PDA

View Full Version : Релефен печат (ембосиране) върху метал?



Kuku
14-07-2014, 21:16
Колеги,
имам нужда от релефен печат върх метални плочки - при пластмасата се нарича ембосиране, но не знам дали и при метала се нарича така.
Ако някой знае, къде могат да ми изработят такива плочки, ще съм много благодарен да сподели?
Става въпрос за фирмени плочки, които да поставям като 'емблема' на продуктите, съдържаща дата, модел, пореден номер.....

Бобби
15-07-2014, 00:23
В сряда имам среща с моя човек с металите...ще го попитам и ще ти кажа, но ми се струва, че дата и пореден номер би трябвало да ги изключиш от щампата....или да си закупиш целият набор....и сам да ги правиш, иначе трябва да си шариш постояно за всяка нова табела.....най вече за датата....за ноера иди дойди...
п.п...нали иде реч да е върху ламарина с определена дебелина....иначе става по сложно....?

Kuku
15-07-2014, 10:24
Да, точно за щамповане върху ламаринена планка става въпрос, нещо от сорта на 100х50мм. с дебелина 1,5мм.

Stoyan Georgiev
15-07-2014, 11:11
1.5 mm е доста дебела ламарина за тази цел :)

Kuku
15-07-2014, 11:11
Да, усетих се ;)
0,8мм. ще е добре.

ivan dimitrov
15-07-2014, 12:27
---

Kuku
15-07-2014, 12:41
Всъщност да, аз не държа да е черен метал - алуминиеви плочки може би са по-добър вариант. Хем няма да ръждясват :)

Stoyan Georgiev
15-07-2014, 14:32
алуминий - най-добре, само че губи естетическите си качества при определени условия :)

но за твоите цели май наистина е най-добре

PEPI-2ALFA
15-07-2014, 15:18
алуминий - най-добре, само че губи естетическите си качества при определени условия :)

И ще трябва да се занитва, няма да може да се завари, май.

dimitar_vd62
15-07-2014, 15:42
Колеги,
имам нужда от релефен печат върх метални плочки - при пластмасата се нарича ембосиране, но не знам дали и при метала се нарича така.
Ако някой знае, къде могат да ми изработят такива плочки, ще съм много благодарен да сподели?
Става въпрос за фирмени плочки, които да поставям като 'емблема' на продуктите, съдържаща дата, модел, пореден номер.....


Да, усетих се ;)
0,8мм. ще е добре.

И това ще ти е много според мене, освен ако не я отвърнеш.0,5 стомана ми се струва по-подходящо.Алуминия корозира и става на бял прах при определени условия.Имах навремето алуминиеви табелки от Перкинс, бяха щамповани с нещо и лепнеха безвъзвратно.Що не пробваш на лазер., вместо да млатиш с чука.Виждал съм по колите такива прогорени с лазер и занитени, може и с болтче що трябва да е нит.

Kuku
15-07-2014, 17:00
Те ще са за вътрешна употреба и ръждата не ме притеснява, просто мекия алуминий е по-лесен за работа.
В крайна сметка, вместо да се чудя за щамповане, направо ще напечатам на плочките, каквото ми е нужно и ще подменя дори съществуващите....

angelovi69
15-07-2014, 19:48
Колега Куку ( или Кики - ника ти на кирилица или латински е? ), Може би трябва да почнеш от това, колко плочки имаш да щамповаш. Ако работата е серийна, има перкусионни машини. Те работят с въздух, има един остър поансон, който по програма начуква какъвто надпис искаш, също и лого, може и върху овална повърхнина. С програмата можеш да си променяш каквото ти се иска по надписа.
Става бързо и лесно. Инвестицията е по-голяма, но надписите стават еднакви , прецизни и т.н. имат търговски вид.
Ако бройките не са толкова много, наистина е по-добре да си направиш поансон, огледален образ на това, което ще чукаш, а самите надписи - има държач с гнездо, в което се нареждат букви, цифри, символи. Чукаш върху държача с чук и се отпечатва на плочката. Това при малко бройки, като и тук си гласиш надписите, ръчно. Комплекти букви и цифри са с различна височина на шрифта - по спомен от 2 до 4,5 мм. ( тук трябва да отворя някой каталог, мисля че беше на Hahn&Kolb, които са търговска фирма, а комплекта е от Англия )
Ако по-голямата ( или цялата ) част от надписа е постоянен, си струва да направиш поансон от закалена стомана, напр. Х12, Х12М, Х12МФ, ХВГ, _ХС или друга, която може да стигне твърдост след закаляване около 54-58 единици по Роквел. Изработката е в зависимост от надписите, но мисля, че ще трябва обемна ерозия.
Имам приятел, който има обемна и нишкова ерозия, както и конвенционални машини - струг, фреза, шлайф. Ако имаш чертеж или скица на това, което ти трябва, пиши на angelovi69@abv.bg и ще те свържа с човека.
Стана дълго, ама дано съм ясен. Поздрави!

Ladjov
15-07-2014, 20:18
Защо не направиш лепенки с ламинирано покритие отгоре им както на климатиците например . Не се изтриват и след 10 години при външни атмосферни условия . Само трябва да са с хубаво лепило и отдолу да се мине със спирт за да няма прах и мазнини .

bager
15-07-2014, 21:30
Пробвай с "Дремел" и малко тренировки ;) .
Хората правят чудеса с такива инструменти, та едни надписи ли няма да станат? Това е и най-евтиния вариант.
Има роторни, има и възвратно-постъпателни. И двата вида ще ти свършат работа.
Продават се и шаблони с букви и цифри, с които работата е много лесна.
п.п. Имам вкъщи роторен с всякакви накрайници. Ако искаш ще то го дам да поработиш и да видиш дали ти върши работа. Да не се набутваш да си купуваш заради пробата само. :)

п.п. А ако държиш на печат, потърси си такива букви за набиване:
http://www.levior.cz/bg/products/detail/20971
http://www.levior.cz/bg/products/detail/20972


Останалото е лесно :) .
Поздрави!

Kuku
15-07-2014, 23:11
Стана сложно УЖ, а всъщност пожарникарите ме улесниха.
Дълго е за обяснение, за това с две думи - ще подменя съществуващите плочки, с каквито си поискам, ТОЕСТ ще дам да ми напечатат нужните реквизити върху алуминий.... и готово :)
Става въпрос за малко бройки ~20.

Бобби
15-07-2014, 23:45
Ако продукта е от черен метал....не върви да хакнеш плочка от алуминий....лично мнение

Kuku
16-07-2014, 00:06
Оууу, не, Бобка - поцинкована ламарина и прахово боядисване.
Плочката не се вижда постоянно - във фалца на вратата се намира ;)

Бобби
16-07-2014, 10:13
Оууу, не, Бобка - поцинкована ламарина и прахово боядисване.
Плочката не се вижда постоянно - във фалца на вратата се намира ;)
Незнаех на какво, ще ги хакаш.....ако надписа на плочката е изрязан на лазар....няма ли да е по ефектно....просто като идея....

Kuku
16-07-2014, 10:42
Ами не, то не се търси подобен ефект - малко по задължение трябва да ги направя :?

Бобби
16-07-2014, 21:28
Ами не, то не се търси подобен ефект - малко по задължение трябва да ги направя :?
Аха....ама защо в фалца на вратата...да не ти създадт проблем......след време....за отваряне и затваряне....нали се сещаш....:lupe:

Kuku
16-07-2014, 22:04
Не, тя там трябва да бъде - защитена от пожара, УЖ да може да чете после ;)

ivan dimitrov
16-07-2014, 22:08
---

Kuku
16-07-2014, 22:18
Не става със залепване, т.е. всякакви видове фолио отпадат като вариант, заради устойчивостта при пожар - фолиото направо ще изчезне при 200-300 градуса :)
Трябва да е плочка.
За това и печат върху метала не е желателен, че боята ще се разтопи, но е вариант за пред пожарната :)

ivan dimitrov
16-07-2014, 22:31
---

Бобби
17-07-2014, 08:36
Не, тя там трябва да бъде - защитена от пожара, УЖ да може да чете после ;)
Вкарал си се в прикючение.....сега трябва да им спретнеш една врата и да я закараш на ул. Огноборец да я тестват...ако ти трябва сертификат.....

dimitar_vd62
17-07-2014, 10:30
Гравирай го направо на вратата.Според мене метална пластина с лого на фирмата и там каквото ти трябва на лазер,оформена добре ще стои добре в някой ъгъл и ще е неунищожима от огън.Може и да се изреже прозорче с подложка, с размера на табелката която като се монтира в прозорчето ще дойде наравно с ламарината ако е от същата дебелина.Варианти има, зависи какво искаш и колко пари можеш да вложиш.

ecotronic
17-07-2014, 11:12
За 20 плочки правенето на поансон ще излезе скъпо. Още повече, че част от надписа трябва да се различава.
Мисля, че най-евтино и най-добре ще е да се гравират с лазер или на координатна фреза.

Kuku
18-07-2014, 19:52
Те вратите са вносни и сертификатите са ми готови от няколко месеца, но са ми нужни табелките, за да се познава, че вратите са доставени и монтирани от мен.

Днес си поръчах 20бр. неръждавейка 110х40х1мм. с 0,2мм. гравирани надписи за 7,20лв./бр. с ДДС. Не знам дали е евтино или скъпо, но това беше единствената фирма със срок 2 работни дни и изобщо не го мислих повече :)

Благодаря помощта, колеги!