PDA

View Full Version : Маховик ?



milenpet
14-06-2014, 19:18
Здр. колеги имам следния проблем - от няколко дена колата тресе(на моменти много на моменти слабо), но само на 3-та и на 4-та, когато е в диапазона 1800-2500 и подам по рязко газ целия мотор започва да тресе, като си махна крака от газта спира и най-силно се усеща на баир, ако е мн горещо още по-зле, но не е постоянно. Помислих си в началото, че е тампон на двг., но след като звъннах на майстора той ми каза, че има голяма вероятност да е най-вече от маховик или в по-малка степен съединител в някакъв лек стадий, защото на 1-ва и на задна колата си тръгва много добре и без газ, нито тресе нито нещо подобно, във вторник ще му я занеса за оглед.Дали има вероятност да е от нещо друго, че знам какви пари е маховика и дали има опасност да се кара така 1-2 месеца, защото някой път така тресе,че сякаш мотора ще излезе през капака, а понякога всичко е ОК. Колата е 156 2.4 140к.с 2001г.

tonov
14-06-2014, 19:24
Може да е и от вътрешно каре.

milenpet
14-06-2014, 19:36
Благодаря за бързия отговор, има логика и да е това защото колата започва да тресе, когато е на 3, 4-та скорост около 2000 оборота, когато мотор има най-много тяга и предполагам най-голямо натоварване за мотора и окачването. Това, което ме притеснява е дали може да има някакви неприятни последици от това тресене ако се кара известно време така ...

tonov
14-06-2014, 19:42
Ми не е много хубаво. Избягвай в този диапазон да й раздаваш всичката газ, или минавай на по-долна предавка.

nickgaidarov
14-06-2014, 20:10
...

milenpet
14-06-2014, 20:38
Когато е студена колата и запаля за около не повече от минута оборотите се менят 700-900 и после се застопоряват и звука си е постоянен, мисля че е нормално( поне така мисля) Маслото е Селения 5-40 и е вече на около 6500-7000 км. Сподели в какво насока клониш колега. :)

nickgaidarov
14-06-2014, 20:43
...

milenpet
14-06-2014, 21:03
Не съм се интересувал колко струва м.помпа, но се моля да не е маховика, че ще трябва доста да се бръкна,а и до колкото разбрах маховика трябва да е нов, бтв имам големи съмнения от както я закупих, че колата е бутана смисъл, че върви много по различно от другите 2.4(карал съм още 2 такива), ако това има значение, но и не знам как мога да го разбера това.

tonov
14-06-2014, 22:50
Тук във форума има описани случаи на подобни вибрации след ремап. Така че, може и да е пипана.

milenpet
15-06-2014, 00:01
Не бих казал, че е чипосана, но просто не върви нормално, тръгва много от рано да върви буквално от 1000 оборота и до към 2000-2200 направо те залепя, но ми се струва че е за сметка на високите обороти и на приятели съм давал да карат и всеки ми казва, че не е нормално това, но не знам дали се отнася до настройки на ЕКУ-то или нещо друго, всъщност това дали не се отразява по някакъв начин на маховика и на съединителя?

emzo
15-06-2014, 17:32
Не бих казал, че е чипосана, но просто не върви нормално, тръгва много от рано да върви буквално от 1000 оборота и до към 2000-2200 направо те залепя, но ми се струва че е за сметка на високите обороти и на приятели съм давал да карат и всеки ми казва, че не е нормално това, но не знам дали се отнася до настройки на ЕКУ-то или нещо друго, всъщност това дали не се отразява по някакъв начин на маховика и на съединителя?

Откъде си, да те пратим при някой да я погледне ?

milenpet
15-06-2014, 18:04
От Русе съм колега, по принцип майстора, който ми прави колите се занимава предимно с италиянски, но просто това за вървенето не сме го правили на голям въпрос, в началото ми каза само, че колата върви много добре, но сега като стана така и само размишлявам. Впрочем днес направих около 20 км из града и не тресеше само леко по баира, но не беше толкова силно както предните дни...Нз и аз вече какво да мисля...

Верещагин
16-06-2014, 08:21
Принципно не е невъзможно да е маховик. Това все пак е най-мощния дизел, а ако е "пипан" , работата става още по-натоварваща за маховика, а и зависи как е каран автомобила. "Рита" ли педала на съединителя при натискане и задържане? Иначе в Ebay гледам комплекти маховик и съединител има за 450 паунда, както и "заменки" , т.е конверсия към едномасов маховик с обикновен съединител по 350 !

milenpet
16-06-2014, 09:48
Не не рита изобщо даже пробвам да тръгвам на 1-ва и на задна само със съединителя, без газ и няма никакви проблеми (ако по този начин съединителя се товари повече). А странното е че като започне да тресе педала на газта започва мн да трепти(все едно става някак нервен) и сякаш се опитва да ми връща крака назад. А за пипането и аз не знам , просто дърпа много добре в ниските обороти, дори на 3-та и на 4-та малко над 1000 оборота има невероятен респонс.

Верещагин
16-06-2014, 10:40
Ако се разхлопа маховика, първите симптпми са подритване на педала на съединителя, нетипично дрънчене и промяна в шума при натиснат и пуснат педал, боксуване и т.н. Колкото и да го мързи твоят майстор, накарай го да провери тампоните на мотора, тъй като при различни обороти се получават различни резонанси и вибрации, а ролята на тези тампони е именно "обирането" на тези явления!

kolchev
16-06-2014, 10:46
Колега я пусни линк къде си гледал заменка с едномасов съединител за 350.

Верещагин
16-06-2014, 11:03
Ето го :

http://www.ebay.co.uk/itm/Alfa-Romeo-Diesel-156-GT-147-1-9-JTD-8V-16V-2-4-10v-Solid-flywheel-Clutch-Kit-/231258156828?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item35d80f6f1c

hayho
16-06-2014, 13:46
Колега я пусни линк къде си гледал заменка с едномасов съединител за 350.

Значи по принцип едномасовия маховик не е за всеки. Има причина заводски да се слага двумасов и това е, че обира вибрациите при отпускане на педала и прави превключването по-плавно. Иначе ще се изстрелваш или ще забиваш муцуна докато не свикнеш да превключваш прецизно с едномасовия. Иначе на Valeo има по-евтини в ebay.it - търсиш volano. Примерно целия комплект съединител + маховик: http://www.ebay.it/itm/Kit-volano-e-frizione-ALFA-ROMEO-147-156-1900-JTD-VALEO-836016-828063-/151167027294?pt=Ricambi_automobili&hash=item233241c85e. Само виж размера и каталожния номер дали отговарят и там проблема е, че не всеки доставя извън Италия.

Верещагин
16-06-2014, 15:23
Е да..този комплект с демпферен маховик за 350 евро е екстра цена ! Ако не доставят, трябва да го заръчаш на някой пребиваващ в Италия да ти го вземе и след това да ти го изпрати. Аз бих предпочел оригиналната комплектовка..демпфера щади и усукванията на коляновия вал, особено при най-мощните дизели с огромен въртящ момент !

coca-cola
16-06-2014, 20:37
Сори колега МАХОВИК не е счупен просто е с омекнали пружини бях същия.Колата си работеше нормално без да тресе и чука само когато натоваря мотора в диапазона от около 1600об. започваше ужасно да тресе.Така че плавно вдигаш 2100-2300об. и след това газ до 4000-4500об. нямаш проблем само гледаш някое бутало да не иде при турбото.МУ СЕРА В УСТАТА НА ТОЯ дето ги е измислил тея еб...ни маховици.Два смених

milenpet
29-06-2014, 00:01
След ходене при майстора и проверка на дюзите и съединителя се оказа че дюзите са горе долу добре а съединителя е в много добро състояние, но спомена за тези пружини на маховика, надявам се да се окаже нещо друго по окачването или нещо по-дребно.... Също така колата има чип, който според мен изобщо не е с добри настройки, защото колата до 2200-2300 върви много добре и след това доста по слаба тяга а самия начин на ускоряване във високите е малко като прекъсващ, но по този въпрос да споделят колеги които имат чип и се питам дали може да се върнат заводските настройки на колата и имам последен въпрос някой знае ли как е на италиянски маховик?

don_pepone
29-06-2014, 08:04
на БГ-Маховик-на Английски-FLYWEEL-на Жабарски VOLANO

haljscho
29-06-2014, 09:28
След ходене при майстора и проверка на дюзите и съединителя се оказа че дюзите са горе долу добре а съединителя е в много добро състояние, но спомена за тези пружини на маховика, надявам се да се окаже нещо друго по окачването или нещо по-дребно.... Също така колата има чип, който според мен изобщо не е с добри настройки, защото колата до 2200-2300 върви много добре и след това доста по слаба тяга а самия начин на ускоряване във високите е малко като прекъсващ, но по този въпрос да споделят колеги които имат чип и се питам дали може да се върнат заводските настройки на колата и имам последен въпрос някой знае ли как е на италиянски маховик?

Да попитам, как точно разбраха, че съединителя е в много добро състояние а маховика е зле?

Чипове колкото си щеш!
Може да ти сложат и оригинален, може и да ти направят такъв какъвто на теб ти харесва!

milenpet
29-06-2014, 11:53
Аз доколкото разбрах маховика може да си е добре, но само въпросните пружини да правят този проблем не знам и аз това като някакъв начален стадий на износване ли е... Човека седна в колата и започна да отпуска съединителя на 1-ва и на задна и каза за мен този съединител е идеален, проблема не е от демфер, но все пак ще се наложи обстоен преглед да се види наистина състоянието му, ако така може да се прецени. Иначе намерих в италиянски сайт маховик за 250 евро и хубавото е че мога да го закупя от там, а комплекта със съединител е от 450 евро нагоре на Валео, ако се стигне до там(дано да се окаже нещо друго). Имам и друг въпрос, ако се смени маховика, а колата си е чипосана този проблем пак ли ще се появи?

haljscho
29-06-2014, 14:42
Аз доколкото разбрах маховика може да си е добре, но само въпросните пружини да правят този проблем не знам и аз това като някакъв начален стадий на износване ли е... Човека седна в колата и започна да отпуска съединителя на 1-ва и на задна и каза за мен този съединител е идеален, проблема не е от демфер, но все пак ще се наложи обстоен преглед да се види наистина състоянието му, ако така може да се прецени. Иначе намерих в италиянски сайт маховик за 250 евро и хубавото е че мога да го закупя от там, а комплекта със съединител е от 450 евро нагоре на Валео, ако се стигне до там(дано да се окаже нещо друго). Имам и друг въпрос, ако се смени маховика, а колата си е чипосана този проблем пак ли ще се появи?
Сега прочетох първото мнение на темата!
Маховик е! Омеканли са му пружините, щом и чипа е набузен в ниските нещата се нареждат......

250юро е добра цена за маховик!
+ усилен съединител също е добре, но ако си купиш обикновен съединител от БГ ще е по-евтино.
Ако не искаш нещо брутално като чип, обикновен съединител ще ти върши работа!

Но си мисля, че докато не разглобите няма как да разберете дали съединителя е добре или зле!

Ако разтрисането не е много може да си караш така, естествено избягвай да е насилваш от ниските......

При потегляне без газ разтриса ли?
Ако разтриса, нуждае се от малко газ и спира или и трябват поне 2500об. за да тръгне нормално?

milenpet
29-06-2014, 16:37
При потегляне на 1-ва и на задна колата си потегля перфектно без газ нито има тресене нито нищо, майстора ми каза да карам така, защото не го прави винаги и на моменти тресе повече на моменти слабо или изобщо(макар че малко не мога да го търпя това тресене :Д), но все пак като се свали маховика ще се види. Ако знам, че с нов маховик този проблем ще изчезне и ще изкара доста време - ще го взема, иначе си мисля този чип да се махне и да направим заводските настройки да видя поведението на колата без този чип,а после да я чипосам нещо от сорта на 15 % вдигане на мощността и вървенето да бъде балансирано между ниските и високите обороти, защото сега не е.

vgp_sas
29-06-2014, 19:07
Аз сменях маховик скоро. При първа и задна тресеше ужасно и скоростите едвам влизаха.

milenpet
12-07-2014, 01:24
Проблема вече е решен, оказа се дясното каре доста беше разхлабено и даже последните дни започна и да чука при въртене на волана. Темата може да се заключва. :)