PDA

View Full Version : Кабелче.



dimitar_vd62
03-12-2014, 17:09
Някой да знае за какво е тази букса. Огледалото си работи, подгрева също, те са си на друга букса.Тази/жълтата/ стига до огледалото или до пищялката.Обаче и пищялката работи.Интересуваме защото искам да си сложа светодиоди в огледалото така че като си отключа колата да ми свети в краката да виждам де стъпвам.Идеята ми е да използвам жълтата букса, но не знам къде отива.Така няма да ми се налага да махам кори и да вадя маншона на кабелите към вратата.Някой има ли идея къде отиват кабелите от жълтата букска.

ecotronic
03-12-2014, 17:32
Може да е окабеляването за температурния датчик в огледалото, ако колата е с десен волан.

ФЕРАРИСТ
03-12-2014, 18:15
Тонколона ми докарва.....

dimitar_vd62
03-12-2014, 18:40
Може да е окабеляването за температурния датчик в огледалото, ако колата е с десен волан.


Тонколона ми докарва.....

И от другата страна го има.А температурния датчик е на бялата букса.На лявата бяла букса има два свободни пина, на дясната няма свободни.Преправяна е инсталацията на тонколоните, понеже на всички говорители предни/задни включително и пищялките има сложени филтри, което мисля не е оригинално.Обаче са ползвани оригиналните кабели.Пък и въпросната жълта букса не може да се включи на пищялката макар че стига до там.Някаква друга екстра по огледалата или вратите да е предвидена дето я нямам?

myato
03-12-2014, 18:43
И от другата страна го има.А температурния датчик е на бялата букса.На лявата бяла букса има два свободни пина, на дясната няма свободни.Преправяна е инсталацията на тонколоните, понеже на всички говорители предни/задни включително и пищялките има сложени филтри, което мисля не е оригинално.Обаче са ползвани оригиналните кабели.Пък и въпросната жълта букса не може да се включи на пищялката макар че стига до там.Някаква друга екстра по огледалата или вратите да е предвидена дето я нямам?

Няма други екстри. Буксата е от аудиосистемата, но къде точно беше вече не си спомням.

angelovi69
03-12-2014, 18:52
Жълтия цвят принципно е за еърбеци. Да не би да има окабеляване за въздушни възглавници в предните греди?

ecotronic
03-12-2014, 18:54
Щом е преправяно нещо по говорителите, вероятно е стара букса от тях.
Май ще трябва да разглобиш вратата все пак за да си направиш това, което си наумил.

---------- Post added at 18:54 ---------- Previous post was at 18:52 ----------


Жълтия цвят принципно е за еърбеци. Да не би да има окабеляване за въздушни възглавници в предните греди?

За ербег системата самите кабели (шлауха в който вървят) са жълти. А тези жълти букси са типични за озвучаването.

dimitar_vd62
03-12-2014, 19:03
Понеже и друг път съм се чудил кабела на тая букса е захванат за ламарината на врата с някакви щипки в оригинални отвори.Единствено може да се извие към пищялката обаче пищялката има две кабелни накрайника които са различен размер и завъртени на 90градуса един спрямо друг.Така че тази букса не може да се включи там.Оригиналните кабели на говорителите просто са прекъснати и са монтирани филтри.Той талянеца е бил аудиоманиак щото от колата изкарах кабели за усилватели туби-муби и бог знае какво още, колкото за една ел.инсталация на двуетажна вила.

---------- Post added at 19:03 ---------- Previous post was at 19:00 ----------


Жълтия цвят принципно е за еърбеци. Да не би да има окабеляване за въздушни възглавници в предните греди?

Не знам, ако има екстра за еърбъци в корите на предните врати може.Ако са в гредите няма да минават през вратата.На задните врати няма такива букси.

lordliness
03-12-2014, 19:12
Това "кабелче" постоянно го чета като кебапче, уж не съм гладен :)

tonov
03-12-2014, 19:24
Със сигурност е буксата за оригиналната пищялка. Твоите явно са сменени. Принципно е свързана към долния говорител.

joluesh
03-12-2014, 20:58
На 100% съм сигурен , че това е кабела към пищялката( обикновената система , не босе).

dimitar_vd62
03-12-2014, 23:28
Че са сменяни, сменяни са.В такъв случай другия край трябва да е там където е касетофона.

ecotronic
03-12-2014, 23:32
Че са сменяни, сменяни са.В такъв случай другия край трябва да е там където е касетофона.

Едва ли. Нормално пищялката и основният говорител са запаралени във вратата.

dimitar_vd62
03-12-2014, 23:41
Ясно, ще разглабям.Само ми кажете тоя гумен маншон между вратата и купето как се вади че да не прецакам нещо.

ecotronic
04-12-2014, 00:03
Би трябвало да е на байонетна сглобка.

alfaracer
04-12-2014, 12:40
Когато си свалях кората на предна дясна врата за да си оправя проблема с задържащия бутон на дръжката(това си е друга тема).Та тогава си свалих и говорителя и какво да видя, той е двунамотков.Едната намотка е със съпротивление 4 ома.Другата няма връзка с 1-вата и има съпротивление 6 ома и е с такава жълта букса.Говоря за средночестотния (голям) говорител.Но жълтата ми 6 омова букса не беше закачена, а такъв кабел не намерих никъде, въпреки ,че си бях свалил кората и още доста неща, докато сваля и патрона на вратата.

dimitar_vd62
04-12-2014, 20:07
Маншона разбрах как се сваля, развива се и има куплунг.Ся някакви идеи как да прекарам кабел между врата и купето.Някой да има схема на куплунга на вратата, сиреч дали има свободни пинове.На лявата очаквам да има два свободни поради липсата на температурен датчик, на дясната обаче не знам как е.Броя на пиновете отговаря ли на проводниците или все пак има и свободни.Или може би да дупна вратата над/под куплунга и да прекарам едно гъвкаво кабелче в шлауфка.

ecotronic
04-12-2014, 20:30
За съжаление май няма нито един свободен пин. Тези двата, които ги няма заради датчика, са заети от бутона за десния джам, а при колите с десен геврек е обратното. Кажи какво точно искаш да постигнеш, като краен резултат, да видим дали не може да се измисли нещо по-хитро от прекарването на допълнителни проводници покрай буксата.

dimitar_vd62
04-12-2014, 22:11
Монтирах едни светодиоди в огледалата, искам да ги захраня от плафона на купето - когато си отключа колата с дистанционното да светят, също и като си отворя вратата да слизам.Абе гъзарийка.

ecotronic
05-12-2014, 10:00
На тази букса има 3 пина, които се ползват за връзка към шаси - 13, 18 и 21.

http://snimki.be/store/1/841417766190.jpg

Няма да се обърка нищо, ако обединиш 2 от тях, които си харесаш и така да освободиш един за да си пуснеш връзката, която ти трябва.

Mury
05-12-2014, 13:08
Още повече,че има свободни,ама са празни,демек няма пинове а само дупки !!!!!!:busted_cop::busted_cop::busted_cop:

dimitar_vd62
05-12-2014, 18:36
Днес свалих кората,въпросния кабел със жълтата букса отива към куплунга.Пищялката и големия говорител са паралелно вързани но общия им кабел пак отива към куплунга.Поне докъдето успях да опипам и се гъзих да надничам.Интересното е че всичко изглежда оригинално правено, или някой маниашки си е играл.Всички кабели са еднотипни.Не се сетих да цъкна снимка.Заради времето събрах кората и прекратявам до по-топли времена поради липса на гараж.Нямам идея какво е правено, преправяно, вероятно съм си купил прототипа на тоя модел.Модула на централното все още е неоткриваем, единственото място дето не сме търсили е под кората на тавана.Ма и не го търся вече.

ecotronic
05-12-2014, 20:07
Днес свалих кората,въпросния кабел със жълтата букса отива към куплунга.Пищялката и големия говорител са паралелно вързани но общия им кабел пак отива към куплунга.Поне докъдето успях да опипам и се гъзих да надничам.Интересното е че всичко изглежда оригинално правено, или някой маниашки си е играл.Всички кабели са еднотипни.Не се сетих да цъкна снимка.Заради времето събрах кората и прекратявам до по-топли времена поради липса на гараж.Нямам идея какво е правено, преправяно, вероятно съм си купил прототипа на тоя модел.Модула на централното все още е неоткриваем, единственото място дето не сме търсили е под кората на тавана.Ма и не го търся вече.

Така този, който ще купи моя кораб, ще се чуди дали не си е купил прототипа на совалката :)

Mury
06-12-2014, 10:12
Днес свалих кората,въпросния кабел със жълтата букса отива към куплунга.Пищялката и големия говорител са паралелно вързани но общия им кабел пак отива към куплунга.Поне докъдето успях да опипам и се гъзих да надничам.Интересното е че всичко изглежда оригинално правено, или някой маниашки си е играл.Всички кабели са еднотипни.Не се сетих да цъкна снимка.Заради времето събрах кората и прекратявам до по-топли времена поради липса на гараж.Нямам идея какво е правено, преправяно, вероятно съм си купил прототипа на тоя модел.Модула на централното все още е неоткриваем, единственото място дето не сме търсили е под кората на тавана.Ма и не го търся вече.

Че модула на централното на всички 156 е на едно място,а именно зад жабката леко нагоре,мисля че беше с лилави и бели куплунзи.:lupe::lupe::lupe:

dimitar_vd62
06-12-2014, 19:33
И там търсихме, и под задната кора и под корите на двете задни колонки....аз че не знам как изглежда не знам, ама тоя дето търси, знае.Има съмнение че е зад/над/около таблото с предпазителите.Много е вероятно да е бил там където казваш но да е примистен от предния собственик, заради музикалните му наклонности явно нещо е пречил и го е наврял някъде.Точно там където казваш имаше много куплунзи с кабели от някакви аудио устройства.

ecotronic
06-12-2014, 19:59
Дори и да е преместен модулът от фабричното му място, едва ли са теглени и нови кабели до вратите. А това значи, че пак зад жабката, където са се събирали всички кабели е направена връзка към новото му място. По кабела, по кабела, та до него.

dimitar_vd62
06-12-2014, 20:31
Ами той вече не ме интересува.Та по въпроса за кабелчето, реших да дупча вратата и купето с 8 мм свредло и да прекарам кабелчето през шлауфка.Като на дупките ще сложа гумени уплътнения.Случайно имам такива за отвори в ламарина.Иначе филма става отегчителен.

ecotronic
06-12-2014, 20:39
Ами той вече не ме интересува.Та по въпроса за кабелчето, реших да дупча вратата и купето с 8 мм свредло и да прекарам кабелчето през шлауфка.Като на дупките ще сложа гумени уплътнения.Случайно имам такива за отвори в ламарина.Иначе филма става отегчителен.

А защо просто не направиш това, което те посъветвах - да обединиш 2 маси в една и така да освободиш 1 пин?

dimitar_vd62
06-12-2014, 20:45
Миии....щот трябва да пусна ток от 6 етаж за поялник.Та това ако го правя, трябва да помисля тези светодиоди как се управляват.Мислех да ги вържа паралелно на ламбата в плафона.А тя как се управлява - по маса или по плюс.И вместо да се катеря чак до тавана някъде по наблизо няма ли възможност.Щото на плафона ако масата му е вързана към маса добре, ще освободя една маса ще вържа масата на светодиода към нея и през освободения пин ще прекарам плюса от плафона.Обаче ако масата е управляема пак няма ми стигне един пин.

ecotronic
06-12-2014, 21:17
Управлението на вътрешното осветление е по маса, но това не е проблем защото имаш вариант да я инвертираш с едно реле. Можеш в буксата на вратата да обединиш и 3-те маси и така ще имаш 2 свободни пина.
Варианти има, ма не дупчи допълнителни отвори и не прекарвай излишно кабели.

dimitar_vd62
06-12-2014, 22:42
Ще го мисля по-нататък.Засега съм доволен че монтирах светодиодите.Купих от гарвана едни светодиодни болтове като тези от снимката само че за 12 лв.Такива си е монтирал един комщия в огледалата на маздата.Обаче маздата е с големи огледала а не като на 156 супер хипер турбо аеродинамични.Демек място бол.Самия светодиоден болт е с размери диаметър 15-16 мм и дължина със резбата към 25 мм.Резбата е м8.Всичко е алуминий.Оказа се че зад огледалото няма място.Реших да премахна резбата да пробия голяма дупка и да залепя главата със светодиода в нея.Внимателно отрязах резбата обаче нъцки.В ния/куха е/ съжителстваха един диод и един резистор.Залети с полиуретан.Та откъснаха се от спойката със светодиода.Мамата лелята и т.н.Добре че не дупчих първо огледалото.Та тъй и тъй ги преебах реших да се опитам да извадя светодиода от главата.Тоя е запресован там.Рязнах главите от четири места по периферията и ги отчупих.И така изпаднаха светодиода и лещата.Чесах се по тиквата и взех една алумениева шина 2 мм.Отрязах две парчета с размери 25 на 15 мм.Отдолу огледалата имат едни правоъгълни капачета които се вадят.В центъра на лявото капаче пробих дупка 10 мм със свредло за дърво.После перпендикулярно на отвора за капачето наложих шинататака че да стъпи от двата му края.Отбелязах къде да пробия за светодиода.Пробих с свредло 8 мм като след това с кръгла пила доразширих до необходимия размер за да влезе светодиода.Той е с алуминиево тяло и прлича на батерийка за часовник.С помощта на втулка и парче от шина за подрамняване от предната страна набих светодиода във отвора на шината.Тя играе ролата на радиатор.Иначе щях да дупна направо огледалото.После запоих кабел за светодиода, притиснах лупата към светодиода и я фиксирах с секундно лепило.След това обмазах мястото на спойката и около лупата със силикон, щото секундното лепило не държи на вода.После сложих капачето, отвътре центрирах лупата и захванах шината за огледалото със ферзенково болтче и гайка отвътре.След туй прекарах кабела през шлауфката на кабелите на управлението на огледалото и го събрах.На другия край запоих на единия извод съпротивлението, на другия диода.Съпротивлението ми показа 24 ома, диода е изправителен 1N4001, /вероятно защита от погрешно включване/, диода трябва да се запои съобразно посоката на пропускане.Абе накрая трябва дасветне, ако не светне обръщаш.След това им надянах термошлаух и ги запечатах и накрая на кабелчето монтирах мъжка и женска кабелни обувки за плюс и минус да на са бъркат, пък и ако се сваля огледалото да не вадиш кори и т.н.Може и някакъв куплунг да се сложи, кой каквото има ако щеш и лустър клема.На дясното огледало обаче в капачето има монтиран термодатчик/оная пъпчица отдолу/.Със свредло 1мм разпробих около него и после през дупките го изрязах.В капачето остана грозен отвор който поизправих и запълних с парче пластмаса.Зашкурих го и го боядисах с черен мат.От там нататък процедурата е същата като на лявото огледало, като за термодатчика пробих дупка на подходащо място и го залепих отвътре.Сега поне не стърчи и върши същата работа.Междувременно използвах случая зда почистя основите на огледалата да ги грундирам и боядисам с черен мат.Ся ако ме питате защо е тая играчка с капачетат ми не пробих дупка до тях - ми щото ако нещо стане да не вадя стъклото на огледалото че едното бая ме озори и ме е страх да не се счупят.И без това отеде някое и друго зъбче.То се закопчава на машинката,лесно, обаче откопчаването е трудно, или поне аз не знам какъв е начина.Освен това светодиода трябва да свети в краката на тоя дето слиза а не на предните гуми, та там посоката на светене се оказа най-удачна.Това са светодиодите.За 156 мисля че са неприложими, поне аз не можах да намеря начин да ги монтирам в тоя им вид така че да светят дето трябва.Естетвено може да има и друге по-лесни варианти ма така и така ги бях купил та си играх.Е това са те. - http://www.aliexpress.com/item-img/10pcs-3W-white-Ultra-thin-Large-Lens-Eagle-Eye-Screw-LED-Reverse-Backup-Rear-Tail-Light/575291259.html#
Не се сетих да направя снимки ма ся няма седна да вадя огледало пак.Ма със тези огледала ако някой реши да си слага нещо такова да мисли има ли къде да го навре, че от нещо дето мислих че ще стане за полвин час та два дена.

lordliness
07-12-2014, 03:22
А защо в огледалото, а не в долния край на вратата както е при 166.
Защо ти е допълнителен кабел, във вратата няма ли захранване за плафоните?

ecotronic
07-12-2014, 11:46
Митак, за пореден път се убеждавам, че си голяма работа (изцяло в положителния смисъл на израза).
Но ще си позволя да кажа, че последното нещо от което си се мотивирал за цялата манипулация е било това, как да се прави по-лесен живота на качващия/слизащия от возилото.
Виж ако някой си изпусне ключовете непосредствено след като отключи или ако иска да се изпикае до колата преди да се качи в нея, това е друг въпрос :)

tonov
07-12-2014, 12:08
А защо в огледалото, а не в долния край на вратата както е при 166.
Защо ти е допълнителен кабел, във вратата няма ли захранване за плафоните?

На 156 няма плафон във вратите :(

Ако е във вратата (както е на 166) ще освети чак като я отвориш, сега осветява още с отключването - удобно е когато идваш отвън. Но пък като отвориш отвътре, вратата според мен ще хвърля сянка и пак няма да се вижда къде да стъпиш.

lordliness
07-12-2014, 14:18
На 156 няма плафон във вратите :(

Ако е във вратата (както е на 166) ще освети чак като я отвориш, сега осветява още с отключването - удобно е когато идваш отвън. Но пък като отвориш отвътре, вратата според мен ще хвърля сянка и пак няма да се вижда къде да стъпиш.

Знам че няма, но пък на 166 си свети добре във вратата. Иначе става в огледалото преди да отвори вратата. Но като се замисля не ми липсва тази екстра. Защото май никога не паркирам на места без осветление :)

dimitar_vd62
07-12-2014, 14:37
Митак, за пореден път се убеждавам, че си голяма работа (изцяло в положителния смисъл на израза).
Но ще си позволя да кажа, че последното нещо от което си се мотивирал за цялата манипулация е било това, как да се прави по-лесен живота на качващия/слизащия от возилото.
Виж ако някой си изпусне ключовете непосредствено след като отключи или ако иска да се изпикае до колата преди да се качи в нея, това е друг въпрос :)

Абе гъзария е цялата работа, чунким 30 години откак съм шофер ми е светило като слизам и се качвам.

lordliness
07-12-2014, 14:50
Абе гъзария е цялата работа, чунким 30 години откак съм шофер ми е светило като слизам и се качвам.

Сложи още една лампа и долу във вратата.
156 как пали плафона в купето, не е ли с ключе в бравата.?

vgp_sas
07-12-2014, 15:02
Mожеш ли да качиш някоя снимка как е изпълнено !

dimitar_vd62
07-12-2014, 15:13
Сложи още една лампа и долу във вратата.
156 как пали плафона в купето, не е ли с ключе в бравата.?

Ми не знам точно как, но трябва да се види какво управлява това ключе.Вероятно дава сигнал на някаква електроника дето светва плафона и след време угасва.Едва ли отива директно на ламбата.Това с плафон във вратата добре, ама няма да се задоволя само с предните ще искам да си сложа и в задните - нали се сещаш каква работа ще си отворя.По скоро си мисля да вградя един евтин таблет във средната конзола.Деба пак ма налазаха едни бръмбари...бях се зарекъл по тая кола нищо да не правя, макар да знаех че няма да устискам.

---------- Post added at 15:13 ---------- Previous post was at 15:11 ----------


Mожеш ли да качиш някоя снимка как е изпълнено !

Мога, ама няма да вадя огледалата, щото трудно излизат и ме е страх да не ги спукам.

ecotronic
07-12-2014, 15:51
Ми не знам точно как, но трябва да се види какво управлява това ключе.Вероятно дава сигнал на някаква електроника дето светва плафона и след време угасва.......
Въпросната електроника е същият онзи модул, който издирваш :-D

dimitar_vd62
07-12-2014, 16:01
Mожеш ли да качиш някоя снимка как е изпълнено !

Е ся ходих да ти цъкна две три снимки.Само да допълня че ако успеш да извадиш огледалото/стъклото/ вътре карантиите лесно се махат за да се работи по удобно.Механизма с моторчетата се държи на три винтчета и е на куплунг.После остава една основа която също се маха чрез две винтчета ,едното в кутията, другото там дето кутията на огледалото се съединява с триъгълната основа.Тя пък се държи на три болтчета с еврейска звезда.Спокойно разглабяш нищо нама да се разхвърчи, имам пред вид пружини и т.н.Цъкнах дясното огледало дано се вижда къде съм изместил термодатчика.Мда не се вижда ама е на една линия със светодиода откъм правата страна на отвора.Не са много ясни ма колкото можах се дупих, ако те интересува нещо може се видим.

dimitar_vd62
07-12-2014, 16:02
Въпросната електроника е същият онзи модул, който издирваш :-D

Стига бе.

ecotronic
07-12-2014, 16:10
Стига бе.

Няма майтап. Централно заключване, предни джамове и вътрешно осветлиние все са на тази уйовина. Нещо като 3 in 1.:)

vgp_sas
07-12-2014, 20:58
Мерси, колега.
Скоро и аз ще се захвана с нещо подобно, само че още умувам, защото искам да вкарам по един светодиод на дръжките на вратите, да осветяват гнездата им както е на новите S-класи.

dimitar_vd62
07-12-2014, 23:07
Ми няма лошо, ама разузнай първо кое как е конструирано да знаеш какво да търсиш и дали има къде да го монтираш, че да не съчиняваш като мене в последния момент.

ivomanev
09-12-2014, 18:39
Аз в крайна сметка не разбрах дали са светнали на колата или не и от къде си ги захранил!?
Ако си се отказал от дупченето на вратата и купето, при положение че оригиналната букса за пищялката не се ползва и отива в буксата на вратата където със сигурност има пинове за нея, защо не я използваш нея за захранване на тези диоди?

dimitar_vd62
09-12-2014, 19:33
Ми не съм ги светнал на колата и не съм ги захранил още, защото нямам гараж а в тия дъждове на улицата не става.Светвал съм ги в къщи да видя крайния резултат, преди да ги върна на колата.Но тези дни ще ги светна от батерийка 9в/светят, пробвано е/ за да видя къде ще светят, защото, макар да правят голям и добре очертан кръг се опасявам да не би да светят не там където искам и да се наложи да им давам някакъв ъгъл, което не знам как ще стане понеже исках да не се виждат и да няма много поражения по кутията на огледалото.Най вероятно ще ги захряня директно от плафона.Има място да се подпъхне кабелче под кората на тавана, под кората на предната колонка и да излезе при предпазителите.Другия вариант да хвана захранването на плафона отнякъде под таблото.Абе проблема е как да прехвърля кабела във вратата.Засега съм се спрял на дупчене, нищо страшно няма от това, кабела ще е гъвкав 2/0,35 или 2/0,5 положен в гъвкав шлаух и като уплътня дупките със гумичките или полиуретан или силикон, няма никакви драми.Не че от друго място не влиза вода в във вратата.Вероятно уикенда ще се занимая частично и ще пиша.Относно буксата за пищялката не съм я разузнал още със сигурност и ако има изход в купето ще го ползвам разбира се.

tonov
09-12-2014, 19:38
To при дупченето проблемът не е, че ще влиза вода, а че нарушаваш галваничното покритие и там ще ръждясва. Трябва добре да го обработиш (и отвътре), ако се решиш на дупчене. В този случай ще си позволя един съвет - прави двете дупки на различно ниво една спрямо друга, та кабелчето да направи нещо като S. Ще издържа повече.

dimitar_vd62
09-12-2014, 20:05
To при дупченето проблемът не е, че ще влиза вода, а че нарушаваш галваничното покритие и там ще ръждясва. Трябва добре да го обработиш (и отвътре), ако се решиш на дупчене. В този случай ще си позволя един съвет - прави двете дупки на различно ниво една спрямо друга, та кабелчето да направи нещо като S. Ще издържа повече.

Да, знам го това.И мен ме притеснява ръждата а не водата дето евентуално би влязла.След петък ще огледам нещата с куплунга на вратата, даже си купих и газов поялник щото токът до колата ми е проблем, начи тва комшиите с гаражи ако им поискаш ток или жената бъди сигурен че ще дадат жената.

ecotronic
09-12-2014, 20:09
Да, знам го това.И мен ме притеснява ръждата а не водата дето евентуално би влязла.След петък ще огледам нещата с куплунга на вратата, даже си купих и газов поялник щото токът до колата ми е проблем, начи тва комшиите с гаражи ако им поискаш ток или жената бъди сигурен че ще дадат жената.

Поялник за буксата не ти трябва. Режи проводниците на подходящо разстояние от пиновете и ползвай клеми.

dimitar_vd62
09-12-2014, 21:04
То ако мога да ползвам готови няма ми трябва поялник.Петък събота ще стане ясно.Той газовия поялник е и с горелка и за други неща ми трябва.Малко по-голям от запалка е.

ecotronic
09-12-2014, 21:11
Ми можеш. Нали ти казах, как. А пък за дейности по колата, по-добре туй нещо (http://tpetrov.com/search.php?prod=%D0%9F%D0%BE%D1%8F%D0%BB%D0%BD%D0% B8%D0%BA+12V%2F30W+LM2012), освен ако не трябва да калайдисваш ламарините.

dimitar_vd62
09-12-2014, 21:23
Сега се сетих че имам такъв поялник.Да са шибам у егн-то.Ма той газовия ми трябваше и без това само дето ми излезе 128 лв.8лв за поялника 120 лв за микровълновата, щото една вечер го ползвах за нещо по кораба и от 4 метра кухненски плот успях да го сложа точно срещу микровълновата.Когато се усетих докато стисках детайла по точно се усетих когато замириса на стопена пластмаса,проби дупка в прозорчето на вратичката което естествено не е стъкло.Та купих нова.

ivomanev
09-12-2014, 23:27
.Абе проблема е как да прехвърля кабела във вратата.Засега съм се спрял на дупчене, нищо страшно няма от това, кабела ще е гъвкав 2/0,35 или 2/0,5 положен в гъвкав шлаух и като уплътня дупките със гумичките или полиуретан или силикон, няма никакви драми.Не че от друго място не влиза вода в във вратата.Вероятно уикенда ще се занимая частично и ще пиша.Относно буксата за пищялката не съм я разузнал още със сигурност и ако има изход в купето ще го ползвам разбира се.

Нали ти казах, след като свободната букса от оригиналните пищялки е неизползваема и влиза в буксата на вратата използвай нея - мисля че много ще си улесниш живота ;)

dimitar_vd62
09-12-2014, 23:57
Да де ама при мен нещо е преправяно, отива натам ма може да е клъцнато и да са запоени други кабели.Под тапета има една бяла изолация залепена на вратата, та не съм я отлепял да видя, само бърках и надничах от тук от там.Ако си е запоена е идеално, просто разсъждавам ако е клъцната и са внадили другите кабели дето озвучават в момента, какво да правя.Има и вариант новите кабели да са вързани паралелно на нея./Което е най-вероятно, понеже изпълнението с филтрите и на четирите врати е еднакво.Демек направил си ги е в къщи и после само ги е свързал.Въпроса е как ги е свързал./Ако е така би трябвало ако вържа към нея говорител да просвири.Което не е добре.Ако не просвири има шанс, обаче пък зад касетофона няма свободни кабели.Само буксата дето е включена в касетофона/ т.е. плейъра/ и антената.Там поне проверих.

Mury
11-12-2014, 16:19
Човек не се занимавай да пускаш кабели и прстотии,намери се къде в бравата имаш постоянно захранване,маса взимаш от ключето в бравата,което управлява плафоните,толкова е лесно.Отключваш,ключето пали плафона и диода,след като затвориш вратата веднага ще изгасне диода,а плафона малко по-късно,защото него го спира релето в модула.Не знам какво толкова го мислиш.:Lkingsmiley::Lkingsmiley::Lkingsmiley::Lki ngsmiley:

dimitar_vd62
11-12-2014, 19:23
Краен консуматор на управляваща верига не ми се слага.

Mury
12-12-2014, 10:45
Краен консуматор на управляваща верига не ми се слага.

Защо,така е най-лесно,без да пускаш жици,без да разглабяш куплунг !!!!!!

vgp_sas
12-12-2014, 11:30
Аз точно по-този начин смятам да направя и Amber осветлението на дръжките.

ecotronic
12-12-2014, 11:35
Токът на консумация през светодиода е малък и не е проблем да се ползва за управление контакт на микроключе, което затваря верига към маса. Проблемът е да се намери къде във вратата има постоянни +12V, когато колата не е на контакт. Такова напрежение би могло да има на извод от мотора на бравата или на този за стъклото.

vgp_sas
12-12-2014, 12:10
Сега съм се захванал с една щуротия.
Ще правя със странично светещ оптичен кабел лед drl светлини във фара. И ги умувам сега тях.

Mury
12-12-2014, 12:54
Токът на консумация през светодиода е малък и не е проблем да се ползва за управление контакт на микроключе, което затваря верига към маса. Проблемът е да се намери къде във вратата има постоянни +12V, когато колата не е на контакт. Такова напрежение би могло да има на извод от мотора на бравата или на този за стъклото.

Точно на тези изводи има.:dance::dance::dance:

ecotronic
12-12-2014, 13:23
Така става елегантно, но виждам един недостатък - това, че светодиодът в огледалото ще свети когато се отвори вратата. А доколкото разбирам, Митака иска да светва, когато се отключи и после да гасне (след определено време или след отваряне и затваряне на вратата).
Този недостатък много лесно може да се избегне с едно таймерче във всяка врата за светодиода (като пари ще излезе под 1 лев). Но пък няма да се теглят кабели.

Mury
12-12-2014, 15:24
Така става елегантно, но виждам един недостатък - това, че светодиодът в огледалото ще свети когато се отвори вратата. А доколкото разбирам, Митака иска да светва, когато се отключи и после да гасне (след определено време или след отваряне и затваряне на вратата).
Този недостатък много лесно може да се избегне с едно таймерче във всяка врата за светодиода (като пари ще излезе под 1 лев). Но пък няма да се теглят кабели.

На 156 не пали ли плафоните при отключване,или чак при отваряне на вратата,ако е така,значи верно не става.:spoko::spoko::spoko:

ecotronic
12-12-2014, 16:24
На 156 не пали ли плафоните при отключване,или чак при отваряне на вратата,ако е така,значи верно не става.:spoko::spoko::spoko:

Без значение, дали се палят още при отключване или чак при отваряне на врата (предполагам, че е като при 166 - т.е. и в двата случая), и в двата случая таймера за осветлението се пуска при затварянето на контакт към шаси и като му изтече времето, гаси осветлението без значение в какво положение е контакта на ключето.
Т.е - трябва във вратата да има нещо, което да гаси светодиодите след време, независимо, че вратата си стои отключена.

Mury
12-12-2014, 16:56
Без значение, дали се палят още при отключване или чак при отваряне на врата (предполагам, че е като при 166 - т.е. и в двата случая), и в двата случая таймера за осветлението се пуска при затварянето на контакт към шаси и като му изтече времето, гаси осветлението без значение в какво положение е контакта на ключето.
Т.е - трябва във вратата да има нещо, което да гаси светодиодите след време, независимо, че вратата си стои отключена.

Какво значение има това, отключваш-ключето има верига,затваряш-няма верига,демек на него ще му свърши работа.

ecotronic
12-12-2014, 16:59
Ако иска да му свети само при отворена врата, така както казваш става ОК.
Ако иска да му свети при отключване, трябва или да тегли кабел от някой плафон или да слага таймер във вратата.

dimitar_vd62
12-12-2014, 18:03
Не, ще тегля от някой плафон, ма голям зор ще е кабела.Това с пробиването отпада понеже даже и ъглова глава за дрелка не влиза а аз имам и миниъглова глава и пак не става без сваляне на вратата.Това обаче отказвам да го правя.Утре го дават да грее ще сваля тапета и ще умувам.

ecotronic
12-12-2014, 18:20
E - вече получи всичкия акъл на който е способен един форум :) Оттук нататък си ти.
Само да поясня финално, че за онова таймерче във вратата трябва един чип за 30 стотинки, 1 кондензатор, 1 диод, 3 съпротивления, малко парче стъклотекстолит и 10 минути с поялник в ръка. Схемичката мога да ти я дам, ако решиш.

Кълна се в кварталния, че този вариант ще ти коства най-малко време, пари и псувни :)

dimitar_vd62
12-12-2014, 18:36
Ми дай я за всеки случай.Аз като разглобя врата ще взема решение, въпроса беше предварително да обмисля вариантите а не на разглобена врата.И из твоите схеми ако имаш куплунзите на вратите с означение на пиновете кой за какво е, ако не здраве да е.

ecotronic
12-12-2014, 20:41
Ето я схемата:

http://snimki.be/store/1/531418409067.jpg

Входът се връзва към извода на мотора на бравата на който има +12V при отключване.

Входният диод може да е всякакъв примерно 1N4148.
Съпротивлението R се изчислява в зависимост от светодиода, който се ползва.
Ако той е за 12V, R отпада.

Интегралната схема е таймер 555 (http://store.comet.bg/Catalogue/Product/18872/).

Изходът и издържа до 0,2 A.

Времето зависи от капацитета на кондензатора. С този от схемата то е около 5 минути. Ако трябва по-малко, трябва да се намали капацитета и обратното.

dimitar_vd62
12-12-2014, 21:04
Спасибо товарищ.:-D

ecotronic
12-12-2014, 21:21
Спасибо товарищ.:-D

Ето и още по-проста схема, с която можеш да захранваш какъвто искаш товар в зависимост от транзистора (всякакъв N-MOS), който използваш.
Примерно с този (http://store.comet.bg/Catalogue/Product/17848/) може да издържи товарен ток около 10A. Не му трябва дори радиатор. Лепи се направо на платката.

http://snimki.be/store/1/131418411492.jpg

Товарът се свързва между изхода и +12V.

Времето се променя по същия начин. С този кондензатор е около 30 сек.

dimitar_vd62
12-12-2014, 21:43
Принципно мога да ги сглобя но рядко се занимавам с електроника и не съм работил с такива транзистори.В смисъл гледам имат сорс,гейт и дрейн.Този от линка има два извода, т.е. сорса гледам е на маса, значи ли това което се лепи на платката се лепи на маса сиреч корпуса е сорса или бъркам.

ecotronic
12-12-2014, 21:53
Принципно мога да ги сглобя но рядко се занимавам с електроника и не съм работил с такива транзистори.В смисъл гледам имат сорс,гейт и дрейн.Този от линка има два извода, т.е. сорса гледам е на маса, значи ли това което се лепи на платката се лепи на маса сиреч корпуса е сорса или бъркам.

Подобно на биполярните транзистори, където обикновено колекторът служи за радиатор, така и при MOS транзисторите дрейнът е това което се лепи и служи за радиатор.

За схеми, като тази в която транзисторът работи в ключов режим MOS транзисторите са много по-удачни от биполярните поради високото си входно съпротивление, заради което много лесно се съгласуват с всичко преди тях и заради много ниското си съпротивление S-D заради което издържат огромни токове без да им е необходим радиатор.

dimitar_vd62
13-12-2014, 17:32
Тъй, днес разглобих вратата.Жълтата букса е за озвучаването.Кабела го проследих до плейъра - бяло-черен е единия, зелено-червен другия.Във вратата е срязан и закачен за филтъра от който излизат две нови кабела за тонколоната и пищялката.Обаче пича си е играл и го замаскирал в оригиналната изолация,една платнена мъхеста.На буксата няма грам свободен пин/лявата врата/ каквото и да се прави там с поялник си е приключение.Затова взех соломоновско решение - дупка 7мм/ако ма питате що 7 ми не 6 или 8, ми щото имах едно счупено 7 мм/ от вътре навън като използвах винтоверт - малък с приставка патронник и скъсих едно свредло от към опашката и режещата част максимално.В дупката наврях профилната гумичка /цилиндрична с дупка и прорез от външната част да не изпада от дупката/.През нея кабела, в купето ще вляза като го вкарам през маншона близо до купето щото там дупчене само ако се свали вратата.Утре ще го правя към купето и ще цъкна снимка.Поне сложих грес на водача на джама.

dimitar_vd62
14-12-2014, 19:37
Напрпавих и другата врата,пищялката имаше скъсан проводник.Запоих го най-после работи.Обаче влизането в купето е проблем.Пробих гумения маншон към купето и вкарах кабела.Близо метър вкарах обаче така и не можах да умеря отвора от вътрешната страна, каква посока хвана тоя кабел и къде отиде не знам.Утре ще промуша един меден твърд проводник белким го уцеля и с него ще издърпам кабелчето.Лошото е че вътрешния отвор е достъпен слепешком и с върха на пръстите понеже пречи таблото.Общо взето най-лесно ще стане цялата работа ако се свали вратата и таблото.Надали.Ще псуем и ще го направим.Вече стана въпрос на чест.Не ми останаха пръсти.

dimitar_vd62
15-12-2014, 19:07
Тва не е работа за паркинг и то зимно време.Фанах сопол и ми свършиха псувните.

lordliness
15-12-2014, 20:47
Тва не е работа за паркинг и то зимно време.Фанах сопол и ми свършиха псувните.

По лесно и евтино е да купиш няколко челника и да си ги раздаваш на пътниците. :)

dimitar_vd62
16-12-2014, 20:35
Така, всичко е готово.След като се преборих със колонките на купето, т.е. прекарах кабела от външната част на колонката вътре в купето, махнах уплътнението на вратат в часта на предните колонки на стъклото а също така и декоративните кори.Подпъхнах кабела между ламарината и таблото и после по колонката до кората на тавана.Оттам го подпъхнах под кората и го издърпах през отвора на плафона който предваритерно бях свалил.Двата кабела/от лявото и дясното огледало/ ги вързах паралелно, плюс със плюс и минус със минус.После с помоща на една лустър клема 2 мм ги съединих с едно кабелче около 20 см.Другия край на кабелчето запоих за пистите които захранват лявата лампа.Опитно установих кое е плюс кое е минус като не ти светне разменяш.На първата снимка е причината поради която видях зор да прекарам кабела през колонката на вратата .От вътрешната страна има една тапа която предпазва от протриване на снопа кабели.Само че е сцепена накръст в средата.Препоръчвам преди да я монтирате обратно да изрежете отвор с диаметър около 20 мм.От ляво тая тапа е трудно достъпна.За да стигнете до тях трябва да откачите вътрешните декоративни прагове и да повдигнете тапета под жабката и под таблото с предпазители.Тази му част дето е на колонките.На втората снимка си личи къде съм прекарал кабела.Дупката във врата и дупката в гумения маншон.Кабела не е издърпан в последствие го издърпах.Утре ще мацна на дупките полиуретан да не влиза вода/не че ще влезе/.Кабела се оставя леко хлабав.После се вижда крайния резултат.Ако сте решили да правите нещо такова помислити си дали няма да поискате мигачи в огледалата и плафон в долната част на врата като на 166.Да прекарате всички кабели наведнъж.Щот ся реших че искам и мигачи в огледалата.Сигурно има и други решения на цялата гъзария, аз така го направих.