PDA

View Full Version : Скърцане при натискане на съединител



fakirastanly
31-05-2014, 16:00
Юнаци имах леко скърцане при натискане на съединителя независимо дали колата е запалена,топла,студена или на изгасен мотор появи се с затоплянето на времето.От 2-дена вали като изведро несъм я карал стой си пред блока днес се качвам скърцането го няма явно нещо трябва да се смаже или аз бъркам ако някой му се е случвало нека сподели.

Или този модел са така ;)

my_power88
31-05-2014, 19:06
притискателен диск на съединителя.

stu
31-05-2014, 22:35
Смажи тампона на горната помпа, който влиза в педала на съединителя.

haljscho
01-06-2014, 00:34
При 147-та няма тампон както е при 156 и ако скърца вътре в купето най-вероятно е проблем със самата помпа!

zaryto
01-06-2014, 01:45
Скърца и от помпата и още нещо.
Второто е загадка все още.
Или е от оста на педалите или от пружината.Ако някой е свалял педалите или има схема как се свалят нека да сподели.
:cussing:

nickgaidarov
01-06-2014, 12:07
...

zombiran
01-06-2014, 12:16
за триене.. горния пост е изчерпателен :)

nickgaidarov
01-06-2014, 13:31
...

zaryto
02-06-2014, 16:15
Само дето отговора изобщо не е изчерпателен и не води до нищо добро. Най-много да си прецакате помпата и да си омажете половината кола с грес. Аз го пробвах с няколко вида литиеви греси, течни смазки, ВД40 , спрей за матрици и т.н. Крайния ефект беше нова помпа. А скърцането с новата помпа е много по - малко , но пак го има. Но съединителя е по- мек. Скърца или от пружината или от някоя от пластмасите на педала или от оста. В самата помпа няма нищо,което може да скърца. Старата като е свалих я пробвах и не скърца,когато не е на колата.

:jason2:

nickgaidarov
02-06-2014, 19:11
...

zaryto
02-06-2014, 21:46
Да си прецака човек помпата в резултат на горната процедура може да стане единствено ако го направи нарочно според мен. Колкото до оцапването на половината кола с грес - да, това е възможно, нещо повече - може да си оцапаш и цялата кола с грес, ако никой не ти е показал как се гресира. И след като човекът изрично е написал, че единствено бялата литиева грес върши работа, защо пробваш и с други смазки, за които авторът изрично е отбелязал, че не вършат НИКАКВА работа (като WD-40 и другите, които си описал).

Защото с неговата не става нищо. Не знам дали си отварял такава помпа и дали знаеш на какъв принцип работи и какво има вътре, но няма нищо,което може да се смаже.
Иначе не знам как се смазва с грес не разбирам, аз съм прост инженер. Но ако си пробвал да пръскаш със литиева грес на спрей при педалите,ще си наясно за какво говоря. :handshake:

nickgaidarov
03-06-2014, 08:54
...

zaryto
03-06-2014, 16:54
Никъде в линка, който съм дал, не става въпрос за смазване на самата помпа. Моля да ми посочиш, по възможност с цитат, къде си видял такова нещо.
Между другото, аз също съм инженер, но специално относно гресирането това едва ли е гаранция за компетентност. Виждал съм машинни инженери с повече от 20 години стаж, които не могат да гресират правилно, както и 10-годишни деца, които го правят безупречно.

На снимките е показано,че пръска със спрея под гумения маншон м/у буталото и ябълката на пръчката. Според мен скърца от самия педал на съединителя и по-точно там където ляга ябълката на пръта. Леглото на ябълката е много измислено с едни пластмасови елементи,които явно скърцат. При мен се получава само при полусъединител,когато превключвам в движение го няма.Пробвах и там да го гресирам, но пак скърца. Иначе на свалена помпа при движение на педала няма скърцане. Явно си е недомислено,защото по чуждите форуми масово се оплакват от същото.

Yavor
03-06-2014, 17:05
На снимките е показано,че пръска със спрея под гумения маншон м/у буталото и ябълката на пръчката. Според мен скърца от самия педал на съединителя и по-точно там където ляга ябълката на пръта. Леглото на ябълката е много измислено с едни пластмасови елементи,които явно скърцат. При мен се получава само при полусъединител,когато превключвам в движение го няма.Пробвах и там да го гресирам, но пак скърца. Иначе на свалена помпа при движение на педала няма скърцане. Явно си е недомислено,защото по чуждите форуми масово се оплакват от същото.


При мене е същите лайна... И много ме дразни.

Навремето имах Пунто 2 с подобна пмпа и конструкция на педала - и то така скърцаше. Докато не нахлепах яко с гъста грес отзад педала, където лагерува оста на помпата в ония пластмаски, не спря да скърца. После минаха години и не се обади повече...

Да видим кой ден ще се надупя и на Алфата, макар че засега е леко скърцането и само на полусъединител, ама за сметка на това ми бърка в мозъка. Лошото е че е много тясно и тъмно до педалите...

zaryto
03-06-2014, 17:17
При мене е същите лайна... И много ме дразни.

Навремето имах Пунто 2 с подобна пмпа и конструкция на педала - и то така скърцаше. Докато не нахлепах яко с гъста грес отзад педала, където лагерува оста на помпата в ония пластмаски, не спря да скърца. После минаха години и не се обади повече...

Да видим кой ден ще се надупя и на Алфата, макар че засега е леко скърцането и само на полусъединител, ама за сметка на това ми бърка в мозъка. Лошото е че е много тясно и тъмно до педалите...

Аз си мисля за подложка от мека гума или дунапрен м/у ябълката и педала, но трябва да махна педала.

nickgaidarov
03-06-2014, 17:49
...

zaryto
03-06-2014, 18:03
Колега, на снимката не е Алфа 147 и единствено сходно с 147 е помпата до средата на пръта , който натиска буталото. От там нататък захващанетп на пръта за педала и цялата конструкция на педалите е коренно различна. За това и няма как да стане като в линка, който си дал. Не се заяждам, но смисъла на темата е да намерим решение, а не да мажем с грес само и пак да скърца. На снкмката се вижда , че човека е свалил педала и смазва оста , на 147 няма как да стане по този начин.

nickgaidarov
03-06-2014, 18:15
...

zaryto
03-06-2014, 18:26
ОК. Тогава нека го кажа по друг начин - просто направи така, както е направил колегата Yavor, и забрави за проблема.

Пробвах, но не става. Явно на Пунтото леглото е по-друго или скърцането не е в следствие на триене , а самата пластмаса се огъва и скрибуца.

nickgaidarov
03-06-2014, 18:48
...

zaryto
11-06-2014, 18:52
Скърцането няма нищо общо с описаното в линка.
Педала скърца от оста,която е обща заедно с педала на спирачката. Отдясно на педала на спирачките има нещо като зегерка. Маха се и оста на педалите се избива наляво към вратата,като се чука лекичко,защото е пластмасова.Като излезне оста излиза и педала на съединителя. В отвора на педала , където влиза оста има 2 втулки. Всичко се почиства и смазва с хубава мазна гъста грес. После се сглобява по обратния ред и скърцане няма.
Вътре в отвора на педала имаше малки шупли от пластмасата,които изтърках с пила. :bangin:
Сега няма скърцане и педала се движи доста леко.
:beer:

Yavor
15-06-2014, 14:12
Скърцането няма нищо общо с описаното в линка.
Педала скърца от оста,която е обща заедно с педала на спирачката. Отдясно на педала на спирачките има нещо като зегерка. Маха се и оста на педалите се избива наляво към вратата,като се чука лекичко,защото е пластмасова.Като излезне оста излиза и педала на съединителя. В отвора на педала , където влиза оста има 2 втулки. Всичко се почиства и смазва с хубава мазна гъста грес. После се сглобява по обратния ред и скърцане няма.
Вътре в отвора на педала имаше малки шупли от пластмасата,които изтърках с пила. :bangin:
Сега няма скърцане и педала се движи доста леко.
:beer:

Потвърждавам,
Проблема и при мен беше точно този - скърцане на остта на която се движи педала. Разглобяването е лесно - маха се скобата, която държи остта от десния край и се избива наляво. При мене втулките на съединителя бяха пуснали по едно косъмче от ръба, което явно беше причината за скърцането. После идва големия филм, след като се смаже - сглобяването!

1. На педала на съединителя отзад има една пружина, която лесно пада и трудно се слага.
2. Остта на педалите доста трудно се наглася да влезе - въпросната пружина натиска педала навън... Освен това има само едно положение, вкоето трябва да се сложи - има едни пера на периферията, които трябва да застанат по определен начин - иначе от дясно не се подава достатъчно, за да се сложи скобата.
3. Адски тясно и неудобно за работа, но може това да си е само мой проблем, защото съм едричък.

В общи линии - ако не сте готови да се измъчите - идете на сервиз. Макар че трудно ще намерите кой да ви го направи това.

Ако е на подемник колата, вдигната донякъде, определено ще е много по лесно. Иначе е гадост.

Освен това открих че има два вида конструкция на педалите, май разликата е бензинова и дизелова версия. Моята е бензин.

Онези снимки по назад, където смазваха помпата, са на другата конструкция.

Иначе съм доволен - а издрани ръце, належал се в колата надолу с главата и вече не скъцащ съединител.

Снимки не направих, бях адски мръсен.

zaryto
16-06-2014, 03:49
Потвърждавам,
Проблема и при мен беше точно този - скърцане на остта на която се движи педала. Разглобяването е лесно - маха се скобата, която държи остта от десния край и се избива наляво. При мене втулките на съединителя бяха пуснали по едно косъмче от ръба, което явно беше причината за скърцането. После идва големия филм, след като се смаже - сглобяването!

1. На педала на съединителя отзад има една пружина, която лесно пада и трудно се слага.
2. Остта на педалите доста трудно се наглася да влезе - въпросната пружина натиска педала навън... Освен това има само едно положение, вкоето трябва да се сложи - има едни пера на периферията, които трябва да застанат по определен начин - иначе от дясно не се подава достатъчно, за да се сложи скобата.
3. Адски тясно и неудобно за работа, но може това да си е само мой проблем, защото съм едричък.

В общи линии - ако не сте готови да се измъчите - идете на сервиз. Макар че трудно ще намерите кой да ви го направи това.

Ако е на подемник колата, вдигната донякъде, определено ще е много по лесно. Иначе е гадост.

Освен това открих че има два вида конструкция на педалите, май разликата е бензинова и дизелова версия. Моята е бензин.

Онези снимки по назад, където смазваха помпата, са на другата конструкция.

Иначе съм доволен - а издрани ръце, належал се в колата надолу с главата и вече не скъцащ съединител.

Снимки не направих, бях адски мръсен.

:cheers:

Моята е дизелова и е със същите педали като твоите.В чуждите форуми видях , че има с по-различна помпа на съединителя и педала е отделно. Но май на ГТ-то е така.
Съединителят се движи доста по-лесно след почистването и няма звуци вече една седмица. Дано да е така дълго време. В Ибей се продават втулки за скромната цена от 17 евро комплетка. :screwy:
Мойте са бели не знам дали са сменяни,но бяха като нови.

zombiran
16-06-2014, 13:36
И аз днеска имах свободно време и реших да се заем с този всеизвестен проблем :) Поиграх си около 1 час... всичко. Дано издържи дълго време... не е кой знае колко сложно, даже бих казал елементарно, стига да имаш време и да ти се цапа..