PDA

View Full Version : Помощ за ел.проблем на скутер



Mury
27-03-2014, 21:21
Хора който може да помага, проблема е че липсват 12 волта за светлините и автоматичния смукач, изрових схема разгадах я ноооо греда.Смених регулатора, но без ефект.Според схемата трябва да идват 12 волта от магнета до регулатора и оттам към светлините.От магнета обаче излизат 2 волта.Тези магнети не знам въобще как действат, та тук дойде моммента за помощта.Утре ще търся връзка с едно гуру на талянските пърпоретки.:big_heat::big_heat::big_heat:

dimitar_vd62
27-03-2014, 21:52
Не съм в час моторите ама магнета не ли за запалването.Доколкото знам е магнит който се върти и минава през намотка където индуцира високо волтов импулс за запалването.Има и някакъв датчик.Да не е магнет динамо.Я постни схемата ако можеш.

Mury
27-03-2014, 22:03
Не съм в час моторите ама магнета не ли за запалването.Доколкото знам е магнит който се върти и минава през намотка където индуцира високо волтов импулс за запалването.Има и някакъв датчик.Да не е магнет динамо.Я постни схемата ако можеш.

Ами така го наричат в скутер средите.Схемата няма как да я постна сега,ама и в нея има общи неща,има вероятност някоя намотка да се е предала,доколкото знам са 3.В скутер форума пълна тишина,там имам чувството че пишат само 13 годишни.

dimitar_vd62
27-03-2014, 23:05
Ами така го наричат в скутер средите.Схемата няма как да я постна сега,ама и в нея има общи неща,има вероятност някоя намотка да се е предала,доколкото знам са 3.В скутер форума пълна тишина,там имам чувството че пишат само 13 годишни.

Абе някъде ми се мярна за студени спойки.Я вземи разгледай спойките по намотките и връзките.Виж там общия център на трите намотки.Замери им съпротивленията, ама не знам колко им е нормата.Може би 20-30 ома на намотка, не знам колко трябва да е заводски.

Кайо
27-03-2014, 23:13
Хора който може да помага, проблема е че липсват 12 волта за светлините и автоматичния смукач, изрових схема разгадах я ноооо греда.Смених регулатора, но без ефект.Според схемата трябва да идват 12 волта от магнета до регулатора и оттам към светлините.От магнета обаче излизат 2 волта.Тези магнети не знам въобще как действат, та тук дойде моммента за помощта.Утре ще търся връзка с едно гуру на талянските пърпоретки.:big_heat::big_heat::big_heat:

Те карам при бай Зашо-Залухавия,он е от Дупница ама е у София и продава талянски тръто-пръпоредки.

RUNNING WILD
28-03-2014, 02:17
сега е 2 часа нощта и не мога да звъня да питам,ако не си се справил утре на обяд ще се прибера и ще звънна да видя корифея какво ще каже,най вероятно е некъв тъпизъм къде ти е пред очите и те тормози,според мен един скутер е поне 20 пъти по прост за обслужване и тн от една Жигула или Опел Кадет от старите.

Mury
28-03-2014, 07:08
сега е 2 часа нощта и не мога да звъня да питам,ако не си се справил утре на обяд ще се прибера и ще звънна да видя корифея какво ще каже,най вероятно е некъв тъпизъм къде ти е пред очите и те тормози,според мен един скутер е поне 20 пъти по прост за обслужване и тн от една Жигула или Опел Кадет от старите.

Така е,ама ел.инсталацията е доста оплетена.

---------- Post added at 07:08 ---------- Previous post was at 07:07 ----------


Абе някъде ми се мярна за студени спойки.Я вземи разгледай спойките по намотките и връзките.Виж там общия център на трите намотки.Замери им съпротивленията, ама не знам колко им е нормата.Може би 20-30 ома на намотка, не знам колко трябва да е заводски.

Акл успея днес да сваля магнета ще прегледам всичко,ако се наложи нов статор ще купя.

kolev
28-03-2014, 12:42
магнета ти е за високоволтовия пулс към свещта.ако пали, няма какво да го гледаш. отделно от него можеби имаш алтернатор и регулатор-изправител. виж и главните релета.

dimitar_vd62
28-03-2014, 12:54
Бе и аз тъй знам ма рекох че може да е нещо две в едно, ба ли го...доста бледи спомени имам... четох някъде за магнет-динамо, магнет-алтернатор.....с вградени регулатори....2-а волта може да са утечка или някаква самоиндукция.Щом има три намотки начи е алтернатор.По скоро ще е студена спойка или лоша връзка,щом си сменял регултора и не се оправило.Магнета няма как да захранва консуматорите, той е нещо като чукче-наковалня.

Mury
28-03-2014, 14:20
Точно 2 в 1 е,само че е обърнат механизъм,намотките са на статора а магнета играе роля на ротор,като от външната му страна контактува с датчика за искрата.:clap2::clap2::clap2::clap2: Днес разглобихме и открихме прекъсната намотка,оправихме я,но без резултат.Интересното е,че скутера запали и заработи.:pirate::pirate::pirate: Но съм в шах,никъде не мога да открия,аджеба колко волта трябва да излизат от генератора,и колко от регулатора към светлините.:thumbdown::thumbdown::thumbdown:

kolev
28-03-2014, 14:35
виж тук какво пише
http://modernvespa.com/forum/topic112986
излиза че фаровете и смукача работят на променливо - директно от алтернатора. другото е на ДЦ.
тоест проверявай дали имаш 12 волта променливо на изхода на алтернатора, ако няма - вероятно е той .

Mury
28-03-2014, 14:54
виж тук какво пише
http://modernvespa.com/forum/topic112986
излиза че фаровете и смукача работят на променливо - директно от алтернатора. другото е на ДЦ.
тоест проверявай дали имаш 12 волта променливо на изхода на алтернатора, ако няма - вероятно е той .

Тва е ясно,точно там е мъката,нов статор с намотките е 100 лв.,ама не съм сигурен дали е там драмата >>>>>>>>>>>>>...:big_heat::big_heat::big_heat:

RUNNING WILD
28-03-2014, 15:20
ако не можеш да се оправиш и има как да го закараш в Редута ми е приятеля има сервиз за мотори,по телефона нямало как да стане.

Mury
28-03-2014, 15:35
Няма номера още,ще го мисля,приемам всякакви идеи.Сега замерих наново статора и уж всичко е наред..............:goodnight::goodnight::goodnigh t: ама не е ............

Furious 155
28-03-2014, 15:50
Тая пърпоретка има ли стъпенка и има ли датчик за положението на стъпенката?

Mury
28-03-2014, 16:02
Тая пърпоретка има ли стъпенка и има ли датчик за положението на стъпенката?

Не бе майка,тва не е мотор,с скутер,всичко изглежда много просто,ама всъщност не е .............................

kolev
28-03-2014, 16:17
откачаш кабелаците на намотките на алтернатора и имаш 3 варианта
1-мериш с мегер за късо между намотките
2-ако няма мегер, мериш с мултицет на обхват 10 или 20 МЕГАома за късо между намотките
3-палиш както е с откачени намотки и мериш напрежения има ли по тях
също провери имаш ли подмагнитващо.

Mury
28-03-2014, 21:14
Всичко е наред, благодарение на Сашо, гуруто на талянските скутери :notworthy::notworthy::notworthy:

dimitar_vd62
28-03-2014, 22:56
Е какво излезе.

Mury
29-03-2014, 11:19
Проблема въобще не беше там,просто типично по италиански е сбъркана схемата нали разбираш ли.:sad::sad::sad:

ecotronic
29-03-2014, 22:29
Проблема въобще не беше там,просто типично по италиански е сбъркана схемата нали разбираш ли.:sad::sad::sad:

Значи Тоци Бегали и по моторетките вършал :)

Mury
30-03-2014, 09:24
Значи Тоци Бегали и по моторетките вършал :)

Оуууууу и питаш.Тъпото е че мое си мери с мултуцетя, да дава едно, пък то да е съвсен друго, тва зареждане нещо ми е непонятно, но от цялото разглобяване поне открихме прекъсната намотка и я оправих :firstprize::firstprize:

ecotronic
30-03-2014, 16:54
Да не би да си поставил мултицета в положение "постоянно напрежение" и да си мерил напрежението на намотките на магнета преди изправителя. Там напрежението е променливо и ако се мери така ще покаже 0 волта а то реално не е.

myato
30-03-2014, 18:54
Е тъй е тя. За такива техники трябва да си практикувал на Балканче или Коворовец.:-D

Mury
31-03-2014, 14:41
Да не би да си поставил мултицета в положение "постоянно напрежение" и да си мерил напрежението на намотките на магнета преди изправителя. Там напрежението е променливо и ако се мери така ще покаже 0 волта а то реално не е.

Не :roll2::roll2::roll2::roll2:

ivan dimitrov
31-03-2014, 17:18
---

Mury
01-04-2014, 09:59
Там вероятно е импулсно напрежението.
Стана ми интересно - колко намотки има на "статорьт".
Три виждах при двуцилиндров мотор сьс транзисторно кондензаторно запалване. Двете "го играят" датчик колянов вал, третата - нещо като динамо сьс странен регулатор, добавящ товар вьв веригата при достигане на зададеното напрежение.

Общо са 5,3 са заедно паралелно,другите 2 самостоятелно.Иначе си има външен датчик на хол,който контактува с външната част на магнета.:evilsmiley::evilsmiley::evilsmiley::evils miley: