PDA

View Full Version : Въпрос относно ELM 327 и пинове



Stefan Caromov
22-04-2014, 16:09
Имам въпросната джиджавка и въпросът ми е кои пинове се окъсяват за различните електроники? Защото на 156 selespeed не намира еърбега и абс-а.
Пък на стило, не намира елекроусилвателя за волана и други неща. Ползвам MultiEcuScan.
А ми е интересно и как се отваря, според мен е лепено . Ако го отворя, да не му стане нещо ?
Помня, че преди години имаше подобна тема, но не я открих никъде

myato
22-04-2014, 20:05
Имам въпросната джиджавка и въпросът ми е кои пинове се окъсяват за различните електроники? Защото на 156 selespeed не намира еърбега и абс-а.
Пък на стило, не намира елекроусилвателя за волана и други неща. Ползвам MultiEcuScan.
А ми е интересно и как се отваря, според мен е лепено . Ако го отворя, да не му стане нещо ?
Помня, че преди години имаше подобна тема, но не я открих никъде

На ELM-а не се укъсяват пинове, а се маха един резистор между К линиите. Укъсяването е при VAG COM-a.

Stefan Caromov
22-04-2014, 20:35
На ELM-а не се укъсяват пинове, а се маха един резистор между К линиите. Укъсяването е при VAG COM-a.

Може ли малко по-подробно? И като се махне резистора, ще чете ли всичко електронно?

myato
22-04-2014, 22:55
Може ли малко по-подробно? И като се махне резистора, ще чете ли всичко електронно?

http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=68310&highlight=ELM+327
Те това е. После чете всичко. Има обаче и друга версия на изпълнение на интерфейса, но не мога да намеря нещо снимките.

Walker
23-04-2014, 11:07
И тук.

http://forum.multiecuscan.net/viewtopic.php?f=5&t=1493

При мен премахването на въпросния резистор свърши работа.

Stefan Caromov
23-04-2014, 11:18
Благодаря за отговорите. А случайно да знаете някой от сф, който може да го махне, щото аз не съм техничар?

Walker
23-04-2014, 11:42
Благодаря за отговорите. А случайно да знаете някой от сф, който може да го махне, щото аз не съм техничар?

Нищо сложно няма.
Просто го изкъртваш с връхчето на права отвертка или клещи :)

Stefan Caromov
23-04-2014, 13:52
Нищо сложно няма.
Просто го изкъртваш с връхчето на права отвертка или клещи :)

А самия елм как да отворя. Вижда ми се като лепен с топъл въздух, или капсолован ?

Walker
23-04-2014, 14:46
А самия елм как да отворя. Вижда ми се като лепен с топъл въздух, или капсолован ?

И при мен беше така.
Разпробих там където би трябвало да са винтовете и после с макетно ножче и отвертки го доотворих :)
Може и да има по-нормален начин...

myato
23-04-2014, 14:47
А самия елм как да отворя. Вижда ми се като лепен с топъл въздух, или капсолован ?

На едната страна трябва да има лепенка. Махни я и отдолу има видичка.

Stefan Caromov
23-04-2014, 16:04
На едната страна трябва да има лепенка. Махни я и отдолу има видичка.

Няма винтчета под лепенката, проверих преди да попитам. Ще опитам с макетно ножче . А тези резистори, за които четох, трябва ли да се слагат, след като се изкърти r14

Walker
23-04-2014, 16:58
Няма винтчета под лепенката, проверих преди да попитам. Ще опитам с макетно ножче . А тези резистори, за които четох, трябва ли да се слагат, след като се изкърти r14

Moже и без тях.

myato
23-04-2014, 16:59
Няма винтчета под лепенката, проверих преди да попитам. Ще опитам с макетно ножче . А тези резистори, за които четох, трябва ли да се слагат, след като се изкърти r14

Може да е закопчано само с чопчета тогава, но може и да е слепено. Знам ли китаеца на къде е бил с главата :tooth:
Допълнителните резистори и кондензатори не са задължителни, просто правят интерфеиса по-устойчив на товар.

Stefan Caromov
05-05-2014, 16:47
Днес най-после успях да го отворя и до там. Във всички теми тия джиджафки не са като моята. ЕТо ви снимки
Някакви идеи ?

Walker
06-05-2014, 10:07
Днес най-после успях да го отворя и до там. Във всички теми тия джиджафки не са като моята. ЕТо ви снимки
Някакви идеи ?

Tвоя е от безжичните?
Тая платка от горе не се ли маха?
Ако да, махни я и после пак снимай.

Stefan Caromov
06-05-2014, 10:09
Tвоя е от безжичните?
Тая платка от горе не се ли маха?
Ако да, махни я и после пак снимай.

Не се маха. Нито платката, нито отпред пиновете. Всичко е запоено. Никъде не открих въпросното нещо - R14

Walker
06-05-2014, 10:37
Не се маха. Нито платката, нито отпред пиновете. Всичко е запоено. Никъде не открих въпросното нещо - R14

Може и да е под друг номер.
Погледни за резистор с надпис 121 и дай снимки с по-голяма разделителна, че на тия нищо не се вижда.

Stefan Caromov
06-05-2014, 10:39
Може и да е под друг номер.
Погледни за резистор с надпис 121 и дай снимки с по-голяма разделителна, че на тия нищо не се вижда.
Довечера ще го снимам след работа и ще дам снимките. Ама снимам с телефон, нямам друго под ръка.

zombiran
06-05-2014, 14:59
Колеги, взех си този ELM 327 1.4v, но ми чете само Еку-то на двигателя. До колкото разбирам по писаното по-горе, за да чете и ABS и Airbag, трябва да се премахне този R14 така ли ? И след това безпроблемно ще влиза в ABS,Airbags и ECU ? Нищо друго ли не трябва да се прави?

Walker
06-05-2014, 22:35
Колеги, взех си този ELM 327 1.4v, но ми чете само Еку-то на двигателя. До колкото разбирам по писаното по-горе, за да чете и ABS и Airbag, трябва да се премахне този R14 така ли ? И след това безпроблемно ще влиза в ABS,Airbags и ECU ? Нищо друго ли не трябва да се прави?

Номера на резистора може да не отговаря.
Твоя май е като моя. Има снимки в темата във форума на мултиман на подобни кабели. Можеш да се поровиш малко и сигурно ще намериш такъв с подобна платка на твоя.
И да, премахването на въпросния резистор ще свърши работа.

zombiran
06-05-2014, 22:57
Мерси. Преди малко я отвирх, така е няма нищо общо с резистор R14, но забелязах нещо 121, което бях видял че се споменава някъде. Било на мястото на R14. Ще сложа снимка на платката по-късно. Ако някой е модифицирал подобно да споделя.

П.С. Тези, които са с като моята платка (по-долу съм приложил снимки) трябва да махнат резистор 121. Намира се между 6-7 пин. Отбелязал съм го с червено. За повече информация ето тука. http://forum.multiecuscan.net/viewtopic.php?f=5&t=1493&start=960 на 97 страница от 1-вия пост до 4-ти. Пишат точно за този модел платка :) Момчето казва, че след интервенцията всичко работило перфектно. ;) Аз все още не съм го тествал, но предстои тези дни.

Stefan Caromov
07-05-2014, 09:13
Ето по-пресни снимки на моя елм. Никъде не виждам въпросното нещо, което се маха.

zombiran
07-05-2014, 10:00
Ето по-пресни снимки на моя елм. Никъде не виждам въпросното нещо, което се маха.


Колега, най-добре провери в този сайт, който съм посочил по-горе, да намериш твоята платка или най-добре пиши вътре да ти помогнат. Направи им по детайлни снимки с опцията Macro на фотоапарата. Да могат да се видят хубаво резисторите т.н.

Walker
07-05-2014, 10:04
Мерси. Преди малко я отвирх, така е няма нищо общо с резистор R14, но забелязах нещо 121, което бях видял че се споменава някъде. Било на мястото на R14. Ще сложа снимка на платката по-късно. Ако някой е модифицирал подобно да споделя.

П.С. Тези, които са с като моята платка (по-долу съм приложил снимки) трябва да махнат резистор 121. Намира се между 6-7 пин. Отбелязал съм го с червено. За повече информация ето тука. http://forum.multiecuscan.net/viewtopic.php?f=5&t=1493&start=960 на 97 страница от 1-вия пост до 4-ти. Пишат точно за този модел платка :) Момчето казва, че след интервенцията всичко работило перфектно. ;) Аз все още не съм го тествал, но предстои тези дни.

Мисля, че точно този трябва да махнеш, но не съм 100% сигурен. :blush:

Тук е подобна платката:
http://forum.multiecuscan.net/viewtopic.php?f=5&t=1493&start=1220
И точно този резистор са казали на човека да махне.

Stefan Caromov
07-05-2014, 10:23
Няма с какво да направя по-детайлни снимки. Това е от телефон . Нещо все попадам на някакви неща, които са единици бройки, накрая ще изхвърля всичко и ще си взема пак кабел за 10 лева....

Това е най-доброто, което мога да направя като снимка. Като се зуумне, всички надписи си се виждат прекрасно

Директен линк към оригиналната снимка - „
http://store.img-share.eu/Office-Lens-20140507-103750_jpgC8YaFzb.jpg


П.П. 125 страници в форума, който ми дадохте и... нищо полезно. Ще го продавам тоя адаптор .

Сега някакъв от форума на мултиекускан ми пише, че безжичните адаптори на елм 327 НЕ можели да се преправят така че да четат всичко. Вярно ли е това, или не е ? Щото с моя ми е супер удобно като го закача в колата и се кача у нас, да си го гледам през вкъщи. Ама , ако не става, го махам.
Този пише, че с елм в никакъв случай не можеш да четеш
ABS Bosch 5.3
Airbag My 97
Bosch M 2.10.3
Истина, или не ?
П.П.П.
Пак отворих и търсих търси и намерих един резистор с надпис 103 на него и до него R14. Да го чупя ли ? Снимки с добро качество -
http://prikachi.com/images/902/7309902M.jpg
http://prikachi.com/images/908/7309908G.jpg
http://prikachi.com/images/909/7309909Y.jpg

zombiran
07-05-2014, 20:34
Колега, може и той да е.. не мога да ти кажа.. още моя не съм пробвал, че колата е на ремонт, иначе днеска разпоих аз резистор "121".

dimitar_vd62
07-05-2014, 21:19
Що трябва да го чупиш, вземи една пинсета с остър връх и не многто мощен поялник и го разпои, или поне му замери стойноста да го възстановиш с друг ако не се получи това дето искаш.

Stefan Caromov
12-05-2014, 10:31
Кореспондирах си с Яни тия дни и той ме посъветва да направя проверка с мултицет на пинове 6 и 14 и дали се затваря веригата от въпросния резистор R14. Каза, че ако не затваря веригата, може би ще е резистор R1 . Намерих въпросния, замерихме го с един колега ( той го напарви ) и се оказа, че пистите на пинове 6 и 14 минават от там. Тази сутрин отпои колегата резистора и сега чакам една алфа да дойде да видя ще проработи ли това чудо. Ще пиша резултата какъв е, а иначе този резистор R1 е със сериен номер 121

ТАКА: Току що закачих една 147 ( бившата на digitalundr ) след като махнах въпросния резистор R1 . Заключението е, че изведнъж елма се свърза с абсолютно всичко без :
АБС - иска пон 1
еърбег - иска пин 3
фарове - иска пин 12
Това не знам как да го прескоча вече. Ако имате идеи, свиркайте.

Walker
13-05-2014, 16:45
Кореспондирах си с Яни тия дни и той ме посъветва да направя проверка с мултицет на пинове 6 и 14 и дали се затваря веригата от въпросния резистор R14. Каза, че ако не затваря веригата, може би ще е резистор R1 . Намерих въпросния, замерихме го с един колега ( той го напарви ) и се оказа, че пистите на пинове 6 и 14 минават от там. Тази сутрин отпои колегата резистора и сега чакам една алфа да дойде да видя ще проработи ли това чудо. Ще пиша резултата какъв е, а иначе този резистор R1 е със сериен номер 121

ТАКА: Току що закачих една 147 ( бившата на digitalundr ) след като махнах въпросния резистор R1 . Заключението е, че изведнъж елма се свърза с абсолютно всичко без :
АБС - иска пон 1
еърбег - иска пин 3
фарове - иска пин 12
Това не знам как да го прескоча вече. Ако имате идеи, свиркайте.

http://www.multiecuscan.net/SupportedVehiclesList.aspx
Гледаш какво се поддържа и схемите в дясно.

zombiran
23-05-2014, 14:17
Днеска пуснах елм-а след модификацията и засече доста неща в които мога да се ровя, само не можа в Airbag, ABS. Пишеше за някакви пинове и т.н. някакви идеи как да го накарам да чете и тези две неща ? Също така ме интересува има ли кракната версия на "Multiecuscan" програмата понеже не безплатната не мога да влезна в body computera и на няколко други места. Засича ги, но не ми дава да влезна понеже не е купена.

Stefan Caromov
23-05-2014, 14:24
За връзка с фарове свързваш пин 1 и 7
За връзка с абс свързваш пинове 1 и 7
Така ми каза Яни. При мен на селеспиида 156 не може да се върже с ербега и абс-са, ама както разбрах , с ербега принципно не може да се върже елма. , а на моята за абс ми иска пинове 1 и 3 .
Трябва да запоя кабели от вътре в елма към пиновете, но оня ден видях, че няколко пина, въобще не са запоени за платката и нямат никакви писти. Не знам, така ли трябва да е.