PDA

View Full Version : Термостат 1.9JTD 16v 140 HP



fakirastanly
05-03-2014, 11:07
Здравейте юнаци.
Да ви питам нормално ли е това което се случва при мен или да сменям термостата.
В градски условия колата си загрява и е почтни на 90 °C
на извънградско варира като при спускания слиза и до 60 °C .Като вдигна капака маркучите са меки радиатора е топъл.Нормално ли е за този мотор да е така.Служебните 307 2.0 hdi 90кс. като заковат на 90 °C и не мърдат докато при Megan 3 1,5 dCi 90кс.Е подбно като при алфата.

ecotronic
05-03-2014, 11:10
Не е нормално. Термостатът е за смяна.

B&V
05-03-2014, 12:30
Здравей колега. Аз имам същата кола и имах същия проблем тази зима. Особено след спускане температурата ми падаше на 50 градуса. След като смених термостата дори и в най-големия студ след като загрее заковава на 90 и не мърда от там. Много съм благодарен на Пининфарина, той ми го смени с модел от Рено по мое изрично желание.

fakirastanly
05-03-2014, 13:12
Благодаря ви колеги ще се сменя явно като влезе в бокса за ремачките и водната помпа (посъветваха ме с ремъка и тя да се смени)

emzo
05-03-2014, 13:17
Е ако е нов внос и не се сменян - сменяй.

Ако е нов термостата и навън е под нулата и си пуснал парното, стрелката може да падне.

fakirastanly
05-03-2014, 14:19
Да нов внос е а парното е супер но има една друга чудесия но нека сменят днес масла филтри като се сменят и на купето да видим ще го имали проблема.Има една неприятна лека миризма на изгорели газове като се усилят оборотите на парното.Ако не се оправи ще пусна нова тема че какви ли неща неси мисля вече.

RomeoJTD
05-03-2014, 16:13
Термостат.

pesho_kj
05-03-2014, 23:55
И със здрав термостат ако спускаш 10-15км и си пуснал парно, не само ще падне до 50 градуса, а даже ще го кара на замръзване без значение какъв ти е термостата...дизела не може да държи температура особено при спускане на скорост...

---------- Post added at 21:55 ---------- Previous post was at 21:53 ----------


Да нов внос е а парното е супер но има една друга чудесия но нека сменят днес масла филтри като се сменят и на купето да видим ще го имали проблема.Има една неприятна лека миризма на изгорели газове като се усилят оборотите на парното.Ако не се оправи ще пусна нова тема че какви ли неща неси мисля вече.

Изгорелите газове аз ги имах от спукана метална тръба на егр-a, след затапване с ламаринка се оправи.

lordliness
06-03-2014, 02:27
И със здрав термостат ако спускаш 10-15км и си пуснал парно, не само ще падне до 50 градуса, а даже ще го кара на замръзване без значение какъв ти е термостата...дизела не може да държи температура особено при спускане на скорост...

---------- Post added at 21:55 ---------- Previous post was at 21:53 ----------



Изгорелите газове аз ги имах от спукана метална тръба на егр-a, след затапване с ламаринка се оправи.

Много добре си ги държи. Не мърда при работещ термостат. Как се охлажда според теб до 50 гр. когато големия кръг е затворен.
И втори въпрос- защо моя двигател не се охлажда докато се катеря нагоре- надолу по Боровец.

haljscho
06-03-2014, 07:01
Много добре си ги държи. Не мърда при работещ термостат. Как се охлажда според теб до 50 гр. когато големия кръг е затворен.
И втори въпрос- защо моя двигател не се охлажда докато се катеря нагоре- надолу по Боровец.

Дъжи ги ама друг път!!!


За двигателя разбрах, но каква точно е колата 147-156?

lordliness
06-03-2014, 07:32
Дъжи ги ама друг път!!!


За двигателя разбрах, но каква точно е колата 147-156?
Знам, че се смяташ за много отворен, пише каква е, ти ли ще ми кажеш какво прави моята кола без да си я виждал никога?
Стои на 90 и никога не мърда, отговори на двата въпроса да те видя.
Явно не си карал много читави коли :)
128905

на слизане от Боровец скорост 80- 90 външна температура около 10 градуса по целзий

RomeoJTD
06-03-2014, 09:08
Това е глупаво да се твърди че при спускане системата се охлажда,термостата трябва да си държи определени нива на температура да речем от 88-93 това е само за пример.За това се нарича термостат за да термо-регулира.Ако го нямаше този термостат или ако не работи тогава може да се охлажда при спускане.:Yoda:

alfista 96
06-03-2014, 09:32
Знам, че се смяташ за много отворен, пише каква е, ти ли ще ми кажеш какво прави моята кола без да си я виждал никога?
Стои на 90 и никога не мърда, отговори на двата въпроса да те видя.
Явно не си карал много читави коли :)
128905

на слизане от Боровец скорост 80- 90 външна температура около 10 градуса по целзий

Да те питам нещо колега мЪ да не ми скочиш с рогата напред.Една сутрин когато температурите бяха минусуви,паля колата и ужас моторчето на парното не работи.Тръгвам за работа стържа лед от прозореца от вътре и в един момент след 4-5 км гледам температурата на водата 80 градуса.Притесних се,такава тенпература зимата докато ходя на работа никога не съм виждал на моята кола 156,2.4 JTD няма подгрев нкакъв.Разбира се парното винаги ми е работело преди това.След като си смених регулатора на мотора на парното,нещата си дойдоха на място,не вдига повече от 60 градуса .Става въпрос за НОРМАЛНО каране.За слизане от балкана ЗИМАТА няма да коментирам какво става.Какъв ми е проблема за тез ниски стойности на водата при пуснато парно ?

МИТАКА1654
06-03-2014, 10:38
С чисто нов термостат Вернет,след това Бер,моята 2,4 156 не може да загрее при нормално каране при пуснато парно над 10км,градско при 90 градуса,пускам парното на макс и температурата пада до 70градуса,това при минусови температури.Термостат си работи коректно,т.е. е затворил,но колата си изстива.За 147 не знам,но дизелова 156 е абсурд да държи 90 градуса при пуснато парно без да е на ръчка,камо ли при спускане.

ecotronic
06-03-2014, 10:53
Нормално е при много ниска околна температура, работа на празен ход и пуснато парно дизеловият двигател да не може да достигне работната си температура (не вярвайте на индикацията, защото тя работи доста неточно). При продължително спускане на скорост моторът пък влиза в режим "fuel cut-off" и тогава топлината, която отдава мотора е само тази от триенето и от сгъстяването на въздуха в цилиндрите. Т.е - нищожна в сравнение с тази, която се обменя между радиатора на парното и студения въздух в купето. В такава ситуация падането на температурата е още по-голямо.

Накратко - когато термостатът е затворен и няма приток на течност към големия радиатор а температурата е по-ниска от работната, няма нищо притеснително.

Но когато термостатът отваря при по-ниска от работната температура, означава, че той е за смяна.

alfista 96
06-03-2014, 11:08
Нормално е при много ниска околна температура, работа на празен ход и пуснато парно дизеловият двигател да не може да достигне работната си температура (не вярвайте на индикацията, защото тя работи доста неточно). При продължително спускане на скорост моторът пък влиза в режим "fuel cut-off" и тогава топлината, която отдава мотора е само тази от триенето и от сгъстяването на въздуха в цилиндрите. Т.е - нищожна в сравнение с тази, която се обменя между радиатора на парното и студения въздух в купето. В такава ситуация падането на температурата е още по-голямо.

Накратко - когато термостатът е затворен и няма приток на течност към големия радиатор а температурата е по-ниска от работната, няма нищо притеснително.

Но когато термостатът отваря при по-ниска от работната температура, означава, че той е за смяна.

Ся ще ти скочат и обясняват че май читави коли не си карал. :biker:

ecotronic
06-03-2014, 11:18
Ся ще ти скочат и обясняват че май читави коли не си карал. :biker:

Водим дискусии на технически теми в които нещата се пределно обективни и доказуеми. Никой не следва да се обижда или засяга от това.
Често пъти съществуват обаче и производствени кусури, които подвеждат потребителите, като това с индикацията, за което говорих.

Burkan
06-03-2014, 11:55
не знам дали са читави или не наще коли, ама като пусна парното и температурата пада, дори и да е стигнала 90гр.
Изпробвано е и на старата ми 147-ца и сега на ГТ-то.
И на двете коли съм сменял чисто нови термостати БЕР.
при нармално градско каране за 7-8км загрява до 90гр, ако не съм пуснал парното (при 0 външна темп).
Като изпържа юнашката 2-3 пъти и веднага стига 90гр.
Тази зима отидох на Боровец, реших да се кача до пистите нагоре за нула време дигна 90гр. За същото отрицателно време ги свали до 50гр, при положение, че бях пуснал само обдухване на прозореца.
Не съм технически грамотен, не знам, що е така, но е факт.
:hi_temerature::hi_temerature::hi_temerature:

alfista 96
06-03-2014, 12:01
Нормално е при много ниска околна температура, работа на празен ход и пуснато парно дизеловият двигател да не може да достигне работната си температура (не вярвайте на индикацията, защото тя работи доста неточно). При продължително спускане на скорост моторът пък влиза в режим "fuel cut-off" и тогава топлината, която отдава мотора е само тази от триенето и от сгъстяването на въздуха в цилиндрите. Т.е - нищожна в сравнение с тази, която се обменя между радиатора на парното и студения въздух в купето. В такава ситуация падането на температурата е още по-голямо.

Накратко - когато термостатът е затворен и няма приток на течност към големия радиатор а температурата е по-ниска от работната, няма нищо притеснително.

Но когато термостатът отваря при по-ниска от работната температура, означава, че той е за смяна.


не знам дали са читави или не наще коли, ама като пусна парното и температурата пада, дори и да е стигнала 90гр.
Изпробвано е и на старата ми 147-ца и сега на ГТ-то.
И на двете коли съм сменял чисто нови термостати БЕР.
при нармално градско каране за 7-8км загрява до 90гр, ако не съм пуснал парното (при 0 външна темп).
Като изпържа юнашката 2-3 пъти и веднага стига 90гр.
Тази зима отидох на Боровец, реших да се кача до пистите нагоре за нула време дигна 90гр. За същото отрицателно време ги свали до 50гр, при положение, че бях пуснал само обдухване на прозореца.
Не съм технически грамотен, не знам, що е така, но е факт.
:hi_temerature::hi_temerature::hi_temerature:

Колегата го е обяснил точно и ясно.

lordliness
06-03-2014, 12:24
Нормално е при много ниска околна температура, работа на празен ход и пуснато парно дизеловият двигател да не може да достигне работната си температура.
При продължително спускане на скорост моторът пък влиза в режим "fuel cut-off" и тогава топлината, която отдава мотора е само тази от триенето и от сгъстяването на въздуха в цилиндрите. Т.е - нищожна в сравнение с тази, която се обменя между радиатора на парното и студения въздух в купето. В такава ситуация падането на температурата е още по-голямо.
.

Едно е да не може да достигне температура, съвсем друго да се охлади от раз като се спускаш, моя се охлаждаше така, когато термостата замина. Моят ДВГ достига работна температура за 10- 15 мин и после никога не пада.
Тези дизели нямат система за празен ход, дори когато имат температурата при сгъстяване на въздуха е много висока. Ако ви е интересно мога да потърся данни и да ви покажа конкретни числа.
Оправете си термостатите.
Така излиза, че моята кола не е в ред, а вашите са перфектни

ecotronic
06-03-2014, 12:47
Едно е да не може да достигне температура, съвсем друго да се охлади от раз като се спускаш, моя се охлаждаше така, когато термостата замина. Моят ДВГ достига работна температура за 10- 15 мин и после никога не пада.
Тези дизели нямат система за празен ход, дори когато имат температурата при сгъстяване на въздуха е много висока. Ако ви е интересно мога да потърся данни и да ви покажа конкретни числа.
Оправете си термостатите.
Така излиза, че моята кола не е в ред, а вашите са перфектни

Предлагам да приемем, че термостатът е OK и да фокусираме мислите си върху температурния режим на мотора при тази ситуация, защото именно това е интересното в конкретната дискусия.

Аз не знам, кои точно дизели нямат принудителен празен ход, но този, който дискутираме има:

Достатъчно е да се направи справка с документацията:

Fuel cut-off during overrunning
When the accelerator pedal is released the following logics are implemented:

cuts off the supply to the fuel injectors
partially reactivates the supply to the injectors before the idle speed is reached
operates the fuel pressure regulator.


Това, което наблюдаваш при теб най-вероятно се дължи на неточността на индикацията на таблото (за кой ли път го казвам). Закачи един лаптоп и гледай в реално време температурата, която отчита ECU - то при продължитлно спускане с моторна спирачка, ниска външна температура и работещо парно и ще видиш за какво иде реч.

ecotronic
06-03-2014, 14:10
Това е глупаво да се твърди че при спускане системата се охлажда,термостата трябва да си държи определени нива на температура да речем от 88-93 това е само за пример.За това се нарича термостат за да термо-регулира.Ако го нямаше този термостат или ако не работи тогава може да се охлажда при спускане.:Yoda:

Хич не е глупаво. Като имаш термостат той подържа ли 90 гр при загасен двигател?

Термостатът е само един регулатор.
Имаш източник на топлина - работещия двигател и радиатор, който е способен да отдава топлина в околното пространство и така да охлажда двигателя.

Накратко - Двигателят загрява, радиаторът охлажда а термостатът обуславя по-голяма или по-малка връзка между двете с цел да подържа определена температура (работната).

Ако спре горенето в двигателя (което се случва при принудителен празен ход) и така количеството произведена от мотора топлина намалее значително, а същевременно консумираш топлината му чрез парното, откъде да се вземе топлина за да не пада работната температура?

lordliness
06-03-2014, 14:42
Предлагам да приемем, че термостатът е OK и да фокусираме мислите си върху температурния режим на мотора при тази ситуация, защото именно това е интересното в конкретната дискусия.

Аз не знам, кои точно дизели нямат принудителен празен ход, но този, който дискутираме има:

Достатъчно е да се направи справка с документацията:

Fuel cut-off during overrunning
When the accelerator pedal is released the following logics are implemented:

cuts off the supply to the fuel injectors
partially reactivates the supply to the injectors before the idle speed is reached
operates the fuel pressure regulator.


Това, което наблюдаваш при теб най-вероятно се дължи на неточността на индикацията на таблото (за кой ли път го казвам). Закачи един лаптоп и гледай в реално време температурата, която отчита ECU - то при продължитлно спускане с моторна спирачка, ниска външна температура и работещо парно и ще видиш за какво иде реч.

Въобще не е необходимо системата за измерване на температура да е точна, това не са лабораторни уреди.
Обаче да ми твърдите как колата ми не държи градуси е много несериозно.
справка от уикипедия:
"Като следствие от сгъстяването налягането се увеличава до 30-55 атмосфери, температурата на въздуха се повишава от 700К до 900К."
Дори при принудителен празен ход си е доста горещо в цилиндрите

ecotronic
06-03-2014, 15:17
Въобще не е необходимо системата за измерване на температура да е точна, това не са лабораторни уреди.
Обаче да ми твърдите как колата ми не държи градуси е много несериозно.
справка от уикипедия:
"Като следствие от сгъстяването налягането се увеличава до 30-55 атмосфери, температурата на въздуха се повишава от 700К до 900К."
Дори при принудителен празен ход си е доста горещо в цилиндрите

ОК - твоята кола е изключение.

lordliness
06-03-2014, 15:19
ОК - твоята кола е изключение.

Радвам се, че го осъзна. И въобще как можа да се усъмниш? :)

ecotronic
06-03-2014, 15:27
Радвам се, че го осъзна. И въобще как можа да се усъмниш? :)

Никога не съм се съмнявал в това.
Просто се опитвам да помагам на колегите, защото съм сигурен, че когато те отидат в магазина за нов термостат, не го получават безплатно срещу твърдението "на лорда колата е уникална" :)

haljscho
06-03-2014, 15:43
Знам, че се смяташ за много отворен, пише каква е, ти ли ще ми кажеш какво прави моята кола без да си я виждал никога?
Стои на 90 и никога не мърда, отговори на двата въпроса да те видя.
Явно не си карал много читави коли :)
128905

на слизане от Боровец скорост 80- 90 външна температура около 10 градуса по целзий

Аз Алфа съм виждал само на картинка, писал съм си подписа ей така колкото да има нещо!

И така колега, каня те тази събота или неделя да дойдеш с ЧИТАВА 156-ца ЖТД!
Ще идем до х.Здравц и на връщане ще проверим какво става като го докумемтираме за останалите потребители на форума.
Който загуби плаща горивото!


Това табло което е на картинката която си показал , не е нито от 156-ца, нито на 147-а.

Така че не отговаря на темата!

Общо взето както каза Екутроника тези неща сме ги разисквали додта пъти.......


Бъди така добър и ела да ми докажеш!

То точно заради такива философи като теб, новите коли ги правят уредите да усредняват
и като позагреят си седят на 90гр. Без значение дали реално температурата е 85 или 95гр.

lordliness
06-03-2014, 15:44
Никога не съм се съмнявал в това.
Просто се опитвам да помагам на колегите, защото съм сигурен, че когато те отидат в магазина за нов термостат, не го получават безплатно срещу твърдението "на лорда колата е уникална" :)
Винаги съм си мислел, че го споменават :)
но това са фактите, откакто смених термостата не съм виждал стрелката да помръдва, преди това се разхождаше нагоре- надолу, на ТС е постоянно в движение в границите на нормалното

alfista 96
06-03-2014, 15:55
Аз Алфа съм виждал само на картинка, писал съм си подписа ей така колкото да има нещо!

И така колега, каня те тази събота или неделя да дойдеш с ЧИТАВА 156-ца ЖТД!
Ще идем до х.Здравц и на връщане ще проверим какво става като го докумемтираме за останалите потребители на форума.
Който загуби плаща горивото!


Това табло което е на картинката която си показал , не е нито от 156-ца, нито на 147-а.

Така че не отговаря на темата!

Общо взето както каза Екутроника тези неща сме ги разисквали додта пъти.......


Бъди така добър и ела да ми докажеш!

То точно заради такива философи като теб, новите коли ги правят уредите да усредняват
и като позагреят си седят на 90гр. Без значение дали реално температурата е 85 или 95гр.

Предлагам да се съберем повече с JTD-ta ,та белкем излезне нещо читаво :biker: :biker: :biker:

ecotronic
06-03-2014, 15:57
Винаги съм си мислел, че го споменават :)
но това са фактите, откакто смених термостата не съм виждал стрелката да помръдва, преди това се разхождаше нагоре- надолу, на ТС е постоянно в движение в границите на нормалното

Нямам преки наблюдения върху 156 - ца, но от четеното във форумите, съм стигнал до заключението, че индикацията за температурата при 156 - цата е доста по-точна от тази при 166 - цата.

Ако това е наистина така, то това обстоятелство трябва да се вземе впредвид.

На моята например съм наблюдавал температура от 104 гр. отчетена от ECU -то а стрелката в този момент стои закована на 90. При по-ниска от работната температура, нямам наблюдения, но ако и там ситуацията е такава, това означава, че при 166 - цата уреда на таблото лъже с близо +/- 20 градуса!!!

Ако при 156 отчита доста по-точно - ето го обяснението на това за което говорим.

lordliness
06-03-2014, 16:05
Нямам преки наблюдения върху 156 - ца, но от четеното във форумите, съм стигнал до заключението, че индикацията за температурата при 156 - цата е доста по-точна от тази при 166 - цата.

Ако това е наистина така, то това обстоятелство трябва да се вземе впредвид.

На моята например съм наблюдавал температура от 104 гр. отчетена от ECU -то а стрелката в този момент стои закована на 90. При по-ниска от работната температура, нямам наблюдения, но ако и там ситуацията е такава, това означава, че при 166 - цата уреда на таблото лъже с близо +/- 20 градуса!!!

Ако при 156 отчита доста по-точно - ето го обяснението на това за което говорим.

Никой не може да ме убеди, че е нормално да ти се срине температурата наполовина и да иде до 50 гр. примерно.
Двигателите са еднакви имат разлики вероятно в уредите и датчиците, колкото и да мери по грубо на 166 едва ли е 50 градуса. Ако парното сваляше драстично температурата двигателите нямаше никога да загряват зимата.

ecotronic
06-03-2014, 16:18
Никой не може да ме убеди, че е нормално да ти се срине температурата наполовина и да иде до 50 гр. примерно.
Двигателите са еднакви имат разлики вероятно в уредите и датчиците, колкото и да мери по грубо на 166 едва ли е 50 градуса. Ако парното сваляше драстично температурата двигателите нямаше никога да загряват зимата.

Ами те дизелите, ако загряваха добре при ниска околна температура, нямаше да се правят заводски електрически подгреви.

lordliness
06-03-2014, 16:26
Ами те дизелите, ако загряваха добре при ниска околна температура, нямаше да се правят заводски електрически подгреви.

Тези подгреви постоянно ли работят или само при стартиране?

alfista 96
06-03-2014, 16:27
Аз Алфа съм виждал само на картинка, писал съм си подписа ей така колкото да има нещо!

И така колега, каня те тази събота или неделя да дойдеш с ЧИТАВА 156-ца ЖТД!
Ще идем до х.Здравц и на връщане ще проверим какво става като го докумемтираме за останалите потребители на форума.
Който загуби плаща горивото!


Това табло което е на картинката която си показал , не е нито от 156-ца, нито на 147-а.

Така че не отговаря на темата!

Общо взето както каза Екутроника тези неща сме ги разисквали додта пъти.......


Бъди така добър и ела да ми докажеш!

То точно заради такива философи като теб, новите коли ги правят уредите да усредняват
и като позагреят си седят на 90гр. Без значение дали реално температурата е 85 или 95гр.


Никой не може да ме убеди, че е нормално да ти се срине температурата наполовина и да иде до 50 гр. примерно.
Двигателите са еднакви имат разлики вероятно в уредите и датчиците, колкото и да мери по грубо на 166 едва ли е 50 градуса. Ако парното сваляше драстично температурата двигателите нямаше никога да загряват зимата.

И каса бира + торба с пържоли от мен ако се окаже че ние нещо бъркаме :BBQ:

ecotronic
06-03-2014, 16:39
Тези подгреви постоянно ли работят или само при стартиране?

В описанието се казва, че работата им зависи от температурата на охлаждащата течност. Не се пояснява в какви граници.

Другаде е казано "от момента на студен старт до достигане на определена температура (пак не е казано, каква)"
Не е ясно също дали при падане на температурата под някаква стойност заработват отново.

При 166 - цата за допълнителния подгрев с нафтовата печка е казано:

Description
The supplementary heater aids coolant heating immediately following start-up and during running so that the engine heats up faster and engine service temperature and passenger compartment heating are maintained at optimal levels.

The device works completely automatically and is active only when the engine is running with outdoor temperatures less than or equal to +5° C and coolant temperature lower than 60° C.

When coolant temperature reaches 61° C, the control unit reduces burner power and cuts off operation when the temperature reaches 72° C. It is re-activated automatically when the fluid temperature drops to 60° C. If fluid temperature begins to drop immediately after reducing burner power, the control unit cuts in to restore full power.

For more details see DESCRIPTION AND OPERATION: 5020L additional heater .

The control unit supply line is protected by a fuse and a relay located in the service tank (behind the engine bulkhead).

The relay supply line is protected by a fuse located in the junction unit.


"включва се автоматично, ако температурата на мотора падне под 60 гр."

А това според теб няма как да се случи :)

lordliness
06-03-2014, 17:21
В описанието се казва, че работата им зависи от температурата на охлаждащата течност. Не се пояснява в какви граници.

Другаде е казано "от момента на студен старт до достигане на определена температура (пак не е казано, каква)"
Не е ясно също дали при падане на температурата под някаква стойност заработват отново.

"включва се автоматично, ако температурата на мотора падне под 60 гр."

А това според теб няма как да се случи :)

Напротив. Има как. Когато термостата вече не работи :)

pesho_kj
06-03-2014, 17:26
Моята до момента при минусови температури и работа на празен ход стрелката не може да отлепи а е работила и по половин час...какво остава ако си пуснал парно което да охлажда допълнително малкия кръг...дизела просто не иска да загрява. А колкото до хижа Здравец, при -5 градуса и студен двигател на фиат стило 1,9 ЖТД, от там до Пловдив (около 30км) само спускане стрелката на температурата не помръдна и умрях от студ...в момента в който дойде равното стелката си вдигна до 90 и там си остана, но при спускане няма вариант в който ЖТД да ти държи 90 градуса при температури под 10 градуса!

ecotronic
06-03-2014, 17:26
Напротив. Има как. Когато термостата вече не работи :)

Когато термостатът не работи, по начина по който предполагаш (стои отворен) а околната температура е -20 гр. и 5 печки няма да помогнат.

Освен това всеки конструктор проектира нещо с презумпцията, че нещата работят.

tonov
06-03-2014, 18:14
Да кажа и аз за да се поуспокоят страстите:
имам преки наблюдения в/у 156 и 166 ;)

- 156 2,4 136PS с изправен термостат и запушен ЕГР - на място не загрява посмъртно; термостатът работи коректно и отваря на 90 (по уред), при спускане и студено време ДВГ изстива и температурата му пада докъм 70;
- 166 2,4 175PS - с неработещ термостат температурата се разхождаше нагоре-надолу, като при спускане падаше и до 50 :( След смяна на термостата кове 90 и не мърда при никакви обстоятелства. Имам печка, но не знам дали работи.

Явно много неща са от значение в случая.

lordliness
06-03-2014, 18:21
Да кажа и аз за да се поуспокоят страстите:
имам преки наблюдения в/у 156 и 166 ;)

- 156 2,4 136PS с изправен термостат и запушен ЕГР - на място не загрява посмъртно; термостатът работи коректно и отваря на 90 (по уред), при спускане и студено време ДВГ изстива и температурата му пада докъм 70;
- 166 2,4 175PS - с неработещ термостат температурата се разхождаше нагоре-надолу, като при спускане падаше и до 50 :( След смяна на термостата кове 90 и не мърда при никакви обстоятелства. Имам печка, но не знам дали работи.

Явно много неща са от значение в случая.
Това им разправям и аз, че не мърда, но не вярват, аз печка нямам, егр- работи. Парното винаги духа топло.
Като гледам какви оферти направиха за гориво, пържоли и бира ще ги повозя за Коледа.

ecotronic
06-03-2014, 18:31
Това им разправям и аз, че не мърда, но не вярват, аз печка нямам, егр- работи. Парното винаги духа топло.
Като гледам какви оферти направиха за гориво, пържоли и бира ще ги повозя за Коледа.

Ти прочете ли добре, какво написа Тонов за 156 - цата?

С изправен термостат температурата пада на 70!


Това, че при 166 - цата стрелката "кове на 90" го обяснихме вече, какво значи.

Накратко - на твое място не бих бил такъв оптимист по отношение на пържолите :)

lordliness
06-03-2014, 18:35
Ти прочете ли добре, какво написа Тонов за 156 - цата?

С изправен термостат температурата пада на 70!


Това, че при 166 - цата стрелката "кове на 90" го обяснихме вече, какво значи.

Накратко - на твое място не бих бил такъв оптимист по отношение на пържолите :)
Неговата кола не е еталон, нали. 20 градуса не са 50 надолу, в рамките на статистическата грешка е

vi4444o
06-03-2014, 19:39
Здравейте колеги , интересна дискусийка се заформи. Нека да кажа и аз моето мнение. Моята Алфа е 146 JTD 105 коня 8 клапана , но принципно нещата са същите и като я купих минала година лятото стрелката на температурата си ходеше нагоре надолу както си иска нищо че карах при горещо време и на извънградско и на градско. Началото на зимата като застудя нещата се влошиха и особено на дълго каране извън града , трудно стрелката достигаше 90 градуса , а и разхода на нафта малко се вдигна. Гореше повече отколкото лятото при включен климатик при еднакви условия на каране. Наложи се спешна среща с доктор Пинифарина от фирмения сервиз на Алфа във Варна. По мое настояване , най вече по финансови причини , ми смени термостата с такъв от Рено 5 , не някакъв прехвален "оригинален" Бер Мер. Каква марка е не знам , не съм питал Иво , но след смяната ..... о чудо , като загрее залепва съвсем малко преди 90 градуса и не мърда от там. Баири маири , няма значение седи си там стрелката и не мърда , дори се пошегувах с Пинифарина , че ми се развалила стрелката на температурния датчик. И това при отрицателните температури тази зима. Няма разлика навън дали е -10 градуса или +15. Единствено бих казал че малко бавно загрява при студено време , поне 7-8 километра каране , а на място няма загряване. Като беше -12 , -15 градуса , една сутрин я оставих 40-50 минути на място да работи , докато я изчистя от снега и леда , стрелката едвам мръдна , но после като покарах и като загря стрелката отново залепна на 90 градуса. Не знам на вас дето сте с прехвалените оригинални маркови термостати защо ви ходи стрелката нагоре надолу , но аз съм супер доволен от варианта с термостат от Рено 5 монтиран при Иво Пинифарина.

i 147
06-03-2014, 19:43
при мен термостата не работеше и колата не загряваше!
след смяна -загрява доста прилично за 10-15мин. на 90 гр.
карам предимно градско , за извън София също я държи не съм забелязал да пада под 75-80гр. и това само с парно включено на макс!

vovata
06-03-2014, 21:35
Да кажа и аз за да се поуспокоят страстите:
имам преки наблюдения в/у 156 и 166 ;)

- 156 2,4 136PS с изправен термостат и запушен ЕГР - на място не загрява посмъртно; термостатът работи коректно и отваря на 90 (по уред), при спускане и студено време ДВГ изстива и температурата му пада докъм 70;
- 166 2,4 175PS - с неработещ термостат температурата се разхождаше нагоре-надолу, като при спускане падаше и до 50 :( След смяна на термостата кове 90 и не мърда при никакви обстоятелства. Имам печка, но не знам дали работи.

Явно много неща са от значение в случая.

потвърждавам напълно за 156
сменям терм. меря с диаг. по едно време щях да се карам че ми дават менте термостати

lordliness
06-03-2014, 21:52
Я гледай ти имало и други с нормално загряващи коли :)

ecotronic
06-03-2014, 22:08
Я гледай ти имало и други с нормално загряващи коли :)

Ми тогава приемай облога, който ти предложиха :)

lordliness
06-03-2014, 22:44
Ми тогава приемай облога, който ти предложиха :)

Ама за какви ми е облог. Нали знаеш,че съм баровец, мога да си купя всичко.:)

vovata
07-03-2014, 08:33
Я гледай ти имало и други с нормално загряващи коли :)

Има - ама не са 156 ци

147 цата ми винаги заковаваше 90 на уреда
От три 156 и на трите съм сменял термостати, преди и след смяна + датчици (стари ,нови, назаем) стрелката на уреда никога не стои на 90 гр.

alfista 96
07-03-2014, 11:09
Ми тогава приемай облога, който ти предложиха :)

Требва и кураж :biker::biker: Аз спирам със спора.Предложихме практическо решение за да видим кой крив кой прав.Щом не ще да пробваме,значи отиваме към момент трупане на мнения и заяждане,в това обаче не ми е силата.

lordliness
07-03-2014, 13:53
Требва и кураж :biker::biker: Аз спирам със спора.Предложихме практическо решение за да видим кой крив кой прав.Щом не ще да пробваме,значи отиваме към момент трупане на мнения и заяждане,в това обаче не ми е силата.
В интерес на истината ми е все тая какво показват вашите коли.
Моята показва това което описах. Намира се във вид, както е излязла от завода- технически и визуално.
Относно споровете...
Показателно е какви теми си пуснал по технически въпроси, не колко мнения имаш!

haljscho
07-03-2014, 14:01
Ама за какви ми е облог. Нали знаеш,че съм баровец, мога да си купя всичко.:)
Да де, но уважение не се купува!

Требва и кураж :biker::biker: Аз спирам със спора.Предложихме практическо решение за да видим кой крив кой прав.Щом не ще да пробваме,значи отиваме към момент трупане на мнения и заяждане,в това обаче не ми е силата.

Началник, с касата бира и пържолите утре у нас!!!

lordliness
07-03-2014, 14:17
Да де, но уважение не се купува!


За какво ти е уважение?
Всичко се купува и продава, виждаш го всеки ден около теб. Парите не са важни, важна е силата която дават.

alfista 96
07-03-2014, 14:20
Да де, но уважение не се купува!


Началник, с касата бира и пържолите утре у нас!!!

Немаш грижи ,към 14.30 ида и почваме :BBQ::band::drunk:

---------- Post added at 14:20 ---------- Previous post was at 14:17 ----------


За какво ти е уважение?
Всичко се купува и продава, виждаш го всеки ден около теб. Парите не са важни, важна е силата която дават.

Успех със силата -С пари можеш да си купиш къща, но не и дом. Можеш да си купиш легло, но не и сън. Можеш да си купиш часовник, но не и време. Можеш да си купиш книга, но не и знание. Можеш да си купиш положение, но не и уважение. Можеш да си платиш за лекар, но не и за здраве. Можеш да си купиш живот, но не и душа. Можеш да си купиш секс, но не и любов. Можеш да си купиш всичко материално, но не и духовност.

lordliness
07-03-2014, 16:02
Успех със силата -С пари можеш да си купиш къща, но не и дом. Можеш да си купиш легло, но не и сън. Можеш да си купиш часовник, но не и време. Можеш да си купиш книга, но не и знание. Можеш да си купиш положение, но не и уважение. Можеш да си платиш за лекар, но не и за здраве. Можеш да си купиш живот, но не и душа. Можеш да си купиш секс, но не и любов. Можеш да си купиш всичко материално, но не и духовност.

Може и да е така, но когато имаш всичко, пред което си писал" но" парите са си много добра надбавка :)

haljscho
07-03-2014, 22:03
За какво ти е уважение?


Като пораснеш още малко ще разбереш!
Като остарееш още повече ще го усетиш!!!


Молбичка към Тони или Чистачо!
Моля ви се някой да изчисти темата от спам и особено от подвеждащите мнения на lordliness защото явно човека въобще не знае за какво става въпрос в темата и така може да подведе други потребители които имат желание да си помогнат!!!

Благодаря предварително!

lordliness
07-03-2014, 22:20
Ако обещаеш, че няма да пищиш докато карам към вашата хижа Здравец ще те кача да се убедиш сам. Това са факти от перфектна кола. Няма нищо подвеждащо.
Ниската работна температура води ди повишен разход и износване на двигателя.

Zeppelinist
07-03-2014, 22:29
Потвърждавам наблюденията на колегите със 136 коньовите 156-ци. Мога да добавя само, че при спускане с вентилатор на парното на 4 с обдухване на предния джам (щото много се потеше при един обилен дъжд в района над Асенова крепост) стрелката на температурата пада почти на 50 градуса.

lordliness
07-03-2014, 22:35
Защо тогава това не се получава при същия двигател на 166?

ecotronic
07-03-2014, 22:47
Защо тогава това не се получава при същия двигател на 166?

Докато не се следи реалната температура, измерена от ECU - то в такава ситуация (продължително спускане, ниска околна температура и пуснато парно) НЕ може да се твърди, че не се получава и при 166 - цата.

Zeppelinist
07-03-2014, 22:50
Аз лично мисля, че при принудително охлаждане по начинина, по който писах, при продължително спускане на скорост резултата би бил аналогичен.

ecotronic
07-03-2014, 22:56
Аз лично мисля, че при принудително охлаждане по начинина, по който писах, при продължително спускане на скорост резултата би бил аналогичен.

И това не е било при минусова околна температура.

lordliness
07-03-2014, 23:19
Докато не се следи реалната температура, измерена от ECU - то в такава ситуация (продължително спускане, ниска околна температура и пуснато парно) НЕ може да се твърди, че не се получава и при 166 - цата.
Стрелката както плавно се качва към 90 ако има охлаждане от 40 градуса трябва плавно да си слезе. Това е голяма разлика за да не реагира уреда.

Zeppelinist
07-03-2014, 23:24
И това не е било при минусова околна температура.

Не, горе да е било 5-6 градуса, долу към Асеновград - 10-ина, но пак да подчертая с печката на мах.

ecotronic
07-03-2014, 23:25
Стрелката както плавно се качва към 90 ако има охлаждане от 40 градуса трябва плавно да си слезе. Това е голяма разлика за да не реагира уреда.

Тия дни ще се закача на ECU - то да видя точно "какви ги дроби" тази индикация на таблото.

haljscho
08-03-2014, 08:21
Защо тогава това не се получава при същия двигател на 166?

Виж сега, хубаво е някой път да вдигнеш капака и да се поизцапаш малко!!!
Аман от дървени философи!!!

Това че уреда ТИ показва 90гр. не означава, че това е реалността!!

Помисли си малко какво се случва когато работи двигателя и сам ще си отговориш какво се става реално!

Няма автомобил който да се движи с различна скорост, различно натоварване, различна температура на околната среда и реалната му температурата да е все една и съща!!!

И още веднъж, това не е раздела 166 така, че не подавай грешна информация на потребителите!

fakirastanly
08-03-2014, 08:25
Доста сте се разписали..... :) бравос.

Като беше в бокса за осблужване масло + филтри
казах какво друго се очаква за смяна да обърне внимание и на температурата.Майстора я покарва да загрее около 16 км. качване 8км. слизане 8км. извънградско при качването загравя почти до 90°C при слизането пада до 65 °C после пред пред бокса е стояла 15мин зада премине 80 °C това при външна температура 6 °C.При което заключението беше след опипване на маркучи радиатор че всичко е ок най вероятно има проблем с индикацията както казват колегите.Реално колко е реланата температурата може да каже ECU-то.Но ако държа за нов термостат на берн да си приготвя 180лв. термостат + труд за да се успокоя.Мой колега фен да опел има Astra с същият мотор 1.9 само че 150кс. 2006г. там уред за температурата няма единствено от сервизното меню може да видиш релно информация от ЕCU-то.Колата се обслужва само в оторизиран сервиз OPEL Варна или Русе.Та той ми сподели че при него само лятото кове на 90 °C през всички други сезони варира като при мен.

И стига с тези пържоли ще вдигнете холестерол ;)

haljscho
08-03-2014, 08:34
Доста сте се разписали..... :) бравос.

;)

Аз не разбрах каква е твоята кола 147 или 156!

Защото имат разлика в уредите!

fakirastanly
08-03-2014, 09:12
147 16v 140hp Distinctive 2003г. в заглавието на тематa съм писал.

Gogata
08-03-2014, 09:39
Моята загравя доста бързо в сравнение с наблюденията ми над други jtd-та и достигне ли 90 градуса, независимо от околните условия стрелката не мърда. Поне така си мислех докато не ми се наложи едно дълго спускане с парно от яз. Доспат. Тогава температурата падна до към 70-75 градуса.
Колата е 147 m-jet 8v 120hp с нов термостат Behr.

Zeppelinist
08-03-2014, 10:22
Е, явно всички 156-ци си менят температурата в широки граници според моментните условия що годе близки до реланата. При 147 и 166 уредите явно са с различно отчитане с широк +/- толеранс около 90-те градуса, за да не се шашкат излишно потребителите, както се е случвало и при мен в случаи като описания, допреди да поразпитам нормално ли е стрелката така да се разхожда напред-назад.

ecotronic
08-03-2014, 11:31
Има един елементарен начин да разберете дали имате проблем с термостата. След продължително спускане, когато температурата падне значително под работната, пипнете радиатора. Ако е студен означава, че термостатът си е наред.

lordliness
08-03-2014, 13:19
Има един елементарен начин да разберете дали имате проблем с термостата. След продължително спускане, когато температурата падне значително под работната, пипнете радиатора. Ако е студен означава, че термостатът си е наред.

Ще има ли разлика ако се спускаш или оставиш колата да работи на място. И в дватао случая приемаме, че не се подава газ. Значи ако работи на място двигателя пак трябва да се охлади все едно се спускаш, в този случай изключваш радиатора като източник на охлаждане. Да падне температурата с 15 градуса ми се струва допустимо при включено парно на макс. Но не и с 40 градуса. И дали падат градусите когато парното си работи на ниски обороти или е изключено.

alfista 96
08-03-2014, 14:38
Ще има ли разлика ако се спускаш или оставиш колата да работи на място. И в дватао случая приемаме, че не се подава газ. Значи ако работи на място двигателя пак трябва да се охлади все едно се спускаш, в този случай изключваш радиатора като източник на охлаждане. Да падне температурата с 15 градуса ми се струва допустимо при включено парно на макс. Но не и с 40 градуса. И дали падат градусите когато парното си работи на ниски обороти или е изключено.

Има една малка подробност.Когато се движи автомобила има лекинко течение в двигателния отсег,а на място нема.Днес сменях термостата на едно Поло,та реших да го проверя как отчита по уред и реалн,дане би да излезе че мойта кочинка е нечитава.Та паля колата и уреде лека полека тръгва към 90 градуса,като отчитането на реалната температура съвпада с уреда,Когато реалната температура стигна 70 градуса,уреда показваше 90.Закова на място и не мръдна повече.Аре аз оивам да си ям пържолите ,да не се развалят нещо:BBQ: :biggrin:

lordliness
08-03-2014, 15:26
Има една малка подробност.Когато се движи автомобила има лекинко течение в двигателния отсег,а на място нема.Днес сменях термостата на едно Поло,та реших да го проверя как отчита по уред и реалн,дане би да излезе че мойта кочинка е нечитава.Та паля колата и уреде лека полека тръгва към 90 градуса,като отчитането на реалната температура съвпада с уреда,Когато реалната температура стигна 70 градуса,уреда показваше 90.Закова на място и не мръдна повече.Аре аз оивам да си ям пържолите ,да не се развалят нещо:BBQ: :biggrin:

Изчисли с колко градуса сваля течението. Ако се разчиташе на него нямаше да слагат такива големи водни радиатори. Ако 70 отговаря на 90 разбира се че няма да мърда, това не доказва нищо.

rossenvn
08-03-2014, 15:31
Ще има ли разлика ако се спускаш или оставиш колата да работи на място. И в дватао случая приемаме, че не се подава газ. Значи ако работи на място двигателя пак трябва да се охлади все едно се спускаш, в този случай изключваш радиатора като източник на охлаждане. Да падне температурата с 15 градуса ми се струва допустимо при включено парно на макс. Но не и с 40 градуса. И дали падат градусите когато парното си работи на ниски обороти или е изключено.

Ако се спускаш и си на скорост горивоподаване няма, при обороти над 1300 - 1500, не съм сигурен за точния брой. На място, може и малко, но си гори....

lordliness
08-03-2014, 16:11
Ако се спускаш и си на скорост горивоподаване няма, при обороти над 1300 - 1500, не съм сигурен за точния брой. На място, може и малко, но си гори....

Това не означава, че двигателя е студен. По нагоре съм споменал каква е температурата само при сгъстяване на въздух в цилиндрите. А и никой не се спуска без въобще да подава газ, винаги има места където натискаш.

ecotronic
08-03-2014, 16:19
Това не означава, че двигателя е студен. По нагоре съм споменал каква е температурата само при сгъстяване на въздух в цилиндрите. А и никой не се спуска без въобще да подава газ, винаги има места където натискаш.

Очевидно само топлината, която се получава от сгъстяването на въздуха не е достатъчна за да компенсира тази, която се консумира за отоплението на купето при ниска околна температура.

lordliness
08-03-2014, 16:39
Очевидно само топлината, която се получава от сгъстяването на въздуха не е достатъчна за да компенсира тази, която се консумира за отоплението на купето при ниска околна температура.
Предполагам въпрос на сметки и сравнение.

ecotronic
08-03-2014, 16:50
Предполагам въпрос на сметки и сравнение.

Абсолютно. Енергиен баланс.

VooDoo-37
08-03-2014, 21:58
Тази тема стана като турски сериал :tooth:

danko84
08-03-2014, 22:47
Чудя се как пишат хора който не са с тоя двигател и заблуждават всички. Днес си направих опит с ФЕС какво показва като му пуснах обороти, температура на двигателя, температура на въздуха, скорост, желано и реално налягане и количество гориво. В първия файл паля колата при 4 гр. температура и се вижда как плавно си загрява до 72 гр. като карам извънградско - изкачване. Във втория вече имам изкачване и повече спускане, но температурата си стой между 75 и 80 градуса. При спусканията се вижда как горивото е 0, но колата не изстива. Третия файл е след 30 мин. престой и колата си загрява пак до към 80 гр. , пак имам спускане и след това магистрала със 120 до 146 км. скорост. През цялото време съм на парно на 24 градуса на ниска степен. Термостата е нов от Рено и мисля, че отваря на 83 градуса. Това са показанията от ФЕС, а уреда ми показва чертата между 50 и 90 като загрее колата и 50-60 при спускането - явно не показва вярно.

BO
09-03-2014, 00:29
Всеки дизел изстива на спускане.
Всяко жтд изстива на място само от парното при темп. от -10 градуса.

haljscho
09-03-2014, 09:39
Ще има ли разлика ако се спускаш или оставиш колата да работи на място. И в дватао случая приемаме, че не се подава газ. Значи ако работи на място двигателя пак трябва да се охлади все едно се спускаш, в този случай изключваш радиатора като източник на охлаждане. Да падне температурата с 15 градуса ми се струва допустимо при включено парно на макс. Но не и с 40 градуса. И дали падат градусите когато парното си работи на ниски обороти или е изключено.

УЖАСССССССС!!!

ТИ СИ НЕГРАМОТЕН!!!!!!!




Докато колата ти работи и седиш на едно място, извади си главата през прозореца с отворени очи и постой така.


После тръгни да се караш колата вдигни 80км.ч. отвори си прозореца и пак си извади главата на вън и стой с отворени очи.



После бъди така добър да ни споделиш дали е имало някаква РАЗЛИКА!!!:heavy_cry:


:hehe::hehe::hehe:

lordliness
09-03-2014, 10:03
С какво се занимаваш все пак и какво е образованието ти та си толкова грамотен?
Като ти чета темите няма написано нищо смислено или полезно.
Примера ти е доста тъп, двигателя се обтича минимално от насрещният въздух, за да се преохлади.
Това, че можеш да си включиш лаптопа в колата и използваш съмнителен вероятно софтуер не означава че
разбираш от коли.
Мога да приема смешните ти.твърдения единствено, ако ги подкрепиш с подходящи изчисления и графики, но мисля че не ти стигат знания за това. :)

haljscho
09-03-2014, 14:03
С какво се занимаваш все пак и какво е образованието ти та си толкова грамотен?
Като ти чета темите няма написано нищо смислено или полезно.
Примера ти е доста тъп, двигателя се обтича минимално от насрещният въздух, за да се преохлади.
Това, че можеш да си включиш лаптопа в колата и използваш съмнителен вероятно софтуер не означава че
разбираш от коли.
Мога да приема смешните ти.твърдения единствено, ако ги подкрепиш с подходящи изчисления и графики, но мисля че не ти стигат знания за това. :)

С нищо ни сЪ зЪнимавЪм!
Образование Немам!

Кола даже неам....

На такива кат теб и от НАСА да им го обяснят и докажат с графики и формули, па нема да са съгласни!!!


На инат кат твоя се крепи нашата държава!
За тва сме по-по-най!!!

Дано само да не си некъФффф шеф некъде и да ръководиш екип....... Амин!!!


:heavy_cry::heavy_cry::heavy_cry::heavy_cry::heavy _cry::heavy_cry::heavy_cry::heavy_cry::heavy_cry:: heavy_cry::heavy_cry::heavy_cry::heavy_cry::heavy_ cry::heavy_cry::heavy_cry::heavy_cry::heavy_cry::h eavy_cry::heavy_cry: