PDA

View Full Version : Странен проблем със загряването.



toci1
10-05-2014, 06:53
Здравейте колеги,

Имам Алфа 156, 1.8, бензин, 98-ма година. Вчера ми се случи нещо странно за мен - както си карах и гледам че стрелката за температурата е стигнала 110 градуса. Отварям капака - перката си се върти, маркуча към радиатора е супер горещ, но стрелката за температурата даже продължава леко да се покачва и минава 110 градуса. Понеже трябваше да я преместя, че бях на кофти място и тъкмо когато мислех да я спирам, гледам че стрелката започна да намалява и си отиде на 90. Това го направи още един път вчера. До сега не съм имал такъв проблем, перката си се включва на 90 градуса. Ако някой има идея защо се получава така, моля да пише.

Лек ден.

aligator89
10-05-2014, 09:45
при 110 градуса би трябвало да хвърли водата. Може да е датчик. Как е нивото на антифриза ?

toci1
10-05-2014, 10:08
Кой датчик имаш в предвид, че не им разбирам много? Сутринта погледнах нивото на антифриза и беше малко под минимума, но не съм доливал. Досега като я карах от сутринта, всичко си беше нормално - перката си се включи на 90 градуса, стрелката се понижи, както си трябва.

dansguardian
10-05-2014, 10:15
Евентуален проблем с водната помпа.

aligator89
10-05-2014, 10:29
температурен датчик

---------- Post added at 10:29 ---------- Previous post was at 10:26 ----------

щом е под минимума що не долееш

pininfarina
10-05-2014, 10:43
Има и вероятност термостата да задържа понякога!

toci1
10-05-2014, 13:30
Термостата е сменен преди 6 месеца. От днешното каране ми направи впечатление, че перката се включва малко след 90 градуса, може би 92-93, нещо такова. Да не би това леко леко закъсняло включване да води и до закъсняване на отчитането и на стрелката и възможно ли е да имапроблем със самата стрелка? Днес направи този номенр само веднъж, а няколко пъти всичко си беше нормално.

kolev
10-05-2014, 13:33
може да имаш лек теч на антифриз. спада ли ти нивото.

toci1
10-05-2014, 14:26
Беше спаднало малко под минимума, сега съм долял колкото трябва и ще видим дали ще има подобрение.

KirilSol
10-05-2014, 15:39
Беше спаднало малко под минимума, сега съм долял колкото трябва и ще видим дали ще има подобрение.

Отиди на диагностика да ти премерят верно температурите по компютъра на колата.

Това какво показва стрелката не винаги е меродавно.

Пускането на вентилатора става от няколко датчика

nickgaidarov
10-05-2014, 16:06
...

toci1
10-05-2014, 16:10
Това деление, което мислиш че е 110 градуса, всъщност е 100 градуса. Според мен проблемът ти е точно никакъв.

Точно какъв, че може стрелката да не показва най-точно каква е тмпературата ли?

nickgaidarov
10-05-2014, 16:13
...

KirilSol
10-05-2014, 16:15
ами нали ти го написах по-горе.

стрелката вътре на таблото не е най-верния термометър в колата

и според мен нямаш проблем, но за да си сигурен отиди да я закачат на компютър и там ще видиш кога при колко градуса включва и изключва вентилатора да се увериш сам

nickgaidarov
10-05-2014, 16:23
...

KirilSol
10-05-2014, 16:51
Точно стрелката вътре на таблото е най-верният термометър в колата по отношение на охлаждащата течност. Просто човек трябва да знае някои особености относно отчитането й при 156-тиците.

Щом казваш....

nickgaidarov
10-05-2014, 17:19
...

kolev
10-05-2014, 17:46
Беше спаднало малко под минимума, сега съм долял колкото трябва и ще видим дали ще има подобрение.

следи го. ако пак падне, губиш антифриз. системата гълта въздух и вдига температура докато изкара балона.

ecotronic
10-05-2014, 18:38
Отиди на диагностика да ти премерят верно температурите по компютъра на колата.

Това какво показва стрелката не винаги е меродавно.

Пускането на вентилатора става от няколко датчика

Пускането на вентилатора става от един датчик - този с който ECU - то мери температурата.

При 95 гр ECU - то пуска първата степен и при 102 втората.

ECU - то пуска също така първата степен на вентилатора винаги, когато работи компресора на климатика, независимо от температурата на мотора.

Според мен колегата има проблем или с въздушна възглавница или с термостата. Не и с датчиците за температура.

toci1
10-05-2014, 19:42
Пускането на вентилатора става от един датчик - този с който ECU - то мери температурата.

При 95 гр ECU - то пуска първата степен и при 102 втората.

ECU - то пуска също така първата степен на вентилатора винаги, когато работи компресора на климатика, независимо от температурата на мотора.

Според мен колегата има проблем или с въздушна възглавница или с термостата. Не и с датчиците за температура.

Какво значи въздушна възглавница, ако може да ми кажете. А термостата съм го сменил с нов преди половин година и той не беше от най-евтините, така че предполагам че не е от него.

ecotronic
10-05-2014, 19:54
Какво значи въздушна възглавница, ако може да ми кажете. А термостата съм го сменил с нов преди половин година и той не беше от най-евтините, така че предполагам че не е от него.

При пробив в системата може да се образува газов балон в участък, където нормално трябва да има течност. Газов балон може да се образува и ако клапанът на преливника изпуска и не обуславя нормалното налягане в системата. Тъй като тя е проектирана така че в нея да циркулира течност, когато някъде се появи такъв газ, циркулацията се влошава. Това води до повишаване на температурата, отделяне на още повече газ и нещата зациклят в грешна посока.

toci1
10-05-2014, 21:03
При пробив в системата може да се образува газов балон в участък, където нормално трябва да има течност. Газов балон може да се образува и ако клапанът на преливника изпуска и не обуславя нормалното налягане в системата. Тъй като тя е проектирана така че в нея да циркулира течност, когато някъде се появи такъв газ, циркулацията се влошава. Това води до повишаване на температурата, отделяне на още повече газ и нещата зациклят в грешна посока.

Нещо мога ли да направя аз по този въпрос, или трябва да я карам в сервиза?

ecotronic
10-05-2014, 21:11
Нещо мога ли да направя аз по този въпрос, или трябва да я карам в сервиза?

Долей си антифриз до нормалното ниво, следи внимателно дали не се губи впоследствие и следи също така температурата за да не я прегрееш.
На този етап мисля, че няма сериозно основание за притеснение.

Накратко - следи дали се повтаря проблема, колко често, при какви обстоятелства и т.н.

toci1
11-05-2014, 15:20
Долял съм антифриз, днес карах колата няколко часа и го нямаше този проблем. Искам да питам друго, което забелязах - когато колата е загряла и перката се върти, като изключа от контакт, перката спира да се върти - това нормално ли е?

Георги Живков
11-05-2014, 16:04
Нормално е -да.

toci1
11-05-2014, 18:15
Нормално е -да.

Защото на други коли, които съм карал, перката продължава да си се върти дори и при неработеща кола, или си зависи от марката.

ecotronic
11-05-2014, 18:17
Защото на други коли, които съм карал, перката продължава да си се върти дори и при неработеща кола, или си зависи от марката.

Зависи от марката или модела. Въпрос на конструкторски възгледи.

kolev
12-05-2014, 10:02
обикновено втора скорост продължава да се върти докато охлади и без контакт. първа спира след отпадане на контакта.

Friday
12-05-2014, 21:03
При мен , и втора скорост на вентилатора спира като махна "контакт"!

deznam
13-05-2014, 11:27
Така и аз не ,че съм от най разбиращите ,но сиг. някой от колегите ме знаят ,че със стария мотор имах проблеми с загряването. Аз бих те съветвал ако не разбираш от коли заведи я на сервиз ,за да не стане по лошо.. Ако ти вкарва в системата вода може да имаш някоя скоба за притягане огледайте положението. Също така си виж и маркуча дали е твърд или мек. Ако е твърд вкарва въздух със сиг. ако пак се появява проблема и след това може и по зле да е положението като примерно издухана гарнитура...Много варианти има, но не ти ги пожелавам пиши да ни кажеш какво е станало. Поздрави. :drunk: