PDA

View Full Version : Проблем с Бубина или свещ? AP 147



zombiran
30-04-2014, 14:55
Преди малко разхвърлих колата, че вчера изведнъж умаля. Викам си само свещ ще е... та отворих я преди малко и направих малко снимки. Всичките гумени лули освен 1 бяха черни, другата беше тъмно кафява. Около свеща, където влиза лулата страниците бяха също кафеви, за разлика от отстаналите, който си бяха с цвета на главата ;) сиви. Прилагам и снимки, ако някой е имал подобен проблем да сподели. Бубина ли причинява това явление или свещ. Имам резерви и сега чакам да изстине малко да ги сложа да видя как ще е. Но искам и мнение от вас.

Колата е АР 147 1.6 16в 120к.с. 2001г. на бензин/газ.

pininfarina
30-04-2014, 15:16
Като изстине и я запалиш пипай изпускателните колектори - ако има свещ или бобина съответния колектор ще е доста по студен от останалите.

zombiran
30-04-2014, 15:18
ако е по-студен, свеща ли ще е или бубината ? или двете :)

ecotronic
30-04-2014, 15:32
Това, като гледам е бобината над малката свещ на 3 - ти цилиндър. А малката свещ и да не работи, едва ли ще се усети съществена разлика в температурата на колектора.

Мисля, че е по-добре кабелите да се наредят като CF3 схема и ако е бобина веднага ще се усети разлика в работата на мотора. Ако е свещ, няма да има съществена разлика.

zombiran
30-04-2014, 15:34
Ами до колкото знам моята е ЦФ3... според ламбда сондите ако се гледаше...поправете ме ако греша. Моята е с 3 такива :) Би трябвало да са наредени за него предполагам. А и разлика има голяма след като веднага усетих, че нещо не е наред, но не знаех кое точно ;)

ecotronic
30-04-2014, 15:40
Ако кабела от всяка бобина е свързан към свещта на същия цилиндър, значи е CF3.

Ако това е случая, методът на Pininfarina ще те ориентира на кой цилиндър е проблема.

zombiran
30-04-2014, 15:43
Ето как са наредени. И забелязах пукнатини на самите бобина... дали е проблем?

ecotronic
30-04-2014, 15:53
Да, CF3 e. Пробвай това с температурата на колектора и ако установиш, че проблемът е в 3 - ти цилиндър, размени бобините на 3 - ти и 4 - ти цилиндър. Ако проблемът се прехвърли на 4 - ти цилиндър, сменяй бобината.

zombiran
30-04-2014, 16:20
Ето малко актуализация на след махането на свщите. Те са Champion :grin:

Така не знам от къде се броят цилиндрите, за това ще ги броя от ремъка към акумулатора.

На 2-рия цилиндър свещите са черните от снимката... всички останали свещи са керемидено на цвят включително и свещите с кафявата лула( Бoбина).

ecotronic
30-04-2014, 16:29
Правилно ги броиш цилиндрите. Свещите на втори цилиндър не са добре, сравнени с останалите.

В какво точно се изразява проблема с мотора? Неравномерна работа (притрисане), липса на мощност....?

zombiran
30-04-2014, 16:34
Изведнъж спря да работи добре, взе да притриса на ниските обороти и леко стана по мудна в ниските.. иначе я пробвах и до 160-70км/ч нямам ядове. Мислех, че е от филтрите на газовото, че не съм ги сменял скоро, но и на бензин го прави същото. Докато завивах другите свещи, втория цилиндър ми се стори леко омаслен. Не да плува в масло, но имаше проблясък долу около свеща.

ecotronic
30-04-2014, 16:49
Не е зле, ако имаш възможност да премериш компресията на мотора.

zombiran
30-04-2014, 17:22
Ами не знам кога ще може да стани това... Преди малко пробвах колата... ами пак не работи както трябва... пипах колекторите... всичките си нагряват стабилно, не можах да намеря разлика в тях... от 4-те имам спомен вече :D странна работа. Има странно буботене през ауспуха...

П.С. Утре ще гледам да направя едно клипче с Gopro-то да видите за какво иде реч.

ecotronic
30-04-2014, 17:26
Пробвай да ресетнеш ECU - то с откачане на акумулатора за 15 минути.
Свещите може да са омаслени по много причини.
Мерене на компресия и диагностика ще даде доста повече насоки.

pininfarina
30-04-2014, 17:26
Аз май залагам на прегорял клапан :(

zombiran
30-04-2014, 17:30
Беше откачен доста.. близо 2-часа. Докато чаках да изстине. Ами ще ходя ама да видим... Че това газово и тея диагностики нещо не се разбират... предния път смених датчика на раз.вал заради такава диагностика :) Накрая се оказа настройка на газовото.

---------- Post added at 17:30 ---------- Previous post was at 17:28 ----------

Ами нямала е проблеми до сега.. Преди 2 години някъде и правих двигателя... понеже ми продадоха ремък, който в последствие се оказа много стар явно.. щом успях да го скъсам на ръка. Всичко е сменено след това нещо. И колата си е вървяла като часовник. Съмняваме да е клапана.

ecotronic
30-04-2014, 17:33
Колко си и навъртял на газ?
Нищо чудно да има сдухан изпускателен клапан.
Мерене на компресията може да потвърди или отхвърли това предположение.

zombiran
30-04-2014, 17:33
ами не повече от 35-40к. Предстои ми смяна на ремъците и ролките и може да кажа на майсторите да ми измерят и компресията.

ecotronic
30-04-2014, 17:35
ами не повече от 35-40к.

Достатъчно за да се съмняваш в клапани.

zombiran
30-04-2014, 17:38
Утре ще сменя филтрите на газовото... ще я покарам на бензин 1-2 дена и ако се оправи значи е от там. Не го прави за първи път... Като натрупа някакви грешки почва така да не работи добре. Последния път в който го е правила - смених рейката на газовото и почна да работи нормално.

Ще пиша какво е станало тези дни. ;) Благодаря много за вниманието, колеги.

zombiran
02-05-2014, 12:26
Така днеска ми пристигна кабела за диагностика. Правя я с Multiecuscan.

Изписа ми грешки на 2-ри цилидър.

1.P0302 Cylinder 2 ignition failures
2.P0300 Misfires detected (generic)

Направих следното... изчистих всички грешки. След което отворих капака и размених бoбините ( 1-ва отиди на мястото на 2 цилиндър, а 2-ра на мястото на 1-ви цилиндър) покарах я видимо нямаше никакво подобрение. Навъртях около 10-15км. След което пак на диагностиката, но този път не показа нищо, което да свързва 2-ри или 1-ви цилиндър. Така... после запалих колата отново, и почнах да махам буксите на бoбините от 1-ви до 4-ти цилиндър.

1-ви - голяма промяна в работата на двигателя.
2-ри - никаква промяна.
3-ти - голяма промяна в работата на двигателя.
4-ти - голяма промяна в работата на двигателя.
Ток отива до бoбината
Бoбините работят
Свещи уж сменени

Остава да направя - Подмяна на кабелите на свещите.
И ако не е от това вече - Най-лошото (Клапан) :-(

Nikosaul
02-05-2014, 13:12
Свещите си ги смени с нови (ако имаш възможност си купи NJK, но има и други варианти разбира се), защото тези вече са работили достатъчно. Масълцето се е наляло от гарнитурата на капака, щом ще правиш обслужване на ремък и ролки накарай майстора да обърне внимание и на гарнитурата (не е задължително да купуваш нова). Бубините са спукани от неправилно сваляне, но ще ти работят неизвестно колко.

zombiran
02-05-2014, 13:17
Свещите ги смених прди 10-15к. не вярвам чак толкоз да са дали фира, че да откаже тотално 2-ри цилиндър. А и ми се струва, че не е за първи път да вадя черни свещи от 2-ри цилиндър... силно се надявам да е кабела. А за гарнитурата, задължително нова след смяната на ремъците и ролките... стига да не се окажe за ремонт на главата :D

Nikosaul
02-05-2014, 14:28
Champion; Bosch на газ толкова им е живота. Ако искаш можеш да направиш опит да ги зачиситш и регулираш твойте свещи, но електрода им ми изглежда износен.

zombiran
02-05-2014, 15:18
Добре съгласен съм... но защо само тоя 2-ри цилиндър прави беля... Сега смених и кабелите същата работа. 2-ри цилиндър не играе роля изобщо в работата на колата. Каквото и да сменям и да правя... не мога да го накрам да тръгне.

pininfarina
02-05-2014, 17:04
Добре съгласен съм... но защо само тоя 2-ри цилиндър прави беля... Сега смених и кабелите същата работа. 2-ри цилиндър не играе роля изобщо в работата на колата. Каквото и да сменям и да правя... не мога да го накрам да тръгне.


Компресия измери ли?

ecotronic
02-05-2014, 18:03
След като си разменил бобините, логично е да размениш и свещите.
Но лично аз смятам, че и с размяната на свещите вероятността проблемът да се прехвърли на първи цилиндър е минимална.
Все пак остава вероятността да има проблем с изхода на ECU - то за втора бобина.

Накрая ще се окаже, че втори цилиндър не работи заради понижена компресия. Т.е - заради издухан/и клапан/и.

Най доброто, което можеш да направиш е да измериш компресията.

zombiran
02-05-2014, 18:59
Разбрал съм се с майстора, на 5-ти отивам и ще му кажа да я измерим. М/у какви стойности трябва да показва за да е нормално и съответно какви за издухан клапан.

ecotronic
02-05-2014, 20:34
Впредвид това, че моторът не е в първа младост приеми за нормална стойност това, което ще измерите на 1, 3 и 4 - ти.
Предполагам, че ще измерите някъде около 12 bar. Ако има издухани клапани на 2 - ри, там предполагам ще измерите под 8 bar.

pininfarina
02-05-2014, 22:38
Впредвид това, че моторът не е в първа младост приеми за нормална стойност това, което ще измерите на 1, 3 и 4 - ти.
Предполагам, че ще измерите някъде около 12 bar. Ако има издухани клапани на 2 - ри, там предполагам ще измерите под 8 bar.


Ако удариш 10-ки се радвай, всичко под 8 е за ремонт!
Ако ви се занимава ще ти напиша как да проверите дали проблема е в прегорял клапан или е в компресионни сегменти!

zombiran
02-05-2014, 23:18
Ако ти се занимава да обясняваш... и ако не знае майстора как... ще ни е от полза :)

dimitar_vd62
02-05-2014, 23:33
За какво губиш време, дали е сегмент или клапан, трябва да сваляш глава.Има и още една възможност - заседнал повдигач и лееко отворен кларан/и.Теоретично, на практика нямам наблюдения Иво да каже.

pininfarina
03-05-2014, 07:21
Мериш компресията на всички цилиндри, след това капваш по малко масло в тях и пак мериш компресия - ако се вдигне компресията, значи са сегменти, ако не се вдигне, значи е клапан!

zombiran
03-05-2014, 08:53
Ясно, мерси. Ами ако е нещо по главата така или иначе ще се сваля. Добре де... тея коли толкова ли са калпави, че едва ли не.. като минеш 35-40к (на газ) и трябдва да правиш клапани. Бахти то едва ли не става като сменям ремъците и ролките, да сменям и клапани. Често явление ли е това?

Един такъв ремонт колко излиза горе долу за труда ме интересува. Трябва ли да се шлайфа главата? За глапаните ясно че трябва да се напасват и т.н. Частите ги знам горе долу :) Имам си понятие, но тогава сменях сумати неща. Сегменти,лагери,клапани,шлайфане, гарнитури,гумички, повдигачи. Абе общо взето всичко без бутала и цилиндри :)

Nikosaul
03-05-2014, 09:56
Според грешките които казваш че излизат имаш недобро запалване на гориво-въздушната смес в цилиндрите (PO0300) и имаш проблем със запалителната система на втори цилиндър (PO0302).

Как си пореверил че има ток на бубината на втори цилиндър? Получава ли се управляващ сигнал от ЕКУ-то?

Ако можеш провери и лабмда сензора какви стойности в mVA дава с програмата която имаш, като по време на теста ДВГ трябва да работи на бензин.
Покарай 15-20км на бензин и кажи какви грешки записва ЕКУ-то. Виж и ауспуха.

Замерване на компресията е задължително когато отидеш на сервиз.

Клапаните може да са прогорели ако е бил неправилно зацепен ремъка, ако майстора ти не е използвал пети за зацепване, и ако ти през последните 10хил.км. не си разбрал че колата ти не върви и харчи много гориво.

zombiran
03-05-2014, 10:15
Това ми е ясно за грешките... за това и само там търсих проблема (на 2-рия цилиндър) Разбрах за бoбината че дава ток по случайност.. просто ме изпра тока като слагах буксата на нея... но не бях вкарал кабела към свеща. :-) и доста подскочих.. значи дава ток. Ремъка е зацепван с пети, бях лично на място като го правиха. Винаги съм там като се прави нещо по колата :-). 100% е зацепван с пети. Ако под mVA измерване питаш дали работят ламбда сондите, то означава че работят. Тествах ги, не са забили на бедна или богата смес.. постоянно коригират с подаването на газ. Дебитомера също го тествах и той си работи

Nikosaul
03-05-2014, 11:01
Колкото по-високо отскочиш като те удари тока толкова е по-високо напрежението....:-D

Може и да работят бубуните, да, а може и управляващ сигнал да се получава, но като са спукани и се налива масло там кой ги знае кога роаботи и кога не работи.
Ламбда сондата не забива, тя или подава сигнал или не подава сигнал, когато не подава сигнал ЕКУ-то ползва стойности от байпасна работна карта (големите майстори казват забила сонда и др.подобни), за това виж какви стойности дава. Дебитомера е друга работа, там проблема е какви точно стойности дава.

Ауспуха как ти изглежда, черен, сив, кафяв, има ли мазно, вода излиза ли...? бръкни с пръст и виж какво ще остане по пръста ти, усети на какво мирише.

ecotronic
03-05-2014, 11:36
Ясно, мерси. Ами ако е нещо по главата така или иначе ще се сваля. Добре де... тея коли толкова ли са калпави, че едва ли не.. като минеш 35-40к (на газ) и трябдва да правиш клапани. Бахти то едва ли не става като сменям ремъците и ролките, да сменям и клапани. Често явление ли е това?
...........



Впредвид на това, че газта гори по-бавно от бензина, при същото газоразпределение, като за работа на бензин изпускателните клапани са подложени на тежък температурен режим, защото в момента на отварянето им газовете са с прекалено висока температура. Поради това, когато моторът работи на газ следва да се вземат мерки против това.
Обикновено мерките се състоят в задаване на предварение на запалването (чрез адванс процесор или от самото ECU) или монтиране на омаслител, който цели да смазва и охлажда клапаните.

Много зависи и от качеството на клапаните.

zombiran
03-05-2014, 11:38
Ами те постоянно се менят числата на ламбдата ( стигат до 0.734 V, и двете и спадат и покачват пак, зависи дали я настъпваш или не :) )... и на дебитомера.. с точно не мога да и кажа.. но работи на 100%.

П.С. Чак толкова не ги разбирам, колата дойде от италия с това газово.. на дали са си оставили ръцете там. Но знам ли :) Ще се разбере на 5-6-ти каква ще е присъдата.

Nikosaul
03-05-2014, 12:06
тази стойност на ламбдата е много добра.

двигателя тресе ли много когато работи?

казваш че имаш странно бумкане от ауспуха, отзад газовете как излизат на тласъци или равномерно?

---------- Post added at 12:06 ---------- Previous post was at 12:03 ----------

дебитомера трябва да е 14,5 - 16,5 л./сек. при обороти на празен ход и до около 1000 об./мин.

zombiran
03-05-2014, 13:21
Мда на тласаци излизат(неравномерно), и на газ като я карам, като съм на по голяма скорост, но не с много км/ч (да кажем на 4-та с 60-70км., не типична за тази предавка скорост) се чува отпреде нещо като (пукане,бълбукане).Не мога да определя звука точно. А дебитомерът ми показва точно тези стойности, които си посочил.

Nikosaul
04-05-2014, 08:34
Има нужда от центровка ДВГ, ремъка не е зацепен както трябва не трябва да излизат на тласъци газовете.

Пукането, което чуваш е от запалването на горивовъздушната смес в колекторите на аспирацията, което е проблем породен от лоша центровка на газоразпределителния механизъм.

Според мен нямаш проблеми с клапаните (изгорели, застанили в отворено положение и тн.т.)

Смени поне бубините на 2ри цилиндър, с нови не спукани, защото маслото което се налива в отовора на свещите при загряване става на маслени пари, създава се диелектрична среда, която улавя всяка искра на спуканта бобина. Лулата на малката свещ на 2ри цилиндър е станала кафява заради работа в маслени пари.

Смени и свещите - всичките - топли и студени (малки и големи), защото двигателя ти е CF3.

Оправи си гарнитурата на капака на клапаните, защото скоро ще почне да налива масло в отворите и на другите свещи.

Карай колата с хубаво масло - синтетично - според сезона и го сменявай по рано от 10хил.км., защото караш на газ.

Измери си компресията, преди и след като ти направят центровка на ДВГ.

zombiran
04-05-2014, 09:30
Е как е възможно това? Нали бях там като го зацепваха с петите... + това до скоро си вървеше перфектно. Възможно ли е да е прескочила някой зъб ? Тези работи ще ги сменя.. даже съм писал на един колега от форума за комплекта.. но нищо няма да взема докато не оправя тоя проблем с цилиндъра... Гарнитурата съм я предвидил понеже ми предстояха смяна на ремъци и ролки след 10-15к.

Doomguy
04-05-2014, 10:23
Какво означава на тласъци? На празен ход принципно винаги газовете излизат на тласъци, въпроса е тласъците да са равномерни. Принципно вероятността за изгорял клапан я има но не е голяма, клапаните за скраповете са издръжливи. Не са като на някой стари японки. Моята е минала над 80000 километра на газ и мотора си цъка като часовник. Адванс процесор въобще не ти трябва, това да не е жигула с обикновена газова. ЕКУ си прави необходимите корекции по запалването.

ecotronic
04-05-2014, 12:23
Тласъците на излизащите през ауспуха газове могат да се дължат на изгорял клапан. По-старите шофьори и механици знаят за "пробата с листото на ауспуха".

Nikosaul
04-05-2014, 12:49
Хубаво е че присъстваш по време на ремонтите, така и майстора внимава повече... щом си бил там трябва да знаеш какъв цвят бяха петите зацепване. Предполагам майстора ти се е съобразил и с факта че твоя двигател е с вариатор на фазите на вала на всмукателните клапани. Ремъка може да прескочи, да!

За да накараш втори цилиндър да работи постоянно поне смени бобините със здрави без спукан корпус и смени (или зачисти и регулирай) свещите.

Пукането което чуваш на висока предавка с ниска скорост говори че всмукателните клапани са леко отворени в такта на изгаряне и означава че ЕКУ-то не може да регулира запалването в границите които има заложени когато сместа е готова за изгаряне. Чуваш го само на газ защото газо-въздушната смес се разгаря по бързо от същата бензинова смес (говорим за тихо, заглушено пукане, отпред откъм двигателя).

Адванс процесор има нужда ако не си с газов инжекцион. Но тогава ще имаш нужда от ламбда симулатор...

Doomguy
04-05-2014, 12:53
Тласъците на излизащите през ауспуха газове могат да се дължат на изгорял клапан. По-старите шофьори и механици знаят за "пробата с листото на ауспуха".

Разбирам, но на празен ход през ауспуха не може да духа постоянно като от компресор. По-скоро на интервали в такт с оборотите на мотора. Виж ако наистина има проблем по клапаните, ще има аномалии на изхода със сигурност.

Nikosaul
04-05-2014, 13:02
и да допълня, ако има проблем с клапаните ще има лоши ламбда стойности, а колегата каза че са вариращи и достигат до 730mVA, което е перфектно работеща ламбда сензор, и още нещо ще гърми в ауспуха от неизгоряло или доизгарящо гориво.

---------- Post added at 13:00 ---------- Previous post was at 12:54 ----------

тласъците на газовете се дължат на удължено време на отваряне на клапаните, търсен ефект при бензиновите мотори за увеличаване на конските сили във високите обороти, съответно на ниски обороти ДВГ работи нестабилно и газовете излизат на тласъци. Стават равномерни след 2000об./мин. и повече зависи от настройката.

---------- Post added at 13:02 ---------- Previous post was at 13:00 ----------

Добре настроен Twin Spark с варитор на фазите не трябва да има тласъци в ниските обороти.

ecotronic
04-05-2014, 13:03
Разбирам, но на празен ход през ауспуха не може да духа постоянно като от компресор. По-скоро на интервали в такт с оборотите на мотора. Виж ако наистина има проблем по клапаните, ще има аномалии на изхода със сигурност.

Не става въпрос за постоянна струя, като от компресор а за равномерни порции излизащи навън изгорели газове.
Когато има изгорял клапан се обуславя момент на засмукване и това се установява лесно по способа с листото.

zombiran
04-05-2014, 13:47
Ето еднo клипче, което правих днеска с Gopro-то си. Пукането се забелязва точно като почва 7-ма минута, и след това малко след 10:10 се чува това пукане. Вижте и кажете нормално ли работи отначало и след това. М/у днес може и да съм си въобразил, но сутринта запали без тресене на мотора и като цяло работеше добре за малко... може би докато загря. Ами не съм обърнал внимание на петите... но имаше целия комплект оригинален с упътване и описание коя пета за кой мотор се използва. А майстора ми е един от най-добрите в Ямбол. Съмнява ме да е объркал петите... все пак е работила добре след това :-) Жалко че изчезна навън :-) 2 пъти я е отварял и двата пъти след това е работила като часовник... без грам проблеми. Ами от 4-те бoбини една само не е пукната и пак същата работа, като я сложих на 2-ри цилиндър. Просто не искам да давам едни 100лв. като проблема може изобщо да не е в тях. Ако е, сменям ги веднага... Както съм писал и по-горе... какво ли не смених и не размених за да открия от къде точно идва проблема, но нямаше промяна. Само клапана остана и дюзите. На клипа се чува и едно метално звънтене... не го бъркайте това е от ламарината, която стои пред изпускателните колектори... счупена е тук там и подрънква :-)

П.С. Това което излиза като грешка "Motor control systen failure" е от Preheating нещо си беше. Нещо с ламбдата след катализатора. Която не играе никаква роля в работата. Поне от доста време я карам така.


http://www.youtube.com/watch?v=7qcmclg3kIc (http://www.youtube.com/watch?v=7qcmclg3kIc)

digitalundgrd
04-05-2014, 14:16
Определено не е добре работата и проблема за съжаление едва ли са свещите.

Ако тресенето и пукането не се оправи с друга/100% здрава бобина, то наистина много вероятно е проблема да е в клапан или прескочил с няколко зъба ангренажен ремък. Провери си шпонката на колелото долу на коляновия вал!

zombiran
04-05-2014, 14:21
Аз ще погледна, но нищо не разбирам там... Нея м/у я сменихме профилактично след 2-рото късане на ремъка. Който беше от най-качествените, щом го скъсахме на ръка :)

Nikosaul
04-05-2014, 14:39
Ха, ми че тя дизел, бре...

Да си оправиш вариатора, ей!

А сега за клипчето:
В началото като я запали работеше на 4 цилиндъра, ауспуха ти е чист, т.е. работа на ДВГ е добра, после след като направи кръгчето и слезна от колата вече работеше на 3 цилиндъра. по време на карането нищо не мога да чуя (даже със слушалки съм седнал на компа) тласъците в газовете са от неравномерната работа на ДВГ 3-4 цилиндъра.

Грешките на ламбдата са от работата на газ, тове е ясно.

Почни с бобините и свещите.

Майстора ти я е направил като за 1.6 но е стегнал вала като за без варитор.
Има особенности при стягането на шайбата на вала на всмукателните клапани, както и цвета на петите трябва да е син, колегата OEM може да ти помогне повече, даже наскоро имаше публикувана тема за вариатора.

---------- Post added at 14:39 ---------- Previous post was at 14:37 ----------

и 2-ри цилиндър по-скоро работи само с една свещ, а при CF3 има особенност в работата на ДВГ според температурата му.

zombiran
04-05-2014, 15:10
Ами плаче за нов.. сложих му ремонтен к-т... ама знаете колко изкарва :D

Какво ще рече направил я за 1.6, ама много е стегнал вала ? опасно ли е ? играе ли роля в работата на двигателя ? Утре ще видим какво ще кажи майстора. Клапана изключваме ли го, щом работи добре преди кръгчето, а след това не. Не че няма да направя всички тестове като измерване на компресия и т.н. Но все пак :) Ако са бобини и свещи.. ще черпя всички включили се :)

Nikosaul
04-05-2014, 16:43
Zombiran, разликата при стягането е в 10-ина градуса отклонение на шайбата по време на стягане (не казвам че го е стегнал много, то трябва да е доста стегнато). Което означва че още при слагането на ремъка все едно имаш прескочил зъб на ремъка, донякъде това се поема от работещия вариатор.

zombiran
04-05-2014, 18:36
Такааааа... и стана тя каквато стана :)

Диагноза:

1-ви цилиндър - 10. и малко - компресия.
2-ри цилиндър - 2 - мангала избяга с компресията в кофата :)
До тука с измерването на компресията.

Утре предстои разглобяване и остана да се надявам на чудо да е повдигач, но на дали. Благодаря на всички включили се по темата. Ще пиша в последствие какво е станало след отварянето на двигателя.

Искам да помоля, ако някой има пети за този мотор... да ми ги заеме за момента, в който ще се зацепва ремъка. Че единия майстор, който преди ми правеше колата ги е продал. Бих ги купил, но като знам че я ги ползвам повече я не.

pininfarina
04-05-2014, 18:41
Такааааа... и стана тя каквато стана :)

Диагноза:

1-ви цилиндър - 10. и малко - компресия.
2-ри цилиндър - 2 - мангала избяга с компресията в кофата :)
До тука с измерването на компресията.

Утре предстои разглобяване и остана да се надявам на чудо да е повдигач, но на дали. Благодаря на всички включили се по темата. Ще пиша в последствие какво е станало след отварянето на двигателя.

Искам да помоля, ако някой има пети за този мотор... да ми ги заеме за момента, в който ще се зацепва ремъка. Че единия майстор, който преди ми правеше колата ги е продал. Бих ги купил, но като знам че я ги ползвам повече я не.


Не се надявай да е повдигач!

zombiran
04-05-2014, 18:57
Знам, тя моята каръщина край няма... за 3-ти път ще правя това упражнение. Вече със затворени очи разглобявам и сглобявам. :)

digitalundgrd
04-05-2014, 20:01
Винаги съм се чудел след като изкривиш клапан/и с какви ти ги подменят? По книга на туин спарка се водят някакви Натриеви клапани, които уж са по- държеливи на висока температура.

Doomguy
04-05-2014, 20:59
Оригиналните клапани на ТС рядко създават проблеми, все пак в Италия карат доста на газ и метан.

zombiran
04-05-2014, 23:48
И те са ? Че в България понятието "оригинално" е малко изкривено :)

Doomguy
04-05-2014, 23:55
Тия от завода... Тук продават всякакви боклуци, нищо не може да ме учуди вече.

zombiran
04-05-2014, 23:58
Това е ясно, ама нещо като марка знае ли се ? Че не се знае какво ще излезе утре. Та да съм подготвен като пазаря да го правя качествено, така и така ще се прави поне да е като хората.

Doomguy
05-05-2014, 00:24
Форумните майстори трябва да кажат, но аз бих заложил на свястна марка, например TRW. За сега ремонти не съм правил (чукам на дърво) и не мога да кажа. Но наистина има разлика в използваните материали.

ecotronic
06-05-2014, 12:47
Това е ясно, ама нещо като марка знае ли се ? Че не се знае какво ще излезе утре. Та да съм подготвен като пазаря да го правя качествено, така и така ще се прави поне да е като хората.

При проблеми с клапаните мисля, че главата трябва задължително да отиде в специализиран сервиз за глави за ревизия, смяна на клапани, евентуално смяна на водачи и гумички, напасване и шлайф.
Това ще струва стотина лева, които биха спестили много бъдещи главоболия.
Та и хората от такъв сервиз могат и най-добре да ти препоръчат и точните клапани.

zombiran
07-05-2014, 20:45
Главата от днес е в гр.Сливен в тясно специализиран сервиз само за глави,валове и т.н. за ревизия и за цялостен ремонт на главата, каквото има нужда да се сменя :) Труд само 190лв. + ще видим колко за части :D

Прилагам снимки да видите от къде е бил проблема. Направо паднах :D Клапана е на всмукателните колектори!!

pininfarina
07-05-2014, 20:55
Главата от днес е в гр.Сливен в тясно специализиран сервиз само за глави,валове и т.н. за ревизия и за цялостен ремонт на главата, каквото има нужда да се сменя :) Труд само 190лв. + ще видим колко за части :D

Прилагам снимки да видите от къде е бил проблема. Направо паднах :D Клапана е на всмукателните колектори!!

Значи като цяло сме поуцелили проблема - за съжаление :-(

Драсни ми адрес на лично за да ти изпратя петите и индикаторния часовник за да си зацепиш ангренажа както ти обещах!

zombiran
07-05-2014, 21:14
не знам на какво гадаете на топка ли, на боб ли... ама познахте :)

ecotronic
07-05-2014, 21:30
Единственото, което познахме е това за клапан/и. (за съжаление).

Впредвид на това, че е всмукателен клапан е малко вероятно това да се се получило от карането на газ.

Поражения по буталото или по цилиндъра има ли?

pininfarina
07-05-2014, 21:32
Единственото, което познахме е това за клапан/и. (за съжаление).

Впредвид на това, че е всмукателен клапан е малко вероятно това да се се получило от карането на газ.

Поражения по буталото или по цилиндъра има ли?

Тук си прав! Има и вероятност проблема да се е появил и от повдигач - знам ли !

zombiran
07-05-2014, 21:42
Не няма никакви. Всичко си е нормално. Обяснявам си го че този клапан не е бил паснат както трябва спрямо другите. Понеже 2-рия път не я карах на специализиран сервиз, а стария ми майстор ги пасваше. Много вероятно е от там да е проблема. Сега ще видим от какво е било.. Тези хора си разбират от работата.. само като им видях сервиза и ми олекна :) Че няма как да объркат нещата. Чакам да ми се обадят и да кажат какво е необходимо до се сменя.

pininfarina
07-05-2014, 21:46
Не няма никакви. Всичко си е нормално. Обяснявам си го че този клапан не е бил паснат както трябва спрямо другите. Понеже 2-рия път не я карах на специализиран сервиз, а стария ми майстор ги пасваше. Много вероятно е от там да е проблема.


Надали проблема е в него! Може да са много причините...

ecotronic
07-05-2014, 21:47
Добре огледайте водачите. И от разбит водач може да се получи тая поразия.

zombiran
07-05-2014, 22:41
Може не знам. В момента е при специалисти те ще кажат какво следва и какво ще се сменя. Ще пиша какво е станало.

zombiran
12-05-2014, 14:04
Днес се обадиха от сервиза за главата. Положението е следното.

16 повдигача, 2 клапана, к-т гумички, шлайф, плеглед за пукнатини, почистване и цялостно сглобяване = цена около 650-700лв. всичко. :shocked::stretcher: :go:

digitalundgrd
12-05-2014, 17:14
Ох...

pininfarina
12-05-2014, 17:24
Днес се обадиха от сервиза за главата. Положението е следното.

16 повдигача, 2 клапана, к-т гумички, шлайф, плеглед за пукнатини, почистване и цялостно сглобяване = цена около 650-700лв. всичко. :shocked::stretcher: :go:

И какво им е на твоите повдигачи - не им се занимава да ги изпразват ли или ....

zombiran
12-05-2014, 17:32
Не знам какво им има, свърза ли се с майстора ми и това му казали. Без обяснения за какво и що. Аз не смея да подлагам на въпрос казаното от тях понеже грам не разбирам. А те се занимават само с такива неща.. Да се надявам вече да няма ядове с това возило, че при следващото такова отива за скрап.

angelovi69
12-05-2014, 18:28
Ти си клиент - и тъпи, и умни въпроси да задаваш - редно е да ти отговорят, така да ти обяснят, че да разбереш. Искай си всички стари и сменени части да ти дадат след ремонта.
Бръкни в нета и виж цени за частите. Макар да смятам, че веднага тук доста колеги могат да се включат и да те ориентират.
Почистване - със спрей, или в ултразвукова вана или....каквото и да е , не вярвам да е повече от 40-50 лв. ( тук разсъждавам като лаик )
Успех!

zombiran
12-05-2014, 21:29
Ами така ще направим... ами горе долу толкова излиза.. повдигачите вървят от 18 до 22лв/бр. тука в БГ. видях и по 50лв. ама на дали ще са от тях. Гумички 20лв. клапани по 20лв и тях слагам. и всичко останало е за труд.

zombiran
20-05-2014, 14:01
Темата е за ключ! Благодаря на всички, които се включиха със съветите си.

Големи благодарности към колегата pininfarina, за жеста който направи.