PDA

View Full Version : Проблем с топка на скоростен лост



NIKI_ARGT
29-12-2014, 00:20
Здравейте,
Преди дни купих Алфа GT 1,9 JTD 2004-та. Топката на скоростния лост ми се стори не достатъчно запазена и реших да погледна какво е захващането с лоста, предвиждайки евентуална смяна. Измъкнах я със силен напън нагоре и действително видях :), но после при малко по-рязко боравене със скоростите започна да излиза без да го желая. Реших да я залепя, намазах лоста и отвора в топката с едно, както се оказа наистина много здраво лепило, обаче сложих и малко повечко от необходимото. В крайна сметка топката няма измъкване а "спринцовката", която се дърпа за да се вкара лоста в задна скорост, не се връща в изходна позиция. Както и да е, ръчно също се получава. Проблема, който ме притеснява е, че и с дръпната нагоре и натисната надолу "спринцовка" влизат всички скорости без проблем, включително и задна, а това от своя страна води до проблема, че задна може да се вкара в движение,а при условие, че колата е с 6 скорости твърде е вероятно да се случи. Махнах маншона около скоростния лост, не личи да има някакво счупване. Въпросът ми е - дали е възможно да съм счупил нещо или правилната подмяна на топката ще реши проблема. В тази връзка, някой знае ли универсалните топки, които се продават по магазините дали вършат работа. Благодаря предварително!

dimitar_vd62
29-12-2014, 21:20
Ми залепил си и спринцовката сигурно.Вероятно ще решиш проблема или със цялостна смяна на скоростния лост или с основно почистване от лепилато, ма как, не знам,щом казваш че лепилото е яко...

NIKI_ARGT
29-12-2014, 22:33
Спринцовката се връща, но го правя ръчно, а не сама. Притеснява ме, че и в двете позиции влизат всички скорости. Ако счупя топката и я махна може би ще разбера каква беля е станала, но засега не мога да открия и топка за подмяна.

dimitar_vd62
29-12-2014, 23:28
Питай в раздела купува-продава или пусни обява в купува и ще се намери.

NIKI_ARGT
30-12-2014, 10:17
Да, така направих.

vgp_sas
30-12-2014, 20:48
Универсална топка надали ще стане!
Топката се вади по начина по-който си го направил ти!
Има шлици на лоста и на топката, които предотвратяват въртенето на топката.
Има една много важна пружина!
Когато си изкарал топката, тя най-вероятно е изхвърчала!
Тази пружина служи за автоматичното връщане на спринцовката и спомага на топката да не се откача от лоста!

tonov
31-12-2014, 11:57
Да не си завъртял спринцовката? На нея долу ниско има една палче, трябва да е обърнато надясно - като бутнеш лоста към 5-а/6-а то трябва да опре в пластмасата долу и да ограничи хода. Или пък си го счупил при ваденето.

Става с универсална топка. Аз бях с такава на 156-цата. Търси си такава с отвор за спринцовката, че повечето нямат. Но може да се наложи малко да я доработиш.

NIKI_ARGT
01-01-2015, 20:37
Пружината си е вътре. Надявам се да не съм счупил нещо, изобщо не знаех за палчето, може и да съм обърнал спринцовката. Не искам да рискувам отново да дърпам топката със сила, че а не счупя лоста този път. Първо да се намери нова топка, после ще видим.