално да не усетиш нищо освен, че вози по-добре. ;) Може да усетиш нещо само при вземане на завой с гранични скорости и то евентуално ..

Четох преди малко.. Във Фолксваген Голф 1,2,3 (с малките мотори) заводски няма такава щанга но може да се добави, същото е и положението с Дачия..
Двоумя се дали да я връщам тая проклетия!
Ферариста би казал наи-точно дали може и без нея при нормално клонящо към пенсионерско каране (аз разлика не хващам маи да има до тоя момент)...

Furious 155
13-02-2014, 11:39
Аз бих разкарал и задната щанга... и то е само едно железо...

Щом я има и е част от окачването на колата, сигурно е добре да е там и да прави, това което е проектирано да прави това парче метал.
Реално тези железа спомагат за намаляването на body roll движението на колата, през завои със скорост. Голямо накланяне, значи хем голямо претоварване на определената страна гуми, хем загуба на сцепление на разтоварените гуми през завоя.

mimouzunov
13-02-2014, 11:45
Аз бих разкарал и задната щанга... и то е само едно железо...

Щом я има и е част от окачването на колата, сигурно е добре да е там и да прави, това което е проектирано да прави това парче метал.

Това ми звучи като някакво претоварване на писта все едно... Какъв е случая при нормално пенсионерско каране (моето) обаче?!

kolev
13-02-2014, 12:16
моите тампони на биалетките бяха капут. след смяна имаше огромно подобрение в завой. направо ми е чудно как не си усетил разлика.

Mury
13-02-2014, 12:21
Явно не си карате колите,а се возите в тях.Щом е там щангата значи трябва да е там.Жена ми преди имаше Поло без стаб щанга/от завода/ ,сега кара Ланча Ипсилон със стаб щанга,ами двете коли се държат по коренно различен начин.Полото направо не седеше на пътя сравнено с Ланчата,говоря за второстепенен път и магистрала.:beer::beer::beer::beer:

mimouzunov
13-02-2014, 12:37
моите тампони на биалетките бяха капут. след смяна имаше огромно подобрение в завой. направо ми е чудно как не си усетил разлика.

Предполагам, че до тоя момент не хващам разлика щот така или иначе тампоните бяха разбити яко при мен а и се движа само градско и то мнооого пенсионерски...
Сега събота неделя ще я пробвам как е на извънградско..

code
13-02-2014, 12:48
Явно не си карате колите,а се возите в тях.Щом е там щангата значи трябва да е там.Жена ми преди имаше Поло без стаб щанга/от завода/ ,сега кара Ланча Ипсилон със стаб щанга,ами двете коли се държат по коренно различен начин.Полото направо не седеше на пътя сравнено с Ланчата,говоря за второстепенен път и магистрала.:beer::beer::beer::beer:

E те Поло/Голф поначало са лигави, няма да е само от щангата. :strong::strong:

kolev
13-02-2014, 13:05
Предполагам, че до тоя момент не хващам разлика щот така или иначе тампоните бяха разбити яко при мен а и се движа само градско и то мнооого пенсионерски...
Сега събота неделя ще я пробвам как е на извънградско..

тя разликата не е в извънградското. при 30-40 км навърти рязко ляв-десен-ляв и ще видиш веднага. без щангата имаш яко накланяне и не особено добра реакция , а с нея предницата хапе завоя и те хвърля от седалката. мисля че е важно колата да завива в желаната посока, а и какъв ти е проблема с тая щанга специално при теб. имаш общо 4 тампона на биалетките по 1,50 и 2 на щангата ли бяха. ами я да са ти със шарнири биалетките....

Galeano
13-02-2014, 13:10
Предполагам, че до тоя момент не хващам разлика щот така или иначе тампоните бяха разбити яко при мен а и се движа само градско и то мнооого пенсионерски...
Сега събота неделя ще я пробвам как е на извънградско..

Пробвай я на някой път с завои. Моята 156ца бая се люшкаше без щангата и скоростта по един и същи път в завой я свалях поне с 10км/ч принудително.
Аз я бях свалил за малко и не ми се караше колата без нея. Но имам статистика ,че много хора ги ампутират щом дойде време за смяна на биалети(тампони). За жалост такава е реалноста.

stelt
13-02-2014, 13:39
Преди години, в ерата на соц автомобилите, на ладичките дори добавяхме по още една допълнителна щанга. Иначе - може да се кара и без щанга. Може и с изтървали амортисьори. Въпроса е, при липсите на тези детайли, да не ти изиграе лоша шега неправилното поведение на автомобила на пътя.

mimouzunov
13-02-2014, 13:55
Щангата явно пак ще си се качи на колата, аз нямам против (първо ще се тества да си знам за мене си какво е без нея)!
Въпроса беше че вчера след като тръгнах да сменям каквото има разбито и изхабено я разкачих така или иначе а след като това стана констатирах че и неините тампони са аут (такива тампони за съжаление не бях купил)... Махнах я защото някак неисках да я оставям дрънкаща при положение че налях в окачване карета и тн няколко стотин лв.
Аз биалетките и тампони за нея вече си взех преди малко, но пак казвам че с моито си каране не усетих липсата и просто и затова попитах...

(малко четиво от друг форум по темата http://www.dacia-bg.com/dacia/forum/viewtopic.php?t=1265
http://forum.fiat-bg.org/viewtopic.php?t=48290&postdays=0&postorder=asc&highlight=%F9%E0%ED%E3%E0&start=0 )

kolev
13-02-2014, 14:22
при теб ако втулките на биалетките са здрави, се сменят само тампоните. 4 еднакви тампона х1,50лв. важно е шайбите на биалетките на къде са обърнати!
на 156 биалетките са със шарнири и са по 30-40лв бройката.

pooh
13-02-2014, 14:33
Аз не че разбирам, ама...
Втвърдяване* на задната стаб. щанга и/или омекотяване на предната води до презавиване. Някои дрифтаджий махат предната щанга с тази цел. За кола с предно е добре лека промяна в тази посока. Но чак премахване може да доведе до нежелани ефекти при мокра настилка например. И обратно твърда предна и/или мека задна води до недозавиване.
Колите заводски имат що годе някакъв баланс и промените, следвайки горните принципи, могат да подобрят или влошат нещата.
Като щангите са само една част от цялостния бланс на окачването.

*по-дебела и/или по-натегната

oem
13-02-2014, 15:01
Аз не че разбирам, ама...
Втвърдяване* на задната стаб. щанга и/или омекотяване на предната води до презавиване. Някои дрифтаджий махат предната щанга с тази цел. За кола с предно е добре лека промяна в тази посока. Но чак премахване може да доведе до нежелани ефекти при мокра настилка например. И обратно твърда предна и/или мека задна води до недозавиване.
Колите заводски имат що годе някакъв баланс и промените, следвайки горните принципи, могат да подобрят или влошат нещата.
Като щангите са само една част от цялостния бланс на окачването.

*по-дебела и/или по-натегната

Напротив. Разбираш, защото това което си написал е правилно. Обаче много малко хора могат да усетят разликата особено след като дълго време са карали с разбити тампони.

Има хора които и разпънката на усещат :)

code
13-02-2014, 15:20
Много уважавам пластмасовите биалети. По-енергопоглъщащи(щадящи) и по-леки, за съжаление се монтират само на някои коли.
при теб ако втулките на биалетките са здрави, се сменят само тампоните. 4 еднакви тампона х1,50лв. важно е шайбите на биалетките на къде са обърнати!
на 156 биалетките са със шарнири и са по 30-40лв бройката.
25лв са Moog.

mimouzunov
13-02-2014, 15:25
Много ми се ще да се включи Ферариста и тои да каже как е без тая щанга и то на писта...

Mury
13-02-2014, 17:32
Много ми се ще да се включи Ферариста и тои да каже как е без тая щанга и то на писта...

Ама той няма мотор отпред :wow::wow::wow:

mimouzunov
13-02-2014, 17:44
Ама той няма мотор отпред :wow::wow::wow:

Тои ще е човека които ще е пробвал според мен...
Доколкото го познавам от темите му, държи всичко да е направено както трябва и е направил всякакви тестове по пистите... В тоя ред на мисли може да е "забравил" тая щанга в сервиза и да е карал без нея за някоя и друга проба (докато имаше двигател под предния капак)

digitalundgrd
13-02-2014, 17:54
Докато имаше двигател под предния капак, Феро караше с Айбах по-дебели предна и задна стаб.щанги ;)

За мен е пълна глупост да си махаш точно стабилизиращите щанги, било то предна или задна...На Фиата съм със значително по-дебела щанга от зад (22мм) от фабричната на 145/155 (16мм), което в проценти е 257% по-стегнато, а спрямо 19мм фабрична на фиат купе турбо - 80% :) Колата корено се промени и недозавиването намаля значително. За това пък на мокро все едно съм на задно - презавивам с лекота :)

http://tunerzstore.com/black-images/whiteline%20conversion%20chart.jpg

На 147-цата също бях с по-дебели стаб. щанги. Това е един от най-добрите мод-ове, които може да направиш, с което да подобриш значително седенето на колата в завои.

При нормално "бабешко" шофиране няма да усетиш нищо, но все пак гледам че засилваш с турбо 155-цата, не знаеш кога и в кой завой ще се наложи и ще се псуваш защо си си откачил щангата ;)

Mury
13-02-2014, 17:57
Докато имаше двигател под предния капак, Феро караше с Айбах по-дебели предна и задна стаб.щанги ;)

За мен е пълна глупост да си махаш точно стабилизиращите щанги, било то предна или задна...На Фиата съм със значително по-дебела щанга от зад (22мм) от фабричната на 145/155 (16мм), което в проценти е 257% по-стегнато, а спрямо 19мм фабрична на фиат купе турбо - 80% :) Колата корено се промени и недозавиването намаля значително. За това пък на мокро все едно съм на задно - презавивам с лекота :)

http://tunerzstore.com/black-images/whiteline%20conversion%20chart.jpg

Aма сега май няма щанга,от както е без мотор :wow::wow::wow:

ФЕРАРИСТ
13-02-2014, 18:04
Ферариста би казал наи-точно дали може и без нея при нормално клонящо към пенсионерско каране (аз разлика не хващам маи да има до тоя момент)...
Карам без предна и задна стабилзиращи щанги вече над година.....
Не мога да отрека че колата се накланя една идея повече......категорично мога да заявя че разлика в сцеплението няма.......да речем че стабилност и сцепление слагам под един знаменател.......
Друг ще каже "ама си окичил колата дето караш на писта със най - възможните дебели щанги"........Да така е, но е твърде много писане за да обяснявам каква е разликата между това какво трябва да даде една кола направена за писта, и друга за ежедневно каране.......Отделно е обстоятелството че без щанги окачването се товари по малко.......
Някой от вас дали знае например че стабилките се слагат най - вече за да се индуцира недозавиване при стоковите коли - все пак е винаги по добре да се удариш челно, отколкото странично......
Днес гледам на БМВ е39 задната стабилка....ми че Смарта на жената има по дебела такава ебаси......

П.П - това че една кола се накланя повече в един завой, не винаги значи че сцеплението намаля поради този факт.....
П.П.П - знам няколко човека дето инцидентно са покарали малко с разкачени стабилки, с уверението че в момента са с някакво подобрение по окачването - всички бяха много доволни.......след това пак покараха със закачени стабилки като им беше казано че им е махната въпросната.......мнението им беше тотално объркано.......човек като си внуши нещо и няма отърване......

mimouzunov
13-02-2014, 18:18
Карам без предна и задна стабилзиращи щанги вече над година.....
Не мога да отрека че колата се накланя една идея повече......категорично мога да заявя че разлика в сцеплението няма.......да речем че стабилност и сцепление слагам под един знаменател.......
Друг ще каже "ама си окичил колата дето караш на писта със най - възможните дебели щанги"........Да така е, но е твърде много писане за да обяснявам каква е разликата между това какво трябва да даде една кола направена за писта, и друга за ежедневно каране.......Отделно е обстоятелството че без щанги окачването се товари по малко.......
Някой от вас дали знае например че стабилките се слагат най - вече за да се индуцира недозавиване при стоковите коли - все пак е винаги по добре да се удариш челно, отколкото странично......
Днес гледам на БМВ е39 задната стабилка....ми че Смарта на жената има по дебела такава ебаси......

Значи да разбирам ли, че може да продължа да я карам така а чак когато имам време да си я върна обратно (защото аз така го разбирам).

ФЕРАРИСТ
13-02-2014, 18:22
Но чак премахване може да доведе до нежелани ефекти при мокра настилка например. И обратно твърда предна и/или мека задна води до недозавиване.
Стабилката се слага само за баланс между предна и задна ос - при последното Калояново понеже още тествах носачите отпред и нямах щанга там, само задната 24мм си стоеше - задницата се носеше......махнах и нея - колата взе да си опира огледалата по земята из завойте, но времената слязоха с 2 сек надолу......
Затова казах че не винаги по накланяща се кола има по слабо сцепление......

---------- Post added at 18:22 ---------- Previous post was at 18:18 ----------


Значи да разбирам ли, че може да продължа да я карам така а чак когато имам време да си я върна обратно (защото аз така го разбирам).
Аз си казвам мнението и наблюденията, ти решаваш какво да правиш......принципно аз щанги на ежедневна 156 никога не бих карал повече......

mimouzunov
13-02-2014, 18:29
Стабилката се слага само за баланс между предна и задна ос - при последното Калояново понеже още тествах носачите отпред и нямах щанга там, само задната 24мм си стоеше - задницата се носеше......махнах и нея - колата взе да си опира огледалата по земята из завойте, но времената слязоха с 2 сек надолу......
Затова казах че не винаги по накланяща се кола има по слабо сцепление......

---------- Post added at 18:22 ---------- Previous post was at 18:18 ----------


Аз си казвам мнението и наблюденията, ти решаваш какво да правиш......принципно аз щанги на ежедневна 156 никога не бих карал повече......

Изключително съм благодарен за тая информация!!!!
(правилното инфо от баш човека, няма какво да искам повече)

tuner
13-02-2014, 19:08
И аз съм без предна стабилка на 156-цата :mrgreen:

digitalundgrd
13-02-2014, 23:05
Абе тва е малко от сорта да ви кажа, че с летните гуми аз лично усещам и карам колата по-добре на сняг от всички тук във форума (и реално наистина да е така), това значи ли че всички ще започнете да карате с летните гуми като е снежно?

Мимо, с махането на щангите какво целиш? 10кг по малко? 20лв спестени за биалетки? По-добра управляемост? 20 години си бяха там, сега какво ти пречат :)

Хайде при 156 може да се каже, че има някаква логика - скъпи тампони на стаб щангата, скъпи биалетки, тампоните скърцат и искат обслужване, мазане с морска, горска грес и др. подобни занимавки, но при типовото окачване нито, скърца, рядко тропа, и нещата струват две за лев...

kolev
14-02-2014, 07:11
тука вече тотално се отказвам да пиша в тоя форум.
спортната кола искаш да е максимално хоризонтална в завоя за да се запази центъра на тежестта в средата на купето и окачването в ляво и в дясно да му действа еднаква сила. тоест да имаш сцепление от 2-те страни.
при ежедневна кола искаш компромис. хем да запазиш центъра на тежестта по в средата, но и до голяма степен да запазиш независимостта на окачването ляво-дясно защото то дава комфорта.
стабилизиращата щанга не натоварва окачването, а точно обратното - разтоварва страната която поема по-голяма сила. иначе джиповете и камионите нямаше да имат стабилизиращи щанги.
не е лошо зад практиката да има и малко теория. то иначе за какво са ти и спирачки отзад, амортисьори, диференциал и други подобни чаркове....

ФЕРАРИСТ
14-02-2014, 07:44
но и до голяма степен да запазиш независимостта на окачването ляво-дясно защото то дава комфорта.
Стабилката е връзка между лява и дясно, което на практика не дава кой знае колко голяма независимост....


стабилизиращата щанга не натоварва окачването, а точно обратното - разтоварва страната която поема по-голяма сила. иначе джиповете и камионите нямаше да имат стабилизиращи щанги.
Камионите и джиповете имат по висок център на тежеста, полезния им товар срециално на камионите е по високо, и затова има риск от преобръщане в завой, затова имат по дебели стабилки......Лотус Елис си е спортна кола и няма стабилизираща отзад, а предната е доста тъничка......а не е като да не е направена мъдро кола........

не е лошо зад практиката да има и малко теория. то иначе за какво са ти и спирачки отзад, амортисьори, диференциал и други подобни чаркове....
Теорията гласи че всяка пружина действа под някаква честота и прилежащия и амортисьор се избира така че да "убива" или заглушава тия честоти или вибрации - по образно казано.......когато колата се наклони, натоварената страна чрез стабилката получава "съобщение" за всички неравности от другата страна, като същевременно изпраща същото.....
Ся не казвам че е прекрасно да си махне човек щангите, но пък и в никакъв случай не е кой знае каква трагедия.......И спирам коментарите си по темата за да не се добива впечатлението че съветвам това или онова
А и все пак довода че щом "производителя я сложил" е вече клише, тука на 10 човека поне 8 има с премахнати катализатори, дпф, егр, с ксенон, спортни филтри, гуми различни от предписаните, масла и пр.......

kolev
14-02-2014, 08:07
Стабилката е връзка между лява и дясно, което на практика не дава кой знае колко голяма независимост....

да, но тази връзка не е твърда,а действа като торсион което значи че до голяма степен двете страни са независими. тоест имаш компромис между независимост на окачването и стабилност в завой.

code
14-02-2014, 08:22
Това не е нещо, което може да се сметне точно като 2 и 2. Едните са карали без щанга, а другите разсъждават логически затова никога няма да се разберете. Като покарате без щанга ще добиете представа друг начин няма. Аз не бих я махнал просто щото ме мързи. :) Ако не ми хареса трябва пак да я слагам.:smartass: Другият вариант е, ако ти е толкова интересно правиш си 2 биалети от ангренажен ремък, колкото да не ти се разхожда щангата нагоре-надолу и газ към установяване на истината :)
пп Още по-лесен вариант - като имаш биалета за смяна просто я сваляш и караш. Другата само крепи щангата - пак все едно си без щанга, връзката между колелатата се губи :)

bilgiiski
14-02-2014, 08:46
Без стабилизираща съм от половин година, не знам дали сцеплението намаля тъй като не съм тествал пълните възможности в завой, но съм категоричен че возията стана по мека.

rossenvn
14-02-2014, 09:03
На мен ми харесва с по-твърди тампони на стабилизиращата щанга. Карах няколко години с полиуретанови от тези на Ники и като сложихме пак гумени, защото се износиха, се забелязва разлика. Сега колата се накланя повече в завой, но пък е доста по комфортна возията. Представям си каква лодка ще стане ако махна щангата съвсем.

mimouzunov
14-02-2014, 09:33
Абе тва е малко от сорта да ви кажа, че с летните гуми аз лично усещам и карам колата по-добре на сняг от всички тук във форума (и реално наистина да е така), това значи ли че всички ще започнете да карате с летните гуми като е снежно?

Мимо, с махането на щангите какво целиш? 10кг по малко? 20лв спестени за биалетки? По-добра управляемост? 20 години си бяха там, сега какво ти пречат :)

Хайде при 156 може да се каже, че има някаква логика - скъпи тампони на стаб щангата, скъпи биалетки, тампоните скърцат и искат обслужване, мазане с морска, горска грес и др. подобни занимавки, но при типовото окачване нито, скърца, рядко тропа, и нещата струват две за лев...


Нали написах какво е положението... Сменях дискове накладки карета... Като разглобих всичко се оказа че и тампоните на щангата от към купето са аут, но не ги бях купил тях! Викам си сега сменям какво ли не а пък да оставя тая щанга да ми трака пак няма да стане и я разкачих ептем, махнах я за да може да се движа просто.
Вчера си взех там тампони биалетки и тн, но след като минах към 100км градско се запитах сам мене си дали да я връщам тая проклетия. Реших да питам и тук...

Ще навия още километраж без нея за да добия повече представа за случващото се и при следващото ровене по предницата ще я сложа евентуално пак! Тогава поне ще мога да давам и аз акъл какво е с нея и без нея (но да мина повечко километри искам)

Furious 155
14-02-2014, 09:44
Аз лично не си представям живота на моята 155 без стаб. щанга, но аз имам други очаквания от колата. Вероятно без щангата в режим на возене, ще е доста по-комфортно, но какво става, ако направиш рязка избягваща маневра (ляво-дясно) с волана и колата направи едни 720 градуса завой, вместо да избегнеш препятствието?

Mury
14-02-2014, 10:34
Аз лично не си представям живота на моята 155 без стаб. щанга, но аз имам други очаквания от колата. Вероятно без щангата в режим на возене, ще е доста по-комфортно, но какво става, ако направиш рязка избягваща маневра (ляво-дясно) с волана и колата направи едни 720 градуса завой, вместо да избегнеш препятствието?

Шса прибиеш кат кучи :machinegunner::machinegunner::machinegunner:

mimouzunov
14-02-2014, 11:23
Аз лично не си представям живота на моята 155 без стаб. щанга, но аз имам други очаквания от колата. Вероятно без щангата в режим на возене, ще е доста по-комфортно, но какво става, ако направиш рязка избягваща маневра (ляво-дясно) с волана и колата направи едни 720 градуса завой, вместо да избегнеш препятствието?

От по-горните писания не оставам с впечатление че точно това ще се получи маи...
Как и да е, утре другиден мисля да изляза малко и да видя как е без щанга по завоите, тогава ще преценя дали или...

Mury
14-02-2014, 11:49
Един човек,който си кара колата само на писта,а и тя няма нищо общо с твойта ти казва едно,поне 10 други ти казват обратното,замисли се.Инерцията на килограмите е страшно нещо ..............http://www.youtube.com/watch?v=Um-XlKerWvA

ФЕРАРИСТ
14-02-2014, 12:52
Инерцията на килограмите е страшно нещо ..............http://www.youtube.com/watch?v=Um-XlKerWvA
Дупе, сори ама ако някой успее да го направи това с Алфа(освен ако не я вдигне педя над стоковата височина и стесни странично някак), аз ще му плащам доживот бензина дето ще изгори......

code
14-02-2014, 15:22
Да, това А класата е изпаднала от всички класации.. На Алфа дори да махнеш щангите е по-стабилна от всеки миниван, джип и т.н. Та:
Махането на щангата не е нищо друго освен омекотяване на окачването с всички произтичащи от това + и -
Оправдано е за мен, ако всички амортисьори и пружини са ти ок, но колата е голяма друсалка и искаш да промениш това. На Алфа Мито примерно веднага ще я изкормя щото вътре не се стои. На 9-ката също се позамислям. Дори олекотяваш! :hehehm: Ако съм си купил кола със спортно окачване и не ми се дават пари за стоково първо щангата ще откача!
2 Вариант - ако ходовата ти част е дроб и амортисьорите също нищо не пречи да се хвърлиш като лъв на първия завой. :tooth:

Mury
14-02-2014, 15:45
Дупе, сори ама ако някой успее да го направи това с Алфа(освен ако не я вдигне педя над стоковата височина и стесни странично някак), аз ще му плащам доживот бензина дето ще изгори......

Гъзе,ясно е че на Алфа няма как да се случи,но в нашата любима страна,никога не знаеш как ще те изненада пътната обстановка.........................:shocking::shoc king::shocking::shocking:

ivan dimitrov
14-02-2014, 16:30
---

mimouzunov
14-02-2014, 17:31
Прочетох темата и се замислих - защо да не махна вьздушните вьзглавници? При нормално шофиране, не усещам да ми помагат изобщо.
Другият вьпрос който "ми блесна" е - защо тва джилязо са го нарекли стабилизираща, а не пречеща щанга.
И третият(последен) е - какво се случва с гражданската ни отговорност, ако участваме в ПТП(не дай боже), и се установи че това "ненужно" парче желязо отсьства от таралясникьт ни?

Моята каручка няма въздушни възглавници заводски набор 92" е какво правим!?
Как обясняваш следния случаи обаче:
Голф 1,2,3 разни Датчии на едно и също купе и еднакво окачване защо заводски някои имат а аруги я нямат тая щанга?! Да предположим че я има само на Голф с по-голям двигател, това значи ли че ако си с двигател 1.3 примерно трябва да има компромис в окачването (защото това се получава на практика)!?

code
14-02-2014, 17:44
Човек трябва да разсъждава малко. Примерно моята 9-ка е над 150кг по-лека от 2,4 комби с топ оборудване. Окачването е едно и също. Същото е примерно с 156 1,6TS и 2,4JTD. На тежка модификация не бих я махнал(не, че сега бих, но се замислям). Така или иначе минавам на малко по-високи гуми така, че ще си стои.
пп Колегата е прав за произшествията - ако стане беля иди обяснявай защо си премахвал елементи от окачването ..

ivan dimitrov
14-02-2014, 17:51
---

mimouzunov
14-02-2014, 18:04
Интересна ситуация. Отговаряте ми на вьпросите с вьпроси.
Това и аз го мога.
Това че вашата кола няма вьзглавници, значи ли че е разумно да махна моите?
Какво мислите че правят конструкторите, вьв времето между почивките за кафе?
Дали явлението резонанс на системата пружина/амортисор, се влияе от теглото с което се натоварва.
Каква е разликата между Голф и Алфа по отношение предавателното число на кормилната кутия?
Премахването на тая щанга, води ли се промяна в конструкцията на автомобила?
Колкото и невероятно да звучи - не се заяждам. Задавам си вьпроси, задавам ги и на вас.

Искам да ми отговориш само на един въпрос...
Защо на Датчиа Логан и Сандеро на някои модификации имат щанга а на други нямат!

ivan dimitrov
14-02-2014, 18:18
---

TS
14-02-2014, 19:03
Мимо,голф - 1,2 (за 3 не съм сигурен) до 90 коня нямат стабилизираща щанга.

mimouzunov
14-02-2014, 19:23
:-P
Дали да има или не, потребителите ли са го решили или конструкторите?
Обещавам, като отида до сервиз Рено да задам вьпросьт Ви, на компетентни по него люде. Аз не познавам моделите на Дачия, сьответно - не сьм в сьстояние да ви отговоря.

Има ли значение след като може да си купиш и такава и инаква... И да се потретя пак! Несъм привърженик да се маха щангата а просто така се случиха моментно нещата защото нямах под ръка нови тампони за нея. На следващия ден си накупих всичко и сега е въпрос на време да се наканя и пак да си я върна на мястото... Преди това обаче ще покарам още за да усетя точно какво е като + и - след като я няма...

---------- Post added at 19:23 ---------- Previous post was at 19:22 ----------


Мимо,голф - 1,2 (за 3 не съм сигурен) до 90 коня нямат стабилизираща щанга.

Има и 3-ки без, лично съм виждал

ФЕРАРИСТ
14-02-2014, 19:30
Другият вьпрос който "ми блесна" е - защо тва джилязо са го нарекли стабилизираща, а не пречеща щанга.
По простата причина че някой в БГ преди доста време е решил че стабилизира нещо.....а примерно английските названия нямат нищо общо със стабилизиране - sway bar и anti-roll bar.......чудя се защо не са го нарекли stabilization bar явно би му отивало повече....:yes::yes:

Някой например може ли да каже защо на най лекия от гамата 147-156-GT се слага най дебелата стабилка, а един тежък Кросвагон или 166-ца V6 турбо имат 22 милиметрови клечки.......който знае отговора на този въпрос, ще знае по принцип какво цели производителя когато слага и най - вече определя с каква дебелина да са "стабилизиращите" щанги на различните коли........

ivan dimitrov
14-02-2014, 19:39
---

nicola 59
14-02-2014, 21:28
Значи щангата е нужна при екстремно каране,както подчертава и фуриос,На времето имах Форд Ескорт XR3 И имах нужда да купя специална втора тунинг щанга,която се слага под неговата със специялни супорти и се продаваше ,точно за този модел кола,понеже беше литава в завои с висока скорост.После имах едно Аутобианки А112 за пистова употреба,и също по съвет на един специалист,се наложи добавяне на втора щанга.При положение обаче че колата се ползва нормално,и не се вкарва в завоите,на границата на възможностите и ,то спокоино може да се лишиш от присъствието на това желязо.

mimouzunov
14-02-2014, 21:47
Определено има според мен. След като производителят е преценил че няма нужда да се монтира и колата ми е изправна, аз бих си "джиткал" с чиста сьвест. Но да махна елементи от окачването.....не сьм се и замислял.
Не бива да забравяме, че не сме сами на пьтя.
Ни в клин, ни в рькав - прави ми впечатление че извьн градьт ставаме все по толерантни водачи. В градьт - точно обратното.
п.п. Ами то, някой я наричат "успокоителна" щанга.
След като води до подобрение стабилноста на талигата, как да не стабилизира нещо?

Имах предвит, че може да си купиш Датчиа със щанга и същата кола но без щанга (зависи от степента на оборудването и маи, което незнам какво общо има с окачването).

Scrapera
14-02-2014, 22:52
Защо изобщо търсиш логика в дачия и голф? И при двете положението е трагично - базовото оборудване е под всякаква критика. То цялата каруца е под всякаква критика. Ако си купуваш евтин гоуф, няма щанга, просто защото са стиснати гъзове скапаните шваби. Той няма и централно, и ел. стъкла, и т.н. Ако пък им изръсиш един чувал пари, колкото за Alfa Q4 например, евентуално ще имаш стабилизираща щанга. По дяволите, Москвич 408 от 1966г. ИМА стабилизираща щанга, 16мм. Въобще, ама въобще не гледай шибаните вагини, защото не са пример за автомобил, а за каруца, и си върни щангата на мястото.

ivan dimitrov
14-02-2014, 23:36
---

Кайо
14-02-2014, 23:54
Мое се лъжа но май има и 33-ки фабрично без туй жулезо....нещо по памет карам ама не моа се сетя....:drinking:

kolev
15-02-2014, 07:59
Искам да ми отговориш само на един въпрос...
Защо на Датчиа Логан и Сандеро на някои модификации имат щанга а на други нямат!

ама ти дачия ли караш. значи много съжалявам :D
има ли типо,155,темпра,145,146,браво,мареа които излизат от завода без тази щанга.
33 също не знам да има без щанга


По простата причина че някой в БГ преди доста време е решил че стабилизира нещо.....а примерно английските названия нямат нищо общо със стабилизиране - sway bar и anti-roll bar.......чудя се защо не са го нарекли stabilization bar явно би му отивало повече....:yes::yes:
всъщност в ремонтното ръководство на алфа е наречена точно stabilizer bar и е обяснено какво прави. от тези щанги зависи и поведението на купето като целта е нормална кола да има леко недозавиване. то и затова се продават афтърмаркет.
колегата като приключи с предната, може и да махне задната, ако не е знаел че и там има.

mimouzunov
15-02-2014, 08:16
ама ти дачия ли караш. значи много съжалявам :D
има ли типо,155,темпра,145,146,браво,мареа които излизат от завода без тази щанга.
33 също не знам да има без щанга


всъщност в ремонтното ръководство на алфа е наречена точно stabilizer bar и е обяснено какво прави. от тези щанги зависи и поведението на купето като целта е нормална кола да има леко недозавиване. то и затова се продават афтърмаркет.
колегата като приключи с предната, може и да махне задната, ако не е знаел че и там има.

Имам чуството че грам не четеш при какви обстоятелства е премахната за момента тая щанга... Махнах я защото нямах тампони за нея а сменях по предницата какво ли не! На следващия ден си взех биалетки тампони и тн и сега е въпрос на време да я сложа пак! Преди това ще покарам за да напиша после как е без нея, защото така като ви гледам на дали някои ще я махне за да тества без нея как е а само си говорите еи така на изуст какво би станало при липсата и!

kolev
15-02-2014, 08:32
нали ти казвам че на същото окачване бях със скъсани тампони на биалетките - тоест недействаща щанга. след смяната усетих разликата и то без да съм я търсил.

ФЕРАРИСТ
15-02-2014, 19:41
всъщност в ремонтното ръководство на алфа е наречена точно stabilizer bar и е обяснено какво прави.
Сори, но не е точно така - анти рол бар си е писано, макар и под шапката на цитираното - иначе да - обяснено е какво прави, и докоркото виждам "респонсивнес" някак си не значи "стабилност"......

ivan dimitrov
15-02-2014, 21:05
---

dimitar_vd62
15-02-2014, 21:59
Според мен ролята на стабилизиращата щанга е да разпределя теглото равномерно върху всички четири гуми,чрез преместване силите от едната страна на купето към другата.Ако не разполагаме със стабилизираща щанга ще имаме проблеми с купето в завой. Ако имаме прекалено твърда щанга ще се намали независимоста на окачването от двете страни на колата.Вероятно при колите без щанга нейната роля се поема от други елементи на окачването.Идеалът е да се намери настройка, която намалява накланянето на купето, но не вреди на независимостта на окачването.

ivan dimitrov
15-02-2014, 22:42
---

Furious 155
16-02-2014, 00:29
Реално щангата служи, при завой, да пренесе част от усилието от натоварената група пружина-амортисьор, към разтоварената, според завоя. Вече от силата на пружините и амортисьорите, се избира колко да е дебела тази щанга - т.е. колко от усилието да се пренася.
Колкото е по-дебела щангата и по-здраво закрепена към купето и подвижните части на окачването, толкова повече при завой не се натискат само левите или десните пружина и амортисьор, а и двете пружини и амортисьори, свръзани с тази щанга.

dimitar_vd62
16-02-2014, 20:55
Не само според теб. В общи линии това пише в рьководството.
За да е сигурно че не се заяждам - тая прьчка се среща и под названията които посочи Ферариста.
Часовете по "Устройство и управление на автомобильт" са ми малко "тьмна индия" вече. Но "ми се мотка нещо" че тая щанга има роля и при движение в права посока.
Днес не успях да получа отговор на вьпросьт - защо някой Дачии нямат такова чудо. Но ще разбера. Предположих вече че иде реч за модификации. Ако и при Дачия нещата са като при Рено - нищо чудно.

Тъй си го обяснявам от гледна точка на опита си.Щом е слязла от конвейра със щанга няма какво да умувам, ще си стои там.Ако я нямаше фабрично, нямаше да се чудя дали да я сложа.Ако нямаше нужда от нея производителя поне нямаше да пропусне да си спести разходите по нея.

Дядо Мраз
17-02-2014, 16:55
Някой може ли да сподели нещо повече по въпроса, защо колите заводски се правят да недозавиват, че ми стана интересно?

kolev
17-02-2014, 17:36
щото е по безопасно.

lordliness
17-02-2014, 20:05
Някой може ли да сподели нещо повече по въпроса, защо колите заводски се правят да недозавиват, че ми стана интересно?

Недозавиват само тези с предно предаване.

mimouzunov
17-02-2014, 20:07
Някои има ли познат които е наясно с Датчия Сандеро и Логан!? При тях има и със и без доколкото знам въпросната щанга та да сподели защо е така!

Linkestis
17-02-2014, 23:47
Някои има ли познат които е наясно с Датчия Сандеро и Логан!? При тях има и със и без доколкото знам въпросната щанга та да сподели защо е така!

Заради теб днес лежах по плаца....от 11бр. 10 имаха щанга и една нямаше!?!?!?
Виках механиците и ги бъзиках че нощес са откраднали щангата за надин настана паника,глупаците почнаха да търсят записите на камерите.И аз щях да повярвам ако не бях прочел тук че има логан и без щанги :)

nicola 59
18-02-2014, 01:53
Колега датчията е румънска кола ,и недеи да търсиш отговор за щангата при румънската техника.Те и Румънците от 10 човека 6 знаят да пишат и 4 не,ма това не доказва ,че да си неграмотен е нещо нормално.

_power_
18-02-2014, 02:17
И пунто 1.1 няма щанга... което значи че при евтини коли със слаби мотори е позволено стаб. щанга да липсва:rockon: Не разбирам на тази тема таква е драмата ?
Да може без и ???

digitalundgrd
18-02-2014, 08:04
.... Не разбирам на тази тема каква е драмата ?
Да може без и ???

Драмата е как е по-добре - без или със стаб. щанги :rockon: За можене ясно, че може, но на каква цена.

RoMeO_156_GTA
18-02-2014, 08:46
И пунто 1.1 няма щанга... което значи че при евтини коли със слаби мотори е позволено стаб. щанга да липсва:rockon:

Пунто 1.2, с 5 коня повече което е, има щанга :mrgreen: Един приятел със споменатите по-горе Голф 3 1.4 без щанга, като се качи да кара Фиата и се учуди как може да взема завоите по-добре. А с тези Дачии не знам кой ще тръгне да превзема смело завои, че да се чуди със или без щанга ще му е по-добре. При бюджетни автомобили, които ще развиват много ниска скорост, предимно като служебни и таксита, може да се позволят разни подобни липси.

Бъзикнахме сега местните механици на Дачия да видим какво ще кажат. Според тях, можело без щанга, но не било хубаво. Вече всички нови Дачии имали стабилизираща щанга, от старите имало без. Явно са се поправили с времето...

vovata
18-02-2014, 20:11
След всичко изчетено до тук,установих :
ниско бюджетните коли нямат щанга ,ама тя и за какво ли им е ! Те нямат и много други неща ( стрелка за темп. оборотомер и тн.) ама те за какво са им ?
В колите които струват малко повече ( бюджетни коли) слагат щанги и така до лимузини.
Принципно производителя изпилява разходите на макс и всяка прищевка се заплаща - факт !
Щангата ако не беше задължитена, ще се заплаща допълнитено !
Разпънката на макферсона е глезотия - допълнително се заплаща.
Личното ми мнение - нужна е.

cufti
18-02-2014, 23:54
Интересна ситуация. Отговаряте ми на вьпросите с вьпроси.
Това и аз го мога.
Това че вашата кола няма вьзглавници, значи ли че е разумно да махна моите?
Какво мислите че правят конструкторите, вьв времето между почивките за кафе?
Дали явлението резонанс на системата пружина/амортисор, се влияе от теглото с което се натоварва.
Каква е разликата между Голф и Алфа по отношение предавателното число на кормилната кутия?
Премахването на тая щанга, води ли се промяна в конструкцията на автомобила?
Колкото и невероятно да звучи - не се заяждам. Задавам си вьпроси, задавам ги и на вас.

Въпросите ти колега са абсолютно резонни.Аз обаче мисля,че премахването на тази щанга не е промяна в конструкцията на автомобила.Не че моята съм я махнал ,но съм карал други коли без стабилизираща щанга и съм ги усещал леко клатушкащи се при неравности и в завой.
На джипа съм свалял за проба предната щанга и става нестабилен при неравности и в завой.Той разбира се е доста по-висок от алфата, и всякакво сравнение няма да е коректно.

ivan dimitrov
20-02-2014, 13:12
---

mimouzunov
20-02-2014, 16:18
Вьпросьт е - какво мислят застрахователите и контролните органи.

Ами както стана по-нагоре ясно... При някои коли я има а при някои със същото купе и окачване я няма заводски!
Какво да си мислят по тоя въпрос застрахователите и контролните органи!?!
Къде къде е по-опасна една кола без АБС или с тотално разбита предница от една в добро състояние като окачване но с липсваща щанга!
Покарах без щанга няколкостотин километра и видях какво е!

ivan dimitrov
20-02-2014, 18:45
---

mimouzunov
21-02-2014, 10:46
Ох!Ами... аз питах "какво си мислят" определен крьг люде.
Не защитавам теза, та да ми отговаряте на вьпросите с вьпроси.
Инак - да, мнението ми е че щом конструкторите са преценили че нещо трябва, значи трябва. Хората са дали стотици хиляди пари за стендве, за да могат обективно да преценят, дали това което са изчислили е вярно.
Интересна ми беше юридическата страна на вьпросьт, не личните Ви наблюдения.

Моите наблюдения са ясни, карах и по двата начина...
Зададохте ли същия въпрос на людете от Датчия същия въпрос "защо я има или я няма на една и съща кола"!? Те трябва да са компетентни и да дадът ясно становище защо!

kolev
21-02-2014, 10:59
ако сега поставиш щангата със здрави биалетки и тампони, тогава можеш да кажеш че си карал по двата начина.
дачия логан е мизерна кола и не знам що все я намесваш. освен това окачването и няма нищо общо с 155.
щом ти харесва без щанга, карай си така. какъв е проблема. може да махнеш и тая на задния мост.

mimouzunov
21-02-2014, 11:28
ако сега поставиш щангата със здрави биалетки и тампони, тогава можеш да кажеш че си карал по двата начина.
дачия логан е мизерна кола и не знам що все я намесваш. освен това окачването и няма нищо общо с 155.
щом ти харесва без щанга, карай си така. какъв е проблема. може да махнеш и тая на задния мост.

Колата от няколко дена си има всичко по окачването сменено... Датчия Логан незнам колко е мизерна но я намесвам щото е ЗАВОДСКИ пример за кола със и без щанга!
По стечение на обстоятелствата съм карал точно Логан без щанга и колко и да не ви се вярва колицата си се държи много прилично на пътя (сега да мизерна е нее възвишена колко алфата но пък гледам карат ги)

kolev
21-02-2014, 11:39
и какво ще кажеш за разликата със и без стабилизираща и как е по-добре според теб.

RoMeO_156_GTA
21-02-2014, 11:46
Аз си зададох въпроса към тукашния официален сервиз на Рено Дачия и си написах отговора по-горе. Щом са започнали вече на всички Дачии да слагат серийно, явно има защо. На мен ми е интересно дали има екзепляри, които са износ за Германия и нямат щанга. Защото за страни като нашата, с лоши пътни условия, е нормално да има някоя друга разлика по окачването. Все пак тук основно ги карат в града като таксита и служебни и едвали ще се усети липсата й. Ще се усети, понеже няма да тропкат разбити тампони често. Един проблем по-малко. А колко е стабилна, не знам. Не бяха ли успели на българския вариант на Top Gear да обърнат един Логан по таван? Вчера в сервиза имаше Пунто 1.1 без щанга, моето 1.2 има. Но то и серийно е с по-тесни гуми и да те е страх да напънеш в завой... Пък и си се води градска кола..

stelt
21-02-2014, 13:21
Неудачия логан и стабилност - да бе даааааааа. Все още не съм проверявал на нашата дали има стабилка.

ivan dimitrov
21-02-2014, 14:05
---

pooh
21-02-2014, 15:05
...

dellltata
22-02-2014, 09:46
да се изкажа и аз .или по точно ще дам пример -пунто 1 -само малките мотори 1108-55коня всичките внесени в бг и продадени нови -НЯМАТ стабилиз щанга.всичко си стои и може да се сложи но нямат.същите внесени от германия имат щанга.
всички други вариации са с щанги заводски
но във времето се доказа че за нашите пътища тия без щанги...издържат по -дълго време без да повредят окачването-факт.проследено около 5 години от живота на нови коли.
като малък градски автомобил аз не намирам особена разлика със и без щанга при нормално управление на тоя автомобил.
уточнението е :градски условия и ниски скорости.хехе да си пазаруваш в молът:gayfight:

lubo_red
22-02-2014, 13:03
Вече година съм без ст.щанга и разлика не съм усетил освен,че предницата е по-тиха и комфортна.
Поздрави!

digitalundgrd
23-02-2014, 01:33
Баси, то ще излезе, че има повече Алфи без стаб щанги, отколкото Дачии :)

alfa20
23-02-2014, 20:54
тъкмо колкото ГОЛФОВЕ с рязани прожини

StanG
24-09-2014, 21:41
Аз само да питам...днес установих от къде ми идва тропането - от биалетките.Свалих ги и утре ще ги сменя, въпросът ми е може ли спокойно да карам без биалетки един два дни или щангата трябва да се захване в някакво положение, т.е. щангата свободна дали ще направи някоя поразия по завоите?

ZaRoo
25-09-2014, 10:46
Няма проблем да караш.