PDA

View Full Version : Въпрос за крайно гърне



Subsense
26-12-2014, 20:46
Като купих колата гърнето беше перфектно.Нямаше грам ръждичка.Една година след като сложих газ му се случи това.Снимките са в прикачените файлове.Виждам съм и други алфи на газ които имат газ от много повече време, но гърнетата са им като новите а моето даже изгни.На какво може да се дължи това.Не знам дали е точно от газта но от тогава започна да почернява.
П.П Резонансното гърне което сложих на мястото на катализатора беше от Опел.Да не би да е хванала някаква болест с ръждата :D

ecotronic
26-12-2014, 20:52
Това че гърнето е изглеждало добре отвън не означава че е било в първа младост отвътре. Не може газта да съсипе ново гърне за 1 година. Сега като го смениш, му направи една дупчица 2мм в най-ниската част за да се отича конденза и така новото гърне ще кара дълго.

lordliness
26-12-2014, 21:09
Изгнило е от конденза, а това с дупката 2мм са градски легенди. Новото гърне което сложиш ще кара около 3 години- с дупка и без дупка.

ecotronic
26-12-2014, 21:19
Може и да става въпрос за галактически легенди, но моята кола я купих преди повече от 3 години със задно гърне на незнайни километри. Първата работа след като и сложих газ бе да пробия гърнето. Повече от 3 години, считани от този момент, гърнето все още няма признаци да е изгнило.

lordliness
26-12-2014, 21:36
Трябва да се прави разлика между оригинално и неоригинално гърне. Също така къде е карана колата. На север въздуха е влажен, кола на бензин също прави не малък конденз.
Блажени са вярващите- в дупките.

nickgaidarov
26-12-2014, 22:01
...

ecotronic
26-12-2014, 22:21
Лорде, не издребнявай чак толкова...:wein:
Хората в цял свят ако им се пробие гърнето се чудят как по-бързо да го ремонтират или сменят, а тук обратното - алфиста-идеалист сам си пробива здравото гърне. Всъщност аз също като теб мисля, че това е малоумие, но кой знае - може и гениално да е. Или поне да мине за екстра - ето, видите ли, вие всички сте със здрави гърнета, а моето е пробито. Затова ти предлагам да гледаме на нещата откъм веселата им страна, а не да критикуваме подобен гений - разбира се стига да не се стигне до там да дава "съвети", пряко застрашаващи живота на даден колега - както беше случая с резервния датчик колянов вал и смяната му на пътя. Така че ти предлагам да се намесваме само в такива случаи, а в останалите просто да се присъединим към шоуто и да се смеем от сърце. Последен пример за това от моя страна - смях се от сърце на последния му предишен пост, в който твърдеше, че вихровите клапи се отваряли над 4 500 - 5 000 оборота, докато всъщност те са напълно отворени още при 2 000 оборота. Как да не му се радва човек - объркал е само с едни има-няма 3 000 оборота...

*ай*аров, напъни малко гънката, която ти дели задните полукълба и се опитай да разбереш следното:


Check on timing variator and modular inlet manifold
To optimize the quantity of air drawn in by the engine, the control unit checks:

inlet timing on two angle positions
geometry of inelt ducts on two lengths.
At the maximum torque speed, the control unit sets the "open" phase:

cam advanced by 25° engine
inlet box long ducts
At the maximum power speed, the control unit sets the "closed" phase:

cam in normal position
inlet box short ducts.
A idle speed, the control unit sets the "closed" phase:

cam in normal position
inlet box long ducts
In the other engine operating conditions, the control unit selects the most suitable configuration to optimize performance - consumption - emissions.

During overrunning the inlet ducts are always "long"/

Ако все още не разбираш (в което съм сигурен), питай с любезен тон и някой може и да ти го обясни с цветни моливи.
:roll2:

Но впредвид умствения ти багаж, по добре не си губи времето с непосилни за теб неща :)

nickgaidarov
26-12-2014, 22:29
...

lordliness
26-12-2014, 22:35
Лорде, не издребнявай чак толкова...:wein:
Хората в цял свят ако им се пробие гърнето се чудят как по-бързо да го ремонтират или сменят, а тук обратното - алфиста-идеалист сам си пробива здравото гърне. Всъщност аз също като теб мисля, че това е малоумие, но кой знае - може и гениално да е. Или поне да мине за екстра - ето, видите ли, вие всички сте със здрави гърнета, а моето е пробито. Затова ти предлагам да гледаме на нещата откъм веселата им страна, а не да критикуваме подобен гений - разбира се стига да не се стигне до там да дава "съвети", пряко застрашаващи живота на даден колега - както беше случая с резервния датчик колянов вал и смяната му на пътя. Така че ти предлагам да се намесваме само в такива случаи, а в останалите просто да се присъединим към шоуто и да се смеем от сърце. Последен пример за това от моя страна - смях се от сърце на последния му предишен пост, в който твърдеше, че вихровите клапи се отваряли над 4 500 - 5 000 оборота, докато всъщност те са напълно отворени още при 2 000 оборота. Как да не му се радва човек - объркал е само с едни има-няма 3 000 оборота...
Гайдаров, у мен възникват няколко фундаментални въпроса- как гърнетодупкателите определят коя е най ниската точка на гърнето, с воден нивелир или по-сложна технология, нивелира ли се преди това самата кола, къде се пробива- в предната част, водата да изтича при спиране. В задната- да изтича при подаване на газ или в средата- да изтича при престой?
Тази информация за дупката май не е копи -пейст.

thecleaner
26-12-2014, 22:36
Мисля че и тримата сте далеч от пубертета, а ми е чудно защо постоянно се дракате. А навремето си мислех, че може и в мен да е проблема :no:

nickgaidarov
26-12-2014, 22:39
...

thecleaner
26-12-2014, 22:43
Лорде, ще ти отговоря - явно трябва някаква по-сложна технология да е. Не е за такива като нас, дето нищо не разбираме...

---------- Post added at 22:39 ---------- Previous post was at 22:37 ----------



Правилно. Но пък и аз за това призовавам - аз и Лорда да си мълчим и само да се подсмиваме, а да се намесваме само в краен случай.

Ся какво да ти кажа, Лорда има някакви технически познания, както и Екото, ма ти в случая си "кияк" ако знаеш какво означава. Без да се обиждаш, но си далеч от знаещия, чак пък и самоиронизиращ се капацитет.

nickgaidarov
26-12-2014, 22:47
...

SandoOne
26-12-2014, 23:09
Това с дупченето на гърнето според мен е излишно ... заварете една планка капнето го и е като ново :) и на мен там ми е тругнало ама няма дупки де ...

lordliness
27-12-2014, 08:30
Ся какво да ти кажа, Лорда има някакви технически познания, както и Екото, ма ти в случая си "кияк" ако знаеш какво означава. Без да се обиждаш, но си далеч от знаещия, чак пък и самоиронизиращ се капацитет.

Някакви технически познания- :) благодаря за оценката :) виждам и правя неща за които дори не подозираш че съществуват.

thecleaner
27-12-2014, 09:44
Някакви технически познания- :) благодаря за оценката :) виждам и правя неща за които дори не подозираш че съществуват.

Браво. Туи относно Алфите ли са неподозираните неща?

Marchoni
27-12-2014, 09:45
Това е българския манталитет, всеки почва да се доказва какво може и какво е правил и почва едно мерене на п*шки. За това е форума, да си дадеш мнението и човека отстеща да прецени дали да се вслуша в съвета. Не да си обяснявате кой е по прост, щото в форума няма какво да се доказвате и ставате смешни. Айде сега ми обяснете и аз колко съм прост.
Весели празници!!!

nickgaidarov
27-12-2014, 09:51
...

lordliness
27-12-2014, 10:05
Браво. Туи относно Алфите ли са неподозираните неща?

Алфата е просто някаква кола с недотам добра репутация. Не е нищо по специално.

ecotronic
27-12-2014, 12:33
Гайдаров, у мен възникват няколко фундаментални въпроса- как гърнетодупкателите определят коя е най ниската точка на гърнето, с воден нивелир или по-сложна технология, нивелира ли се преди това самата кола, къде се пробива- в предната част, водата да изтича при спиране. В задната- да изтича при подаване на газ или в средата- да изтича при престой?
Тази информация за дупката май не е копи -пейст.

Използвай високо-професионалната си мисъл, за да разбереш, как.

Или може да пробваш с докосване.:)

Ако въпреки това се затрудняваш, прояви нужното уважение и ще получиш допълнително ноу-хау.

lordliness
27-12-2014, 12:40
С теб никой не говори. Не виждам да съм те попитал нещо.

vgp_sas
27-12-2014, 13:12
Лорди в тоя форум наблюдавам от известно време влизаш само да напишеш колко си велик и как сглобяваш совалки за НАСА и до там. Кога си помогнал скоро на човек тук ?
Само критикуваш. И до там.
Не искам да защитавам никого, ама аз помощ от Екотроника съм получавал многократно, от теб само чета, че си велик.

zaryto
27-12-2014, 14:31
Между гърне и гърне има разлика. Карал съм Алфа на газ и съм страдал от същия проблем с гниенето. Оригиналното гърне е алуминизирано и издържа доста повече в сравнение с разни други. След оригиналното сложих обикновено и изгни за една година, а и колата звучеше като Москвич. После си купих Полско пак алуминизирано и след една година нямаше ръжда, колата вървеше доста по-добре и звучеше доста по-добре. Тоя номер с отвора съм чувал за него , но не съм го пробвал.

ecotronic
27-12-2014, 14:45
Не знам дали на някой му се е случвало да му замръзне конденза в гърнето, затапвайки ауспуха. Симптомите са - моторът пали, работи 2 - 3 секунди и гасне.
При такава една случка един човек с побеляла коса ми препоръча това с отвора.

lordliness
27-12-2014, 16:06
Саско или както там ти е името, всичко това моето момче показва, че не те бива дори с търсачката. И иди сега си пробий гърнето
А това за замръзналото гърне е фолклор на чукчите :)
От дупка за борба с ръждата се оказа че е дупка за борба с леда :)

ecotronic
27-12-2014, 16:33
Саско или както там ти е името, всичко това моето момче показва, че не те бива дори с търсачката. И иди сега си пробий гърнето
А това за замръзналото гърне е фолклор на чукчите :)
От дупка за борба с ръждата се оказа че е дупка за борба с леда :)

Като не говориш с мен, защо непрекъснато ме апострофираш?

Аз споделям опит, пък който както иска да си го възприема.

За разлика от това ти не спря да изливаш душевния си мензис във форума.

nickgaidarov
27-12-2014, 16:50
...

dimitar_vd62
27-12-2014, 17:03
http://bmwpower-bg.net/forums/viewtopic.php?p=3721171&sid=a1436a148dc20435b1534ebee3d8d80a

http://www.renault-bg.com/smf/index.php?topic=81010.0

lordliness
27-12-2014, 17:28
Лорде, аз ти написах да се включваме само в краен случай - когато е застрашен живота на някой колега.
Просто приеми, че за пореден път съм прав.
И наздраве!

Да, така смятам да постъпя. В крайна сметка чуждите коли не ме касаят.
Забелязал ли си когато на някой не му достига ай кю - то за достоен отговор как почва да говори глупости с речник достоен за каруцар? Никого не визирам, да не вземе да се обиди сега някой.

nickgaidarov
27-12-2014, 17:45
...

nikotm
27-12-2014, 18:01
Саско или както там ти е името, всичко това моето момче показва, че не те бива дори с търсачката. И иди сега си пробий гърнето
А това за замръзналото гърне е фолклор на чукчите :)
От дупка за борба с ръждата се оказа че е дупка за борба с леда :)

Честита коледа на всички.Нямах никакво намерение да пиша но на Самораеца клавиатурната уста му е по голяма от самочувствието и за това ще споделя какво ме сполетя през средата на 90-те години.Тогава наистина имаше зими с много сняг и зверски студове.Тогава имах лада 1500s(някои колеги знаят що за автомобил е) и една сутрин излизам да паля и йок.Припали и започна едно гърмене и паткане и загасна.След проверка на всичко,а те не са много едно делко и центровка която ако знаеш белезите се прави и на око.За проба ДИГНАХМЕ НА КРИК колата и АЗ ЛЕГНАХ ПОД КОЛАТА и свалих гърнето.Запалихме колата и тя заработи като "бегачка". Вкарахме гърнето на топло и идея си нямате какво изтече.

пс.На младини сам съм сменял на ладата скоростите и тя беше вдигната на два крика и две трупчета и все още съм жив.
И самораецо що не си направиш едно душевно харакири и не спреш да цапаш почти всяка тема.Може наистина да си интелектуално надарен но поведението ти не подхожда на способностите ти.

поздрави
Николай.

radiboy
27-12-2014, 18:45
Моето гърне е на път да стане,като това на колегата,и съм убеден,че проблемът не е в това дали колата е на бензин или газ.Просто неизвестно защо в края на тръбата заводски не са направили никакъв борд(берт),както при много други автомобили.Ако имаше такъв кондензът би течал по земята,вместо да се слива на въпростното място от снимката.Обърнете внимание,когато колата работи на място и ще се убедите сами.Също така мисля,че поставянето на саморъчно направен борд,много би забавил нещата да се стигнат дотук.;-)

iwo156
27-12-2014, 19:31
На Алфата не ми е "замръзвало" гърнето, но Пунтото го прави този номер. Въпреки, че няма газ си кондензира доволно. Онзи ден го закарах на мивка и там ми го напълниха малко докато измиел ауспуха. Пиша всичко това, защото ми се е случвало да не мога да запаля заради замръзнала вода в гърнето. А тя е там и през лятото т.е. целогодишно и гърнето си гние. С дупка или без веднъж махнеш ли оригиналното ще си го сменяш често.

Subsense
28-12-2014, 09:20
Вчера я запалих и се загледах по така обстойно в ауспуха.Образувалия се конденз си седи в тръбата накрая под формата на обилно количество водица.Трябва да я изфорсирам, че да излезе.И ако съм по баир с муцуната надолу всичката тази вода си влиза в гърнето като у тях си.Гърнето си е оригиналното не е сменяно а изгни за 1 зима.Ако намажа това изгнилото с антикор и му направя една дупчица ф2 колкото да излиза тая вода дали ще доведе до по бавно гниене да го спася, че като го гледам другата зима сигурно и главата си ще вкарам вътре.

zaryto
28-12-2014, 17:39
Вчера я запалих и се загледах по така обстойно в ауспуха.Образувалия се конденз си седи в тръбата накрая под формата на обилно количество водица.Трябва да я изфорсирам, че да излезе.И ако съм по баир с муцуната надолу всичката тази вода си влиза в гърнето като у тях си.Гърнето си е оригиналното не е сменяно а изгни за 1 зима.Ако намажа това изгнилото с антикор и му направя една дупчица ф2 колкото да излиза тая вода дали ще доведе до по бавно гниене да го спася, че като го гледам другата зима сигурно и главата си ще вкарам вътре.

Било си е изгнило и с газта е избило изведнъж. Няма да помогне антикора , тръгнала ли е ръждата няма спасение. Пък и то гние отвътре , не отвън .

ksf
30-12-2014, 10:46
Еко не се хаби за глупости!:th_up:
Добрия тон явно не се отдава на всички.

Честита коледа и весела нова година на всички.

SkindredZ
05-01-2015, 13:42
За конденза мога да кажа че всичките ми коли са на газ и на половината гърнета изгниха. Обаче на някой не са мръднали. Според мен си зависи от ГИ-то , настройки , къде се кара и колко конденз отделя. И все пак на Волвото гърнето не можеше да изкара и една година горе долу, смених го с марково от чужбина и да чукна на дърво трета година е 6. Алфата на газ има доста по малко конденз от колкото голфа на съседа, гърнето му е като аквариум. Според мен си купете едно читаво крайно гърне и пробвайте като мен колко време ще изкара, аз мисля едно 4-5 години няма да мръдне.

А за variable intake manifold на 2.0ТС мога да кажа че клапите са затворени до 3000 оборота , след това се отварят до към 5000-5500 оборота и после пак се затварят. Общо зето са в дълго положение около 2500-3000 оборота , преди 3000 са в късо както и след 5000. Като го изключих се получи нещо като дупка след 3000 за около 1000 оборота но нищо стряскащо. Повече имаше промяна в звука на двигателя отколкото в динамиката.

ecotronic
05-01-2015, 13:50
За конденза мога да кажа че всичките ми коли са на газ и на половината гърнета изгниха. Обаче на някой не са мръднали. Според мен си зависи от ГИ-то , настройки , къде се кара и колко конденз отделя. И все пак на Волвото гърнето не можеше да изкара и една година горе долу, смених го с марково от чужбина и да чукна на дърво трета година е 6. Алфата на газ има доста по малко конденз от колкото голфа на съседа, гърнето му е като аквариум. Според мен си купете едно читаво крайно гърне и пробвайте като мен колко време ще изкара, аз мисля едно 4-5 години няма да мръдне.

А за variable intake manifold на 2.0ТС мога да кажа че клапите са затворени до 3000 оборота , след това се отварят до към 5000-5500 оборота и после пак се затварят. Общо зето са в дълго положение около 2500-3000 оборота , преди 3000 са в късо както и след 5000. Като го изключих се получи нещо като дупка след 3000 за около 1000 оборота но нищо стряскащо. Повече имаше промяна в звука на двигателя отколкото в динамиката.

Сигурно си с ECU 7.3.1

SkindredZ
05-01-2015, 14:01
Да колега, с Bosch Motronik 7.3.1 съм. И от личен опит мога да кажа на кола с къса генерация конденз почти никакъв. А на по дългите към края става на вода , другото което е да си изкарате аспуха някъде по средата , няма да изгние гаранция. ( Колко ще е грозно е друг въпрос )

mordohy
05-01-2015, 14:37
Интересна тема сте захванали! Преди седем години смених цяката генерация на Ренетка на жената. Там забелязах, че на крайното гърне, съвсем на края има дупка с диаметър 1/8". Стана ми странно, но после се сетих за практиката в Кюстендил да се пробиват гърнетата, защото там зимата стават страшни студове и е най-редовно явление на някой да му замръзне конденза в гърнето. Поразчоплих въпроса и ето накратко как стоят нещата:
Дупката трябва да е поне 3 мм. Това се прави, защото при по-малка дупка в покой водата няма да може да изтече, поради повърхностното съпротивление.
По принцип дупките са в задния край на последното гърне, точно преди крайната тръба.
Това правило не е меродавно. По-добре е да се знае предварително къде замръзва, защото за различните модели е различно. Добре е да се знае и къде се образува конденза, а това става най-вече с проба-грешка.
На моите алфи има една тапа, точно преди катализатора и тя ме е спасявала два пъти. В единият от замръзване, а в другият просто катализаторът се изповръща в системата.

dimitar_vd62
05-01-2015, 19:44
Абе кво тва 1/8" пиши на български бе, да не та питам колко унции ракия изпи.

mordohy
06-01-2015, 10:18
Абе кво тва 1/8" пиши на български бе, да не та питам колко унции ракия изпи.
Това се получава, като пробиеш дупка с крива бургия 3мм или разбит преден лагер на дрелката. Получава се 3.2 мм приблизително.
В унции не мога да ти кажа, ама на Нова година изпих около две пинти руска водка, а после и една чаша ракия, а после дойдоха един приятел с кокошарника си и се оказа, че трябва да пресушим една бутилка, с фамозната яребица на етикета.
На втори сутринта, когато се събудих, жената каза, че или тя самата ще ме застреля или ще ме изгони, ако още един път обръснеме сибирската ангорка на съседа или пак се изпикаеме във фикуса на достопочтенната госпожа от третия етаж, който тя държи в коридора.:drinking: